HELDE1SCHE COURANT tri AIS ON VAN ALPHEN, Derde Blad. BUITENLAND BINNENLAND N0UGAT DE M0NTEUMART, VAN ZATERDAG 28 JUNI 1924. (Vervolg van het le blad). De uitvoering van het vredesverdrag. De Dolteche gevangenen en ballingen. Berlijn, 26 Juni. De Fr arische minister president heeft er de Duitsche Rijksregee- ring officieel van verwittigd1, dat zijn in de Fransche Kamer afgelegde verklarin gen omtrent de vrijlating van gevangenen en het wedier toelaten der ballingen reeds door dienovereenkomstige instructies aan de Fransche bezettingsautoriteiten in een daad zijn omgezet. Zooals berichten uit het bezets gebied bevestigen, worden deze instructies reeds sedert eenigen tijd uitgevoerd. Tot dusver is in de Fransche bezettings zone van het oude bezette gebied reeds aan 7500 gezinnen, dus aan ca. 30.000 personen, verlof gegeven om terug te kee- ren. Op 25 Juni besloot de Rij nlandeommis- sie .tot de intrekking van de verdere be sluiten tot verbanning uit het oude be zette gebied1, welke eveneens 7500 gezin nen of 30.000 personen omvatten. Voor het nieuw-bezette gebied zuilen dezelfde maatregelen worden getroffen. DUTTSCHLAND. Het Berliner Tageblatt geeft een ge sprek weer van den Engelschen pacifist Normann* Angelli met Herriot, waarin laatstgenoemde zich verklaarde voor het opnemen van Duitschland in het te slui ten veiligheidspakt De Köln. Ztg. (volkspartij) zegt in een beschouwing over den brief van Mac Donald en Herriot aan de rijksregeering, dat bezorgdheid over militair gevaar van den kant van Duitschland dezen onge- bruikelijken stap niet kan hebben ingege ven. Een leger van 100.000 man zonder oorlogsbewapening zou, ook al kon men de 150.000 man politic er bij indeelen niets kunnen uitrichten tegen de geweldige le gers van Duitschland's buren en zelfs niet tegen Frankrijk alleen. Het blad komt daarom tot de slotsom dat bezorgdheid over den politieken indruk eener. weige-» ring van Duitschland die'beweegreden van de twee premiers is geweest. Het Duitsche antwoord op de nota over die militaire controle. In de vergadering, die het rijkskabinet Vrijdagavond hield, werd de laatste hamid aan de antwoord-nota betreffende de militaire oontrólé gelegd. VennoedeDfijlk zal die wensch worden uitgesproken, dat noch DuMscMandi in het algemeen noch de Duitsche industrie in het' bijzonder schadie zuilen lijden tenge volge van de maatregelen, die. eventueel dbor da oommissie van oontrólé zufllên worden ge troffen. .Men herinnert er in dót verband aan, dat de leden van de commissie, die da beper king van de productie van oorlogsmateriaal1 moeten bewaken, veel verdter zijn gegaan dan hun bevoegdheid toeliet en de Duitsche industrie hebben verplicht, nuttelooze en kostbare verwoestingen van fabrieken en machines te verrichten. Hargit, graaf Westorp;, van Tirpitz en Hoetsch, de leiders van die DuitschHnatiooale fractie, zijn Vrijdag door den rijkskanselier ontvangen. Dr. Stresemam woonde het on derhoud1 bij1. De Dui'tschmaltiionale afgevaar digden verklaarden, d'at hun1 fractie zich in geen geval1 met die militaire contröle, zooals die door. de entente wordt geëischt, kan ven- eenogen. Van de rijksweenbaarheid! kan men volgens hun meening niet eiischen, dht zij zich aan- een dergelijke oontrólé onderwerpt. Het antwoord, dat de rijkskanselier hem gaf, schijnt de afgevaardigde niet bevredigd te hebben. V De Maant Everest-expedltie. De tragische dood van" Mallory en Irvlne. De Telegraaf bevat het volgende tele gram Mount Everest, Kamp No. 8. (21.000 voet hoog.) Röngkok-gletsch'er. Kolenel Burton. Dit verslag wordt door mij ge dicteerd, daar ik, herstellende van mijn hevige sneeuwblindheid, nog niet in staat ben tot schrijven. In mijn vorig verslag werd reeds mede gedeeld, dat wij ons plan moesten wijzigen, voornamelijk wegens lichamelijke uit putting van een aantal pakkendragers. Op 27 Mei j.1. werd besloten, dat voor- loopig geen zuurstof zou worden gebruikt en dat minstens twee pogingen dienden 'te worden gedaan om zonder zuurstof twee nachten ter hoogte van 23.000 voet op den berg door te brengen, Daarna moest het noodlot beslissen. Voor deze twee eerste pogingen werden gekozen, behalve ik zelf, Mallory, Som- merfield, Irvine en Odell. Vijftien uit gelezen dragers, om hun stoere volharding „tijgers" genoemd, gingen mede. Op 1 Juni j.1. gingen Mallory en Bruce met negen van die „tijgers" touwladders bevestigen en op 2 Juni bestegen twee klimmers met acht dragers den grooten Noordelijken bergrand tot de vestiging ter hoogte van ongeveer 25.800 voet. Het weer verergerde echter plotseling. Een Ijzig-koude wind sneed door de speciale kleeding, welke luchtdicht heette te zijn. Op ongeveer 25.000 voet hoogte konden reeds vier van de aoht dragers niet verder gaan. Met groote energie werd ten slotte een hoogte Van 27.000 voet bereikt, alwaar 't echter onmogelijk bleek zonder gebruik van zuurstof verder te gaan. In den avond van 4 Juni besloot Mallory alsnog met zuurstof een poging te wagen den bergtop te bereiken. De noodige dragers werden gevonden. Irvine zou met Mallory medegaan. In den vroegen ochtend van 6 Juni gingen zij met acht dragers de laatste poging wagen. Hun gedaanten vaagden in den dichten mist. Mallory en Irvine liepen vooruit. Teruggekeerde dragers hebben gezien, dat zij beiden dapper naar boven klommen, doch allengs werden zij uit oog verloren en sindsdien zijn zij nimmer teruggekeerd. Zij kwamen ongetwijfeld op den berg om. Odell zag hen het laatst vanuit Kamp 6, steeds klimmende naar den top. Ik heb Odell nog niet geBproken, maar schat dat de klimmende partij om 11 uur v.m. van den 8en Juni een hoogte van ongeveer 28.000 voet hadden bereikt. Sindsdien werden zij niet meer gezien. Odell keerde dien avond naar Kamp 4 terug. Ito vliegtocht van Amundsen naar die Pool uitgesteld. Het HolL Nieuwsbur. meldt uit Kris- tiania diat Amundsen medegedeeld: heeft, dat zijn NoordpoolexpedStie met vliegtui gen voorloopig uitgesteld is, daar hij geen voldoende steun heeft kunnen vinden. Zooals men zich zal herinneren, had de fabriek, die hem de vliegtuigen zou leve ren, een korten termijn gesteld om het bedrag te voldoen, terwijl bij niet-betaling de vliegtuigen niet geleverd zouden wor den. De reorganisatie van die Post en Telegrafie. Naar „De Telegraaf" verneenjt, is in ver band met de op handen zijnde reorganisatie van den -dienst, aan een 1004al amb tenaren bij heit hoofdbestuur der posterijen en 'telegrafie in 'de rangen van schrijver tot en met hoofdcommies eervol onltlslag aange zegd tegen 1 October aj& met recht op wacht geld of pensioen. In de betrokken m-ededleetngen wordt er gewag van gemaakt, dat a-beern dte drang naar bezuiniging tot deze voor het personeel' zoo ernstige maatregelen heeft geleid1. Eveneens is aan een 40-tial' directeuren en hoofdcommiezen van den kantoordienst on der gelijke voorwaarden ontslag aangezegd. Lager Ondérwfjs-wel De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en van de L. O.-wet 1920 met 20—6 stemmen aan genomen. De minister van Onderwijs zeide in de Eerste Kamer, zoo moodiig door wetswijzi ging, een meer soepele toepassing der wet inzake het zevende leerjaar, toe. De huldiging van de helden der zee. In het „Vaderland" lezen wij Trots de tropische hitte, trots aanlok kend vuurwerk, dat den Hagenaar dubbel lokt, hebben toch nog een duizend stad- genooten de huldiging van de helden der zee boven alles gesteld en daarbij nog eens bewezen op welk een goede plaats hun hart zit. Het was een alleraardigste avond. In de directieloge zaten, de borst vol me dailles, Dorijs Rijkers, Klaassen, Jan Bijl, Dirk Kuipers, Diedenhoven en nog een paar en zij hebben zich hun verweerde wangen nat gelachen. Vóór de pauze begon, kwam Henri ter Hall op het tooneel, verklarend dat het hem een bijzonder genoegèn was nog eens van deze plaats het publiek te mogen toespreken. Hij schetste daarop in pak kende, van diep gevoel welsprekende woorden de daad der mannen, een aan den Dood ontrukte prooi van duizend levens en daartegenover hun belooning: een pensioen van f 60 tot f 120 per jaar en de ouderdomsrente, d.w.z. een ouden dag van armoe- en zorg, al blinkt de borst van medaille^. Hij. vertelde daarop hoe dr. Rademaker de aandacht op het grie vend onrecht vestigde en hoe daaruit de beweging ontstond, welke leidde tot het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers", waarvoor Levy Grunwald, de Justusvan Maurik van den Helder, de populaire brochures schrqef, welke aan het fonds reeds f 8.000 bezorgden en waarvoor de dames van het Revuegezelschap, mevr. Köhler voorop, avond aan avond brochures verkochten. Door die actie hij stelde het met innige dankbaarheid vast was ook de regeering wakker geworden. Daarna kwam een alleraardigst filmpje van het zevental op" het doek, door Mullens 's morgens op het strand gemaakt. Vervolgens stelde de heer Ter Hall de mannen een voor een aan het publiek voor, dat staande een warme hulde aan de stoere redders bracht. Dorus Rijkers trad toen naar voren, streek zich eens over den kop en wenkte stilte. Sober maar leuk en raak vertelde hij van de moeilijkste reddingen door hem en zijn mannen telkens wees hij op de kameraden, die net zooveel deden als hij verricht en daarop sprak hij, diep bewogen, zijn dank uit, omdat de zorg voor zijn ouden dag in vreugde was verkeerd en omdat zoovelen bezig waren, zijn kameraden hetzelfde lot te bezorgen. Ook hij verklaarde daarbij het oogenblik te zegenen, waarop dr. Rademaker hem in den Helder tegen het lijf geloopen heeft en een praatje over de medailles op zijn borst begonnen was. Met een korten, stevigen zwaai in .de richting van zijn hoofd, als dreigde een storm zijn Zuidwester af te waaien, groette hij het publiek, dat muisstil het boeiend verhaal had aangehoord. 1 Ingezonden Mededeellng, 1 DUKSTRAAT 34. Tel. 244. Filialen KONINGSTRAAT 47. Tel. 215. ZUIDSTRAAT 17. Tel. 219. VAN LIMB. STIRUMSTRAAT 25. Tel. 224. BRAKKEVELDWEG 61. Tel. 277. in verschillende smaken, zooals t Citroen, Vanille, Mocca en Marasquin, mat amandelen en vruchten. Ook heden verkrijgbaar: SLAGROOMSOEZEN MET AARDBEIEN en DENAPPELS, gevuld met Slagroom. Dorus sleepte daarop een bloemenhulde naar mevr. Köhler en schipper Klaassen bracht een mooie mand aan de dames collectanten en nog een ander hing den heer Weber, die alle avonden van de vergeten helden aan het publiek zat te vertellen, een krans om den hals. De heer Ter Hall verklaarde ten slotte nog, dat dit alles niet geschiedde om reclame vQor de helden te maken, doch enkel en alleen om het volk van Neder land in staat te stellen een oude eere schuld te vereffenen. Een waarlijk donderend applaus van het publiek besloot de treffende hulde, waarbij heel wat oogen vochtig waren geworden. Uit den Amsterdamschen Raad. Het georganiseerd overleg en de salarissen van het gemeente-personeel. Wij deelden reeds mede, dat de discus sies hierover voorafgegaan werden door de besprekingen over de motie-Boissevain om die notulen- van het georganiseerd overleg te publiceeren. De motie-Boisse vain vond weinig steun. De communist Lisser was ervoor en generaal Ophorst (chr.-hist.) én de heer Douwes (a.-r.) gin gen er meó accoord, maar de partij-genoot van laatstgenoemde, de heer Spier en de heer van Frijtag Drabbe (r.-.k), ofschoon veel voor het "beginsel gevoelend, durfden er niet aan. De heeren Ketelaar (v.-dó en Vliegen (s.-dl.) en van langen (r.-k.-democraat) waren ertegen; de wethouder voor de Ar beidszaken, de heer Wierdel's, verzette ér zich almede met hand en tand tegen, en het slot was dat de motie-Boissevain met 2713 stemmen verworpen werd. Daarna begonnen de besprekingen over die zaak van het georganiseerd overleg. De eerste spreker, de Jordaansche vlsch- venter Jansen, een der vertegenwoordi gers van het veelkleurige neutrale blok aller middenstanders, kwam met een voor stel om de beslissing over de gewijzigde loonsvoorwaarden drie maanden uit te stellen, teneinde B. en W. en de raadsle den in de gelegenheid te stellen te onder vinden wat het beteekent van het loon van een arbeider te moeten leven. Het werd verworpen! Een voosstel-Libser om de zaak van1 de agenda af te voeren, werd verworpen. Deze gaf daarna eene uiteenzetting, der zaak. De heer Boissevain hield een be toog, waarin hij er op wees, dat onder de tegenwoordige omstandigheden terecht tot loonsverlaging moest worden overgegaan. Totdat plotseling de meerderheid van B. en W. zich bij de weigering van de arbei dersvertegenwoordigers to het georgani seerd overleg om over. loonsverlaging te spreken, neerlegden. Een onverklaarbare houding! De loonen te Amsterdam zijn in verhouding hooger dan in 1914? De a.-r. heer Baas vindt de zaak erg moeilijk te beoordeeien; de verlaging van pensioenaftrek acht hij niet zoo erg; in •tijden van neergang moet men zich aan passen. Als de gemeente komt met loons verlaging, moet het ernst zijn en men heeft niet'het recht, onrust onder de ar beidersgroepen te brengen. Van dit over leg is niets terechtgekomen. De heer Pothuis (s.-d.) critiseert de scherpe critiek, waaraan B. en W. bloot stonden. Het is geen eenvoudige zaak die 10 millioen te vinden. Spreker vraagt den wethouder van fi nanciën, of de begrooting voor 1924 slui tend is gemaakt, zonder rekening te hou den met eeh eventueels verhooging van de pensioenen; of het vermenigvuldigings- cijfer zal kunnen gehouden worden op 0.675, en of er geen rekening is gehóuden met de resultaten van dit overleg. De heer Van Lingen (r.-k.) is ook vpn oordeel, dat men niet moet komen aan het levensminimum van de arbeiders. Maar wat is dat minimum? En dan ook, dat mag niet .alleen géiden. Het verkeerde element is in de onderhandelingen gekomen, door dat de arbeidersvertegenwoordigers zich meer lieten gebruiken als bedienden van hun vereeniging, dan wel als leiders. De heer Ketelaar (v.-d.): Als de raad een voorstel voor zich had gekregen, waar bij 2V2 millioen van de loonen afging, dan was er niet zooveel vóórgeprait, én was men hoogst tevreden geweest. Overigens mag men niet praten over de loonen van 1914, zonder alles in rekening te brengen. Spreker gelooft niet, dat de loonen te hoog zijn, al geeft hij' den heer Boissevain toe, dat de verhoudingen herzien dienen te worden. Het loon liep in een jaar voor de hoogste klasse terug van 40.56 tot ƒ37.05, en dat is niet gering. De heer Ophorst (c.-h.) zegt, dat hij het georganiseerd overleg hoog houdt en nut tig acht,: maar gelooft, dat het nu een knak kreeg. Het was een fout, dat de werk nemers weigerden te onderhandelen, en van B. en W., daarin te berusten. Mevrouw Van ZelimiVan den Bergh (oomim.) geeft een historisch overzicht van de arbeidersbeweging, om te betoogien, dat de sociaal-democraten de arbeiders bedrogen en dienstknechten waren van de kapitalisten. Zij is van meening, dat het georganiseerd1 overleg gepleegd is," om den arbeiders alles maar af te rooven. Het leek wel, of de heeren in het georganiseerd overleg niet geheel nuchter waren. Zij ein digt met een scherpen aanval op wethou der Wierdela De heer Spifer (a.-r.) wenschit klaarheid, of over de oorspronkelijke voorstellen bij B. en W. volkomen overeenstemming be stond; Hiji is in alle opzichten onbevrer digd over den iganig van zaken in het ge organiseerd overleg, maar het is nog jong en moet nog groeien. De heer Vliegen (s.-d.) zegt, dat zij, die meenen, dat iets afnemen van de ge meentewerklieden en -ambtenaren, niet den sociaal-dexnocraten past, zich vergis sen. De loonen en salarissen moeten niet on aantastbaar zijn. De loonen worden ech ter niet verlaagd; de pensioenbijdrage wordt verhoogd. Ér wordt iets afgenomen van iets, wat de particuliere bedrijven heelemaal missen. De afkeuring van den heer Boissevain en anderen over de wijze, waarop het georganiseerd- overleg is ge pleegd, wijst spreker af. De argumenten, die bijl B. en W. golden, waren zoodanig, dat de redelijke eischen, die men stelde, in dezen tijd bezwaarlijk konden worden in gevoerd. Het afbreken van het georgani seerd overleg noemt spreker ongemoti veerd, en het verwondert hem vooral van den heer Ba;as. Als het georg. overleg wordt kapot gemaakt, houdt de Federatie een feestavond. Wordt de medezeggings- schap kapot gebroken, dan komt het in geen jaren terug en komt het recht weer aan den raad. Dan kunnen de werklieden weer adressen sturen, als vroeger. De heer Romlme (r.-k.) vraagt naar het argument, dat dé loonen moesten worden verlaagd? Dat wilde spreker gaarne zien verklaard, en daar hangt zijn stem over dit voorstel van af. In de avondvergadering werden die be raadslagingen voortgezet. Wethouder ter Haar geeft een persoonlijke uiteenzetting van zijn standpunt; hij heeft hooit iets voor het georganiseerd overleg gevoeld en dit ook laten blijken. Het teere plantje zal nu wei wegkwijnen. Wethouders Wierdels zegt, diait B. en W. het zeer betreuren, dat het dezen keer met het georganiseerd overleg zoo geloo pen is. Zal het zoo weer gaan, dan zal het georganiseerd overleg gereorganiseerd moeten worden, want de arbeidersverte genwoordigers moesten telkens nieuwe, mandaten halen bij hun vereenigingen en kwamen dan met de opdracht: geef maar niets toe. Spreker is wat moedeloos, maar vindt .den toestand' niet hopeloos. Dan bespreekt hij de pers, die berichten publiceerde, welke kwamen uit troebele bron. Ze waren altijd tendentieus en had den niet gepubliceerd mogen worden, want de besprekingen waren geheim. Een blad, dat het dichtst stond bij den heer Boissevain, hielp het sterkst daardoor Se meest revolutionaire groep van gemeente werklieden. Die bladen speelden een zeer gevaarlijke rol. De onware berichten wer den ook nog geloofd. Het gevolg was, dat 11 groote industrieelen een brief richtten tot B. en W. om hen te bewegen tot dat slechte voorbeeld, om het loon van 1924, zonder eenige afspraak, te handhaven. De heeren vragen, het loon van' de onge schoolde arbeiders niet hooger te stellen dan 65 cent, en dat is het precies. Dat is, wat de verwarring uitrichtte. Een zeer groote ontevredenheid werd onder die bur gerij gewekt. Als er verwarring is gesticht, dan is dit geschiedt door de pers. B. en W. zijn door de pers door het slijk gesleurd, hoewel die pers toch wel iets mocht doen om het gezag te steunen. Spreker herin nert aan den tijd, dat de journalisten zijn hulp inriepen om hen te helpen in hun loonstrijd. Uitvoerig gaat hij het verloop van za ken na. Na hem spreekt wethouder Wibaut, die hef met de voordracht eens is. Met 27 tegen 18 stemmen wordt beslo ten, dé Nota voor kennisgeving aan te ne men; dit beteekent dat de Raad bekracht, wat in1 het G. O. is besloten. Daarna komt'in stemming het besluit van 20 vacantie-toeslag voor ambtena ren. Het wordt aangenomen met 26 tegen 13 stemmen van dezelfden. De verhoogde pensioenaftrek wordt daarna aangenomen met 85 tegen vier stemmen. Mevrouw Roland Holst. Mevrouw Henriette Roland Holstvan der Schalk, die zooals wij meldden uit de Communistische Partij is getreden heeft zich, naar de Tel. verneemt, aangesloten bij den' Bond van Cummunistische Strijd en Propagandaclubs (groep-De Kadt, de oppositie tegen Wijnkoop), omdat naar Zij meent, het haar daarin beter mogelijk zal zijn de hoogste idealen der derde Inter nationale naar den geest te dienen. Nog steeds „oorlogsgevaar"? Onder bovenstaand hoofd deelt de redactie van het Mil. Rechtelijk Tijdschrift mede, dat door den Zeekrijgsraad1 te Willemsoord een vrijspraak is gegeven, welke het licht doet vallen op eene, naar hare meening, weinig wenschelijke consequentie van het nog steeds niet ingetrokken Koninklijk Besluit van 30 Juli 1914, No. 72 (Buitengewone Ned. Staats courant No. 177), bepalende, dat er oorlogs gevaar In den zin waarin' dat woord in 's Lands wetten voorkomt, aanwezig is. Het bij bedoeld vonnis, geapprobeerd1 door hét Hoog-Militair Gerechtshof, wettig en overtuigend bewezen verklaarde, komt in het kort hierop neer: le. dat de beklaagde, als bestuurder en ge zeten op een vierwielig motorrijtuig daar mede heeft gereden op een voor het openbaar verkeer openstaanden rijweg, binnen de be- i. .1-TT9 bouwde kom der gemeente Helder met een snelheid1 van 27.4 K.M. per uur; 2e. dat de beklaagde niet op de eerste vor dering van een agent van politie, tevens on bezoldigd rijksveldwachter, had vertoond het nuiiunerbewijs genoemd in art.. 9, le lid, sub 2 van de Moto" en Rijwielwei Voorts bleek uit de getuigenverklaringen, dat bedoeld motorrijtuig werd bestuurd en behandeld door militairen, terwijl het werd1 gebezigd ten ibehoeve van 's Rijks dienst. De Krijgsraad overwoog vervolgens: „dat het K. B. van 30 Juli 1914, No. 72, nog steeds van kracht is, zoodat in de gemeente Helder nog altijd een toestandi aanwezig is als be doeld hij art. 1, sub lo der wet van 23 Mei 1899 (St.bl. No. J28), waaruit, uitboofde van art. 24 der Motor- en Rijwielwet, volgt, dat deze wet en evenzoo de op die wet berustende verordeningen op de aan den beklaagde ten laste gelegde overtredingen niet van toepas sing is", verklaarde op grond daarvan^ be klaagde niet strafbaar en sprak hem vrij. Met de redactie van het Mil. Recht. Tijd schrift zijn wij het volmaakt eens, waar deze zegt, dat, wie van deze vrijspraak kennis neemt, erkennen moet, dat het in 1914 „be staand oorlogsgevaar" in het jaar 1924, onge veer zes jaar na het sluiten van den vrede, een heel weinig redelijken grond oplevert om militaire overtreders van de Motor- en Rij wielwet straffeloosheid te bezorgen. De stand der gewassen. Amsterdam, 25 Juni. Dank zij de mede werking der rijks-tuinbouwconsulenten en de gegevens, verstrekt door de cor respondenten kan een overzicht sarden- gesteld worden van den stand van fruit en warmoezerij-gewassen in de laatste helft van deze maand. Het jaar 1924 belooft, wat de oogst- resultaten van het fruit betreft, voor zoover dit thans uit den stand valt op te maken, een bevredigend jaar te worden. De bloei der verschillende fruitsoorten was rijk, behalve in Groningen, waar gedurende den winter het vruchthout gedeeltelijk bevroor. Ofschoon de vruchtzetting lang niet beantwoordde aan den rijken bloei, bleven toch wel zooveel vruchten aan het hout, dat deze bij goede ontwikkeling een goeden oogst kunnen leveren. Ziekten en beschadiging van insecten komen echter hier en daar nogal voof vooral schurft en galmug treden vrij sterk op, terwijl in Limburg over schfcde van trekmaden en bladrollers wordt geklaagd. Omtrent den stand der verschillende fruitsoorten kan het volgende worden medegedeeld Appelen staan zeer goed in de omgeving van Winkel en in de Rijnstreekin noordelijk en oostelijk Gelderland, de Over-Betuwe, in Utrecht en Noordbrabant wordt een goede stand aangetroffen vérder is de stand in Gelderland, be houdens nader nog te noemen uitzonde ringen, vrij goed, evenals in Zeeland, Noord-Holland, Friesland, Drenthe en Overijssel. Een matige oogst wordt ver wacht in de Bommelerwaard en het Rijk van Nijmegen,lin Groningen en in Limburg. Peren. De peren staan er beter bij dan de appelenin Rijnland en de omgeving van Winkel is de stand zeer goedin dev rest van Noord-Holland, oostelijk Utrecht, Noordbrabant, Limburg en Over ijssel zeer goed tot goed; in noordelijk en oostelijk Gelderland, de Bommeler waard, het Land van Maas en Waal, de rest van Utrecht, Noord-Holland en Zuid Holland is de stand goedin Friesland, Drenthe, de Betuwe, de Tielerwaard en het. Rijk van Nijmegen en in Zeeland vrij goed en in Groningen matig. Pruimen. De stand is goed in Zuid- Holland en 't Rijk van Nijmegenvrij goed in Utrecht, Zeeland en Noordbrabant; matig tot vrij goed in de rest van zuidelijk Gelderland en in Limburgmatig in Overijssel en noordelijk en oostelijk Gel derland, vrij slecht in Groningen en Friesland. In Noord-Holland dragen de pruimeboomen bijna geen vruchten. Kruisbessen staan vrij goed tot goed. Roode bessen vertoonen overal een goeden stand. Frambozen staan overal goed. De warmoezerijgewassen vertoonen over het algemeen, dank zij de gunstige weersgesteldheid, een goeden stand. Al leen de vroege aardappelen en de boonen ondervonden op de hoogere gronden ga deel van het weer; 56 Juni leden zij vorstschade. Sluitkool staat zeer goed tot goed in West-Friesland en goed aan den Lange- dijk, in Zuid-Holland en de overige deelen des lands. Bloemkool staat eveneens zeer goed tot goed in West-Friesland, doch niet meer dan vrij goed aan den Langedijk. Behalve in de omgeving van Vinkeveen, waar de stand matig en van Vleuten, waar deze zeer goed is, staat het gewas overal, in Zuid-Holland, goed. Vroege aardappelen staan zeer goed in Friesland, Noord-Holland en Zeeland; zeer goed tot goed te Venlo en overal elders goed. Tuinboonen staan overal goed, in den Beemster is de stand zeer goed tot goed. HBoonen. Behalve op de hoogere gron den, waar de vorst nadeel aanrichtte, staan de boonen, zoowel de snijboonen als de slaboonen, algemeen vrij goed tot goed. Wortelen staan goed, behalve in Lim burg, waar de stand goed tot zeer goed, en in Vinkeveen en den Sloterpolder, waar de stand zeer goed is. Aardbeien. Uit Beverwijk wordt gemeld: De exportveilingen van het hoofdpro duct dezer streek, de aardbeien, zijn thans begonnen. De aanvoer was reeds dadelijk zeer groot en wordt dagelijks meer. Het weer is zeer gunstig geweest voor de ontwikkeling van de vrucht. Gelukkig voor de tuinders, die zeer slechte jaren achter den rug hebban, is ook de vraag groot en worden er goede prijzen besteed f0.500.60 per K. G. Ér wordt zoowel voor het buitenland als voor de fabrieken gekobht. 60.000 personen teruggekeerd. Ontslagaanzegging aan ambtenaren.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9