HELDERSGHE COURANT REGENJASSEN HEIMAN NYPELS, 12.50,17.B0, 25.°°, 30.°°, 38.°°, 45.°°, 52.°° gld. Heidersche Maatschappij tot Glasverzekering, Glashandel. - Machinale Mahriek. Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN ZATERDAG 26 JULI 1924. Te Amsterdam slaagde voor het examen Nuttige Handwerken, mej. E. M. van Zeylen, alhier. Te 's-Gravenhag© slaagde voor het examen Njjverheidsonderwjjs Ni NTTT, de heer J. Meartens, alhier. Voor het M.UX.O.-dlploma A slaag den1 op 26 Juli te Alkmaar: Truus Nauta, Janny Rosloot, Aug. Harms en Arn. den Broeder, leerlingen der Openb. M.UXO.- sohool aan de Molenstraat alhier. Voor bet Mercurius-dlploma Boek houden, slaagden de heeren A. Sljperda en H1. Wolzak, leerlingen van den heer A. v. cL Meij, leeraar Boekhouden M. O. Geslaagd! voor de nijverheids acte N. A. met aanteekeningen, mej. H. A. Ver hoef, leerlinge der vakschool, alhier. Voor het M.U.L.O.-diiploma B. slaag de te Amsterdam Jan Prins. Voor het zelfde diploma Maasden te Alkmaar op 24 Juli Bouwe Prins, Mart. Hoogerwerf en1 H. Brouwer. Voor diploma A Maagde Tlne Bakker. Allen leerlingen' der Openb.. M.U.L.O.-echool, Molenstraat alhier. Bij de te 's-Graveiihage gehouden praktijk-examens in Boekhouden der Ver. van Leeraren in het Boekhouden en de Federatie van Handels- en Kantoorbe- diendenvereenigingen „Mercurius" slaag die de hoer G. Kuiper, leerling van den heer G. van Dijk, alhier. Afscheid J. G. S. Schokking. Donderdagmiddag vertrok de heer J. O. S. Schokking, hoofdingenieur der marine, aihier, naar zijn nieuwe standplaats den Haag. Ruim 20 jaren heeft de heer Schokking In onze gemeente gewoond^ eerst ais inge nieur, later als hoofdingenieur der Marine. Sedert 1909 was hij voorzitter der Eangeli- satie, Paimstr., van welken kring hij reeds 17 Juli in intiemen kring en Zondag 20 Juli officieel in het Gebouw der Evangelisatie had afscheid genomen. Namens de leden werd den heer Schokking bij die gelegen heid een fraaie schemerlamp aangeboden. Verscheidene autoriteiten, waaronder wij den Burgemeester opmerkten, bene vens talrijke leden en belangstellenden van den Evangelisatiekring waren Don derdag aan het Station tegenwoordig om den heer en mevrouw Schokking uit geleide te doen. Door de Zangvereeniging „Zingt den Heere" werd den scheidenden een zegenbede toegezongen. Mej. L. Harms bood mevr. Schokking bloemen aan. Zichtbaar ontroerd namen de Hoofdinge nieur en zijne echtgenoote nog persoonlijk afscheid van verschillende aanwezigen en met den trein van 3.51 vertrokken zij naar hunne nieuwe woonplaats. Herdenking mobilisatie 1914. Op Donderdag 31 Juli as. zal te Helder, evenals in andere gemeenten des lands, op plechtige wijze de mobilisatie 1914 worden herdacht door het uitsteken der vlag van verschillende openbare gebou wen, het luiden van klokken, het geven van muziekuitvoeringen {volksliederen'en koraalmuziek) en het leggen van een krans aan dien voet van het Marine monument. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar het ingezonden stuk in deze courant. Goedkoope trein. Dinsdag 6 Augustus loopt een goed koope tredn (2e en 8e kL) van Helder, Anna-Paulowna, Behagen, Noord-Schai> woude, Heerhugowaard en Alkmaar naar Zaandam en Amsterdam en terug. Prijzen voor heen en terug: Van Helder tjm. Heerhugowaard, Zaan dam en Amsterdam 2e klasse 2.50, 8e kl. 1.76. De verkoop der kaarten tot een beperkt aantal, vangt aan Dinsdag 29 Juli en wordt gesloten Maandag 4 Augustus dies namiddags 8 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal ziin uitgegeven. Heenreis: Vertrek van: Helder v.m, 7.53, Anna- PauLowna' 8.10, Schagen 8.22, Noord- Scharwoutfe 8.34, Heerhugowaard 8.42, Alkmaar 8.57, Zaandaml 9.26. Aankomst Amsterdam C.S. 9.43. Terugreis: Vertrek van: Amsterdam C.S. nam. 8.56, Zaandam 9.12. Aankomst te Alkmaar 9.41, Heerhugowaard1 9.57, Noord Scharwoude 10.06, Schagen 10.18, A.-Paulowna 10.31, Helder 10.46. Mali voor Hr. Ms. „Tromp". Naar Balholmen 27 Juli laatste lichting hoofdkantoor 6 u. m.; laatste lichting stadsbussen 26 Juli lichting 4; Naar Oudvangen 29 en 30 Juli laatste lich ting hoofdkantoor 6.30 a.; laatste lichting stadsbussen lichting 8. Na vertrek van de zending op 30 Juli wordt de correspondentie te Helder bewaard. Brievenmail aan Hr. Ma. „Heemskerck". Naar Dronthelm 26, 28, 29, 80 en 81 Juli laatste buslichting hoofdkantoor 8.30 u. a.; laatste lichting stadsbussen lichting 2. Na de verzending op 81 JuU wordt de cor respondentie te Helder bewaard. Belangstelling voor Helder. Voor enkele weken mochten wij op deze plaats melding maken van een badnum- mer van het bekende geïllustreerde week blad „De Wereldpost', waarin, naast een enthousiasten tekst, ook speciale foto's van het badleven te Huisduinen waren gereproduceerd. Dat wij thans nogmaals „De Wereldpost" moeten citeeren, is niet maar enkel toeval, want reeds zeide de redacteur bij zijn eerste bezoek, dat het onbekende, in een uithoek verscholen Helder, een verrassing voor hem geweest was en dat hij in een volgend nummer met nieuwe foto's, op Helder betrekking hebbend, zou komen. Het doet aangenaam aan, dat aldus van invloedrijke zijde, want de geïllustreer de pers is invloedrijkde aandacht wordt gevestigd op onze stad. Wat uit eigen, Helderschen kring afkomstig zijn de, en bedoeld om de aandacht te vestigen op onze stad, misschien te veel als een oratio pro domo zou worden aangemerkt, dat zal, Indien het door menschen buiten Helder wordt gezegd, wellicht wat meer indruk maken. „Het is dan toch blijk baar niet erg overdreven". Daarom mo gen wij deze artikelen over onze plaats wel zeer waardeeren. De fotograaf van „De Wereldpost", de heer van Agtmaal uit Baarn, is voor de 2e maal hier ter stede geweest om zijn slag te slaan en heeft thans het mari tieme gedeelte van Helder tot observatie object genomen. Hij had de goede kans de tewaterlating van de loodsboot ,no. 17 van Zaterdag j.1. te kunnen kieken, en verder op de marinewerf te mogen rond dolen. Het fotografisch resultaat van zijn arbeid is neergelegd in het nummer, dat gedateerd is op Donderdag 24 dezer, waar deze, smaakvol gerangschikt twee pagina's vullen. Duidelijk ziet men hier de te waterlating van de nieuwe boot in een drietal kieken vereeuwigd; verder is er een goede overzichtsphoto van een droogdok, een kiekje van het recherche vaartuig „De Zeemeeuw", van de „Tromp", de „Gelderland", van enkele modelsloepen in de Buitenhaven. Een geheele pagina wordt in beslag genomen door het lichtschip no. 6, bestemd voor de „Haaks". Tenslotte zijn in den tekst nog een tweetal kleinere inzetten; de eene een kiekje gevend van hótel „den Burg", de andere een drijvende bok met twee zeilschoeners weergevend. De redactie vestigt in haar begeleidende beschrijving vooral de aandacht op het belangrijke werk, dat op onze werf ver richt wordt als voornaamste herstelplaats voor onze marine. Dat de werf in alle opzichten up to date is, bewijst, zoo zegt zij, de bouw van de beide loodsvaartuigen no. 16 en 17; en ook een tweetal zeilschoeners van het loodswezen worden thans van motoren voorzien op 's Rijkswerf, waardoor dus dit bedrijf meer en meer op modernen voet wordt geschoeid. De schrijver wijst voorts op de gunstige ligging der havencomple xen, en op de pogingen, die Helder doet om deze buitengewoon gunstige gelegen heid voor 't binnenvallen van zeeschepen ook .voor de koopvaardij te benutten. „Tot heden met weinig achterland en door de Nederlandsche Spoorwegen mis deeld met slechte verbindingen naar 't Zuiden, is dit slechts gedeeltelijk gelukt, maar toch is reeds een aanmerkelijke vooruitgang te bespeuren. Nu echter de Zuiderzeedrooglegging in vollen gang is en daardoor directe spoorverbindingen naar Groningen, Bremen en verder ach terland in de naaste toel&mst tot stand zullen komen, verwacht men een even snellen opbloei als er in de jaren 1879 en 1880 een achteruitgang geweest is, terwijl van dezen achteruitgang in het tegenwoordige Helder reeds lang geen spoor meer te bekennen is". Tot zoover deze schrijver. Hoe juist dit laatste gezien is, kan ieder, die zich de moeite wil geven, den toestand van tegenwoordig met dien van vóór de oor logsjaren bijvoorbeeld te vergelijken, constateeren. Het is, we zeiden het reeds bij de vo rige gelegenheid, vooral dit geloof inde toekomst, dat wij hier noodig hebben om op den duur te kunnen slagen. En dit op zichzelf niet zoo merkwaardige geval, dat een geïllustreerd blad zich met een bepaalde plaats bezighoudt, is juist voor een altijd in een hoek gedrongen stad als Helder, van groote beteekenis. Wij mogen dus de redactie'van „De Wereldpost", die natuurlijk van haar kant dit ook als reclame bedoeld heeft voor haar blad, wel dankbaar zijn. Binnenkort komt, naar wij vernamen, een derde ar tikel over onze stad, speciaal betreffende de marine-vliegkampen. Concert Stedelijk Muziekcorps. Woensdagavond gaf bet Stedelijk Mu ziekcorps zijn aangekondigd concert in de Muziektent, en wjj kunnen al direct con stateeren met succes. Het prachtige weer werkte mede en bracht zeer veel menschen op de been. Reeds bij den eersten marsch deed het corps zich kennen van den "kant van ernstige studie; het heerlijke „Ange- les" van Massenet blonk boven de andere nummers uit. De piccolo-solo, uitgevoerd door den jongenheer Blom, oogstte een welverdiend succes; uit het publiek mocht de jeugdige virtuoos bloemen in ontvangst nemen. Niet gemakkelijk waren de Fanta sie uit de opera L'Africaine en Lohen- grin, daar hiervoor veel uithoudingsvermo gen wordt vereischt, van het orkest. Heer lijk klonken de prachtige en machtige crescendi van het orkest, die de toehoor ders in Verrukking brachten. Het was een prachtige avond1. Zondag 17 Augustus gaat het Sted. Mu ziekcorps naar Alkmaar om aldaar een concert te geven. De vorige maal was het oorps ultgenoodigd voor een rnatiné, dit maal wordt een avondconcert gegeven; de kosten hiervoor worden geheel door de ver- eeniging Stedelijke Muziektent aldaar ge dragen. inqezonpen mededeeling. NIEUWE S0RTEERINQ IN MOOIE KLEUREN, GEGARANDEERD WATERDICHT. PRIJZEN: KLEEDINGMAGAZIJNEN HELDER - SCHAGEN. Maatschappij ter bev. der Toonkunst AM. Helder. Naar wij vernemen viert dte muziekver- eeniging „Crescendo" afd. Toonkunst, dit jaar haar 40-jarig bestaan. Teneinde dit feit waardig te herdenken zal* door het gemengd koor met volledige orchest begeleiding worden uitgevoeixi: 'Schillers „Das lied' von der Glocke", ge toonzet door Max Bruch. Zonder inleiding, vangt dit omvangrijke, voor een geheele avond geschrevene werk aan met het devies der Klokken: „Vivas voco, mortues plango, fulgura plango", het welk' in kracht unisono door koor met bege leiding van kopermonden van het orchest ons ais 't ware de beteekenis der klokken- klank toeroept. Hierna volgt de Bassolist met de inzet van Schillers beroemd gedicht: „Festgemauert in der Erden steht die Form aus Lehm gebrannt".„ Vax Bruch's heerlijk melodische toonzetting munt ver der uit in solo's (sopraan, alt, tenof en bas), duo's, terzet- en kwartetten, t rwijl het koor vooral, 'een zeer belangrijk deel in dit werk vervult. Het geheel staat onder leiding van den heer A. J. Leewens, dirigent van Toon kunst. Het ligt in de bedoeling van directeur en 'bestuur, het- koor zoo krachtig moge lijk te versterken, redenen nu reeds zan gers en zangeressen aan te sporen zich te prepareeren, om in groote getale gehoor te geven aan de per advertentie eerstdaags te publiceeren oproep. Alkmaar Packet Wjj verwijzen naar de advertentie in dit nummer, waarin de Alkmaar Packet haar reizen unnr en van Amsterdam aan kondigt. GEMEENTERAAD. Mededeeling. Bij raadsbesluit van 27 Juni ji. werdien B. en W. gemacb&gd voor het geval die me dewerking der Regeering niet verleend mocht worden voor de verbouwing der school aan dé Hoofdgracht, voor wat het voor de lagere school bestemde gedeelte aangaat, de Raadsbesluiten dusdanig uit te voeren, dat school 14 vanuit het gebouw Hoofdigracht in haar geheel overgebracht wordt naar het gebouw aan de OostMoot- straat, waarin thans School 12 is geves tigd. Van het Departement van1 Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen1 is bericht in gekomen, dat de goedkeuring is onthou den aan het plan tot verbouwing van school 14 in het gebouw Hoofdgracht en de toezegging van subsidie krachtens art. 68 der L. O. wet 1920 als vervallen kan worden beschouwd. Als gevolg daarvan zal alleen uitgevoerd worden de verbou wing, voorzooveell dit noodig is, voor de Handelsschool, terwijl school 14 met in gang van 18 Augustus a.s. overgebracht zal worden naar het gebouw Oostsloot- straat hiervoren vermeld. Reorganisatie Zeevaartschool. De voorstellen verband houdende met d'e reorganisatie van de Zeevaartschool zijn sindis'eenigen tijd bij het College van B. en W. in behandeling geweest. Als reslutaat daarvan hebben B. en W. den Raad destijds deze voordracht doen toekomen, afgedrukt in bijlage no. 76 van 1924. (Door een toevallige omstandigheid is deze bijlage alleen afgedrukt in de boekjes en niet als losse bijlage). Na dien heeft gienoeimide voordracht nogmaals een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de Oommissie van Bijstand voor het Ondierwijs. Wijzigingen zijn door haar niet in overweging gegeven, wes halve het voorstel door B. en W. ongewij zigd kan wordlen gehandhaafd. Opgemerkt worde nog, dat ook de Com missie van Toezicht op het Nijverheids onderwijs zich daarmede kan vereenigien, zoodat de voordracht aldus nog kan wor den aangevuld1. Met verwijzing naar bijlage 76 stellen wij B. en W. mitsdien voor het daarin af gedrukte voorstel wel te willen aannemen. In bovengenoemde bijlage zeggen B. en W. o. m.: Reeds sinds gerulmen tjjd wordt zoowel door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als door den Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs aangedrongen op het. aanbrengen van bezuinigingen b(i b«t onderwijs aan de Zeevaartschool, MacMnis- tenavondschool en Visscherijschool. Er be reikten ons dan ook reeds drie voorstellen tot bezuiniging en wel: lo.*een voorstel van den Inspecteur om de tweede en eerste stuurl'edenafdeelingen geheel te combineeren en de opleiding voor bevarenen te beperken; 2o. een, voorstel' van den Minister om de Machinistenavondschool op te heffen of wel om de vakken van deze school toe te voegen aan het programma der Zeevaartschool, waar door het Rijk voor eerstgenoemde inrichting niet meer 100, dóch 75 subsidie zou geven; 3o. een voorstel van den Inspecteur om de klassen 3 A en 3 B, evenals zulks vóór 1916 het geval was, te combineeren en om de op leiding voor de machinistendiploma's B en O zooveel mogelijk te combineeren. Na eene bespreking dezer voorstellen ge ven B. en W. den Raad in overweging om met ingang van 1 September 1924: 10. de Visscherijschool op' te heffen en met ingang van dien datum wegens ophef fing der betrekking eervol ontslag te verlee- nen aan den heer Th. O. W. van Mierto als Directeur, en aan de heeren G. Verschuur, F. T. A. Oedee, G. iZeilinga, J. Middendorp, J. F. Hulk en J. Langerak ais leeraren aan de Visscherijschool; 2o. op te heffen de lessen in verbandleer aan de Zeevaartschool en wegens opheffing der betrekking met ingang van dien datum eervol ontslag te verleenen aan den leeraar J. F. Hulk; 3o. de Machinistenavondschool als onder deel tóe te voegen aan de Zeevaartschool en wel als avondcürsus voor het voorloopig diploma als machinist; 4o. wegens opheffing der betrekking eer vol ontslag te verleenen als leeraar aan de Zeevaartschool aan de heeren H. J. Boldingh, G. van Djjk en G. D|. Hagenaar; 5o. het aantal lesuren van de leeraren aan de Zeevaartschool G. Verschuur, P. van den Bos en J. Langerak te verminderen met resp. 6, 7 en 4; 6o. de verordening tot heffing van school geld op de Zeevaartschool in de Gemeente Helder zoodanig te wijzigen, dat art. 2 wordt gelezen als volgt: Het schoolgeld bedraagt: I. voor leerlingen aan de tweejarige vak school met voorbereidende klasse 3.per maand'; 11. voor leerlingen van de afdeelingen ter opleiding van de stuurlieden- en machinis ten-examens: a. voor hen, die worden opgeleid voor len stuurman of voor het machinisten-diplo ma O 16.per maand; b. voor hen, die worden opgeleid' voor 2en stuurman of voor het machinisten- diploma B 12.per maand; c.voor hen, die worden opgeleid vöor 3en stuurman of voor het machinisten- diploma A 5.per maand; d. voor hen, die aan den dagcursus wor den opgeleid voor het voorloopig diploma als machinist 3.per maand'; e. voor hen, die aan den avondcursus worden opgeleid voor het voorloopig diploma als machinist 2.50 per maand; HL voor miliciens, die gedurende hun oefeningstijd tot de stuurlieden- of inachi- nisten-afdeelingen worden toegelaten, wordt het schoolgeld op de helft verminderd van de onder n a, b, c en d genoemde bedragen. Hq£ Amerikaansch bezoek. Vice-admiraal Fock en mevrouw hebben Donderdagmiddag den Amerikaanschen vice-admiraal Newton Mac Ouliy en ©enige zijner officieren, den burgemeester en zijn echtgenoote, enkele officieren van het te Rotterdam liggende Nederlandsche eskader en verschillende vertegenwoordigers van het comité van ontvangst voor de Ameri kaansche oorlogsschepen aan een noenmaal in de Officiers-sociëteit in het Park ver- eenigdl De tafel was versierd met een model van een onderzeeboot, van een koopvaardijschip en een visschersvaartuig; deze modellen waren in bruikleen afgestaan door de direc tie van het Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam. Vice-admiraal Fock heeft zijn gasten een woord' van welkom toegeroepen, er nadruk op leggende, hoe hij' het op prijs stelde de vooraanstaande burgers uit deze havenstad1 te bebben kunnen bijstaan in de ontvangst van admiraal McOully en de onder zijn be vel staande zeelieden. Men heeft getracht het verblijf der Amerikanen hier zoo ge- noegelijk mogelijk te maken. Met genoegen denkt admiraal Fock nog terug aan de har telijke ontvangst aan de Nederlandsche vloot bereid In Amerika in 1910 en 1917. Hij brengt daarbij de namen in herinnering van schout-bij-nacht Usher, destijds direc teur van de marinewerf te Brooklyn, schout bij-nacht Fulan, bevelhebber van de vloot te San Francisoo en commandant Sargent» van de marinebasis te Oolon. Hij, sprak de hoop uit, dat de Amerikanen zullen hebben gezien, dat warme gevoelens van vriendschap de Nederlandsche Marine vervullen voor de Amerikaansche en dat de Amerikanen, na behouden thuisvaart, het volk van de lage landen bij de Noordzee niet zullen vergeten. Met een woord van diank aan den, burge meester, de landgenooten, die mede aanza ten, dank die hij verzocht over te brengen aan allen, die het hunne hadden bijgedragen tot de ontvangst, aan de Nederlandsche ma rine hier bereid, en een dronk op den voor spoed van Rotterdam besloot de heer Fock ziin tafelrede. De ontvangst van de Amerikaansche officieren en adelborsten van de „Wyo- ming" en de „Arkansas" werd Donder- dagavond besloten met een avondpartij aan boord1 van de „Rotterdam" der Holr lamd-Amerika-Lijn. De vice-admiraal Mac Colly en de vice- admiraal Fock met hun staven waren aan wezig benevens een 800 adelborsten van beide naties, terwtil verschillende N©der- Ingezonden Mededeeling. gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR. H00GERDUIJN, In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Direct plaatsing van gebroken ruiten. Aannemers van Schilderwerken. Int. Comm. Tel. 74. landsche steden de bloem van haar joffe- ren hadden geleverd. Men kan dus wel zeggen, dat een 700 gasten op voorname wijze werd' gerecepteerd. De vice-admiraal MaoOully, bleek bui tengewoon ingenomen met de ontvangst in Nederland, die, naar hij zeide, voor al zijn (ondergeschikten! onvergetelijk zal blijven. S* Gistermorgen1 arn negen uur vertrok de „Wyoming". Van het vertrek van dit schip, dat aan de St. Jbhskade lag, was voor het publiek niet veel te zien. Des te m'eer belangstelling was er voor de „Ar kansas", die aan die Wilhelminakade, dus feitelijk in het hart van de stad, lag. Een half dózijn sleepbooten had er heel wat mee te stellen, om met dezen straffen wind den oorlogsbodem met zijn water- verplaatsing van 27.000 ton in een positie te brengen, diat hij regelrecht de rivier kon afstoomien. Eindelijk, om half elf, toen de sleepbooten reeds een paar uur hadden liggen wrikken en trekken aan hun zware vracht, lag het schip behoorlijk recht. Toen kwam er ook op eens schot in. Met een flinke vaart ging het langs d'e Westerkade, waar de JDouwe Aukes"- lag. Zoowel op dezen bodem als op de „Arkansas" stonden de manschappen keu rig in 't gelid. De tonen van de scheeps- kapel van de „Arkansas"- schalden over het water. Ter hoogte van de Parkkade passeerde het Amerikaansche slagschip de „Tromp". Aan1 boord van dezen bo dem deed de kapel van de Marine zich hooren, toen de Amerikanen passeerden. Honderden staarden van de oevers het schip na. Zoo miir van den wal als van de „Arkansas" was men karig met wuiven. Het bezoek schijnt dus aan beide kanten een goeden indruk te hebben gemaakt. Het Nederlandsche pantserschap „Tromp", ondier bevel van kapitein ter zee Van Hen gel» vertrok omstreeks halftwaalf naar Noor wegen. Tezelfder tijd' vertrokken mede naar zee de mijnlegger „Douwe Aukes" en de torpedobooten „G 15" en „G 16". Georganiseerd overleg landmacht Donderdag is een vergadering gehou den van de commissie voor georganiseerd overleg landmacht (onderofficieren). In behandeling kwamen de voorstellen der regeering betreffende de salarisvermin deringen voor het militair personeel be neden den rang van officier op 1 Januari 1925. De voorstelleh der regeering werden inzonderheid door de vertegenwoordigers van de vereeniging Ons Belang met na druk afgewezen, als zijnde van funesten invloed op het levenspeil van het thans werkende personeel. Niet in het minst heeft in legerkringen teleurstelling en ontevredenheid verwekt het feit, dat op voornoemden datum aan het militair per soneel in vergelijking met het salaris van 1 Januari 1922 een korting zal worden op gelegd van 26 tot 35 pet., zijnde aanzien lijk hooger dan die voor burgerambtena ren. Toen bleek, dat zij in de commissie voor georganiseerd overleg geen voldoen den steun konden vinden voor het bij de regeering uitlokken van nieuwe, hoogere en practischer ingerichte salarisschalen, hebben de vertegenwoordigers van de vereeniging Ons Belang de vergadering nog tijdens de beraadslagingen en onder protest verlaten. Het Eucharistische Congres. De eerste openbare bijeenkomst van het Congres werd Woensdagavond in de St. Willibrorduskerk aan den Amsteldijk ge houden. Hier sprak pater Borromeus de Groeve. Hij zeide o.a.: dit congres is onze vredesconferentie, de Paus zelf heeft het aldus gekenmerkt. Wij willen ©en restau ratie van de wereld' door en met den Ko ning Ohriistus, d'en Vrede-Koning, boven wiens wieg de engelen zongen: „Vrede op aarde den menschen van goeden wil". Minutenlang werd de spreker toegejuicht. Op verschillende plaatsen in de stad werden voorts vergadering 'gehouden. Hedenmiddag vergaderen de verschil lende secties (naar nationaliteiten inge deeld) en te 7 u. worden de resoluties der sectievergaderingen afgekondigd, en het congres gesloten. Omtrent het Eucharistisch Congres, thans te Amsterdam gehouden, valt nog te vermelden, dat een der merkwaardigste plechtigheden was een misoffer volgens den Byzantijnschen ritus, In de Rozen krans-kerk in de Jacob Ohrechtstraat Don derdagmorgen gecelebreerd. Op dit congres immers vindt men zoowel de vertegenwoor digers der westersche Roomsche kerk als die van de oostersche (de Grieksche, die o.a. in Rusland1 beleden wordt). De ceremo niën van de Grieksche kerk wijken In ver schillend' opzicht van die van de Ro- meinsche al, zoo is er bijvoorbeeld' veel ver wantschap met het ritueel der Joodsche kerk. Het doel dezer mis was natuurlijk tot hooger eenheid der katholieke kerk te komen; pater van Keulen deed dan ook een beroep op de aanwezigen om den terug- 11üüi- u-'n,,Lj- MIDDENSTRAAT 18-20-22.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5