Derde Blad. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 26 JULI 1924. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Uit Londen wordt aan de „N. Rott. Crt. gemeld: •De eenige positieve berichten zijn, dat de verdaging van de conferentie tot den herfst overwogen schijnt te zijn en dat de bankiers ook metrheunis over de formule niet accoord gaan, zoodat de conferentie hiermede voor het oogenblik totaal'vastgeloopen is. Nu de bankiers eenmaal zoo openlijk ge j zegd hebben, wat het minimum van veilig heid is, zonder hetwelk de leening geen kans heeft, kunnen zij daarvan niets meer afdoen Politici zijn daartoe in staat, financiers niet. De politieke opportuniteit is geen argument, dat de aldus gewaarschuwde beleggers over' tuigen kan-, dat een beetje minder secuurheid ook nog secuur is. De bankiers eischen, dat ook de commissie niet raadgevende, maar bej slissende bevoegdheid moet hebben. Theunis trachtte hen over te halen door voor te stel len, dat voor de garantie zulke inkomsten uit Duitschland aangewezen zouden worden, die nooit aan een ingrijpen van Frankrijk en België kunnen blootstaan, de Duitsche douane-rechten aan de Noordzee en Oostzee bijvoorbeeld:, maar dit is feitelijk niets an ders dan een versterking van economische garanties, waar nu toch dduidelijk is, dat economische garanties, volgens de bankiers, in de eerste plaats zelf door politieke garan ties gewaarborgd moeten worden. De bankiers denken niet alleen aan de eer ste veertig millioen, maar zien daarin slechts het begin van uitgebreide kapitaalverschaf' fing, die de eoonomische restauratie van Duitschland ten doel zou hebben. Kunnen de' bankiers niet op essentieels punten op hun Verklaring terugkomen, van Herriot is nauwelijks nog te verwachten, dat hij den raad van sommige radicalen zal vol gen en tegen de oppositie in tot een behoor lijke regeling medewerken. Uit alles blijkt, dat Herriot optreedt als zetbaas van Poincaré, aan wien men zegt, dat hij dagelijks alle be scheiden toezendt. Uit alles blijkt tevens, dat ook de zoogenaamde onvoorwaardelijke aanvaarding van het rapport van Dawes van wege de mentale reservaties waardeloos was. Nader wordt aan het Hhh 'gemeld: De bankiers zijn absoluut niet geneigd toe te geven, ook nadat uit Parijs Fran- sche 'bankiers hier heen gekomen zijn om met hem te onderhandelen. Onder deze Parijsdie bankiers bevindt zich ook een Parijsche firmant van' Morgan, die op het standpunt staat, dat zijn collega Lamant verder gegaan is dan de bedoeling van Morgan was; hij beweert zelfs, dat, indien Morgan zelf hier zou zijn, hij niet zoo ver met zijn eischen zou zijn 'gegaan als Lamont De Telegraaf verneemt nog uit Londen: DE MISDAAD ALLE EEUWEN DOOR. (Belangwekkende processen in den loop der tijden). IL Een gevaarlijke giftmengster: de Markiezin de Brinvilliers (1676). Misdaden zijn soms van beteekenis door en voor het karakter van de personen, die haar bedrijven; soms ook werpen zij een helder licht op de omgeving, waarin zij werden begaan. Ten aanzien van het ge ding, tegen de markiezin de Brinvilliers aangespannen door begrijpelijk wantrou wende bloedverwanten, gelden beide over wegingen. Men moet de markiezin hoo- ren beschrijven, gelijk zij op ruim veertig jarigen leeftijd voor haar rechters sitond: tenger, fijn, grande dame op-emde-op; om de verwondering te deelen van degenen die voor het eerst vernamen, dat zich door haar hand en haar medeweten niet min der dan_ drie sluipmoorden voltrokken, en dat zij er ettelijke andere probeerde. Ongetwijfeld hebben hier de omgeving waarin zij leefde en het tijdvak, waarvan zij een kind was, een ernstig woord mee gesproken. Want, het is maar al te be kend, dat reeds In dit eerste deel van de regeering van Lodewijk XIV, zich in Frankrijk de decadentie begon te vertoo- nen; die het machtige rijk langzaam maar zeker tot den ondergang zou voeren. De zedeloosheid im dien tijd voerde tot schro melijke uitspattingen en deze weer tot een zedenbederf, dat op zijn beurt de bron werd van de afgrijselijkste misdaden. Het was geen geheim, aldus Streckfuss In zijn „Geschiedenis der Wereld", dat de dood van menig rijk man, die voor zijn onder zware schulden zuchtende erfgenamen juist ter rechter tijd stierf, bespoedigd was door misdadige middelen; „erfenis poeder" noemde de onbeschaamde gees tigheid dier dagen het vergif, dat toen zuük een groote rol speelde. Het proces tegen de markiezin de Brinvilliers is niet alleen van bellang, omdat het toonde, dat zelfs deze machtige der wereld', nauw ver want aan maarschalken van Frankrijk en den hoogsten adel, te zeer. het recht had vertreden om haar zelfs in die dagen van adellijke privileges te kunnen bescher men doch tegelijk, omdat het aanlei ding gaf tot de vorming van een afzon derlijk gerechtshof, onder den naam van „Chamibre arden te" bekend', hetwelk sp'e- ve.rY°^n8' van de giftmengers t 0?,?1er 6n dan ook een niet on- nzieiiijjk aantal van dezen dan dood op De moeilijkheden met de Amerikaansche en Engelsche bankiers zijn nog niet ge heel opgelost De kwestie gaat vooral om het volgende: Algemeen wondt erkend, dat het noodig is, dat de Oommissie van Herstel een zekere commissie zal benoemen om uit te maken wanneer Duitschland in gebreke is gebleven. De bankiers willen dat deze commissie als scheidsrechter zal optre den, terwijl Frankrijk haar slechts advi- seerenide bevoegdheden wil geven. De Juridische commissie. Het juridisch comité ter Londensche conferentie is tot het besluit gekomen dat bet plan-Dawes verder gaat dan het ver drag van Versailles, zoodat het noodig is met de Duitschers te onderhandelen. De medewerker van het Hbl. te Londen voegt hieraan toe, dat volgens het rapport der commissie onderhandelingen met Duitschland noodig zijn over de ontrui ming van de Ruhr. echter niet de quaestie der sancties, welke niet aangeroerd zal mogen- worden. Aangezien aan het comité niet verzocht was ook uit te maken of dit op voet van gelijkheid zal moeten geschieden, heeft het comité in zijn rapport deze quaestie hangende gelaten, zoodat het aan de con ferentie zelf overgelaten blijft daarom trent een besluit te nemen. Het is niet onmogelijk, dat men) in bet geheel geen besluit dienaangaande zal nemen, maar het aan de takt van de leiders der ver schillende delegaties en van de Duit schers overlaat, hoe in deze te handelen zoodat Herriot voorloopig nog geen be slissing heeft te nemen in deze voor zijn Parijsche controleurs zoo gewichtige quaestie. ENGELAND. De wapensmokkelartJ. Donderdagmiddag heeft Henderson in het Lagerhuis medegedeeld-, dat er in verband- met dé Russische wapensmokkelarij uit En geland' twee mannen vervolgd werden. Volgens de Engelsche avondbladen zijn het kapitein Cecil Herbert Attfield |en zijn vader H.- Attfield, die sedert 5 Juli van huis waren geweest. Hun huis werd door rechercheurs bewaakt en toen zij er dezer dagen terug wilde keeren, werden zij' gevat. Vrijdag zijn beiden voor den rechter van het politie-hof in IMansion-House gebracht, die de zaak voor een week verdaagde. Een verzoek om borgtocht te mogen stellen, werd geweigerd, CANADA. Bankroof te Vancouver. G-emaskerde bandieten zijn te Vancou ver het gebouw van de Canadeesche Han delsbank binnengedrongen, waar zij het personeel met revolvers in bedwang hiel den- Zij stalen een bedag van 250.000 dollars. RUSLAND. Dezer dagen is dioor de gouvernemen teel e rechtbank te Petersburg ter diood veroordeeld een algemeen bekend commu nist en leidende persoonlijkheid: in den staatshandel, Brikker geheeten, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de kleeddng- trust buitengewoon ernstige malversaties gepleegd heeft. Brikker is naar gemeld wordt, een intiem vriend van Zinowjef. het schavot deed vinden! De markies de Brinvilliers had niet, als zijne vaderen, neiging om den rechter lijken rok te dragen, doch diende in het eger, en commandeerde ten tijde van den vrede der Pyreneën het regiment van Normandië. In 1661 was hij gehuwd1 met een der dochters van den sieur de Dreux d'Aubray, een uitnemende familie, be- hoorende tot den horden adel, verwant aan de Maures, de Ma.illac's en tal van anderen. Brinvilliers beschikte zelf over een inkomen van 30.000 livres; zijn' vrouw bra-cht hem 150.000 livres rente mede en erfde, korten tijd na haar huwelijk, een >0.000 livrea Geldgebrek was het dus niet. hetwelk er haar toe aanzette om achter eenvolgens haar vader en twee hargr broeders te vergiftigen. De Brinvilliers namen het met de trouw, in het huwelijk verschuldigd, niet al te gauw; tot hunne verontschuldiging kan strekken, dat zij niet anders deden dan de zeden van die dagen navolgen. Een der uitverkoren vriendeni van de markiezin was een ze kere markies de St. Croix, en zoodanig was hunne verhouding, dat haar vader, naar het gebruik van die dagen, een lettre de cachet tegen hem wist te verkrijgen, die hem voor geruimen tijd achter de grimmige tralies der Bastille deed1 ver dwijnen. Toen h-iji er uit kwam, was hij een ander man; 'bedachtzamer, aanmerke lijk minder levenslustig.. Gelijk later bleek, had hij in de Bastille kennis ge maakt met een Italiaan, een zekeren Exili, en deze had bij hem den grondslag gelegd, voor een, althans voor die dagen, zeldzame kennis van vergiftigingsmidde len. St. Croix beschikte over geheel een arsenaal van dergelijke middelen; zij wer den zoodanig kunstig, hetzij in drinken, hetzij in eten gemengd, dat het nauwkeu rigst scheikundig oog van die dagen hoog stens een vermoeden ,vam de waarheid kon verkrijgen en zeker geen wetenschap pelijk bewijs van schuld kan ontdekken. Achtereenvolgens kwamen onder zeer verdachte omstandigheden de oude heer d'Aubray, ten tijde dat hij door zijn doch- er werd verzorgd; zijn oudste zoon, die ïem als civiel luitenant was opgevolgd', en zijn jongste zooh, die in de magistratuur was, te sterven. Bij -geen dezer werd een onmiddellijke doodsoorzaak gevonden, en gelijk de geneeskundigen in die dagen gaarne mochten doen, werd de een of an dere geheimzinnige formule op de doods oorzaak toegepast. Maar deze onopgehel derde plotselinge sterfgevallen hadden de wedüwe van den oudsten zoon, mevr Antoine d'Aubray, wantrouwent^gemaakt. Naast zijne beide zonen had' de oude heer SPANJE. Professor Unamuno, die tot de Spaansche liberale partij behoort, en, van dé verleende amnestie gebruik heeft gemaakt om naar het buitenland1 te gaan, heeft zich te Lissabon laten interviewen over den toestand Spanje. Hij noemde dezen buitengewoon ernstig, en voorspelde den val van -het direc torium én de afkondiging van de republiek in Spanje tegen September. Hjj zelf wil zich te Parijs vestigen. KORTE BERICHTEN. Te Langley (Woroer r) werd een 22- jarig cricketer onder t spel door een bal in de borst getroffi Hij zakte ineen en stierf. Bij een brand1 in een havenpakhuis te Ottawa is een sdbade aangericht, die, vol gens een telegram van daar, op 300 mil lioen' Oaeadeesche dollars geraamd wordt, In het pakhuis lagen oxn. 25.000 zak sui ker. Wegens de ongunstige bedrijf stee-stan den en -gebrek aan bedrijfsmiddelen heb ben 90 pet. der steenbakkerijen, in hef Rijnland hun bedrijf stopgezet. LUCHTVAART. Politie per vliegmachine. Dezer dagen is bij de politie te New York een luchteskader in dienst gesteld, bestaande uit zes vliegtuigen. Deze zuilen- van zonsopgang tot zonsondergang dienst doen. Plsa—New York. Volgens een bericht uit Rome is de Italiaan Locatelli met een Duitsch Dor- nier-vliegtuig een vlucht PisaNew York begonnen. De Italiaan vliegt over Lon den, Aberdeen, Faroer-eilanden, IJsland en Groenland. De Italiaansche vliegers. De drie Italiaansche vliegers, die Maandag in ons land zijn aangekomen, zijn gistermid dag om 12 u. 5 -min. uit „De Mok" vertrok ken naar Rotterdam. Om precies half twee zijn twee van hen, commandant Maddalena en commandant markies Vittorio Centu- riono op den Krali-ngschen Plas'neergestre ken. De derde vlieger, de chef van den staf van de Italiaansche luchtvaart, F. de Pinedo, was toen nog niet gearriveerd. Later bleek, da-t deze boven Leidscbendam in een zware onweersbui verzeild geraakte en toen gedaald' was. Met zijn Savoya watervliegtuig zou hij op een meter qf vijf afstands van het water op het land zijn neergekomen. Commandant de Spinedo was daarop per. trein naar Rot terdam vertrokken. Hij zou gisterenavond) nog terugkeeren om zijn toestel, dat evenmin als hijzelf letsel had' gekregen, weer te be stijgen en het naar Rotterdam te brengen. De vliegers, die een rondvlucht door een groot deel van Europa hebben gemaakt, den ken een paar dagen te Rotterdam te blijven en vertrekken dan weer naar hun vaderland. De vliegtochten om de wereld. Tokio, 25 Juli. Maclaren is uit Japan te Petropalofsk aangekomen. De Amerikaansche vliegers, die bezig zijn aan een vliegtocht om de wereld, bevinden d'Aubray twee dochters; de eene, met de Brinvilliers gehuwd; de andere zuster in het klooster der Carmelietem te Parijs. Mevrouw Antoine d'Aubray -gevoelde dat ziji, en zij. alleen, stond tusschen de geheel aanzienlijke erfenis der d'Aiubray's en de kinderen van de markiezin de Brinvil liers. Na den dood van haar schoonbroe der omringde zij zich met alle denkbare voorzorgen, en zon op gerechtigheid. In welke beide zij slaagde, ter zeifder tijd: dat de markiezin de Brinvilliers, bij wie de welgeslaagde pogingen de neiging tot vergiftiging, ook zonder reden, schenen te hebben opgewekt, herhaalde pogingen deed om zelfs haar kinderen en haar echt genoot te vergiftigen. Zijnerzijds trachtte St. Croix zich door middel van vergif te ontdoen van de vrouw, die van hem te veel wist. Het drinken van melk redde de markiezin de Brinvilliers toevalliger wijza Wellicht echter zou al deze waakzaam heid van mevrouw Antoine d'Aubray ver geefs zijn geweest, wanneer haar het toe val njet te hulp was gekomen. Op den ochtend van een Julidag in 1672 ten tijde dus, dat Lodewijk XIV zijn leger tegen Nederland aanvoerde werd St Croix plotseling dood gevonden op zijn bed. Het kwartier, waarin hij woonde hetzelfde, waarin de Brinvilliers woonden als zij1 dels winters te Parijs waren kende hem als een man van goede af komst en goeden smaak, die gescheiden van zijn vrouw leefde! Deze deed haar rechten gelden, en haar vertegenwoordi gers waren aanwezig, toen in den aan vang van Augustus werd overgegaan tot het verwijderen van de zegels, die onmid dellijk door het gerecht op de deuren van het huig van den gestorvene waren ge plaatst. Men vond een geschreven beken tenis van de St. Croix, die heel wat licht had kunnen verspreiden, doch die men 'Om begrijpelijke godsdienstige redenen in het vuur wierp. Maar men vond ook een cassette, waaraan het schriftelijk ver zoek gehecht van den overledene, dat deze in handen zou worden gesteld van de mar kiezin de Brinvilliers, daar zij slechts voorwerpen bevatte, die haar aangingen, met uitzondering van één pakket, dat aan den heer Panautiier, destijds generaal- ontvanger van- de kerkelijke inkomsten, diende te worden afgestaan. Nu was in middels aan de schuldeisdhers en aan de weduwe van Str-Croix duidelijk geworden, dat er weinig bezittingen waren nagela ten; zij vreesden nu, dat wellicht in deze cassette zich voorwerpen van groote waar de bevonden, en zij verkregen tengevolge van hun aandrang, dat da cassette onder zich te Brongh, bij Huil (Engeland), waar hun machines weer eens duchtig worden nage keken en gerepareerd. De bedoeling is, dat de tocht naar Amerika zal worden volbracht via IJsland en Groenland. Daarbij moeten natuurlijk groote afstanden worden over brugd, terwijl de Amerikanen moeten vliegen boven stormachtige zeeën en door een veelal mistige atmosfeer, terwijl zoo min bij IJs land als op Groenland' op veilige ligplaatsen voor de watervliegtuigen kan worden gere kend. De Amerikaansche r-egeering beseft de gevaren, die aan de vlucht verbonden zijn. zoo ten volle; dat de eskadrille van drie krui sers en vier torpedoboot-ja Ters zal worden verdeeld over de af te 1 ?gf n route, om op verschillende p iten- t oodig hulp te ver schaffen. Ook .van de 1 van Labrador zijn al Amerikaans| ne oorlogsschepen natuur lijk met bekwame vliegtuigherstellers aan boord aangekomen. De uit* den aard der zaak optimistische Amerikaansche vliegers hopen tegen begin Augustus uit Engeland te kunnen vertrekken en reeds hakt Augustus Labrador te bereiken. Dan zal het ergste achter den rug zijïn. Groote brand te VUsslngen. Te Vlissingen -is in den nacht van Don derdag op Vrijdag omstreeks -twee uur door onbekende oorzaak -brand (uitgebroken in een- tank met 1500 ton of anderhalf miUioen liter petroleum. De persoon, die belast was met het opnemen van den stand der vloeistof in de tanks, zekere Wiliebroordse, wordt ver mist. Hy moest met een eleotrische lantaarn den stand controleeren. Of hij hedennacht wellicht met vuur bij de tank is gekomen, waardoor de brand is ontstaan, kan niet met zekerheid gezegd worden. De tank, die het eerst in brand raakte, werd gevuld' uit een in de nabijheid liggend stoomschip en bevatte, toen het ongeluk plaats had, reeds plus minus anderhalf mil lioen L. ruwe petroleum. Het vuur is later overgeslagen op twee andere tanks, die eveneens in brand staan. Daar er gevaar voor ontploffingen bestond', heeft de politie de omgeving van den brand tot op betrekkelijk verren afstand1 laten ont ruimen. In de omgeving staan geen wonin gen, doch slechts dienstgebouwen van de spoorwegen en den havendienst en voorts de kantoren van de Petroleum- en Asphalt- fabriek. De schepen zijn alle verhaald. Een ander gevaar, dat dreigde, was het scheuren van een of meer tanks, waardoor de duizenden liters brandende vloeistof over het -terrein- zouden loopen. Van blusschen van den brand is geen sprake. De tanks zul len geheel moeten uitbranden, hetgeen ver moedelijk twee of drie dagen zal duren. Inmiddels heeft de brand' steeds ernstiger afmetingen aangenomen en men verkeert in angstige spanning of de tanks thans staan er reeds drie in brand wellicht zul len ontploffen, in welk geval de gevolgen niet te overzien zullen zijn. Overwogen wordt een paar honderd' huizen van arbeiders der Maatschappij „De Schelde" ,e ontruimen, die aan de overzijde van het vanaal staan. Het is een geluk voor Vlissingen, dat de wind westelijk is, waardoor de zware rook wolken langzaam van Vlissingen afdrijven. bewaking wierd gesteld om gerechtelijk te worden geopend. Bij deze opening bleek dat daarin enkele schuldbekentenissen waren, waarvan, de irihqu1 niet volkomen duidelijk was, doch die ongetwijfeld een zekere waarde vertegenwoordigden. Te gelijkertijd echter kwamen uit de cassette verschillende pakketten te voorschijn, die vreemdsoortige 'poeders inhielden; een dezer pakketten brak en het poeder viel onder de tafel; de aanwezige dokter wierp dit poeder in den brandenden kachel, waar de vlam zich onmiddellijk violet kleurde. Men onderzocht toen de overige pakketten; de meest bedenkelijke vergift- stoffen werden aangetroffen en de zaak werd voor de justitie verdacht. In onze dagen zou men er ongetwijfeld toe zijn overgegaan om èn de markiezin de Brin villiers èn Penautier in hechtenis te ne- miep; het feit op zichzelf dat deze cassette en verderen inhoud voor hen waren be stemd, was bedenkelijk genoeg. Maar >eiden namen een hooge positie in en om iet hof in: men ving dus aan met hen te dagvaarden, waaraan zij., na ten tweede miale opgeroepen te zijd, beiden slechts voldeden) door een juridisohen vertegen woordiger te zenden. Deze bestreed na»- tuurlijk elke band, die er tusschen hen en de St. Croix zou hebben bestaan; bewij zen vielen moeilijk allleen te putten uit iet feit, dat deze cassette en een gedeelte van haar inhoud' aan hen beiden was ge adresseerd. Weliswaar kwamen zoowel van de zijde van de weduwe van St Croix als van die Van mevrouw d'Aubray over vloedige verhalen, die erop zouden wij zen), dat de markiezin de Brinvilliers gpoote belangstelling had betoond voor de cassette, die zij: reeds larig in veiligheid meende te zijn gebracht, maar ook in die dagen ging de justitie op verhalen slechts zeer gedeeltelijk at Merkwaardiger is het nog, dat de bedoelde cassette zoo slecht werd bewaakt, dat men erin slaagde, haar uit de woning van de weduwe St. Croix ie verwijderen. Toen zij later bij mede plichtigen' werd1 teruggevonden, bevatte zij niet anders dan een paar kleeding- stukken en eerst na lang zoeken vond men enkele schriftelijke aanwijzingen, betref fende de wterking en het gebruik der aan vankelijk aanwezige vergiften, die de medeplichtigen bij: het ledigenl blijkbaar niet hadden bemerkt Intusscheö wie gedacht had dat de zaak aldus zou afloopen, vergiste zich. Want onder degenen, die bij het gerech telijk openen der cassette aanwezig wa ren geweest, was een zekere Cluet, ser geant en deurwaarder, die aan mevrouw Antoine d'Aubray nauw was verbonden Het schouwspel van de vlammenzee en de enorme rookmassa's is overweldigend Van alle kanten komen honderden naar den brand kijken. Gisterennamiddag 2 uur woedde de brand nog met onverminderde woede. Een verslaggever van „De Telegraaf" meldt alsnog de volgende -bijzonderheden, ook omtrent den toestand op gisterenavond: iZooals te verwachten was, brandt het nog fel op de terreinen van de Nedi Petxoleum- en Asphfüt-Mij. Een petroleumbrand als deze is een kwes tie van dagen. Het zou gevaarlijk wezen, water te spuiten in de brandende rookende massa, daar het eenige resultaat zou zijn, dat men de brandende olie nog meer zou ver spreiden. Wat de petroleumtanks betreft, moest men dus toepassen bet „laten branden wat brandt". Doch het belette niet, dat men, mits op tredend met wijs beleid, het vuur eenigszins kon isoleeren en dat men op sommige be dreigde punten tijdig in staat was, het gevaar te keeren. Dat was zeker een gevaarlijk kar wei. De directeur der maatschappij, de heer M. O. Braat Jr., diende de brandweer steeds van advies en nam het initiatief voor de blus- schingspogingen. Hij; was voor allen een voorbeeld van kalmte, vastberadenheidl en doorzetting. 'Ondanks den grooten slag, die hem getrof fen had, heeft hij ons met de grootste be reidwilligheid inlichtingen over do verschil lende bijzonderheden van dezen enormen brand gegeven. „De vermoedelijke oorzaak" aldus de heer Braat „is u bekend. De wachtman Adriaan Wiliebroordse werd er mede belast na te gaan, of de groote tank, die door de Engelsche tankboot „Scottish-Ame- rican" gevuld werd, reeds vol waa Te één uur in den nacht was geconstateerd; dat hij de reglementair voorgeschreven electrische lamD bij zich had. Nu wordt de benzine steeds warm in de tanks gegoten, daar dé vloeistof anders niet pompbaar is. Wij' nemen een temperatuur van 30 gr. Celsius, bij welke temperatuur zich natuurlijk steeds benzine dampen ontwikkelen. Cp het oogenblik, dat Wiliebroordse de hoogte der vloeistof geme ten heeft, moet er absoluut vuur in aanraking zijn gekomen met de benzinedampen. Heeft de man misschien, ondanks het uitdrukkelijk verbod; 'n eindje sigaar in den mond' gehad? Ik kan het niet zeggen. Zeker is alleen, dat onmiddellijk na het meten een explosie plaats vond. Daardoor is het deksel gescheurd ten gevolge waarvan de man in de vloeistof is gevallen-. Door den brand; die ontstond, waren zijn kameraden niet dn- staat hem hulp te bieden. Hoe beeft -het vuur zich nu uitgebreid? Er ontstond: een ontzettende hitte en daardoor is de tank rechte van.de groote tank óók in brand' geraakt. Wij hebben wel slan gen op het terrein, die op de waterleiding werken, dbch de weg naar die slangen, was afgesneden. Toen de tweede tank vlam had gevat, geraakte ook onze groote loods in brand. Hierin zijn gevestigd het ketelhuis, een groote bergplaats voor materiaal; een magazijn en kantoren der opzichters. Te vens is daar een fabriek voor het vervaardi gen van ijzeren vaten, een schaftlokaal en een badinrichting. Dat alles is geheel in vlammen opgegaan. Tevens geraakten dé ijzeren vaten-, die met afval gevuld' waren, in brand; doordat de brand zich over een groot gedeelte van het terrein uitstrekte. Maar de groote ramp moest nog komen. door het feit, dat hij een harer vertrouwde kameniers wenschte te huwen. Hij bracht uit, dat de knecht, die aan den echtge noot van Antoine d'Aubray, het doodelijk glas drank had gebracht, in diens dienst was gekomen dank zij eene aanbeveling van de markiezin de Brinvilliers. Dat gaf een spoor en aanleiding om dien knecht, een zekeren La Chaussée, op te sporen. Betrekkelijk zonder moeite vond men rem; hij leidde op dat oogenblik op het Parijsche plaveisel een vagebondsleven. Hij ving -aan met alles te ontkennen, en ten einde toe heeft hij, schoon met het schavot en den dood door radbraken 'be dreigd, de markiezin de Brinvilliers niet beschuldigd, wellicht ook, omdat hij mlete wist. Want, al was de band tusschen haar en St. Croix jaren' blijven bestaan, juist in de laatste jaren was deze aanmerke lijk verslapt en zagen zij eik-ander slechts zelden, zoodat La Chaussée, wiens ver blijf ten huize van St. Croix van den den aatsten tijd dateerde, niet heel meer ver tellen' kon dan een ieder reeds wist. Wel echter bracht hij een aantal namen naar varen van personen, die naar hij' zeide, en naar later ook bleek, meer en beter op de hoogte waren; en naarmate men deze, voorzoover zij niet vluchtten; in hechtenis nam, verhoorde en daardoor weer op andere sporen werd geleid, kwam men achter geheel een vergiftigingszaak van zoo wijden omvang, dat In bepaalde gevallen van vergiftiging moeilijk viel te onderscheiden of het uitsluitend! lust tot vergiftiging was geweest dan wel om eenige reden was gehandeld. La Chaussée had, het bleek maar al te duidelijk, als werktuig gediend. Maar hij was de man geweest die welbewust den heer d'Aubray de doodende drank had gebracht en zijn dood stond tevoren vast. De markiezin de Brinvilliers was het in Frankrijk te warm geworden. Op een goe- den arvond was zij gevlucht met medene ming van bijoux, gereed- geld en wat meer mede te nemen viel. Zoo overhaast was blijkbaar haar vlucht geweest, dat zij baar bifiten niet, door de deur, maar door een raam had verlaten. Zij begaf zich naar Luik en hield er, onder haar eigen naam, zich schuil. Waarom ook niet? Uitleve ring was in die dagen nog maar weinig >ekend en zij vertoefde op een gebied, dat met Frankrijk op voet van oorlog stond. Intusschen het mocht schijnen, dat de Fransche justitie sliep, Antoine "Aubrpy bleef waken. Zij heeft voortdu rend, geholpen door den trouwen1 Cluet, nieuwe bewijzen bijeengebracht, en de Parijsche justitie gevoelde, dat, waar da macht haar ontbrak, list moest worden Drie olietanks in brand. Een schade van millioenen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9