NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA te hebC1'81' V6rlangen 0111 bet Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 JULI DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD I Uitslag Kloosterbalsem i BUITENLAND Nr. 5891. ZATERDAG 6 JULI 1924. 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER, J-r. Bureau: Koningstraat 20 Telefoon HELDER 60 en 412 Aan onze lezers bulten de stad doen wU bet verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden tn de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. WQ verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Zomertijd. Zo. Ma. Wo. Vr. Za. 9 De aanstaande intergeaUleerde conferentie. Volgens den diplomatieken' medewerker van de „Daily Telegraph" is de stemming in diplomatieke kringen omtrent den uit slag van de Londensche conferentie veel optimistischer geworden, en wordt thans zelfs door velen geloofd, dat het rapport der deskundigen reeds in de eerste of tweede week van September in werking zal kunnen treden. Ook ten opzichte van de eerste leening van 40 millioen pond, die op de ibuitenlandsche geldmarkten zal moeten worden geplaatst, heerscht thans meer vertrouwen. Men neemt aan, dat aan het hoofd van het lichaam, dat met het- toezicht op de voor deze leening verpande inkomsten zal worden belast, een Ameri kaan zal staan, die uitgebreide volmach ten zal hebben, doch wiens verantwoorde lijkheid aan den anderen kant ook zeer groot zal zijn. Wat de hervorming van het Duitsohe geldwezen betreft, verneemt de medewer ker dat het rapport van de organisatie- oommissie, dat aan de conferentie zal worden voorgelegd, waarschijnlijk een FEUILLETON. door ANATOLE FRANCE. 85) „Mademoiselle Préfère," zeide hij, beeft principes; en dat is in den tegen- woordigen tijd iets zeldzaams, mijnheer! Alles is wel veranderd en deze tijd is met dien van vroeger niet te vergelijken." „Getuige mijn trap, mijnheer," ant woordde ik, „vijf-en-twintig jaar geleden kon ik met het grootste gemak boven komen, en tegenwoordig ben ik bij de eerste treden al buiten adem. Dat ding Is dus slechter geworden. Zoo is het ook met de couranten en boeken, die ik vroe ger zonder moeite bij het maanlicht ver slond, en die thans bij den heldersten' zonr neschijn met mijn weetgierigheid spotten en mij alleen wit en zwart laten zien, wan neer ik geen bril op heb. De jicht pijnigt niijn ledematen. Dat is ook een ramp van den tijd!" „Dat is het niet alleen,H antwoordde mijnheer Mouche mij in vollen ernst. 5 *6rkelJJk ernstige van frnze tijden js, dat niemand met zijn positie tevreden m'd.; 811 j°°g tot laaB heerscht er in alle S2?8?? maatschappij een zenuwach- '£fXe,heme]> ^tfnheer!" riep ik uit, f 2' dat dit verlangen, foeter te hebben, een teeken dos pleidooi zal bevatten voor een volledige reorganisatie van de Duitsche Rijksbank. DUITSCHLAND. Het proces tegen den separatist Berkhold. Een Wolfberieht uit Hamiau deelt mee, dat voor het St'aatsgerechtshof ter be scherming der republiek het proces is be gonnen- tegen den wijnbergeigenaar, Berk- bord uit EltoiUe, die ervan beschuldigd wordt, de separatistische beweging ge steund' te hebben. Het proces is daarom van bijzonder belang omdat in de stukken in zeer dtuidelïjken vorm blijkt dat als drij vende kracht achter de separatisten van Rudelsheiim, de Eranscbe gedelegeerde Armand stond. Er zijn 85 getuigen gedagvaard. Het proces-Graff. Het O. M. te Stettin eischte in het pro ces-Graff tegen de drie beklaagden, Kaws, Engeler en Schwirrar, wegens gemeen- schappelijken moord de doodstraf, maar niet het verval van burgerrechten. Slechts 30 Insolventie® per dag! De crisis in het Duitsche bedrijfsleven schijnt over het hoogtepunt heen te zijn, aangezien, aldus de bladen, tegenwoordig nog „slechts" 30 firma's per dag hun be talingen moeten staken-, terwijl het aantal insolvente firma's een week geleden nog ongeveer 45 per dag bedroeg. N. R. Ct De dom te Keulen. Volgens een bericht aan het Holl. Nieuwsbureau geeft den toestand van den Dom te Keulen aanleiding tot ernstige on gerustheid. Er bestaat gevaar dat som mige gedeelten zullen invallen. Door ge- srek aan fondsen is men genoodzaakt slechts de dringendste herstellingen uit te voeren. ENGELAND. De Engelsch-Russlsche conferentie. In een gesprek met een man van de Westminster Gazette heeft Rakofsky, het hoofd van de Sowjet-Russlsche delegatio te Londen, gezegd, dat hij „ondanks de moeilijkheden over de kwestie van de schulden van vóór den oorlog" niet denkt dat de Engelsch-Russische conferentie zal blijven steken. Hij zette verder uiteen dat het Russi sche staatsmonopolie voor den handel geen hinderpaal zou zijn voor de ontwik teling van den handel en hij noemde Britsehe firma's die in Rusland door be middeling van het Russische departement van koophandel goederen verkoopen. De handel tusschen Engeland en Rusland neemt toe, maar niet gelijkmatig. Tegen het einde van het jaar dacht men de be grooting in evenwicht te hebben. Rakofs- ty ontkende dat er gevaar was voor hon gersnood dit jaar. ArheidsmoeUijkhcdiem Vertegenwoordigers van de vakvereni gingen van bankwerkers, mecanicjens en verwante beroepen hebben te Londen met de gevolmachtigden van de werkgevers onderhandeld over de invoering van een algemeene loonsverhooging met een pond in de week. In zijn openingsrede gaf de voorzitter een overzicht van den oeoonomischen toe- Ingezonden mcdedeellng. WARME DAQENI VRUCHTENWAFELS DE LINDEBOOM (WED. B. VAN OOlbBURQ) IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér vcxfrisschendl MANDRI MANDARINO- VOOR ÖE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, tijds is? De menschen hebben nooit ver- löngd naar ellende. Zij hebben altijd ge tracht hun positie te verbeteren. Deze be stendige pogingen hebben bestendige om wentelingen teweeg gebracht Zij duren voort, dat is alles!" „Ach, mijnheer!" antwoordde de nota ris; „men kan wel zien, dat u ver van het werkelijke leven in uw boeken leeft! U ziet niet, zooals ik, de belangenconflicten, den strijd om het geld. Van boven tot be neden is het dezelfde gisting. En ieder geeft zich aan de meest teugelooze spe culaties over. Wat ik zie, vervult mij met angst en heven." Ik vroeg me af, of mijnheer Mouche soms bij mij' gekomen was, om mij zijn deugdzame menschenverachting uiteen te -zetten; maar ik hoorde ook troostrijker woorden van zijn lippen. Mijnheer Mou che schilderde mij Virgine Préfère af als een vrouw, die eerbied, achting en sympathie verdient, eerbaar, onzelfzuch tig, beschaafd, taktvol en kulsch is, goed voorlezen en trekpleisters opleggen kan. Toen -begreep ik, dat hij de algemeene verdorvenheid in zoo donkere kleuren ge schilderd had, om door het oontrast de deugden der onderwijzeres nog heter te doen, uitkomen. Hij vertelde, dat het in stituut in de rue Demours veel leerlingen- telde, aardig wat opbracht en zich in de algemeene achting mocht verheugen. Om zijn uitspraak kracht -bij te zetten, strekte hij zijn zwartgehandschoende hand uit. Dan ging hij- voort: „Door mijn beroep leer ik de menschen kennen. Een notaris is een halve biecht vader. Ik heb het voor mijn plicht ge houden u die gunstige inlichtingen te ko men geven op het oogenblik, dat een' ge stand van de nijverheid, de loonen, de kosten van levensonderhoud en vervoer en de factoren, die invlc^i hadden op de productiekosten. Ten slotte werd de con ferentie tot 16 dezer verdaagd. Sluikhandel ln wapens. (De Evening Standaard mêldlt nog, dat te Londen de in beslag genomen machine geweren aangetroffen zijn op de werf van dó General Steam Navigation Company bij de Tower-brug. Zij waren, zoo zegt het blad) bestemd voor St. Petersburg over een Nederlandsche haven, maar de plot selinge overrompeling door Sootland Yard heeft de plannen van de wapensmokke laars verijdeld. De ontdekking is te dan ken aan een voordurende bewaking van een garage door rechercheurs, eenige we ken lang. Ten slotte ontdekte de politie, dat groote hoeveelheden machine-gewe ren en onderdeelen ingepakt en vervoerd verden naar de werf van de General Steam Navigation Oompany. Noch de >le>ppersfirma die ze vervoerde, noch de lichtermaatsch-appij die ze aan boord bracht wisten iets van den inhoud van de kisten af. Het hout van de kisten was ruim een Engelschen duim dik en had een zinken- voering. Zij waren geconsigneerd aan verscheidene firma's te Amsterdam. De Evening Standard zegt ten slotte lukkig toeval u mpt mademoiselle Préfère in aanraking gebracht heeft. Ik heb er slechts één ding aan toe te voegen: de dame, die van den stap, die ik bij u doe, absoluut niets weet, heeft onlangs tegen over mij in zeer sympathieke bewoordin gen over u gesproken. Door ze te herha len zou ik ,ze slechts verzwakken; trou- kens ik zou ze hier niet kunnen- weer geven, zonder in zekeren zin het vertrou wen van mademoiselle Préfère te schen den." „Doe dat niet, mijnheer," antwoordde ik; „doe dat niet Eerlijk -gezegd wist ik niet, dat mademoiselle Préfère me zoo kende. Doch daar u tengevolge van oude vriendschapsbanden invloed op haar hebt, zou ik gaarne gebruik maken van die vriendschappelijke gevoelens, die u ten opzichte van mij koestert, en u verzoeken het vertrouwen, dat u van uw vriendin -geniet, aan te wenden ten gunste van ma demoiselle Jeanne Alexandre. Dat kind want het is nog een kind is met werk overladen. Daar zij te gelijk leer ling en leermeesteres is, spant zij zioh te veel in. Bovendien laat men- haar, vrees ik, te veel haar armoede gevoelen- en- bij haar höoghartige natuur zouden derge lijke vernederingen tot verzet kunnen leiden," „Ach," antwoordde notaris Mouche, „ze moet toch op het leven voorbereid wor den. Men- is nu eenmaal niet op de wereld voor zijn pleizier en om zijn eigen wil te volgen." „Men. Is op de wereld viel ik hem in de rede, „om zich te verheugen in het schoone en goede en om zijn eigen wil te volgen, als die edel, geestig en voor naam is. Een opvoeding, die den wil niet dat een groote af deeling speurders wacht op de aankomst van het HoÜandsche schip, dat de kisten had moeten meenemen. Honderd-jarig bestaan van de Engelsche Reddingmaatschappij. Dinsdag en 'Maandag is te Londen het wereldcongres gehouden van- de Life Boa-t Service het Reddingswezen. Het congres had plaats in de Westminster Gity Hall en stond onder leiding van Sir Godf-rey Baring, den voorzitter van de Engelsche Royal Na tional Lifeboat Institution. Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Spanje, Holland, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Japan waren door delegaties vertegen woordigd. Er was een „river procession" van red dingsbooten, op de Theems. 'Zes- booten -namen deel in den tocht. Voor op gingen twee Engelsche de nieuwste Teesmouthboot en de dubbelschroef-motor- reddingsboot uit New Brigh-ton, nabij Liver- pool. Daarop volgden de „Bramda-ris" en de „Prins der Nederlanden", -uit Holland, de Fransche boot uit Galais en de Deensche motorboot „Anholt Hayni". Natuurlijk waren alle vaartuigen behiand door eigen „natio- nals" en hadden de gedelegeerden van de verschillende naties aan boord. Er was zeer groote belangstelling voor dezen riviertocht door het wereldcentrum Londen, die door duizenden personen van de oevers werd gadegeslagen-. Gansche mem schenmeni-gten verdrongen zich op de „em- bankments" (breed© kaden) en op de West- minster-, Albert- en Vauxchall-bruggen. De grootste belangstelling heerschte evenwel te Fulham, waar de aankomst der booten met luid gejuich werd' begroet. De Nederlandsche afgevaardigden waren de bedien P. E. Tegelberg (voorzitter), H. de Booy (secretaris) en kapitein- D. H. Doeksen voor de Noord- en Zuidi-Hollandsohe Red dingsmaatschappij;, en baron Sweerts de Lan- das Wy-borgh (voorzitter) en O. D. Julin-o (secretaris) voor de Zuid-Hollandsche organi- Ingezonden mededeeling. Ëjij spoedig en zeker genezen Ie aangetaste plekken iederen I te behandelen met AKKER'* De Mayor van Euiham stond met de wet houders en de leden van den gemeenteraad aan den landingssteiger, en ontving zijn gas ten daar. Ook de bisschoppen van Londen, van Algmoa (Canada) en van Rangoon waren tegenwoordig. Daarna werd1 een optocht ge vormd, waarbij de bemanningen der booten in groepen marcheerden-. Elke groep werd. voorafgegaan door padvinders, die de natie-* naliteit op borden aangaven. De afgevaardig den -volgden, daarna de bisschoppen en de officieren van de Royal Lifeboat Institution, en tenslotte de burgemeester en wethouders van Fulham in hun statig ambtgewaad. Deze optocht begaf zich door het park naar de muziektent, waar balt werd gehouden en waar eenige korte speeches werden.- afge stoken. De Mayor van Fulham, Mr. W. J. WalL dran, sprak eerst een kort welkomstwoord Daarna voerde mr. George -Goluiüe, vdce- voorziitter van de Royal National Lifeboat In stitution, het woordi, beschreef de booten, die aan deze vaart hadden- deelgenomen en weidde in het bijzonder uit over de Engelsche. De bisschop van Londen wees erop, dat het reddingswezen in vredestijd evenveel zelfverloochening toont als de legers in oor logsdagen. Hij- voegde eraan toe, diat Iedere bisschop een aanhanger behoorde te zijn van den Volken-bond Geen sterker band tus schen twee naties was evenwel- denkbaar dan die van het Reddingwezen. De schoone Wet van de Zee „Vrouwen en kinderen eerst" is een principe, dat gegrondvest is op -het chris tendom. De bisschop wees erop, dat een van zijn titels was: „Bishop of the High Seas". AJs zoodanig riep hij den- mannen van het reddingwezen een -hartelijk welk(im toe. BELGIE. Donderdag is te Antwerpen het prooes begonnen tegen den socialistischen sena tor Renier, den voorzitter van den natio- nalen bond van spoorwegpersoneel, en tegen een aantal leden van dat personeel, ten gevolge van de staking in Mei 1928. De beklaagden zijn ten -getale van 87. FRANKRIJK Bestrijding van de 3e Internationale. Naar men meldt heeft 23 en 24 Juni te Parijs het reeds vroeger aangekondigd! oongres plaats -gevonden, dat door het initiatief van den Zwitserschen advocaat Me. Aubert werd bijeengeroepen en dat zioh ten doel stelt den strijd aan te bin den tegen de derde Internationale. Uit verschillende landen was de burger wacht vertegenwoordigd, de Nederland sche had geen vertegenwoordiger gezon den. De aanwezige vertegenwoordigers van verschillende -groepen uit twaalf landen, waaronder ook Nederland, besloten een permanent internationaal bureau met ze tel te Genève op te richten. Dit bureau zou de centrale zijn voor de plaatselijke nationale comitó's. Als hoofddoel werd aangenomen strijd tegen de derde Internationale, tot hand having van vrijheid van het individu, be- Ingezonden Mededeeling. Ouderdom en Gezondheid De oude dag verklaart niet noodzake lijk nierawakte, rugpijn, stijfheid1 der spieren, rheumatieche pijnen en last met de urine bij menschen op leeftijd; wart terwijl sommigen' jong zijn op 80-jarigen leeftijd zijn anderen oud ais zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt gezondheids wijsheid. Oude menschen- zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeg gen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar 'bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neemt lichaamsoefe ning en de noodige rust."1 Zoovelen ver- waarloozem deze eenvoudige regels en worden -bijgevolg te spoedig oud. Fosteris Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewe gen zonder de maag, lever of ingewan den te verstoren. Zij bevrijden' bejaarde personen van rugpijn, verminderen da aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het ge zicht, het geheugen en het gehoor tegen ';e gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Easteris Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken, h 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). oefent, is een opvoeding, die het ziels leven- bederft. De onderwijzer moet zijn leerling leeren te willen." Ik meende op te merken, dat mijnheer Mouche mij een stakkerd vond. Hij ant woordde kalm en beslist: „-Bedenk, mijnheer Bonnard, dat de op voeding der armen met veel omzichtig heid geschieden moet, vooral in verband met dén afhankeüjken toestand, waarin zij later in de maatschappij zullen- verkee- ren. U weet misschien, dat Noël Alexan dre failliet was, toen hij' stierf, en dat zijn dochter -bijna uit menschlievendheid op gevoed wordt." „O mijnheer Mouche!" riep ik uit, „la ten we dat niet zeggen. Dat te zeggen- staat -gelijk met zichzelf dankbaar te zijn. De edele daad houdt dan op een edele daad te zijn." „Het passief van de nalatenschap," ging de notaris voort, „overtrof het actief. Maar ik -heb in het -belang der minder jarige een -gunstige schikking met de schuldeisehers getroffen," Hij bood mij aan een uitvoerige uit eenzetting te geven; doch ik sloeg dit aanbod af, daar ik van zaken in het alge meen- en van die van mijnheer Mo-uehe in het bijzonder -geen verstand heb. De notaris trachtte nogmaals de juistheid van van mademoiselle Préfère's opvoedings systeem aan te toonen, en concludeerde: „Al spelende wordt men niet wijs." „Men leert slechts, wanneer men daarin pleizier heeft," antwoordde ik. „De kunst van onderwijlzen is niets anders dan de kunst, om de weetgierigheid der jonge - - - - edi- zielen te wekken en die dan te bevr- gen. En die weetgierigheid is slechts heil zaaxn, wanneer het gemoed gélukkig ia. Kennis, die men met geweld in de herse nen instampt, verstopt de hoofden en ver stikt het verstand. Men moet haar met lust in zich hebben opgenomen, om ze goed te kunnen verteeren. Ik ken Jeanne. Wanneer het kind aan mij toevertrouwd was, zou ik van haar geen geleerde ma ken, want ik wil -haar geluk, maar een van geest en leven stralend kind, welks gemoed al het mooie in de natuur en in de kunst met een zachten glans zou weer spiegelen. Ik zou in haar trachten te wek ken -gevoel voor mooie landschappen, voor ideale tooneelen uit dichtwerken en ge schiedenis, voor edele en aangrijpende muziek. Alles wat ik gaarne^zou zien, dat zij lief had, zou ik lieflijk voor haar doen schijnen. Zelfs de handwerken zou ik voor haar veredelen door een goede keus der weefsels, smaakvol borduurwerk en mooi gestyleerd guipure werk. Ik zou, om haar te leeren met levende wezens om te -gaan, een mooien hond en een pony -geven; om ze de waarde van een droppel water en een broodkruimeltje te doen- inzien, zou ik -haar vogels -geven, om ze te voeren. Óm haar nog meer vreugde te verschaf fen, zou ik willen, dat wehjoen haar le vensgeluk was. En daar smart onvermij delijk en het leven vol ellende is, zou ik haar die Christelijke wijsheid willen lee ren-, welke ons boven alle ellende verheft en zelfs aan de smart schoonheid ver leent. Dat is mijn opvatting over de op voeding van een jong meisje." „Ik leg mij' bij uw inzicht neer," ant woordde mijnheer Mouche. En hij stond op. (Wordt vervolgd.) COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Ileldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Nód. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4,20. Zondagsblad reap. 10.50, f 0.70, f 0.70,11.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, i 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Post-Giroreikenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (gtaJjaTd). ïugez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ot. Kleöme advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en mot br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Juli op: ond.: op: ODd.: v.m.:n.m.: Di. Do. 6 7 8 10 11 12 a. 9.12 m. 11.30 4.48 9.21 12.1312.33 r 10.21 11.55 4.48 9.2012.54 11.33 12.19 4.49 9.19 1.15 1.38 12.46 12 43 4.49 9.J 8 2.02 2.27 2.02 4 50 9.18 2.54 3.22 3.19 1.09 4.519.18 3.53 4.26 4.38 1.38 4.52 9.17 5.02 5.39 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 6 Juli9.51 uur. Zondag 6 9.51 Mnnnrlng 7 9.50 wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijn-vrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet ia. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt) smaakt verrukkelijk DEOR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante kofflesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1