NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD JEUK Eerste Blad. J. HEI JLOO, v/h.FILBRI, BUITENLAND Nr. 6880. DINSDAG 10 JUNI 1924. 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdlag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redlacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16068. Lloht op voor auto's en fietsen i Dinsdag 10 Juni 9.47 uur Woensdag 11 9.48 DUITSCHLAND. De stemming tn den Dultschen Rijksdag. De stemming in don Rijksdag, waarbij de regeering een groote meerderheid ver wierf wordt in de bladen uitvoerig be sproken. De bladen van de regeerings- coalitie, van het centrum en de sociaal- democratie geven hun voldloening over die beslissing te kennen er op wijzend, dat een aanzienlijke meerderheid van het Duiitsche volk zich daardoor voor de aan vaarding van het rapport der deskundi gen heeft verklaard, zoodat thans de re geering., gesteund door een sterke meer derheid in den Rijksdag aan het werk kan tijgen en met de geallieerden over de uit voering van het rapport onderhandelen. De Vbrwfirts is van moering, dat waar Duitschland thans zijn goeden wil heeft getoond, het mag verwachten, dat ook de tegenpartij die tegemoetkoming verleent en die verlichting toestaat waarop het rapport is opgebouwd. Noodweer In Dusseldorf. Zondagmiddag tegen 2 uur is de stad Dusseldorf geteisterd door een hevig on weer, vergezeld door een geweldigen storm en een wolkbreuk, waardoor zeer aanzienlijke schade werd aangericht De toren der Martinskerk te Bilk stort te in, waarbij de spits op een huis terecht kwam, dat ernstig werd beschadigd, ter wijl een man gedood, een vrouw en een kind gewond werden. De grootste schade richtte het nood weer aan in het zuidelijk deel der stad. De botanische tuin werd' dOor storm en hagelslag verwoest De FBhrstrasse was onbegaanbaar tengevolge van de afge waaide dakpannen, enz. Planken van een houtstapel werden tegen de huizen ge slingerd, waardoor tallooze ruiten werden vernield. Vele gevels en balkons stortten in, telefoon- en hoogspanningsleidingen werden vernield, honderden oude huizen- hooge boomen werden omgeworpen. FRANKRIJK. De regowln^crtsis. Nadiat ook Steeg, die gouverneur van Al- gerië, had geweigerd een kabinet te vor men, heeft ten slotte Frangois Marsal de opdracht aanvaard. Marsal was minister van financiën in het jongste min i sterie-Poincaré. Aam d)e N. R. Ct wordt uit Parijs ge meld: Parijs, 7 Juni De crisis belooft een on verwachte oplossing te zullen krijgen, daar Millerand in tegenspraak met zijn belofte, dat hij een ministerie zou kiezen FEUILLETON. door ANATOLE FRANOE. 24) De student in de medicijnen keek naar den titel van het boek, dat Boulmier bij zich had en zeide: „Ei, el; lees jij Michelet?" „Ja," antwoordde Boulmier ernstig; „ik lees graag romans." Gélis, die door zijn hooge, slanke ge stalte, zjjn gebiedend gebaar en zijn slag vaardigheid boven de anderen uitstak, nam het boek, bladerde het door en zeide: „Dat is 'Michelet op zijn nieuwste ma nier, zijn best! Geen verhaal meer, maar uitbarstingen van woede, aanvallen van onmacht, een epileptische crisis, naar aan leiding van feiten, die hij zich niet ver waardigt uiteen te zetten. Het is wonder lijk!" En hij gaf het boek aan zijn vriend terug. „Die onzinnigheid is amusant," zeide ik tot mijzelf, „en niet eens zoo dwaas als zij wel lijkt." Want de laatste geschriften van onzen groeten Michelet toonen weL ©enige woeligheid, om niet te zeggen on stuimigheid. De Provengaanlscho student beweerde, dat de geschledenis -teen volmaakt waar- delooze rhetorische oefening was. Vol eis hem is de eenige en ware geschie denis de natuurlijke historie van de Ingezonden Mededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. voor het spoedig vervaardigen van in overeenstemming met den uitslag der verkiezingen Marsal ertoe bereid heeft gevonden, heden de presidentieele bood schap aan het parlement over te brengen, teneinde een stemming uit te lokken, die geen anderen uitslag zal kunnen heb ben, dan dat het nieuwe kabinet onmid dellijk wordt omvergeworpen, hetgeen dan het aftreden van Millerand tenge volge zou moeten hebben. OOSTENRIJK. Het vakvereenigingscongres te Weenen. Het te Weenen gehouden vakvereeni- gingsoongres heeft een ovatie gebracht aan de Weensche arbeiders en besloten den bond tot bescherming van de repu bliek aldaar een eerevaandel te schen ken. De Arbeiterzeitung vat het bereikte resultaat als volgt samen: Een nieuwe grondvesting als krachtig strijdbaar werktuig, regeling der financiën, open stelling van de toelating der Russische vakvereeniging, een politiek 'belangrijk besluit'tot belemmering van den oorlog, zoonoodig met behulp van' algemeene staking. Alle besluiten zijn met algemeene stemmen aangenomen, behalve, dat in zake de financiën, waar Denemarken en Zweden tegenstemdien. In plaats van Tho mas, die thans minister van Arbeid is in Engeland, is diens landgenoot Pueell ge kozen tot voorzitter van het Internatio naal Verbond van Vakvereenlgingen. NOORWEGEN. Arbelderelelders veroordeeld. De voorzitter der Noorsche arbeiders partij, de voorzitter der communistische jeugdorganisatie en de hoofdredacteur van het arbeidersblad zijn wegens op ruiing tot een militaire staking ieder tot vijf maanden gevangenisstraf veroor deeld. De minister van justitie verklaarde in het Storting, dat de regeering met alle te harer beschikking staande machtsmidde len tegen elke ordeverstoring zal op treden. RUSLAND. Gewapende werklioozen hebben uit het postrjjtuig van den trein tusschen Tagan- rog en Rostof twee mffiioen roebel ge roofd ten einde het geld aan te wenden voor ondersteuning van de huisgezinnen van hongerlijdende arbeidera Bij een ontsporing van dien sneltrein Moskou-Tasjkend bijï Ryacacn zijn der tien personen gedood en vijf- en-veertig ernstig gekwetst. menschheid. Michelet was op den goeden weg, toen hij de fistel van Lodewijk XIV op het spoor gekomen was maar daarna is hij weer onmiddellijk in de oude sleur teruggevallen. Nadat de jonge physioloog deze schran dere gedachte uitgesproken had, voegde bij zich bij een troepje vrienden, dat voor bijkwam. De twee leerlingen van de Eoole des chartes, die in den van de rue Para- dis-au Marais te ver afgelegen tuin min der bekend waren, bleven alleen en be gonnen over bun studies te praten. Gélis, die aan het einde van zijn derde jaar was, werkte aan een dissertatie, waarvan bij het onderwerp met jeugdige geestdrift uiteenzette. Het onderwerp scheen mij inderdaad goed gekozen, te meer, daar ik gemeend had goed te doen er onlangs zelf een groot gedeelte van te behandelen!. Het was het Monastioon gallicanum. De jonge geleerde (ik gaf hem dien naam als een goed voorteeken) wtilde een verkla ring geven van alle kopergravures, die omstreeks 1690 gemaakt waren voor het werk, dat Dom Germain had willen laten drukken, indien niet de onvermijdelijke verhindering, die men nauwelijks voor uit ziet en waaraan imen nooit ontkomt, tusschen heide gekomen was. Bij' zijn dood liet Dom Germain tenminste zijn handschrift volledig en goed1 geordend achter. Zal ik dat met het mijne ook doen? Doch daar gaat het op het oogeniblik niet om. Voor zoover ik het verstaan kon, was mijnheer Gélis van plan een korte archaeologisdhe notitie te wijden1 aan ieder van de abdijen, die door de een voudige graveurs van Dom Germain ge- teekend waren. Zijn vriend vroeg hem, of hjj alle barnd- ITALIE. Mussoïïnl over den vrede. Alle strijdkrachten gereed houden! Rome, 8 Juni. MussoUnl verklaarde in de Kamer, dat er nog groote vraagstuk ken waren op te lossen, in het bizonder d'at van de schadevergoedingen, welks op lossing echter werd vergemakkelijkt dank zij den geest, waarin Stresemarm het plan-Dawes had aanvaard. Enkele ver dragen waren geredigeerd in een geest, die niet die van Italië kon zijn. Men moest verdragen maken met het zwaard in de hand of volgens het recht. Dit laatste heeft men niet gedaan, met het ge volg dat Europa vol smartelijke plekken was en er gemakkelijk een crisis kon ont staan. Men diende op zijn hoede te zijn en om bovengenoemde redenen, naast het voeren van een buitenlandsche politiek, die op den vrede gericht was, alle strijd krachten gereed houdem Italië moest in den Volkenbond blijven, omdat men er het probleem besprak en beslissingen nam. ALBANIË. De houding van Rome en Belgrado. Rome, 9 'Juni. Uit een bericht van Ste- fani blijkt, dat na een gedachtenwisseling tusschen de regeeringen te Rome en Bel grado dezen den strijd, die op het oogeni blik in Albanië plaats heeft, beschouwen als een aangelegenheid' van Albanië zelf en niets zullen ondernemen, dat dé ont wikkeling van een onafhankelijk Albanië zou kunnen verhinderen of bemoeilijken. Alesslo genomen. Tirana, 9 Juni De revolutionairen na men Alesslo, dat door de regeeringströe- pen was ontruimd, met medeneming der kanonnen. De opstandelingen uit het N. en het Z. hebben met elkaar voeling gekregen en rukken op de hoofdstad aan, waar zij stui ten op een heftigen tegenstand der regee- ringstroepen. bij Dzoekova en Prizrend, de Grieken bij De Zuid-Slaven concentreeren troepen Florina en J anima. Italië heeft aan beiden te kennen go- geven, dat inmenging ais een onvriend schappelijke daad zou worden beschouwd. De minister-president neemt de wflk. „Mea Nazionale" méldt, dat het gerip van Ahmed Zogoe, den Albaanschen mi nister-president, tegen wiens bewihd de opstand eigenlijk is gericht, te Brindisi is aangekomen. Hij zelf heeft de vlucht genomen naar Zuid-Slavië. VIGDE STATEN. Het petrol eum-schandaaL De commissie, die gedurende zes maan den een enquête had gehouden naar dé omstandigheden waaronder het z.g. Tea- pot-schandaal zich had kunnen ontwikke len, is met haar rapport over dit, en1 er mee verwante schandalen gereed geko men en heeft daaraan publiciteit gege ven. De Senaatscommissie veroordeelt als on wettig het besluit van thans wijlen pre sident Harding waarbij het Teapot-dome- petroleum veld' verhuurd werd aan par ticuliere belanghebbenden!, welke petro- schriftelijke of gedrukte documenten over dit onderwerp kende. Toen spitste ik mijn ooren. Zij spraken eerst over de oorspron kelijke oorkonden, en ik moet erkennen, dat ziji het ondanks ontelbare monster achtige woordspelingen met een vrij aar dige kennis van zaken deden. Dan gin gen zij over tot de werken der moderne kritiek. «Heb je," vroeg Boulmier, ,4e notitie van Courajod gelezen?" „Heel goed," dacht ik bij mijizelf. «Ja," antwoordde Gélis, „het ia een zeer consciëntieus stuk werk." ,Heb je het artikel van Tamisey de Larroque in de Revue des questions his- toriques gelezen?" vroeg Boulmier ver der. ,H©el goed", dacht ik weer. „Ja," antwoordde Gélis, „en ik heb er heel nuttige aanwijzingen in gevonden." „En (heb je ook het Tableau des abbayes bénédictines en 1600 van Sylvestre Bon- nard gelezen?" ,Heel goed;" dacht ik voor de derde maaL „Neen!" antwoordde Gélis. „En ik weet niet, of ik het wel zal lezen ook. Sylves tre Bonnard ds een stommeling." Toen ik omkeek, zag ik, dat de plek, waar ik zat, in de schaduw gekomen was. Het was koel en ik vond me zelf heel dwaas, om mij aan een aanval van rheu- matiek te wagen door te luisteren naar die onbeschaamdheden van twee jonge fatten. „Zoo, zoo!" zeide ik tot mijzelf, terwijl ik opstond. „Lat die praatjesmaker zijn dissertatie maar maken en verdedigen. Dan valt hij wel in handen van mijn col lega Quicherat of een anderen profes- leumterrelnen voordien expresselijk voor de Amerikaansche marine waren gereser veerd. Scherp afkeurend wordt In het rapport veoordeeld, dat Fall een som van 115,000 had aangepakt van den petroleum-mag- naat Dobony. Echter komen de voormalige minister van marine, Denbij, en de huidige vioe- minister, Theodore Roosevelt, er in het rapport heel goed af. Hen treft, volgens de commissie, in verband met de onder handelingen over de petroleumgebied- oontracten geenerlei blaam. In verband met deze enquête is de hou ding van Daugherty den attorney-gene- ral, die zich hardnekkig aan zijn ambt vastklemde en die hoewel hij in het laatst gedwongen werd om zijn ontslag te nemen even hardnekkig weigerde zich door de commissie te laten in ver hoor nemen, wel typisch. Senator Brookhart, de voorzitter van de oommdssie, beweert, dat hij nog altijd tracht, en middel te vinden om Daug herty tot spreken te dwingen. Hijzelf; Brookhart, heeft er heeiemaal geen bezwaar in, te zeggen wat hem op het hart ligt. Volgens Brookhart is, wat er omtrent Daugherty is uitgelekt, het bewijs er voor „dat er in bet huis van dezen misdadig was saamgespannen". Hiermee doelt Brookhart op de onzuivere zaakjes, die indertijd Jesse Smith sinds pleegde deze zelfmoord voor Daugherty placht op te knappen. Boven dien was uit belastingstukken gebleken, dat Daughertij insolvent was op het oogeniblik, dat hij het ambt van attorney- general aanvaardde, doch dat hij na twee of drie jaar een ambt te hebben bekleed dat met 12,500 'sjaars wordt gehono reerd 76.000 bleek te hebben „bezui nigd" en gedeponeerd tn een bank van zijn broer. Dranksmokkelartj aan de Amerikaansch- Canadeesche grens. Londen; 7 JunL Volgens een bericht uit Toronto heeft er aan de grenzen een voortdurend vechten plaats tusschen Araerikaaansohe douanen en dranksmok kelaars, die in Quebeck en Sullytown hun hoofdkwartier hebben. Er zijn aan bedde zijden gewonden gevallen. JAPAN. De ontstemming tegen Amerika. De anti-Amerikaansche stemming naar aanleiding van de immigratiewet bereikte Zaterdag haar hoogtepunt in het feit dat gepeupel de balzaal van een der eerste hotels binnendring, de daar aanwezige Amerikanen beleedigdé en eischte dat Amerikanen zouden worden verban- KORTE BERICHTEN. nen. IDe koning en de koningin van Italië zijn te Madrid aangekomen, waar ze har-, telijk ontvangen zijn. Uit Weenen wordt gemeld, dat het be stuur van de socialistische arbeiders-in ternationale besloten heeft, 28 October een feest te Londen te houden bij gele genheid' van den zestigsten verjaardag van de stichting van de Internationale. Volgens een bericht uit Rome zijn in een restaurant in de Campagma eenige kinderen in een put gevallen, die daar gie- sor, die hem zijn stommiteit wel onder de oogen zal ibrengen. Hij is eigenlijk een vlegel; en heusoh, als ik er nog eens over nadenk, is wat hij over Michelet gezegd hepft, onuitstaanbaar; het gaat alle gren zen te buiten! Zoo te praten over een ouden, gemalen meester! Het is schande! 17 ApriL „Thérèse, geef me mjjh nieuwen hoed, mijn ibeste jas en mijn stok met den zilveren knop." Maar Thérèse is doof als een kwartel en langzaam als de gerechtigheid. Dat is de schuld van den ouderdom. Het ergste echter is, dat zij denkt een goed gehoor te hebben en vlug te zijn; en trotsch op haar zestigjarigen trouwen dienst tyran- niseert zij haar ouden meester met het waakzaamste despotisme. Heb ik het niet gezegd?Zij wil mij mijn stok met den zilveren knop niet geven, omdat zij bang is, dat ik hem ver liezen zal. Nu moet ik bekennen, dat ik mijn parapluies en wandelstokken heel dikwijls in omnibussen en boekwinkels laat staan. Maar ik heb een gegronde reden om vandaag mijn ouden stok mee te nemen, welks geciseleerde zilveren knop Don Quichotte voorstelt, als hij met gevelde lans tegen de windmolens op stormt, terwijl Sancho Paneha hem met ten hemel geheven armen vergeefs be zweert op te houden. Die stok is alles wat ik gekregen heb uit de nalatenschap van mijn oom, kapitein Victor, die tijdens zijn leven meer geleek op Don Quichotte dan op Sanqjio Pancha, en die even natuur lijk van klappen hield als anderen er in den regel bang voor zijn. Sedert dertig jaar neem ik dien stok Ingezonden MededeeUng. Waarom die onnoodige kwellingen verdragen van huiduitslag, enz.. Krabt niet. Akker's Klooster balsem zal den jeuk doen bedaren, ver zachting en genezing brengen. maakt was ten behoeve viau een latrine. Zes meuschen die hen wilden redden, kwamen om ten gevolge van verstikking. Twee personen zijn gewond. Uit Wilkeébarre in den staat Pennsyl- vanië wordt gemeld, dat bij een mijngas- ontploffing aldaar vijftien personen rijn omgekomen en velen gekwetst. Uit Tokio wordt gemeld, dat de bios coop-exploitanten aldaar een boycott-be- weging zijn begonnen tegen Amerikaan sche films. Zij dringen er op aan dat die boyoott overal in Japan zal worden nage volgd. Tengevolge van een geschil tusschen de bedde kamers van het Zweedsch parle ment zullen in den herfst vermoedelijk nieuwe verkiezingen plaats hebben. De constitueerende vergadering van Irak heeft geweigerd het verdrag met En geland te ratificeeren. -De Bulgaarsche minister van justitie beeft een wetsontwerp uitgewerkt, waar bij de mandaten der communistische af gevaardigden vervallen worden ver klaard. LUCHTVAART. Uit Bogota, de hoofdstad van de repu bliek Oolumbia wordt gemeld, dat daar een watervliegtuig was in brand1 gevlo gen. Er waren vijf dooden en één ge kwetst^ Verkeersvliegtuig verbrand. Bij Iglan is een post-vliegtuig van de luchtlijn Praag—Pressburg in de lucht in brand' gevlogen en gevallen. De bestuurder en een passagier waren dadelijk dood'; dé tweede passagier, een Franschman werd ernstig gewond. Vlleg-ongeluk. Berlijn, 10 Juni. Uit Koningsbergen wordt aan de Voss. Ztg. gemeld, dat te Libau een Letlamdlsch watervliegtuig op een oefeningstocht omlaag is gestort en vernietigd. De twee militairen, die in het toestel zaten, werden op slag gedood. Ingezonden MededeeUng. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Fosterts MaagpdlLen. Deze pillen regelen dé vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Fosterts Maagpilleu verzekert goede werking van lever en' in gewanden, en is het beste voorbehoedmid del tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken. bij; iedere gedenkwaardige of plechtige gelegenheid mede en de twee figuurtjes van den meester en den schildknaap in- spireeren en raden me. Ik meen ze te kunnen verstaan. Don Quichotte zegt tegen me: „Denk manlijk en voornaam, en weet dat het denken het ©enig werkelijke op deze wereld is. Bef de buitenwereld tot uw hoogte op en laat het geheele heelal voor u slechts het spiegelbeeld van uw heldhaftige ziel rijn. Strijd voor de eer, dat alleen is een man waardig, en wan neer gij daarbij: gewond mocht worden, vergiet dan uw bloed* onder een glim lach, als ©en weldadige dauw." En Sancho Pancha zeide op zijn beurt: „Blijf wat je bent, oude jongen! Eet liever de korst droog brood uit je knap zak dan de ortolanen, die uit de keuken van een hoogen oome komen. Gehoor^ zaam je meester, of hij verstandig of dwaas is en vermooi je hersens niet met nuttelooze dingen. Pas op voor een pak slaag. Maar de weergalooze ridder en zijn on vergelijkelijke schildknaap mogen al in beeld op den knop van mijn stek staan, in werkelijkheid draag ik ze in mijp hart. Wiji allen hebben in ons een Don Quichot te en een Sancho, naar wie wij luisteren; en zelfs wanneer Sancho ons overtuigt, moeten wij Don Quichotte toch bewonde ren.Maar genoeg zotteklap! Laten we ons naar mevrouw de Gabry begeven voor een bezoek, dat buiten den gewonen loop der dingen gaat. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHÈCOURANT AIMMNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en orverigo landjen f 4.20. Zondagsblad r«Bp. f OAO, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers deer Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galland). Ingea. medod. ^kolombreedte als redact! on. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1