Derde Blad. BINNENLAND. VAN ZATERDAG 5 JULI 1924. Mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt f. Te 's-Gravenha-go is uit Zeist, waar hij den laatsten tijd tijdelijk vertoefde, het bericht ontvangen van het overlijden van mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, oud- voorzitter van de Tweedie Kamer der Sta- ten-GeneraaL Een vordering tegen den Staat. De Haagsche rechtbank heeft Vrijdag uitspraak gedaan in zake een vordering van eenige onderofficieren op den Staat. Bij K. B. waren deze onderofficieren ontslagen, terwijl hun dienstverbintenis nog niet was beëindigd. De onderofficie ren vonden een dergelijke handelwijze on rechtmatig en stelden op grond hiervan een vordering in tot uitbetaling van hun tractement. De rechtbank verklaarde nu de eischers niet ontvankelijk in hun vordering tot uit betaling van het tractement, terwijl de vordering voor het overige werd ontzegd. Korting on pensioen. „Het Vad," bericht, dat een wetsont werp nagenoeg klaar ligt, waarbij rijks ambtenaren, die pensioen uit de schatkist genieten, op dat inkomen worden gekort. Het bezoek der Amerlkaansche slagschepen. Omtrent het aanstaande bezoek aan ons land van de Amerikaansche slagschepen „Wyoming" en „Arkansas" wordt nog vernomen, dat gedurende het verblijf dier bodems te Rotterdam aanwezig zul len zijn Hr. Ms. pantserschip „Tromp" en de oefeningsschepen der adelborsten „Douwe Aukes", „G 13" en „G 16". Bo vendien zal Hr Ms. „Heemskerck" van 11 tot 17 Juli aldaar vertoeven alvorens zijn oefeningsreis naar Noorwegen te aanvaarden. De commandant der Marine te Willems oord, vice-admiraal O. Fock, zal zijn vlag aan boord van een der bovengenoemde oorlogsbodems hijschen. Aan den admiraal, Newton A, Mc Cully, commandant van bet Amerikaansche es kader, zal worden toegevoegd de luit. ter zee eerste klasse J. T. A. J. Bruinsma van den Marinestal De Postchèque- en Girodienst De Kasvereeniging te Amsterdam beeft, naar aanleiding van de mededeeling, dat een nieuw Girobesluit en een wijziging van d© Postwet in behandeling zijn, een adres aan den Minister van Waterstaat gezonden. Wat bet Girobesluit betreft verzoekt ge noemde instelling in dat besluit ook in zóóver het Belgische systeem te volgen, dat weder de verplichting worde opgenomen, om fin de girobiljetten, de chèques en andere formu lieren, en ook in de kennisgevingen van den dienst, dat de boeking heeft plaats gehad (die immers aan een nota gehecht, tot bewijs van de betaling kunnen strekken), behalve het nummer der rekening, ook naam en woon plaats van den begunstigde en den uitschrqV ver in te vullen, gelijk dit vóór het Giro besluit 1923 het geval was. Vele rekeninghouders en niet alleen de minder-ontwikkelden schrijven cijfers veelal zeer onduidelijk of onleesbaar, en in dien de naam en woonplaats geen controle middel vormen, zouden foutieve boekingen op en van rekeningen meermalen voorkomen. Het Girobesluit 1923 beeft slechts zeer kort gewerkt, maar reeds in dien korten tijd, zegt. adressante, zijn meermalen vergissingen uit dien hoofde voorgekomen en dezelfde resul taten, in nog veel grooter getal, van de be trokken bepalingen zouden dan te duchten zijn. Weezenrento aan pleegkinderen. De voorzitter van den Raad van Arbeid te Nijmegen schrijft: Zoo langzamerhand' is het wel vrij alge meen bekend, dat weezen van verzekerden, ingevolge de bepalingen der Invaliditeits wet, aanspraak op weezenrente kunnen maken. Dat onder bepaalde omstandigheden pleegkinderen ook recht op rente hebben, is minder bekend. Het volgende is een on gewoon geval: Bij een gezin te Nijmegen was een Hon- gaarsch meisje opgenomen, dat reeds een jaar in het gezin voorgoed als blijvend was, toen de pleegvader kwam' te over lijden. Deze was verzekerd ingevolge de bepalingen van de Invaliditeitswet, en er waren voldoende zegels voor hem geplakt. Hot Hongiaarsche meisje voldeed aan het bepaalde bij art. 82 n der Invaliditeitswet, n.1., dat met wettige kinderen gelijkgesteld worden pleegkinderen, die gedurende het jaar, aan het overlijden voorafgaande, op kosten van den verzekerde in diens gezin zijn opgevoed en na diens overlijden geen kostwinner hebben. Het meisje krijgt nu tot haar 14den verjaardag een rente van 18.7.20 per jaar. Verdrag Turkije—Nederland. 'Ben N. H.-telegram uit Oonstantinopel meldt: Men verneemt, dat de Nederland sche gezant baron Rengers zich dezer dagen naar Angora zal begeven teneinde >fCVe reSee"riK aldaar nader te onder- aandelen over een verdrag van vriend schap tusschen Turkije en; Nederland. Dergelijke tractaten zijn reeds gesloten tusschen Turkije eenerzijds en Polen, vweden, Hongarije, Duitschland, Oosten- vk en Bulgarijo. Zoodra dit verdrag ge sloten is, zullen de besprekingen begin nen over een handels- en een vestiging®- tractaat. Credlet Handelskamer. Medezeggenschap in de leiding van de door de Handelskamer opgerichte crisisbedrijven is van de zijde van 'den Staat niet uitge oefend. Eerst na het bekend worden, van de be drijfsresultaten over 1922 toekende zich de toestand met voldoende duidelijkheid af, 's Ministers ambtsvoorganger wist toen aan stonds medio 1923 met de directie van de Handelskamer in overleg te treden om trent de te nemen maatregelen, diat bet scheppen van de mogelijkheid tot voortzetting van het bedrijf en tot inperking van de ge leden verliezen. Dit overleg leidde tot de tot standkoming van de aan de Kamer overge legde regeling. Het verwijt, dat de Regeering de positie van de Handelskamer ook thans nog in een te gunstig licht zou zien is niet gegrond. De vraag aangaande de huidige finanoieele positie van de Han-delskamer en de vooruit zichten van de verschillende onderdeelen van het bedrijf moet dn de eerste plaats worden getoetst aan de bedrjjfsuitkom-steni over het afgeloopen jaar. Blijkens de aan de Memorie van Antwoord toegevoegde overzichten van de bedrijfsuit komsten over de afgeloopen jaren is de voor stelling alsof bet voorkomen van groote ver liezen bij de Handelskamer allerminst uit zondering zou zijn en dat men bij deze instel ling steeds weder aan nieuwe verrassingen zou blootstaan, met de feiten in tegenspraak Zooals met de cijfers wordt aangetoond. Naar 's Ministers meening spreken de in dat overzicht, vervatte gegevens een duide lijke taal. De becijfering aangaande de in de eerstvolgende jjjren te verwachten winsten doet zien, dat op goede gronden de verwach ting gewettigd is, dat in de eerstvolgende jaren een winst zal kunnen worden gemaakt van circa 97.000 per jaar. Gaat deze ver wachting in vervulling, dan zal het reserve fonds reeds'na vier jaren tot 600.000 zijn gestegen. Indien de garantie werd opgezegd, zou de Regeering in ieder geval aansprakelijk zijn voor de op den datum der opheffing loopende vorderingen van de Ned1. Bank wegens gedis conteerde promessen en hij zou van de Han delskamer niet een onmiddellijke aflossing van de loopende creddeten kunnen vergen. Liquidatie op korten termijn zou een groot geldelijk verlies voor den Staat beteekenen. De verliezen op debiteuren en verstrekte Regeeringscredieten zouden zeker 30 van deze vorderingen uitmaken. Ongeveer de helft van de aangesloten vereenigingen zou n.1. gelijk een onderzoek heeft uitgewezen tot liquidatie moeten overgaan. Tenslotte deelt de Minister mede, dat ook voor het vervolg het toezicht op het bedrijf van de Handelskamer zal worden uitgeoefend door den accountantsdienst van 's Rijks di recte belastingen. De Ambtenaarssalarissen. Noodelooze agitatie. Het Handelsblad meldt: Het perscommuniqué afkomstig van het comité ter behartiging der alg-emeene be langen van het Overheidspersoneel (A. O. O. P.) dat in ons ochtendblad van gisteren is opgenomen, gaf ons aanleiding eens te informeeren naar de juistheid van de me dedeeling, dat de door de regeering voor gestelde kernsalarissen 26 en meer la ger zijn voor sommige ambten dan de ma ximum-salarissen, welke in het Bezoldi gingsbesluit van 1920 voor deze ambten voorkomen. Ons is verzekerd1, dat er geen enkele aanleiding bestaat voor de veronderstel ling, dat verschillende categorieën van ambtenaren zooals uit dit bericht zou zijn af te leiden, 26 en meer in salaris zou den achteruitgaan1. Die achteruitgang zal voor de gehuwden en kostwinners ten hoogste 20 bedragen. De hoofdambtenaar ter zake door ons geraadpleegd, verklaarde het zeer te be treuren, dat het comité, waarvan bedoeld perscomité afkomstig is, telkens weer de gemoederen door het verspreiden van der gelijke berichten geheel noodeloos in be roering brengt. De nieuwe Jachtwet. In een schrijven aan de „Middelb. Ct." over de nieuwe jachtwet wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het slechts in een enkele gemeente mogelijk is gebleken een complex bij elkaar te houden, elders is de jacht vernietigd en wordt er lustig op, los gestroopt midden in dezen tijd. In Zeeland zijn de landbouwers op vele plaatsen bitter slecht te spreken over den nieuwen last. Zij mogen thans gedurende tal van ja ren de niet onaanzienlijke afkoopsommen betalen en daarvoor hebben zij een vrij wel waardeloos bezit gekregen. De be staande jachtgezelschappen zijn ontbon den, toezicht is er niet meer. Ook het toe zicht op hun erven, waarbij de jachtop zieners zulke goede diensten konden be wijzen isverd'wenien.De theoretici, zij die niet wenschen dat de „beeren" oneer zullen jagen, krijgen hun zin, doch de boeren zullen niet kunnen jagen, om dat er geen jachtvelden meer zijn en geen toezicht, doch de hoeren zullen kunnen betalen, vele jaren aaneen. Het conflict bfl Werkspoor. Het Haagsche Correspondentiebureau meldit: Onder leiding van den rijksbemdddelaar den beer H. A. van LJsselstein, werd Don derdag in het Departement van Arbeid, H. en N. een bespreking gehouden tus schen de vertegen woordigers van den Me- taalbond en de directie van Werkspoor eenerzijdls en de vertegenwoordigers van de betrokken arbeidersvakvereenigingen en organisaties anderzijds, inzake de uit breiding van het conflict bij Werkspoor tot enkele ondernemingen buiten Amster dam, met name tot vier ondernemingen, gevestigd te Rotterdam. Daar de gerezen moeilijkheden te Rot terdam1 beschouwd moesten worden als een gevolg van het conflict bij, Werkspoor, waren thans de Aimsterdamsche en Roti terdamsche belanghebbenden bijeen, ten einde de moeilijkheden in hun geheel te bespreken. Het bleek ten slotte mogelijk, beide par tijen in1 zooverre tot overeenstemming te brengen, dat dë aanwezige vertegenwoor digers bereid werden gevonden, eenige voorstellen aanbangig te maken, en te be pleiten bij hunne committenten, welke bi aanvaarding geschikt zijn, het conflict bi Werkspoor te beëindigen, waartoe, bi overeenstemming van werkgevers en werkgevers eü' werknemersorganisaties, ook de directie van Werkspoor wilde me dewerken. Deze voorstellen waren: 1. dat Werk spoor dadelijk na de opheffing van de staking wilde overgaan tot een onmiddel lijk ingaande loonsverlaging en wel van 10 op het tariefloon en van 21/, op het uurloon; 2. dat de in staking gegaan zijnde arbeiders, werkzaam bij. Werkspoor, welke door de 'Directie dier vennootschap beschouwd worden als te zijn ontslagen, door haar opnieuw in dienst worden ge nomen, voor zoover de stand der werk zaamheden aan Werkspoor zulks toelaat en onder nadere voorwaarden, vast te stel len door de directie van Werkspoor, in direct overleg met dén voorzitter van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond; 3. de di rectie van Werkspoor zich verbindt, af te zien van eenigen rancunemaatregel, in welken zin ook. Voorts werd aangenomen, diat, wanneer het conflict bij Werkspoor zou zijn opgelost, de arbeiders in de me taalindustrie, die te Rotterdam of elders buiten Amsterdam hun arbeid hebben ver laten, omdat zij zich niet wilden belasten met de uitvoering van werken welke in de onderneming, waarin zij arbeiden moe ten, door Werkspoor waren uitbesteed, zouden worden teruggenomen in dezelfde onderneming, waarin zij van te voren werkzaam waren. Ook in deze ondernemingen zouden geen rancunemaatregelen tegen deze arbeiders worden toegepast. Voorts werd! nog overeengekomen, dat zoodra de staking bij Werkspoor zou zijn opgeheven, het door Werkspoor uitbestee- de werk zou worden vrijgegeven, in dien zin, dat er werknemers verplicht zouden zijn, dezen arbeid in hun werkplaats uit te voeren', zoodra en voorzoover de werkge ver dit zou eischen. De ter vergadering aanwezige vertegen woordigers der organisaties hebben toe gezegd den rijksbemiddelaar zoo spoedig mogelijk in kennis te stellen van de beslis sing der lichamen, die zij vertegenwoor digen. De Brandarls terug. De verleden week van hier naar Lon den vertrokken motorreddingsboot Bran- daris ia Vrijdag te Amsterdam terugge keerd. Legaten aan de arbeiders. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de in April overleden tnevrouw D. Blooker aan elk der arbeiders van de N. V. Int. Cacao fabriek J. en C. Blooker aan de Weesper- zijde te Amsterdam een legaat vermaakt. Deze legaten, waarvan het kleinste gelijk staat met één jaar loon, vormen vooral voor de langer in dienst zijnde werklieden een zeer belangrijk bedrag. Openluchtspel te Bergen (N.-H.) „De Maskerspelers1" zullen in den loop der as, hoogseizoen-weken als openluchtspel op voeren, „De Heiligenbron", een tooneelspel in drie bedlrijvon van den overleden Ierschen schrijver J. M. Synge, in de vertaling van L. Si-mens. Het buitengewoon mooie openluchtterrein te Bergen, eigendom dër Fam. Van Reenen, werd ben bereids voor deze opvoeringen be langeloos afgestaan. „De Heiligenbron" (Weïï of the Saints) is een bijna symbolisch spel van twee blinde bedelaars, die ziende gemaakt door een won der Gods, en dan weer tot blindheid verval lend!, die blindheid verkiezen, waarin ze zich de wereld en zich zeiven mooi kunnen droo- men, boven een nieuw herstel van hun ge zicht. Het is ijl werk en toch heel sterk; het is een dramatiseering van innerlijks en niet van uiterlijks; een teekening van mensehen en menschelijke passie en menschelijke droo- men en niet van uiterlijk gebeuren. Het'is in een woord al wat het drama wezen moet om ons aan te doen als kunst, fin plaats van han dig ontspanningswerk. De vertaling van dit in een ietwat dialecti sche en eigenaardig gestyleerde taal geschre ven'werk, bracht geen geringe moeilijkheden. Synge laat zijn menschen niet „logisch" spreken, maar „impressionistisch". Daarbij heeft hij den Ierschen zingzang ook in de rythme van zijn zinnen doen hooren. Ge poogd Is zoo weinig mogelijk van die eigen geur te laten verloren gaan. Bij deze vertooningen dus zulen de Echte zingzang, de mengeHng van reaEsme en volkspoëtiek tot bun recht te brengen zijn, en dient men te bedenken, dat Iersch realis me 'geen Hollandsch is; dat t Iersch karakter een levendig en luchtig doen met zich brengt en de tragiek van dit spel wel mee moet spre ken, doch onder den grotesken humor be waard', wi©r verwantschap met dien van onza 17e eeuwsche boerenleven-schilders niet te miskennen valt i Deze opvoeringen zullen plaats hebben geheel volgens speciale aanwijzingen van- Dr, Irwin Brown, de schrijver van „Irelandrils Humour and Pathos", welke door een jaren lang verblijf in Ierland, als bij uitstek met dé daar heerschende zeden en gewoonten be kend mag worden, geacht. 25-Jarlg bestaan van den Provincialen Bond van Dilettanten Tooneelver. In Noord-Holland. A.s. Zondag 6 Juli zal bovengenoemde Bond zijn 25 jariig bestaan herdenken tij dens de jaarvergadering, welke gehouden wordt 's morgens 11 ur in de „Roode Leeuw" te Schoorl. Als de neodzakell. agenda-puntén (het zijn, er weinig) afgehandeld zijn, zal de vergadering) een feestelijk karakter dragen. Tijdens 't diner muziek en daarna voordrachten, zang en een tooneelstukje. We twijfelen niet of het zal er wel gezél- Eg toe gaan. Leden van niet aangesloten vereenigingen, die kennis met den Bond wtilen maken hebben ook toegang tot de vergadering. In het a.s. Seizoen zaï een Jubileums- tooneelwed,strijd gehouden worden, waar voor nu el reeds medailles zijn toegezegd, welke wedstrijd misschien te Hoorn za word'en gehouden. FINANOIEELE EN ECONOMISCHE BERICHTEN. De Rotterdamsche Bank. In verband' met het communiqué van de Nederlandsche Bank, heeft het „HM" zich Woensdag tot den president van de Rotter damsche Bankvereeniging gewend/ met het verzoek om nadere inlichtingen betreffende de daarin ter sprake gebrachte punten. De heer Westerman verklaarde het vol gende: „De toestand van de Bank is volkomen ge- zondi, de loop van de zaken is geheel bevre digend, de winstcapaciteit is niet geringer dan ten vorigen jare. Onze EquicEtei-t is vol komen voldoende. /Mochten door bijzondere omstandigheden aan |die Equiditeit abnormaal groote eischen worden gesteld, dan staat De Nederlandsche Bank achter ons, gelijk uit het door die in- stelEng in het Ochtendblad van 1 JuM ge plaatste communiqué blijkt. „Die bijzondere omstandigheden zouden alleen kunnen voortkomen uit een overwe gend aanbod onzer aandeelen-, waarvoor ech ter, naar mijn beste overtuiging, met het oog op onze geheele positie, absoluut geen reden bestaat." Uit Berlijn wordt aan „De Telegraaf" ge meld: De directie van de Duitsche Rijksbank heeft van den president der Nederlandsche Bank de volgende verklaring ontvangen: De ongunstige geruchten, welke in dien laatsten tijd over de Rotterdamsche Bank de ronde doen, missen iederen grond. De Nederland sche Bank heeft na onderzoek van den toe stand der Rotterdamsche Bank tegen het tot uiting komende wantrouwen stelling geno men en1 beeft openlijk verklaard! ujet dë Rot terdamsche Bank te zullen samenwerken ter handhaving van d© Equiditeit van die bank als dit noodig blijkt te zijn. De Rotterdamsche Bank heeft evenals zoovele andere .banken in de laatste jaren ook groote verMezen geleden, maar niet tot zulk een omvang en van zoo- danigen aard, dat deze een ongerustheid om trent de bank zouden kunnen rechtvaardigen. In het bijzonder zijn de geruchten, dlat de bank door transacties in Fransche francs zware verliezen heeft geleden geheel uit de lucht gegrepen. De Bank heeft voor zichzelf bij franc- transacties, die zij in het gewone bankver keer en op fra-ncsrekening voor derden beeft aangegaan, geen enkel veriies geleden!. (Naar verder nog wordt vernomen, staat de opheffing van het Hamburgsche filiaal van de Hollandsche Bank voor ZuidkAmerika inet in- verband' met dezen toestand'. Tot deze op- beffing is reeds een jaar geleden besloten, omdat het onmogelijk bleek voor die instel ling het recht van deviezenbank te krijgen. De zaken werden toen voorloopig voortgezet om de loopende affaires af te wikkelen. Thans evenwel zijn de onkosten te hoog dan dat het nog wenscheljjk zou zijn de bank verder te laten bestaan. Naar aanleiding -van de ongunstige geruch ten -omtrent den- toestand van de Rotterdam sche Bankvereeniging, welke door het eigen aardige communiqué van de Nederlandsche Bank nog versterkt werden, wendde de re dactie van „Voorwaarts" zich tot de directie van de Rotterdamsche Bankvereeniging, die haar o. m. het volgende mededeelde: Reeds eenige jaren ioopen er geruchten over de positie van de /Rotterdamsche Bank vereeniging welke ongunstige berichten volgens de directie alen grond missen waardoor de koers der aandeelen werd aan getast. Om het vertrouwen onaangetast te landhaven heeft de directie de hand aan den coers van haar aandeelen gehouden, d. w. z. dat zij zelf, wanneer er aanbod' van aandeelen waai, deze opkocht om daardoor den koers op peil te houden. Nadat de directie van de Rot terdamsche Bankvereeniging ©enigen tijd deze taktiek had gevolgd, besloot zij' echter, dat daaraan een einde moest komen. De di rectie was zich daarbij bewust, dat wanneer zij met deze steunaankoopen- ophield!, de koersdaling tengevolge zou hebben, dat ver schillende gelden zoudien worden opgevraagd en dus een sterk beroep op de liquide mid delen der bank zou worden gedaan. De direc tie van de Rotterdamsche Bankvereeniging leeft zich, met deze mogelijkheid voor oogen, :ot de Nederlandsche Bank gewend1, die zich jereid verklaarde-, om, wanneer door deze tak tiek d© Equide -middelen van de -Bankvereeni ging in de knel zouden komen, deze' te steunen-. De directie verklaarde, dat hierop ook neer komt dë uitdrukking in het communiqué van de Ned. Bank, „om, indien dit noodig -mocht blijken, de Equiditeit te handhaven!". De oveor- voorzich-tige inkleeding van deze mededeeEng heaft echter volgens haar een argwaan ge wekt, waarvoor geen reden is. Aangaande de aankoopen vaffc^adeelen Rott. Bankver. door de fim,^™ on» waarover „Het Volk" berichtterWn We direc tie geen mededeelingen doen. Zij was daarbij niet betrokken. I Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand. Aan het verslag over 1923 onü-eenen wij het volgende: De crisis, welke nu reedls 2 jaren vele groot-bedrijven heeft'aangetast, heeft thans ook in den- handeldrijvenden middenstand zich sterk doen gevoelen. Ook de Centrale Middenstandsbank beeft de gevolgen daarvan ondervonden en over 1923 'besloten geen dividend ui-t te keeren, doch de winst en re serves te -bestemmen voor afschrijving op debiteuren, -en onder afzonderlijk hoofd op de balans te plaatsen de risico's, welke de Cen trale Bank ingevolge de overneming van eenige zelfstandige Middenstandsbanken nog draagt. Deze overgenomen zelfstandige ban ken- bleken niet in staat te zullen zijn na af schrijving van hun kapitaal en reserves de hun toevertrouwde gelden volkomen -te secu- reeren en de Centrale Bank heeft het groote offer gebracht in -het belang van. een zoo groot gedeelte van den middenstand, om plle aan die banken toevertrouwde deposito- en spaargelden- te garandeeren, terwijl zij- dam -tot geleidelijke afwikkeling der. aldaar loo pende risico's zal overgaan. De verdere uitzetting van credie-ten werd zooveel mogelijk beperkt, en de stijging van het uitstaand crediet is i-n hoofdzaak toe te schrijven aan de vermelde overneming van zelfstandige banken. De vraag naar crediet was onder den middenstand zeer sterk, zoo dat lang niet aan de vraag voldaan kon worden. Het uitstaand crediet steeg van 25.768.336 tot 26.479.410. De deposito's en gelden van derden stegen van ƒ12.773.414 tot ƒ16.142.410. Het geplaatste aandeelenkapitaal bedroeg per ultimo December 1923 4.183.100, hetwelk verdeeld was in 2.462.000 gewoon kapitaal, waarop nog te storten valt f 1.241.486 en 1.721.100 preferent kapitaal. De bruto winst bedroeg 1.135.637, terwijl de onkosten bedroegen f 891.255, zoodat een netto winst resteerde van 244.381. Eenige kantoren bleken ook over 1923 nog met een nadeelig saldo te werken en besloten is tot opheffing van die kantoren. Het ver slag acht d© perspectieven voor de toekomst hoopvol, mede gezien de stijgende richting, waarin alle onderdeelen van het bedrijf (effec ten, assurantiën, valuta, incasso) zich be wegen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot subsidie aan de Pa- rijsche tentoonstelling van moderne sier en nijverheidskunst. Verworpen werd het voorstel van den voorzitter om nog vóór het reces de wij ziging in de officiersopleiding te behan delen. De wereldkampioenschappen In de zesmeterklasse. Een mooi Hollandsch succes. Men seint uit Havre, dat de „Willem Six" (stuurman mr. Carp) in de serie van den wedstrijd om het wereldkampioen schap in de zesmeterklasse eerste is ge worden met zes seconden voorsprong op nummer twee. MARINEBERICHTEN. Het reisplan van de „Heemskerck" Het reisplan van Hr. Ms./Heemskerck" naar de Noorsche wateren voor een oefo- ningstocht met adelborsten van het oudste studiejaar, is als volgt vastgesteld: Donderdag 17 Juli vertrek uit Neder land; Zaterdag 19 Juli aankomst te Lervik; Maandag 21 JuU vertrek van Lervik, aan komst fe Odde; Woensdag 23 Juli vertrek uit Odde; Donderdag 24 Juli aankomst te Balholmen; Zaterdag 26 Juli vertrek van Balholmen, aankomst te Gudvangen; Maan dag 28 Juli vertrek uit Gudvangen, aan komst te Balholmen; Dinsdag 29 JuU ver trek van Balholmen; Woensdag 30 Juli aankomst te Dronitheim; Maandag 4 Augustus vertrek uit Drontheim; Donder dag 7 Augustus aankomst te WiEeans- oord. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het ontwerp inzake het. verleenen van steun aan de Handelskamer. Het volgende is er aan ontleend! De Minister herinnert er aan, dat het door de Regeering ingediend voorstel geeni bestrij' ding beeft ondervonden en dat uit de geschie denis van de totstandkoming der garantie o. m. blijkt, dlat bij het treffen van den ge- wraakten maatregel elke gedachte aan eenige bevoorrechting van de coöperaties boven den middenstand vreemd is geweest. Het eerder bekend worden van de slechte uitkomsten van het kleedingbedrijf zou den Staat in geen geval het middel aan de hand hebben gedaan zich, door het opzeggen der garantie, aan zijn mede-aansprakelijkheid voor de geleden verliezen te onttrekken. Een mededeeling aan de Duitsche Rijksbank. Naar wij vernomen-, zal de kap.-luit. ter zee J. J. Heilbron in hot aanstaande najaar aftre den als chef van het personeel van de Marine te Willemsoord en vervangen worden dioor luit. ter zee lo kl. C. ter Poorten. Met ontslag uit den Zeedienst: 17 Juli: marinier le kl. G. B. H. Vrijen-hoek. 20 Juli: stoker le kl. H. Ballast en militair werkman I. de Vries. 26 Julimatroos 3e kl. L, v. d. Veen. 29 Juli: korp.-vlgtmr. C. C. Verkerk. 31 Juli: marinier le klasse J. W. Jansen. 1 Aug.: serg, vlgtmr. A. Been en mar. 3e kl. G. P. Vennekor. 30 Aug.: torpedist-maj. C. Besier. iDe hij het korps mariniers gedetacheerde kap. der Inf. H. P. van Vuuren wordt den 14 Juli van Mar.kaz. Amsterdam tijdelijk ge plaatst aan boord Tromp. De lult. ter zee 2e kl. W. H. Toten-burg wordt van 24 Juli tot 7 Aug. van de Kooij tijdelijk gedetacheerd op de Mok. De luit. ter zee 2e kl. M.-JR. J. Lagas die nende aan boord Gelderland wordt den 18en Juli a.s. van zijne plaatsing ontheven wegens einde oefening. De kap. ter zee A. F. Hansen wordt den 16en Juli a.s. eervol ontheven van het bevel Hr. Me. Schorpioen en ter beschikking gesteld. Op dien datum wordt de kap.-lult. ter zee H. A. Romswinckel thans eerste officier aan -boord van dien bodem, belast met -het bevel. In de maand Augustus a.s. zal er een trans port schepelingen der Kon. Marine naar de tropen worden uitgezonden. Luit. ter zee 2e kl. J, G. .Nauta Laomka Ia uit Oost-Indiö teruggekeerd.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9