T fltaBccrzi Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 10 JULI 1924. Gisteren slaagde te Amsterdam voor de L. O. akte onze plaatsgenoot de heer Th. J. Btegter, leerling der Ohr. Normaal lessen, alhier. Overzicht van den loop der Bevolking ln het eerste halfjaar 1021 Bevolking op 1 Jan. 1924 Vermeerdering door: M. V. Vestiging 897 538 Geboorten162 119 Vermindering door: Vertrek. 549 538 Overlijden50 66 1 M. V. 16278 14183 - 1059 655 17337 14838 699 698 16738 14240 16278 14183 460 57 totaal 30978. Bevolking op 1 Juli 1924 Vermeerdering Bevolking op 1 Juli 1924 In het eerste halfjaar 1924 werden 103 huwelijken gesloten. In dat zelfde tijdvak hadden 115 sterf gevallen plaats, gerangschikt naar de volgende leeftijden, t.w.10 ben. het jaar; 3 van 14 jaar; 4 van 614 jaar; 2 van 1519 jaar; 7 van 2029 jaar: 9 van 30—39 jaar; 11 van 4049 jaar; 8 van 5069 jaar: 41 van 6079 jaar; 20 van 80 jaar en daarboven. Voorts werden 3 mannelijke en 2 vrouwe lijke kinderen als levenloos geboren aan gegeven. Koninklijke Marine Jachtclub. De volgboot voor de zeilwedstrijden voo? de leden en genoodigden zal Vrij dag en Zaterdag des voormiddags 9 u. 30 gereed liggen in de mond van de haven. Evenals vorige jaren zal de sleepboot „Drenthe" daarvoor dienst doen. De programma's der zeilwedstrijden zijn voor de leden verkrijgbaar op de lboot, op het K. L v. d. Marine en in de Marineclub. Aan de deelnemers aan de zeilwedstrijden worden de programma's toegezonden. Het Zweedsdie bezoek. De Zweedsche bezoekers, die hier van de week zijn gearriveerd, rolden, zooals men dat plastisch uitdrukt, met den neus in de boter. Stralend zomerweer en ker mis, wat kan ér idealer zijn om iemand het bezoek aan een vreemde plaats aange naam te maken dan deze twee dingen? En wij zien dan ook deze kermlsweek de stra ten gestoffeerd met de propere Zweedsche branikragen, en we zien de jongens, ge tooid met allerlei kermisheerlïjkhéden, langs de kramen wandelen. Hoe ze zich verstaanbaar maken? ach, de internatio nale gebarentaal wordt wel begrepen en de Zweedsche kroon is uiterst solide. Maar ook officieel en officieus wordt alles gedaan om den vreemden bezoekers bun verblijf hier aangenaam te maken. Vanwege d!ein commandant der marine werd aan de drie commandanten Dinsdag een diner aangeboden. Woensdagmiddag werd in den tuin van het Paleis een thé gegeven; hierbij was de stafmuziek aan wezig. Aan de bemanningen werden Dins dag en Woensdag door den commandant der marine bioscoop-voorstellingen in Tivoli aangeboden, alsmede een tochtje naar het vliegkamp de Mok, waarbij te vens het eiland werd bezichtigd. Hedenmiddag heeft op het terrein An kerpark, en voetbalwedstrijd' plaats waar bij door de Sportvereeniging „Zeemacht" een prijs beschikbaar is gesteld. Aan de Vrijdag en Zaterdag ter reede van Texel te houden jaarlijksche zeilwed strijden zullen de Zweden met eenige sloepen deelnemen. Daartoe is een extra nummer ingelascht, uitsluitend voor de Zweedsche sloepen. Tenslotte kunnen wij nog vermelden, dat als contra beleefdheid door den comman dant der Zweedsche schepen hedenmid dag aan de Nederlandsche collega's een diner wordt aangeboden aan boord van een der schepen. Dit alles zijn beleefdheden en vriend- schapuitingen, zooals die aan dergelijike vriendschappelijke bezoeken steeds zijn verbonden. Er is echter een geheel nieuw element in, doordat thans ook de gemeente zich officieel met dit Zweedsche bezoek bemoeit. Hedenmorgen te 10 uur toch zijn de Zweedöche bezoekers in eenige auto's vertrokken voor een tochtje langs de Zui derzeewerken, welke tocht hen door het gemeentebestuur is aangeboden. De tocht vangt aan op het Havenplein; de bezoe kers gaan door Wieringerwaard en via Schagen weder terug; op Duinoord zal de keer Klop zorgen voor een lunch, die hen yan gemeentewege aangeboden wordt, en ki dien loop van den middag hoopt men ^awterug te zijn. Wjj vinden dit denkbeeld om dezen vreemdelingen aldus iets te laten zien van uitstek nationaal werk als de thn^ ^ing der Zuiderzee, zeer sympa- ek. Immers, dit werk trekt reeds thans het buitenland de aandacht; Holland is «t land, dat van oudsher den strijd tegen heeft gevoerd en als zoodanig 1b„I ?ns la«e polderland dan ook buiten- wcw° vermaardheid. En de Zuiderzee-* ^rjcen, die speciaal voor onze plaats van groote beteekenis kunnen worden, zullen den Zweedsohen bezoekers een idee geven van wat onze Hollandsohe ingeni eurs op dit gebied kunnen doen. Het ifl bovendien ideaal weer voor dezen tocht, zoodat hij niet anders dan aangename herinneringen bij de bezoekers kan na laten. In ons volgend nummer hopen wij om trent den tocht zelf een en ander te kun nen vertellen. De Kermis, De inaituur heeft blijkbaar willen breken met de traditie, dat het op Heddersche kermis altijd slecht weer is, want met uitzondering vuu den eersten kermisdag, toen het weer aanvankelijk wat somber was, bleef het tot nu toe schitterend weer. Dat diit van invloed is op de kermis zelf, zouden wij zonder meer niet durven beweren; er zijn symptomen, die doen zien; dat de kermis bezig is haar eigen dood langzaam te sterven, en wij hebben zoo'm idee, dat een volgend geslacht dit ouderwetsche, verouderde vermaak wel niet meer zal kennen. Gelukkig, er komen andere genoegens van heter allooi, van hoo- ger orde, voor in de plaats. Wij denken hier bijvoorbeeld aan openluchtfeesten van de jeugd, aam gymnastiek en sport, die meer en meer worden beoefend. Het neemt niet weg, dat ontegenzeggelijk ook de kermis van thans nog haar bekoring heeft. Bij' mooi weer, zooals deze week het geval is, is het stadsbeeld er fleuriger door geworden; de tahooze straatkunstenaars, die zich hier en daar hebben geconcentreerd, brengen leven en vertier. Weliswaar heeft men in menig opzicht een te veel' van het goede wij. denken aan de stadswijken in het centrum, waar op afstanden van een vijf tig meter soms de draaiorgels en andere mu ziekinstrumenten elkander trachten te over schreeuwen, maar er zijn vaak musici onder deze straatartisten, die inderdaad de moeite om naar te luisteren ten volle waard zijn. Het gezelschap Volendammers, dat hier met eenige harmonica's en slagwerk concer ten geeft, maakt zeer goede muziek; ook een strijkje hoorden wij; met harp, bas, enz., en zeer zeker zal de burgerij zich ten opzichte van deze menschen, waaronder blijkbaar uit stekende musici, niet onbetuigd laten. Minder smakelijk is de uitstalling van al lerlei mismaaktheid. Plotseling- komen deze stakkerds uit den grond gerezen en bevolken ze de straten; straks zullen ze even plotse ling weer verdwijnen en vergeten worden waar komen ze vandaan? waar gaan zij heen? hoe leven zij?Maatschappelijke parasieten, leiden ze hun plantenleven bij de gratie der menschelijke barmhartigheid. Wfent dat is ook de goede zijde der kermis: dat zij de koorden der beurs openzet voor deze ongelukkigen, anders op de liefdadig heid van> openbare kassen aangewezen. Hopen wij intussohen, dlat het mooie we der deze week zal blijven. Natuurlijk, dat de traditioneele poppenkast ook thans niet ontbreekt; deze week staat de ouderwetsche, primitieve, op het Konings plein, en een gansche schaar jongens en meisjes er rondom, luisterend naar het klas sieke, onsterfelijke verhaal van' Jan Klaassen en Katrijn. En Woensdagmiddag was de van verleden jaar welbekende mevrouw Dora Schramade weder in „Musds Sacrum" aan wezig met haar poppentheater en haar goo cheltoeren, en evenals toen wist zij thans weder een zaal vol jongens en meisjes aller aangenaamst bezig te houden. Het poppentheater van mevrouw Schra made is bevolkt door poppen van ontegen zeggelijk goeden huize. Wel ranselt Jan Klaassen, zooals nu eenmaal de echte Jan Klaassen behoort te doen.niet zijn- vrouw, want dat is niet netjes, maar zijn buurman, den schoorsteenveger en den mul der, maar hij doet het met distinctie. Hij vloekt niet, hij zegt geen onfatsoenlijkheden, zooals zijn collega van het Koningsplein van de week, kortom, hij is een beschaafde Jan, en Katrijn is een keurig vrouwtje met een hagelwit schortje voor. Een van haar zeven en-twintig spruiten voert zij' ten tooneele en het is aandoenlijk te zien hoe de kinderen op dit poppegedioe reageeren. Tot zelfs de jongens, de groote jongens, leven mee met de lotgevallen der poppen; met open, ver rukte snuitjes zitten ze te luisteren, en een- zucht van genot gaat op als het uit is. Behalve deze poppenkastvertooning kre gen we nog wat aardige buik„be8preklngen" met een poppetje van fel-rood haar. Poil de carotte noemen ze diat in Frankrijk. Zooals al die buiksprekende kereltjes was hij nogal eigenwijs en- werd dies op zijn nummer^ezet door de vertoonster. Het ©ardigste nummer was wel het goochelen; omdat hier verschil lende kinderen zelf mochten meehelpen en op het tooneel komen (denk eens aanl) Ja, ze kregen soms de volledige uitrusting eens toovenaars aan. En zoo was het alles en alles een uiterst genoeglijke middag voor de 200 kindleren; die deze voorstelling bijwoonden. Gisteravond zijn wij in- dezen Schouwburg gaan zien „De 28 dagen Van Gairette", Mili taire Vaudeville Operette in 4 bedrijven; van H. Raymond en A. Mara, muziek van Victor Roger. Deze operette wordt opgevoerd door de solisten van de Haghesangers van het „Pa leis voor Volksvlijt" te Amsterdam en was de eerste uitvoering hier ter plaatse van de 4 buitengewone voorstellingen, die dit ge zelschap gedurende de kermisweek hier zal geven. Dus tot en met Zaterdag wordt dit zelfde programma bier uitgevoeid. De inhoud van deze Vaudeville Operette is een aaneenschakeling van geestige tooneel- tjes, die door Gairette, een jeugdige, schoone Franqaise, gedurende de 28 dagen, welke haar man bij1 zijn regiment moet uitdienen, len die hem tot hiertoe is gevolgd; worden veroor zaakt. Tal van leuke vergissirikjes, allerlei minnarij'tjes en galante avontuurtjes in den goeden zin van het woord worden luchtigjes voor het voetlicht gebracht en dat alles wordt gezongen en gesproken door eerste rangs-artisten en begeleid met schoone Ingezonden mededeeHng. LJü 1 WARME DAGENI VRUCHTENWAFELS DE LINDEBOOM (WED. B. VAN DOESBURO) IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend! MANDRI MANDARINO- VOOR DE LUNCH BU DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, avond onbedaarlijk gelachen. De opkomst van het publiek het vooral op de hoogere rangen niets te wenschen over. Wij kunnen het uitgaande publiek een gang naar deze Schouwburgloge bert aanbe velen. Het was weer een ouderwetsche avond, zooals wij er vroeger zooveel hebben bijge woond in de kermisweek, waardoor de echte kermisvreugde van weleer weer over de men- muziek, gedirigeerd door den kapelmeester, den heer Henk Kreeft. Onnoodig te zeggen, dat het een avond van waar kunstgenot opleverde. Het applaus was niet van de lucht en men heeft heel den schen vaardig wordt. In deze drukkende tij den is een avond van luchtige scherts, vroo- lijke, opwekkende zang en muziek niet te versmaden. Wie daaraan behoefte heeft en ik zou meenen, dat velen daar tegenwoor dig behoefte aan hebben ga eens een avond doorbrengen in de ruime, luchtige en lang niet ongezellige Schouwburgloge. Hij zal zich zijn gang zeker niet betreuren, Wit hebben opzettelijk geen namen ge noemd van de artisten (wie ze wil weten, raadplege de annonces), want door er eenogen te noemen, zouden we de anderen te kort doen. Goede wijn- behoeft geen krans allen zonder onderscheid waren uitstekend in hun rol en werden aan het eind nog eens luide toegejuicht door het enthousiaste publiek. Een niet onaardige reclame voor de be kende en gerenommeerde „Turmac"-cigaret was door het grappige spel heengeweven. Gezelschap Roy aards. „De Sabijnsche Maagdenroof." Het gaat in Casino excelsior. De eene avond overtreft de andere. Royaards ge zelschap geeft Zaterdagavond de oerko- misch'e klucht „De Sabijnsche Maagden roof", een kolossaal laohstuk met dolzin nige grappen van Pisuisse doorspekt en voor den modernen tijd pasklaar gemaakt. „Als de Jonge wijn bloelf'. Een spel van blijheid en ernst door Björnstjerne Björnsan. Inderdaad, en, laat ons er bijvoegen: een psychologisch zeer goed' geschreven spel-van-het-huwelijk; waarin groote menschenkennls, en veel fijnheid Is verwerkt, doch dat om verschil lende redenen nochtans onvoldaan laat. Vooreerst: het is geen sterk tooneelspel, wat gisterenavond van Björnsan werd op gevoerd; het eerste bedrijf is vrij kleur loos, en daarin is nog geen spoor van een exposé der handeling. Eerst in het tweede bedrijf komt er wat teekening, en begint men te begrijpen waar de schrijver heen wil. Hij gaat niet zeer ver, hij blijft dicht bij huis, in het struikgewas des alledaagi- schen huwelijkslevens. Het is eigenlijk ai- les te zarnen, een vrij tam spel. Want wel iswaar worden er hevige en booze woor den ln gezegd, maar per slot van reke ning moeten die niet al te serieus worden genomen. En weliswaar ontvlucht Wilhelm Arvik zijn huis en gezin, maar niet erg ver, want mot de eerstvolgende boot komt hij terug. Neen, de waarde van Björnaon's tooneeL stuk moet men dan ook uitsluitend zoe ken in de zeer goede teekening van het familieleven der Arviks. Het aanvang»- tooneeltje, als alle Jonge meisjes uit het gezin den proost Hall rekenschap vragen van zijn preek over het huwelijk, waaraan Paulus te pas is giekomen, is een der aar digste scènes uit het stuk. Er zijn er wel meer, maar over 't algemeen laat het stuk zelf u onvoldaan. Wat in 's hemelsnaam heeft de mysterieuse figuur van Karl Ton ning jn het stuk te maken? Karl Tonning, van wien we niets weten dan dlat hij een "beetje een woesteling is, die opkomt met een revolver, en een paar woorden wisselt met het meisje, dat blijkbaar de vrouw van zijn hart is, Karl Tonning, een geheim zinnig hors d"oeuvre. Ook Ibsen heeft van die mysterieuse figuren, die aan de Noor- sohe literatuur inhaerent zijn; Neen, een sterk stuk is dilt geens zins, en zeer zeker zal het veïe toeschou wers dan ook teleurgesteld hebben. Ko van Dijk had de rol van Wilhelm Arvik, maar wij' zien hem liever als de bulderen de Tommy van den vorigen avonds Mevr. v. d. Horst—v. dl Lugt Melsert was de on begrepen en onbegriteendö echtgenoote: echt menschelijke en zeer goed uitgebeel de figuur. En de dochters en het andere jonge volk, die den proast Hall omringden als een krans bloemen een eerwaardig pre- dikantenhoofd, vormden de aardigste entourage, die wellicht ooit in eenig too neelspel is neer gezet. Zóó beschouwd, viel het ten slotte nog weer mee, omdat er was jeugd en le ven en liefde en wat smart en weemoed, welke alle tezamen ons leven vormen, dat in ieder geval hierin goed was uitgebeeld. Hedenavond speelt het gezelschap Rooyaards en opent met „de Violiers", het fraai tooneelstuk van onzen eigen schrij ver Willem Schtlrmann. Het bezoek wordt wat grooter, en de benedenzaal was gisterenavond voL INGEZONDEN. WATERLEIDINGTARIEVEN EN NOG WAT. Naar aanleiding van de beschouwingen van den Vierstar-schrijver in de Heldersche Cou rant van 10 Juni over deze zaak ziji het mij vergund' alsnog enkele opmerkingen te ma ken. Door verlof en een daarop volgende dienstreis was ik niet vroeger in staat deze zaak te 'behandelen. Toch komt het mij wem- schelijk voor, dat enkele cijfers van den vietr- starschrjjver nader getoetst worden. Of het kwade trouw" was, toen ik ver onderstelde, dat, èls de vierstarschrijver zelf alles geloofde, de consequentie moest zijn, dat hjj aan zou dringen op verlaging der tarie ven, laat Ik rusten. HU geeft nu toe, dat zijn bezuinigingen) niet in 1924 effectief zouden zijn, óók al waren we het er allen over eens ge wordem Volgens mededeeling van het Ooi lege is de waterlevering door het Pnov. Be drijf 18 Maart ji. ingegaan, vierstar zal me ten goede houden, dat ik aan deze opgave meer geloof hecht dan aan wat hjj heeft hoo ien zeggen. Mij is duidelijk geworden; dat vierstar met die hoogere oppompcapaciteit der elektromo toren er op wijde wijzen; dat 't mogelijk was zonder riemoverbrenging de pompen aan te drijven. Uit den door mij aangehaalden zin was méér te leZen, maar nu geeft U als verlies aan arbeidsvermogen door een riem overbrenging 17/100 (250/1450) en zoover ik in handboeken vond; is dit verlies aan ver mogen zoo een 6/100 'deel! Nu er een beschouwing komt van het Col lege, zal ik hier niet verder op ingaan, alsook niet op de kostenraming. Inderdaad- komen mij de bedragen te laag voor en ik las dien zin over „het aanslaan op die cijfers" als be doelde vierstar de mogelijkheid uit te druk ken, dat 't waarschijnlijk was, dat men in dezen tijd1 op de cijfers kritiek oefenen zou. Echter begrijp ik nu, dat dit de handschoen was, die tegenstanders toegeworpen werd'. Maar we zullen n-u maar afwachten wat van wege 't College opgegeven wordt! Stroom kos ten De bepaling van het contract niet de P.E.N. inzake grootverbrui kers is mij bekend en acht ik onbillijk. Wil de Gemeente haar eigen gasbedrijf geen on eerlijke concurrentie aandoen; dan moet zij met den gasprijs in dit geval rekenen zooals de P.E.N. doet met den stroomprijs, n.1. niet met het distributiebedrijf rekening houden, maar alleen met de mogelijkheid om, gezien het feit, dat het bedrijf er is, door den meer deren afzet een kleineren meerprijs boven de directe kosten van meer koleniverbruik te verkrijgen. Immers alleen doordat de P.E.N. geen rekening houdt niet alle kosten, die door het electriciteits-bedrijf der Gemeente gedragen worden, is het mogelijk zoo goed koop te leveren. Warmtewaarde van het gas. Ik zou geneigd zijn om over dat gas-met- lucht grapjes te gaan maken, maar acht het beter om zakelijk te blijven. Mij is bekend; dat het watergas fabricee- ren momenteel net zoo heel voordeelig is en dat er fabrieken zijn, die er over denken om op andere wijze een gasmengsel van pi. m. 4000 calorieën warmte-waarde te gaan ma ken. Maar do natuurkundige uitdrukking voor dfe verbrandlings- of warmtewaardte is niet zoo gebrekkig, dat de stelling van vier star, dat gas-met-lucht van 4000 cal. minder waardiger is dan gas-met-watergas van 4000 cal., opgaat. Onderstaand staatje laat iets an- diers zien. 1918 4800—3000 268,2 L. 292,5 1919 8433 1920 2855 271,4 1921 1922 Zooals U ziet wettigt het verschil in warm tewaarde niet die pl. m. 20 meergebruik van 1922 boven 1921. Het gas is beide van onze fabriek. Dus is het meerverbruik alleen te verklaren, dat het oppompen met de traag vloeiende prise d'eau meer arbeid vorderde. Tenslotte: De kleinverbruikers ge bruiken; zegt vierstar, 80 van het water en betalen 45 van de lasten. Ik zal aantoonen, dat dit. onwaar is. De 'begrooting 1924 (memoriën van toe lichting) raamt het verbruik buiten de abonnó's om aan particuliere bedrijven, H. B. S„ Oorlog, Marine, enz., enz. op 197240 M'. en wat krijgen we nu als we werkelijk zooveel lekverlies hadden? Produotie 600.000 M'. Aan Part. Bedrijven, enz. 197.240 802760 M'. Aan Abonnó's 80 150.000 Om nu niet bij ramingscijfers te blijven, volgen de cijfers over 1922, dus geconsta teerde getallen! Totaal productie 407088 M\ Aan Part. bedr., Marine, enz. 168785 Aan Abonnó's 80 238303 M8. 122126 Lekverlies 116177 M8. Ik geloof, dat èls zoo iets in de buurt van do waarhedi was, reeds lang hiernaar eens een onderzoek zou zijn ingesteld, want dit is niet van vandaag of gister! Om nu eens de rekening goed op te zetten zal ik maar rekenen met die 6 verlies, die vierstar te weinig vindt Waarschijnlijk ontleent hij- ze aan het contract der Gemeente met het P. W. B., ik voor mij geloof niet, dat het overnemen eenige grond heeft, '4 is aller eerst geen bedrijfsresultaat, maar een con- tracts-gegeven en geldt dan nog voor een leiding, die in afgelegen wegen ligt, maar goed, ik geloof zeer zeker, dat het verlies niet boven 5 zal zijn. Totaal productie 1922: 407088 M8. 5 lekverlies 20354 Aan Part. bedr., Marine, enz. 886734 M\ 168786 217949 Ms. Dit is dan het water, dat door alle abonnó's tezamen gebruikt wordt en 56 van het totaal. En nu 1924: Geraamd totaal 500000 M8. 5 lekverlies 25000 Aan Part. bedr,, Marine, enz. 475000 M\ 197240 277760 M*. Dit is dan het geraamde gebruik door de abonnó's en 58 van het totaal, waarbij er de aandacht op gevestigd wordt, dat het schrobverbod in 1922 wel, nü niet van kracht is. En wat betalen nu de abonnó's? Voor 277760 M». de som van 107390.80 of 88.66 oent per M\ En de kostprijs is ƒ205316 475000 43.22 oent. Dus met méér lekverlies betaalt men nog niet den kostprijs. (Zelfs bij 10 nog niet). Zal ik het nog op andere wijze uitrekenen? Part. bedr., Marine, enz. krijgen: 197240 M'. voor 103.950.97 kostprijs ~10.4322 85.247.13 Winst 18.708.84 Hiervan gaan af 2634 vallende als kosten op waterlevering per slang aan schepen, dus blijft pi, in. 16.170. Is het nu niet aardig, dat het verlies op de levering aan de abonnó's 277760 X 4.56 12.665.86 en door de herziening van de gel dende huurwaarden een winst van een 4000 verkregen is. Dus kan leder hier uit zien, dat de abonnó's onder den kostprijs water be trekken. Nu zal natuurlijk de een dichter bij zijn maximum komen dan de ander. Grootte van gezinnen en 't vereischte onderhoud in en buiten het huis hebben daar veel invloed op, maar 15000 L. per drie maanden is voor een gezin van 5 personen nog slechts 33 L. per dag per persoon en de groote meerderheid der verbruikers valt op 15 M8. èn daaronder! Rekent men voor de abonnó's zonder meter eenzelfden prijs per M*. ais voor de abonnó's met meter bij' maximaal gebruik, dan mogen zij gebruiken ongeveer 870000 iM*. er is geraamd 277760 M8. dus ongeveer 75 Ook dit cijfer bevestigt de juistheid1 van mijn berekeningen. Gemiddeld zal' men onder het maximum blijven, maar toch is het m. i. wijs, dat het maximum niet te laag staat, opdat het niet dadelijk knellend werkt. Waar de een toch niets aan heeft, kan de ander zeer mee gebaat zijn. Mijn eindconclusie is, dat de abonnó's bij een gebruik van 58 in de lasten voor 53 bijdragen. Bedenkt men hierbij nog, dat de vele huis- aansluitingen en al d'e administratie extra kosten veroorzaken, dan is het duidelijk, dat de burgerij' het water beneden kostprijs krijgt. Het kwam mij terwille van de waarheid wenschelijk voor deze zaak alsnog te behan delen; Ongemotiveerd wantrouwen tegen een Gemeentebestuur in zakelijk kwesties kan nergens goed voor zijn. Met mijn hartelijken dank voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw. dnr., Ir. CORN. VAN DAM. Vóór wij het. betoog van den heer Van Dam beantwoorden, moeten wij hem een be leefd verzoek doen en wel, om aah B. en W. te vragen een staat over te leggen en dien te publiceeren, bevattende de volgende ge gevens over het 4e kwartaal 1928 en le kwar taal 1924, elk afzonderlijk, van: a. het aantal aangeslotenen ln die kwar talen van: ten eerste tarief B 1 (154) ten tweede tarief B 2 (624) ten derde tarief B 8 (1448) Poppenkast tn „Musls Sacnmf'. Schouwburgloge Kerkplein (tegenover de Marinewerf). wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar prikjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE OR1G1NEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante kofflesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. „Het Vaderland" schrijft: Het publiek heeft gegierd van 't lachen en ik heb meegedaan. „De Haagsche Courant": Deze welbekende, dolle, beschaafde en 'gees tige -klucht van Franz en Paul van Schönthann (door Pisuisse vrij vertaald en met actueele grappen gelardeerd) blijft het uitstekend doen. Ze is dan ook in haar genre uitstekend. En ze woidt door de artisten van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", onder Louis Saal- born's bekwame regie, voortreffelijk, prachtig in den toon geepeeld, zoowel wat iedere rol als het zéér vlotte ensemble-spel betreft Allen, zonder uitzondering, waren zéér goed. Dat er onophoudelijk en onbedaarlijk gelachen is, schreven wij reeds. Er ia ook veel en warm geapplaudiseerd voor deze uitstekend verzorg de vertooning van een alleramusantste klucht. „De Nieuwe Courant": Wederom tot kostelijk vermaak van de tal rijke bezoekers heeft het Nederlandsch Too neel gisterenavond een herhaling gegeven van de klucht die als „De Sabijnsche Maagden roof" op naam staat van Franz en Paul von Schönthann. Dat deze klucht voldoet aan alle negatieve en' positieve eischen, die gesteld kunnen worden, Is bekend. Alle& wat men ziet en hoort is verjnakelijk, wanneer het slechts zóó te zien en te hooren wordt gegeven als gisterenavond het geval was. J»ar Warmtewaarde Gasverbruik per iooo M". gas opgepompt water 3986 252,7 3966 296,2 lekverlies 152700 M8. dus een 80 I

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5