HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 14 JUNI 1924. Kapitaal. Onwaar en onwaardig. N.V. Zeebad Huisduinen. Donderdagavond bad in het Badpavil joen te Hulsduinen de jaarlijksche alge meens vergadering van aandeelhouders plaats van de N.V. Zeebad Huisduinen. Nadat de voorzitter, de heer Biersteker, de aanwezigen welkom heeft geheeten, daarbij zijn leedwezen erover uitspre kende, dat zoo weinige aandeelhouders aanwezig zijn leest de secretaris de no tulen. Deze worden vervolgens onder dankzegging goedgekeurd. Het woord is vervolgens aan den waar nemend directeur, den heer H. Nijpels, tot het uitbrengen van het verslag betref fende den toestand der vennootschap. Wij ontleenen hieraan het volgende: Badpaviljoen. Tn het afgeloopen jaar werden weder de noodig geachte verbeteringen aangebracht Onderhanden werden genomen het leggen van een terrazzovloer in het overige gedeelte van de veranda, het vergrooten van de veran da, het verbeteren van de keuken en van de woonkamer, het buitenverfwerk van een ge deelte van het Paviljoen, welke werkzaam heden in het voorjaar van 1924 gereed zijn gekomen. Het bouwen van een flinke bergplaats ter vervanging van de verschillende gebouw tjes, welk$ in desolaten toestand verkeeren, en waarii^ de badkoetsen en badstoelen moeten worden geborgen, is zeer urgent. Wegens de hooge kosten moet daarmede voorloopig worden gewacht. De aanschaffing van meerdere badkoetsen en strandstoelen is mede zeer noodig. De meeste badkoetsen zijn „op". Op het oogen- blik zijn wij doende met de aanschaffing van eenige badkoetsen van eenvoudiger type. Exploitatie Badpaviljoen. Aan den heer. Slaper werd vergunning verleend een hem aangeboden betrekking te Zandvoort aan te nemen, mits hij aanspra kelijk bleef voor de behoorlijke exploitatie en voor de nakoming van de finantieele verplich tingen voor het seizoen 1923/24. Met zijn goedvinden werd de heer Juust de Boer tot waarnemend gerant aangesteld. Medegedeeld kan worden, dat de heer Slijper zijn verplich tingen geheel is nagekomen, en dat de heer Juust de Boer tot onze tevredenheid deze functie heeft vervuld. Gemeubileerde villa's. Zooals reeds tn de vorige algemeene ver gadering is medegedeeld, hebben Commissa rissen, nu de bouw van een hötel-pension voorloopig tot de vrome wenschen behoort, besloten eenige aan Oorlog behoorende wo ningen op het Galgenveld aan te koopen, en deze te restaureeren, te meubileeren en te verhuren. De totale kosten van deze vijf wo ningen hebben bedragen 14000, wegens aankoop en verbouwing, en 5500 wegens meubileering van vier woningen (de vijfde woning stond nog niet te onzer beschikking, doordien deze nog bewoond was). {Het aantal aanvragen voor de maanden Juli èn Aug. was bijzonder groot. I)e 4 wo ningen zijn in huur geweest: Driehuizen No. 1: van 2 Juli tot 80 Sept. 2: van 16 Juli tot 80 Sept. 8: van 1 Juni tot 80 Sept. Duinoord No. 1: van 16 Juli tot 9 Sept. Een poging om de woningen ook gedu rende den winter voor lagen prijs te verhu ren, is niet geslaagd. Gebleken is, dat deze woningen bijzonder hebben voldaan.. De huurders waren zonder uitzondering buitengewoon tevreden over in richting en velen hunner verzochten reeds dadelijk te mogen huren voor het volgend jaar. Commissarissen hebben gemeend1 de huur prijzen voor het eerste jaar matig te moeten stellen, waardoor het mogelijk werd de wo ningen vlot te kunnen verhuren. Voor 1924 zijn de huurprijzen eenlgszins verhoogd. Op dit oogenblik' zijn verhuurd: Driehulzen No. 1: Van 21 Juni—7 Sept. 2'. Van 17 Mei—25 Mei; Van 10 Juni11 Juli; Van 21 Juli81 Aug. „8: Van 10 Juni—81 Aug. Duinoord1 No. 1: Van 81 Mei19 Juli. Van 2 Aug.29 Aug. 2: Van 10 Juni4 Juli;. Van 16 Juli—26 Aug. Uit de overgelegde Winst - en Verlies rekening blijkt, dat de exploitatie geslaagd is, zij het dan ook, dat van winstmaken niet kan worden gesproken. Dit Is trouwens ook niet de hoofdzaak; ons hoofddoel Is meerdere bekendheid te geven aan Huisduinen en Helder, zoodat meer en meer behoefte zal ontstaan aan het bouwen van' dergelijke wo ningen ook door particulieren, waardoor steeds meer landgenooten onze badplaats en omgeving zullen bezoeken. Ook wij hebben reeds plannen ontworpen voor den bouw van een of meer kleine villa's, doch de toestand van onze geldmiddelen ge doogt voorshands niet daaraan uitvoering te geven. Tot op h eden is ingeteekend voor een be drag van 55.000, waarop gestort ongeveer 50.000. Zooals reeds In de vorige vergade ring werd medegedeeld, zijn eenige inschrij vers in gebreke gebleven hun Inschrijving gestand te doen. Daaronder zijn eenigen, welke niet meer bij machte zijn het ingetee kend bedrag te fourneeren. Toch zijn daar- onder een aantal personen, die naar onze be scheiden meening daartoe wel in staat zijn. Waar ook zij belanghebbenden zijn bij den «oononuschen vooruitgang van onze stad. daar gaat het niet aan, dat zij zich blijven onttrekken aan een nioreele verplichting, die door zooveel anderen vrijwillig is aangegaan. Dit klemt te meer, omdat de Vennootschap thans het noodige kapitaal mist om eenige uitbreiding te geven aan den bouw van meer dere gemeubileerde woningen. Aan de Balans en Verlies- en Winstreke ning ontleenen wij het volgende: Evenals de vorige jaren werden de kosten van verbeteringen en uitbreiding in het actief geboekt. Het Badpaviljoen komt dien tengevolge op de balans voor ad f 24.486.41. Ook dit jaar werd weder 4 over de koop som en 10 over de verbéteringen en uit breidingen afgeschreven, zijnde f 1488.64, terwijl over de vorige jaren 2400.30 werd afgeschreven, zoodat het Badpaviljoen nu te boek staat voor 20.597.47. Inventaris 3827.211/,. totale afschrijving hierop ƒ1032.73, blijft ƒ2794.481/». Strandinventaris 5440.72, totale afschr. hierop 1411.77, blijft f 4028.95. Oprichtingskosten 2144.36, totale afschr. hierop 1179.56, blijft 964.80. De villa's Driehuizen en Duinoord werden aangekocht voor 11.000.— Kosten verbouwen, schilderen, enz. hebben bedragen 8.031.65 Totaal ƒ14.031.65 De afschrijving werd bepaald op 2 per jaar. Daar de woningen echter gemiddeld in Juni gereed kwamen, is over dit jaar de helft van 2 afgeschreven, dus 140.31. De wo ningen staan derhalve te boek voor 13.891.34. Van de vijf woningen konden er vier worden gemeubileerd, waarvan de kos ten bedragen 5475.09. De afschrijving hier voor is vastgesteld op 10 doch voor dit boekjaar op de helft daarvan, is 273.75. De balanswaarde is dus 5201.34. Op de Exploitatie-rekening v. d. Villa's ls geboekt: Ontvangen huren Te verminderen vpor: Onkosten 819.44 Onderhoud 86.25 Afschrijvingen 414.06 1552.16 769.75 zoodat de Exploitatie een winst heeft opgeleverd van f 782.41 Op de Algem. Verlies- en Winstrekening is geboekt: Winst exploitatie villa's f 782.41 Ontvangen pachten 2600 Aan gekweekte rente 76.74 Aan rente en voordeelig koers verschil op Effecten 560.29 Totaal 4019.44 Te verminderen wegens: kosten v. onderhoud 697.65 algemeene onkosten 698.45 afschrijv. in totaal 2844.44 „4240.54 zoodat tenslotte een verlies wordt geleden van 221.10 Na voorlezing van het verslag Infor meert de heer de Jong, of er geen midde len bestaan o<m degenen die, ondanks hunne toezegging een of meer aandeelen te nemen, tot nog toe in gebreke bleven, tot storting te dwingen. De voorzitter ant woordt hierop, dat over deze quaestie reeds meerdere malen1 werd beraadslaagd. Enkelen zijn er die het niet kunnen doen, anderen daarentegen verschuilen zich achter uitvluchten. De zaak heeft echter de volle aandacht, te meer, daar het der Vennootschap momenteel aan middelen ontbreekt oan iets te ondernemen. Op de vraag hoe de geldmiddelen be legd zijn, antwoordt de voorzitter, dat hiervoor zijn aangekooht 5 Ned. W. S. 1018. Een vraag betreffend brandassurartle beantwoordt de voorzitter met do mede- deeling, dat de bezittingen der N.V. be hoorlijk verzekerd zijn. De voorzitter merkt nog op, dat hoewel de gemeente ook voor dit jaar de rente moet uitkeeren, dit in de volgende jaren vermoedelijk niet of plet geheel noodig meer zal zijn. Immers, er werd reeds 8000 gld. afgeschreven en de moge lijkheid bestaat, dat over eenige jaren de vennootschap zelf behoorlijk dividend zal kunnen uitkeeren. Men moet ook ln het oog houden1, dat de hoofdzaak niet is ge weest het behalen van een belangrijke winst, .maar om een poging te doen om Huisduinen tot een Noordzeobadplaats te maken en den trek daarheen te krijgen, hetgeen ook ten voordeele zal zijn van Helder. De heer Nijpels merkt nog op, dat blij kens de balans het bedrijfskapitaal zij het ook in geringe mate werd aange sproken. Plannen vóór den houw van nieuwe villa's werden wel gemaakt, doch konden wegeni gebrek aan kapitaal niet doorgaan. Toch ziet het er voor de naaste toekomst wel naar uit, dat men niet met duur bankkapitaal zal behoeven te werken. De heer Koster heeft 6n als aandeel houder, èn als verificateur der Gemeente- Financiën kennis genomen van de belans en winst- en verliesrekening. Spr. maakt den administrateur zijn oampliment over de gevoerde administratie. De voorzitter sluit zich hierbij aan. Voorgesteld wordt de balans, winst- en verliesrekening en het verslag goed te keuren, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Aan de orde is vervolgens de verkie zing van een commissaris, wegens het periodiek aftreden van dén heer O. de Boer Jr. Deze is onmiddellijk herkiesbaar qn wordt bij acclamatie herkozen. (Bij de rondvraag wijst de heer Terra op het alles behalve fraaie uiterlijk aan zien van de herplaatsen bif het 'badpavil joen. Het is noodig een flinke bergplaats te bouwen. De voorzitter deelt mede, dat de plannen voor een nieuwe bergplaats gereed zijn. De financiën laten den bouw evenwel nog niet toe. De heer Terra wijst nog op de bestaande groote berg plaats op het Galgenveld. Het blijkt even wel, dat de oude badkoetsen daar niet ln kunnen. Bovendien heeft de Marine een groot deel van deze ruimte ln gebruik. De aandacht van Dir. en Comm. blijft evenwel op dit punt gevestigd. De heer Nijpels wij at nog op het feit, dat het geheel© kapitaal ln gebruik la Uitbreiding is op dit oogenblik niet mo gelijk. Dit kan alleen geschieden als het geplaatste aandeelenkapitaal grooter wordt. Als was het voorloopig slechts het benoodigde voor den bouw van slechts één kleine villa. 6pr. 'betreurt het, dat de garantie van de gemeente niet verder strekt dan tet 50.000. Dit is voor de nog te plaatsen aandeelen een rem, die niet in het belang ls der vennootschap. Wij moeten vooruit kunnen. De heer Koster stelt voor de resultaten van 1924 af te wachten. De voorzitter stelt voor machtiging te verleenen tot het aanknoopen van onder handelingen met het gemeentebestuur om de garantie voor een hooger bedrag te verkrijgen, welke machtiging door de vergadering wordt verleend. Vastgesteld wordt nog, dat de rente per 1 Juli betaalbaar zal worden gesteld. De voorzitter dankt vervolgens den aanwezigen voor hun belangstelling. Spr. wijst erop, dat veel mensohen reeds een gunstigen Indruk van Hulsduinen heb- ben meegenomen. Van verschillende kan ten werd verklaard, dat men met genoe gen eenigen tijd hier verblijf gehouden had. Na dank te hebben gebracht aan den waarnemend directeur en den administra teur voor hunne werkzaamheid ten bate van <ïe vennootschap, sluit de voorzitter de vergadering. Vervolg Plaatselijk Nieuw i. h. 8e blad. Het Bestuur van de Vereeniging Volks onderwijs, afd. Helder, heeft gemeend in uw blad van Zaterdag 7 Juni te moeten ingaan op de uiteenzetting van onze zienswijze om trent de schoolvraagstukken. Het doet dit op een wijze,, die ons noopt tot een kort wederwoord. In de eerste plaats antwoorden wij, dat wij direot aansturen op een eigen school, omdat wij thans tot de volle overtuiging zijn geko men, dat wij van de voorgoed achteruit ge zette openbare school niet meer het onder' wijs kunnen verwachten, dat wij voor onze kinderen begeeren. Verder wijzen wij er op, dat de kernge dachten van ons schrijven niet zijn aange raakt; een bewijs te meer voor ieder onbe vooroordeelde, dat deze juist zijn. Wij hopen, dat belangstellende ouders nog eens zeer aandachtig onze uiteenzetting willen nagaan. Het zal bun dan evenwel duidelijk worden, dat de beschuldiging, als zouden wij den geest van het tegenwoordig onderwijs aan vallen, onjuist en onwaar is. Juist het tegengestelde ls geschied, waar wij zeer duidelijk neerschreven: „Wat w as tot op heden l) het groote voor deel van het openhaar onder wijs? Het was zijn h oog-opvoed- kundlg karakter". Wij schreven hier in den verleden tijd en bedoelden toch zeer duidelijk den tijd tot op het moment van ons schrijven. Ook in de door het Bestuur van Volkson derwijs gewraakte zinsnede blijkt dit wel zeer duidelijk. Wij laten het oordeel weer over aan den opmerkzamen lezer, hoe het Bestuur tot tweemaal toe door onjuist citeeren (n.1. door het cursiveeren en spatieeren van het woord „werd") opzettelijk den indruk heeft willen verweidten, alsof wij den geest van het tegenwoordig openbaar onderwijs das- quallficeerden. Wij vreezen niet, dat onder de tegenwoor dige wetgeving deze geest zal worden losge laten, doch wel, dat deze geest bij het open baar onderwijs onder de ongunstige en steeds ongunstiger wordende omstandigheden niet meer tot volle ontplooiing zal kunnen ge raken. In principe was de heer Klaas de Vries óp de bewuste vergadering het met onzen deba ter eens, waar hij (ni. de heer De Vries) zetde, dat, indien de verslechtering verder doorging, ook Volksonderwijs zou overwe gen of de bijzondere school niet de voorkeur verdiende. Het vraagstuk, of dit tijdstip thans reeds gekomen ls, of eerst later aan breekt, ls dus niet meer een kwestie van be ginsel, maar van taktiek. Wij hebben evenmin de bedoeling het Ge meentebestuur te noodzaken extra-kapitaal te doen afstaan aan onze Vereeniging. Het ls ons doel dn dezen door gemeenschappelijk overleg met het Bestuur onzer Gemeente te komen tot eene oplossing, welke tegengesteld' is aan de voorstelling, welke Volksonderwijs tegen heter weten in en dus weer bewust onwaar, van dó zaak tracht te geven. Het is juist onze intensie zelf hier te dragen, wat de Gemeente ons niet kan' geven. Het Bestuur van Volksonderwijs heeft al een zeer slechten dienst bewezen aan het werkelijke volksonderwijs door insinueerend te spreken over de verhouding van ouders en onderwijzers. Juist wl) willen de mooie verhouding tus- schen ouders en onderwijzers, welke zich vrijuit, bulten den eigenaardigen, mechanl- schen band met het Gemeentebestuur, zal kunnen ontwikkelen. Wij willen een vrije ontplooiing van het onderwijs, buiten de banden der bureaucra tie, waarbij, voor zoover het mogelijk is, de begrippen der moderne opvoedkunde in toe-) passing zullen worden gebracht, waarbij' wjj ook zullen trachten te vinden mannen en vrouwen, die dit onderwijs in die goede rich ting zullen sturen, die in wezen er op aan gelegd zijn ook de harmonie te zoeken tus- schen ouders en onderwijzers, welke voor het welslagen van het onderwijs noodzake lijk 18. M. a. w.: Wjj' trachten een school te ver krijgen, niet een standenschool, maar wel een vrije school, die gelijk in vele andere plaatsen van ons land, een voorbeeld zal kun nen zijn voor andere scholen, waarmede dus ook het verdere onderwijs in onze Gemeente zal zijn gebaat. Dat het Bestuur van Volksonderwijs dit niet kan inzien en zijn gebrek aan argumen ten tracht te verdoezelen door onwaardig, voor ons allen beleedigend geschrijf, doet ons de vraag stellen, of de leiding van deze Ver eeniging wel in handen is van menscben, die het peil van het openbaar onderwijs kun nen opvoeren. Geachte Redactie,, onzen dank voor de plaatsing, Het Bestuur van de Hel dersche Schoolvereeniging. Thans opzettelijke cursiveering van ons. H. 8. Helder, 11 Juni 1924. Geachte Redactie 1 Niettegenstaande het Bestuur van de Heldersche Schoolvereeniging reeds een schrijven heeft ingezonden ter beant woording van een ingezonden stuk van het Bestuur van Volksonderwijs, Afdee- ling Helder, in uw blad van 7 dezer, ver zoek ik gaarne eenige plaatsruimte voor het volgende. Bij voorbaat mijn harte- lijken dank. Er is een spreekwoord dat zegt„Wien de sohoen p„st, trekke hem aan". Alzoo past mij de schoen, voornamelijk waar geschreven wordt dat enkelen, niet tot de beter gesitueerden behoorenden, zich als atroopop naar voren laten schuiven, opdat de drijvers naar een eigen school* zich achter heb kunnen verschuilen. Personen die mij beter kennen dan het bestuur van Volksonderwijs, weten wel dat ik er nog zoo iets als een eigen meening op na pleeg te houden en mij door niemand als stroopop zal laten ge bruiken. De heeren moeten hun ver bolgenheid niet uiten op deze wijze. Is het in uw oogen zoo misdadig dat ik beter onderwijs voor mijn kinderen ver lang Ts het zoo misdadig dat ik dat zelf wil bekostigen, althans een deel dharvan, indien de overheid zich aan die taak onttrekt? Vóór school 14 gewone lagere school werd, betaalde ik toch ook f80.per jaar schoolgeld, hoewel ik voor veel minder op school 3 terecht kon. Mag dat nu niet meer Is dat offeren mij thans verboden, nu dit geld niet ten goede komt aan het openbaar onderwijs Is het omgekeerd misschien misdadig, in dien meer gegoeden bij minder gegoeden, die hetzelfde doel nastreven, steun zoeken Groot zijn in kleinheid is inderdaad klein zijn in grootheid. Dergelijke uitlatingen sieren het bestuur van Volksonderwijs niet. Te meer niet, wanneer in hetzelfde stuk geschreven wordt over onverant woordelijk in de pers schrijven. En nu iets anders. De ernstige aantijging van het Openbaar Onderwijs! Ja, heeren onderwijzers, bestuursleden van Volksonderwijs, „werd gegeven". Want als onze kinderen de bizondere school bezoeken, dan zal hun op die nieuwe school het verdraagzaamheid kweekend, humanitaire onderwijs „wor den" gegeven, zooals dat op de openbare school „werd" gegeven aan die kinderen. „De soep wordt nimmer zoo heet gegeten als zij wordt opgediend", ia ons gevleu geld woord. Tenslotte dit. De statuten der Helder sche Schoolvereeniging zijn goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 2 Juni 1924, Nr. 67. Het minimum aantal kinderen voor het aanvragen van een school is er. Dus de school komt er. Tot heil van de kinderen, die den leerplichtigen leeftijd bezitten tusschen heden en, 1930. Het zij zoo. Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank. M. SPEIJER, Secretaris Heldersche Schoolvereeniging, Kanaalweg 24. Helder, 12 Juni 1924. Geachte Redactie. Na lezing van het Ingezonden stukje van de afd. Helder Volksonderwijs, ten aanzien van den oproep tot inschrijving van leerlin gen voor den opleidingscursus tot bewaar- schoolonderwijzeres hiér ter stede, verzoeken wij U beleefd het volgende te willen opne men in uw veelgelezen blad, waarvoor vrienn deljjken dank. Ie. Een landelijk diploma A bewaar schoolonderwijzeres, met groote of kleine a, bestaat niet, zooals het bestuur van Volks onderwijs het doet voorkomen. Wel zjjn er verschillende 'inrichtingen of vereenigingen, welke diploma's uitreiken, diie min of meer landelijk bekend zijn. 't Is slechts een kwes tie van appreciatie. Geschiktheid van de can- didate geeft toch meest den doorslag bij be noeming. 2e. Hier ter stede zijn reeds 2 van de S geslaagde kweekelingen als onderwijzeres ge plaatst. Dat in eene andere plaats benoeming nog niet direct plaats vindt, is begrijpelijk, want ook in dat opzicht geldt het spreek- wrord „onbekend maakt onbemind". Zoo- dan g geval is ons trouwens nog niet bekend, aangezien wij de geslaagden 3 in getal, alle medewerking toezegden bij eventueele sol licitatie. óe. In 't belang van deugdelijk Fröbel onderwijs was het noodig, dat hier een cursus in 't leven werd geroepen, want meisjes, die zonder eenige kennis als helpster op eene Fröbelschool benoemd worden, staan met hun handen verkeerd in zoodanige inrichting en moeten op zeer primitieve wijze haar .kennis langzamerhand opdoen, om daarna weer de school te'verlaten zonder ooit em plooi te vinden bij' dit onderwijs met kans op een'g vooruitzicht. Deze toestand mocht o. i. niet bestendigd blijven. 4e. Liefhebsters voor den cursus zijn er helaas zeer weinige. Wanneer het echter be treft een oproep tot plaatsing als helpster tegen direct ingaande belooning, dan zijn er genoeg. Dit is niet de ware liefde voor het fröbelonderwijs. Spoedig verlaten deze hef-' hebster» dan ook vaak de school als ze een beter beloonde betrekking kunnen' krijgen. De Directrice van de school kan dan weer opnieuw beginnen met. een ander, die, wan neer ze even op dreef is, weer om een of andere reden de school verlaat, behoudens een enkeling, die nergens terecht kan en waar tenslotte de school mede opgescheept zit. Wij hopen dan ook, dat juist- het tegen deel lyerelkt worde van. hetgeen het bestuur van de afd. Helder Volksonderwijs beoogt. Dat vele meisjes, waarlijk liefhebsters van het Fröbelonderwijs, zich komen aanmelden gis kweekelinge, ter verbetering van het be- waarschoolonderwljs (voorbereidend lager onderwijs) ln onze stad tot heil van de Hel dersche Jeugd en ter,bereiking van een toe komst voor zichzelf. Hoogachtend, Het Bestuur van den Cursus tot opl. v. Bewaarschoolonderwijzerea. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- se eren aan: Den Damredacteur dier Heldersche Courant, ValleriusBtraat 64hula, Amsterdam. Twee slagzetten van Fransche spelers; Stand in cijfers: Zwart: 8/11, 16, 18, 20, 21 en 26. Wit: 27/80, 32, 87, 39, 43 en 49. Wit (Etienne Pollet) was hier als volgt 1. 29—23 18:29. 2. 28—23 29:18. 3. 30—24 20:29. 4. 89—83 29:48. 5. 37—81 26:28. 6. 43:5 21:32. 7. 546 gewonnen. Interessant en vooral leerzaam is het plaats maken voor schijf 20, waardoor deze tenslotte op véld 88, tusschen de witte schijven, getracht wordt en hierdoor den eindslag mogelijk maakt. Stand ln cijfers: Zwart: 1, 7/14, 17, 19/21, 28/25. Wit: 22, 28, 80, 82/30, 88, 40, 42, 43, 45, 47, 48 en 50. André Belard was hier met Wit door de volgende combinatie: 1. 88—29 24:88. 2. 88 18 1223. 8. 22—18 ,13:88. 4. 82—27 21:87. 5. 43—88 82:43. 6. 48—28 23:32. 7. 80—24 19:89, 8. 40—84 89:30. 9. 85 2 gewonnen. Heel mooi gezien in de partij. Simultaanseance. Eenige lezers dezer rubriek vroegen mij in Helder een simultaanseance te geven. Daarvoor voel Ik wel iets, mis schien komen we op deze wijze tot de oprichting van een damclub. Er moeten dan echter minstens tien deelnemers zijn. De Heldersche dammers, ook de zwakkere, die aan een dergelijke seance wenschen deel te nemen, gelieve mij dit te berichten. Een simultaance is een wedstrijd waarin één speler tegen verschillende anderen speelt. Ieder tegenspeler zit aan een bord, terwijl de simultaanspeler de rij langs gaat en overal op de beurt een zet doet. De Haas, Weiss en Springer zijn hierin zeer' .grooteerstgenoemde heeft zelfs wel tegen zestig borden tegelijk gespeeld.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 11