J. J. H. KOOPMAN, Let op No. 126 Spoorstraat.- DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. vóór 15 JULI WESTSTRAAT 17. BUITENLAND HEERENMODE-ARTIKELEN C. VAN TRIET, Kleedermakerij en Heerenmodes. Nr. 6890. DONDERDAG 3 JULI 1924. 62ste JAARGANG, Abonnementsgelden. Aan onze lezers balten de stad doen wfl bet Verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te matera. Na genoemden datum vrartW beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wy verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. De hervatting der militaire controle. De Indruk dier Duitsche nota te Londen. Reuter verneemt in goed ingelichte kringen, dat de Duitsche nota in haar ge heel als fair en over het algemeen als bevredigend wordt beschouwd. Zij getuigt van Duitschlands wensch om met de ge allieerden samen te werken. Het schijnt echter, dat het onmogelijk zal zijn om het Duitsche voorstel te aanvaarden en de controle definitief den 30en September te doen eindigen. Een bericht van den Britschen draadloo- zen dienst meldt, dat Engelsche bladen in hun commentaar op de Duitsche nota iim- zake de militaire contróle wijzen op vijf voorwaarden, waaraan moet worden voldaan alvorens de intergeallieerde contróleoom- missie haar arbeid zou kunnen hervatten: lo. de hervorming der Duitsche politie van een militaire in een civiele politiemacht; 2o. de vernietiging van installaties, die vqor de vervaardiging van oorlogsmateriaal' kunnen worden gebruikt, behalve de inrichtingen, die door de contrólecommissie zijn goedge keurd; 3o. de uitlevering van het oorlogs materiaal, hetwelk de hoeveelheid 'over schrijdt, die krachtens het Vredesverdrag wordt toegestaan; 4o. de afgifte van do docu menten, welke de hoeveelheid oorlogsma teriaal van. elke soort vermelden-, die op den datum van den wapenstilstand aanwezig was, hetgeen de geallieerden in staat zou stelen de gemiddelde jaarlijksche productie der Duitsche wapens en munitiefabrieken gedurende dien oorlog te schatten; 5o. het -treffen van maatregelen, noodig om den In- of uitvoer van wapenen of munitie en ide onwettige recruteeriiig voor het leger te ver hinderen. Met -betrekking tot de qua-estie inzake de algemeene inspectie; waarin Duitschlamd; tot voldoening van iedereen, heeft toegestemd, is het de algemeene wensob-, dat zij met den- grootst mogelijken spoed zal worden vol tooid. Tot dusver is men van- oordeel, dlat de in spectie nauwelijks in minder dan honderd dagen kan atfloopen. DUITSCHLANR De jacht op communisten. Zooals reeds gemeld is, werd! te Eise- niach een vergadering van! communisten FEUILLETON. door ANATOLE ERANCE. 84) 6 Juni. Het was de eerste Donderdag in Juni Ik sloeg mijn boeken dicht en nam af scheid van den heiligen abt Droctovée, die, naar ik meen, in zijn hemelsche ge lukzaligheid nu niet zoo heel veel haast heeft, om zijn naam en zijn werken hier op aarde verheerlijkt te zien in een be- Bcheiden1 verzameling, die van mijn hand afkomstig ia Moet ik het bekennen? Die malve, welke ik de vorige week zag, toen zij door een bij bezocht werd, houdt mij meer bezig dan alle oude abten met staf en mijter. En daareven betrapte mijn huishoudster mij nog op heeterdaad, toen ik ,voor het keukenraam nagelbloemen met de loupe bekeek. In een boek van Sprengel, dat ik in mijn jeugd, toen ik alles verslond, gelezen heb, komen eenige denkbeelden over het liefdeleven der planten voor, die mij nu, na een halve eeuw, weer te binnen1 schieten en mjj; zoo amuseeren-, dat ik er spijt van heb mijn bescheiden geesteskrachten niet aan de hebben^er *nsec'ien' en Pinten gewijd te Deze dingen overdacht ik, terwijl lk naar mijn das zocht. Toen ik vergeefs een door de politie overvallen en Is een aantal hunner gearresteerd. De correspondent van de „Lokalanz." te Eiflenach herinnert eraan, dlat het voor 0 Juni bijeengeroepen Duitsch communis tisch congres te Leipzig door een verorde ning van, den rijkspresident ia verboden. Het werd) daarop verschoven naar den 29en, doch ook weer verboden. Toen spra ken de communisten af dien datum te Eisenach bijeen te komen. Ieder afzonder lijk, grootendeels per nachttrein, reisden de deelnemers naar het afgesproken punt. Heel in de vroegte kwamen de groepslei ders, verkleed', ergens buiten de stad sa men om te vernemen in welk gebouw de bijeenkomst zou zijn. De politie had ech ter de lucht van een; en ander gekregen en woonde dezen krijgsraad in het bosoh bij, óók vermomd1. De eigenlijke vergadering werd daarna in het aangewezen gebouw gehouden, ge opend door den rijksdagafgevaardigde Katz, die ronduit verklaarde, aldus de oorrespondent, dat het te doen was om de voorbereiding tot den burgeroorlog. Tal rijke communistische afgevaardigden uit den Landdag waren aanwezig. Ongeveer een kwartier na de opening verscheen de politie, versterkt met rijks- weer; drie tot vierhonderd deelnemers werden gearresteerd1, terwfil veel bezwa rend materiaal werd: gevonden. De politie te Stuttgart heeft verschil lende bergplaatsen met munitie en' hand granaten ontdekt. Tot nu toe werden een honderdtal com munisten, waaronder twee vrouwen, ge arresteerd. Een Berlflnsch gemeenteraadslid gearresteerd, Op het station te Nurnberg werd, aldus een Wolfbericht, het Berlijnsche ge meenteraadslid Kestel gearresteerd, om dat -hij als communistisch koerier werk zaam was. Gewichtige papieren zijn op hem gevonden. Gebrek aan contanten. Hoe groot het gebrek aan geldmidde len te Berlijn is, blijkt, wel uit het feit, dat alle zaken thans bun jaarlijkschen uit verkoop zijn begonnen. Vroeger begon nen tal van zaken hun uitverkoop pas op het einde van de maand Juli of in de eer ste helft van Augustus. Ditmaal echter poogt elke zaak door een uitverkoop klan ten te lokken. De -groote ruiten van de winkels in het centrum der stad zijn met reclamepapieren beplakt De couranten staan vol advertenties en op de straten worden circulaires uitge deeld, waarin de kooplieden de aandacht van het publiek op de „ongelooflijke prijs verlagingen" vestigen. Gisteren zijn de uitverkoopen begonnen en had men in alle winkels handen vol werk. In sommi ge zaken was het gedrang zoo groot dat de deuren gedurende eenigen tijd moes ten worden gesloten. Aan journalisten verklaarde de directeur van een der za ken, dat zij tal van artikelen onder den inkoopsprijs verkoopen, alleen maar olm in het bezit van contant geld te ke uen. FRANKRIJK. Een schandaal by het radicale dagblad „Quuüdien". Do „Humenité" maakt melding vn een schandaal by het radicale strijdlustige dagblad! de „Quotidien", waarover veeds laag in bedekte term-en gesproken werd. Volgens het communistische blad is èr in zeven maanden een tekort van negen mil- li-oen en zijn die hoofdredacteur Dumay met zijn zoon, die chef der exploitatie was en Fouquet, chef der administratie, die zoogenaamd naar de Canarische eilanden vertrokken om Unamuno te interviewen, in werkelijkheid' in Marokko en weigeren ze vandaar terug te komen. De „Huma- nitó" verklaart op te komen voor de be groot aantal laden' doorzocht had, nam ik mijn toevlucht tot mijn,huishoudster. Thé- rèse kwam hinkend aanloopen. „Mijnheer, u hadt mij moeten zeggen, dat u uitging, dan had ik uw das al lang gegeven." „Maar Thérèse," antwoordde ik; „zou het niet heter zijn ze op een plaats te leggen, waar ik ze zonder je hulp kan vinden?" Thérèse verwaardigde zich niet imjj te antwoorden. Thérèse laat mij over niets meer de vrije beschikking. Tot zelfs om een zak doek moét ik vragen, en daar zij doof en kreupel is en bovendien baar geheugen begint te verliezen, versmacht ik in een voortdurend gebrek aan het noodige. Maar zij oefent haar huishoudelijke macht met een zoo rustig zelfbewustzijn uit, dat ik niet den moed in mij voel, om een staatsgreep tegen haar heerschappij over mijn kasten uit te voeren. „Mijn das, Thérèse! Hoor je mij dan niet, mijn das! Als je me nog langer door je getalm tot wanhoop brengt, dan heb ik geen das meer noodig, maar een touw om mij op te hangen!" „U schijnt nog al haast te hebben, mijn heer!" is Thérèse's antwoord. „Uw das is niet weg. Er raakt hier niets weg, daar zorg ik wel voor. Maar geef mij tenminste tijd, om dat ding te vinden." Dat is nu, zoo dacht "ik bij mezelf, het resultaat van een halve eeuw trouwe toe wijding. O, als die onverbiddelijke Thé rèse mdar eens, maar één enkele maal in haar leven in haar plichten als huishoud ster te kort geschoten was, als zij maar Ingezonden Mededeeling. Dames-Kleedermaker. van prima Waterproof. Gabardine half gevoerd naar maat f 35.OO. langen van alle kleine spaarders, die in het radicale blad hun spaarduitjes gesto ken hebben en vraagt daarom antwoord op, door het blad gestelde vragen. Bekend was sinds eenigen tijd1 dat de „Quotidien", •die verleden jaar gelanceerd werd- met het oog op de verkiezingen en waarvoor een enorme, langdurige en kostbare reclame was gemaakt, in financieele moei lijkheden verkeerde. ENGELAND. Een regeeringsvoorstel door het Hoger huis verworpen. Het Hoogerhuis verwierp met 28 tegen 23 stemmen een door de regeering inge diend wetsontwerp, dat reeds door het Lagerhuis was aangenomen, dat tot strek king had om bepaalde oorlogsbelastingen op de industrieën, door rechterlijke uit spraken onwettig verklaard, geldig - te maken. Deze belastingen bedragen acht tien millioen pond sterling en totdat een wet is aangenomen, waarbij deze belastin gen geldig worden verklaard, kunnen de betrokken industrieën de regeering in rechten aanspreken tot teruggave van het geld, zooals dan ook reeds door eenige gedaan ia Het ontwerp kan niet vóór 1925 opnieuw ingediend worden. Vlootmanoeuvres. De Britsche Atlantische vloot met het tweede lichte kruiser-eskader, 4 smaldee- len torpedojagers en 1 smaldeel duiteboo ten bevindt zich op het oogenbli'k ter reede van Portsmquth, waar 11 dagen oefeningen zullèn worden gehouden. Er worden proeven genomen met dé mijn- vangers, mijnleggers en mijnenvisohera Voorts zullen er schietoefeningen plaats hebben, waarbij het oude slagschip Aga- memnon, dat door een kurklading drijvend wordt gehouden en draadloos door een torpedojager zal worden bestuurd als schijf zal dienen. De Reddingboot Conferentie Ie Londen. Op de Internationale Reddingboot-Con ferentie te Londen is -gisteren met alge meene stemmen een resolutie aangeno men ten gunste van de oprichting van een Internationale Reddingboot-organisa tie op de basis van de Roode Kruis Ver- eenigtn-g en mot allo nationale redding»- maatschappijen als leden. RUSLAND. De toestand van de Wolga. De sovjet-buishouding blijkt voor d:e Russische rivieren, die zulk een groote rol in het economische leven van het land pelen, noodlottig geweest te zijn. De ri vieren worden verwaarloosd1, vuil en on bevaarbaar- In de Izwestia vonden wij een beschrijving van den toestand v-an den Wolga; de grootste rivier van geheel Europa. Een speciale medewerker van het Russische staatsblad heeft een onder zoek in het Wolga-gehiedi ingesteld en is tot de ooncliusie gekomen, dat de rivier in een toestand verkeert, dlie catastrofaal één minuut in gebreke gebleven was om te doen, wat zij doen moest, dan zou zij tenminste dat onverbiddelijke gezag over mij niet gekregen' hebben en1 zou ik het tenminste durven' wagen, mij tegen haar te verzetten. Maar kan men zich tegen de deugd verzetten? Mensohen'zonder eenige zwakheid zijn verschrikkelijk; je hebt -geen vat op hen. Zie bijvoorbeeld Thérèse eens; geen ondeugd, waardoor je haar vangen kunt. Zij twijfelt nooh aan zich zelf, noch aan God, nooh aan de men schen. Zij is de sterke vrouw, de wijze maagd uit de Heilige Schrift; en al ken nen de menschen haar ook niet, ik ken haar wel. Zij staat voor mijn ziel met een lamp in haar hand, een eenvoudige keukenlamp, die onder de balken van een rustiek dak licht geeft en die nooit uit zal gaan, zoolang haar magere arm, die verdraaid en taal als een wijnrank is, ze vasthoudt. „Thérèse, mijn das! Weet je dan niet, ongelukkige, dat het vandaag de eerste Donderdag in Juni is en dat mademoiselle Jeanne me wacht.? De kostschoolhoudster heeft zeker de vloer van het spreekkamer tje laten boenen; ik ben er zeker van. dat je je er op het oogenblik in spiegelen kunt, en het zal voor mij ook een aflei ding zijn, wanneer ik, als ik mijn lede maten daar -breek, wat niet uitblijven,kan, mijn treurig gezicht als in een spiegel zie. Dan zal ik in navolging van het voorbeeld van den beminlijken en bewonderens- waardigen held, wiens beeld op den knop van oom Victorie wandelstok geciseleerd is, trachten een lachend gezicht te zetten; Kijk de zon eens heerlijk schijnen! De genoemd kan worden. Voor den oorlog werd op deze rivier per zomer anderhalf mililard poed waren vervoerd en nu nog geen 800.000.000 poed. De vaargeul is on beschrijfelijk vervuild, hier en daar zijn zeer gevaarlijke plekken ontstaan. Het baggeren is geheel gestaakt, de vuurba- kens verkeeren in een verwaarloosden toestand. Er zjjn veel gevallen van stran ding van sohepen, die tot de volgende lente in het zand blijven steken. Op vele plaatsen liggen opgelegde passagiers- en vrachtschepen. Er wordt niets gedaan om de rivier te redden, schrijft het blad. HhL PALESTINA. De moord op rar. Jacob Israël de Haam Een Reuter-telegram uit Cairo maakt melding van de moord, Maandagavond op mr. De Haan gepleegd in het „quartler juif" zonder vermelding van plaats naam en voegt er aan toe dat de aan vallers zijn ontkomen. K De Daily Express wijdt twee kolommen aan den moord op Jacob Israël de Haan te Jeruzalem. De Haan was oorrespondent van de Daily Express sinds zijn onder houd met Beaverbrook en James Douglas tijdens hun bezoek aan Palestina en zjjn missiven' werden met belangstelling gele zen. De Haan bezocht hen des nachts, om dat hij bij dag niet veilig was en men hem van Zionistische zijde te verstaan gege ven had, dat hij pogingen om met Beaver- book in contact te komen, duur betalen zou. De Haan had twee uur voor zijn dood aan de Express geseind dat de inkomsten van de Zionisten-fondsen in Amerika de laatste maand belangrijk gèdaald waren en dat hij juist besloten had, te Londen te komen ten einde hier de belangen zijner medestanders te bepleiten Herbert Sa- muel wordt te Londen verwacht in ver band met de ratificatie van de nieuwe ver ordeningen. De Haan- ontving den laatsten tijd veel dreigbrieven, waaronder een zelfs op gouvernementspapier. -Hoe onrustig de toestand in Jeruzalem is blijkt nog uit het feit dat Dr. Kohn, pre sident van Agud'as Israël, waarvan De Haan rechtskundig adviseur was, van zijn dochter te 'Jeruzalem een telegram ont ving, om terug te keeren daar de toestand dreigend was geworden. ZUID-AFRIKA. - Generaal Smuts voor dien Volksraad gekozen. Generaal Smuts is zonder tegencandi- daat voor Standerton gekozen. VEREENIGDE STATEN. De Democratische conventie. Reeds hebben acht stemmingen plaats gehad' in de Democratische Conventie, zonder dat een der candidaten de ver- eischte meerderheid heeft verkregen. Er zijn 732 stemmen noodig voor het verkrij gen) van' de meerderheid, doch Mac Adoo, de leidende candidaat, heeft tot nu toe slechts 580 kunnen behalen, de gouver neur van New York, Smith, volgt direct op hem. De tornado ln Ohia Tweehonderd personen zijn omgekomen aan boord van een' stoomschip, dat tijdens den hevigen tornado, die over Ohio heeft gewoed, in het Erie-meer is gezonken. Een mijnramp. Vler-en-zeventig mijn werkers bedolven. New York, 1 Juli In de mijn Stelithon bij Halifax zijn ten gevolge van een ont ploffing 74 mijnwerkers bedolven. Treinongeval Chicago, 1 Juli Nabij Budai (Hlinois) heeft een ernstig treinongeval plaats ge had!. De mailtrein van Chicago naar Bur lington reed op een personentrein. Zes personen werden gedood en 17 gewond. Ingezonden Mededeeling. REGENJASSEN de nieuwste modellen. JAPAN. Protestvergaderingen tégen de Amerikaansche immigratie-wet. Op 11 Juli, den dag van het inwerking treden der nieuwe Amerikaansche immi- gratiewet, zijn in Japan talrijke protest- vergaderingen gehouden. Dinsdag is een jonge man te Tokio het terrein binnengegaan, waar vroeger het bij de aardbeving vernielde gebouw van het Amerikaansche gezantschap stond. Hiji haalde de vlag, die daar aan een stok wapperde, naar beneden en vluchtte er mede weg, achtervolgd! door verschillende Japansche politie-agenten. De Japansche autoriteiten hebben' een streng onderzoek ingesteld. KORTE BERICHTEN. Uit verschillende streken van Rusland 'komen1 berichten over sterken hagelslag gedurende de laatste weken. Er zouden hier en daar zelfs hagelsteenen van een pond zijn gevallen. Het verdrag tusschen Noorwegen en Denemarken inzake Groenland is door de parlementen van beide landen geratifi ceerd. In de mijn Stolton bij Halifax zijn ten gevolge van een ontploffing 74 mijnwer kers bedolven; De conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken van de Kleine En tente zal op 12 Juli te Praag -beginnen. In de laatste dagen zijn te Praag acht Russische agenten in hechtenis -genomen, die zich, behalve met bolsjewistische pro paganda, ook met spionage ten behoeve van Sowjet-Rusland onledig hielden. Bij hen is veel oomproanitteerend materiaal ■gevonden. De Messagero verneemt uit.- Udine (Italië), dat het dak van een loods voor vliegtuigen is ingestort, waardoor 4 per sonen werden gedood en een twintigtal gewond. LUCHTVAART. Rondom de wereld. De Amerikanen. De Amerikaansche wereldvliegers zijn Dinsdagochtend van Calcutta vertrokken en 's middags te Allahabad geland. Foodchow, 2 Juli De vlieger Maclaren is in Foodchow aangekomen. Amnndsen's Poolvlucht De draadlooze dienst te Kristaania meldt: Roald Amundseni heeft in een onderhoud met Aften-posten (Kristaania) verklaard, dlat hij geenszins voorgoedi van zijn vl-ucht naar de Noordpool heeft afgezien. Een groot dag blad heeft hem 2 milMoen lire het woord was in het telegram verminkt) aangeboden om den tocht dit jaar nog mogelijk te mar ken, doch het aanbod is te laat gekomen. Amundseni hoopt echter de expeditie een volgend, jaar te kunnen ondernemen. Verder heeft hij gezegd -het mogelijk te achten, dat de „Maudl" nog deze maand' uit het ijs vrijkomt, daar ze verder westwaarts is gedreven dan verwacht was. Sinds Fe bruari is van de „Maud" geen mededeeling meer ontvangen. Toen was de positie van het schip: 75 gr. 13 min. N.B. en 156 gr. 45 min. O.L. oevers baden als in goud en de Seine glimlacht met ontelbare, kleine, fonke lende rimpeltjes. Parijs gelijkt een gou den stad; een blonde stofwolk golft als prachtig baar om haar sch-oone omtrek ken. Thérèse, mijn dasl.O, nu be grijp ik hoe de goede Chrysale er toe kwam zijn kragen in een dikken Plutar- chus te leggen. Ik zal zijn voorbeeld vol gen en in het vervolg al mijn dassen tus schen de bladen der Acta Sanctorium leggen." Thérèse liet me praten en zocht zwij gend verder. Ik hoorde, dat er zacht ge beld werd. „Thérèse," zeik ik, „er wordt gebeld. Geóf me mijn das en ga open doen; of ga open doen en geef me dan daarna mijn das. Maar blijf -hier niet staan tusschen de commode en de deur, als een telganger tusschen- twee zadels." Thérèse liep naar de deur, alsof zij den vijand tegemoet ging. Mijn huishoudster is zeer ongastvrij geworden. Iedere vreemde komt haar verdacht voor. Mag men haar gelooven, dan is dit een gevolg van een langjarige ervaring in den om gang met de menschen. Ik had geen gele genheid, om na te gaan, of diezelfde* proef, door een ander genomen, 'tot hetzelfde resultaat zou leiden. Mijnheer Mouche wachtte mij namelijk ln mijn studeer kamer. Mijnheer Mouche is nog geler dan ik gedacht had. Hij draagt een blauwe bril, waaronder zijn oogen heen en weer tip pelen als muizen achter een- kamersohut. Mijnheer Mouche verontschuldigt zich, dat hij mij komt storen op een oogen ingezonden Mededeeling. Vrees geen examen blik.Hij duidt dat oogenblik niet na der aan, maar ik vermoed, dat bij bedoelt op een oogenblik, dat ik geen das aan beb. Doch dat is mijn schuld niet, zooals u weet. Mijnheer Mouche, die er niets van weet, schijnt er zich trouwens niet door beleedigd te -gevoelen-. Hij is alleen maar bang mij lastig te vallefa. Ik stel hem half gerust. Hij zegt me, dat hij in zijn quali- teit als voogd van Jeanne me komt spre ken. In de eerste plaats verzocht hij mij geen rekening te houden met de beper kingen-, die hij oorspronkelijk gemeend had te moeten aanbrengen in de autori satie, waarin hij mij toestond mademoi selle Jeanne in haar pensionaat te, bezoe ken. Van nu af zou de kostschool van ma demoiselle Préfère lederen dag van twaalf tot vier uur voor mij open staan. Daar hij weet, hoezeer ik mij voor het jonge meisje Interesseer, acht hij het zijn plicht mij in te lichten over de persoon, aan wie hij zijn pupil heeft toevertrouwd. Mademoi selle Préfère, die hij; reeds sedert lang k.cnt, bezit zijn volle vertrouwen. Zij Is volgens hem een vérliahte, intelligente, heilzame vrouw. (Wordt vervolgd.) HEL SCHE COURANT t Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 8 Juli9.52 uur. Vrijdag 49.51 De voorwaarden der hervatting en de duur der contróle. REGENMANTELS Telef. 370. - ONZE groote omzet van waarborgt U steeds het hleuwste, terwijl onze prijzen daardoor het laagste zijn. want er een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft M1|nhardt's Zenuwtabletten wetenschappelijk samengesteld en onschade lijk, genezen U van Uw zenuwachtigheid Koker 75 ct. Bij apoth en drogisten.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1