OP EN OM HET BINNENHOF. GEMENGD NIEUWS. no?J. r°m/1(:h.daar in te werken en van De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het Inzeepen éérst In te wrijven met een weinig PUKQi o'At' !8' ïh. 14> 16> 18/21, 28 en 24. at. 25, 27, 28, 32/34, 87, 38, 42, 48 en 48. Ingezonden Mededeellng. scherming van eigendom, familieleven, vrijheid voor uitoefening van godsdienst, handhaving der orde, samenwerking der maatschappelijke klassen. Een speciaal comité werd samengesteld tot voorbereiding van het volgend con gres, dat vermoedelijk in September zal plaats vinden. RUSLAND. De toestand van den oogst De berichten in de Russische pers over den toestand van den oogst worden steeds pessimistischer. De bladen van 20—25 Juni, welke thans in ons bezit zijn, be vatten geheele reeksen telegrammen, uit verschillende streken van Rusland, op een enkele uitzondering na alle mededee- lingen behelzend van hetzij al geheele, hetzij gedeeltelijke mislukking van den oogst. De Izwestia maakt wel tot op ze kere hoogte een uitzondering; dit blad is uiterst karig met zijn „honger-berichten" en uit zelfs een verwijf aan,' het adres van andere bladen, die met hun oogstberich- ten „onnoodige paniek" zouden veroor zaken. Maar allerlei omstandigheden wij zen ook op een uiterst laag gestemde verwachting onder de 'boeren zelf, zooals: de sterke stijging der graanprijzen op de provinciale markt (in sommige streken met meer dan 100 pet.), de snel voort' schrijdende daling der veepryzen enz. Er schijnt op vrij groote schaal graan en meel gehamsterd te worden, wat nog ge makkelijker valt dan eenige jaren gele den, omdat de1 particuliere handel, vooral ten plattenlande, thans zeer veel meer ontwikkeld en georganiseerd is. De sowjet-autoriteiten hebben nog steeds geen definitieve mededeellng om trent den toestand openbaar gemaakt. Het schijnt evenwel, dat het Wolga-ge- bied, dat nog lang niet de gevolgen van den hongersnood 1921 en 1922 te boven is (de Prawda bevatte onlangs een schets van den huidigen economïscïien toestand in het Wolga-gebied, waarin dit duidelijk uitkomt), ook thans weder tot de zwaarst getroffen streken behoort, al zou het brandpunt zuidelijker liggen dan tijdens de vorige honger-periode. MAROKKO. Madrid', 8 Juli. Gisteren zijn verschillen de oommuniqué's verschenen, die de be richten, dat d'e Spaansche stellingen in de westelijke zone omsingeld' zijn, bevesti gen. Twee colonnes zullen vandaag een beweging beginnen om de troepen te ont zetten. Bij de gevechten van gisteren zijn acht officieren gewond en een honderd manschappen gedood' of gewond. Ver scheidene schepen zijn met munitie en ver sterkingen onderweg. PALESTINA. De moord op Mr. J. L die Haan. De oorrespondent van de „Vossische Zei'tung" te Jeruzalem is, van meening, dat Jacob Israël de Haan het slachtoffer van een politiek complot is geworden. In Zionistische kringen was men vooral ver bolgen over het feit, dat De Haan het voornemen had opgevat eerlang een anti- Zionistische delegatie van de vereeniging „Agoedas Jisroeil" naar Londen te bege- le den. Toen dit bekend werd', had men hem onverholen voor een verrader van de Zionistische gedachte uitgekreten. De dader is nog steeds niet ontdekt. De oorrespondent wijst er op, dat dit die eerste politieke moord in Palestina ia De begrafenis. Het te Frankfort a. M. gevestigde hoofd bureau van de Palestinacentrale der „Agoedas Jisroeil" deelt omtrent de begra fenis van mr. Jacob Israël' de Haan mede, dat ruim 5000 personen, vrij wel de geheele Joodsche orthodoxie van Jeruzalem, «aan deze plechtigheid deelnam. Tijdens de begrafenis kwam het tot een groote protestbetooging tegen de Zionis ten, aan wie rneni te Jeruzalem algemeen den moord toeschrijft. (HbL) VEREENIGDE STATEN. De automobielindustrie ln de Ver. Staten. De New-Yorksche correspondent van de „N, Rott. Crt." schrijft: Het bericht betreffende het vervaardigen van Ford's tien millioenste auto, komt onge veer terzelfder tijd met de aankondiging, dat- de Fordfabrieken in het Midden-Westen ten minste de eerst volgende 'twaalf weken per week slechts vijf dagen zullen werken. Bij dezen maatregel zijn ruim 23.000 personen betrokken. Zooals gezegd, zullen de fabrie ken vijf dagen per week werken: des Zater dags en Zondags zullen zij.gesloten blijven. Hiertegenover zullen de arbeiders dit jaar geen vacamtie frrijgen. In gevaJ het nu twaalf weken noodig mocht blijken, de v-yf-werkda- gen-week voort te zetten^ dan zal dit ten koste gaan van het loon van den arbeider (arbeid ster), aangezien dan een zesde deel van het loon zal worden afgetrokken, hoewel het tot nu toe de gewoonte was, om de fabrieken des Zaterdags reeds om een uur 'te sluiten^ en die dag dus sléchts een halve werkdag was. Deze maatregel zal op een ieder van toepas sing zijn: zoowel op degenen, die een salaris van 100.000 per jaar genieten als op ste- nografisten en loopjongens. Toen bovenstaande werd bekend gemaakt, werd er nog aan toegevoegd, dat de heer Ford altijd een groot voorstander is geweest van de vijf-werkdagen-week. Dit bericht, dat komt, nu de automobiel fabrieken en handelaren niet langer kunnen loochenen, dat er een wending ten ongunste is gekomen in het tot nu toe fabuleus góed- gaande automobielbedrijf, doet den scepti- schen buitenstaander echter vreezen, dat het er op het oogenbl'k nogal somber voorstaat voor de automobieifabrkanten. Het is mis- Den Haag, 2 Juli. Spoedwerkl Van een insinuatie. Per vliegtuigAcademische bespiegelingen. Hei Schoenenwetje. Dat wjji nu in zeer 'buitengewone omstan digheden) leven, welke maatregelen recht vaardigen, die in normalen tijd absoluuit-on- toalaatibaar zouden (worden geacht, het is wel' heel duidelijk weer gebleken op Donder dag 26 Juni j.L., toen de Eerste Kamer zich door minister De Visser Met overhalen om reeds op den 27en in openbare behande ling te nemen het zoo belangrijke nood- en bezuinigings-ontwerp tot wijziging van Leer plicht- en Omderwys-wet. De Memorie van Antwoord! was nog door geen der senatoren ingekeken!Toch besloot men Rechte te gen Links, met 19 tegen 11 stemmen^ het ontwerp maar vHegensvlug af te doen. Zeer is m. L te betreuren, dat een dergelijk besluit bij „zuivere" partij-stemming wordt genomen. Evenals gelijk minister De Visser ook opmerkte dat Links zich una niem tegen dit voorstel bleef verklaren. Op Vrijdag 27 Juni os het Onderwijs-ont- werp Aangenomen door den Senaat, 't Was een dubbeltje op z'n kant! Een paar soc.-democratische afgevaardig den de heer Moltmaker voorop, wilden minister De Visser een poets bakken, 't Was Vrijdag, en zelfs voor deze extra-gelegen- held hadden tal van afgevaardigden nfet het offer over om met een- later treintje huis-toe te gaan. 't Was zelfs zeer de vraag of het. „quorum" (in deze zes-en-twintig van de vijftig leden) zou worden gehaald. Getakte dat niet, zoo moest de zitting worden ver daagd. Nu gingen een stuk-of-wat leden, toen 't op stemmen aankwamde zaal' uit! De toeleg mislukte. Er bleken nog juist 26 te zijn, van wie 20 voor en 6 tegen het Onderwys-ont-werp stemden. Wederom: Rechts tegen Links. 't Was eene kinderachtige flauwiteit, en met eere mogen genoemd de soc.-democrati sche leden van den Senaat, die weigerden aan het spelletje mee te doen!. Bovendien was t zotternij. Want indien de toeleg ware gelukt-, dan zou natuurlijk aan de wet (die op 1 Juli in werking is getreden) eenige terugwerkende kracht zijn verleend, 't Had dus slechte wat stremming en onkos ten berokkend!. Thans is per vliegtuig tijdig de Konink lijke bekrachtiging in het hooge Noorden.ge haald, en heeft het voorstel, gelijk gezegd, tijdig kracht van wet gekregen. Mogen de omstandigheden over vijf jaar van dien aard zijn geworden, dat de minister vdn Onder wijs, in 1929 aan het bewind zijnde terug keer tot den normalen toestand kan adivi- seeren!.... Over hetgeen over het wetsvoorstel in de Eerste Kamer te gesproken, slechts één opmerking, 't Was dé katholiek mr. Van der Maesen de Sombreff, die minister De Vis- ser's aandacht vestigde op een stukje van hei bekende Kamer-Md mr. Van Wijnbergen in „De Maasbode", waarin deze zeide, dat aan het departement van Onderwijs, K. en Wgeen enkele kathoMeke ambtenaar wordt gevonden! Minister De Visser verklaarde „verbaasd en bedroefd" te zijn over dit „onbehoorlijk" schrijven van den heer Van Wijnbergen. De waarheid te, dat dr. De Visser alle hoogere ambtenaren aan zijn departement heeft.. overgenomen van zijn voorganger in 1918. En onder de lagere ambtenaren zijn verschil lende katholieken. Z. Exc. voegde er nog de verklaring aan toe, dat hij bij solMoitatiën wel op bekwaam- en geschiktheid let, maar nooit vraagt naar iemands religieuss gezindheid. De Arbeids-begrooting voor 1924 te op Vrijdag 27 Juni door den Senaat zonder stemming goedgekeurd. De heel-lange dis- cussiën werden weet men voornamelijk beheersebt door de bespreking der groote kwestie van- mede-zeggenschap en sociaU- satie. Als de Eerste Kamer een Voorzitter bezat, van wien wezenlijke leiding uitgipg, zouden deze academische bespiegelingen na tuurlijk -tijdig gestuit zijn. Maar generaal Van Voorst, hoe charmant en goedhartig ook, te geen praeses van eenige kracht. Hy luistert met gespannen aandacht, een vriendelijk glimlachje op het martiale gelaat met de formidabele knevels. Van ingrypen weet de Senaats-„speaker" nooit ofte nimmer. Terecht heeft minister Aalberse erop ge wezen, dat het debat feitelijk langs de Regee ring heen-ging. Academische discussie zonder praotisehe waarde noemde de Vryheidsbonder en zeer- pientere „business-man" Van den Bergh de gevoerde beschouwingen. Minister Aalberse heeft indertyd uitvoerig zijn meening geuit over de kwestie van het mede-zeggenschap e. a. Z. Exc. van Arbeid verwees naar die rede. En herhaalde, dat het z. i. de taak der Regeertag te om rustig, aan- diaohttg-observeerendi, af te wachten wat er worden, groeien zal van het procesi, thans in d© maatschappijl gistendl Terwijl de minister intussohen den raad gaf om door samenwer king, door eendracht tusschen werkgever en werknemer, voor beiden den' last te verMch- ten. De cbr.-htetorische senator prof. Slotema- ker de Bruine heeft eene treffend-mooie rede -gehouden, waarin hij o. m. betoogde, dat me dezeggenschap der arbeiders, wat de leiding eener onderneming betreft, in strijd is met den rechtma-tigen eisch, dat de -bezitter, die de risico en de verantwoordelijkheid draagt, ook do macht hij de leiding in han den 'behoort te hebben. Overigens te prof. Slot-emaker volstrekt geen tegenstander van het mengen der ar beiders in beoordeeling van verschillende be langen. De heer Van den Bergh wees er nog op, dat mannen als Stork en Van Marken inder tyd „besprekingen met de werknemers van dezelfde groene tafel" hebben bevorderd. Maar dat soort van mede-zeggenschap te toen gesaboteerd, onmogeiyk gemaakt door.... ae Vakvereenigingen! De heer Stenbute, de soc.-demooratteche reus met de stentor-stem, roept uit,' dat de arbeiders genoeg hebben van „de dictatuur van den werkgever", dat zy niet langer ver kiezen te buigen- voor diens inzichten, wat de leiding eener onderneming betreft. De heer Stenbute ziet echter voorbij- o. a„ dat de werknemer, die stem heeft by de leiding, naast het genieten van de lusten ookde lasten moet helpen torsen! Dit te -toch aller eerste eisch- van hiliykheidL Hoe dat te regelen?.... Niemand dus de heer Stenhuis inbegrepen! weet ant woord op die vraag te geven. „U hebt heele- maal' geen methode!" voegde de heer Van den Bergh hem toe. En de heer Stenhuis zal als eerlijk man, de juistheid van dat woord' moeten erkennen. Zooals mr. Aalberse zei-, wy allen heb ben rustig te verbeiden het antwoord op de vraag, of uit het proces, dat eene nieuwe maatschappij vormt, inderdaad zal groeien de samenleving, zooate de heer Stenhuis en zyne geestverwanten zich die denken. De Senaat ging den 27en uiteen tot den avond van 8 JuM as. Om dan aan te vatten, alvorens van zomer-reeès te genieten, het restant van hetgeen de Tweede Kamer in -deze ten-einde spoedende campagne nog voor de Eerste Kamer ter afdoening achterhek 'Het Lagerhuis nam deze week het ontwerp tot wijziging van het Invoerrechten-tarief in de afdeelingen ter .bespreking. Terwijl de 1ste eb de 4de JuM werden ge reserveerd voor het behandelen, voor den Senaat rijp maken van enkele urgente dingen. Ik noem daarvan slechts het ontwerp, dat de Regeering «bevoegdheid geeft om het Schoenenwetje (invoeryerbod), hetweMr te vervallen, weer te doen herleven, wanneer de omstandigheden dat mochten vorderen. Minister Aalberse heeft Dinsdag j.-l. ver zekerd, dat hy er zeer stelMg niet spoedig -toe zal overgaan om weer een invoer-verbod int te vaardigen. En gelyk de heer Van Ryckevorsel zei, men mag veilig vertrou wen stellen in het eerlyke woord van dezen bewindsman. Voor 's heeren Staaknan's vrees, dat de Regeertag zwichten zal voor de pressie, door protect-ionisten van- 's heeren- Fleskens' soort op haar geoefend-, zonder dat zy zelve overtuigd te van de noodzakelyk- heid van invoer-verbod, bestaat al heel weinig reden. Minister Aalberse verdedigde de preven tieve strekking van het ontwerp nog met te wijzen op den. geldnood!, -thans in Du-itsch- land heer schend, en die Duitsche leveran ciers ertoe brengt om tegen spotprijzen te verkoopen, enkel en alleen om maar „bare specie" in handen té krijgen. Het ontwerp is Dinsdag aangenomen met de stemmen der Linksche afgevaardigden tegen, by wie zichde leden der chr.-his- torische fractie voegden. Dr. Lovink had betoogd, dat het ontwerp z. i. onnoodig ia Hy en zyne geestverwanten weigerden minister Aalberse in deze -te steu nen. Voorspel van wat in de campagne 1924'25, als de Tariefs-herziening op het tapijt komt, Zal worden aanschouwd in het Parlement!.... Trouwens, aan „rumor" za] het dan- in de parlementaire „casa" stellig niet ont breken!.... Mr. ANTONIO. teekend op 6100 KM. afstand. De optee- kening begon om 5.49 uur en 24 seo. Waarschyniyk had de aardbeving m Cen- traal-Azië plaats. Een andere sterke aardbeving werd te Hamburg geregistreerd op 30 Juni, des namiddags, op 8100 K.M. afstand. Deze begon om 4.56 uur en 43 sec. Ten slotte werd op 26 Juni om 2.05 uur en 30 seo. een aarbeving geregistreerd in het antipodengebied in den Stille Oceaan. Ook te Potsdam werd Donderdagmor gen een sterke aaTbeving op een afstand van 6000 KM. opgeteekend. OOST-INDIE. De vermiste Bandoengsche scholleren. De lyken van de dirie vermiste jongelui zy n in een' -grot op den bodem van den Kawah Ratoe (een van1 de kraters van den Tankoeban Prahoe) gevonden op aanwy- zing van een inlander, die vermoedeiyk eerder wist van het tot van- de vermisten. Belasting van tantièmes. De Ind. regeering stelt voor, personeelstan- tièmes alleen te belasten, indien het totale inkomen de 20.000 overschrydt. Madoereesch dueL Twee inlandsche telefoonbeambten te Kamal hebben volgens Madöereesche ze den geduelleerd, wat zeggen wil, dat zy gevochten hebben, tot één hunner dood was. De partijen waren Mas Soerawidjojo, chef van het telefoonkantoor van Kamal, en Djojo, een mandoor van den buiten dienst. De aanleiding van de vechtpartij was de vrouw van Djojo, die de eerste vrouw was van Soerawidjojo, naar dezen laatsten terugwilde, waartegen de tweede vrouw van den inlandschen telefoonchef bezwa ren had. Het gevolg was een ruzie tus schen de twee vrouwen en van de weer omstuit een twist tusschen de mannen. De twist is in het telefoonkantoor dooi de mannen' uitgevochten, waarby de tweede vrouw van Soerowidjojo de eenige getuige was. Volgens het verhaal van deze vrouw heeft het duel, dat met piso's blati gevoerd werd, zeer geruimen tyd geduurd. Lichaam tegen lichaam hebben de mannen geworsteld, elke kans gebrui kend om elkaar met het mes steken toe te brengen. Met eiken messteek werd de stryd wilder. Djojo moet krachtiger geweest zijn dan zyn tegenstander, want hy kreeg zelf 8 messteken, doch bracht er Soerawidjojo 7 toe. Toen deze laatste 6 messteken ont vangen had, vocht hy nog wanhopig ver der, doch de zevende maal sneed het mes zyn slagader door. Daarna hebben zy nog lijf tegen lyf, wentelend in bloed, ge worsteld, doch de krachten van Soerowid jojo namen door 'bloedverlies zoo snel af, dat de stryd toen spoedig was 'beslist. Het telefoonkantoor moet veel op een slachtplaats geleken hebben, zoo besluit de Ind. Crt. dit ietwat lugubere verhaal. Tweede Kamer medegedeelde nieuwe rappor- ten, enhet ontslag van dezen minister van Waterstaat na tien maanden van jam merlijk beleid. schien niet van belang ontbloot, het oordeel van een der directeuren, dien ik in de puhM- citeitsafdeeling van het departement van han del sprak, hier weer te geven. Hy- gaf in de eerste plaats volkomen toe, dat de auiomo- b.élindustrie op het oogenblik voor een moei- lyk probleem staat. Na den oorlog is die In dustrie ontzettend! gegroeid!. De welvaart van het land' kwam voornamelyk tot uiting li-n het bezit van- een auto. „Have your own car". Verleden jaar werdi het hoogtepunt bereikt, toen er in dit land alleen meer dan een mil- lioen wagens werden, verkocht. Maar lang zamerhand' is de markt echter verzadigd ge raakt. Een ieder, die voor een auto in de ter men valt, heeft er vrijwel eeni, De binnen- landsche automobielhandel heeft dus onge veer het punt bereikt, dat voor iedere nieuwe auto, die er verkocht wordt, een tweedehand'- s"he wagen van de hand moet worden ge daan. Dit komt- voor een belangrijk deel ten 'aste van den handelaar. Automobielhande laren verplichten zich per contract per jaar een bepaald aantal1 wagens van den fabrikant te koopen. Om nu nieuwe auto's te kunnen v»rkoipen\ moet de handelaar het- den koo- per aanlokkelyk maken, en dit kan gewoon- lyk alleen geschieden, door den gebruikten wagen van den kooper over te nemeni en hem daarvoor een groot er bedrag te geven, dan hy feitely-k geneigd zou zyn te doen. De fabrieken hebben veel te lang op een basis van voorgaande jaren voort gewerkt, en al is het waar, dat de koopkracht in- het buiten- landt grooter wordt en dus de vraag naar automobielen in het buitenland' ook steeds toeneemt, de binnenlandsche automobielhan del was zoo veel belangrijker dan de buiten- landsohe, dat dit er niet tegen opweegt. Het is dus wel een merkwaardig toeval, dat de heer Ford net tot de conclusie koftit, dat een vjjf-werkdagen-week zoo sympathiek is voor de samenleving, in een tyd, dat er voor een zes-werkdagen-week niet voldoende werk meer la Aardbevingen geregistreerd. Een Wolffberlcht uit Hamburg deelde mee, dat Donderdagmorgen aldaar een buitengewoon hevige aardbeving is opge- UIT DE PERS. De Girodienst „De Tel." schrijft: Eindelyk te de Minister van Waterstaat ei toe overgegaan zich tegenover de Tweede Ka mer in een schrijven te verantwoorden over den „gang van zaken" by den postchèque- en girodienst. Men herinnert zich, hoe wy op 17 Juni j.L nog naar Aanleiding van het verschynen var het jaarverslag der Nederlandsche Bank de vraag stelden, waarom, nu deze -insteMing 1 April jJ. reeds het oogenbMfc gekomen achtte, waarop tot heropening van den dienst kon worden overgegaan, dit tot dusverre nog steeds niet is geschied. Wy opperden toen de veronderstelling, dat de arbeid onder lei ding van de Nederlandsche Bank verricht, weer gedeeltelijk zo-u zyn -te niet gedaan dooi volgende functionnartesen met andere in zichten. Deze veronderstelling biykt thans op goe den grond: -te berusten. Het heeft hier aan den sterken man, een minister, ten volle voor zyn taak berekend, ontbroken. Onverschoonbaar is de onstand vastigheid en zwakheid! van dezen -bewinds man, die eerst de Nederlandsche Bank te hulp riep om later haar advies te negeeren en -toe te staan, dat haar arbeid gedeeltelyk weer werd te niet gedaan, de commissie-Tak een boeiend schuldrapport schryven liet, aan de cr>minissie-König opdracht gaf de-principieele vraagstukken, aan de heropening verbonden, te bestudeeren, om haar daarna weer op een belangryk punt in den steek te laten. 'W ant de minister volgt- nu vrijwel blinde- nngs de voorstellen van den directeur: er komt- voorloopig geen vestiging van kantoren te Amsterdam en Rotterdam; de economische krachtsverspilling gaat dUs rustig door en voor de grootste oentra van ons land) zal het chequeverkeer bemoeilykt blyven. Wy twyfelen er niet aan, dat het oordeel der geschiedenis hard, zeer hard zal zijn te genover een minister, die duldde, dat de girodébGde uitgroeide tot een nationaal schandaal" wiens beleid een bedenkeiyke on vastheid van ly'n toonde en die thans kort voor het recès zich plotseling schynt té her inneren, dat de -girodienst nog steeds niet funotionneert en- hals over kop een, nieuwe commissie van drie benoemt, welkèr eindbe slissing hy met beide handen accepteert. Wy geven het den directeur van den irim dienst toe: het, is thans geen tyd meer voor nieuwe experimenten. Er is echter sedert Augustus 1923 ruimschoots gelegenLSet weest om rustig de invoering vaSWtaeSw hetlïm °™egen en voor té bereiden. En 7 2®? "SWÏiJk. dat men thans ten einde raad het Belgische stelsel oopiëeren kmr2S2'!J,lni 1924 toekomstige ke n van deskundigen naar Brussel vertrok- nationale administratief-organisatorteche on macht te getuigen, Wy iv achten thans op de „spoedige" ope ning van den dienst hoe het met de niet- kloppende rekeningen staat wordt niet ge- zegd de publicatie der in resumé aan de De vermiste jongen. De 18-jarige W. ZL, die te Winkel werd vermist, is even buiten Amsterdam door een politieagent gevonden met een ern- stige wondie aan den hals. Hy leefde toen nog. In het Binnengasthuis te Amsterdam is hy later overleden. Er behoeft niet aan een misdaad te worden gedaoht. In verdorven gezelschap. Voor de vacantiekamer der rechtbank te Rotterdam moest Donderdag terechtstaan de 23-jarige H. M. R., zonder beroep en thans gedetineerd, tor zake van heling. De verdedigster van bekL, mevr. mr. Hoek, deed' voor den aanvang van deze zaak het ver zoek, de deuren te sluiten, waaraan de recht bank voldeed Wy vernamen, dat deze zaak, die te Rot terdam en ook daarbuiten veel opzien baarde, daar er verschiMende gegoede famMies by be trokken waren, zich ongeveer als volgt heeft toegedragen. BekL, iemand van goeden huize, trad eenj. gen -tyd geleden in het huwelyk met een dochter van een der vele in den oorlog rijk geworden groent enexporteura. Hierdoor kwam hy in het bezit van een vry groot ver- mogen, hetgeen hy echter in korten tyd voor een groot deel met vrienden eb vriendinnen, o. w. velen van verdachte zeden, verbraste. Onder zijn vriendinnen bevonden zich ook eenige jonge meisjes van 19 en 17 jaar, beid# dochters uit zeer goede famMies. Met deze meisjes maakte hy verschiMende autotochten enz. Langzamerhand kreeg hy de meisjes ge heel in zyn macht. Hy zette haar tot het stelen van geld van haar ouders en ten slotte tot prostitutie aaa De meisjes werden op deze wyze geheel zyn gewiMige slachtoffers. In een pand aan de Hoogstraat, waar een bekend Rotferdamsch fotograaf zijn ateüers gevestigd heeft, werden de samenkomsten georganiseerd, waar beklaagde de meisjes met verschillende heeren, tegen- betaMng van een bepaald bedrag, in aanraking bracht. Van dit geld behield hy zelf het grootste deeL De vader van een der meisjes begon ten slotte achterdocht te koesteren, hy Met haar nagaan en toen hy zeker wist, dat zijn doch ter zich weer in het pand aan de Hoogstraat bevond, waarschuwde hy de politie, welke een inval deed en beklaagde arresteerde. Oor- spronkelyk lag het in de bedoeling, hem we gens souteneurschap te vervolgen. Hiervan werd evenwel afgezien en thans had hij zich wegens heMng van een gouden horloge, dat ééin der meisjes van haar vader gestolen had, te verantwoorden. Het O. M., waargenomen door mr. J. de Visser, eischte tien maanden gevangenis straf. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredactefur der Heldersohe Courant, Vaüeriusstraat 64huis, Amsterdam. Stand in cyfers: Zwart: 2, 6, 9, 19, 37 en 38. W't: 11,17, 21, 22, 36 en 48. In dit stukje is de wyze waarop Wit scfrtj- ven brengt op 8 en 28 gee9tig, evenals ée handige' manier waarop hy tegeiykerÜjd uneerslag doet ontstaan. 1- 36-311 37:26 2\ 17T12! Het maafct toet uit hoe Zwart slaat: er komt toch altijd een stuk op 8 en een op 28, terwyl tevens meegenoemde meer- slag overblijft. 2- 2638 48431 profiteert van de bepaling „meeralag gaat voor" il 6:8 4. 43 12! en wint op tempo. Het volgende probleem te eigenaardig door den eindistandl Zwart heeft dus 4 schijven meerl 1. 84—29 5>ft - qa s! 4. 5. 6. 7. 8. 2»—23 88—33 32 3 42—37 4338 48:10 25:14 23 :34 19:39 39:28 21:41 41 32 88 :43 4:15 is hü i 8chl^n toch. ij erlcren. Een merkwaardige slot*tand!

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2