Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BUITENLAND VAN ZATERDAQ 19 JULI 1924. Btf het te 's-Gravenhage gehouden examen daagden voor derden stuurman Groote Stoomvaart de heeren L. Smelik en A. J. Westers alhier. Onze vroegere plaatsgenoot de heer N. L. ten Hacken slaagde gisteren voor het hoofdacte examen. Gisteren slaagde te Haarlem voor de booidacte de heer G. 't Hart, onderwij zer alhier, (leerling van dien cursus voor Hoofdakte te Helder). Hr. M& „Hoemskerck.*' Het pantserschip Heemskerok, oom- miandant kapitein-luitenant ter zee Tel- ders, is Donderdagmiddag van Rotterdam naar zee vertrokken, tot voortzetting van zijn reds naar Noorwegen. Aan boord' be vinden zich de adelborsten van heit oudste studiejaar. Hr. Mh. „Trompt. Bel reisplan van Hr. Ma, „Tromp" voor een oefenlngsreis met adelborsten naar de Noorsche wateren is als volgt vastgesteld: Vrijdag 23 Julil vertrok van Rotterdam1; Maandag 28 Juli aankomst te Odde; Woensdag 80 Juli vertrek van Odde; Donderdag 81 Juli aankomst te Balholmen; Zaterdag 2 Augustus vertrek van Balholmen en aankomst te Gudvan- gen; Maandag 4 Augustus vertrek van Gudvangen en vereeniging met Hr. Ms. „Heemskerok", Donderdag SI Augustus aankomst te Nieuwediep. Concert Stedelijk Muziekcorps. Tengevolge van het ongunstige weer is het conoert van het Stedelijk Muziekcorps Vrijdagavond niet doorgegaan; het zal nu, bjj gunstig weer, Dinsdiag worden gegeven. Het Strandfeest van Volksonderwljs" Het weer schijnt zich, na die uitbarsting van Vrijdag, weder geheel te herstellen. Ge lukkig maar, want anders zou Ihet er voor het kinderstrandfeest van de komende week slecht uitzien. U weet, dat de Vereeniging „Volksonderwijs" dit heeft georganiseerd, en dat het belooft een aardige Woensdag middag te zullen worden. Op het oogenblik doen al 825 kinderen mee; er ds een vlieger wedstrijd! aan verbonden voor jongens. De jonge meisjes van 8 tot 10 jaar zullen zich kunnen meten in blokjesrapen, voor de ouderen (van 11 tot 14 jaar) wordt een wed- strijdi in baldragen georganiseerd! Jongens en meisjes samen zullen trachten elkander de loef al te steken met (het vervaardigen van zandtHguren. Tenslotte is er een voetbalwed loop voor de jongens. Als nu het weer meewerkt, kan het, we zelden dit reeds, een aardige middag worden* Maarheel erg groot is de kas van Volks onderwijs" niet. Of eigenlijk is het juister te zeggen, dat er maar een heel klein sommetje voor beschikbaar is. Vandaar, dat men hoopt op de goedgeefschheid van kindervrienden, die nog een en ander willen beschikbaar stellen! Alles ls welkom, snoeperijen en ver snaperingen zoowel als geld, en allerlei prij zen en prijsjes. Zooals reeds is medegedeeld, zullen de kin- deren Woensdagmiddag te half twee van het Westplein afmaroheeren. Keuringsdienst Vee en Vleesch. Verschenen ls het Verslag van den Keu ringsdienst van Vee en Vleesch over het jaar 1923. De opbrengst van de keurloonen bedroeg In 1923: 8415.2$, in. 1922: ƒ8649.495. De vermindering is een gevolg van den venninf derden invoer van vleesch. i Verricht werden de volgende slachtingen (de tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn van het jaar 1922): Runderen 1268 (1168); vette kalveren 20 (17); graskalveren 24' (89); nuchtere kalve ren 181 (288); schapen 2 (4); geiten 8 (8); varkens 2781 (2690); paarden 820 (298). De invoer van buitenlandsch versch vleesch (Deensch vleesch), die in 1922 zeer aanzienlijk was, is in 1923 geheel opgehou den. Het ingevoerde rundvleesch was steeds bevroren vleesch en grootendeels bestemd voor de Kon. Marine. Op 81 Deo. 1928 be stonden vier vleeschwinkela, waarin bevro ren vleesch werd verkocht. Ingevoerd werden 3n 1928: 8 geheele run deren; 8 geheele paarden; 134 geheele var kens; 8 geheele nuchtere kalveren; 150 halve varkens; 2215 rundervierden; 49 kalfsvier- den; 28 paardemvierden; 290 K.G. rund vleesch; 7480 K.G. rundvet; 2780 K.G. var- kensvleesch; 415 K.G. varkensvet; 1860 K.G. kalfsvleesch. Het aantal noodslachtingen» waaronder ook zjjn begrepen de gestorven dieren, was 1923: 17 runderen, 5 varkens, 2 nuchtere kalve ren, 2 schapen, 15 paarden. ■De vernietiging van afgekeurde dieren en organen geschiedde gewoonlijk in den ver brandingsoven der gemeentereiniging, alhoe wel deze daar mjet bijzonder geschikt voor is. Vernietigd werden: 'tien runderen, vier varkens, vier paarden» twee nuchtere kal veren en een schaap. Voorwaardelijk zijn goedgekeurd z.gm. verkoop in 't klein onder toezicht, populair genoemd op de vrijbarik: het vleesch van 10 funderen» 8 paarden, 8 varkens en 1 schaap. Voorwaardelijk goedgekeurd na sterilisatie, welke sterilisatie plaats vond op het ge meente-slachthuis te Alkmaar, het vleesch. van: 8 runderen en 5 varkens. Het aantal winkels, waar versch vleesch werd verkocht, bedroeg op 81 Dec. 1928: 88, den verkocht, ls .veel grooter en nogal va- rlëererd. Het toerioht ©erop kan vm regel matig plaats vinden, o. a. werden hierbij ver. nïetigd: 40 blikken gehakt en 52 Wikken leverpastei. In 1828 werden opgemaakt vijf processen- verbaal. Van 1285 gekeurde runderen waren tuber culeus: 821, d.i. 24.9 in 1922: 28.08 Van 24 gekeurde graskalveren waren tu berculeus: 2, dti. 8.4 dn 1922: 8.37 Van 2786 gekeurde varkens waren tuber culeus 191, 1. 6JJ In 1922 was dit laat ste cijfer: 9A1 Wegens tuberculose werden gesteriliseerd te Alkmaar op het gem.-slachthuls aldaar: het vleesch van 8 runderen en 5 varkens. In Wleringen werden de volgende keurin gen verricht: Varkens 556; runderen 108; schapen 80; geiten 4; nuchtere kalveren 19; kalveren 8; paarden 9. In. Anna Paulowma: Varkens 454; runde ren 108; schapen 7; geiten 8; kalveren 60; paarden 84. Driemaal werd' in de gemeente Anna Pau- lowna herkeuring aangevraagd, de eerste uitspraak bleef tweemaal gehandhaafd, één maal onderging deze een geringe wijziging. In de andere gemeente werd geen enkele maal herkeuring aangevraagd! Arbeidsbemiddeling en Werkelooshfilds- verzekering. Verschenen is heit Verslag van boven- genoemden Dienst over het jaar 1923, waaraan het volgende ontleend is: In het afgeloopen jaar werd ojm. aan B. en W. geadviseerd, a. ter bestrijding der werkloosheid over te gaan tot aanleg van den weg van de Doggersvaart naar het Tuindorp; b. ter bestrijding der werkloosheid in het kleennakersbedriif het maken van kleeding voor het politiepersoneel in de maanden December en Januari te doen plaats vindien. Aan punt a werd tot heden nog geen uitvoering gegeven, terwijl ten aanzien van punt b door het College yan Burge meester en Wethouders werd medege deeld, dat hieraan niet kan worden voL daan. Het personeel bestond in het afgeloopen jaar uit den Directeur, een adj.-oommies, twee klerken en een controleur. Mutaties hadden niet olaats. De cijfers der bemiddeling zijn in "het 'afgeloopen jaar ©enigermate achteruit- geloopen. Hieruit moet echter niet de con clusie worden getrokken, dat minder ge bruik van de Arbeidsbeurs is gemaakt. Dit terugloopen is uitsluitend te wijten aan het feit, dat in 1923 door de gemeente veel minder werken, uit het oogpunt van werkverruiming, werden uitgevoerd dan in 1922. In het afgeloopen jaar werden mede door tussehankomst van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling een aantal arbeids krachten in'België en Frankrijk geplaatst. De bemiddeling voor de vrouwen was het afgeloopen jaar «enigszins minder dan het vorig jaar. Dit is toe te schrijven aan het feit, dat door tusschen van particulie ren Duitsche dienstboden rechtstreeks werden aangenomen. Van het gemeentelijk bureau voor be roepskeuze, hetwelk in een der lokalen van den Dienst bleef ondergebracht, werd een zeer ruim gebruik gemaakt.' De Directeur van den Dienst der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering bleef met de adminstratieve leiding belast. Met uitzondering van St Maarten en Vlieland was er in het afgeloopen jaar in alle 'tot het District behoorendie gemeen ten een oorrespondent der Arbeidsbemid deling aangesteld! De resultaten der Intercommunale Ar beidsbemiddeling zijn in beteekenia toe genomen. Het aantal aanbiedingen van werkzoe kenden, aanvragen van werkgevers en plaatsingen vermeerderde De correspondenten ontvingen op be paalde tijden een lijst vermeldende de aan de Beurs vacante, plaatsen. Door den Directeur werden eenige ma len verschillende correspondenten bezocht ter bespreking van do te nemen maatre gelen om de arbeidsbemiddeling in hun correspondentschap meer ingang te doen vinden. Door den Voorzitter en den Directeur werdén eenige malen vergaderingen bij gewoond vami de Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in het kanton Schagen, in welke vergaderingen' bespre kingen plaats vonden over de te nemen maatregelen inzake de werkverruiming en dergelijke. De samenwerking met do corresponden ten en de gemeentebesturen was steeds van aangenamen aard. Werkloosheidsverzekering. Evenals in het vorig jaar was de werk loosheid ook in dit jaar zeer groot Voor al onder de z.g. losse-werklieden heersoh- te zij onafgebroken. De vroeger verkondigde meening, dat, wanneer de Zuiderzeewerken in vollen gang zouden zijn, er geen werkloosheid meer in den kop van Noond-Hollanid zou heersoheo» is niet juist geweest In de eerste plaats is het aanbal1 arbei ders, bij die werken werkzaam, niet zoo groot als oorspronkelijk werd verwacht zulks tengevolge van het gebruik van vele machines, terwijl bovendien door de aan nemers zoo good als geen gébruik van de arbeidsbemiddeling werd gemaakt doch door hen van heinde en ver arbeiders werdén aangenomen. Door het Gemeentebestuur werd' al het mogelijke gedaan om de gevolgen der werkeloosheid zooveel mogelijk te ver zachten. De ter bestrijding der werkloosheid door het Gemeentebestuur ondernomen werken hebben bestaan in het aanleggen en verbeteren van wegen» het bebosschen 1 1 1 1 door het Gemeentebestuur van de Marine aangekochte schepen en nog andere klei ne werken. Bet verschaffen van werk was tenge volge van de groote werkloosheid echter nog niet voldoende om geheel in den nood der werkloozen te voorzien. Het Gemeentebestuur was bovendien genoodzaakt de steunregeling voor uitge trokken en reglementair nog niet recht hebbende leden van werkloozonkassen gedurende 1928 -Intact te houden en tot vaststelling van een garantieloon voor de harlngvissaherij over te gaan. Gedurende dit jaar weid in totaal aan steun uitgekeerd' een bedrag van 85.506.04, terwijl de kosten van hef ga rantieloon 22.120.92 hébben bedragen. Het door de gemeente verstrekte sub sidie ten behoeve der alhier wbnende le den van werklozenkassen bedroeg over: 1922 6237.41" 1918. 419.45" het aantal winkels, waar vtoesohwaren war-der z.g. Donkere Duinen, het floepen van In December was de omvang der werk loosheid van dien aard1, dat de ruimte in het gebouw onvoldoende was om de dage- lijksche aanmelding van werkloozen^ loo- pende onder de werfcloozenkassen en en steunregeling, op den Dienst te doen plaóts vinden. Door het Gemeentebestuur werd hierin echter voorzien door het beschikbaar stel len van een der Idkalen in het gebouw voor Gemeentewerken aan de Kerkgracht Het verslag bevat een 7-tal bijlagen. Legér des Hells. Morgen! Zondag, zullen de Samenkom- steü in die Legerzaal Spoorgracht 88 ge leid worden door den D. O. der Noord- Holland-Divisie, Majoor Rönitz. In da morgen-samenkomst om lö uur zal een plechtige opdraohtdianst plaats hebben van het dochtertje van een der plaatselijke officieren van het korps Hel der, terwijl in de avond-samenkomst een viertal jonge-mensóhen ingezegend zul len worden tot korps-kadlet. Al deze bijzonderheden worden geleid door Majoor Rönitz, en zooals altijd, zul len muziekkorps en zangkoor hun mede werking varleenen in alle samenkomsten. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Juni 1924. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 badknecht, 1 electricien (leer ling ben. 18 jaar), 4 grondwerkers, 2 handelsagenten, 1 kellner, 1 loopknecht, 3 loopjongens (ben. 18 jaar), 8 lösse- werklieden, 1 maaier, 1 monteur-chauffeur, 1 pijpfltter, 1 reiziger, 6 roestbikkers, 6 schilders, 1 schilder-halfwas ben. 18 jaar, 3 steenzetters, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 36 transportarbeiders. Totaal 78 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bad knecht, 1 bediende koopvaardij, 1 chauf feur, 1 electro-technisoh-ingenieur, 1 electricien, 1 electricien ben. 18 jaar, 83 grondwerkers, 2 handelsagenten, 2 in casseerders, 1 kellner, 1 kleermaker, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 8 loopknechts, 40 losse-werklieden, 1 maaier, 2 mach. bankwerkers, 2 machinisten, 4 magazijns knechts, 3 matrozen, 8 monteur-chauffeurs, 2 opperlieden, 1 pijpfltter, 4 schilders, 1 schilder halfwas, 1 schoenmaker, 1 smid bankwerker, 1 smid-bankwerkersleerling ben. 18 jaar, 2 smeden, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 7 stokers; 7 timmerlieden, 2 timmerlieden halfwas, 2 timmermans leerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinman, 1 tuinmansleerling, 109 transportarbeiders, 1 winkelbediende. Totaal 256 personen. Geplaatst werden1 badknecht', 1 elec tricien (leerling ben. 18 jaar), 4 grond werkers, 2 handelsagenten, 1 kleermaker, 1 loopknecht, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 3 losse-werklieden, 1 maaier, 1 pijpfltter, 6 roestbikkers, 3 schilders, 1 schilder halfwas ben. 18 jaar, 1 timmermansleer ling ben. 18 jaar, 86 transportarbeiders. Totaal 64 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 2 aardappelschilsters, 1 buffet juffrouw, 4 dagdienstboden, 6 dagmeisjes ben. 18 jaar, 8 dienstboden, 1 kamer meisje, 1 meid-huishoudster, 1 naaister, 1 noodhulpdienstbode, 1 waschvrouw, 6 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 88 personen. Aanbiedingen kwamen in van8 aard appelschilsters, 1 ass. huishouding, 6 dag dienstboden, 4 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 meid-huishoudster, 1 waschvrouw, 14 werksters. Totaal 84 personen. Geplaatst werden2 aardappelschilsters, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 2 dienstboden, 1 waschvrouw, 6 werksters. Totaal 12 personen. LUCHTVAART. L'Aeronautique deelt mede, dat de Fransche militaire luchtdlenst op het ooganblik omvat 182 escadrilles: 82 Jacht-, 68 waarneming»-, 82 bomibardemente- escadrilles, waarvan 12 nachtbombarde- mentsescadrilles, ini het geheel 1200 vlieg tuigen. Het programma Van de eerstvolgende Jaren omvat het uitbreiden van deze ge tallen tot 208 escadrilles en 2000 vlieg tuigen. MacLaren gevonden. Tokio, 18 Juli. MacLaren en zijn met gezellen' zijn onverlet gevonden in een baal aan de Zuid-westkust van het eiland Oroeppoeu GEMEENTERAAD. Voorwaarden en Installatie voorschriften electrlclteitslevering. De verordeningen, bevattende de voor waarden en installatie-voorsohriften In zake de elecMcdteitslevering, zijn niet ge heel meer in overeenstemming met de eischen door, de praktijk gesteld. Bij de toepassing werden dan ook herhaaldelijk moeilijkheden ondervonden, voornamelijk doordat er geen voldoende waarborgen bestaan om het aanbrengen van minder betrouwbare installaties te voorkomen. Nu het electriciteiteverbruik geduren de de laatste jaren belangrijk is toegeno men, kunnen nadere voorschriften uit een oogpunt van veiligheid niet worden ge mist. Waar het hoofdzakelijk geldt de vast stelling van technische details, meenen B. en W. zich van nadere toelichting te mogen onthouden en refereereni zich aan den inhoud van dé overgelegde brieven van den Directeur der Water- en Lióht- bedrijven. De Comimsisie voor de Water- en Licht- bedrijven, wier gevoelen B. en W. hebben ingewonnen, heeft tegen de voorgestelde verordeningen! geen bezwaar. Rekening houdende miet hare opmerkingien is het instituut der „erkende installateurs" niet opgenomen. waar aanleiding van een en andier stel len B. en W. voor, vast te stellen een verordening, bevattende de voorwaarden voor dé levering van eléotrischen stroom door het Gemeentelijk Elertriidteltsbedrij! te Helder. Stroomlevertng. De gemeente is in staat met den aan nemer der werken, die uitgevoerd' worden tegenover het vliegkamp „De Kooi", een overeenkomst aan te gaan voor de leve ring van electrischen stroom. Weliswaar worden niet die prijzen be taald, welke voor de levering van electri- oiteit in het algemeen gelden, omdat de aannemer anders zijn stroom direct zou betrekken van het P. E. N., doch de Direc tie dér Water- en Lichtbedrijven heeft zoodanige voorwaarden weten te bedin gen, dat het aangaan van het contract voordeelig is voor de gemeente Helder. Waar de uitbreiding van het net tot het vliegkamp „De Kooi" binnen afzienbaren tijd toch zou moeten worden gemaakt, meenen B. en W., dat deze gelegenheid dient te word en benut om op goedkoop e wijze bedoelde uitbreiding tot stand te brengen. B. en W. verweken mitsdien machtiging om het onderwerpelijk contract aan te gaan, onder mededeeling, dat met de voor bereiding, zooals het bestellen van den kabel, reeds begonnen i& Erfpacht Door H. Hagen, alhier wordt bij adres de erfpacht, gevraagd1 van het terrein, ge legen aan den Rujjghweg, kadastraal be kend als een gedeelte van het perceel Sectie, O, No. 7502, ter oppervlakte van pl.m. 276 M.\ voor den bouw van 2 wonin gen. Nu door den aanvrager dé vereischte waarborgsom is gestort, stellen B. en W., in overeenstemming met de adviezen van de Oommissie voor het Grondbedrijf en den Directeur van Gemeentewerken, voor, den gewenschten grond in voortdurende erfpacht uit te geven tegen een jaarlijk- schen canon van 0.25 per M.a, zijnde heit terrein door den Raad aangewezen éls 8e klasse grond. Verhuur Gemeentegrond. Door de gemeente ls in 1928 aangekocht het perceel tuingrond aan dé Javastraat, kad. bekend in Sectie E, No. 4602. De vorige huurder J. Otten verklaarde destijds, dat hij dé huur afloopende 1 Januari 1924 niet wenschte te besten digen. Door de ligging van dezen grond waren tot heden geen huurders te vinden, doch thans meldt zich als huurder aan M. dé Wit, alhier, die bereid is den grond in huur over te nemen voor 60.per jaar voor 1024 en voor 100.-— per jaar voor 1925 en 1920. Voor 1924 kan hij geen hoogere huur bieden, omdat reeds enkele maanden van dit jaar zijn verstreken. De Commissie voor het Grondbedrijf, hierover gehoord adviseert B. en W. tot deze verhuring over te gaan. Voorts deelen B. en W. mede, dat in 1923 van de tuingronden aan het einde van den Middenweg, Sectie E, No. 88 (ged!) en 89 (ged.) ©ene oppervlakte van x 900 M.a werd bestemd' voor opslagter rein, ten behoeve van de verbetering van dien weg. Nu dit werk gereed' is gekomen, heeft de Dienst der Gemeentewerken dien grond niet meer noodig, zoodat die thans weder als tuingrond verhuurd kan wor den. Als gegadigde heeft zich daarvoor aange meld P. Duif, die aan huur wenscht te be talen voor het jaar 1924 10—, omdat dit terrein eerst geschikt moet worden gemaakt voor tuingrond! Voor de jaren 1925 en 1926 kan dit terrein opnieuiw wor den verhuurd aan zich daarvoor aan te molden gegadigden. In overeenstemming met het advies van de Oommissie voor het Grondbedrijf, stel len B. en W. voor tot. deze verhuring te besluiten. Verhuur gemeentegrond. Bij schrijven aan den Raad verzoekt de weduwe A. Harms—Wilms, te Huisdui nen, in huur te mogen ontvangen een ge- dfelte van het aldaar gelegenperceel grand', kad. Sectie B., No. 691, niet be- hoorende tot het Grondbedrijf. Dit gedeelte ls bestemd voor den aan leg Van straten en van een plantsoen, doch bij B. en W. bestaat er geen bezwaar te- 5en om bet tot plantsoen bestemde go- éélfce, ter grootte van 878 M1. (tul. 18 X 26 M.) voor 2B.r- 's jaars te verhuren» onder verbinding daaraan van die volgen de voorwaarden: a. de huur kan te allen tijde worden op gezegd, met inachtigneming van een ter mijn van- drie maanden; b. het terrein moet rondom» op door Burgemeester en Wethouders te bepalen wijzen worden afgesloten door een eenvou dig hekwerik. c. dé bebouwing van het terrein moet geschieden ten genoeg© van Burgemees ter en Wethouders en zoodanig, dat het uitzicht van uit de ambtswoning van het Hoofd dor School te Huisduinen niet wordt belemmerd! d! de betaling der toursom moet telkens voor de helfj; geschieden op 1 Juli en 81 December van elk huurjaar. (Bedoeld gedeelte is thans nog verhuurd aan G. A. Niessink, te Huisduinen, die bij zijn mede bij de stukken gevoegd schrij ven verklaart bereid te zijn tot ontbinding van de met hem gesloten huurovereen komst, mot ingang van 1 Januari 1924. Opname Kasgeld. Voor het dioon van rente- en- aflossing en andere betalingen heeft de gemeente tijdelijk behoefte aan een bedrag van 100.000.o.B! als gevolg van het nog niet ontvangen van de laatste termijnge deelten van de Inkomstenbelasting. Nu had de gemeente bij de Tweutsdhe bank te Amsterdam nog in deposito op gezegd' per 10 Augustus 1924 een be drag van 250.000.Hiervan is in voor schot opgenomen 60.000.Het restant, ad 200.000.—, meenen B. en W. niet vóór den daarvoor vastgestelden tijd1 te moeten opvragen, omdat daarvoor anders verschuldigd is 7 reüte en 1 provisie, terwijl aan deposito-rente wordt ontvan gen 8V, B. en W. hebben daarom omgezien of op andore wijze hot benoodigde, ad 100.000.kon worden verkregen. Het College werd nu bekend, dat het Bestuur der „Woningstichting", alhier, tijdelijk 100.000.bij eene bankinstel ling in rekening-courant had' loopen, ge deeltelijk bestemd voor betaling der an nuïteiten op 4 en 24 Juli 1924. •Na gevoerde correspondentie bleek dat Bestuur bereid de 100.000.of zooveel minder na betaling der verschuldigde an nuïteiten, aan de gemeente tijdelijk als kasgeld- in rekening-couraift af te staan, op dezelfde voorwaarden als geldig zijn bij de door de gemeente gesloten over een komst met de Bank van Wisselink al hier, betreffende Jiet opnemen en storten van geldén in rekening-courant, krachtens Raadsbesluit d.d! 8 Januari 1923, goedge keurd dóór Ged. Staten d'.d. 24 Januari d.a.v„ No. 70. B. en W. meenen, dat deze voorwaar den alleszins aannemelijk zijn en in elk geval financieel voordeèliger, dan wan neer het dépositogeld bij dé Twentsche Bank wordt vrijgemaakt, en stellen den Raad' voor overeenkomstig het boven staande te besluiten. Economische Commissie. Aan „de Commissie voor verbetering van den economischen toestand der ge meente Helder" is bij de begrooting voor 1924, overeenkomstig haar verzoek, een subsidie verleend van 250. Ter verzekering van een geregelden autobusdienst op Huisduinen verleende de Commissie eene subsidie van 300. terwijl zij voorts een reclame-campagne in dé geïllustreerde pers voerde, teneinde aan Huisduinen als badplaats meer be kendheid te geven. Tengevolge van een en ander is de ver leende subsidie ad 2^0.onvoldoende gebleken, waarom de Commissie verzoekt de subsidie voor 1924 met 600.— te ver- hoogen. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. 1 VOLKENBOND. De Vereenigde Staten en dé ontwapening. De oorrespondent van het „Hbl." te Ge- nève meldt: De secretaris-generaal van den Volken bond! had' aan de regeering te Washington het'ontwerpgarantieverdrag doen toekomen met het verzoek haar meerling hierover te kennen te geven. In het antwoord verklaart de secretaris van staat, dat de Amerikaansche regeering gaarne zou zien, dat doeltreffende verdragen, strekkende tot beperking van bewapening en tot verminderihg van den zwaren last!, gevormd door de bedragen, die zonder nood zaak en in een geest van rivaliteit worden besteed voor den aankoop van munitie en oorlogsmateriaal» werden gesloten. De Amerikaansohe regeering wijst er op, dat zij reeds in 1921 door het bijeenroepen van die conferentie van Washington blijk heeft gegeven van haar goeden wil. Die con ferentie heeft geleid tob het sluiten van een belangrijk maritiem verdrag tusschen de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, ter beperking van de linie schepen. Maar, zoo luidt het antwoord ver der, het is niet mogelijk gebleken tot een vergelijk te komen inzake de beperking van de tonnenmaat der kleinere schepen en even min heeft men iets kunnen bereiken op het gebied' van de 'beperking der strijdkrachten te land). Dd Vereenigde Staten» die zelf hun bewa pening hebben beperkt, hopen- steeds, dat ook de andere mogendheden tot het ge- wenschte resultaat zullen komen en zij ne men met levendige belangstelling kennis van iedere poging, die in de richting wordt ge daan. Het grondbeginsel van het Garantiever drag bestaat in het vastleggen van garanties voor wederzijdische hulpverleening en het

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 11