AMSTERDAMSCHE BRIEVEN- (directeuren-, secretarissen- en inspec teur-generaal, enz.) eenige honderden gul dens hooger zijn dan de na 1 Octöber gel dende maxima. Op verzoek van den Centr. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel is door mr. H. P. Marchant ten (be hoeve van een Amsterdamschen brieven en telegrambesteller de Staat der Neder landen gedagvaard op Vrijdag den 18en Juli, des morgens 10 uur, vertegenwoor digd door een procureur, te verschijnen voor do Arrondisemenitsrechtbank te 's- Gravenbage, voor een vordering wegens te weinig genoten salaris over de maand Mei 1924. In de dagvaarding wordt o.m. aange voerd: dat door de door de regeering krachtens art. 2 van Koninklijk Besluit van 23 April 1924 toegepaste korting is verminderd', de jaarwedde, door hen ge noten op 1 Juli 1922, welke hun in art. 40 van het bezoldigingsrecht word gewaar borgd. Tegen deze onwettige verminde ring is door elschers onder voorbehow van al hun rechten geprotesteerd bi; schrijven aan den Dir.Gen. der posterijen en telegrafie d.d. 281 Me"i 1924. Verder vermeld de dagvaarding, dat reeds in het algemeen een eenmaal door den Staat aan ambtenaren toegekende wedde niet kan worden verlaagd doch dat bovendien b art. 40 van het bezoldigingsbesluit bur gerlijke rijksambtenaren 1920, gelijk het luidde na de daarin aangebrachte wijz: ging bij K. jB. van 19 Juni 1922 is bepaald „voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren blijven de op dat tijdstip door hen genoten wedden gewaarborgd, behou dens in geval en voor zoover die wedden ingevolge de op de bovengenoemden da tum bestaande bepalingen van dit besluit vermindering moeten ondergaan." Weliswaar is bij K.B. van 7 April 1024 voorgenoemd art. 40 ingetrokken, doch deze intrekking kon geenerlei rechtsge volg hebben, omdat het recht van de elschers op de hun gewaarborgde wedde is ontleend aan en gevestigd door de re gelen, die op 1 Juli 1922 van kracht waren Volgens „Het Volk" is zeer binnenkort een arrest van den Hoogen Raad te ver wachten, waarbij zal worden uitgemaakt of de aftrek van het vak vereen i gi n gscon tributie-bedrag al of niet in strijd is met de Nederlandsche wetgeving. Bi] Huldjeuk en ook met PUROL dadelijk bij Muggenbeten geeft verlichting. Bij Apoth. het Inwrijven en Drogisten. OOST-INDIE. We lezen onder dit opschrift in 't Soer, Hdbl.: „Wanneer alles, waarmede die enorme sommen gelds door gouvernementsinstel lingen verspild zijn, bekend zou worden en men zou van dat aEes een staatje met cijfers kunnen maken, zou de uitkomst een bedrag geven, waarmede het begroo- tingstekort van het vorige jaar voor een goed deel gedekt kon zijn. Wij willen in verband hiermede eens wijzen op de 40.000 aan ijzerpalen, welkt' tusschem Kapassari en Goebeng liggen te vergaan. Deze partij hout, waarvan nim mer één paal is gebruikt, ligt daar al jaar onbeschut en onbeschermd, prijs ge geven aan zon, regen en dieven. En wan neer men tracht uit te visschen, door wien de palen besteld zijn en wie daarvoor ver antwoordelijk is, krijgt men geen ant woord. Is het feit zelf een bewijs van geldver spilling, de geschiedenis ervan getuigt niet minder van het gebrek aan doorzicht, waardoor reeds zooveel kapitaal voor bet gouvernement verloren is geraakt. De aankoop van de palen dateert van den tjjd, dat de plannen in studie waren voor een verhoogde spoorbaan van Goe beng naar Kota, zonder dat nog een be gin van uitvoering aan dat plan was ge- gevèn het plan is intusschen voorloo pig van de baan. Toen zijn de palen blijkbaar besteld. En toen zij afgeleverd werden en men bij de S.S. wist, dat er van de uitvoering dér plannen voorloopig niets zou komen, heeft men ook kalm d'e palen vergeten. Zoo lig gen zij er en verrotten. Is de ontijdige bestelling op zichzelf al een ergerlijk feit, even treurig is het, dat de palen nooit tegen bederf zijn beschermd en dat het hout nooit voor andere doel einden is aangewend, toen het als kapi taalverlies óp Goebeng lag. Hoe de toestand Is geworden, blijkt wel hieruit, dat het hout eenmaal in brand ge vlogen is door vonken van een trein. Vóór dat ijzerhout vlam vat, moet het al sterk vermolmd zijn. De kampongbewoners hel pen een handje bi) het opruimen van dit hout. En wanneer over ©enigen tijd de grond er weer gelijk zal zijn, zal het gouverne ment er een steen kunnen plaatsen met het opschrift: „Hier lag 40,000 weggegooid geld''. Men wordt als belastingbetaler bitter, nis men deze dingen ziet. Wij willen het niet erger maken, doch ook vertellen, dat op Kapassari een doel loos viRduct van gewapend beton staat, dat 90.000 heeft gekost en ook dateert van de oude plannen." meer over in fantasie-rijke, dikke boeken, We leven weer in het seizoen der zeeslan gen. Hun roem moge dan ook de laatste jaren ©enigszins tanen vanwege de ondoen lijkheid de bijzonderheden over hun gelieim- zinnigen aard en leefwijze tot in het onein dige te varieereni: hun seizoen blijft. Het seizoen is dezen keer wel niet zoo gunstig als anders, het wordt bedorven door de reëele stof, opgeworpen door belangrijke ge beurtenissen als de Londensche conferentie, maar toch: ook nu nog gedijen in dit jaar getij de komkommers welig en dient men smakelijk op onder het doen van verhalen over kippen, die over jonge katjes moeder spelen, over methodén, waarmee men voor uit de sexe van te verwachten baby's kan bepalen, over aardbeving-voorspellingen, die den aanstaanden ondergang van New-York voorzeggen en wat weet ik al Het was tot nu toe het uitsluitend voor rechte?) der journalisten als propagandisten van het zeeslang-onderzoek en bijlbehoorend'e bewegingen op te treden. Maar ik heb dezer dagen angstig getwijfeld of het met dit mono polie niet ten einde liep! Of onze anders zoo serieuze afdeeling Publieke Werken niet als gevaarlijke concurrent der in kranten schrij vende gemeente ging optredenWant er ligt thans ten stadhuize een lijvig, door deze afdeeling samengesteld rapport, dat op het eerste gezicht de imeest griezelige zeeslang- verslagen, de wonderlijkste voorspellingen naar den, meit rijke fantasie gedecoreerden kroon streeft. Men leest 'n uitvoerig verhaal uit de duizend-en-één dagen en nachten der toekomst, waarin wij, met de snelheid var den droom, onder onze grachten en strater door, van het eene einde der stad naar hc' andere zuilen schieten, dwars door onze be ruchte, drijvende en modderige breimoeras en onze ettelijke miffioenen heipalen heen.... Het lijkt een sprookje, zooals dat andere (ons óók al eens door een of andere fantast verhaal) waarto het toekomstbeeld voor komt van onze met glas overdekte grachten, waarlangs men dan, als in een broeikas, de sinaasappels, de citroenen en de ananassen zou gaan kweeken! Maar bij nader inzien blijven Publlexe Werken in bedoeld rapport, tot aan hot eind zóó welmeenend ernstig, staven zij hun toe komstbeeld met zóóveel nauwkeurige dé tails, cijfers en andtere gegevens, dal tr.en wel moet gaan gelooven, dat zij ook dezan keer niet uit hun plichtmatig-ambtelijke rel zijn gevallen en dat zij er iniet over denken ons, arme persslaven, de alleen-vertegen woordiging van den zeeslang te betwisten. Het is ongeveer twee jaar geleden, dat de heer Gulden, bij. de bespreking van d ever- keersproblemen, in den Raad het denkbeeld opwierp van een hoofdstedelijke „under ground''. Men lachte er om: het leek absurd. Men kon dacht men, even goed: probeeren met een schip door de Sahara te varen a's een vaste, ondergrondsche trambaan aan te leggen in de half-vaste, half-vloeibaren, mod- derigen bodem van Amsterdam. De heer Gulden verzekerde echter dat hem van zeer bevoegde zijde verzekerd was, dat de mo derne techniek de bestaande bezwaren, al thans in principe, zou kunnen overwinnen, En hij vroeg een onderzoek naar de moge lijkheden. P. W. schijnen toen op dat ver zoek te zijn ingegaan en als resultaat daar van kwam het rapport gereed. De directeur van P. W., de heer A. W. Bos, heeft daarin het meer en meer nijpende verkeersprobleem in zijn geheel onder oogen gezien. Als principe werd vast gesteld, dat men binnen niet ai te langen tijd in alle geva! de binnenstad zal dienen te ontlasten, wil men geen hopeloozen toe stand scheppen. En verder, dat de zich snei uitbreidende buitenwijken der stad, die thans reeds halve dagen reis-tijd vragen om hen te bereiken, een snel-verkeer-verbinding noodzakelijk maken. De eenigste uitweg uit het dilemna ziet ook hij dan in een „ondergrondsche tram baan", met een verzamelpunt bij het Cen traal Station en aansluitend bij het tunnel plan onder het IJ,, dat eveneens van hem afkomstig is. Een aantal z.g. „richtlijnen" werden door hem geprojecteerd. Zoo b.v. één door het Westelijk havenfront, via Sin gel, door Brouwersgracht naar het Haar lemerplein en een ander van C. S. door Oostelijk hayenfront, Waalseilandgracht, Rapenburgwal, N. Heerengracht, onder het oude Parkschouwburgterrein, via Plantage Middenlaan, naar de Muiderpoort. Ook wor den Plan-Zuid en het Plan-West natuurlijk niet vergeten en door middel van 'sheeren Bos plan uit bun isolement vandaan gehaaldi Niettegenstaande men doormiddel van het zooveel mogelijk projecteeren der lijnen ón der de grachten de kosten heeft trachten terug te brengen, zou er bij eventueele uit voering tóch een enorm bedrag mee ge moeid zijn. In het rapport wordt de aanleg op 3000 4000 gulden per Meter geraamd! Om de schrik voor deze sommen eenigszins te verzachten wordt dan wel opgemerkt, dat de exploitatie-kosten van zulk een' „under ground" geringer zouden zijn dan van een bovengrondsche tram, maar met dat al vree zen wij toch, dat men vanwege de finan- cieele schrik voorloopig wel „in den dlroom zal vluchten" om met Freud te spreken en dus toch, niettegenstaande de serieuze be doelingen van Publieke Werken, het rap port zal blijven aanzien als een merkwaardig sprookje. Voorloopig! Maar wij leven snel en de tijd dat een sprookje noodig heeft om werkelijkheid te worden wordt korter en korter.... maar we vipden er berichtjes over onder het Laatste Nieuws in onze krant. En snel-coin- bineerende detectives, spannende arrestaties en vluchten over daken en langs dakgoten, behoeven we ook al niet meer uitsluitend te genieten in roman-worm of als trilbeeldi op het witte doek, maar geworden ons den laatsten tijd ook uit dte verslagen van de ver richtingen onzer hoofdstedelijke politie en recherchie. De manier, waarop b.v. onlangs de z.g. „Valsch-GeldM3entral;e" een-stelletje valsche munters, groot-bedrijf-leidórs! in handen kreeg, doet niet onder voor Sher- lock Holmes' .talentvolle methoden, terwijl het opsporen en arresteeren van dó daders van den zeg maanden geleden ui tgevoerden, geruchtmakenden post-trommeldiefstal', met een achtervolging langs Jordaan-schoorstee- nen, het vinden van een achter een bed op- gerolden medeplichtige, enz., enz., de emo ties van de bioscoop evenaart. 't Lijkt of de zaak zich gaat omkeerenl Emoties, die men vroeger door middel van lectuur en bioscoop binnenshuis beleefde, schenkt meer en meer de openbare weg en d'e kalmer ondervindingen en beschouwing, die men vroeger buitenshuis kon opdoen, moet men thans in zalen en musea gaan zoe ken. Zoo wordt op het oogenbük de oude collegezaal in het Aquarium omgeschapen in een „diorama", waar door toedoen van de goede zorgen van den conservator van Artis en van den Blaricumscheri schilder Jansen een duinlandschap wordt samengesteld met de bijbehoorende fauna en flora. Hier zal men een stukje ongerepte natuur imiteeren, zooals het in de duinstreek.... was, voordat het badplaats bezoekend' publiek in auto's en bussen aan kwam schieten, voordat de hydroplanes langs de kusten vlo gen en voordat de steps in de badhótels ge danst en de cocktails in de hótelbars gedron ken werden. En zooals het misschien hier of daar, waar „men" niet komt, nóg wel is. Wat men ook buitenshuis meestal niet ziet, hoewel men er steeds midden in ver keert, is het verband dat alle menschelyke arbeid met elkaar houdt. Om ons dit verband nader te brengen en zoodoende wederkeerig begrijpen er' waardeeren tusschen mensch en mensch te bevorderen, organiseerde reeds enkele jaren achtereen de schilder Heyen- brock zijn tentoonstellingen van den Arbeid, die men ook dn Helder uit eigen aanschou wing kent en waar ik vroeger ah eens over schreef. Zijn ideaal was het stichten van een permanent „Museum van den Arbeidi'. Dit ideaal ging onlangs in vervulling. De verza melingen van den heer Hejjenbrock vonden een onderdak in enkele lokalen van het Vei- ligheidsmuseum en deze nieuwe permanente expositie, die men gaandeweg hoopt uit te breiden, werd door den Wethouder voor On derwijs een dezer dagen geopend Inderdaad: dte fantasie moet ook op andere gebieden wel al haar krachten inspannen, wil zij niet door de werkelijkheid overtroefd of althans achterhaald worden. Voor navol gers van Jules Verne wordt het een slechte ijd en ook voor schrijvers van dteteotive-ver- ■«alent en bioscoop-scenario begint het er !eel(jk uit te zien. Draadlooze telegrafie, tele fonie en fotografie, onzichtbare stralen, 'ij'en naar de maan, we lezen er niet Maar om weer tot den openbaren weg terug te keeren.... Terwijl ik dit schrijf cirkelen, zweven, stijgen en dalen, duikelen en glijen een tiental vliegtuigen boven dien openbaren weg en boven het openbare wa ter, anders geheeten het IJ en komen dus mjjn theorietje over de verplaatsing van sen satie en emotie van binnen naar buiten sta ven.... Deze speciale sensatie wordt geor ganiseerd ten behoeve van de 1500 Ameri kanen, officieren, adelborsten en minderen, die vanmorgen vanaf hun, in Rotterdam lig gende, dreadnougbts met extra treinen wer den „aangevoerd" en die ons vandaag een bezoek brengen. Een vlotteontvangst werd hun hier door ons Gemeentebestuur bereid. Op de trams hebben zij allerwege vrij ver voer en overal ziet men de Amerikaansche zeelui mef hun fleurige witte petjes door de stad schieten. Allerlei bezoeken en pretjes worden hun bereid: Graf van De Ruyter, Afarken, Artis, Rijksmuseum, Stadion, Proef station van de Luchtvaart, met en benevens de noodige maaltijden. Het officieele noen maal met de officieele kopstukken werd van middag door B. en W. in het IJ-paviljoen aangericht. Hier trachtte onze waarnemende Burgemeester, wethouder Wibaut, aan het bezoek, dat over 't algemeen het karakter van een genoegelijk vrienden-onthaal draagt, even een meer ernstig tintje te geven. Hij herinnerde ;er in zijn begroeting9rede aan, dat dit bezoek samenvalt met de opening der Londensche conferentie, die van zoo over wegend belang is voor de eindelijke stabili seering van den vrede in Europa. En hij wees er met .nadruk op, dat het slagen van (ieze conferentie in de allereerste plaats af hangt vande medewerking van Amerika. Zonder krachtdadige medewerking van dat land komen wij, hier in Europa, nooit mee* Uit het moeras en hij hoopte waarschijnlijk met. zjjn speech het verantwoordelijkheidsge voel der Amerikanen te wekken. Het -was alsof hü zeggen wilde: „Ja, dat is nu allemaal wel heel vriendelijk en aard'g, zulke bezoe ken zooals jullie ons vandaag weer brengt en we zuilen ons heusch geen slechte gast heren betoonen, maarer is werk aan den winkel! Helpt mee, ofwe gaan fail liet! De commandant van het Amerikaan9che eskader, vice-admiraal Newton Mac Culiy, hield zich, In zijn antwoord, buiten schot.' „De Amerikaansche Marine kent geen poli- t'ek", z 1de hij, afwerend. Hij kon, officieel, ook moeilijk anders antwoorden. Men kan alleen hopen, dat wethouder Wibaut's woor den in, de hóófden en harten van onze Ame rikaansche vrienden izullen nawerken, en dat zij er het hunne toe zullen doen onder de zonen van Uncle Sam het besef te wekken, dat wo hen wel graag op vriendenbezoek hebben, maar dat we hen vóór alles nog 1'ever een hand zagen uitsteken om ons, Europeanen, uit het moeras te helpen. N B. In onze vorige brief was sprake van olannen tot oprichting van een „Pan- ihéon een „slip of the pen" deed ons, we' wat èl te klassiek „Parthenon" schrijven! WARME DAGBNI VRUCHTENWAFELS DE LINDEBOOM IJSWAFELS (ln 4 natuurlijke vrucb- MANDRI a MAIJDARINO- VOOR DE LUNCH BU DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, INGEZONDEN. Uit Zuid-Afrika. Wij ontvingen het volgende schrijven van een oud-inwoner van Helder, dat wij gaarne een plaatsje verleenen. Wij heb ben de eigenaardige taal en spelling zooveel mogelijk onveranderd gelaten. Pretoria, 246'24. Aan de Redaktie v. d. Held. Koerant. Geachte Heer 1 Daar ik een geboren Helderse ben, en geregeld de Held. Koerant ontvang, er. daar in lees de gebeurtenissen van Noord tot Zuid en van Oost tot West, zoo heb ik gedacht, om ook eens iets te melden, van de Unie van Z.-Afrika, want als er iets in uw blad over Z.-A. voorkomt, dan is het maar banjer beknopt. Sinds 1910 zjjn de vier Provincies, namelijk Kaap Provincie, N atal, Transvaal en Oranje Vrijstaat voreenigd, en is de Unie van Z.-Afrika ontstaan, met een gezamenlijk Parlement, met Generaal L. Botha, als- Eerste Ministertoen waren er drie partijen, nam.De Volkspartij, de Unionisten en de Arbeiderspartijin 1913 is Generaal Hertzog er uitgegooid als Minister, omdat hij zeide: Afrika Eerste. Daardoor is een vierde partij ontstaan, nam.: de Nationale partij, toen werd de Volkspartij herdoopt in Z. A. Partij. Daar na is Gen. Botha gestorven, en is Generaal Smuts Eerste Minister geworden (Slim Jannie werd hij genoemd). In 1921 is er op Bloemfontein een groote Vergadering geweest, om al de Af rikaners in één party bij elkaar te brengen, maar dat is niet gelukt. Natuurlijk gaf de eene partij de andere de schuld van deze mis lukking maar kort daarna kwam er weer een ontbinding van 't Parlement, die de Unionisten met de Z.-A. Party, tot één party, vereenigde, nam. de Zuid-Afri kaanse Partij, of wel de Zap-Party. Nu waren de Unionisten allen Engelsen, of te wel Kapitalisten, zij waren toen banjer sterk in 't- Parlementmaar wan neer er een Zap uitviel, door dood of anderszins, kwam er altijd een Nat in (Nat is een lid van de Nationale Partü), en zoodoende^ waren zij gedaald tot 8 meerderheid. Nu was er in 1922 een groote staking geweest, in Johannesburg, onder de mijn werkers, omdat de mijnmagnate mijn werkers bedankten en in hun plaats kaf fers aanstelden natuurlijk om nog meer winst te maken, want de kaffer verdient hier zoo omtrent een tiende, van wat een witman verdient; deze staking verwekte een groote Revolutie, en heeft heel wat mensen levenè gekost. Hierdoor is ontstaan, de samenwerking van de Nationale partij met de Arbeiders partij, en daarom hebben deze partiien bij de laatste Eleksie, van den 17en Juni 24, de overwinning behaald, nameliik Nationale Party 63 zetels, Zappe 52 zetels! Arbeiders 18 zetels en 2 Onafhank«iiit«r, te zamen 135 zetels. En'nu het mooiste: Gen. J. Smuts heett altyd gestaan, als Parlementslid voor Pretoria West, en met de voorlaatste verkiezing in 1921, had hij een meerder heid van 878 stemmen, en nu verleden week is slim Jannie uitgegooid met 885 meerderheid van zijn tegen; stemmen kandidaat Ik stuur u bij deze Mail, ook een krant genaamd „Qns Vaderland", met alde offlcleete uitslagen van de stemmingen, dit is een Nat-krant, de Editeur is een Hollander, en is ook gekozen in 't Parle ment, zijn naam is H. Oost. Gisteren, heeft Gen. Smuts, het Mi nisterie ontbonden, en is Gen. Hertzog, ontboden bij den Goeverneur Generaal en is hem verzocht een Ministerie te vormen, hij, de man die elf jaar geleden itgeschopt is door slim Jannie, omdat hij niet wilde samengaan met die JinBft politiek. x 6 Algemeen wordt gedacht, dat de Ar beiderspartij twee Ministers zal krjjgen maar vandaag is er nog niets officieel bekent. Hierbij sluit ik; en hoop dat de Helder sche Koerant mag groeien en bloeien met het Jhttertje er bij, en dat het Heb dersche publiek, maar spoedig dien vier- star schrijver, mag uitvinden, en hem een zetel in den Helderschen Gemeente raad aanbiedtdit is de wens van een getrouwe lezer. J. D. 8. Het Zuid-Afrikaansehe volk, dat er,in weerwil van de Angelsaksische overheer- sching en het verlies van zelfstandigheid in geslaagd is zijn nationaliteit oqverzwakt te handhaven, en welks politieke leven in de laatste jaren meer en meer zich weder richt tot versterking en bevestiging dier eigen nationaliteit, wenschen wij iD dien stryd al het goede. Hun strijd is de onze, hun taal is de onze, zij behooren tot Gjoot-Nederiand en wij zullen hopen dat zij daartoe mogen blijven behooren. En als de Held. Crt. wel eens wat weinig uit Zuid Afrika vermeldt, geschiedt dat geenszin uit gemis aan belangstelling voor Zuid-Afrikaansche zaken, maar komt het doordat de wereld zoo groot en de Held. Crt. zoo klein isl Redactie H. Crt. Muzlek-Enxemble, 31 Augustus 1914 werd opgericht het „Muziek-Ensemble" ten behoeve van zie kenhuizen ejn sanatoria. Dit ensemble verspreidt thans een hlaadje om de aan dacht op zijn werk te vestigen en steun daarvoor te vragen; over het tweede kwar taal 1924 werden aan 120 inrichtingen en 10 thuis verpleegd: wondende patiënten geïllustreerde bladen enz. toegezonden. Maar de port verslindt zooveel geld, dat nu reeds een tekort van 100.te coi» stateeren valt. Wie de vereeniging verder wil helpen wende zich tot den leider l. P. C. Meeuwse, Vlietatraat 2, Amsterdao. Bond voor Invaliden. De heer D. de Jager, Leidschegracht 92 huis, Amsterdam, vraagt adhaesie en steun voor de oprichting van een Bond voor Invaliden. Doel is door een maande- lijksche contributie een kas te vormen, waaruit de uitgaven bestreden worden voor reparatiën aan en aanschaffing van nieuwe kunstledematen en andere ortho- pa-edische instrumenten. Men zende zijn adhaesiebetuiging aan bovenstaand adres. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldereche Courant, Valeriusstraat 64hui$ 1 Amsterdam. Stand in cijfers: Zwart: 8, 5, 6, 11, 12, 15, 16/19, 21, 25, 26 en 35. Wit: 23, 27, 28. 29, 32/34, 36/41 en 44. Bovenstaande Btand is uit een gespeelde party. Wit aan zet, dacht een goeden uitruil te doen als volgt: 1. 28—22 19 28 2. 22 :13 14—20? (wit dacht dat dit gedwongen was). 3. 33 22 17 2a 4. 32 23 21 43. Na den afruil: 1. 28—22 19 28. 2. 22 13 kan Zwart echter op aardige wijze in 't voordeel komendoor: 2- 25—3a 3. 83 22 de beste. 3. '17—28. 4, 32 23 21 43. 6. 34 25 de beste. 8.43 45 gewonnen. Stand in cijfers: Zwart: 5, 9, 18, 16/19, 28 en 6. Wit: 15, 27, 28, 81. 32, 87/89 en 45. 1- 27-21 16 36. 2. 87—81 86 27. 8- 82 12 23 84. 4. 12 3? Wit dreigt nu 1610en 48. Zwart is dus gedwongen. 510 te spelen. 5. 15 4 1819 gedwongen. 6- 4-13 19:8. 8 40 gewonnen. Ingezonden Mededeellng. Proces tegen den Staat Zijn vakvereenlglngscontrtbuties belastbaar? Ingezonden Mededeellng. Over geldverspilling. Publieke Werken en de Zeeslang. De „underground". De omge keerde wereld. Eet Amerikaansch bezoek. Ingezonden mededeellng. (WED. B. VAN DOISBURQ) tensmaken.) Zéér verfrlsschend! wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet la. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DEOR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld metslagroom. pikante kofflesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. 5. 39 48 Möt beter spel voor wit. [Zie diagram].

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2