het inwrijven Bij Huidjeuk en ook bij Muggenbeten geeft met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten I Den geheelerr middag bleef de kardi naal op den brug. Omstreeks 6 uur kwam de Batavier II voor de stad, Ter hoogte van de Visohihal, waar een heele vloot Volendammers, de vlag in top, en een tweede -vloot pleiziervaartuigen met kij kers midden-in het IJ lag, werd gemeerd, terwijl men van den wal klokken hoorde luiden. De De Buyterkade was geheel door de politie afgezet. Ben groote versierde tent was als ontvangst-paviljoen ingericht. Daar hadden zioh de vijf bisschoppen van Nederland met een stoet van hoogere en lagere priesters verzameld ter ontvangst van den kardinaal. Er waren ook nog vele andere kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders uit Nederland en den vreemde. Bij hen hadden zioh gevoegd een groot aantal Nederlandsche Maltanezer ridders in hun vuurroode, met donker fluweel afgezette, gala-fcleedij. Zij vormden de eerewaoht van den kardinaal legaat tij dens zijn verblijf in de hoofdstad. Onder hen waren de voorzitter der Zerste Ka mer, baron van Voorst tot Voorst, het Eerste Kamerlid Jbr. C. Wittert van Hoogland en1 het T^weede Kamerlid baron Van Wijnbergen. Kardinaal Van Rossum, gekleed in vlammend purper, vergezeld van de pre laten van zijn gevolg, geheim-kamerhee- rën, een .pauselijk ceremoniemeester, een sleepdrager, schreed, links en rechts zege nend, naar het paviljoen. Alle aanwezi gen zonken op de knieën om in den hoo- gen afgezant van den paus den paus zelf te eeren. In het ontvangstpaviljoen nam de kar dinaal plaats op den voor hem bestemden zetel; dan trad de bisschop van Haarlem op hem toe, knielde voor hem en kuste zijn ring, om vervolgens namens zijn diocees een1 kort woord van welkom te spreken, hetwelk de kardinaal even kort beantwoordde. Vervolgens vormde zich de stoet, waar in zou gereden worden naar de St. Wille- forordus-kerk aan den Amsteldijk. Deze bestond uit open landauers, met twee paarden bespannen. Het spreekt vanzelf dat deze voor Am sterdam wel heel buitengewone optocht een ontzaggelijke menschenmenigte op de been had gebracht. Bangs den geheelen weg ging het tus- sohen twee dichte menscbenhagen door. De pleohtigheid in de Amstelkerk was indrukwekkend. Na het kerkelijk ritueel hij de aankomst, sohreed de kardinaal on der een baldakijn, gedragen door Malte zer ridders, naar het sacramentsaltaar in rechterzijbeuk, om daar. een korte adora tie te houden. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, heeft een toespraak tot den kardinaal- legaat gehouden. Met bijzondere vreugde begroette mgr. Callier een Nederlander als pauselijk af gezant op het eucharistisch oongres. Kardinaal van Rossum antwordde dat hij als afgezant van den paus diep onder den indruk was van de hem te beurt ge vallen ontvangst. Nadat vervolgens eenige lithurgische liederen gezongen waren ter eere van den patroon-heilige der kerk, St. Wille- brordus, gaf de kardinaal-legaat, staande midden voor het hoofdaltaar, den zegen, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. De plechtigheid van de ontvangst van den karttinaal-legaat in de St. Willebror- duskerk werd ook bijgewoond door de, ministers jhr. tmr. Oh. Ruys de Beeren- brouck en F. van Swaay. Kardinaal vanRossum verleende gis teren audienitie, van welke gelegenheid zeer velen gebruik maakten. Ook een de putatie van het gemeentebestuur, jq.L de heer Wibaut, waarnemend voorzitter en de wethouders Wierdels en Vos, bene vens de gemeente-secretaris maakten hun opwachting bij den kardinaal. Vooraf was diens particulier secretaris bij wethouder Wibaut op audiëntie geweest Zeer veel hoog© kerkelijke autoriteiten waren op deze audiëntie aanwezig. Het Congres wesrd, na den kerkelijken dienst, dien de opening voorafgaat, Woensdagavond in het Stadion geopend. Vele dagen was aan het sportpark ge werkt om dit de noodige veranderingen te (ïoen ondergaan; aan den ingang was een reusachtig verguld Christusbeeld1 opge steld, dat zegenende de handen uitstrekt. Door middel van een loudspeaker werd der wachtende menigte de komst van den kardinaal op het terrein meegedeeld. Mgr. «ileylen, bisschop van Namen, en voor zitter van het Congres, opende de bijeen komst, bisschop Callier van Haarlfem sprak daarna, de algemeen secretaris, pa ter van Dijk, las een brief voor van den Paus aan kardinaal van Rossum, waarbij deze als 'pauselijk vertegenwoordiger werd' afgevaardigd. Daarna sprak de kar dinaal-legaat; hem werd' een minuten lange ovatie gebracht Marine-taptoe te Rotterdam. Op den Heuvel te Rotterdam, tegenover het pantserschip Tromp, hebben de staf- muziek van de marine uit Helder, onder leiding van den waarn. kapelmeester P. Kreijger en de tamboers en pijpers van de afdeeling mariniers, alhier in gar nizoen, onder commando van tamboer majoor O. Witteveen, Dinsdagavond een taptoe gehouden. Met een roffel zetten de tamboers dit militair vertoon in. Daarop volgde de taptoe, de parademarsch, de volksliederen en tot slot een defllcer- niarsoh. De belangstelling van/het publiek was buitengewoon groot. Na afloop marcheerden de s^afmuziek eu de tamboers en pijpers, voorafgegaan en gevolgd door honderden menschen, door de stad naar de marinierskazerne terug. L. O. te Amsterdam. De Gem "enterend van Amsterdam heeft een voorstel-Romme o.s. verworpen ,om| voor de a.s, September-plaatsing op de Ingezonden Mededeeüng. L o. scholen als grondslag aan te nemen 42 leerlingen per. klas. De basis blijft 37. De ramp op de Schelde. Een verslaggever van de „Telegraaf" heeft A. Meerman, den eenlgen geredde der opvarenden van de „Arnemuiden 27" geïnterviewd. Uit zijn verhaal nemen wü het volgende over. „We waren uitgevaren Vrijdagochtend ongeveer kwart voor vier, met goed weer. Om 6 uur was het nog doodstil, alleen dik, smoordik. Het was ongeveer halfzeven en daar kwam ineens een geweldige storm opzetten. M'n vader is naar achterop gegaan. Er kwam toen een groote zee aanrollen, een tweede, een derde... De schuit vloog naar de andere zij, en -daar lagen we alle vier in het water. We pro beerden om den mast te pakken te krijgen, omdat de schuit aan het zinke» ging. Ik was op den mast geklommen. En altied kwamen er maar groote golven aanrolle.... Toen zag ik een doode langs me drieve. „Noe is het mien beurt", dacht ik. Kees, kom hier, kom hier, hoorde ik m'n vader roepen. „Vader, ik kan niet", was al wat ik kon antwoorden. Ik wou het zwerd griepen, maar dat was al los. Het zwaard kantelde en zoo lag ik er ouder. Ik kwam echter gelukkig nog boven en heb het garen touw gepakt. Een groote zee kwam aanrolle en ik werd van de schuit afgeslagen. 15 meter aan lijzij kwam ik weer boven. Alles zag ik rond me drieve. M'n eenigste gedachte was om maar iets te pakken te krijgen. Het eerste zag ik vischbennen, maar daar had ik niks aan. Ik was ook te zwaar, want ik had nog alles aan, m'n lange laarzen, m'n leeren vel, die hoog opge bonden zaten en een broek, die dichtge- regen zat en m'n mes zat er onder m'n broek, dus daar kon ik niet bij om alles af te snijden. Ik had 't geluk om een buitenhellingplank beet te griepen en heb die tusschen de beenen genomen en later nog een stuk hout voor m'n borst. Een oogenblikje later gooide me een groote golf weer over den kop en lag ik onderstboven in het water. Het gelukte me weer om te draaien. De korfstokrufel kreeg ik weer te pakken en toen weer eèn plank voor de borst en zoo bleef ik verder alles afwachten. Na eenigen tijd zag ik de Vliss. 7 z'n netten ophalen. Ook de Arm. 23 is gepasseerd. Hierop zaten alle vier buiten op het zwaard en gaven elkaar de hand als afscheid. Inde verte bemerkte ik een boot die gauw naderbij kwam. Dat was der afhaalboot No. 1 van Vlis- singen. Daar heb ik naar geroepen en geweeuwd (gezwaaid). Gillis de Nooyer was de eenige die nog op de schuit lag. Ik had Vogel voorbij zien drijven toen ik nog in den mast zat. De afhaalboot no. 1 van het Loodswezen zag me drijven en gaf een signaal. Dat was de redding voor mij. Er werd eerst een reddingboei uit geworpen, maar die kon ik niet griepen. Wel een lang touw. Ik deed het rond me polsen en zoo werd ik binnen boord ge trokken. M'n redding was gebeurd. 40 minuten lang had ik in het water geiegen. Ik weid naar beneden gedragen en heb dus van Gillis, die zich ook aan het vaartuig vastgeklampt had, niets meer gezien. Hij moet tydenq de pogingen der reddingboot er van afgeslagen zijn en zoo verdronken. Aan boord had ik een goede ontvangst. Ik kreeg droge kleeren. Toen ik beter begon te denken, riep ik: „Nu m'n vader redden" maar die was al lang verdronken. Ze hebben me te kooi gebracht in een hut. De kapitein vroeg of ik nog iets wou, maar ik had natuurlijk nergens trek in. Zoo kwamen we in Vlissingen en ik stond op de kaai en zocht naar m'n familie. Het eerst zag ik m'n zuster en dan m'n moeder, want die woont ook in Vlissingen. „Waar is vader, waar is vader?" gilde moeder. „Alles is verforen", meer kon ik niet zeggen.... Hevige hagelstorm te Tilburg. Een hevig© hagelstorm die 10 minuten duurde heeft Dinsdagavond te Tilburg en omgeving groote schade aangericht. Van elf gebouwen als kloosters, fabrie ken, scholen, ziekenhuizen, werden mas sa's ruiten vernield, terwijl ook de ramen der meeste particuliere woningen en vi trines van winkels het moesten ontgelden. De schade aan veldgewassen als koren, haver enz. en vruchtboomen is enorm. De hagelsteenen waren zoo groot ais duiven eieren en werden tengevolge van den stormwind met zoo groote kracht overal tegenaan gesmeten, dat zelfs vele vogels die in de boomen hun toevlucht zochten er door werden gedood. Het glaswerk der Tentoonstellingsgebouwen bleef onbescha digd. Een aanklacht. De heer H. SohilthuLen, lid van het Verbond van Actualisfcen, heeft bij den officier van justitie een aanklacht inge diend tegen het lid der Tweede Kamer, den heer J. E. W. Duys, op &rond van -beleedigingen, welke deze hem in het openbaar zou hebben aangedaan in een vergadering, belegd door de S. D. A. P. in het Alhambratheater naar aanleiding van den moord op MatteottL Auto-ongeluk. Nabij Vries op den Groninger straat weg heeft Maandagavond een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een vracht auto van de firma Lieftinck, die in de richting Groningen reed en waarin twee personen zaten, reed in volle vaart tegen een boom. Later bleek, dat een moer van de stuurinrichting was losgeraakt Zwaar geiwond zijn de inzittenden per auto naar het ziekenhuis te Vries vervoerd. De roofmoord te Culemborg. Men zal zich herinneren, dht op 23 De cember van het vorige jaar twee bejaarde boarenmenschen, de landbouwer Toon van Wiggen en zijn zuster Gerrigje, die te Culemborg een boerderijtje dreven, ver moord werden gevonden. Ofschoon do politie en justitie hiernaar een uitgebreid onderzoek instelden, een onderzoek, dat zich zelfs tot buiten de landsgrenzen uit breidde, en ofschoon enkele arrestaties werdeh gedaan, mocht het tot dusver niet gelukken de dader of daders te vinden. Hierdoor, en ook door het feit, dat deze misdaad in ieder geval is voorbereid met de hulp van personen, die met plaatselijke omstandigheden goed bekend zijn, ont stond bij de bevolking van dit stadje on gerustheid. Sinds eenige weken is 3Ü zich op kritische wijze met het onderzoek der politie gaan bemoeien, en het gevolg hiervan is, dat een. zeer groot deel der be volking meent een der d'ad'ers te kunnen aanwijzen. Deze toestand heeft in het ove rigens rustige stadje een staat .van groote opgewondenheid' gébracht. „Het Volk" bevat hieromtrent een zeer spannend verhaal, waaraan wij het vol gende ontleenen. Onder de gearresteer den, die echter later weder vrij werden gelaten, bevonden zioh twee Oulembor- gers. De een, een bewoner van een woon- scheepje, werd tot tweemaal toe in voor- loopige hechtenis gezet," ruim 5 maanden in arrest gehouden, doch tenslotte ont slagen. De tweede F. H., die op weg'naar het station gearresteerd wend, doch tot ieders verbazing na drie dagen weder uit d'e voorloopige hechtenis te Tid ontsla gen' werd, en die zeer ongunstig bekend staat, werd en wordt steeds meer, door (ie bevolking als den dader aangewezen. H. is gehuwd en omstreeks 35 jaar oud; acht jaar geleden kwam hij als veldwachter, la ter agent van politie in dienst der ge meente. In 1919 werd1 hij zelfs recher cheur. Toen reedis maakte hij ernstig mis bruik van sterken drank en was zijn le venswandel verre van onberispelijk. Hij was tenslotte als politieman niet langer te handhaven en werd 1 November 1923 genoodzaakt zijn ontslag te nemen. Zijn drankmisbruik nam nu toe en zijn om gang met lieden van verdacht allooi trok algemeen de aandacht Het bleek de politie weldra, dat H., die reeds van zijn salaris bij de politie nim mer kon rondkomen, en thans natuurlijk nog veel minder, hoewel hij een betrek king als reiziger had gekregen, plotseling over veel geld beschikte en voor somtijds •kleine uitgaven biljetten van honderd i gulden wisselde. Dit plotselinge bezit van zoo groote bedragen is niet opgehelderd, er. dat de justitie hierin geen aanleiding zag opnieuw in te grijpen, is het vooral, Wat verbittering en ongerustheid wekte bij de bevolking. Een dor plaatselijke bla den schreef reeds, dat die gewezen politie beambte de zaak in handen der justitie zou stellen teneinde de tegen hem gerezen verdachtmakingen te ontzenuwen. Op geen enkele wijze reageert hij tegen de door hem ingebrachte beschuldigingen, H. was volkomen ingewijd in het doen en laten der boerenlieden. Hij was indertijd belast met het onderzoek naar een eenige maanden voor den moord gepleegden dief stal en zorgde op last van den commissa ris voor deursloten en een waakhondje. Verder is er het feit, dat het geringste spoor van de daders ontbrak, hetgeen wijst op de wetenschap van welkè hulp middelen de politiek gebruik maakt bij haar opsporingswerk. Aan den anderen kant is het schier ondenkbaar, dat H.'in het stadje, waar hij woont en bekend is, dit door misdrijf verworven geld zou uit geven. Van de zijde der justitie is tot nu toe nog niet ingegrepen. Onze zorgvuldige post Op 17 Sept. 1908 zond iemand uit Sche- veningen een prentbriefkaart aan een vriend te Arnhem. Nog denzelfden dag werd deze prentkaart te Arnhem afge stempeld. Zij draagt echter een tweeden stempel „Arnhem-Station", 19 Juli 1924 en is op dien dag aan den geadresseerde uitgeteiktl Zestien jaren bewaard? Staking vuil betalingen. De kassiersfirma Brinkman te Deven ter heeft hare betalingen gestaakt. Groote opvragingen ook in verband met de geruchten bver de Rotterdamsche Bank zouden tot dezen toestand geleid hebben. Het Hbl. verneemt nog, dat de politie een onderzoek instelt naar aanleiding van een ibij haar ingekomen klacht over aan deze firma voor effectenaankobp toever trouwde geWen. De heer Brinkman, die Deventer heeft verlaten, heeft Maandag nog te Amsterdam vertoefd. Een door den fiscus gelegd beslag wegens belasting schuld is inmiddels weer opgeheven,.maar nh trachten schuldeischers beslag te doen leggen. Naar het blad werd medegedeeld, zijn verschillende Ingezetenen vor groote bedragen bij deze „krach" betrokkeni Door een auto gegrepen. Op den rijksstraatweg Amsterdam Baarn is Dinsdagmorgen wederom een ongeluk gebeurd. Op het gedeelte tus schen Eemnes en Baarn liep een zeven jarig meisje, Elisabeth Cazijnse genaamd, achter een hooiwagen. Toen zij den weg wilde oversteken, werd zij door een auto, die geen ruimte meer had om uit te wij ken, gegrepen. De kleine overleed kort daarna. Nog een scheepsramp op de Zuiderzee. De „U.K. 82" rapporteert een wrak ge zien te hebben in het Noord-Noord-Oos: ten van Harderwijk, Zuid-Oostelijk van Ürk. Twee meter mast steekt boven water uil, waaraan een stuk zeil hangt. Van de opvarenden is niets bekend. Te Kampen is een leege, eikenhouten roeiboot aan gedreven. De gezonken tjalk. De juiste naam van den schipper, die met zijn gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, waarvan de oudste 15 jaar is, j.L Vrijdagmiddag op de Zuider zee is verdronken, is Roeland Tlelemans, varende op het tjalkschip „Onrust van Den Bommel. Een tragische bijzonderheid is, dat de eenige overgebleven zoon van dit gezin, die niet aan boord was, de 16-jarige Mari- nus Tielemans, te Lemmer,-Dinsdagmor gen anct levensgevaar een meisje van zes jaar' redde, dat in diepe zeesluis was ge vallen. Hij sprong van den hoogen sluis muur in het water. Gedood. Maandag is in een kamer van de Oranje-Nasau-kazerne te Amsterdam ge vonden het lijk van een sergeant-majoor. Hij bleek door een revolverschot gedood. De militaire politie, die een onderzoek in stelde, meent te kunnen vaststellen, dat bij het schoonmaken van een revolver het schot is afgegaan. Misdaad is in elk geval buitengesloten. •Een waterhoos. Het dorp Jels in Sleeswijk is door een geweldige waterhoos geteisterd. De da ken werden van de huizen geslagqn, een stoomdraaimolen, welke in het dorp stond, werd opgenomen en boven op een veel verder gelegen boerderij geworpen, die met een vreeselijk gekraak ineen stortte. Ook veel vee werd 'gedood, doch men- schenlevens zijn niet te betreuren. Stormweer. (Draadloos wordt gemeld, dat er Dins dagmiddag een zwaar onweder, vergezeld van stroomenden regen en hagelbuien, over Londen heeft gewoed. Ofschoon het minder dan een half uur duurde, viel er naar schatting een halve inch water. De straten stonden blank en het district- spoorwegverkeer was onderbroken. Er werd groote schade aangericht, doch er hadden geen ongelukken plaats. In andere deelen van Engeland en in het Kanaal was het eveneens boos weer. Massa-vergiftiging. In het sanatorium voor longlijders te Görbersdorf (Silezië) waar na een maal tijd in het geheel 238 personen aan ver giftigingsverschijnselen ziek werden, zijn thans vier personen overleden. De hoofd arts, een badmeester en twee patiënten. De andere patiënten zijn herstellend. Men is er nog niet achter hoe het eten ver giftigd is geworden. De moord op den mlillonnalrszoon Franks. Richard Loeb en Nathan Leopold, de twee millionnairszoons, die beschuldigd worden van de ontvoering van en moord op den 13-jarigen Robert Franks, eveneens kind van een millionnair, hebben thans plotseling door middel van hun rechts geleerden raadsman hun misdaad bekend en een beroep gedaan op de clementie van de rechtbank. Deze wending in de zaak was een vol komen verrassing voor het openbaar ministerie dat bij zijn aanklacht had rekening gehouden met het reeds geop-, perd verweer, dat de jonge misdadigers ontoerekenbaar zouden zijn en daarmee is dan ook de geheele procedure omver geworpen. Thans rest nog slechts af te wachten, of de beide jonge menschen voor hun dubbel misdrijf,ter dood of tot levens lange gevangenisstraf zulleq worden ver oordeeld. Trein dieven. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben zich te verantwoorden gehad de 31-jarige W. M., kleermaker, afkomstig uit Lodz, laatst wonende te Antwerpen en thans ge detineerd, zijn 36-jarige vrouw L. F. S„ kleermaakster en de 54-jarige handelaar M. K„ eveneens afkomstig uit Lodz, laatst ver blijf houdend te Amsterdam en thans gede tineerd, beklaagd van diefstal in vereeniging gepleegd. Op of omstreeks 8 'Mei j.L zouden de eersfe twee beklaagden tezamen en in vereeniging uit den binnenzak van P. Rijs- Wtfk, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening hebben weggenomen een porte feuille, inhoudende een brandverzekerings polis, twee quitanties en een telegram en een portefeuille, inhoudende twee loterij briefjes van de Tijdgeest en een bewijs van Nederlanderschap, Velke portefeuille even eens toebehoorde aan voornoemden P. Rijs wijk. v De derde beklaagde zou ter plaatse en ten tijde voofmeld opzettelijk behulpzaam ge weest zijn bij. het plegen van voormeld1 mis drijf, door opzettelijk op het perron van het station D. P. in de nabijheid van het spoor wegrijtuig, alwaar, zooais hij wist, het mis drijf zou worden gepleegd, observeerend neen en weer te loopen ten einde te waar- zijnUWen V°°r het'geval er onraad' mocht Beklaagde R. vertelde met zijn vrouw van Amsterdam naar Rotterdam gereisd te zijn, om hier werk te zoeken. Dat K. in denzelf den trein reisde, was hem niet bekend De president mr .Van Heiten, wees be klaagde er op dat deze laatste bewering ri zeer onwaarschijnlijk is, omdat gebleken is d*t de spoorkaartjes van Skllagd? zfln en T. 5* ^eenvolgende nemers z°odat zij' vlak na elkaar of' tegelij kertijd genomen moeten zijn. ,üïI;ieeI(le mede> <K «^n hij en k U1,L er! 'trein getapt waren, zijn vrouw bemerkte, dat zij haar parasol in den agen had laten staan. Samen zijn ze toen eer in de coupé gestapt en toen ze weer den kwam, werden zjj plotseling gearres- Beklaagde S. zeide, dat ze, toen ze in (ie coupé terugkwam, om haar parasol te halen, daar een stapeltje papieren op den grond zag •liggen, ze haastte zich die op te rapen en in haar kous te stoppen, en, naflr zij beweerde, haar vondst aan de politie te overhandigen. Beklaagde K. ontkende de beide anderen te kennen. Hij zefde niet voor den spoorwa gen heen en weer geloopen te hebben. Getuige Rijswijk verklaarde, dat, toen hij met zijn vrouw in den trein stapte, bij den portier wat gedrang ontstond'. Beklaagde M. en diens vrouw drongen tegen hem op. La ter bleek hem, dat zijn portefeuilleSi weg waren. De echtgenoot© van dezen getuige beves tigde diens verklaring. Rechercheur F. O. Grondel uit Amster dam ais getuige gehoord, verklaarde geregeld dienst (te doen op de internationale treinen. Toen hij deze drie beklaagden uit zag stap pen, hield hij hen scherp in het oog. Hij zag K. heen en weer loopen, terwijl M. en 8. weer in den trein gingen. Daarop zag hQ hen tegen Rijswijk opdringen, hij waar schuwde daarop een oollega, waarop de ver dachten gearresteerd werden. Nadat nog eenige getuigen gehoord waren vorderde het O. M. tegen ieder der beklaag den twee jaar gevangenisstraf. De president vrijgezel. Het is gewoonte, dat er den 14en Juli op verschillende punten van Parijs aller lei kermiskramen verrijzen en dat er na eenige dagen in de bladen het bericht verschijnt, dat de prefect van politie op verzoek van mevrouw de gemalin van den president besloten heeft de vergunning te verlengen tot den zooveelsten. Dit jaar heeft men voor het eerst sinds vele jaren van dat gebruik moeten afwijken, omdat president Doumergue.ongehuwd is. De kramen mogen evenwel toch tot en met Zondag blijven staan. Ditmaal op verzoek van mijnheer den president zelf. Die kermisklanten zullen althans geen kwaad meer 'spreken van de vrijgezellen, aldus merkt de Figaro ondeugend op. OOST-IN DIE. Doodstraf geëlscht Tegen Macaré is, wegens moord op Van Gelder, diens huishoudster en twee neef jes, te Soerabaja gepleegd, de doodstraf geëischti Tegen zijn medeplichtige Amir vijftien jaar gevangenisstraf. De verde diger pleitte clementie. Macaré wees op de ellende, waarin hij tengevolge van werkloosheid was geraakt. Uitspraak 29 dezer. Verduistering. De krijgsraad te Batavia heeft sergeant S. veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, te vervangen'door militaire detentie van gelijken duur plus degradatie, wegens tweemaal gepleegde verduistering als penningmeester van O.A.B. van kasgelden. De veroordeelde gaat in hooger beroep. Mali voor Hr. Ma „Tromp". Naar Odde 24 Juli laatste lichting kantoor 6.30 u. a.; laatste lichting stadsbussen lichting 3; Naar Balholmen Tl Juli laatste lichting hoofdkantoor 6 u. m.; laatste lichtii^j stadsbussen 26 Juli lichting 4; Naar Gudvangen 29 en 30 Juli laatste lich ting hoofdkantoor 6.30 a.; laatste lichting stadsbussen lichting 3. Na vertrek van de zending op 30 Juli wordt de correspondentie te Helder bewaard Brievenmail aan Hr. Ma. „Heemskerck". Naar Balholmen 24 Juli laatste buslichting hoofdkantoor 6.30 u. a.; laatste lichting stadsbussen lichting 8; Naar Dronthelm 26, 28, 29, 30 en 31 Juli laatste buslicbting hoofdkantoor 3.30 u. a.; laatste lichting stadsbussen lichting 2. Na de verzending op 31 Juli wordt de cor respondentie te Helder bewaard. WereJdscheepsmhnteL Volgens den thans verschenen jaargang 19-4/1925 van het „Lloyd's Register Book", bestond de totale wereldvloot aan schepen van 100 bruto reg. ton en hooger uit 32.956 schepen met 64.023.567 ton, waarvan 'H.514.140 ton aan stoom- en motorschepen en 2.509.427 ton aan zeilschepen; tegen uit» Ju ui 1923 uit totaal 66.166.238 ton; zijnde eene vermindering van 1.142.671 ton, waar van 821.233 ton aan stoom- en motorschepen en 321.438 ton aan zeilschepen. Deze ver mindering is in hoofdzaak ontstaan door de belangrijke tonnage, die sedert medio 1923 w erd gesloopt, vooral in de Ver. Staten. I egenover vermindering der tonnages van e meeste landen, in 't bijzonder die van de Ver. Staten, kunnen Duitschiand en Japan op een vrjj belangrijke vermeerdering wij zen, n.L van resp. 363.598 en 238.560 ton. Aan het einde van het boekjaar telde de wereldvloot 178 motorschepen van elk 4000 <>n en hooger. Hiervan 21 van 8000 ton en hooger met een totale tonnage van 195.666 ton. 6 De vloot telt 6848 schepen van 25 jaar en ouder, doch hunne tonnage vertegenwoordigt slechts 12.6 van het totaal. Da, bruto tonnages aan stalen en ijzeren stoom-, en motorschepen der voornaamste aan de zeevaart deelnemende landen verhou den zich tegenover het vorige jaar als volgt: Juni 1924 Juni 1928' Gr. Britannië en Ieri. 18.917.000 Ver. Staten 1P.823.000 Japan Frankrijk Duitschiand I talig Nederland Noorwegen Br. Dominions Spanje Zweden Denemarken Griekenland België Overige landen 3.655.000 3.193.000 2.856.000 2.676.000 2.533.000 2.326.000 2.213.000 1.163.000 1.146.000 974.000 751.000 655.000 2.749.000 19.077.000 12.416.000 3.402.000 8.265.000 2.496.000 2.788.000 2.606.000 2.299.000 2.2t9.000 1.169 000 1.092 000 920.000 743.000 600.000 2.847.000

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2