NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. GRATIS. BUITENLAND J. HEIJLOOjV h. FILBRI, Schrammen Kloosterbalsem j Nr. 5883. DINSDAG 17 JUNI 1924. 52ste JAARGANG. ABONiNEMENT PEE 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING HelderBcbe Courant I1J50; fr. p. p. .binnenland f2.—, Nei O. en W. f.2-6°:id- P- naadl en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. 1050, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f L2ö, f L0O Lobqq nummera dar Courant 4 eb.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redlaicteur-Uitgevar: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: BQ en 412 Poeb-Gi rorekenlng No. 16066. Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 JULI Dingdag 17 Juni9.52 uur Woensdag 18 9.53 DUTTSCHLAND. In een .peisgesprek met een vertegen woordiger van de „Kölrisehe Volkszeitung" heeft de rijkskanselier verklaard, dat de rijks regeering hoopt met de nieuwe Fransche re geering tot overeenstemming te geraken, daar thans in het rapport-Dawes de grond slag daarvoor bestaat. Tenslotte was die rijks kanselier van meenimg, dat indien de nieuwe mannen in 'Frankrijk ernstig de oplossing van het herstelvxaagstuk willen» overeen stemming ook mogelijk zal zijn. Volgens de „Frankf. Ztg." zijn er aanwijzin gen, dat de toestand in het bezette gebied voor de bevolking minder gespannen wordt. Aan een aantal uitgezette gemeenteambtenaren is de 'terugkeer toegestaan. Zoo heeft de regee- ringspresident Rombach zijn ambt weder kunnen aanvaarden. Men verwacht ook ,dat aan den regeeringspresident Haenisch zal worden toegestaan zijn functie te hervatten. Voor het Potsdamer Hauptbalmhof te Berlflu is een personentrein op een locaal- trein geloopen, waarbij vele personen gedood en gewond werden en groote schade is aan gericht. 12 menschen zijn gedood en 50 min of meer ernstig gewond. De chef van tractie, aan Wiens nalatigheid vermoedelijk het onge luk te wijten is, is in hechtenis genomen. Van den iokaaltrein werden verscheidene wagons in elkaar gedrukt en uit de rails ge worpen. Dultschhmd en hef rapport der deskundigen. Volgens het „Berliner Tageblatt" zullen de vertegenwoordigers van de bondsstaten 20 Juni te Berlijn met de rijksregeering den tekst bespreken van de motie, die namens, de rijksregeering tot den gezantenraad1 zal wor den gericht over het rapport des deskundi gen. De tekst is reeds ontworpen en aan de regeeringen der bondsstaten medegedeeld. Enkele regeeringen schijnen bezwaren, tegen den tekst te koesteren, o. a. de Dritsch-natio- nale regeering van Mecklenburg-Schwerin en de regeering te München. Congres der Dnttsche sociaal-democraten. Zaterdag is het congres der Duitsche socialisten geopend, waarbij voorzitter Wels hulde bracht aan de nagedachtenis van het Italiaansche kamerlid Matteotti, dien hij een martelaar in den strijd tegen de barbaarschheid en de reactie en een slachtoffer van dictator Mussolini en zijn opgehitste bandietenbende noemde. Ver volgens werd' een motie aangenomen, die de leden der partij het recht ontzegt deel uit te maken van de internationale orga nisatie voor hulp aan arbeiders,' aange zien deze organisatie een communistische uitvinding ia Slechts de oppositioneele groep uit Frankfort stemde tegen de motie. Over het thema sociaal-democratie en landbouw hield de heer Helling (Osna- brueok) een uitvoerige inleiding. Het groot-grondbezit moet verdwijnen, maar niet op een wijze, die nadeelig voor de voeding wan de bevolking zou kunnen zijn. Dr. Hilferding, de gewezen rijksminis ter van financiën, heeft over de verkie zingen voor den Rijksdag 'gesproken. Hij zeide o.a.: Sinds MacDonald in En geland aan het bewind is gekomen, blijkt meer dan ooit, dat in het Westen en niet in het Oosten over het lot van Europa zal worden beschikt. Dank zij zijn eerlijkheid heeft MacDonald het vertrouwen van Frankrijk gewonnen en aldus bijgedragen tot de overwinning van het socialisme en de democratie in Frankrijk. Deze over winning beteekent ook een belangrijke versterking van de internationale. Veel verwacht spreker van de aanvaar ding van bet rapport der deskundigen. De sociaal-democratie ls vastbesloten met alle krachten op het aanvaardden van het rapport aan te dringen en dit eventueel met behulp van een referendum tot stand te brengen. Het aanvaarden van dit rap- port beteekent het 'begin van den waren vrede, het 'behoud vpn het Rijnland en het Roergebied. Verder wees Hilferding op de nood zakelijkheid van- samenwerking met de intellectueelen, die zich in dienst van het socialisme willen stellen. Loebe wil dat Duitschland tracht in den Volkenbond' te worden opgenomen. De sociaal-democratie moet beletten dat dergelijke pogingen door het departement van buitenlandsche zaken worden tegen gewerkt, Stresemann moet eindelijk eens kleur in deze kwestie bekennen. Een motie van Hilferding, welke op aanvaarding van het rapport der deskun digen aandringt en voorts op het monar chistische en nationalistische gevaar wijst, wordt aangenomen. Hef Roervraagstug. Parijs, 16 Juni. De „Temps" verneemt uit Brussel, dat men in regeeringskiingen aldaar van meening is, dat aan een algemeen© conferentie der geallieerden afzonderlijke be sprekingen tusschen Engeland en Frankrijk en België behooren vooraf te gaan, waarin' allereerst een regeling van het Roervraagstuk moet worden getroffen. Een samenkomst van den Franschen en Belgischen premier zou in verband met deze aangelegenheid wellicht nog voor het einde der week te Parijs of Brussel kunnen plaats hebben. Oostenrijk en de Volkenbond. De correspondent van1 die Neue Frede Preese heeft te Genève een onderhoud! ge- met Pantaleone, voorzitter van de con- troie-cammissia Deze zeide, dat die Vol kenbond gaarne 'bereid was de oorspron kelijke bepalingen omtrent het krediet aan Oostenrijk te wijzigen, maar dat dit niet gebeuren kon zonder toestemming van de garandeerendle mogendheden. Hij achtte het wenschedjjk, dat een enquête in Oostenrijk gehouden zou worden om den financieeien toestand' te bestudeeren. Het resultaat van die enquête zou dan in Sep tember voor de vergadering van den Vol kenbond gebracht kunnen worden. De fi- nancieele en de controle-oommissie heb ben inderdaad reeds tot zulk een enquête besloten, die in Augustus gehouden zou worden. Zoo zal dus de huidige bijeen komst van den Volkenbondsraad geen uit sluitsel brengen in zake Oostenrijk en ook in het bijzonder niet de in sommige krin gen verwachte afbakeningen brengen van den duur van de controle door Zimmer- man. FRANKRIJK De regeerlngseriste. Herriot heeft de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. Het ministerie is reeds officieel gevormd, en aldus samengesteld1: Herriot, premier en Buitenlands^A Zaken. René Renoult, Justitie. Generaal Noliet, Oorlog. Ohautemps, Binnenlandsche Zaken. Clementel, Financiën. Dumesnil, Marine. Raynaldy, Handel. Peytral, Openbare Werken. Dalbiez, Bevrijde Gebieden. Bovier Lapierre, Pensioenen. Justin Godart, Arbeid en Openbare Ge zondheid. Frangois Albert, Openbaar Onderwijs. Daladier, Koloniën. Queuille, Landbouw. Herriot heeft met de samenstelling van zijn ministerie een record geslagen. Zaterdag middag om 12. uur bij1 den president geroe pen, kon hij' dezen reeds des avonds 10 uur de volledige lijst van de ministers voorleggen. Verwonderlijk is deze snelheid echter niet, daar Herriot 14 dagen tijd heeft gehad om de samenstelling van het ministerie voor te be* reiden. Het kabinet bestaat uit 14 ministers en 4 onderstaatssecretarissen en telt end'er zijn leden 4 senatoren en 18 kamerafgevaardig- den, terwijl de minister van Oorlog, generaal Noliet, geen lid van het parlement is. Deze keus van generaal Noliet, die sedert de teeke- cing van het vredesverdrag de intergeaffieer- de controle-commissie te Berlijn heeft gepre sideerd, tot minister van Oorlog, wordt vooral door de recbtsche pers gunstig ontvangen. Verder neemt de pers over het algemeen te genover het nieuwe ministerie een afwach tend© houding aan. ENGELAND. De „Westminster Gazette" meldt, dat er in de Engelsch-Russische moeilijkheden een belangrijke stap is gedaan in de richting van een regeling. De commissie uit de Britsche houders van. Russische schuld zijn namelijk Donderdag in een conferentie met Rakofsky en een com missie uit de Sowjet-delegatie tot overeen stemming gekomen over het beginsel van ge deeltelijke betaling overeenkomstig Rusland's capaciteit. MacDonald en Herriot Londen, 16 Jund. De def initieve regeling voor het onderhoud tusschen Mac Donald en Herriot ls nog niet getroffen, maar in ver band met de hoop, uitgesproken door den voorzitter van dien Franschen ministerraad, Ingezonden Mededeeling. Opticien - Hoofdgracht 73. voor het spoedig vervaardigen van dat het debat over de verklaring van de rieu-i we regeering en haar program Zaterdag zal zijn geëindigd, verwacht men, dat er geen bezwaar zal rijzen, waardoor de bijeenkomst op Ohequers, bet officieel© buitenverblijf van Mac Donald, op Zondag zal worden ver hinderd BELGIE. De Kamer van in beschuldifcingstelling te Antwerpen had den socialistBchen senator Reinier en 36 spoorwegarbeiders, die allen vervolgd werden wegens de jongste spoor wegstaking, ontslagen van rechtsvervolging. Het O. M. was in hooger beroep gegaan, waarop de zaak opnieuw voor de Kamer te gekomen, die het ontslag van de 86 mannen handhaafde, doch Reinier verwezen heeft naar de strafrechtbank te Antwerpen,* Daar zal hij nu eerstdaags terecht staan met de 40 spoorwegarbeiders, die reeds eerder naar de rechtbank zijn verwezen. Belgische fascisten en Vlamingen. Zondag heeft te Mechelen de door de plaat selijke afdeeling van de Vlaamsche oudstrij- dersvereendging georganiseerde amnestiebe- tooging plaats gehad. Talrijke delegaties van Vlaamsche oud-strijdersvereerigingen. en andere vereenigingen trokken door de stad. In den stoet werden spandoeken gedragen, amnestie en volledig rechtsherstel edschend voor alle gestrafte oud^frontsoldaten en poli-* tieke veroordeelden. Daar fascistische organisaties en de Ami- tié's Frangaise aan den burgemeester hadden laten weten, dat zjj den optocht desnoods met geweld zouden weten te beletten, was er een sterke politie- en gendarmeriemacht op de been. Het kwam hier en daar tot incidenten. Eenige fascisten werden door de politie ge arresteerd. Na afloop van de vergadering trokken er langen tijd groepjes Vlamingen; door de stad; echter was nergens meer een fascist te zien, zoodat de verdere rust niet meer gestoord werdi ITALIË. De moord op Matteotti. Sedert eenige dagen kwamen er uit Rome berichten over het verdwijnen van het socia listisch Kamerlid Matteotti. Deze is secretaris van de socialistische Kamergroep; hij is een degelijk wetenschappelijk onderlegd en mili tant socialist en een der meest vooraanstaan de tegenstanders van het fascisme. Hij had reeds vroeger aan aanslagen van fascistische zijde bloot gestaan. Ditmaal wist men door mededeelingen van buren aan de politie, dat Matteotti ontvoerd was in ©en automobiel. Die buren hadden ook het nummer van de auto kunnen melden. De auto was daarna opge spoord in een garage te Rome, waar zij1 voor een dag gehuurd was. Mussolini heeft in de Kamer verklaard), dat alles gedaan zou worden om de daders van de ontvoering op te sporen, opdat zij hun straf niet zullen ontloopen. Het lijk van Matteotti is Inmiddels door twee jongens in een bosch gevonden. Het lichaam droeg de sporen van niet minder dan 22 revolverschoten en 6 messteken. Matteotti schijnt overigens nog voor zijn vermoording zwaar mishandeld te zijn. Een oog was hem uitgeslagen. In verband met den aanslag zijn te Rome verschillende personen in hechtenis geno men, o. a. Filicelli, directeur van het nieuwe dagblad „Corriere Italiano", dat als officieel orgaan van de organisaties der fascistische partij bekend staat. In de Italiaansche Kamer werd' de moord door verschillende afgevaardigden afge keurd. Mussolini veroordeelde de misdaad in scherpe woorden. De regeering, zeide hij', heeft haar plicht gedaan. Binnen 24 uur zijn de 5 personen, die het complot .tegen Matte otti hadden gesmeed', ontdekt. Drie hunner zijn reeds gearresteerd'. De misdadigers zul len hum gerechte straf niet ontloopen, (Finzi, de Italiaansche onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken, en Caesar Rossi, de chef van het persbureau van den minister president en lid van het viermanschap van de fascistische partij, zijn afgetreden om zich vrijuit te kunnen verdedigen, daar hun naam zijdelings is genoemd in verband met den moord op Matteotti. Dit verwekte veel sensatie. In den namid dag is het tot een botsing gekomen, waarbij de politie de demonstranten uiteen dreef. Rome, 16 Juni De affalre-Matteotti ont wikkelt zich meer en meer tot een politieke crisis van beteekenJs. (Op aansporing van een der ministers heeft het geheele kabinet zijn ontslag aangeboden. Mussolini heeft daarover nog geen besluit genomen. De vlucht van Fillipelli, de hoofdredacteur van de „Corriere Italiano", wordt bevestigd. Ook de chef van den persdienst van het de partement van Binnenlandsche Zaken, Rossi, heeft zich door de vlucht aan zijn arrestatie, waartoe bevel was gegeven, onttrokken. Over de vlucht van Fi®pe® wordt gemeld, dat hij. het laatst gezien werd' op het station van Piaoenza. Twee fascistische afgevaardig den, die hem daar zagen, riepen eeniige poli tiebeambten om hem te anrestearen. De poli- ti e weigerde dit evenwel' te doen. Toen ein delijk een hooger politiebeambte ter plaatse kwam, was Fillipe® reeds verdwenen. De quaestor van Rome ls uit zijn ambt ontslagen, evenals de directeur-generaal van politie. De houding der politie wordt zelfs in fascistische kringen afgekeurd. Er dreigen stakingen in verschillende bedrijven. Te Rome zijn troepen geconcentreerd Ook verzamelen zich daar groepen fascisten. Een communiqué van den premier ver biedt aan de bladen het in omloop brengen van ongecontroleerde berichten, Gebeurt dit met, dan wordt met preventieve censuur ge dreigd'. De bevelen tot aanhouding van de hoofdschuldigen rijn gegrond' op wederrech telijke vrijheidsberooving, daar het lijk van Matteotti nog steeds niet is gevonden. Een later bericht spreekt het vinden van het lijk van Matteotti tegen, Matteotti was een zeer vermogend man. Hij: besteedde een goed deel van rijn fortuin aan den politieken strijd tegen het fascisme. Zijne echtgenoot© is de zuster van den be kenden Itahaanschen zanger Ruffo. Een telegram uit Rome meldt, dat de hoofdcommissaris van politie van zijn ambt is ontheven. HONGARIJE. Een orkaan boven Boedapest In dien nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft boven Boedapest een geweldig)© storm, gepaard gaande met een hevig on- weder, gewoed. Groote schade werd aan gericht Twaalf uur later volgde een orkaan van ongekende hevigheid. Het onweder woed de als nimmer te voren, hiaigel en regen stroomde onafgebroken neder. Vele per sonen werden gedood <xf gewond. Hun aantal is nog niet vast te stellen. Talrijike dorpen werden vernield. De daken vielen van de huizen, boomen werden ontwor teld, telegraafpalen vielen om. Aan dien oogst is enorme schade aangericht BALKANLANDEN. Politieke moord te Sofia. De afgevaardigde van de boerenpartij Petkof, die onder de regeering van Stam- boelüski secretaris-gen eraal in het minis terie van Binnenlandsche Zaken was, is Zondag bij het verlaten' van het Oasino op straat door 4 revolverschoten' getrof fen, welke zijn dood veroorzaakten. Enkele dagen geleden was de vermoor de door den minister van Binnenlandsche Zaken ervan beschuldigd, dat hij het plan koesterde een aanslag tegen den premier Zarikof te plegen. De daad wordt dlaarom als een politieke moord beschouwd. GRIEKENLAND. De Grieksche regeering krijgt een motie van vertrouwen. Na een levendig debat, dat den geheelen nacht heeft geduurd, heeft de nationale ver gadering met 199 tegen 121 stemmen 14 Juni een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. VEREENIGDE STATEN. De nationale conventie te Cleveland. De repubdikeinsche Conventie te Ole- velanid, heeft, nadat zij overeenkomstig de algemeene verwachting Ooolidge tot caiin didiaat van de Republikeinen voor het Amerikaanse®© presidentschap had uit geroepen, generaal Dawes voor het vlce- presidentschap candldaat gesteld. Dit ls gebeurd^ nadat de eerst aangewezen can dldaat Luwden bedankt had en na een korten wedloop met Dawes' voornaam- sten mededinger Hoever. Dawes is, voor zitter geweest van de eerste commissie der deskundigen, wier rapport de basis moet worden van de regeling van kwestie van het schad'ehersteL Zijn naam is, hoe wel vaststaat diat ook anderen een belang rijk aandeel hebben gehad aan de samen stelling van het document, voorgoed aan dit rapport verbonden en de Amerikanen zijh er, ondanks het feit, dat rij er offi cieel een heiligen afkeer van hebben, wat trotsch op, dat de eerste ernstige en veelbelovende poging om Europa uit den put te helpen, ondernomen ls onder lei ding van een landsman van hen, De economische toestand. Schrijvend over den eoonomlscben toe stand in d© Vereenlgde Staten, zegt de cor respondent dier „N. Rott Crl": Ingenraden De toestand In de textielindustrie is uiterst slecht, die in de autobranche dubieus; in Oon- necticut, ja in heel Nieuw-England sluiten er dagelijks weer opnieuw fabrieken. In het Noorden van New-York, d.w. z. waar de groote tapij'tfabrieken zijn, ziet het er al even droevig uit. Duizenden arbeiders worden dai^ gelijks ontslagen, of men gooit het met hen op een acooordje en besluit tot een korten werkdag of een korte werkweek. In de staal industrie wecken slechte 65 pet. van het aan tal fabrieken. Vele hoogovens in Pennsyl- varië hebben het werk er bij neer moeten leggen. Een aantal van de mijnen in de Oos telijke Staten zijn gesloten. Eiken morgen leest men over nieuwe banken in het noordl-» westen, die bankroet zijn gegaan, of sur séance van betaling hebben moeten aanvra- fen. De loonen dalen: zelfs wordt er in en- ele plaatsen reeds met meer dan 80 Amer. cents per uur aan riet-vakarbeiders betaaldl De groothandel-prijzen vallen en zijn lager dan ze sinds Mei 1922 geweest waren. Een wolkbreuk In Temnessee. Johnson Oity (Tonnesse©) 14 Junk Een wolkbreuk heeft hier in dén omtrek ern stig onheil aangericht. Volgens telefo nische berichten zouden de plaatsen Car- tersbluff en Hunter verwoest zijn en al daar een groot aantal menscherievens verloren zijn gegaan. Volgens een laatste schatting zijn er 10 dooden. Er zijn nog verscheidene andere dorpen overstroomd en tal' van hoeven verwoest. RUSLAND. Volgens bericht uit Moekou is het beroep der vijf ambtenaren bij het hooggerechtshof te St. Petersburg, die beschuldigd waren van omkoopbaarheid' en corruptie en daarvoor ter dood' waren veroordeeld, afgewezen. De terechtstelling heeft reeds plaats gevonden. Van twaalf anderen, die tegelijkertijd voor dergelijke feiten terechtstonden, werd het vonnis verzacht tot tien jaar gevangenisstraf. KORTE BERICHTEN. De Roemeensche regeering heeft bij de wqrf Patison te Napels vier moderne torpedo- bootjagers besteld, ten behoeve van de Roe meensche vloot. Te Laethen, bij Terapel„is Pinkstermaan dag een ongehuwde landbouwer teruggeko men, die op 9 Augustus 1914 krijgsgevangen werd genomen en sedert al die jaren in Si berië heeft vertoefd. De diensten op de Londensche onder- grondsche spoorwegen waren Zaterdagoch tend normaal. Volgens een officieele mededeeling heb ben er gedurende de laatste zes weken te Weenen 500 gevallen van zelfmoord en po ging tot zelfmoord' plaats gehad. LUCHTVAART. De Times verneemt uit Akyab, dat Mac Laren's nieuwe vliegtuig daar is aange komen. De Britsche vliegers hopen dien 20sten te vertrekken tot voorzetting van hun vliegtocht om de wereld, OOST-INDIE. Een aardstorting ln Garoet Een telegram uit Weltevreden meldt, dat bij een aardschulving in het Garoet- schie, de kampang Tjingombcng geheel is weggevaagd, waarbij 112 menschen zijn omgekomen. Het op een rif geloopen sa „Baarbrllckeri. Landen, 16 Juni. De positie van het 12000 toms passagiersschip „Saarbrüoken", dat nabij Sabang op een rif liep, is nog onveranderd. De passagiers zijn door de „Kawi" overgenomen. Ingezonden Mededeeling. Een flacon Foeteris Maagplllen bevat een maand gezondheid voor een familie. ZJji zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, Mechte spijsvertering, een beslagen tong schele hoofdpijn, en verstopping. Fosters Maagplllen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen1 0.66; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHECOURANT ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel (gnljard). Ingea. medied. (kolombreedte als rcdactton. telost) 60 et. Kledne advanteniblas (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 et, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. cLblad en met br. onder ma. 10 et p. adv. extra). Bewijano. 4 et Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen: en andere kwetsuren genezen da delijk zonder litteeken na te laten met den pijnstillenden AKKER'* f

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1