BINNENLAND. Zonne- Doorzitten bij wielrijders - Stukloepen - Schrl|nen en Smetten der Huid - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men me brand aangebracht, dat het atöes wat slecht Is, zal verliezen. Twee manifestaties te Bologna bewijzen reeds, dat de moreete en politieke span ning haar hoogtepunt heeft bereikt, voor al in Noord- en Gentraal-ltalië, waar het fascisme over een groote macht beschikt. Met alle krachten moet worden verhin derd, dat de crisis verergert. Mussolini wijst er op, dat do Senaat de plaats is, waar de zaak met kalmte zal worden besproken, omdat de hartstochten er door de rede en de ervaring worden be- heerscht Wat er zal worden gezegd, zal een groote uitwerking hebben op het land, Wat mij betreft, aldus Mussolini, ik her haal mijn verklaring in de Kamer, nJ- dan mijn algemeene regeeringspolitiek steeds dezelfde blijft. Ik wil tot eiken prijs, onder eerbiediging der wet, komen tot een nor male politiek, een nationale pacificatie, de partiji zuiveren en met de grootere kracht de overblijfselen van onwettige en nood lottige denkbeelden vernietigen. Ten slotte deed Mussolini een beroep op den Senaat om hem te steunen t?y het stre ven van dat doek De toestand in Italië. Omtrent de rede, door Mussolini in den Senaat gehouden, en dliie de lezer elders in dSt nummer vermeldl vindt, merkt de „N. Rott Crl" op, dat die censuur blijkbaar alleen deze rede heeft doorgelaten, maar iniet wat door de oppositie ertegen is aange voerd. Het blad merkt op, dat een zuive ring" als waarvan de leider sprak, moet udt- loopen op verzwakking in eigen niet homo geen samengestelde gelederen. Of die Se naat hem zijn vertrouwen blijft schenken, weten we niet, en nu Mussolini er blijkbaar niet aan denkt de vrijwillige fascistische militie te ontbinden, is helt, aldus zegt het blad, klaar, dlat hij, zoo hij zich; met die nor male middelen niet kan handhaven, de oudé dn reserve gehouden gewelddadige middelen wil gebruiken en dan terug moet keeren tot de methoden van hen, van wie hij de partij juist wil zuiveren. Onder het moderne ha^ijl met het witte vest van het tot regeerings- partaj verheven fascisme schuilt nog altijd het oude primitieve zwarte hemd. Op het eerste zijn de smetten van het misdrijf tegen Matteotti thans maar ai te zichtbaar, op het laatste, ziet men zoo gauw geen vlekken en het is deze oude plunje, waarvan het fas cisme zich vooreerst nog niet kan en zal ontdoen. Woensdag heeft Mussolini een rede ge houden voor een vergadering, waarin hi, opnieuw uitdrukking gaf aan den wil der regeering om vast te Stellen wie verantwoor delijk zijn en de schuldigen te straffen. Het moet, zoo zeide hij, nu maar uit ziin met allerlei belachelijke geruchten, die omtrent het fascisme de rondte dloen, en die een tendentieus karakter hebben. Wat het toekomstige program betreft herhaalde Mussolini zijn vroeger gedane verklaring, d.w. z., het parlement te doen functionneeren, geen enkel machtigings decreet meer uit te vaardigen, daar de Ka mer anders niet meer te doen zou hebben, het herstellen van de absolute wettigheid, het onderdrukken van de onwettigheid en het zuiveren van de part-ij. Spreker verklaarde krachtig te zullen op treden tegen pogingen, om den toestand omver te werpen, welke het fascisme ten koste van groote krachtsinspanning en op offering van goed en bloed! in het leven heeft geroepen. Indien de minderheden zich rekenschap zulten- geven van haar verantwoordelijkhe den en haar plaats wederom zullen inne men, dan kan de crisis als overwonnen worden beschouwd, want een. oppositie, in welken vorm dan ook, kan van zeer groot nut zijn indien zjj bepaalde feiten signaleert, ze critiseert en controleert. Ben motie van vertrouwen werd fienskutte bij acclamatie aangenomen. Ook uit andere deel en des tandg wordt melding gemaakt van geweldpleging door de fascisten, ofschoon op onbeteekenenxle schaal Ongeregeldheden te Tnrtjn. Te Turijn is een groep fascisten de wo ning van senator Frassati binnengedron gen. Zaterdagnacht en Zondagmorgen schijnen zij in die stad n-ogal erg huisge houden te hebben. De fascisten trokken in troepen door de straten en drongen café's en restaurants binnen, waar zij aanwezi gen terroriseerden en aanvielen. Vele personen werden gewond; ongeveer twin tig werden in ernstigen toestand wegge bracht. De Internationale arbeldscouferentle. De internationale arbeidsoonferentie begon Dinsdag met een groote discussie over den achtuursdag, welk vraagstuk van twee zijden bekeken werd. In de eer ste plaats de kwestie van de ratificatie van de Washingtonsche achtuurs-oonven- tie in het algemeen en ten tweede de hou ding van Duitschland als gevolg van de reparatie-betalingen in het bijzonder. De werkliedengroep deed eeni beroep op de regeeringen, om eindelijk hun vijf jaar geleden aan de arbeidersklasse te Was hington gegeven (belofte in te lossen en te ratificeeren. In dit verband diende de arbeidersgroep bij monde van den Fransohman Jouhaux een motie in, waarbij de beheerschraad en het arbeidsbureau uitgenoodigd wordt ter kennis van de commissie van herstel te brengen, dat de oonfcrentie diep belust van het groote gevaar dat voor de ge- heele arbeidsklasse uit prijsgeving van den achtuursdag in Duitschland zou voortvloeien, de oommissie van herstel uitnoodigt bij de vaststelling van het her stelplan met de sociale gevolgen te willen rekening houden. De Fransche minister van arbeid voerde uit naam van de Fransche regeering het woord. Hij verklaarde, dat de achtuurs werkdag In Frankrijk vruchtbare uitkom sten had opgeleerd. Het -gezinsleven was erdoor verbeterd. Sedert 1919 is het aantal arbelderstuin- Tngezonden MededeeHng. tjes vermeerderd met 45 pet. Het alcohol misbruik toont eeni zeer duidelijke ver mindering; alle verkwisting van arbeid heeft opgehouden, waar de wet op den acht uurwerkdag resoluut is toegepast. Deze werkdag belette Frankrijk niet het verwoeste gebied weer op te bouwen. ZUID-AFRIKA. De mtnisterieele crisis. Hertzog heeft het ambt van eerste-mi- nister aanvaard en is bezig met zijn kabi net samen te stellen. De aankomst van de K 9. Wij lezen in het Bat. Nbl. van 26 Mei Hedenmorgen om tien minuten voor zes arriveerde uit Sabang, onder com mando van den luitenant ter zee 1ste klasse F. W. Coster, die ook de K 3 uitbracht. H.M.'s onderzeeboot K 9, welke 25 April jJ. uit Vlissingen haar reis naar Indië aanving. Naar wij reeds melden, werd de onder zeeboot in het Kanaal door zwaren storm overvallen, zoodat zij Southampton moest binnenloopen, waardoor de reis aanmer kelijk werd vertraagd. Daarna werd volgens het reis-pro gramma na te Sevilla,Tunis,Alexandrië, P. Said, Suez, Aden, Colombo, en te Priok te hebben gelegen, naar haar bestemming Sabang aangedaan, terwijl de K 9, na eenige dagen naar Soeraba ja zal vertrekken Dadelijk nadat de onderzeeboot in (te havenkom gemeerd was begaf de vloot voogd, vergezeld van zijn adjudant, zpch aan boord om officieren en bemanning geluk te wenschen met de behouden aankomst, waarna de admiraal nog eenigen tijd aan boord vertoefde. Bijzonderheden gedurende de reis heb ben zich niet voorgedaan. Uit de textielindustrie. Men meldt uit Enschedé dat Dinsdag alle fabrieken der firma Van Heek in werking zijn gesteld met in het geheel 2282 arbeiders. Er zijn 183 man ontslagen. De heer Moitmaker lid Tweede Kamer. In de Dinsdagmiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de ver kiezing -van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is, naar aanleiding van het bedanken van da v. d. Hoeve, die was aangewezen als opvolger in de we gens het overlijden van het Kamerlid da Hugenholtz ontstane vacature, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de beer P. Moitmaker te Utrecht, thans lid van de Eerste Kamer. De Radenwet In de Staatscourant van Dinsdag wordt medegedeeld dat de wet van 7 Juni, tot wijziging der Radenwet, in werking treedt op 1 Juli aj& Wethouder Westerhof. In een Zaterdag gehouden conferentie tusschen het partijbestuur van de S. D. A. P. en het gewestelijk bestuur van Noord- Holland-noord, is, naar de Alk-m, Ct. meldt, nadat het gewestelijk bestuur de verklaring had afgelegd, maatregelen te zullen nemen, zoolang de heer WesterhoJ' wethouder blijft, om met tweederden van dé werkkracht van den propagandist, te kunnen volstaan, overeengekomen, dat de heer Westerhof als wethouder en propa gandist kan aanblijven. Het Partijbestuur was thans tot het in zicht gekomen, dat het partijbestuur door het aanblijven van den heer Westerhof was gebaat In verband met de getroffen regeling zal het salaris van den heer Westerhof als propagandist met 1/3 verminderd en alzoo van 8000 op 2000 worden gebracht Honderd jaren reddingwezen. In Engeland zal binnenkort herdacht wor den het honderdjarig bestaan van dé Natio nal Lifeboat Institution, die 4 Maart 1824 is opgericht. Van de 109 gouden medailles, die in dien tijd zijn uitgereikt, zijn nog acht dra gers dier médailles in leven, die bij dit feest aan den koning zullen worden voorgesteld. In den- middag van 30 Juni zullen ook bui- tenlandscbe reddingsbooten op de Theems geïnspecteerd worden door admiraal Sir Do- reton Sturdee en het bestuur van het Insti- tute. Deze reddingbooten zullen zijn: de mo torboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, de stoomboot van de Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij en mótorboofen uit Frankrijk, Denemarken, Spanje en Zweden, een zeilboot uit Noorwe gen en twee Engelsche motorbooten. Dins dag 1 Juli zullen de opvarenden van déze bui-tenlandsche booten, ten- getale van 34, het Lagerhuis bezoeken en ontvangen worden door burggraaf Curzon. Vervolgens gaan zij naar Wembley, waar zij de gast zullen zijn van dé firma Lyons. Woensdag 2 Juli gaan al deze reddingbooten naar (Fulham, waar zij zullen worden geïnspecetercj door den bur gemeester en waar de manschappen zullen ontvangen- worden in Bishop's Park. Op 8 Juli zullen de buitenlandsche reddingbooten naar hun respectieve standplaatsen terugkee- ren; alleen de „Brandaris", van de N.- en Z.-H. Reddingmaatschappij, zal met de boot van de New Brighton de twee grootste motorreddingbooten, die er bestaan op- stoomen naar het. Lagerhuis, waar zij door burggraaf Curzon en Andere Parlementsle den zullen geïnspecteerd worden. De „Brandaris" is te Amsterdam aange komen en zal Donderdag 26 dezer naar Lon- ning, onder schipper K. van Urk, zal aan boord zijn de heer D.'H. Deeksen, s®jir-t'r plaatselijke commissie der N.- en Z.-H.-Keu- dingmaatschappij te Terschelling, die de „Brandaris" op dezen overtocht zal oomman- deeren. (Gedurende de afwezigheid! van de "Bran daris" wordt de dienst van het station ler- schelling en omgeving waargenomen door de „Dorus Rijkers" van Helder en door de „C. A. den Tex" van Harlingen. De Zulderzee-werfeem. Ter verbetering van het bericht over de Zuiderzeewerken; dezer dagen ontleend door ons aan de „Maasbode", meldt de oorrespondent van het HbL nader: Zoowel van 't vasteland (van- Ewijck- sluis) als van Wieringen is men begon nen met het leggen van den afsluitdijk door het Amsteldiep en de werkzaamhe den daaraan zijn dermate gevorderd, dat de afstand tusschen deze twee gedeelten dijk geen 700, doch nog slechts 400 meter bedraagt. In letterlijken zin is dit ook geen be vaarbare doorruimte meer. Wat toch is het geval? Door de vernauwing is de stroom zeer sterk geworden, zoo sterk, dat men de modderbakken, benoodigd voor 't werk, met twee sleepbooten er vóór moet opsleeipen; daar behoeft men zich niet over te verwonderen, als men weet, dat in de doorruimte dikwijls een val staat van 40 ent Geladen schepen gaan reeds beoosten het eiland om, en oek de -beurtschipper van Wieringen naar Helder, die vroeger door 't Amsteldiep voer van de haven te De Haukes af, vaart nu van de haven te Den Oevey. r -Voor de kleine visohersschuiten is 't reeds afgedaan. Immers, zij moesten hun vischveld benoorden Wieringen zoeken, doch waar 't niet meer mogelijk is zonder gevaar door „het gat" te gaan, hebben zij hun vaartuigen moeten opleggen, In de hoop, dat er wellicht een- kooper uit andere oorden er hun zaj, afhelpen. Eigenaardig is, dat, terwijl 't vroeger tusschen de wisselingen van ebbe en vloed in 't Amsteldiep soms 30 minuten stilstaand water was, dit thans geen 6 minuteh meer duurt Zoo gebeurt hét, dat een schipper, die op eigen risico toch waagt door de doorruimte te varen naar hij denkt vóór stroom, eensklaps den stroom tegen zich krijgt en hij rechts omkeert moet makeni Men zal aan bovenstaande bemerken, dat de dijk met bekwamen spoed wordt gelegd. Wanneer het Amsteldiep geheel zal zijn afgesloten? Er kunnen zich nog vele hinderpalen voordoen, doch er be staat alle kans, dat Wieringen over een viertal weken geen eiland meer zal zijn. Invalldtelts- en Ouderdomswetten. Thans bericht de „St-Ot.", dat bq K. B. is bepaald, dat de eerste uitkeering een-er krachtens de Invaliditeitswet toegekende rente betaalbaar wordt gesteld op den eer sten Dinsdag na (te beslissing tot rentetoe- kenning. De volgende uitkeeringen zijn tel kens met een tusschenpoos Van vier weken eveneens op Dinsdag betaalbaar. Ieder dier volgende uitkeeringen is gelijk aan- vier weektermijnen der rente. Vóór de eerste uitbetaling eener krachtens de Invaliditeitswet toegekende rente kan dbor den directeur van het kantoor der Posterijen, alwaar de rente betaalbaar is gesteld als be taaldag worden aangewezen een andere werk dag der kalenderweken, waartoe de boven bedoelde Dinsdagen behooren. Van den- door hem aangewezen betaaldag geeft voornoemde directeur opmiddellijk kennis aan den rente trekker. Valt de Tweede Paaschdag, dé Tweede Pinksterdag, de Hemelvaartsdag, de Nieuw jaarsdag of een dér Kerstdagen- op een be taaldag, dan is de rente betaalbaar op den daaraan voorafgaanden werkdag. Van de op 28 Juni 1924 loopende renten krachtens de Invaliditeitswet wordt in de week van 29 Juni tot. 5 Juli geen termijn be taalbaar gesteld. -In de week van 6 .tot 12 Juli wordt op den vastgestelden betaaldag een uitkeering, groot vier weektermijnen, betaalbaar gesteld. De volgende uitkeeringen zijn telkens met een tusschenpoos van vier weken, eveneens op den vastgestelden betaaldag, betaalbaar. Ieder dier uitkeeringen is gelijk aan vier weektermijnen dér rente. AmsterdamDen Haag in 48 minuten. Op de spoorlijn Den Haag—Leiden is men thans -bezig proef te rijden met volledige eiectriscbe treinen, ten einde de werking van de verschillende apparaten in de praktijk te onderzoeken. De elertrische trein is samengesteld uit vjjf wagens, vertelt het „Vad.". De eerste is een dleirdé klasse wagen met moter eni heugel. Deze motorwagen weegt 60.000 K.G. Daar achter komt nog een derde-klasse aanhang wagen van 40.000 KG., dan een eerste klasse en tweede klasse aanhangwagen, en1 dan weer een motorwagen, die voor de helft tweede klasse is en voor de andere helft bagage ruimte. Daar kan 2500 KG. bagage gebor gen worden. Alle wagens zijn onderling met harmo nica's verbonden, zoodat men den geheelen trein kan door loopen. De derde klasse-wagen- is in eenvoudig ge verfd hout uitgevoerd, de eerste klasse in rood, de tweede klasse is met groen pluche bekleed. De motoren komen van de Engel sche firma Vickers en de Westinghouse in Amerika. Maar de wagens zijn alle in Neder land gebouwd, bij Werkspoor en bij Beynes. De laatste snufjes vindt men er natuurlijk in. Zoo hebben, om een kleinigheid te noe men, de asohbakjes klepjes gekregen en ze kunnen gekanteld worden, wat gemakkelijk is bij het schoonmaken. De W.C. is ingericht als in D-treinen. Er ons land is een afzonderlijke gelegenheid voor heerem. -Op den handel op de meterkast is een knop aangebracht, die gedurende het rijden om-, laag gedrukt moet zijn. Laat de bestuurder deren knop los, dan wordt automatisch de motor uitgeschakeld en de rem in werking gesteld. Deze inrichting dient ter voorkoming van ongelukken, wanneer de bestuurder plot seling onwel mocht worden. 0 Het plan bestaat, met deze treinen in 48 minuten van Den Haag naar Amsterdam te gaan rijden. Maar dan rellen de reizigers leeren moeten vlugger in te stappen. Op elk station wordt slechts 1 minuut gestopt, Het kan vlug, dat bewjjfcen de -tubes en de Mé- tropolitain te Londen en te Parijs. De reizi gers mogen slechts aan één zijde instappen, aan het andere einde moet alles uitstappen. Een minuut na het vertrek heeft de trein reeds een vaart van 72 K.M. en drie minuten later van 00 K.M. Benzinehandelaren en Garagehouders. In de Maandag j.1. te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van dé Ned. Ver. van Benzinehandelaren en Garagehouders deed het bestuurslid de heer Van Mossel eenige mededeelingen- over een door hem in* gesteld onderzoek naar de benzinepompeij te Amsterdam. Hij had 14 garages bezocht en telkens 5 of 6 1. benzine gevraagd. De resul taten waren verre van schitterend. Bijne overal gaf de pomp minder (ten het gekochte aantal liters. In enkele gevallen was het geva al zeer ergerlijk. Zoo kreeg de heer Van Messel in één geval 3.91 L, terwijl hij 5 1. vroeg (en betaalde), in andere gevallen, waar in 6 L werd gevraagd, bleek bij nameting te zijn verstrekt 4.48 L, 6.75 1., 5.60 enz. Slechts eenige pompen gaven het juiste aantal liters. Enkele pompen gaven te veel. In verband met dit resultaat besloot de ver gadering het bestuur te machtigen stappen te doen tot het instellen van een IJk-com- missie voor de pompen, terwijl de door die Commissie goedgekeurde pompen (ten van een door de Vereeniging uit te geven merk- teeken zullen worden voorzien, opdat het publiek wete, welke pompen betrouwbaar zqn. Art 24 Gemeentewet Men schrijft uit Hengelo: De heer Huiskes, communistisch «raadslid, heeft van de gemeente een woning gehuurd, daar er buiten de woningen van den gemeen telijken woningbouw bijna, geen woning te krijgen is. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. hem medegedeeld, dat hij waar schijnlijk door het huren vdn een woning van de gemeente in strijd handelde met art. 24 der gemeentewet (De leden van den Raad mogen noch middellijk, noch onmiddellijk deelnemen aan onderhandsche pacht van ge meentegoederen of inkomsten) en -hem in overweging gegevefa als raadslid te bedanken. Daar de heer Htiiskes hieraan niet voldeed, hebben B. en W. den Raad voorgesteld hem als raadslid te schorsen. De Raad heeft daar toe Dinsdagavond met 11 tegen 9 stemmen het besluit genomen. Aan Ged'. Staten zal op voorstel van den voorzitter worden medegedeeld, dat de Raad in deze niet anders kon handelen, doch het betreurt deze beslissing te moeten nemen. De stoompont te Velsen. Ofschoon er nu een tweede stoompont in de vaart is gekomen, is bij mooi weer het ver keer over het Noordzeekanaal Zondags zoo geweldig, dat de groote en de kleine pont de massa's niet snel genoeg kunnen verwerken. Zondagmiddag was het zoo erg, dat de auto busdiensten HaarlemBeverwijk, Wijk aan Zee en Alkmaar geheel in de war waren, daar de bussen noms een half uur moesten wach ten, alvorens ze overgezet konden worden. Om 6 uur werd het nog slechter, wijl op dat uur de kleine pont stilgelegd wordt. Tot tien "éur 's avonds moest steeds een lange file van auto's en andere voertuigen, benevens dui- zingsmeeting gehouden met het raadBlid Gul den als spreker. Op een- ander gedeelte van hetzelfde plein verkondigden anarchistische sprekers hunne beginselen. De redenaars van beide partijen spaarden elkaar niet, de ge- moedéren hunner toehoorders werden daar door zoo verhit, dat er, na het eclipseeren der voorgangers uit déze sterren- en planeten- buurt, door de achtergebleven troepen „een stevig robbertje werd gedopt! Het bleef echter hij droge mishandelingi.... Het Amerikaanse!» vlagvertoon. Omtrent de a.s. komst naar Nederland van de Amerikaansche slagschepen Wyo- ming en Arkansas, vernemen vv ij, dat deze schepen onder bevel zullen staan van den vice-admiraal Mc. Cally. Het juiste getal der opvarenden is, voor elk der beide schepen 425 adelborsten, 800 man bemanning en ongeveer 50 officieren zoodat dus medekomen 860 adelborsten, 1600 man bemanning en ongeveer 100 officieren. De schepen zullen 19 Juli te Rotterdam aankomen en aldaar verblijven tot 26 Juni. Kan. Paketvaart Mij. In aansluiting met vroegere berichen meldt het Soer Hbl. het volgende over de plannen tot uitbreiding van de vloot der K. P. M. Nog in dit jaar, in 1925 en 1926 zal de Paketvaart acht schepen van meer dan 500 ton laten aanbouwen, n.1 een stoomer vaa 7000 ton, twee van 5000 en vjjf van 750 tot 800 ton. Vervolgens worden nog twee kleinere schepen op stapel gezet. Alle nieuwe schepen zullen worden ingericht en bestemd zoowel voor transport van pas- sagiers als van goederen. Zij zijn niet be stemd voor een nieuwen, uitbreidende!» of special en dienst, doch hoofdzakelijk als aanvullingsmateriaal voor de vloot, die het volgend jaar met een paar oude sche pen zal worden verminderd Uit den Amsterdamschen Raad. Iu dé Avondvergadering van dén Amster damschen Raad kwamen Woensdag ter sprake de arbeidsvoorwaarden voor het ge- meentepersoneeL Vooraf kwam een motie van orde van den heer Boissevadn om iB. en W- uit te noodigen de notulen van het Ge organiseerd- Overleg ter visie te leggen voor de leden van dén Raad. De communist Lisser ondersteunt dit verzoek; de a.-r. heer Spier, ofschoon het vtenschelijk vindemi dat de raadsleden meer Hebt hieromtrent krijgen, 'acht het middel ongeschokt, omdat er logisch uit volgt het eincre van het Ge organiseerd Overleg. De heer Ketelaar tegen het voorstel; de heer Vliegen wjjst op het vertrouwelijke karakter van de be sprekingen dn het Georganiseerd Overlag. De fractie van dén heer Boissevadn is eenige, die in het G. O. met vertegenwoor digd is. Zoo noodfig kan dat worden gewij zigd. De heer Ophorst (c.-h.) en na hem de heer van Freyteg Drabbe (r.-k.) wijzen er op, dat omtrent de vergaderingen allerlei min of meer tendentieuze publicaties wer den gelanceerd Vandaar het verlangen van den heer Boissevmn om openbaarmaking. Maar er zijn twee partijen, d5e beslissen moeten. Wethouder Wierdtels wijst, er op, dat, al zou de Raad tot openbaarmaking be sluiten, B. en W. dit besluit niet kunnen uitvoeren. De Raad zou de wenschelgkheid van ter visie legging kunnen uitspreken. Maar ook dat zou de stemming van het G. O. bederven. Nog geen der notulen is goedge keurd, doordat de vergaderingen kort op elkander volgden. De heer Boissevadn, repficeerend, acht de discussie -heel bijzonder. Een man als Vim gen, die pleit voor geheimhouding, een man als Ketelaar.... Foei, foei, foei. De uitla ting van den wethouder, dat geen enkele maal dé notulen nog werden goedgekeurd, wjjst er op, At het het meest ongeorgani seerd overleg is geweest, dat bestaat. Zooale bet ditmaal is gegaan mét het georganiseerd overleg, nu er zooveel halve waarheid en tondentieuse berichten zijn gepubliceerd, moet de raad van de gebeeei zaax kennis zenden voetgangers en fietsers, voor de pont- kunnen nemen. En vooral zij, die zich de hekken wachten. Het politiecorps was steeds mocraten noemen, moéten de volle waar in actie om het verkeer te regelen. heid bekend willen; zien. (Applaus op de Bij mooi weer is deze toestand des Zon-publieke tribune, waarop dé burgemeester dags onhoudbaar, vooral na 6 uur, wanneer j dreigt met ontruiming), juist de groote stroom van het Noordén te- Tenslotte wordt de motie verworpen met rugkomt. N 127 tegen 13 stemmen. Daarna is aan de orde een nota van B. en W., houdende mededeellng van de overeenkomst betreffende de arbeidsvoor* waarden voor de gemeentewerklieden» den vertrekken. Behalve de gewqne beman-1 is geen opklapbare waschtafel in. Nieuw voor tuindorp een sociaabdenfiratSe vwkit Verkiezing ln het Tuindorp „Oostzaan". Binnenkort zal in het Tuindorp „Oost- zaan" eene verkiezing worden gehouden zoo als nog niet werd uitgeschreven. Bij het jongste begrootingsdebat is in den Amster damschen gemeenteraad aangedrongen op bet nemen van een proef met het doen sa menstellen van eene „Bewonerscommissie" voor het Tuindorp „Oostzaan", j)je commis sie moet het contact vormen tusschen den WejjJjouder voor de Volkshuisvesting en <lienstd'iensten, en de tuindorp bewoners. Zoodoende zou bet, meende men in den Raad, gemakkelijker zijn, klachten der tuin- dorpers te onderzoeken en met den -toestand van dat vér gelegen stadsdeel op de hoogte te blijven. Thans wordlt de verkiezing voor het samenstellen dier Bewonerscommissie voorbereid. Veel omslag zal daarbij niet wor den gemaakt, het wordt een soort van „Huis- mans- of Geziinshoofden"-kiesrechit, eeniigs- zins naar den trant als voorheen door dr Kuyper gepropageerd; al zal geen strijd om de daarmee „gelijkgestelden" ontstaan, wiil die er, voor zoover bekend, niet zijn gevee- tigdL Zooals een vereeniging haar bestuur kiest, met gesloten briefjes, zal het dórp ziine „Regenten -commissie benoemen en de praotijk zal uitwijzen of dit 'nieuwe instituut een „blijvertje wordt binnen onze gemeen- tegrenzen. Slaagt, de proef, dan zit daar on getwijfeld perspectief in, niet alleen voor andere nieuwe-complexen- aa n de peripherie uü °°k voor de administratieve decentralisatie van groot-Amsterdam. ZóóveT is het nog niet, wij zijn slechts aan de oor-bereiding van die bijzondere stem- nun^, welke reeds, als bij een „groote stem- r>us hare schaduwen vooruitwerpt. Jongst erten Zondag is op een der pleinen van het zoaals deze opnieuw zijn vastgesteld in de centrale oommissievoor georgiseerd over leg in werkliedenzaken, met het voorstel, ook voor ambtenaren den vacantietoesiag op 20 gulden te bepalen. Hierbij wordt meteen behandeld oorstel van. B. en W. tot wijziging van de verordening tot regeling van het verhaal op de ambtenaren van een gedeelte de® bijdragen, door de gemeente verschuldigd ingevolge art. 86 van de Pensioenwet 1922 (verhooging van de bijdragen van ambte naren en werklieden). Met de discussie hieromtrent ls nog maar een begin gemaakt zij worden Inge leid door den heer Jansen (neutr. midden standers), die met gelach ontvangen wordt. Hij protesteert tegen dat gelach, want hij had juist eens heftig willen spreken. (Ge lach). Nou ja, met veel gevoel en veel ge dachten. De heer Jansen dan protesteert er te gen, dat de sociaal-democratm, die eerst tiet volk een stuk omhoog brachten, nu et toe meewerken, het loon weer omlaag te halwi, op grond van het indexcijfer. En nadat de communist Lisser het voor stel scherp veroordeeld heeft met deren raad is toch nieta aan to vangen voor d1® arbeiders; deze raad is er toch maar om de kapitalisten te verdedigenwordt dé vergadering tot hedenmiddag verdaagd.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2