1ELDERSCHE COURANT HONIG S- Tweede Blad. OP EN OM HET BINNENHOF. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS ,»r PUDDINGEN VAN ZATERDAG 19 JULI 1924 Ingezonden Mededeeling. REGENMANTELS naar maat, I 35.-. J. H. KOOPMAN, 17. Den Haag, 15 Juli. Nog steeds: parti}-stem- Met wat goeden wil had de Eerste Kamer 't wel kunnen klaar spelen om op 10 Ju! door haar agenda te zijn. Maar van de sena toriale zeden uit vroeger tijd is nog over gebleven, het „restant" is overigens niet groot!, zekere afkeer tegen overhaas ting. 't Was, weet mem, slechts te danken (of: te wijten, hoe men it liefst wil) aan de Linksche spijbelarij, dat minister De Vis ser er onlangs zijn 29 millioen-ontwerp tij dig genoeg door-kreeg om per vliegtuig de Koninklijke bekrachtiging van het wetsvoor stel te gaan halen, zood'at de wet op 1 Juli van kracht kon worden. Het ontwerp, dat 't mogelijk zal maken het Schoenenwetje te doen herleven voor een jaar, was den senatoren te laat inge diend. 't Wordt natuurlijk as. Donderdag of op z'n uiterst Vrijdag aangenomen, nadat over het duizendmaal reeds toegelichte pro en contra nog eens zal zijn „geboomd". Niet vóór 17 of 18 Juli zal ook de Senaat met recès kunnen gaan. De vertraging is voor een deel ook te wijten aan dó zeer-uitvoerige rede, welke mr. Mendels, de begaafde, geestige, zeer-be- wegelijke en soms bijtend-scherpe soc.-de mocratische senator, op den 9en Juli hield. Over het ontwerp tot wijziging van het Wet* boek van Strafrecht met betrekking tot de uitlokking. Deze wijziging strekt in de eer ste plaats om de strafbaarheid der voltooide uitlokking, dus: wanneer het misdrijf, waartoe verleid werd1, gepleegd' is, uit te breiden. Tegen die uitbreiding had de heer Men dels bezwaren. Hij is, in 't algemeen, voor inkrimping van strafbepalingen, in* plaats van vermeerdering daarvan. Tegen over den stelregel, dat niet al wat volgens de wet niet strafbaar is, nog niet toelaatbaar mag heeten, plaatst mr. M. deze andere thesis: èl wat slecht, gemeen is, moet nog niet strafrechtelijk worden vervolgd1, Het hoofdbezwaar van den afgevaardigde was intusschen gericht tegen het andere deel der hier ontworpen wijziging in ons W. v. Strafrecht. Daarbij wordt ook straf baar gesteld uitlokking tot een misdrijf, dat niet gepleegd is. Over dat punt heeft de senator lang en vurig gepraat. Bij zulk een gelegenheid laat de nerveuse jurist zijn Oostersch-vurig temperament ten volle „gaan". Nu en dan wordt hij snijdend-sarcastisch. Aan de sena- toriale statigheid heeft hij maling. Maar hij dwingt U te luisteren naar zijn kleurig woord; hij weet ook de aandacht van den leek te boeien voor een zóó zuiver-juridisch onderwerp als 't hier gold. Soms gaat mr. Mendels zich te-buiten aan overdrijving. iZoo, bijvoorbeeld; toen hij eitoe kwam te zeggen, dat door deze wijziging feitelijk „een blaam wordt geworpen oo den arbqjd der vaders van ons Wetboek van Straf recht". Dus: allereerst op dien van wijlen Modderman. Minister Heemskerk verstaat tegenwoordig de kunst om zich óók terwijl de vinnigste, voor Z. Exc. minst-aahgename rede wordt gehouden^ te beheerschen. Vroeger was dat wel eens anders. Mr. Heemskerk is iemand van sanguinisch temperament, 't Is, in de Tweede Kamer, wel gebeurd, dat de Minister van Justitie plotseling, op stoof in gloeiende drift. En wèl bespeurt men thans nog wel, dat hij nu en dan moeite heeft zich te bedwin gen. Zijn gelaat wordt dan rood, hij drukt het lorgnet wat dieper op neuspunt, tuurt op z'n papieren, plukt aan zijn grij nzen knevel, maar.... zwijgt. „De heeren zullen mij tóch niet boos krijgen!'1 heeft Z. Exc. van Justitie eens in het Lagerhuis uitgeroepen. En aan dat plan houdt mr. Heemskerk stevig vastl Op dien öden Juli was hij1 bijzonder vaardig. Tegenover mr. Mendels' bewering, dat de wijziging, hier voorgesteld', een blaam werpt op het werk der oommissie van het Wetboek van Strafrecht, zei de minister: „Och, ik heb mr. Modderman goed1 gekend toen die hoogleeraar was. En ik kan verkla ren, dat hij véél te bescheiden was om het als een blaam te rekenen, wanneer iemand' een fout of leemte in zijn arbeid had ont dekt!.. Elke overdrijving schaadt. En zoo ook ,had in dit geval' mr. Mendels door de zijne de kracht van z'n betoog verminderd. Minister Heemskerk noemde op de vraag, hoe hij ertoe gekomen was om niet- voltooide uitlokking strafbaar te stellen, het geval van een man, die zijn zetschipper had willen overhalen (uitlokken) om: natuurlijk tegen belooning, het scheepje te laten zinken. De eerlijke kerel weigerde het misdrijf te plegen, en werd.... door den patroon-verleider vervolgens ontstegen! He schurk, die den zetschipper had willen overhalen tot miedaad, is volgens het tegen woordig Wetb. v. Strafrecht niet vervolg baar. De Vrijheidsbonder mr. Rink kwam vooral ook denkend aan een arrest van den Hoogen 'Raad, volgens hetwelk voor straf baarheid van^ uitlokking vereischt wordt, dat het misdrijf gepleegd is, de bezwaren van mr. Mend'els op dit stuk steunen. Minister Heemskerk overwon met 20 Linksche tegen 8 Rechtsche stemmen. Niet minder dan 22 absenten 1. wel wordt 't tijd, dat ook de Senaat van zom er-rust gaat genieten! En ook hier aanschouwde men, dat „zuivere" partij-stemming goedkeuren een ontwerp, hetwelk toch met geen anti these-ter wereld iets heeft uit te staan!.... bij van Maar nóg krasser was 't, dat op Donder dag 10 Juli eveneens LinksRechts (thans 2611) werd goedgekeurd hef wetsvoorstel tot uitbreiding van d'e Friesche gemeente Dokkum met deelen van Dantumadeel, Oost- en West-Dongeradeel. iZoodra er sprake is van samenvoeging van gemeenten of van brokstukken' daar van, komt er oppositie. Men- weet, in de Tweede Kamer is doorgaans de anti-revolutdonnair Zyüstra de aanvoerder daarvan. Allerlei plaatselijke belangetjes of wat daarvoor doorgaat, jaloezie, IJdelheid, testerpraatjes en zoo meer komen dan in het spel. Zóó was 't ook bij dit plan om Dokkum, dat uitbreiding hard noodig heeft, wat „lucht" te verschaffen. Er werd de politiekerij bij-gehaald. „Ge fluisterd" werd over allerlei boosaardigheden geschonden afspraken, en zoo meer. Minister Ruys de Beerenbrouck zei op 10 Juli in de Eerste Kamer, dat Z. Exc. eigen lijk véél te indulgent, te lijdzaam was ge weest tegenover duizend-en-één bezwaren, welke werden aangevoerd tegen het ont- werpje. Zoo is gezegd, dat de stationsbuurt Aalsum heelemaal niet bij Dokkum behoort. Het plan om dat buurtje bij de Friesche stad te voegen, heeft „storm van protesten" gewekt. Minister Ruys verduidelijkte, dat de sta tionsbuurt Aalsum vlak -bij Dokkum ligt. Het dorpje van dien naam ligt daarentegen héél in de verte. Zoo gaat 't in negen van de tien gevallen met de plattelands-bezwaren tegen samen- voegings-voorsteilen. Wanneer men ze door het glas van een goede „microscoop" bekijkt, dan blijken ze niets of bijna niets om 't -lijf te hebben!.... Gelijk ik reeds aanstipte, het ontwerpje ging er hn partij-stemming door. Waarna de Senaat besloot op Donderdag 17 Juli- het restantje van de jongste Tweede Kamer-zending af te doen. Ik kom nog even terug op die onzalige, al- meer inkankerende gewoonte om alles-en- nog-wat door partij-stemming te laten be slissen. In plaats van te beoordeel-en, on bevangen, onpartijdig zoo lang en zoo ver «dat maar eenigszins kan, de zakelijke waarde -en bet eekenis van een wetsvoorstel. Men zal zich herinneren, dat wijlen De Savornin Lohman in een van zijn laatste arti kelen met nadruk wees op het groote gevaar, van onze Vertegenwoordiging, van dat voor 's Lands belang, voor bet prestige ellendige gedoê. IMet minister Colijn's ontworpen Tariefs herziening gaat 't natuurlijk ook dien kant uit. En hoe! De bewering, dat de chr.-historische partij -tegen de Tariefs-herziening gekant is, werd reeds gelogenstraft door eene beschouwing in „De Nederlander". Verduidelijkend, dat men volstrekt met bind is voor de f outen en leemten in het ontwerp. Doch tevens: dat men weigert meê te doen aan het onzalige, verderfelijke spelleken -om de voorgestelde Tariefs-herziening te misbruiken als poli tieke „machine de guerre", het voorstel lend alsof men hier slechts te doen heeft met een poging om het protectionisme te onzent ten-troon te heffen. Het anti-revolutlonnair hoofdorgaan ver klaart, dat de herziening een zuiver fiscaal' -karakter draagt. Alsook: dat -bij de beschou wing van het ontwerp de vraag: voor of tegen „freetrade", buiten spel1 behoort te blijven. Vaststaat zelfs de vurigste vrijhande- tear zal het niet durven betwisten 1, dat óns Tarief van Invoerrechten onbruikbaar s geworden, verouderd' moet heeten, we melt van „onmogelijke" bepalingen. Vaststaat ook, wat „De Standaard" in ïerlnnering brengt, dat de landen om ons heen, de groote en machtige, al-meer „muren van protectie" gaan optrekken. Zelfs: zéér hoogel Men herinnere zich wat over dat punt eenigen tijd: geleden de soc.-democratische oeconoom senator Henri Polak heeft ge schreven. Nederland' wil niet, dat de vlag van pro tectie worde geheschen. (Maar Nederland's belang vordert wèl, dat de ontwerpen, hier bedoeld, rustig en onbe vangen worden bekeken, beoordeeld i-n verband ook met de verouderde internationale -omstandigheden. En allerminst wordt dat nationale belang gediend door de Tariefs-herziening te doen strekken om straks, bij; de stembus-cam pagne, de politieke hartstochten te prik kelen!.... Mr. ANTONIO. De Rjjwlelbelastlng, Thans is verschenen de Wet en ver schillende Ministerieele Besluiten, waarin de regeling voor de heffing der rijwiel belasting nader wordt omschreven. Wi, ontleenen er het volgende aan Ieder rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, moet voorzien zijn van een voor het loopende jaar geldig belastingmerk, dat volgens voorschriften van Onzen Minister van Financiën zich baar aan het rijwiel noet zijn bevestigd (Art. 2 der Wet). De bepaling van het vorig artikel is ook van toepassing, wanneer een rijwiel door middel van een hulpmotor wordt voortbewogen. (Art. 8). In art. 4 wordt omschreven op welke rijwielen de belasting niet van toepassing is (kinderrijwielen zonder luchtbanden, driewielige voor invaliden, dienstrijwielen voor Land- en Zeemacht, Posterijen, Telegrafie en Telefonie, Rijks- of Ge meentepolitie, consulaire ambtenaren van vreemde mogendheden en andere vreem delingen). Hij, die op den openbaren weg een rijwiel berijdt dat niet van het vereischte merk' is voorzien, wordt gestraft met geldboete van tenminste^ f 5.en ten hoogste f 25.(Art. 5). Ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen, en van rijks- en gemeentepolitie zijn bevoegd ieder rijwiel, dat zij op den openbaren weg aantreffen, te onderzoeken. Wordt het bereden, dan zijn zij bevoegd daartoe den berijder te doen stilhouden en hem desnoods met geweld tot stil houden te dwingen. (Art. 7). Een Min. beschikking regelt nader de uitvoering. Het rijwielmerk moet met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar worden be vestigd, hetzij aan de balhoofdbuis of een der buizen van het stuur, hetzij binnen vijftien centimeter afstand van dit laatste, aan de bovenhuis van het rijwiel. (Par. 2) In par. 4 wordt o.a. omschreven welke de merken zijn voor de van de belasting vrijgestelde rijwielen. Voor tijdelijk hier te lande vertoevende buitenlanders zijn kaarten verkrijgbaar. De ambtenaren maken slechts in on vermijdelijke gevallen gebruik van hunne bevoegdheid tot het doen stilhouden van een wielrijder. Met het oog op de vele diefstallen van rijwielen, nemen zij de uiterste waakzaamheid in acht bij inbe slagneming en opbrenging van een rijwiel enz. (Par. 7). Ieder ontvanger der accijnzen, te wiens kennis eene overtreding der wet wordt gebracht,is bevoegd de zaak met den bekeurde bij transactie af te doen, uiterlijk binnen twee etmaton na den dag waarop de bekeuring is ingesteld.... De ontvanger vordert daarbij eene voor elk geval naar mate van den ernst van het feit te be palen boete. Een bedrag van drie gulden kan als een normale boete worden be schouwd.... De ontdoken belasting wordt niet gevorderd, doch de bekeurde moet worden gewezen op de noodzakelijkheid om zijn rijwiel van een belastingmerk te voorzien alvorens het weder te berijden., Komt de transactie met dep ontvanger tot stand, dan blijft opmaking van een proces-verbaal van bekeuring achter wege.... (Par. 8). Gedurende de eerste vier weken na het inwerking treden der wet onthouden de ambtenaren zich van het instellen van bekeuringen, ten einde het publiek ge legenheid te geven zich met hare bepa lingen bekend te maken. Zij bepalen zich dus in dien tijd tot bet geven van waar schuwingen. (Par, 10). De juiste datum van inwerkingtreding der wet is nog niet vastgesteld. Het is overigens nogal vriendelijk van den Minister, dat hij een termijn van vier weken stelt voor de doorwerking der wet. Dan is net zoowat het rijwiel seizoen voorbij.... Ingezonden Mededeeling. Het Doms Rljkerefonds. Zooals wij reedis eerder berichtten, heeft zich te Rijswijk een oomité gevormd tot inzameling van gelden voor het Do- rus Rijkersfonds, onder presidium: van het Tweed e-Kamerlid den heer Ter HalL Dezer dagen is een straatcollecte gehou den, welke in drie uur 1200 opbracht. Van 1 tot 6 September ajs. zal een groot weldadigheidsfeest worden gehouden. Op 't buiten „Cromvliet" zal „Oud-Rijswijk" verrijzen, een marktplein, waaromheen in stijl de stands zich groepeereni Voor zang, dans en minziek is reeds medewerking toe gezegd, o.a. door Lily Green. Benzine uit pompen. Onder presidium van dón heer mr. J. H. Mulock Houwer, voorziter v-an de K. N, M. V., werd Zaterdag j.L een vergadering gehouden, in het Secretariaatsgebouw van de K. N. M. V., waartoe waren uitgenoo- d'igd die verschilende veneenlgingen, die de benzine-verbruikers vertegenwoordigen, dó importeurs van benzine en de leveran ciers van mompen, om nader onder de oogen te zien de mogelijkheid om zoowel voor den kooper als den verkooper te be reiken-, dat de hoeveelheid benzine uit pompen, die gekocht wordt, ook inderdaad verkregen of afgeleverd/ wordt. De vergadering, die door een vijftien tal afgevaardigden werd bezocht, besloot, met drie onthoudingen: a. al het mogelijke te doen om de pom pen te dóen ijken. b. onder de oogen te zien de mogelijk heid, in afwachting van dó resultaten bij de bevoegde autoriteiten, door de verbrui kers-vereenigingen zelf een controle op de aflevering van benzine door benzine-pom- pen te doen- houden. De vergadering werd voorgelicht door den heer G. G. Bergh, Chef van Dienst van het IJkwezen, kantoor Rottendam. Teneinde dó mogelijkheden onder a en b genoemd, te onderzoeken, werd' een oom missie benoemd. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. In' den vacantietljd' is er meestal zeer weinig nieuws op finantieel gebied mede te deelen, doch zijn er thans echter zulke belangrijke politieke gebeurtenisen in het vooruitzicht, dat wij die eene bespreking meer dan waard1 achten. Woensdag 16 Juli, wordt de conferentie der mogend heden te Londen geopend', welke conferen tie voornamelijk ten doel heeft overeen stemming te bereiken ten onzichte van het Dawes-rapport. Voorafgegaan is een be zoek van d'en Franschen minister Her- riot aan Engeland, gevolgd door een con fereniie van den Engel-schen minister MacDonald te Parijs, waarbij in groote trekken overeenstemming bereikt schijnt te zijn omtrent de te bespreken punten. Men heeft in Frankrijk blijkbaar groot vertrouwen in minister Herriot, die on langs in den Senaat een motie van ver trouwen kreeg met een klein aantal' stem men tegen, zoodat zelfs de oppositie, de zjg. Poincaristische Senaatsfractie vóór gestemd heeft, hoewel deze fractie bi; monde van den vroegeren minister-presi dent, het noodig achtte, een toelichting daaraan te hechten. In- 't koert komt dat hierop neer, dat Herriot wordt voorge houden, niet aan de macht van de Com missie van: Herstel te tornen; de panden van Rijn- en Roergebied niet door enkel tegenbelofte in te ruilen en de Duitsche bewapening te blijven controleeren. Men zal licht begrijpen, dat speciaal de Pojn caristische partij een oog in 't zeil houdt en- Herriot zal dan ook ter conferentie geen gemakkelijke taak hebben, op de vingers gekeken door heel Frankrijk en niet het minst door zijn tegenstanders. Geheel anders en gemoedelijker schijnt dat in Engeland toe te gaan, waar de mi nister-president eenvoudig ter conferentie gaat, na -eenige inlichtingen te hebben ge geven over zijn bezoek aan Parijs. De hee ren van de oppositie achtten het daarna niet noodig om MacDonald last te bezor gen, voordat de conferentie begonnen is en zoo neemt eveneens de geheel© wereld een afwachtende houding aan en moet met groote belangstelling worden afge wacht, welke de resultaten zullen zijn van deze conferentie, die door sommige een mijlpaal in de geschiedenis wordt ge noemd'. Zooa-ls de geheele wereld' wacht, wacht blijkbaar ook de beurs en wacht zelfs ook de wisselhandel. De beurs is nog steeds stil met weinig koersvariaties voor de voornaamste fondsen. Uitgezonderd en kele specialiteiten gaat er zeer weinig om, al is de tendenz algemeen niet flauw. Het weinige belangrijke nieuws ter beurze is gauw verteld', slechts was er voortduren- den aandrang tot verkoopen in Mexicanen en Brazilianen, wat d'e eerste fondsen be treft, omd'at er steeds uitstel van betaling wordt genomen op de rente-schulden door de ongeregelde toestanden daar te lande, terwijl een opstand in Sao Paulo ln Brazi lië gereed® aanleiding 'gaf om fondsen als Fundiug, Rio d'e Janeiro, en Sao Paulo- obligatles tot sterk terugloopend® prijzen van d® hand! te doen, in de wetenschap, dat dergelijke revoluties hare finantieel® sporen' niet zullen achterlaten. Verder was er ter beurze voortdurend kooplust voor aandeelen ter mljnbouw- maatschappij Redjang Lebong, welke aandeelen een koers van 200 konden Dereiken, wat een belangrijke avans is, vergeleken met den koers van eenige we ken geleden, toen het fonds slechts cir ca 120 noteerde. Berichten omtrent de ontdekking van een goudader en voort durend aankoopen van Indische zijde doen iet hunne om den koers tot op dit niveau e brengen. De valuta-affaires zijn sterk ingekromr pen de laatste weken, mede in- verband met den vacantietijd. Slechts jj. Maandag had het den schijn, dat aan den vooravond der Londensche conferentie hoogere koer sen bedongen zouden worden, zoodat Pa rijs op 18.90 en Brussel op 12.20 verhan deld! werd', dóch Dinsdagochtend bleek er >ij weinig handel1 zooveel aanbod te zijn, dat geleidelijk weer koersen van 18.66 en 12.05 bereikt werden. De plotselinge willlgte voor Zwitser- sche francs, die tijdelijk 48.60 noteerden', waarschijnlijk in verband met vraag met het oog op het reisseizoen, maakte Dins- agmiddag ter beurze plaats voor een groote daling tot 48.20. Op zoek naar goud. Het bergingsschip „Gerand"'is Woens dag] naar het wrak van het goudsohip „Lutine" vertrokken, om te trachten nog een gedeelte van de lading goudstaven te bergen. Hiertoe zou een speciale inrich ting gebezigd worden. Het schip keerde 's avonds terug; we gens den mist heeft men het wrak nog niet kunnen vinden. De Engelsche bergingsstoomer „Re source" arriveerde te Terschelling, 't schip heeft de bergingswerkzaamheden op het katoenschip „West-Arvada" her vat. Bosch- en heidebrand. Maandag is op de terreinen wan het staatsboschbeheer in de gemeente Ede, de bossohen van dr. G. A.'Kröller, 50 60 H.A. heide afgebrand. Toen men den heidebrand bijna meester was, werd op nieuw brand gezien in een aangrenzend bosch opgaand dennenhout; ongeveer 10 H.A. bosch werd mede een prooi van het vuur. In verband met de plaats, midden in het bosch, waar de tweede brand begon nen- is, wordt aan kwaadwilligheid ge dacht. Naar de oorzaak van de beide -bran den wordt een uitvoerig en streng onder zoek ingesteld. Postduiven per vliegtuig. Zaterdag as. zal te Rotetrdiam op het vliegveld! Waalhaven uit Brussel aanko men een vliegtuig, behoorende aan die Belgische Société Colombophile de Trans- porto Aériens, met 2000 postduiven aan boord, die dien volgenden dag 's morgens vroeg zullen worden losgelaten, terwijl het vliegtuig den geheelen 20sten Juli ter be zichtiging nog op Waalhaven blijft. De duivensport is in België zóó ontwik keld, dat de Belgische spoorwegen per jaar voor het vervoer van duivenmanden eeni ge millioen innen aan vracht. Dit is aan leiding geweest tot het stichten van een bijzondere maatschappij, die de duiven per vliegtuig vervoert. Het groote voor deel hiervan is, dat de duiven korter on derweg en daardoor ook minder vermoeid zijn en dus in wedstrijden een grooter vermogen ontwikkelen. Redding beloond. De onder-inspecteur voor de Scheep vaart te Umuiden heeft namens het be stuur der Zuid'-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam aan schipper Jac. van Duyn, van- Noordwijk aan Zee, uitgereikt den prijs Robin 1928, hem en zijn bemanning toegekend' voor de redding van kapitein Gardin, den eenig overgeblevene van het Duitsche stoomschip Klöpfel-, in den nacht van 80 op 81 Augustus 1923, tijdens vliegend stormweer op de Noordzee. Tijdens de redding was de heer van Duyn schipper van den stoomdrifter Java IJM. 840 van de Oceaan Visscherij Mij. te IJmuiden. Er van doof. Bij' het filiaal van de rijksbank te Frankfort heeft een kassier, die het alge meen® vertfouwen genoot, een paar hon derd duizend goudmark verduisterd. De man werd voorloopig ter observatie in een krankzinnigengesticht opgesloten. Het verduisterde geld schijnt niet geheel Ver loren te zijn, aangezien de kassier heel wat voorwerpen van waarde had gekocht, die thans in beslag zijn genomen. Auto van den dijk gevallen. Nabij Zwolle sloeg Woensdag een auto van den heer -Bagerman uit Heerdie, waarme de de heer Rorij en zijn vrouw op familie bezoek gingen naar 's-Heerenbroek, even buiten Zwolle, den weg in naar Hasselt, in plaats van den weg naar Kampen. Toen dit op dón dijk bemerkt werd., trachtte men- om- te keeren, met het gevolg, dat die auto van den Zwartewaterdjjk vieiL De heer R. werd' dóór glasscherven aan het ge-aat igewond, zijn vrouw werd inwendig gekneusd naar Zwolle vervoerd. Vrijwillige hongerlijders. Van den directeur der Bijzondere Straf gevangenis te Scheveningen verneemt het ,Vad.", dat er van het verhaal dier anti-militairisten omtrent de hongersta king geen woord1 waar is. Er is geen ge boeide, geen in het dwangbuis gestokene, geen zelfverwonde, geen met zij/a bloed op den wand der oei „moord" schilderen), de, igeen in den geest geschokte geweest en nog niet. De zaak komt hierop neer; de dienst weigeraars worden in gemeenschap op gesloten. 'Dit ging goed tot dusver en de heer B. de Ligt heeft zelf tegenover den directeur zijn tevredenheid over de be handeling getoond1. Een paar dienstweigeraars echter -meen-' den tot actie te moeten overgaan, zij be dierven den geest eh werden dius in de cel gebracht. De hongerstaking was niet veel meer dan een vertooninig. Ze duurde kort en de stakers aten wel- uit die cantine. Slechts één volhardde twee dagèn. Allen gebrui ken thans weer gewoon het aangeboden voedsel. Motor-ongeluk. Woensdagavond! reed) de heer Trinks, ambtenaar bij de provincie, wonende te Midlum, op een motorrijwiel van Sneek naar Lemmer. Bij Woudsend slipte de mo tor; Trinks werd' op zijn hoofd' in een hoop steenen geslingerd. Bewusteloos, bloeden de uit twee ernstige hoofdwonden, is hij door die autobus Lemmer—Sneek gevon den. van prima Waterproof-Gabardine, half gevoerd, yo'ld» be werkt $1 chfs DAMES KLEEDERMAKER, Bedachtzame tred. Over uitlokking. mingl Benauwend perspectief. Ü/.(VG GOED eo GOEDKOOP is vaak een moei lijke combinatie, welke echter in HONIG'i PUDDINGEN, gefabriceerd met Honig*! Maïzena, volkomen ia bereikt. Men be reidt met die puddingen goedkoop de heerlijkste nagerechten, die men zich denken kan - Vraagt Uw winkelier! LET OP MET MERK, 0

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5