Genei Regenjassen t Eerste Blad. DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD gegarandeerd waterdicht, HERMAN NYPELS, Hoesterer i i Abdijsiroo] BUITENLAND 0 PTT! Nr. 5881. DONDERDAG 12 JUNI 1924, I 52ste JAARGANG. Donderdag 12 Jnnl9.49 nar. Vrijdag 18 9.50 HET SCHADEVERGOEDING»- VRAAGSTUK, De „Daily Telegraph" verneemt, dat er een belangrijke gedachten-wisseling is' ge voerd tusschen vertegenwoordigers der Brit- eche arbeiderspartij! enl Fransche radicalen en socialisten. Deze besprekingen hebben geleid tot een overeenstemming aangaande de door 'beide groepen te volgen gedragslijn ten aanzien der buitenlandsche politiek, die vermoedelijk ongeveer tegelijk in de beide parlementen in behandeling zou komen. Bei de groepen wenschen "de uitvoering van het plan-Dawes met de hiermede samengaande ontruiming van het Roergebied, zoodra Duitschland de wetten heelt aangenomen, die voor de uitvoering van het plan noodig zijn. Voorts moet de Roer-bezetting aan stonds „onzichtbaar" worden en geheel op houden zoodra de uitvoering van het plan- Dawes met medewerking van Duitschland een vlot verloop blijkt te krijgen. Verder zijn de groepen het eens geworden over de con- tróle op de Duitsche wapening, die uit han den der geïnterallieerde commissie dient over te gaan in die van den Volkenbond* zoodra het thans voorgenomen onderzoek der en tente-commissie IS geëindigd. Tenslotte moet het vraagstuk eener algemeene vermindering van wapeningen aan de orde worden gesteld Aan deze mededeelingen voegt de diploma tieke medewerker van het genoemde blad nog toe, dat zoowel bij de Engelschen als de Franschen het voornemen bestaat de demo cratische elementen in- Duitschland zooveel mogelijk moreel te steunen. Hiertoe is een algemeente amnestie voor Duitsche politieke gevangenen noodzakelijk, evenals in vrij heidstelling der gijzelaars enz., die in het be zette gebied' genomen zijn. In een andere motie wordt de wenschelijkheidi uitgespro ken, dat er een eind zal worden gemaakt aan het in beslag nemen van particuliere en éver- heidsbezittingen in het bezette gebied' ten behoeve van kazerneering of van exercitie velden voor de bezettingstroepen* Tenslotte werd men het er over eens, dat aan de Micum-oontracten door het plan-Da wes automatisch een einde moet komen. De Volkcnbondsraad. Onder voorzitterschap van Betnesj is Dinsdag die Raad van den Volkenbond te Genéve bijeengekomen, O.a. zal worden beraadslaagd over die verdere ontwikke ling van heit financiieele herstel van Oos tenrijk en Hongarije en over de vermin dering der bewapening. De Raad zal voorts een onderzoek instellen naar de ontwapening van Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. Staatssecretaris Lewald zal het protest indienen van Duitschland we gens de houding van' Polen inzake de be scherming der minderheden. Ook moet een beslissing genomen worden inzake twee Duitsche nota's over het öaargebied. frAnkrijk. Altreden van president Millerand. President Millerand heeft ten slotte niemand kunnen vinden voor de vonming van het nieuwe ministerie, die links ige- noege stond, om in het oog van een stuk van het cartel der linkerzijde eenigszans „persona grata" te zijn. Zoo is dan .Marsal op moeten treden als redder in den1 nood, en deze, die in het pas afgetreden kabinet minister van financiën was, heeft een ge heel PoincaristiscH gekleurd kabinet bij- FEUILLETON. door ANATOLE FRANiCE. 25) Zelfde dag. Toen ik aankwam, was mevrouw de Galbry, die rouwkleeren droeg, bezig haar handschoenen aan te trekken. „Ik ben gereed," zeide zij tot mij. Ik heb haar altijd gereed gevonden hij iedere 'gelegenheid, die zich voordeed om goed te doen1. Wij gingen de trap af en stapten in het rijtuig. Ik weet niet, welke stemming ik bang was te storen, wanneer ik de stilte ver brak, maar wij reden zwijgend over de breede, eenizame boulevards en keken naar de kruisen, grafsteenen en kransen, die in de winkels op treurende koopers wachtten. Het rijtuig hield stil aan de uiterste grens van het land der levenden, voor de deur, waarop hoopvolle woorden ge graveerd waren. Wjj gingen door een lange cypressen- laan en volgden dan een smal pad tus- Bchen de graven. «Hier is het," zeide zij. Op de met omgevallen fakkels versier de fries las ik dit opschrift: Families Allier en Alexandre. eengebraoht, zonder Poincaré alleen. Op grond van den loop, dien de zaken thans hebben genomen, is het natuurlijk een doodgeboren kind. Het heeft slechts een boodschap van Millerand aan Kamer en Senaat overgebracht en dadelijk daarop zal het ministerie-Marsel met boodschap en al tuimelen. Van begin af heerschte Dinsdag een koortsachtige stemming in de smoorheete zaal en die is gebleven tot na de bekend making van het resultaat der stemming, die verre van ontspanning te brengen' de politieke tegenstellingen ernstig moet verscherpen. Het resultaat van de Kamerzitting, waarin de hartstochten tot ongekende woestheid zijn gestegen, is geweest, dat Millerand met 829 tegen 214 stemmen is verjaagd. Marsel las Millerand's boodschap en de verklaring van het ministerie rustig en met helderen nadruik voor. Te begin nen met hem is de heele vergadering, die duurde van 3 uur tot bij achten* Mille rand's stelling, dus de oppositie, gunstig geweest. De meerderheid had echter posi tie genomen. In zijn boodschap herinnert Millerand eraan, dat hij zich op den wensch van 695 stemmen bereid verklaarde naar het Ely- sée te gaan om er een politiek van socia len vooruitgang, orde, arbeidzaamheid en eendracht te .verdedigen. Hij wijst er op, dat hij trouw zijn plechtige gelofte jegens het land gehouden heeft en stelt vast, dat Frankrijk, dorstend naar vrede, arbeid en eendracht, een buitenlandsche politiek wenscht, welke het in overleg met de bondgenooten een waarborg van de ver goeding, toepassing van het verdrag van VersaiUes en eerbied voor alle diploma tieke handelingen, welke de nieuwe Euro- peesehe orde ingesteld hebben, verzekert Een dergelijke buitenlandsche 'politiek vereischt een binnenlandsche politiek, ge leid door de ervaringen uit den oorlog, eendracht tusschen alle Franschen, eer bied voor anderer meening en overtui ging, billijkheid en goedheid in de sociale verhoudingen, den wensch tot waarbor ging van Frankrijk's crediet door een krachtige handhaving van het evenwicht tusschen de openbare inkomsten en uit gaven. De regeeringsverklaring luidt als volgt: De huidige regeering is alleen samenge steld om de Kamers in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over het oon- stitutioneele geschil, dat buiten het parle ment is geboren, maar waarin het parle ment de eenige rechter ia Wij hebben derhalve geen regeeringsprogramma aan te bieden. Gij zult hebben te beslissen èf dat de 'grondwettelijke voorschriften onaantast baar moeten blijven boven de partijen^ en in dat geval zal het gezag van uw uit spraak de leiders van de meerderheid die uit de verkiezingen van 11 Mei is voort gekomen, overtuigen dat zij verplicht zijn van den' president der republiek de macht, die hij hun heeft aangeboden te aanvaar den, of gij zult hebben te verklaren dat gij niet instemt met de in de 'boodschap van den president geformuleerde begin selen, welke wij voor u verdedigen en welke de grondslag zijn van de constitu tie. In laatstgenoemd geval zullen wij het hoofd van den staat rdkensch^ g?,vcn van de mislukking onzer zending, opdat deze dan de beslissing kan nemen, die daaruit voortvloeit. Wij doen eon beroep op uw geweten en op het belang van den staat. De uitspraak dient volstrekt on dubbelzinnig te zijn, want zij 'betreft do toekomst van ons regeeringfstelsol. De eenheid van de wet toch is de waarborg voor onze republikeinsche 'instellingen en voor onze openbare vrijheid. Nu Millerand aftreedt, wordt binnen enkele dagen een nieuw staatshoofd ge kozen en Heriot definitief met do vor ming van het kabinet belast. Na de voorlezing van de boodschap van deni president en de regeeringsveklaring, Ingezonden Mecledeeling. voor Heeren en Jongeheeren, gemakkelijk passende modellen, moderne kleuren, 15.00, 22.00, 28.00, 34,00, 42.00. 9.00, 12.50, 17.50, 23.00, 33,00. Vraagt de bekende merken HOLKA- en BONAMI. HELDER SCHAGEN. Een traliehek sloot den' ingang van het grafmonument at Op den achter grond vermeldde een marmeren plaat, die boven een met rozen bedekt altaar aange bracht was, o.a. de namen van Clémentine en haar dochter. Wat op dat oogenblik in mij omging, was iets zoo ondoorgrondelijks en onbe stemds, dat alleen de klanken van een verheven muziek aan dat gevoel uiting zouden kunnen geven. In mijn oude ziel hoorde ik hemolsche snaarinstrumenten zingen. Aan de zwaarmoedige klanken van een doodenzang paarden zich de zaöhto tonen van een liefdeshymne, want in mjjn ziel smolt de stille rouw van het heden met de mij zoo vertrouwde beko ring van het verleden samen tot één ge- vpel. Wij verlieten het graf, dat mevrouw de Gabry met geurende rozen versierd had, en liepen zwijgend oVer het kerkhof. Toen wij weer onder de levenden waren, zeide ik tot mevrouw de Gabry: „Terwijl ik u door die stille lanen volg de, dacht ik aan die engelen der legende, welke men op de geheimzinnige grenzen van het leven en den dood ontmoet. Het graf, waar u mij heen geleid hebt, en dat mij', zooals bijna alles wat. haar, die met de haren daar rust, betreft, onbekend was, heeft in mij emoties wakker geroepen1, die eenig zijn in mijn levén, die in dit zoo eentoonige bestaan zijn als een licht op een donkeren weg. Het licht verwijdert zich naarmate de weg langer wordt; ik ben bijna reeds onder aan de laatste hel ling; en toch zie ik, zoo dikwijls ik om kijk, het licht even helder. De herinne- welke herhafldelijk applaus bij de rech terzijde en interrupties van links uitlokte, bracht de voorzitter een voorstel tot ver daging van de discussie in stemming. Dit werd met 154 tegen 144 stemmen aan genomen, waarop de vergadering geslo ten werd. Onmiddellijk na afloop van de Kamer zitting hebben Marsal en zijn medewer kers zich naar het Elysée begeven. Bij het verlaten daarvan verklaarde hij op desbe treffende vragen van persvertegenwoor digers: „Ik heb den president het ontslag van het kabinet aangeboden. Millerand heeft mij verklaard, dat ook hij zijn ont slag zal nemen en dientengevolge heeft hjj mij verzocht aan het bewind te blijven. Morgen hebben wij wederom een bijeen komst op het Elysée en de president van de republiek zal dan zijn ontslag aan de voorzitters der beide Kamers aanbieden'. Zaterdag Kamerzitting. Het minlsterie-Herrlot gereed Herriot naar Londen? Parijs, 11 Juni. De mededeeling van Mik lerand werd in de Kamer met de ver wachte manifestaties van woede en vreug de begroet Bjj de vaststelling van den datum der. volgende zitting werd met een stemming van rechts tegen links" Zaterdag aange wezen. Dit werd in de couloirs door de linkerzijde aldus verklaard, dat Herriot zijn ministerie kant en klaar heeft en dit onmiddellijk na de verkiezing van deri president der republiek zal formeeren om reeds den volgenden dag in die Kamers de regeeringsverklaring voor te lezen. Hij zon zoo'n haast hebben, omdat hij Zondag naar Londen zou willen vertrekken om een conferentie te hebben met MacDonald. Of dit gerucht juist is, zal de volgende da gen blijken. Hals over kop moet de familie Mille rand het Elysée ontruimen, aldus schrijft de oorr. der N. Rt. Crt Bij gebreke aan een woning te Parijs vestigen ze zich in ban klelue villa te Aeraaüitets. Heden komt zijn ontslagbrief bij het Parlement In. Gisteren al zijn de besprekingen begon nen ter voorbereiding van de zitting van het Congres, dat 'Millerand's opvolger moet aanwijzen. Ook dit keer zullen die meerderheidlsgToepen zich op dén candi- d'aat verstaan. Tusschen Douimergue en Painlevé, onderscheidenlijk president van den Senaat en de Kamer, zijn de gunsten verdeeld. De eerste heeft in het oog van de linker-radicalen en de socialisten te gen, diat hij zijn lot aan de Roer-bezetting heeft verbonden, maar in den Senaat zelf geniet hij groote achting. In elk geval eischt het kartel van zijn leden de belofte het te nemen besluit stipt te eerbiedigen, ringen verdringen zich in imijn zieL Ik ben als een oude, knoestige en met mos begroeide eik, die, wanneer hij zijn tak ken schudt, heele zwermen zangvogels wakker maakt. Maar ongelukkigerwijze is het lied van mijn vogels zoo oud hls de wereld en kan het niemand anders dan mjj; prettig stemman." „Ook mij zal dat lied veel genoegen doen," peide zjj. Vertel mij uw herinne ringen en spreek tot mij als tot een oude vrouw. Ik heh vanochtend drie zilverdra den in mijn haar gevonden. „Zie die zonder spijt komen, mevrouw," antwoordde ik. „Slechts zij, die den ouder dom geduldig dragen, kunnen het leven licht opvatten. En wanneer na lange jaren een. Jicht zilveren rand geweven wordt in uw zwarten haartooi, dan zal een nieuwe schoonheid uw deel worden* minder in het oog vallend, maar treffender dan de eerste en uw echtgenoot zal uw grijlze haren niet minder bewonderen dan de zwarte lokken, die gij hom bij uw trou wen gaaft en die hij als iets heiligs in een medaillon draagt. Deze boulevards zijn breed en stil. Wij' zullen al loopende rustig 'kunnen' praten Ik zal u eerst ver tellen, hoe ik Clémentiné's vader heb lee- ren kennen. Maar verwacht niets huiten- gewoons of bijzonders, want dan zoudt u zeer teleurgesteld worden. „Mijnheer de Lessay dan bewoonde de tweede etage van een oud huis in de Avenue de lYIbservatoire. De gepleister de en met antieke borstbeelden versierde gevel en de groote, wilde tuin waren de eerste beelden, die mijn kinderoogen in zich opnamen, en zullen ongetwijfeld, te weten dat Doumergue ,die het Congres zal leiden, zich erbij moet neerleggen als levé meer stemmen dan hij krijgt in die voorbereidlende vergadering, die vandaag of morgen in het Senaatspaleis wordt ge houden. Over het uur der samenkomst zijn de meeningen nog verdeeldl Als ze van daag gehouden werd zou het Congres al morgen bijeen kunnen komen, maar dit schijnt uitgesloten. Naar alle waarschijn lijkheid! wordt het congres Vrijdag 18 dé zer, om 13 uur, en wel op den 18den dag der 13de wetgevende periode, geopend!. Het kasteel te Versailes kan daartoe in orde gebracht worden. Marsal zal den nieuw gekozen! president ter plaatse en niet in bet Elysée, wat anders dé gewoonte is, met de nieuwe waardigheid bekleeden. Dat ten1 slotte een outsider het haalt, is niet onmogelijk. Als zoodanig wordt Le brun, senator en oud-minister, 'genoemd. De oppositie zou hem kunnen steunen. ENGELAND. De nationalisatie der kolenmijnen. IShinwell, de parlementaire secretaris van het departement van mijnwezen, heeft in een vergadering der arbeiderspartij te^Pontefract verklaard, dat de nationalisatie van de kolen mijnen op komst was en niet lang uitgesteld kon worden. De regeering was, nu'zij1 een onderzoek had ingesteld naar de verhouding tusschen de steenkoolprijzen in het groot en het klein', op het goedé spoor, vervolgde hij', en zou gaandeweg de feiten te weten komen, zeer tot misnoegen van de kolenhandelaars. De kolenhandelaars hadden beloofd^ open kaart te zullen spelen, maar de regeering wachtte nog altijd. Wjj' zullen hen dwingen hun kaarten open te leggen, vóór de arbei- dersregeering veel ouder is geworden* voeg de Shinweli eraan' tpe. Indien de mijneigenaars geen andere voor stellen hadden over te leggen dan totnogtoe, zouden zij huns ondanks genoegen moeten nemen met nationalisatie van de mijnen. 1 De verkeersstaking te Londen. De niet-officieele staking op dé Londem- sche ondergrondspoorwegen verloopt. Dins dag zijn alle stations weder geopend) en was de dienst bijna normaaL DUITSCHLAND. De communistische agitatie. Maandagnacht is een communistische bomaanslag gepleegd op het bureau van de „Norddeutsche Presse" in Neu-Stettin. De daders hebben een brandbom in den kelder geplaatst en deze aangestoken. Een gedeelte van het gebouw ging in vlammen1 op. BELGIE. VTaamsehe politiek. Met de Pinksterdagen hebben dé Vlaam- sche Front- en Christen-democraten, die thans een politieke partij vormen, een alge meen congres te Aalst gehouden. De besprekingen liepen over het land bouwvraagstuk en het verkiezingsprogram ma. Het Vlaamsche front zal onder die vol gende leuzen aan de verkiezingen in 1924 deelnemen: democratie; zelfbeschikkings recht voor Vlaanderen; anti-mildtarisme; on voorwaardelijke amnestie; volledige verne- derlandsching van de universiteit te Gent; bestrijding van den woningnood. Duitsche levensverzekeringen. Te Genéve is Dinsdag voor het inter nationale Duitsch-Belgische scheidsge recht een geding begonnen, waarin de Belgische eischers 60 miltioen goudïrank van Duitsche levensverzekeringsmaat schappijen eischen, voor welk bedrag zij zich, voor den oorlog, hadden verzekerd, ITALIË. De Tanger-conventie. Italië weigert ze te erkennen. Londen, 11 Juni, De „Times" ver- Ingezonden Mededeeling. reinigt Uw keel van het vastzittende al^jrrTHtMHIHlimllJtf boTStTTirt AKKER'» wanneer eens de onvermijdelijke dag komt, het laatst onder mijn zware oog leden glijden. Want in dat huis ben ik geboren, in dien tuin heb ik al spelende eenige stukjes van dit oude heelal loeren kennen. Heerlijke uren, heilige urenl wanneer de nog onbedorven ziel de we reld ontdekt, die zich voor haar in een zachte schittering en een geheimzinnige bekoring hult. Dan, mevrouw, is het heelal slechts het spiegelbeeld van onze ziel. „Mijn moeder bad de natuur met vele goede gaven begiftigd. Zij stond als de vogels met de zon op, waarop zijn trou wens geleek door haar huiselijke bedrij' vigheid, haar moederlijk instinct, een voortdurende behoefte om te zingen. Zij was de ziel van het huis, dat zij met haar vroolijkste naarstigheid vervulde. Mijn vader was even langzaam als zij vief. Ik zie nu nog voor mij zijn rustig, vreed zaam gelaat, waarover nu en dan een ironische glimlach gleed. Hij was moe en koesterde zijn moeheid. In zijn grooten fauteuil naast het raam las hij van den ochtend tot den avond en van hem heb ik de liefde voor boeken. Ik heb in mijn bibliotheek <een Mably en eeni Raynal, die hij van het begin tot het eind van aan- teekeningen voorzien heeft. Hij dacht er niet over zich met iets ter wereld te be moeien. Wanneer mijn moeder hem met fijne listen uit zijn rust trachtte te krij gen, dan schudde hij zijn hoofd met die onverbiddelijke kalmte, welke de kracht van zwakke naturen vormt (Wordt vervolgd.) neemt uit Tanger, dat dé Itallaansche re- gearing geweigerd heeft, da Tangeroon- ventie te erkennen. ALBANIË. De woelingen In Albanië. Uit Valona wordt aan de „Oorriere d'Ita- lia" gemeld, dat Tirana in handen van de op standelingen gevallen is. De regeering is ge vlucht. Uit Skoetari wordt gemeld, dat d'e afge zanten der regeering, die belast waren met de onderhandeling over een wapenstilstand, door de Albaneesche opstandelingen vastge houden zijn als gijzelaars. RUSLAND. Groote overstrooming. iEen hevige storm heeft een groote overstrooming in de omgeving, van Pe tersburg veroorzaakt. Een aantal perso nen is gedood en duizenden zijn daklooa Een aanslag op een trein. Volgens een bericht van den Duitschen radiografischen dienst zou men den snel trein MoskouRiga in den nacht van Maandag op Dinsdag in de lucht hebben laten vliegen en zou de plaats van de ramp welke het radiogram niet weet te noemen in een wijden kring door militairen zijn afgezet. Vele bekende per soonlijkheden, zoo voegt het bericht er bij, zouden verongelukt zijn. (Eenigen naam vernemen we niet.) Men vermoedt met een potitieken aanslag te doen te hebben. VEREENIGDE STATEN. President Coolldge. Cleveland, 11 Juinl De Republikeinsche Nationale Conventie te Cleveland heeft president Coolidge aangewezen als de Re- publnkeinsche candidiaat voor het presi dentschap der Unie bij de a& verkiezin gen. De immigratiewet. Volgens een particulier telegram uit New-York aan de „Voss. Ztg." zou het parlement hebben besloten de immigratie- wet tot nader order buiten werking te stellen. Indien' dit bericht waarheid bevat, zou den ca. 13.000 emigranten, die nog vóór 26 Mei in de Ver. Staten zijn aangekomen of op schepen daarheen op weg zijn, als nog worden toegelaten. Scheepsramp. Bij Santa Anna aan de kust van Cali- fornië is in de Newport Baai een boot, waarmee een aantal lieden uit visschen was gegaan, omgeslagen. De golfslag ver pletterde 'zes mannen en twee jongens op de kustrotsen. Vijf personen braéhten er het leven af. Mijnongeluk. 29 dooden. Tengevolge van de mijngasontploffing te Wilfceébarre in den staat Pennsylvanië zijn negen-en-twintig mijnwerkers ge dood, terwijl van veertig, die in de mijn zjjn opgesloten, het lot nog niet bekend is. JAPAN. De ontstemming tegen de Ver. Staten. Naar uit Washington wordt gemeld, is men daar weinig tevreden over het feit, dat juist thans nu de Japansch-Ame- rikaansche betrekkingen aanleiding ge ven tot eenige bezorgdheid het mi nister-presidentschap is opgedragen aan burggraaf Takahira Kato, die altijd een voorstander is geweest van een militamt- agressieve politiek ten opzichte van China (Kato is d'e man van de beruchte 21 eischen) en die bekend staat als een anti- Amerikaansch staatsman. Juist thans zou het voor de wereld een nut en een gerust stelling wezen indien d'e leiding der Ja pansche politiek in handen was gelegd van een soepel, plooibaar en tevens voor zichtig en gematigd' staatsman; doch men is (te Washington) niet volkomen gerust op Kato's bezadigdheid'. In Japan neemt de verbolgenheid over en tegen de Amerikanen toe. Japansche nationalisten zijn in d'e Me-' thodistenkerk te Tokio bijeengekomen en hebben daar het besluit genomen, te eischen, dat alle kerkgenootschappen in Japan, die onder Amerikaansch beheer staan, de anti-Japansche immigratiewet zullen wraken. Zoo niet, dan zouden hun zendelingen in Japan niet meer mogen word'én toegelaten, vinden deze Japansche nationalisten. LUCHTVAART. De Amerlkaansche wereldvlucht De Amerlkaansche vliegers zijn uit Amoy te Hongkong aangekomen. Dat was een traject van 300 E. M.; maar of schoon die afstand niet overmatig groot is, was het toch een moeilijk© vlucht, want de vliegers moesten meer dan een uur door regen en mist. D© daling te Hong kong werd vlot en met zekerheid uitge voerd. Een groote menigte wachtte de komst der Amerikanen af. De vliegtocht van Pelletier d'Olsy. Pelletier d'Oisy heeft over den tocht Pa- -Tj"'- COURANT Licht op voor auto's en fietsen: In prijzen van Alléén bij ons verkrijgbaar. KLEEDINGMAGAZIJN t

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1