NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERlNGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. BUITENLAND Zeggen en doen. Spoorstr. 126 Tel. 370 Nr. 5882. ZATERDAG 14 JUNI 1924. 52ste JAARGANG. De verzekering van passagiers. De Baad van don Volkenbond. Het rapport dier deskundigen. Het congres van de Duitsche socialisten. FEUILLETON. ANATOLE FRANGE. UITVERKOOP - BRAMLAGE's VOL KS KL EED IN G- magazijn, WESTSTRAAT 11. Alles moet wegl Dreigende spoorwegstaking. Communistische actie. Ingezonden MededeeUng, Onze kleeding valt U direct op door hun ZUIVEREN PAS VORM en AFWERKING. Vraagt stalen. In beslag genomen scholen. He separatisme. De weggevoerde gevangenen uit het bezette gebied. De staking ln de BerUjnsche brouwerijen. Arbeiders opgezegd. Mijnongeluk. ENGELAND. De werkloosheid. De doodende straal De staking bij de Londensche sporen. Ingezonden Mededeeling. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heidenette Courant f 1.60; fr. p. p. biimemljmd f2.—, Ned. O. en W. Ludië p. zeepost f 2.60; id. p. maal en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0A0, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reap. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Loeae nummera der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct Op- en ondergang van Zon en Mafen en tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t d. Maan Zon Hoogwater Juni op; ond.; op: ond.; v.m.:njn.: 8.04 4.896.22 7.40 8.08 8.22 4.19 4.39 9.22 8.35 9.— 9.82 5.08 4.39 9.22 9.25 9.49 10.81 6.07 4.39 0.23 10.13 10.37 11.18 7.15 4.39 9.23 11.02 11.27 11.56 8.28 4.89 9.2411.52 12.17 12.27 9.43 4.39 9.24 12.43 Zt 15 a. 7.04 m, Ma ie Dl. 17 Wo. 18 Do. '9 Vr. i) Za. 2i Lleht op vior auto's en fietsen: Zaterdag u Juni9.51 uur. Zondag 11 9-B2 Maandag 16 9.52 Dc sub-oommissia van die internationale zeevaartcommissie, waaraan liet ondier- zoek was opgedragen van het vraagstuk der verplichte verzekering van passagiers, heeft het verslag goedgekeurd tot voorbe reiding van een voorloopig-ontwerp voor ®en internationale overeenkomst. De raadi van den Volkenbond heeft het rapport van de ©economische commissie aanvaard betreffende de besluiten, waar toe de deskundigen gekozen zijn, die be last waren met het onderzoek van de on eerlijke concurrentie. Ook heeft hij zich bezig gehouden met het vraagstuk van de Russische vluchte lingen dn Europa, waarover Benesj, even als Braiïting en Lord! Pairmoor het woord voerden. De drie genoemde sprekers acht ten het raadzaam de zorg voor deze vluch telingen op te dragen aan het internatio naal bureau van dien arbeid. DUITSCHLAND. De commissie voor de buitenlahdache aangelegenheden ui, den Rijksdag is te gen aanstaanden Dinsdag bijeengeroepen om over het rapport des deskundigen en de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland te beraadslagen. De belangstelling voor. het sociaal-demo cratische congres was ook Donderdag zeer groot. De debatfen waren pogal rumoerig. De oppdsiüe is namelijk sterk vertegen woordigd. Dudwig, d!e penningmeester, deelde medle, dat de partij sinds einde 1928 onge veer 1.200.000 leden telt, onder wie 130.000 vrouwen. Er verschijnen in Duitschland 169 sociaal-democratische bladen, wat on geveer de helft is van het aantal bladen van voor den oorlog. De bestaande cou- rfmtem hebben intusschen meer lezers dan 14. Uit het verslag van den penning- door 26) Hij bracht zijn vrouw, die deze beza digde ingetogenheid niet begrijpen kon en voor wie het leven hechts uit dagelijk- sche zorgen en opgewekte werkzaamheid bestond, tpt wanhoop. Zij dacht dat hij ziek was en was bang, dat hij nog zieker zou worden, maar zijn apathie had een geheel andere oorzaak. Mijn vader, die onder Decrès in 1801 bij het departement van marine geko men was, kreeg al heel spoedig gelegen heid zijn buitengewone administrateurs talenten te toonen. Het was toen hard werken aan het ministerie van Marine, en mijn vader werd in 1805 chef van de tweede administratieve afdeellng. In dat jaar droeg de Keiizer hem, op aanbeve ling van den minister, om een rapport te maken over de organisatie van de Engel- sche marine. Dit werk, dat bulten weten van den samensteller, een zeer liberalen en wij.sgcerlgen geest ademde, kwam eerst gereed in 1807, ongeveer achttien maanden na de nederlaag van admiraal 'bl} ,Trafal^ar- Napoleon, die jb.^. rainpzaligen dag niet kon dulden, 7 tegenwoordigheid over een schip gesproken werd, bladerde het rap Verachijfnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Rediacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekenlxur Na 16066. ADVERTENTIE N; 20 ct. p. regel (gal jard)Ingea. moded, (kolombreedte als redactiën, tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. mieester blijkt voorts nog, dat de jongste verkiezingen aan die partij 846JKK) mark hebben' gekost. Wels verdedigde het werk van het partii bestuur. De sociaal-demooratie, zei- de hij, heeft aan die wieg van de republiek gestaan en het is haar heilige plicht de re publiek te beschermen. De actie van de nationalisten moet ons niet afaêhrilrkft'n Wels trok voorts tegen de communisten te velde, die slechts verwarring in de rjjen der arbeiders brengen en die verant woordelijk zijn voor den dood! van duizen den proletariërs. Na Wels sprak Herman Mueller, de oudi-rijkskanselier voor de rijksdaggroep. Hij verdedigde de houding van de sociaal democraten jegens het nieuwe kabinet- Marx, dat men alleen heeft gesteund, om dat het zich bereid heeft verklaard de conclusies der deskundigen uit te voeren. Hoewel er van een overwinning van de monarchisten in Duitschland geen sprake kan zijn, moet men toch maatregelen tref fen om de republiek te beschermen. Muel ler is ervan overtuigd dat d'e inkomsten van het rijk ook vermeerderd kunnen wor den zonder loonsverlaging en zonder schending van den 8-urigem werkdag. Zeer uitvoerig bespreekt hij de houding van de fractie in den strijd om de tweede machtigingswet. Men heeft ten slotte be reid verklaard voor de wet te stemmen daar men een nieuwe inflatie wilde ver mijden. Scherp veroordeelde spreker het voortbestaan van den uitzonderingstoe stand, waar de sociaal-democratie vaak het slachtoffer van is. Het is niet de schuld van de fractie geweest, besloot Mueller, d'at de partij, in den verkiezings strijd een nederlaag heeft geleden. Zoodra de massa meer vertrouwen in de leiders zal stellen zal de overwinning on vermijdelijk zijn. In de midlcLagzitting weid de motie van de afdeeling Frankfort, die den rijks president uit dë partij wil stooten, vluch tig besproken. De motie veroordeelt de houding van Ebert omdat deze zijn toe stemming heeft gegeven tot het verlangen van den uitzonderingstoestand en tot het afzetten van de sociaal-democratische re geering in Saksen. Het congres acht zich echter niet bevoegd' deze motie te bespre ken. Scheidemann wordt bij zijn verschij nen luid toegejuicht. Hij richtte zich tot de partij genooten uit Frankfort, die voor stellen Ebert uit d'e partij te zetten. Hebt gij, roept hij1 uit, in het geheel geen schaamtegevoel meer, d'at ge het waagt een dergelijk voorstel in te dienen. Ebert heeft wellicht fouten gemaakt, maar hij heeft zijn naam! onder de verordeningen moeten zetten, omdat de grondwet zulks verlangt. Wat d'e coalitie-politiek aangaat, Iqgezonden Mededeeling. Zeggen is allsen het woord, Maar doen is toch do daad. Het zeggen hoeft me' nooit bekoord, Maar 't doen gaf mij veel resultaat „Qoedkooperl Twintig procenten I" Is het zeggen van de concurrenten, Laat U dat niet brengen van de wijs, Ik toch doe het soms voor halven prijs. port door en wierp het met de woorden: „Phrases, phrases en nog eens phrases" in het vuur. Ze vertelden mijn vader, dat de Keizer op dat oogenblik zoo woe dend was, dat hij het manuscript in het vuur van 'de haard onder zijn voeten ver trapte. Het was trouwens zijn gewoonte," om, ais hij geprikkeld was, met zijn voe ten in het vuur te poken, tot zijn zolen verschroeid waren. «Mijn vader is dat treurige voorval nooit te 'boven gekomen, en het vruohte- looze van al zijn pogingen om goed werk te leveren, was zeker de oorzaak van de apathie, waarin hij later vervallen is. Toch ontbood Napoleon hem na zijn terugkeer van Elba bij zich en droeg hem op in een vaderlandslievenden en vrijzin nigen geest proclamaties voor de vloot op te stelen. Na Waterloo 'bleef mij vader buiten het openbare leven en werd niet meer, lastig 'gevallen. Wel werd er alge meen gezegd, dat hij een Jaoobijn was, een bloeddriniker, een van die menschen, met wie men niet kan omgaan. De oud ste broer van (mijn moeder, Vietor Mal- dent, een infanterie-kapitein, die in 1814 op wachtgeld en in 1815 ontslagen werd, maakte door zijn onhebbelijke manier van optreden de moeilijkheden, waarin mijn vader door den val van het Keizerrijk gekomen was, nog grooter. Kapitein Vie tor schreeuwde het in de koffiehuizen en op openbare bals uit, dat de Bourbons Frankrijk aan de Kozakken verkocht had den. Aan ieder, die maar wilde, liet hij een driekleurige cocarde zien, die hij in de voering van zijn hoed verborgen had, en op in het oog loopende wijze droeg dienit de socdaial-dlemocratie in elk gteval die republiek te verdedigen; dóór aan de re geering deel te jnemen, draagt men tot haar verdediging bij. Hoogste plicht van de sociaal-democratie blijft de verdedi ging van' de republiek, het moge kosten, wat het wil. Nog een1 reeks andere afge vaardigden voeren het woord. Na d'e gloeiende rede van Scheidemann is die belangstelling echter veei igerimger ge worden. Een oogenblik wordt de aandacht weer grooter als Markward (Frankfort) de tegen Ebert gerichte motie verdedigt. Na deze verdediging wordt die vergadering gesloten. De 'besturen van de bonden van Duitach spoorwegpersoneel hebben Woensdag te Berlijn beraadslaagd over de loonvoor- stellen van het ministerie van verkeers wezen, doch hebben op grond van het feit, dat (bij de onderhandelingen op 4 Juni het onvoldoende dezer voorstellen is gebleken, ze verworpen. De vergadering verklaarde verder dat de 'bezoldigingsregeling van 22 Mei we gens haar onsociale gevolgen (beslist moet worden verworpen en deed een beroep op de rijksregeering en het parlement om een nieuw onderzoek naar deze regeling# in te stellen. Een telegram van Donderdag meldt, dat de drie voornaamste organisaties thans 'besloten hebben de staking te pro- klaimeeren, tenzij de rijksminister van verkeerswezen nog op het laatste oogen blik een andere loonregeling voorstelt. De betreffende organisaties deelen mede, dat de debatten in de gehouden vergaderin gen weliswaar nog zeer opgewonden wa ren, maar dat desondanks het 'besluit door de drie organisaties met algemeene stem men werd genomen. De leiders der organisaties willen den minister nog een laatste kans geven1 en met dit doel hebben zij Donderdagavond reeds een onderhoud met bem gehad. Het'resultaat is nog niet bekend. Het spoorwegpersoneel eischt een algemeene loonsverhQoging en bovendien een bijslag voor een mogelijk negende werkuur. Naar wij vernemen, staat men in regeeringskrin- gen op het standpunt, dat de lognen van het spoorwegeprsoneel in geen geval hoo- ger mogen worden dan die van de mijn werkers. Voorts is het volgens de spoor wegdirecties onjuist dat het spoorweg personeel slechter betaald wordt dan de fabrieksarbeiders. Het Acht Uhr A'bendblatt vertelde, naar men uit Berlijn geint, dat de communis ten thans aanslagen willen plegen met behulp van met ontplofbare stoffen ge vulde veldflesschen. De eerste maal heeft imen getracht van dit nieuwe wapen in den klassenstrijd gebruik te maken op 24 Mei j.1. bij de inwijding van het monu ment voor gesneuvelden van de G-arde du Corps te Potsdam. De gearresteerde communisten ver klaarden uitdrukkelijk, dat zij slechts het monument hadden willen vernietigen en geen menschen willen treffen. De toen in beslag genomen veldfles schen 'bevatten echter behalve pikrine- zuur ook stalen klinknagels van 1 C.M. lengte, welke volgens het oordeel van de deskundigen er op wijzen, dat men het wel op wezens van vleeseh en bloed ge munt had. Benige dagen geleden is te Hamhorn hij zij wandelstok, op den knop waarvan een silhouette van den Keizer was aan gebracht „Als u bepaalde Mthographieën van Charlet niet gezien hebt, mevrouw, dan kunt u zich geen voorstelling maken van de gelaatsuitdrukking van oom Victor, wanneer 'hij1 in zijn nauwsluitende jas met tressen en het Legioen van Eer en viool tjes op zijn horst in den tuin der Tuile- rieën wandelde. „Het niets doen eni het vele drinken, dat hij wel deed, gaven aan zijn politieke hartstochten een zeer onaangenaam ka rakter. Hij beleedigde de menschen, die hij; de Quotidienme of den Drapeau blanc zag lezen, en dwong ze met hem te duel- leeren. Zoo heefthij tot zijn vordriet en schande een kind van zestien jaar in een tweegevecht gewond. Om kort te gaan, mijn oom Victor was het tegendeel van bezadigd, en toen hij later iederen dag bij ons kwam dejeuneeren en dineeren, kreeg ons huis een even slechten naam als hij had. Mijn vader leed zeer over de onbezonnen' uitvallen van zijn gast, maar daar hij' vredelievend was van nature, liet hij, zonder eenige opmerking te ma ken, zijn deur open voor den kapitein, die hem daarvoor uit den grond van zijn hart minachtte. „Wat ik u daar vertel, mevrouw, werd mij later pas verklaard. Maar mijn oom de kapitein boezemde mij toen de meest hartstochtelijke bewondering in en ik nam mij voor te trachten, zoodra het mij mogelijk zou zijn, zooveel mogelijk zijn evenbeeld te worden. Op een goeden mor gen zette ik, om met de gelijkenis een C. VAN TRIET, een politieagent doodgeschoten; Het on derzoek heeft als 'bijna vaststaande uitge maakt, dat de moord is uitgegaan van een communistische organisatie. Een der gearresteerde verdachten heeft zich laten ontvallen, dat hij de politie niets kon zeg1- gen, omdat hij andera zijn eigen leven niet zeker waa In zijn rapport van het Pruisische mini sterie van onderwijs wordt meegedeeld, dat in het bezette gebied van Pruisen al leen 215 schoolgebouwen geheel en ge deeltelijk door de bezettingsautoriteiten in beslag genomen zijn. Het aantal in be slag genomen lokalen bedraagt imeer dan 82000, zoodat meer dan 79000. kinderen ontoereikend onderwijs genoten. De Köln. Ztg. beweert dat de separatis ten opnieuw een Putsch voorbereiden, die tegelijkertijd in het Roergebied en in de Palts "zou worden ondernomen. Matthes is de leider van deze beweging, die al heel wat aanhang heeft, vooral onder werk- lóozen, communisten en syndicalisten. Met hen heeft Matthes een „Reno" (repu- blikeinsche noodweer) gevormd, die dui zenden gewapenden telt. De Putsch zou eerst tegen 16 dezer loskomen, doch is uitgesteld. Nu wordt hij; over 5 0 weken verwacht zegt de Keulenaar. De al sinds langen tijd zwevende onder- derhandelingen over het lot van de ge vangenen uit het Rijnland en het Roer- bekken, die naar Frankrijk weggevoerd zijn, hebben voorloopig tot het resultaat geleid, dat de gevangenen naar het be zette gebied zullen worden teruggebracht, waar zij echter nog opgesloten blijven. Tegelijkertijd zullen zes Franschen, die wegens politieke delicten veroordeeld zijn, uit de Duitsche gevangenissen ontslagen worden. De Berlijnsche 'brouwers hadden de sta kende leden van hun personeel gesom meerd uiterlijk Donderdagmiddag het werk te hervatten. Een aantal stakers' heeft dit gedaan. De leiders van de sta king deelen echter mede, dat de strijd zal worden voortgezet. Tengevolge van de staking hebben reeds ongeveer 2000 her bergiers hun lokalen moeten sluiten. Verscheidene mijnen in Opper-Silezië hebben op igroote schaal arbeiders opge zegd. Zoo heeft de mijn Friedenshtltte Dinsdag aan 2500 arbeiders gedaan ge geven. Te Koningflhütte zijn 2000 arbei ders ontslagen. Tengevolge van het uitstroomen van mijngas in de mijn Egmond te Gothen- burg (bij Breslau) hebben 87 mijnwerkers aanvang te maken, mijn vuist in mijn zijde en vloekte als een ketter. Mijn beste moeder gaf mij zoo'n klinkenden klap om mijn ooren, dat ik eenige oogenblikken versuft bleef staan vóór ik in huilen uit barstte. Ik zie nog den ouden geel-flu- weelen fauteuil voor mij,, waarachter ik dien dag ontelbare tranen stortte. „Ik was toen nog een heel klein kerel tje. Op een ochtend nam mijn vader mij volgens zijn gewoonte in zijn armen en glimlachte tegen me met die spottende nuance, welke aan zijn eeuwige kalmte iets pikants gaf. Terwijl ik op zijn knieën zat en met zijn lange grijze haren speelde, vertelde hij: mij allerlei dingen, die ik niet heel goed begreep, maar waarnaar ik juist oandat zij zoo geheimzinnig waren, toch heel graag luisterde. Ik meen, maar zeker weten doe ik het niet, dat hij rni| dien ochtend het verhaal deed van den kleinen koning van Yvetot. Plotseling hoorden wij een groot lawaai; de ramen rinkelden. Mijn vader had mij op den grond gezet, zijn uitgestrekte armen beef den' in de lucht, zijn gelaat was spierwit, zijn oogen puilden wijd open. Hij trachtte te spreken, maar zijn tanden klapperden. Eindelijk mompelde hij: „Zij hebben hem gefusüeerdl" Ik wist niet, wat hij bedoel de; een vreemde angst maakte zich van mij meester. Later heb ik begrepen, dat Iflj over maarschalk Ney sprak, die den 7den' December 1815 gefuseleerd was op een stuk open grond, dat aan ons huis grensde. „In dien tijd kwam ik dikwijls op de trap een ouden man (misschien was hij niet zoo heel oud) tegen, wiens kleine in levensgevaar verkeerd. 'Dertig hunner zijn gered; doch zeven mannen zijn om gekomen. Op 2 Juni waren in Engeland een mil- lioen tweeduizen negenhonderd werkloo- zen ingeschreven of 18,000 minder dan op 26 Mei. Grindel-Matthews, die niet in staat is geweest de Britsche regeering (welke niet voldaan was over zijn proeven) te bewe gen, om zijn ontdekking van den straal des doods te koopen, is Donderdag naar Parijs gegaan, om demonstraties met zijn straal te laten filmen; Hij1, zegt, dat hij zal vertoonen, hoe zijn straal een vlieg tuig in vlammen gehuld kan neerhalen, dieren bewusteloos kan maken en op alle oorlogstuig zijn invloed kan laten gelden. Over drie weken zou, volgens de Star, de film in alle groote biosoopen te Londen vertoond worden. Twee publicaties brengen wat teekenihg in den toestand' bij de ondergrondschie sporen. De eerste is een verklaring van Lord Ashfield, die voor en nia blijft weige ren met het stakingsoomité te onderhan delen en daar nu die bedreiging aan toe voegt, dat de mannen die Vrijdag niet aan het werk getogen zijn, beschouwd zul len worden niet meer tot den dienst te be- hooren en aangepakt zullen worden, om dat zij zonder opzegging den dienst veria-' ten hebben. De andere publicatie is een bijzonder scherp vertoog van Cramp, den Zelfs vrouwen klagen. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen 'klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een' crisispunt zijn aan beland, waarop of hun gezondheid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waar schuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten; gij hebt gebieden rust, ontspanning en fris- sche lucht meer levenszonnesohfln noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eischea; al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Fost-er's Rugpijn Nieren Pillen1 voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de onge makken en onrust, veroorzaakt door nier- verschijnselen als urinaire 'kwalen, rug pijn, waterzuchtige zwellingen, rheuma- tische pijnen en' zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als niemand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumatiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Fos- terts Pillen. Verkrijgbaar in ^apotheken en drogist zaken, 1.75 per* flacon (geel etiket met zwarten opdruk). zwarte oogjes met een buitengewone le vendigheid op een taankleurig en onbe weeglijk gelaat schitterden. Hij maakte op mij den indruk niet te leven, ten min ste niet te leven op dezelfde manier als andere menschen. Ik had, toen ik inet mijn vader eens 'bij mijnheer Denon was, bij dezen een mummie 'gezien, die hij uit Egypte bad medegebracht, en ik geloofde vast en zeker, dat de mummie van mijn heer Denon wakker werd, als zij alleen was, uit haar kist kwam, een bruin pak aantrok en een gepoederde pruik opzette en dat het dan mijnheer de Lessay was. En op dit oogenblik nog beste mevrouw, moet ik, hoewel ik deze meening als van allen grond ontbloot, verwerp, bekennen, dat mijnheer de Lessay sterk op de mum mie van mijnbeer Denon geleek. In ieder geval is het voldoende, om te verklaren, dat die persoon mij een fantastischen angst inboezemde. „In werkelijkheid was mijnheer de Les say een groot philosoof. Als leerling van Mably en Rousseau meende hij zonder vooroordeelen te zijn, en deze bewering was op zichzelf reeds een groot vooroor deel. Ik vertel u, mevrouw, dingen uit een tijd, die reeds lang achter ons ligt, en ik ben bang, dat ik me niet duidelijk uit druk en zeker, dat bet u volstrekt niet interesseert. Ik maak het echter zoo kort mogelijk, trouwens ik heb u niets interes sants beloofd en u kunt niet verwachten, dat het leven van Sylvestre Bonnard rijk is geweest aan groote avonturen." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7