Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazen flacons, geel etiket NIEUWSBLAD VOOR i HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE B0NNARD tot Glasverzekering, Glashandel. - Machinale Iferffabriek. Eerste Blad. GRATIS. Abdijsiroop BUITENLAND Heidersche Maatschappij Asthma Nr. 6888. ZATERDAG 28 JUNI 1924. 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Red'acteux-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorefcenini} No. 10066. Zl], die zich van heden af, voor min stens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 JULI Zomertijd. FRANKRIJK Een verklaring van Herriot In dien Senaat verklaarde Lucien Hubert, dat het noodiig is döt de regeering aan het land bevrediging schenikt en inlichtingen verstrekt over de .besprekingen op Ohequers en te Brussel. Hij stelde een reeks van vra gen over de huidige vraagstukken en wensdhit© -hem geltuk met de hartelijkheid van die besprekingen. Hij eindigde: Frankrijk kan onmogelijk toanisigeeren op het gebied van het herstel en de veiligheid, -waarvan zijn bestaan afhangt. Daarna las Herriot een verklaring voor, waarin hij- zijn vertrouwen uitsprak in de aanvaarding van het plan der deskundigen. De geallieerden moeten gedaan krijgen* dat de vordering op Duitschland handelswaarde krijgt. -Als Europa in vrede wil1 ademen, moet Duitschiand ontwapend zijn. Een verklaring van beloften is niet voldoende. Herriot heeft alle mogelijke voorzorgen genomen om te maken, dat de schriftelijke verplichtingen, waarmee Engeland Duiitscb- .lend wenscht te binden, geen enkele afwij king van het verdrag zullen scheppen. Herriot heeft zioh niet gebonden door dé definitieve overeenkomsten. Hij heeft do rechten van het parlement voorbehouden. Wij waren het erover eenq, te zeggen, dat, ais Duitsohland loyaal was, het niet zou wor den lastig gevallen, maar dat als het niet loyaal was, het niet zou worden gespaardl De verklaring van Herriot werd eenstem mig toegejuicht. Herbert zei, dat bijaldien FEUILLETON. door ANATOLE FRANC®. „Jeanne, maak je hier ook wasfiguren? Ik heb de fee, die mij op Lusance zoo verrast heeft niet vergeten." „Ik heb geen was," antwoordde zij. „Geen was in een Wjeqrepubliek," riep ik uit. „Jeanne, ik zal den volgenden keer was voor je meebrengen, zoo schitterend als edelgesteenten." „Ik dank u, mijnheer, maar doe het liever niet. Ik heb hier toch geeni tijd om wasfiguurtjes te maken. Wel ben ik be gonnen aan een kleinen St. Georges voor mevrouw de Gabry, een heel kleinen^ St. Georges met een gouden wapenrusting, maar de kleine meisjes hebben gedacht, dat het een pop was, zijn er mee igaan spelen en hebben hem toen kapot ge maakt." Zij haalde uit den zak van haar schort een klein beeldje, welks ontwrichte lede maten nauwlijks door een ijzerdraadje samengehouden werden. Bij het zien daarvan werd zij1 vroolijk en bedroefd te gelijk. Dooh de vroolijkheid won het, en zij begon te glimlachen. Maar plotseling verdween die glimlach weer. Mademoiselle Préfèrp stond, aanminnig, bij de deur van het spreekkamertje. „Het lieve kind!" zuchtte de kost schoolhoudster met haar vleiende stem: H-ernïoit de ontwapening van Duiltschlllaüd weet door te zetten, hij. zich voor 'het vader- landl verdienstelijk zal hebben gemaakt In de Kamer heeft Herriot dezelfde ver klaring af gelegd; als in dén Senaat en er aan toegevoegd: De beslissingen van dé a.s. con ferentie te Londen zullen eerst défijnitief worden na bekrachtiging door het parlement. „Een dubbele oomedie" noemt het de cor respondent van de „N. Rott Crt." Herriot's verklaring kwam hierop neer, dat 1 ij niets nadérs kon zeggen. ENGELAND. Een verklaring van MacDonald. In het Lagerhuis werd Donderdag de aan dacht van den premier gevraagd voor 'het interview, dat' Herriot heeft toegestaan aan een Belgisch blad en waarin Herriot zou heb ben gezegd van zijn Britschen collega de toe stemming te hebben ontvangen, dat Groot- Britannië in het geval van een beraamdien aanval van Duitschland evenals in 1014 aan de zijde van Frankrijk en België zou staan; terwijl h!ij- verder zou hebben gezegd, een vaste toezegging (Pact) te hebben verkregen, waardoor Groot-Britamnië zich aan Frankrijk en België bindt. De vraag aan MacDonald was of deze voorstelling juist is. MacDonald antwoordde dat hij zeer ver baasd was geweest te zien hoezeer de ge sprekken, die hij met den Franscbien pre mier heeft gevoerd, door sommige nieuwsbla den zijn verwrongen en! vervalscht. Het officieel© communiqué van Zaterdag gaf volkomen weer wat er is besproken en de verklaring door hem zelf in -het Lagerhuis op Maandag afgelegd, heeft zeer nauwkeurig en ten volle de gedachtengang aangegeven van de gevoerde besprekingen. De arbeidersmoellljkheden in Engeland. De vertegenwoordigers van de werklieden' in het bouwvak hebben geweigerd met den patroonsbond te confereeren, tenzij deze on voorwaardelijk de aankondiging der uitslui ting intrekt Beide partijen zouden gisteren afzonderlijk mét den minister van arbeidl be raadslagen. BELGIE. De Internationale status van België. Uit Brussel wordt aan de N. Rott. Ct geschreven: Naar aanleiding van de jongste bespre kingen op Chequers en te Brussel consta teert De Standaard, de spreektrompet van de ook in het huidige kabinet-Theunis vertegenwoordigde Katholieke Vlaamsche parlementsleden, dat thans blijkt, hoe de groote heeren, met wie het gevaarlijk is, kersen te eten, thans hebben bewezen, dat zij ook zonder de vaak aanstellerige pogingen van Brussel om als bemiddelaar op te treden voortkunnen. Daar het afleg gen van het Nesuus-kleed der neutraliteit niet bracht wat men had verwacht, welke verwachting trouwens niet altijd (binnen de grenzen van' het land bleek te blijven, en het Fransch-Belgisch militair acooord ter zake de veiligheid ook niet de vérze kering gaf, welke voor de toekomst ge- wenscht was, begint men thans te betwij felen, of het voorstel van Lloyd George van waarborg tegen iederen aanval, op voorwaarde dat. België tot de vroegere neutraliteit zou terugkeeren, indertijd niet werd afgewezen, zonder dat men de voile „Ik ben bang, dat zij u moe maakt. En bovendien is uw tijd kostbaar." Ik verzocht haar die illusie te laten va ren, en terwijl ik opstond, oim afscheid te nemen, haalde ik uit mijn zak een paar tabletten chocolade en ander lekkers, dat ik medegebracht had. „O, mijnheer!" riep Jeanne uit, „dat is genoeg voor de geheele school". De dame met de sjaal viel haar in de rede: „Mademoiselle Alexandre, bedank mijn heer voor zijn milde gaven." Jeanne keek haar met een vrij woesfen 'blik aan en zeide dan tegen mij: „Ik dank u, mijnheer, voor dat lekkers, maar vooral, dat u zoo goed bent geweest mij te komen bezoeken." „Jeanno," zeide ik en1 drukte daarbij haar beide handen; „blijf een goed en moedig kind. Tot ziens!" Toen zij: met haar tabletten chocolade en ander lekkers wegging, sloeg zijl bij ongeluk de klossen van haar springtouw tegen den rug van een stoel. Verontwaar digd drukte mademoiselle Préfère onder hasfr sjaal beide handen tegen haar hart en ik verwachtte leder oogenblik haar schooljuffrouwziel in onmacht te zien vallen. Toen wij alleen waren kreeg zij haar kalmte terug, en, zonder mezelf te vleien, mag ik zeggen, dat zij mij met een heelen kant van haar gelaat toelachte. Ik maakte van haar goede stemming gébruik en'zeide: „Mademoiselle, ik heb opgemerkt, dat Jeanne Alexandre wat bleek ziet. U weet beter dan ik, hoezeer de overgangsleef tijd, dien zij doormaakt, omzichtigheid en! goede zorgen vereischt. Haar nog drin Ingezonden Mededeellng. Aannemers van Schilderwerken. kracht had onderzocht. De Standaard meent dat het oogenblik thans ten over vloede geschikt is om den toestand ern stig na te gaan en, waar de groote-mo- gendheidspolitiek 'België niets dan ont goocheling heeft gebracht, de mogelijk heid te overwegen het heden weer aan het verleden te knoopen, de historische be- teekenis van dit land. na te gaan binnen het kader van de algemeen^ geschiedenis en dan, steunend op een kalm overwo gen belangenpolitiek, den internationalen status van België op definitieve 'gronden te'vestigen. Engeland en Frankrijk heb ben alle belang bij de verdediging van België. Daartoe is geen accoord noodig. Geen houding, aldus besluit De Stan daard, is voor het kleine België, omringd van groote, soms strijdige, mogendheden, zoozeer aangewezen als die van de vrij willige neutraliteit, welke vriendschaps banden in alle richtingen zou weten aan te knoopen, zonder daarbij gevaar te loo- pen verstrikt te worden in de wereldvragen der groote internationale belangenpoli tiek, waarbij de groote mogendheden soms een neiging mochten vertoonen om het voorbij te gaan. Richten we in dit op zicht even de oogen naar Holland en over wegen we, wat dit kleine buurland in Europa aan zelfstandig prestige wist te veroveren, dank zij voorzichtige poli tiek langs lijnen, zooals we die ook voor ons land hebben wenschelijk geacht. Dan zullen de jongste jaren een tusschen- periode van nationale dwaling blijken, die" met een zucht van veilige verlichting slui ten kan. DUITSCHLAND. Intrekking van uitzettingen ln de Belgische en de Fransche zone. Reuter bericht uit Koblenz: Op voorstel van den Franschen hoogen commissaris heeft de hoog© oommissie aan 30.000 personen machtiging verleend om in de bezette gebieden terug te keeren. Deze welwillende maatregel is een vervolg op reeds vroeger getroffen maatregelen waardoor in totaal aan 60.000 personen gratie is verleend!. Binnenkort zullen we derom een aantal uitzettingen worden in getrokken. Soortgelijke maatregelen- zijn op voorstel van den Belgischen hoogen commissaris getroffen ten aanzien van de Belgische zone. Daarentegen, meldt de Berliner Tel. Agentur (uit Duitsche bron), dat slechts aan 7460 persoften vergunning is verleend om naar het bezette gebied terug te keet- rem. gender in uw waakzaamheid aan te beve len, zou een beloediging voor u zijn." Deze woorden schenen haar in verruk king te brengen. Zij keek met een extati- schen blik naar de spiraal aan den zolder, en haar handen vouwend, riep zij uit: „Wat kunnen hoogstaande mannen toch tot de onbeteekenendste kleinigheden afdalen." Ik maakte de opmerking, dat de ge zondheid van een jong meisje geen on- 'beteekemende kleinigheid is, en had de eer haar te groeten. Dooh op den drem pel hield zij mij staande en zeide vertrou welijk: „Excuseer mijh zwakheid, mijnheer. Ik ben een vrouw en eerzuchtig. Ik kan u niet verheelen, dat ik mij door het be zoek van een -lid van het Instituut aan mijn bescheiden school zeer vereerd ge voel." Ik verontschuldigde mademoiselle Pré- fère's zwakheid en vroeg imij den gehee- len weg door af, terwijl ik in blinde zelf zucht aan Jeanne dacht: „Wat moeten wij met dat kind doen?" 2 Juni Vandaag heb ik een ouden, hoogbejaar den collega, die volgens de uitspraak van Goethe erin toegestemd had te sterven, op het kerkhof te Marnes de laatste eer be wezen. De groote Goethe, wiens levens kracht buitengewoon was, geloofde na melijk, dat men eerst dan sterft, wanneer men dat zelf wil, d.wjz. wanneer alle le venskrachten, die zich tegen de eind-ont binding verzetten, en die allen te zamen het leven zelf vormen, tot op de laafste toe vernietigd zijn. Met andere woorden: hjj dacht, dat men eerst dan sterft, wan Ult dien Duitsche® Rijksdag. Berlijn, 26 Juni In den Rijksdag heeft de. socialistische afgevaardigde Grass- mann dé regeering geïnterpelleerd over de economische crisis en dé werkloosheid. De Duitsch-nationale afgevaardigde Veidt eischte vervolgens steun voor oorlogsin validen, weduwen en weezen. Hij protes teerde er voorts tegen, dat tal van oor logsinvaliden uit hun functies bij het rijk waren ontslagen. Mevrouw Reusdh (centrum) drong aan op de voorbereiding van het wetsontwerp betreffende verzekering tegen de werk loosheid. Een zeer heftige rede hield de commu nist Stopper, die tegen de Duitach-natio- nalen te velde trok, aangezien deze jamme ren over het lijden van het volk, terwijl zij zelf verantwoordelijk voor dit. lijden zijn. Spreker zegt, dat politieke misdadi gers, die lid van de communistische partij zijn, niet langen de rente en pensioenen ontvangen waar zij recht op hebben, ter wijl voor de politieke misdadigers van rechts een dergelijk© uitzondering nimmer wordt gemaakt De verzachting va® het Roer-regleme. Ooblenz, 26 Juni. Op voorstel' van den Franschen Hoogen Oommissaris heeft de Hooge Rijnlandteommissie aan 80000 perso nen toegestaan naar het bezette gebiédi terug te keeren. Reeds vroeger is aan eenzelfde ge tal toegestaan terug te keeren. Verdére in trekkingen van uitwijzingen zuien binnen korten tijd volgen. Analoge maatregelen zijn genomen voor de Belgische zone, op voorstel van den Bel gischen Hoogen Commissaris. Ee® verstandige soldaat Reeds meermalen is gewag gemaakt van de raadgevingen van den gep. generaal' v. Deimiing ,die door zijn verstandige taal telkens weer doet zien, dat toch werkelijk niet alle Duitschers, die den wapenrok droegen, verblinde en kortzichtige Luden- dorffs zijn. Na herhaaldelijk gepleit te hebben voor toetreding van Duitschland tot den Volkenbond en het Fransche volk gewaarschuwd te hebben toch geen ver trouwen te stellen in materieel©" veilig heid (Rijnbarrière en dergelijke hoogst be trekkelijk© waarborgen), doch slechts te streven naar verzoening en samenwer king, wijst hij zijn volk thans onomwon den- in de „Frankf. Z." op de vitale betee- kenins van het antwoord, dat d© Duitsche regeering zal moeten geven op d© nota der geallieerden betreffend© de militaire controle. Wordt deze afgewezen, aldus v. Deim iing, d'an staat Duitschland tegenover het vast aaneengesloten front der geallieer den; sancties zullen volgen en van credie- ten komt niets. Erger echter nog dan dit alles zou zijn, dat -Duitschland de kans verspeelt, door toetreding tot den Volken bond, uit zijn isolément te komen. v. Deim iing, die persoonlijk de zittingen van den Raad van den Volkenbond! heeft bijge woond en te Genève met ledien van den Raad over den algemeenen toestand heeft gesproken, verklaart, dat iedereen, óók Frankrijk, Duitsphland's toetreding wenscht. Daarom moet thans Duitschland! abso luut open kaart spelen en de geallieerden laten controieeren zooveel zij willen. Laten ze misschien nog enkele wapens vinden; neer men niet meer leven kan. Het zij zoo! Het komt er slechts op aan het eens te worden en dan laat de verheven ge dachte van Goethe zich terugbrengen tot het lied van La Palisse. Dus had mijn voortreffelijke collega ten gevolg© van twee of drie zeer over tuigende beroerten, waarvan de laatste geen tegenspraak duldde, erin toege stemd te sterven-. Ik had tijdens zijn lie ven weinig met hem omgegaan, maar het schijnt, dat ik zijn vriend werd, zoodra hij1 niet meer tot de levenden behoorde, want mijn collega's zeiden mij met een ontroerd gezicht en op ernsti-gen toon, dat ik als slippendrager fungeeren en aan het graf spreken moest. Nadat ik zeer slecht een kleine rede, die ik zoo goed als ik kon (wat nog niet veel zeggen wil) van te voren opgeschre ven had, had voorgelezen, ging ik ln de bosschen' van Villa d'Avry wandelen en sloeg, zonder t© veel op den wandelstok van wijlen mijn oom te leunen, een be schaduwd pad in, waarop het zonlicht gouden plekken wierp. Nog nooit te vo ren hadden de geur van het gras en het vochtige loof, de schoonheid van den he mel en de kalme rust der hoornen' zoolt machtigen indruk gemaakt op mijh zin nen en mijn ziel. De gevoelens, di© zich ln deze stilte, waarin een zacht sulzen zich hooren liet, van mij meester maak ten, waren zinnelijk en godsdienstig tege lijk. Ik ging in de schaduw1 van een groepje jonge eiken aan den weg zitten.' En daar nam ik mij' voor niet te-sterven of ten minste niet toe t© stemmen in het sterven, voordat ik nog eenmaal onder een elk gezeten en in den vrede van een wijd zich Ingezonden Mededeellng. laten ze misschien hier of dlaar een jeugd- weerbaarheidsorganisatie aantreffen- Dat is ten slotte toch eigenlijk niets meer, dan „SoldStlesspielerei", zooals ze in Zuid- Duitsohland zeggen, heeft geen oorlogs- beteekenis, en is slechts een uitvloeisel van de geweldpolitiek van Poinoaré, dat met het eindigen van- die politiek vanzelf zal ophouden. Dat alles zullen de geallieer den inzien en begrijpen en zij: zullen blij zijn' de controle zoo spoedig mogelijk aan den Volkenbond1 te kunnen overdragen. Op één ding komt daarbij echter alles aan: volkomen en volledig© openbaar heid. Slechts dan zal het wantrouwen van de wereld tegen (Duitschland! verdwijnen. En met zulk op enk a artsp elen waarborgt Duitschland oök het best zijn waardigheid» De Duitsche regeerihg heeft verreweg het grootste dleel van het Duitsche volk achter zich, indiien zij de nota in tege- moetkomendlen zin beantwoordt, want het Duitsche volk wil den vrede, en heeft er eindelijk gegenoeg van, zoo besluit gene raal v. Deimiing, zich steeds weer op nieuw in het ongeluk te laten storten. De actie der communisten. Onlangs maakten wij melding van een Pruisische regeermgsverordening, waarin bepaald! werd, dat leden der communisti sche partij, die tot volksvertegenwoordi gers, gemeenteraadsleden, enz. waren ge kozen, deze functie niet mochten uitoefe nen, indien zij volgens het gebruik niet plechtig wilden beloven hun plichten be hoorlijk te vervullen. De magistraat der stad; Dortmund meende dezer dagen hieraan te moeten twijfelen ten opzichte van de nieuwgeko- zen communistisch© gemeenteraadsleden, die wel door den igebruikelijken handslag Ingezonden Mededeellng. Wij vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. Fo8ter-Mc Clellèn Co. London. uitstrekkend landschap nagedacht zou hébben over het wezen der ziel en de laatste oogenblikken der menschen. Een bij, wier bruin bovenlijf in de zon schit terde als een wapenrusting van oud goud, zette zich neer op een wijdgeopende mal ve, die zich in donkere pracht op haar dikken stengel wiegen liet. Het was zeker niet de eerste maal, dat ik zoo'n alle- daagsch schouwspel zag, maar het was de eerste maal, dat ik het zag met een zoo liefde- en begripvolle weetgierigheid. Ik bemerkte, dat er tusschen het insect en de bloem allerlei sympathieën en duizend vernuftige betrekkingen bestaan, waar van ik tot nog toe niet het minste ver moeden gehad had. Het door honingsap verzadigde insect vloog in koene lijn om hoog. Ik stond zoo goed en zoo kwaad het ging weer op. „Vaarwel," zeide ik tot de bloem en de hij. „Vaarwel. Moge het mij vergund wor den nog lang genoeg te leven om het ge heim van uw overeenstemming te ont sluieren. Ik ben wel zeer moede, maar dé ouenscb is nu eenmaal zoo geschapen, dat hij- van zijn eene werk slechts ontspan ning vindt in het volgende. De bloemen en insecten zullen mij verkwikking geven na de taal- en oudheidkunde. Hoe betee- kenisvol is toch de oude Antaeussage. Ik heb de aarde aangeraakt en voel mij als een nieuw mensch; op mijn zeventigste jaar ontwaakt een nieuwe weetgierigheid ln mijn ziel, zooals uit.den hollen stam van een wilg nieuwe loten schieten. (Wordt vervolgd.) ?ANT AIXJNNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderscho Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen f4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losae nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (ignljard). Ingez. meded. (kolombreedte als redlactlon. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bewijsno. 4 ct. Adm. Held. Crt. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Juni op: ond.: op: ond.: v.m.in.m.: Zo. 29 a. 3.15 m. 6.37 4.43 9.23 7.55 8.18 Ma. 30 Juli 9 3.47 V 7.35 4.43 9.23 8.40 8.59 Di. 1 n 4.26 T) 8.28 4.44 9.23 9.17 9.35 Wo. 2 5.11 n 9 15 4.45 9.23 9.5310.10 Do. 3 V 6.03 n 9.57 4,46 9.22 10.26 10.43 Vr. 4 V 7.02 10.32 4.47 9.21 11.— 11.18 Za. 5 8.05 11.03 4.47 9.21 11.36 11.54 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 28 Juni9.54 uur. Zondag 29 9 53 Maandag 30 9.53 82) Met groote heeren is het kwaad kersen eten! gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR. HOOGERDUIJN, MIDDENSTRAAT 18-20-22. In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Direct plaatsing-van gebroken ruiten. Int. Comm. Tel. 74. Intrekking der uitwijzingsbevélen. "*Het middel dat de benauwd heden verlicht is AKKER't Bk.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1