i Asthma, Bronchitis i Abdijsiroop OP EN OM HET BINNENHOF. Ingezonden Mededeeltng, of andere ziekten der aderaha» lings organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U nachts uit den slaap houden b et één bepsoefd middel i AKKER** secretaris der National Railway Union, onmiddellijk na zijn terugkeer uit Wen nen, ■waarin hij1 d!e staking iel veroord1 eelt en de hoop uitspreekt, dat die vereeniging tegen de ddsruptieve elementen dien strijd zal aanbinden,en die meenlng uitspreekt dat niet" zij die werken blijven, ondierkrui pers zijn, rhaar rij die die vakrei ©enigimg verzwakken door niet aan den oproep der leiders om aan het werk te gtuut gehoor geven. Men verwacht dat het oomitë nu spoe dig door de mannen zelf in den steek gela ten zal worden. Een moeilijkheid bieden de werklieden aan het electrisohe bedrijf Zij vragen een loonsverhooglng van twaalf shilling per week en Jaarlijks een week vanoantie met behoud van loon. De werklieden dreigen met uitbreiding van de staking. In afwachting van de beslissing wordt de beperkte dienst in stand gehouden. Het vochtige weer heeft natuurlijk den toe loop naar den ondergrondspoorweg doen toenemen en er heerscht een groote op hooping. De maatschappijen verklaren dat ofschoon niet kan worden beloofd dat on middellijk weder de normale dienst zal worden ingevoerd, de dienst toch succes sievelijk wordt verbeterd. Woensdag en Donderdagmorgen was nog geen noemenswaardige vebetering in- getreden. Dat vooruitricht is niet schit terend, daar de vakvereeniging der eleo- triciens besloten heeft, daar geen löons- verhooging is 'toegestaan, de „staking uit te breiden teneinde een snelle regeling te forceeren'". Intusschen meldt een later bericht dat het ultimatum van de directies krachtig beeft gewerkt Vele mannen hebben het werk weder hervat, zoodat de diensten Donderdag betrekkelijk verbeterd1 waren. Vooral is de hoeveelheid geleverde stroom aapzienlijk vermeerderd. 't Gaat met de verschillende maatregelen, door de Regeering voorgesteld, precies zooals minister Colijn indertijd heeft geprofeteerd: bij elk ontwerp openbaart zich geweldige op- Sositle. Zóó is ft gegaan met de wijziging van e Motor- en RJjwlelwet, op Vrijdag 6 Juni J JL door de Tweede Kamer goedgekeurd met 64 tegen 28 stemmen. Men weet, de be lasting op de fietsen moet drie millloen gul den aan Vader Staat opbrengen. En de op positie ertegen was voornamelijk gericht tegen de er op aanstichting van- inr. Van Sasse van Ysselt in opgenomen bepaling, waarbij de bewijslast bij lichamelijke en ma- terieele schade, door aanrijdingen berokkend, op den eigenaar van het motor-voertuig wordt gelegd, 't Was de katholieke ir. Bon- gaerts, die in een z.g. korte verklaring den 6en .Juni, vóórdat gestemd werd over het ontwerp, kwam verduidelijken, dat het amend.-Van Sasse, in de Wet opgenomen, voor hem een onoverkomelijk beletsel was om er zijn steun aan te geven. Uit de Recht- scbe, vooral katholieke, sfeer, kwamen de tegenstemmers. Beweerd wordt, dat het wetsvoorstel straks in de Eerste Kamer, wanneer die op 17 Juni hare werkzaamheden hervat, aan een zijden draadje zal hangen. Ik geloof niet, dat men zich er bijzonder bezorgd over behoeft te maken!.^Minister Ooljjn zal in den Senaat verduidelijken, dat de drie millioen, of hoeveel de rijwielbe lasting dan moge opbrengen, door de schatkist niet kunnen worden gemist. En de tegenstanders zullen genoopt worden, hun grieven en bezwaren „in te slikken", met uitzondering dan van een kleine groep, welke zich de „weelde" van tegen-stemmen kan veroorloven, onderwijl de goedkeuring van het ontwerp toch rotsvast staat! Het proces-Bowes Lyon. Mejuffrouw Oonstance Marie Bowes Lyon, winkeljuffrouw' te Aberdeen, heelt het proces, dat zij gevoerd heeft om te worden erkend als achternicht van de hertogin van York, schoondochter des konings, gewonnen. Zij is formeel erkend als oudste, wettige dochter van den heer Bowes Lyon. Men herinnert zich de geschiedenis. De moeder van Oonstance, mejuffrouw Mary Smeaton, had in 1004 te Edinburg kennis gemaakt met Herbert Era est Bowes Lyon, neef van den graaf van Strathmore en neef van de hertogin van York. In De cember van hetzelfde jaar schonk mej. Mary Smeaton het leven aan Oonstance Marie, die naar een familie te Aberdeen werd gezonden. Later traden Herbert Bo wes Lyon en mej. Smeaton officieel in het huwelijk. Mevrouw Herbert Bowes Lyon had zich voor de rechtbank niet doen vertegenwoordigen. FRANKRIJK. De regeerlngscrisia. Herriot heeft aan den oorespondent van de Daily Express verklaard, dat hjj be reid is een ministerie te vormen ^n dat hij een voorlooplge lijst daarvoor reeds ontworpen heeft. Een sociaal-democraat zou tot de regeering toetreden. Dit betee- kent echter niet, aldus -merkte Herriot op, dat er geen meeningsverschü tusschen zijn partij en die van Blum bestaat, De socialisten hebben hem echter hun steun toegezegd. Wat zijn programma betreft, hoopt Herriot terstond zijn aandacht aan het verlsag der deskundigen te kunnen wijden. Wat de verhouding tot Duitsch- land betreft, verklaarde Herriot zich voor een toenadering en wil hij zijn best doen, om een ontspanning ih de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk te be werken. Wat het Roervraagrtuk, de ver lenging der Micumverdragen en de am nestie voor de uitgezette veroordeelde Duitschers betreft, ook deze vraagstuk' ken «al Herriot ten spoedigste in studie nemen. Het presidentschap. De Matin noemt als mogelijke candl daten voor het presidentschap van de Republiek Raoull Peret, Leygues en se nator Brun. Het blad is gemachtigd te verklaren, dat Poincaré in geen geval candidaat voor het presidentschap van de Republiek zal zijn. Intusschen meldt Havas, dat de' voor looplge bijeenkomst van de partijen der linkerzijde Painlevé heeft verkozen als candidaat voor het presidentschap. Pain levé kreeg 306, Doumergue 149 stemmen, 19 waren blanco uitgebracht. RUSLAND. Uitvoer van graan. Volgens bericht uit Moskou heeft Rus land in het tijdperk van September 1028 tot Mei 1924 8 millioen poed graan naar het naburige Oosten uitgevoerd. Men ver wacht, dat in het volgende exportselzoen de uit te voeren hoeveelheid 20 millioen poed zal bedragen. ZUID-SLA VIE. Aardschokken. Sedert Maandag worden in Bosnië en Herzigowlna voortdurend aardschokken waargenomen. Zij veroorzaakten onder'de bevolking groot© paniek, dóch riohtten tot dusver alleen eenige materleele Bcha- de aau. Den Haag, 12 Juni. Geen nikkeltje! „Tijdelijke nood-maatregel". Overdreven f Een zege. De koelie-ordonnantie. wijzer, dezen, behulpzaam te wezen, niet van nut kunnen zijn, 't zal den leek (en: ook velen deskundigen, durf ik erbij voegen) niet aanstonds duidelijk zfjn. Men heeft ongetwij feld jonge menschep, die zich tot het onder- wils aangetrokken gevoelen, over veel vrijen tijd kunnen beschikken en zich graag nuttig willen maken. ft Kan best zijn, dat deze jongelingen en juffers, men weet, zij moeten minstens zestien jaar oud zijn, in de schpol goede diensten kunnen bewijzen. Dat zij geen oili- cieele bevoegdheid, geen diploma, bezitten, behoeft hen nog niet als geheel-onbruikbaar te stigmatiseeren. En dat 't voor den onder wijzer zoo vernederend zou wezen, zulke „ongebrevetteerde" jongelui tot assistent ei. te hebben in de klasse: deze bewering gaa toch wel uit van het zich dien onderwijzer voorstellen als iemand van zóó-ongenaakbare en hoovaardige pedanterie, dat men er in onderwijs-kringen (geloof Ik stellig) harte lijk om zal lachen. Men pleegt in onze dagen over diploma's en offioieele bevoegdheden luchtiger te denken!.... Wat dit betreft, is de assistent-in de klasse iemand, wonderwel passend bij vde denkbeelden en opvattin gen up to date! Dat er bezwaren aan de nieuwe instelling zijn verbonden, niemand zal 't durven be twisten. Doch met wat goeden wil en voorzichtig heid bij keuze en aanwijzing van de jongelui, die voor de hier-bedoeide taak in aanmerking zuilen komen, kan men heel wat goeds be reiken! Ik verwijs nu nog even naar wat ik hier boven zei: de Regeering kan thans geen- en kel dubbeltje missen van hetgeen zij ter be zuiniging voorstelt Op dat standpunt plaatste minister De Visser zich ook op dien 5en Juni 1924, toen Z. Exc. de Kamer er op wees, dat hi, stond en viel, als bewindsman, met dit ont werp, waarvan hij de ongerepte, ongeschon den goedkeuring dringend aan de Kamer verzocht. Hij heeft hier gezegevierd, en men mag veilig aannemen, dat nooit eens overwinning, in het Parlement' behaald, de zen bewindsman minder wezenlijke vreugde zal hebben verschaft dan hier 't geval was!.... Over de diverse bfl dit ontwerp geduikelde of ingetrokken amendementen ral ik nie; napleiten. 't Langst is op 6 Juni nog „geboomd" over het Vrijheidsbondsche, door mej; Wester man verdedigd met een vuur, alsof het wer- 'kelijk eenige levenskans bezat!, en dat strekte om de versnippering, versplintering op onderwijsgebied, door het oprichten van allerlei miniatuur-schooltjes, tegen te gaan. Gedep. Staten zouden dan de macht hebben gekregen, den Onderwijs-raad ge hoord, om tot samenvoeging van schdlen te noodzaken of oprichting van overbodige te beletten. Ongetwijfeld heeft men hier te doen met belachelijke dingen, als uitvloeisel van de vi- geerende .Onderwijs-wet. Op enkele passen- afstands van elkaar ziet men in sommige ge meenten bijzondere schooftj es verrijzen, vaak van nagenoeg, maar niet precies dezelf de „gezindheid". Het sectarisme-è la ds. Ker sten is van dergelijke dure zotheden schuld. Zoowel in Linksche als in Rechtsche gelede ren wordt dat sectarisch gedoe, als uitwas, betreurd. En 't is zeker, dat ook minister De Visser 't ten sterkste afkeurt. Z. Exc. ge voelde ook wel sympathie voor het streven, dat aan het amend.-Mej. Westerman en mr. Dresselhuys aanzijn schonk. Maar de minis ter wees erop, dat in. de eerste plaats, - voor zulk voorstel de vorming van een nieu we Pacificatie-commissie noodig ware. Dr. De Visser beeft hij reeds meerma len in de Kamer verklaard, wil eene der gelijke oommissie wel vormen. Mits: alle par tijen (de communistische, die van Pacificatie heelemaal niet wil hooren, dan uitgezonderd), daartoe den wensch in eensgezindheid te kennen geven. Dit is hier „conditio sine qua non"!.... En nu gaf de-Tweede Kamer op dien woe- ligen Vrijdag-middag 6 Juni vlak-vóór Pink steren allerminst het beeld van eene naör pacificatie, bevrediging, bijlegging van poli tieke veeten, broederlijke en zusterlijke sa menwerking strevend© vergadering! Dit was al-aanstonds het voornaamste be letsel. Maar bovendien .toonde dr.'De Visser aan, dat het amendement, zooals 't daar lag, uit practisch - oogpunt onuitvoerbaar was. Zoo kunnen b.v. de bijzondere schoolbesturen niet worden genoopt, krachtens wettelijke bepaling, tot het aan Gedep. Staten over leggen van inlichtingen. In de komende, allengs-naderende stem' bus-periode zal van Vrijheidsbondsche zijde nog wel eens worden 'geantwoord, op het verwijt, dat de V.-B. tegen het bezuinigings- ontwerp heeft gestemd, dat dit votum der groep-Dresselhuys anders ware geweest, in dien het amendement-Mej. Westerman op 6 Juni niet zou zijn verworpen. Met het afdoen van dit belangrijke wets voorstel had de Tweede Kamer een der aller voornaamste besnoeiings-ontwerpen'van haar agenda voor het ten-einde gaand zittingjaar afgedaan. In het begin der vergadering van 5 Juni is de huishoudelijke Begrooting der Kamer in comité-generaal behandeld. Dit je een der teekenen, dat straks het schelletje zal luiden, begin van zomer-recès aankondi gend. Maar vóórdat 't zóóver is gekomen, is er nog heel wat (men denke slechts aan de ,,Dageraad"-intorpellatle!) af te doen!.... Aldus is 't immers ook gegaan met het ontwerp tot wijziging van Leerplicht- en van Lager Ondórwijs-wet-1920, dat het Lager huis den 6en Juni goedkeurde met 5730, Rechts tegen Links, terwijl mej. mr. Van Dorp met de Rechtschen haar stem aan het voorstel schonk. Niemand behoeft te twijfelen aan den eer lijken ernst van minister De Visser, toen Z. Exc. in zijn als steeds kranige rede van Donderdag 5 Juni nogmaals verklaarde, slechts noode deze voorsteden, waarvan een» bezuiniging van circa 29 millioen wordt ge wacht, te hebben aanhangig gemaakt. De uitschakeling, tot 1930, van het zeven de leerjaar; de vorming van de klassen der 48 leerlingen, het instituut van de'assis tenten: de inkrimping, dus, van het getal onderwijzers en de besnoeiing op de salaris sen: 't zijn maatregelen, waaraan geen vriend van ons onderwijs kan denken zooder dat er angst gaat klemmen om zijn hart!. Dr. De Visser heeft, dezen „noodmaat regel van tijdelijken aard1" voorstellend, zeer zeker veel moeten ten-offer brengen van de idealen, welke hij in 1918, bij rijn optre den aan het hoofd van Onderwijs, K. en W., koesterde. Van onpartijdig standpunt kan niet wor den betwist, dat men zich bij de beoordeeling van dit ontwerp (hoezeer de noodzakelijkheid om het door te voeren, ook moet worden be jammerd), ook wel aan overdrijving schul dig maakte. „Ik was er op voorbereid", zei dr. De Visser, „dat miskenning hier mijn deel zou zijn!...." Zóó is ft ook geweest. Edoch: niemand wist iets beters aan te wijzen, ter besnoeiing op Onderw ijs-gebied. Ik laat nu terzijde het argument, dat op de departementen voor 's lands verdediging meer, of: veel meert, «- had kunnen wor den besnoeid. Minister De Visser heeft in zijn rede van 5 Juni nog eens met cijfers ver duidelijkt, dat volstrekt niet zijn departement het arme koetje was, waar al de melk uit moest komen. De minister heeft geconfereerd met On derwijs-wethouders van „diverse pluimage", allerlei politieke kleur, uit verschillende ge meenten. Z. Exc. legde zijn plannen over. En vroeg, of de heeren nu behalve kri tiek, ook misschien andere, betere denk beelden ter besnoeiing konden aangeven. Zoo ooit en ergens, dan werd bij deze gelegen heid bewaarheid het welbekende spreek woord: „La critique est aisée et Tart est dif- ficile...." De beste stuurlui staan, zei men van-ouds in ons land aan wal. De heeren wethouders namen van den mi nister afscheid met.een beleefde buiging. Van „vruchtbare kritiek" was geen sprase. Waar van zulke armoede aan denkbeelden bleek riep dr. De Visser uit, daar be hoef ik mjj van de kritiek, op mijn bezuini gingsbeleid geoefend', toch niet zooveel aan te trekken!. Wat de z.g. 48-klassen betreft, had de vrjjz.-democratische paedagoog Ketelaar 'o. m. de opmerking gemaakt, dat de school-vertrek- ken veel te klein zijn voor zulk een getal leerlingen. De minister had een uitgebreid onderzoek, naar aanleiding van dien wenk, laten instellen in den lande. Over 't algemeen bleek niet het gegronde van 's heeren Kete- laar's opmerking. Te Amsterdam zijn zelfs de meeste school lokalen te groot in verhouding tot het getal leerlingen. In Den Haag bleek 't er minder goed mee gesteld te zijn. Maar de raak, waar 't hier over gaat, heeft de heer Ketelaar wel wat te zwart, te pessimistisch bekeken. Scherpe kritiek heeft weet men uit gelokt het voorstel betreffende liet nieuwe instituut der assistenten. De minister heelt dat met warmte verdedigd; zelfs als zijn innige overtuiging uitgesproken, dat vele schoolhoofden de Regeering, de Kamer later dankbaar zullen zijn voor 't ln het leven roe pen ervan. Men heeft af te wachten, wie in deze zuj- en blijken juist te hebben gezien. Waarom jongelieden, van beiderlei kunne, van alge- meene ontwikkeling, die voorbereiding van zekere beteekenis achter den rug hebben en krachtens goedkèuring van de onderwijs inspectie worden toegelaten tot de klasse, om er onder toezicht en leiding, van den onder- De, 11e Juni, toen de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervatte, was geheel gewijd aan de bespiegelingen over de kwestie van de poenale sanotle in de Indische koelie ordonnantie. De Kamer-zelve toonde bitter weinig be langstelling voor deze raak. Die toch voor onze Oost van groot ge wicht is. 't Ging hier over de oude strafbepalingen tegen schending van arbeids-overeenkomst In de Oost. Waarbij'koelies, d. w. z. inlandsche arbei ders, met den sterken arm door de werkge vers kunnen worden teruggebracht naar hun karwei Wat'de heer Schaper „verkapte" slavernij" noemde. ft Is hier voor den leek een moeilijk te beoordeeien kwestie. De Kamer was hier niet geplaatst tegen over een ontwerp, maar t.o. eene raak, ln den Indlschen Volksraad behandeld. De Regeering wil in deze: handhaving van de Poenale Sanotle, verkorting van den duur der reëngagemente-contraoten, alsook: het verbod om de poenale sanctie-bepaling toe te passen voor ondernemingen, waar „voortge zette wantoestanden" zijn waargenomen. De Tweede Kamer stelt, bij meerderheid van hare commissie ter beoordeeling van deze zaak, voor: herziening van de koelie-or donnantie, zoodat o. m. bepalingen als: het terugbrengen met den sterken arm van weg- geloopen koelies uitsluitend via de politie ral kunnen geschieden. En nog andere maatre gelen tot versterking der rechtspositie van de inlandsche arbeiders, genaamd koeües. Terwijl de heer Schaper, de minderheid "der oommissie heelemaal-alleen vertegen woordigend, voorstelt: afschaffing^ van de poenale sanotie binnen den tijd van vijf jaar. Daar ging ft in hoofdzaak om. In de Kamer-zitting van Woensdag 11 Juni is daar nu vele uren lang over „ge boomd", gelijk -reeds gezegd. De antl-revolutionnaire arts Scheurer be pleitte geleidelijke opheffing, afschaffing, van de poenale sanctie. De Vrijheidsbonder mr. Gerritzen achtte haar onmisbaar. Wees erop, dat de werkkrachten, die men in de Buiten-Gewesten in de Oost noodig heeft, en die uit Ohina en uit Java moe ten komen, slechte onder disciplinair toe- j zicht nuttig kunnen zijn. (v. j. f 1.490.2O7X gestelde bor 4 774.571 (v. J. f 8.400.985), dividend en belasting 430.200 (onv.), onverdeelde winst 80.744 (v. J. 00.851). Het winstcijfer der rente-rekening be- draagt 2.970.800 (v. J. f 8.010.877), dat der provisie 2j207.'O58 (v. J. 2.458.840), zoo- dat de totale brutowinst hetisaldo van het vorig boekjaar Inbegrepen f 6.810.706 (v. J. 5.509.752) bedraagt. De onkosteu-rekcning wijst aan, gesplitst ever de tw# hwfden: honoraria J 2.870.838 (v. J. /w!W2.580) en bedrijfsonkosten 942.721 (v. j. 1.056.870). De netto-bedrijfswinst bedraagt 1.497.221 (v. J. 1.451.801). De T-erdeeling d!er netto-winst o 1.497*221, laat toe eene afschrijving op gebouwen van 160.000 (onv.), een toevoeging aan het re servefonds van j 100.000 (onv.), eene toevoe ging aan de speciale reserve tegen deblteu- op te nemen onder crediteuren van ren, w .uoii f 500.(KK) (onv.X 4% "dividend f 400.000 en geschieden. En nog andere maatre- (onv.) en een reserveering voor belasting van en gescmeuüii. x ,j, 86;20a (onv.)( terw]jl alsdan een overblfl. vend wlnstsaldo ad 80.744 (v. j. 00.851) op nieuwe rekening is over te boeken. Algem. Noord-Hollandsche Maatscharwfl van Levensverzekering te Haarlem. In de op 10 Juni JJL gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders! in de vacature, ontstaan door het vertnt van den heer J. A. Wilkens naar het bti- tenland, als Commissaris gekozen de h«r Tijo H. van Eeghen, wonende te Aercen- hout, lid van de Handelsvereeniglng van Dudok de Wit en Co. en Matthes en Jorn- meester te Amsterdam. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Verschenen is het jaarverslag ever 1928 Van' wat in de Tweede Kamer op I van onze grootste provinciale bankinstelling, dien Hen Juni werd „geboomd'', vermeld ik nog, dat de vrijz.-democratische leider mr. Marchant verklaarde, dat de meerderheid der de Nationale Bankvereeniging. Bet verslag ademt een geert van bevrediging. Niettegen staande de voortduring der maüise in 1923 Kamer-Commissie niet wil weten van hand- viel' er eenige verbetering waar te nemen, having der poenale sanctie in de koelie-or- welke haar oorzaak vindt in etfi aanpassing donnantie, de afschaffing ervan zoo goed J aan bestaande toestanden en m een kleine en zoo snel mogelijk begeertopleving van sommige takken van handel, in- n dustrie en landbouw. Het gevolg was, dat het bankbedrijf zich bevredigend kon ontwik- Tegen welke bewering de leider ran den Vrijheidsbond mr. Dresselhuys op dien Woensdag-middag protesteerde. Verklarend, dat hij slechte voor de meer derheids-conclusie zou stemmen, indien men kelen. De onkostencijfers doen een terug gang zien, terwijl de netto-winst met ruim een ton vooruitging. Hei aantal debiteuren dat opvatte in volkomen vrijheid van de toe-vermeerderde, wat blijk geeft van credietbe- lichting, door mr. Marchant zooeven aan-hoefte, terwijl het totaa1 debiteurendjfer een geduid. iZoodat opnieuw bleek, hoe groot de afstand is tusschen Vrijheidsbond1 en groep-mr. Marchant. In den zeer-laten middag van 11 Juni ving minister De Graaff zijne verdediging aan. j vermindering te zien geeft, wat blijk geeft van afwikkeling van minder goéde posten zoodat het beheer voorzichtig gevoerd wordt. Verder zegt het verslag, dat de gedeponeerd# gelden, evenals op vrijwel alle bankbalansen, verminderden, doch die achteruitgang is ge* Op dien Woensdag; toen de Tweede Ka- i ring te achten, de tijdsomstandigheden in mer nog niet had ontvangen de officieels tijding van het overlijden des grooten land- genoots De Savornin Lohrnan. Wiens verscheiden eerst in de vergadering van 12 Juni 1924 zou worden herdacht. Mr. ANTONIO. FINANOIEELE EN ECONOMISCHE BERICHTEN. Nationale Bankvereeniging. Ontwikkeling bedrijf bevredi gend. Dividend pet. Aan het jaarverslag over 1923 der Natio nale Bankvereeniging ontieenen wij het vol gende: De ontwikkeling van ons bedrijf over het afgeloopen jaar was bevredigend. Wij slaagden erin ons onkostencijfer ver' der terug te brengen. De netto-winst over 1923 bedroeg ƒ1.497.221, bij een saldo Ao. Po. van 66.851 tegen 1.461.801* over 1922 bjj een saldo Ao. Po. van 136.028. Evenals op vrijwel alle bankbalansen over het afgeloopen jaar valt waar te nemen, ver minderde het totaal der door derden bij ons gedeponeerde gelden. Deze vermindering is echter, gezien .de tijdsomstandigheden, ge ring te achten, terwijl het aantal relatiën toe nam. Van onze afdeeling Giro wordt steeds meer gebruik gemaakt. Het evenwicht tusschen ons opereerend kapitaal en onze uitzettingen bleef gehana- haafd.^ Onze liquiditeit bleef onveranderd goed, immers ook in het afgeloopen jaar be hoefden wij noch op de circulatiebank, door credietpapier in herdisconto te geven, noch op de ons garandeerende Rotterdamsche Bankvereeniging een beroep te doen. Wij onderhielden steeds een belangrijk tegoed bij de Rotterdamsche Bankvereeniging. Volgende de gedragslijn, welke wij ten vomgen jare in ons jaarverslag vastlegden, stellen wij voor wederom uit de winst 500.000 te bestemmen voor onze onder cre diteuren opgenomen, speciale reserve tegen debiteuren-, 100.000 toe (e voegen aan de statuaire reserve en op gebouwen af te schrii- ven ƒ160.000. v Wij stellen voor daarna het dividend te bepalen op 4 Het handhaven van een conservatieve divi dend-politiek meenen wij te moeten voor staan in het belang van aandeelhouders De balans vertoont de volgende cijfers: Debetzijde: kas, coupons, vreemd geld 2 735.326 (v. j 8.017.281),Wdit-ïfb kassiers 6.868.825 (v i f 5.206.949), termijn-affaires in vreemde va- uta, pet saldo 720 (v. j. credit f fifl 1471 wisselportefeuille 20.264 290 (v 18.850.826), leendepót 2.162 404 tv 1 bpw! p??atie gegeven- en voor- whotten tegen effecten 10.488.816 (v. j. f debet-saldi ln rekenlng-cour?nt 55.505.548 (v. 64.254.281), vorderingen 4 608 845) 8 W6n 4'409-288 (v- i- Creditzijde: kapitaal 10.000.000 (onv.), re?«™ f 2.200.000 (v. j. 2.100.000), credlt- saldi In vreemde valuta 27.258 (v. J. debet 48.650), leendepót 2.162.404 (v. j. 2.825.080), deposito en credit-saldl ln relke- ning-oourant 85.960.697 (v. j. 02.869.767), te betalen wissels 447.701 (v. J. 685.848) N euerlandsche Bank en bankiers 1.466.Ö86 aanmerking genomen. Het jaarverslag spreekt niet van geleden verliezen op debi teuren, zelfs bleek na onderzoek, dat teleur stellingen van eenige beteekenis niet ver meld behoeven te worden. Niettegenstaande i deze gunstige mededeelingen gaat de Natio- nale Bank voort met haar conservatieve tacn tiek en voegt een half millloen uit de winst J toe aan de speciale débiteuren-reserve, om blijkbaar het hoofd te kunnen bieden aan onverwachte teleurstellingen, terwijl het di vidend bepaald wordt op 4 na afschrij vingen en reserveeringen, zooals gebruike lijk. Voor aandeelhouders is een dividend van 4 misschien teleurstellend, doch men mag de conservatieve politiek prijzen, die een waarborg geeft voor moeilijkheden, waar voor een dergelijk grootbedrijf in de toe komst eventueel ral koqjen te staan. Op politiek gebied is alles in afwachting van het verloop der,ministerieels crisis in Frankrijk, en men doet het verstandigste, de dingen slechte af te wachten, waarna eerst een overzicht te geven zal zijn van de vermoedelijke gedragslijn tegenover de her stelkwestie. Intusschen is de alarmeerende werkstaking ln het Roergebied alweer geëindigd, zoodat de productie niet langer ge stoord is en de leveringen der industrieelen aan Frankrijk kunnen doorgaan, terwijl ook voor onze industrie geen gevaar meer be staat, dat dé leverantie van Duiteche kolen moet worden stopgezet. De beurs gaf Dinsdag een kleine opleving te zien in verband met meerdere belangstel ling voor suikerwaarden. Speciaal in claims koloniale Bank ging er wat om en was de prijs van 70 op Donderdag opgeloopen tot 90 ongeveer, waaruit bleek, dat er voor dit aandeel op een niveau van 160 nogal be- langstelling bestaat. Een dividend van 20 Is dan ook op dezen prijs schitterend te noe men en ln dezen tijd van kleine rendemen ten en teleurstellingen, Ook het slotdividend der H.VjL ad 20 is niet tegengevallen, ofschoon voor een aan deel, dat 430 genoteerd staat en daarvoot steeds tusschen 460 en 500 een jaardivi- t end van 85 niet zoo hsog is to noemer- De volgende dagen zullen waarschijnlijk wat leven in de brouwerij to zien geven door handel in claims Koninklijke Petroleum, welke Woensdag is begonnen. Het aandeel zelf schijnt nogal te lijden to hebben van voortdurend aanbod, aangezien de koers zelfs onder 400 inzakte j.1. Dinsdagmiddag. Verder geeft de beurs weinig aanleiding tot bespreking, omdat de koersen niet veel aan schommeling onderhevig zijn door abso luut gebrek aan zaken. De prolongatïerente blijf t als gevolg daarvan dan ook 'abnormaal 'ang op 21/» genoteerd. De schommelingen ln Fransche en- Belg!* sche francs bleven, mede door de vacartie- dagen klein on de handel ln deviezen zeer beperkt. Wissel Parijs bewoog zich tus schen 18.80 on- 18.60 en Brussel tusschen 11.60 en 11.80. N.V.Toxels Eigen Stoomboot-Onderneming Op werkdagen: Vertrek Texel: 0,— v.m., 8,— v.m., 11,— vmi., 2,80 n.m., 5,80 n.m. Ve^k Helder; 7,— v.m., 0,80 v.m., 12,- midd., 4.16 n.m., 6,45 n.m. Op Zon- en Feestdagen Vertr. Texel: 6,— v.m, 11,— v.m., 5,80 mm. Vertr. Helder: 9,— v.m., 12,— mldd., 6.46 mm.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 8