1 Vierde Blad. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 19 JULI 1924. DE STORM. Ramp op do Schelde. Gistermorgen heeft op die Scheid© een ramp plaats gehad, waarbij 14 visschers het leven lieten. De garnalenivisschers van Arnemuiden en Vlissingen wraen des morgens vroeg uitge- loopen. Om half 8 werden zij door een zwa ren storm uit het Noordwesten overvallen. Vier der scheepjes sloegen om, terwijl een vijfde bij Zoutelande op strand geraakte. Van de opvarenden .der 4 omgeslagen schepen kon er sléchts 1 gered worden. Oorspronkelijk werd gemeld, dat het aan tal der omgekomen opvarenden 11 bedroeg, Later werd een aantal van 14 of 15 genoemd. Twee der gezonken vlsschersbooten be hoorden te Vlissingen 'thuis én werden be varen door leden der familie Jasperse, de drie andere booten, waarvan een bij' Zoute' lande gestrand is, zijn afkomstig uit Arne muiden en waren bemand met leden der families Meerman en De Nooyer. De reddingboot „Maria Cornelia" van Blankenheiim, die onmiddellijk na 'het bekend worden van de ramp was uitgevaren, bin nengekomen met vier overlevenden van de boot, die bij Zoutelande gestrand is. Ook van de zijde van de Marine werdeó. onmiddellijk alle noodzakelijke maatregelen genomen. De mijnenlegger „Jac. van Meer- iandt" werd uitgezonden met order om te kruisen op de Deurloo en het Oostgat, waar de ramp zou zijn geschied. De torpedoboot Z. 4, die juist onderweg naar Vlissingen was, kreeg langs radio-tele- grafiisohen weg opdracht eveneens in de buurt van Westkapelle te gaan zien of assis tentie nog mogelijk was. Inmiddels werd vernomen, dat de tfhaal- kotter van het Loodswezen een der schip' breukelingen had gered. Uit Domburg wordt gemeld, dat daar in den vroegen morgen drie visschersscheepjes zijn gestrand. Twee wisten weer vlot te ko men. Van'het derde scheepje was korten tijd later niets meer te zien. Vermoed wordt, dat het met man en muis is vergaan. De heer van der'Strujjs, kapitein van de loodsboot vertelde: „Wij bevonden ons nabij Callo-bank", aldus onze zegsman, „om loodsdiensten te verrichten en wachttten tot wij zouden worden afgelost. Om zeven uur werd de zee echter zeer onrustig en er woei een harde bries. Ik besloot toen, met het oog op de hooge zee, mijn post te verlaten: Bi het naar binnen gaan kwamen wij ver schillende visschersvaartuigen tegen, wel ke met groote moeite trachten de haven te bereiken. plotseling nam ik waar, dat één der vaartuigen, naar ik later hoorde de Ara. 27, in zinkenden toestand verkeerde. On middellijk zette ik koers erheen en na derde het schip tot op vijf meter. Dichter kon ik niet bijdraaien, daar er dan te veel gevaar voor ons zou zijn, dat onze schroef in de uitgeworpen netten verward zou raken. Ik zette onze boot met den kop op zee en wierp een lijn aan 'boord van het zin kende vaartuig. Een jeugdig matroos van de Ara. 27 sprong overboord, greep de lijn en1 wij slaagden er met groote moeite in hem aan boord te brengen. Het bleek te zijn Coraelis Meerman, de zoon van schipper Meerman. Hij deelde ons mede, dat zijn vader even van te voren in zee was gevallen. HIJ' had met zijn vader hand, in hand ge staan, ten einde niet in het water te val len, maar op het laatst had zijn vader tot hem gezegd: „Ik zal je maar loslaten, jon gen, want wij kunnen ieder voor zich be ter oppassen, dan wij te samen doen," Een oogenbiik daarna zag bij zijn vader in de diepte verdwijnen. Er bevonden zich aan boorcT van de Arn. 27 toen nog twee man. Wij riepen hun toe, eveneens den boei te pakken, nadat we hun dezen opnieuw hadden toe geworpen. Geen van beiden durfden zij echter van boord te komen. Ook was het onmogelijk, door het hevige stormweer en den feilen Noord-Westenwind, een jol over boord1 te zetten: En terwijl wij nog in de nabijheid' waren, zagen wij het vaar tuig plotseling ln de diepte verdwijnen, zonder' dat het ons mogelijk was de beide opvarenden te redden. Wij zijn teen maar naar Vlissingen terug gekeerd en hebben daar rapport uitgebracht van hetgeen wij hadden mee gemaakt.'* Tot zoover het verhaal van den heer Struijs. De loods/boot heeft later nog 3e omge slagen Arn. 27 nabij Romm ekens op het strand gezet (Tel.) Uit Wemeldlnge weid gisteren gemeld: De sleepboot „Schelde No. 1" is uitgeva ren ter assistentie van een motorschip, dat gestrand1 is nabij Gorishoek. Binnenkomende schippers rapporteereni, dat er 7 schepen gezonken zijn tusschen Willemstad en Hellegat. De tramboot heeft gistermiddag zeven schipbreukelingen te Zjjpe aangebracht Uit Ooltgensplaat wordt gemeld: ^Gistermorgen zijn bij den hevigen Weste- jjK-en storm verscheidene schepen van slee pen-losgeslagen. Op het Hollandsch Diep en nals P?a schepen gezonken, een' abij de haven van Numansdorp, twee tus- ™ansrïf>rP en Willemstad en. twee tusschen Numansdorp en Ooltgensplaat De bemanningen z}jn geheel of gedeeltelijk ge red door de tramboot „Minister Lely", die juist onderweg was naar Ooltgensplaat. Vermoedelijk'zijn twee personen verdrom ken; er bestaat nog hoop, dat zij zich in een roeiboot hebben kunnen redden. Gistermiddag te ongeveer halfvijf is, naar het V.D.-bureau meldt, de stoomboot „Prins Hendrik" van H. J. v. d. Wal en Zonen te Harlingen., die den dienst onderhoudt van Amsterdam, Harlingen en Enkhuizen, v.v. te Amsterdam binnengekomen met 5 schip breukelingen aan boord, die op de Zuiderzee opgepikt zijn. Des morgens passeerde de „Prins Hendrik"' nabij de 'bocht van Hoorn het tjalkschip „AdTiana" van Puttershoek, dat door den storm averij' had' gekregen en ernstig gevaar liep te zinken. De „Prins Hen drik" pikte den schipper met vrouw en drie kinderen, die zich op het zinkende vaartuig bevonden, op. Het tjalkschiip was met basalt geladen. Het V.D.-bureau meldt nog'uit Urk: In de richting Schokland drijft een motor vaartuig met de noodvlag in top. De douane- boot „De Zeemeeuw" is ter assistentie ver trokken. Verder zijn in de Urkerhaven nog drie schepen binnengebracht, die de haven niet 'konden bereiken. Uit Ostende wordt gemeld: Tn den afgeloopen nacht heeft een hevige orkaan aan de Belgische kust gewoed, waar bij zware schade is aangericht. Verscheidene visschersschepen ontbreken op bet appèl. Reeds zijn vijf lijken opgevischt. Nader wordt gemeld: Sedert den orkaan heeft men niets meer vernomen van acht visscherspinken. Van tien pinken, die nabij: de kust zonken, wer den de bemanningen, gered. Van de beman ningen van drie gezonken pinken werd niets vernomen. Totnogtoe telt men 26 veronge lukte visschers. Een oogenbiik vreesde men, dat een twee de botter, de H.D. 325, schipper KI. Kramer, het lot van de H.D. 20 zou deelen. De schip per wist echter in volle zee te komen en liep gistermiddag ongeveer 3 uur te IJmuiden binnen. De storm, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag en den geheelen Vrijdag hier woedde, heeft nog vrij' wat schade aangericht. Ofschoon de windkracht niet buitengewoon was de grootste winddruk die voorkwam was slechts 21 M. was een dergelijke krachtige, wind in 'dezen tijd van het jaar toch merkwaardig. De Noord-noordoosten' wind heeft nagenoeg alle bloemperken van de gemeente beschadigd; vooral de gera niums hebben het moeten ontgelden en zijn schier overal gebroken. Voor de gemeente een belangrijke schadepost! Op de Hoofd gracht brak een zware tak van een der hoo rnen af, 'terwijl in de 3e Emmadwarsstraat een 'boom werd' ontworteld. Ongeveer 300 musschen, die in de hoo rnen van het Dijkje hun bivak hadden op geslagen, moesten dit met dén dood' bekoo- pen; 's morgens zagen voorbijgangers ze bij massa's onder de hoornen liggen en de rei nigingsdienst heeft ze iater weggehaald: landsohe markt. De Amsterdamsche thee- beurs is ook zeer belangrijk, terwijl peper en andere specerijen -steeds in Holland worden gekocht. Rotterdam is ook in den laatsten tijd belangrijker geworden voor den handel in metalen, katoen, wol, rub ber, huiden en andere grondtoffen voor de industrie. NederlandRusland. Het officieele orgaan van de handels- vertegenwoordiging der Unie der Socia listische Sovjet-Republieken „Torgowy Bulletin'1 ibrenigt in zijn No. 28 een uit voerig artikel onder den titelHolland en Sovjet-Rusland": waarvan vooral het vol gende van belang is voor ons land: ,;Ten gevolge der RussiSch-Duitsche conflicten is de Handelsvertogenwoordi- ginig in Berlijn van de Sovjet-Republieken varplicht geweest hare aankpopen in an dere landen te bewerkstelligen en vooral ook in ,het naburige Nederland. De aan koopen ln Nederland waren zoo belang rijk, dat er een groot belang ontstond ln de Hollandsche industrie-centra 'om de relaties tusschen Nederland en Rusland goed1 geregeld te zien. Voor eenige maanden; toen de Rus- sisch-Hollandsche besprekingen plaats vonden, doch zonder resultaat bleven, meende 'de Nederlandsche regeering de officieele meening in Holland te kunnen vestigen, dat er met de Sovjet-Republie ken geen resultaat te bereiken was en dat de bande! met Rusland toch niet zoo belangrijk kon zijn. Nu echter de feiten zelf gaan spreken; is de Nederlandsche handel zich op een ander standpunt gaan plaatsen dan dat der Nederlandsche re geering. Nog vóór het conflict met puitschland zijn b.v. de meeste en be- 'angrijkste graantransacties met Rusland over Rotterdam gegaan." Verder zegt het Sovjeteblad: „Holland is ook voor de Russische grondstoffen een belangrijke markt en naar aanleiding daarvan heeft de Berlijn- sche Handelsvertegenwoordiging hare ex- ortwaren naar Holland verscheept, om deze aldaar te realiseeren. Wat de Import naar Rusland aangaat kunnen wij op merken, dat niet zoozeer de producten der Hollandsche fabrieken van belang zijn voor Rusland, doch zooveel te meer de producten der Hollandsere koloniën, waarmede Nederland Immer een groote rol ln de wereld heeft gespeeld. Vooral artikelen als cacaoboonen, koffie, thee enlz. spelen een groote rol op de Neder- „De groote inkoopen der Berlijnsdhe Handelsvertegenwoordiging bestonden voornamelijk uit katoen, chemicaliën en kinine. Ook in electrische lampen kan de Hollandsche firma Philips zeer goed oon- curreeren tegen de Duitsche firma Os ram. Bij bedoelde inkoopen is men in Holland tot de overtuiging gekomen, dat alleen belangrijke zaken van blijvenden aard tot stand kunnen komen aldus het Sovjetblad indien een handelsverdrag tusschen' Nederland en de Sovjet-Repu blieken wordt gesloten. Door het gemis aan een handelsverdrag lijdt vooral de Nederlandsche scheepvaart. De Holland sche schepen, als zij in Russische havens aankomeh, moeten veel hoogere kosten betalen dan schepen van andere naties, die wel een handelsverdrag hebben afge sloten. Nederland is ook een belangrijk financieel centrum. Heiland, dat in den oorlogstijd veel geld heeft verdiend, is een geldmarkt geworden waar Duitsch- land vooral crediet zoekt en vindt. Do Holandsche banken en firma's hebben1 echter veel geld verloren door hunne spe culaties in Duitsche marken en Fransche francs, waardoor er in Nederland niet meer van geldovervloed kan worden ge sproken, Nederland begint tbans in te zien het belang van geregelde handels relaties met Rusland. Ware de Nederland sche regèfering niet in handen -aldus de „Torgowy Bulletin" van reactionaire en clericale partijen, dan zouden de on derhandelingen met Rusland zeker tot een beter resultaat hebben geleid. Men kan er op rekenen, dat deRussische zaken relaties in Holland de Nederlandsche re geering er wel toe zullen brengen om de belangrijkheid van handelsrelaties met Rusland ln te zien ten bate van de Neder landsche bevolking en den handel en in dustrie van dat land." Het Hbl. teekent hierbij aan: Wat dit laatste punt betreft, geeft het officieele orgaan der Sovjet-republiek we derom blijk, bijzonder slecht te zijn inge licht. Het verzet tegen een overeenkomst met Rusland op de door de Russen voor gestelde basis is in ons land wanneer men de communisten uitzondert, die na tuurlijk ja en amen zeggen op alles, wat de heeren in Rusland gelieven voor te stellen, algemeen geweest', omdat de Sov jets aan ons land niet dezelfde rechten wilden toekennen als aan anderen. Hier door verviel voor Nederland elk belang bij de voorgestelde overeenkomst. Niet onze regeering, doch de Russische, za' haar houding hebben te herzien, indien zij er prijs op stelt, toegang te krijgen op de voor Rusland ongetwijfeld hoogst belangrijke Nederlandsche geldmarkt Uit de Textielindustrie. (Schriftelijk beantw. vragen.) Op de vragen van den Albarda betref fende de noodzakelijkheid van loonsverla ging en werktijdverlenging in de textiel industrie, antwoordde de Min. van Ar., H en N., dat de toestand in de ooncurren- tielanden Engeland, Duitschland, België en Japan, alsmede die in Nederland', Ned.- Indië, Afrika en Engelsch-Indië, waarheen in hoofdzaak de levering van de produo- ten der Nederlandsche textielfabrieken plaats vindt, in aanmerking is genomen. Indien in de vraag betreffende loons verlaging en werktijdverlenging met „vol ledige en te controleeren gegevens" be doeld is de geheele exploitatie-rekening met winst- en verliesrekening en voor alle artikelen die kostprijsberekening en de verkoopprijzen op verschillende markten van alle ondernemingen' afzonderlijk, dan luidt het antwoord daarop, dat de Minis ter zoodanige gegevens niet heeft gekre gen en ook niet heeft gevraagd. Wel heeft hij «overtuigende bewijzen ge kregen, dat reeds geruimen tijd een loo- nende productie niet meer mogelijk was. Dit was ook in andere productiegebieden; met name in Engeland, het geval, en gaf daar aanleiding tot belangrijke productie- beperipng. De bij het geschil betrokken fabrikanten hadden daarentegen de pro ductie onbeperkt voortgezet, hetgeen zeer in het belang der arbeiders was. Mogelijkheid om op die wijze zonder bijzondere maatregelen, als loonsverla ging, voort te gaan, was er zeer zeker, doch niet zonder verdere belangrijke ko- pitaal'sintering» Of hiermede moest wor den voortgegaan, hing niet af van het oordieél van den Minister, doch van het inzicht en den wensch der ondernemers. Bij het nemen eaneê beslissing had1, dus de Minister in niet geringe mate hier mede rekening te houden, wilde hij berei ken, dat de productie eindelijk werd her vat met een goede kans om voorloopig zonder inkrimping te worden voortgezet. Dit had bereikt kunnen worden door loonsverlaging alleen, doch' gezien het loonpeil in de katoenindustrie en de be- heidhedd der vakvereenigingen, aanvanke lijk (Nov. '23) algemeen, en ten slotte (Mei 1924) in meerderheid, heeft hij aan een geringe werktijdverlenging, ter voorko ming van daling der week-inkomens, de voorkeur gegeven. De Minister heeft in de Nota naar aan leiding van het Verslag over hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1924 niet als zijn oordeel uitgesproken, dat een en quête noodiig zou kunnen zijn om uit te maken, in hoever loonsverlaging en werk- tijdverlengiing noodzakelijk waren. Hij heeft in die Nota medegedeeld, dat hij on der bepaalde omstandigheden zou óverwe gen, of er aanleiding bestond, met betrek king tot het geschil in de Twentsche tex- tiel-industrie toepassing te geven aan de bepalingen der Arbeidsgeschillenwet be- betreffende de enquête en daarin voorts als zijn zienswijze uitgesproken, dat een conflict als dat, hetwelk destijds in Twente bestond, onder bepaalde omtsandigheden in een stadium kan komen, dat het alge meen belang er in ernstige mate bij be trokken is, zoodat toepassing van de be palingen omtrent enquête alsdan niet uit gesloten moet worden geacht. Uit het bovenstaande blijkt, wat de Mi nister tot de overtuiging heeft gebracht, dat in het onderwerpelijke geval aan loonsverlaging gepaard gaande met werk- tjjdverienging, niet kan worden ontko men. Toepassing den rbeldswet Het bestuur vanb V.V.heeft,naar „Het Volk" meldt, aan Minister Aalberse een schrijven gezonden in zake de uit voering van de motie-Schaper. Een ge meenschappelijk voorstel te dezer zake van het N. V. V. met de andere vakcen- traleri is onmogelijk gebleken, zegt het schrijven, daar het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie en het Christ. Nationaal Vakverbond „niet genegen waren te dezer zake met ons één voorstel te doen." Daarom doet het N. V. V. de volgende voorstellen, welke het in overleg met de betrokken vakbonden heeft vastgesteld. Het bestuur van het N. V. V. meent, dat de toepassing der Arbeidswet onver wijld moet worden uitgebreid tot de be drijven, waar Handels- en Kantoorbe dienden werkzaam zijntot de zieken huizen e. d. en de hötels, café's, restau rants enz. Ook, al zou de contróle voor loopig zeer veel te wenschen moeten overlaten, dan nog meent het bestuur, dat de toepassing gewonscht is, daar zij ook dan nog heilzaam zou werken. Deze uitbreiding zal bovendien niet voor alle bedrijven aan de Arbeidsinspectie een nieuwe taak geven. Zoo is aan het N. V. V. bekend, dat de Arbeidsinspectie van het 5e district te Amsterdam, b.v. in 1923, niet minder dan 1040 kantoren e. d bezocht, in verband met andere wettelijke bepalingen. üm echter de Arbeidsinspectie te ont lasten, zou het naar zijn meening ge- wenscht zijn, wanneer, in overleg met de vakvereenigingen, voor iederdezer be drijfstakken een aantal onbezoldigde controleurs werden aangesteld. In overleg met de vakvereenigingen zouden voorts in de ondernemingen ver trouwensmannen kunnen worden benoemd, die in verbinding staan met onbezoldigde controleurs, de Arbeidsinspectie en de gemeente-politie. De laatste zou in het algemeen, naar de meening van het N. V. V.-bestuur, een actievere rol kunnen vervullen in de controle betreffende de naleving der Arbeidswet. De aanstelling van onbezoldigde con troleurs zou geen novum zijn, doch van ongeveer geÜjkè beteekenis als die der commissarissen, bedoeld bij art. 24 van de Invaliditeits- en Ouderdolnswet. Het wil het N. V. V. voorkomen, dat alleen de onverwijlde toepassing van de •Arbeidswet in de genoemde bedrijven direct reeds goede resultaten zou hebben voor vrij omvangrijke groepen van loon- trekkenden, terwijl, wanneer daarmede gepaard gaat het treffen van regelingen, als boven ontwikkeld, in korten tijd een behoorlijke naleving der Arbeidswet mogelijk zou zijn, Algemeen Nederlandsch Vakverbond: Het Alg. Ned. Vakverbond zal*zijn jaar- lijksche algemeene vergadering houden te Amsterdam op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 September a.s. De tweede congres-dag zal een buitengewoon karakter dragen en toegankelijk zijn voor alle bestuurders en leden van aangesloten organisaties, be stuurdersbonden en plaatselijke comité's. Daarin zal de voorzitter van het Verbond, de heer J. Dekker, de „medezeggenschap" behandelen, de secretaris, de heer F. O. v. Ingen Schenau, „de sooiale wetgeving' en de tweede voorzitter de heer J. G. v. d. Jagt,* „de positie van het overheids personeel". Staking ln het stoomvlsscherfjbedrijf. De voor eenigen tijd ingevoerde loon regeling voor de opvarenden der stoom- treilers van de IJmuider visschersvloot werd slechts noodgedrongen aanvaard. Vooral onder het machinekamerpersoneel bleef het gisten en deze week weigerden verschillende stokers naar zee te gaan. Enkele reederijen boden daarop een toeslag of de oude gage aan. De stakers eischten echter herstel der oude loonregeling, ook voor het dekpersoneel. De Centrale Visscherjj Maatschappij, de Mij. Noor derlicht en nog eenige kleine reederijen hebben thans aan dit verzoek voldaan, zoodat de treilers van deze reederijen naar zee konden vertrekken. Verschillende andere reederijen wei geren echter aan dezen eisch te voldoen, zoodat verscheidene treilers niet naar zee kunnen vertrekken.Van de maatschappijen Hera en De Marezaten liggen 12, van de Praxis en de Holland 10 stoomtreilers stil. Wachtgelders. Het dagelijksob bestuur der „Centrale van vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst" heeft in zijn op 14 Juli' gehouden vergadering besloten, een bemiddelings-insti- tuut voor wachtgelders in het leven te roe* pen, dat, ten bate van de wachtgelders; in voortdurende verbinding zal' staan met het Rijks-bemiddelingsbureau aan het Departe ment van Financiën. De aangesloten vereenigingen hebben een uiteenzetting van de taak van dit nieuwe in stituut ontvangen, met verzoek om mede werking. In het eerstvolgend nummer van „De Cen trale" zal1 een oproep tot die wachtgelders, die lidl of oud-lid' der organisatie zijn-, gericht wordeü. In afwachting daarvan kunnen tie wachtgelders zich reeds aan het dageljj'ksch bestuur der „Centrale", afdeeling „Bemid«- deling", Marconistraat No. 98 te 's-Graven- lage, opgeven; met vermelding van wen schen, die zij ten aanzien van eenige nieuwe functie hebben. De trek naar Zwitserland. De trek naar Zwitserland' schijnt dit jaar ai buitengewoon groot tp zijn. Iemand: te Utrecht, die acht dagen geleden plaats wilde bespreken in den trein, moest vernemen, dat tot 6 Augustus alles al gere serveerd was, meldt het „U. D." Het bezoek van de Amerikaansche oorlogsschepen. Donderdagmorgen zijn die commandant ën de etat-major van de te Rotterdam lig gende slagschepen, de „Axkansas" en „Wyoming" te Amsterdam aangekomen. Zij werden daar ontvangen, door het be stuur der Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel in het gebouw der „Groote Club" (hoek Kalverstraat- Dam). De vice-admiraal MacCully en de Amerikaansche marine-attaché maakten hun opwachting bij den waarnemend bur gemeester, den heer Wibaut, waarna dó heeren zich naar de Nieuwe Kerk bega ven om aldaar een krans te leggen op het praalgraf van de Ruyter. Vice-admiraal MacCully hieid daarbij1 een korte toespraak waarin hij er op wees, dat elk kind in Amerika den naam van den Hollandschen admiraal kent. „Zijn roem is verbreid' over de geheele wereld; hij is een voorbeeld van allen; die in dienst der marine zijn of zijn geweest". Na de Nieuwe Kerk te hebben bezich tigd en daarin een concert te hebben aan geboord, werd het Koninklijk Palels be zichtigd' en een bezoèk gebracht aan den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart op de terreinen van het Marine-Etablisse ment. In het IJ-paviljoen aan den over kant van het IJ werd de lunóh gebruikt, door het gemeentebestuur den gasten aan geboden. De adelborsten en matrozen van het Amerikaansche eskader arriveerden te 10.10 aan het Oentraal-station. Hier waren adelborsten en minder marine-personeel van de Nederlandsche marine aanwezig voor de ontvangst. In groepen vertrokken zij om verschillende bezienswaardigheden te bezichtigen; overal vonden de gasten een vriendelijke ontvangst. De matrozen bezochten Artis en gebruikten het mid dagmaal in Kras. Bij zijn rede tijdens het noenmaal in het IJ-paviljoen wees wethouder Wibaut er op, dat uit den oorlog o.a. deze les geleerd is, dat in deze eeuw de onderlinge afhan kelijkheid tusschen Europa en Amerika Vaii dien aard' is, dat een gezond econo misch leven als grondslag voor den voor spoed van beide continenten, alleen kan bestaan bij onderlinge samenwerking. Voordat de gasten zich aan tafel bega ven hebben zij kunnen aanschouwen tot welke prestaties onze Nederlandsche vlie gers in staat zijn. Daar cirkelden boven het IJ twee escadrilles van drie marine- vliegtuigen, waarbij zich later voegde het militaire vlieg-escadrilie, bestaande uit vijf vliegtuigen onder commando van ka pitein Versteegh. Dit escadrille heeft ver leden jaar in Zweden den eersten prijs be haald'. Kapitein Versteegh heeft zijn behendig heid in „loopings" en „wriiles" getoond; soms hij het angstwekkende af. En de Amerikanen, die in hun land toch ook zeer knappe vlieges hebben', ga ven onomwonden hun bewondering voor dit zeldzame schouwspel, dat ook heel' wat Amsterdammers 'hebben, medegenoten, te kennen. Deze demonstratie is een schitterende propaganda geweest voor ons land, dat ook thans weer aan de buitenlanders heeft getoond, welk een vooraanstaande plaats het op luchtvaartgebied inneemt Goed afgeloopen. Een groot aantal leerlingen van de nieuwe R. K. Hoogere Burgerschool aan den Beukelsdjjk te Rottendam is gisteren aan een ernstig gevaar ontsnapt Deae mooie, groote school, die door haar mo derne en nogal-gedurfde architectuur zeer de aandabht trekt, heeft een ruime bin nenplaats, welke rij, met haar bijgebou wen, aan dirie zijden omsluit Van desa binnenplaats was een gedeelte van, naar schatting 80 bij 12 meter, overdekt De be dekking van planken en mastiek werd dragen deer een vijf- of zestal zware bak- steenen kolommen en rustte verder ge deeltelijk tegen en op de miuren. Deze ge heele bedekking van een paar honderd vierkante meters oppervlakte is gisteren voormiddag op tot dusver onverklaarde wijze volkomen Ineengestort Vermoedelijk heeft een rukwind! vat gekregen onder de bedekking, deze opge licht en daarna neergeploft op de kolom men, die alle bezweken zijn en in stuk ken en brokken terecht kwamen op de plavuizen van den vloer, die op tal van plaatsen door de steenklompen werd in gedrukt. Het ongeluk had juist plaats op het oogenbiik, dat de leerlingen in de aula bijeen waren om den uitslag v.an de over gangsexamens te vernemen. Ware het ongeluk slechts enkele minuten eerder gebeurd dan zou het leed niet te overzien zijn geweest. Vrijwel' alle jongelui, die den uitslag van hun examen kwamen aanhoo- ren, hadden toen, In afwachting van het oogenbiik, waarop zij zouden worden bin nengelaten een schuilplaats tegen den regen gezocht ander het dak. Het waren er ongeveer tweehonderd, en wie da ruïne van planken, balken en steeneni op d'e binnenplaats gezien heeft, kan zich voorstelling maken van het onheil, dot er dan zou zijn aangericht Op het oogenbiik, dat het dak bezweek kwam Juist de doóhter van den conciërge onder het afgedekte gedeelte van de plaats naar bulten. Zij hoorde het gekraak bo ven haar hoofd en het vallen van steenen, doch kon zich nog juist in veiligheid bren gen: t - 14 Menschen verdronken. t De botter H.D. 20 gestrand. De plotseling opkomende storm heeft ook eenige Heldersche botters overvallen, o. a. de H.D. 20, schipper De Vries, die Donder dag van hier vertrokken was. Op den terug weg werd het vaartuig, ter hoogte van den vuurtoren van Egmond! aan Zee, door den storm overvallen. Plotseling brak de fok, met het gevolg, dat het schip op 100 M. van de boulevard op het strand werd geworpen. Daar het vallend' water was, konden de schip per en zijn zoon veilig het vaartuig verlaten. 1 i

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 15