Eerste Blad. BUITENLAND BINNENLAND - it Nfr 5901. DINSDAG 29 JULI 1924. 52ste JAARGANG. VOLKENBOND. De Volkenbond! besloot in 1923, het ad vies der regeeringen te vragen omtrent de mogelijkheid van het sluiten van een garantieverdrag. Engeland heeft onlangs zijn antwoord gepubliceerd, waarin het het voorstel van den Volkenbond van de hand wijst. De Slatin" meldt niu, dat het advies der Fransche regeering zal zijn de aanvaar ding van het verdrag zonder principieel© reserve en tevens de aanneming van de voorstellen, gedaan met het oog op de ten uitvoerlegging er van. De raad voor de Nationale Verdediging had ter beoordee ling van het Volkenbondsontwerp een commissie benoemd* waarin o.a. de chefs van de generale staven van oorlog en marine, voorts generaal Desticker als vertegenwoordiger van maarschalk Foch, alsmede generaal MangLn zitting hadden. De commissie heeft het ontwerp eenstem mig goedgekeurd en het gunstige ant woord van< Frankrijk zal den Volkenbond ■waarschijnlijk in Augustus bereiken. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Aan de bladen wordt uit Londen ge meld, dat drie hooggeplaatste Fransche persoonlijkheden contact in zullen komen met Engelsche en Amerikaansche finan ciers. Aan de Ere de Nouvelle werd uit Londen gemeld, dat MacDonald Maandag in de voltallige vergadering der Conferentie de militaire ontruiming van hetRoergebied zou vragen. Overeenstemming bereikt? Uit Londen wordt aan de Telegraaf gemeld: In geallieerde kringen, die in goede betrekking staan tot de gedelegeerden ter conferentie, verluidt, dat bij de En- gelsch-Fransche onderhandelingen een voorloopige overeenkomst zou zijn bereikt. Als Frankrijk bereid zou zijn buiten de conferentie om bepaalde toezeggingen te doen over de tijdstippen der gradueele militaire ontruiming van het Roergebied, zouden de Engelsche premier en de kan selier van de Schatkist stappen (bij de banken doen voor een overeenkomst over de uitgifte van de leening van 800 mil- lioen goudmark tegen politieken garan ties, die voor Frankrijk aannemenlijk zijn. Verder verluidt, dat Herriot op grond van deze besprekingen den chef van het secretariaat van den premier te Parijs Israël opdracht heeft gegeven, de andere ministers over dit voorgestelde compromis te spreken. Londen, 28 Juli Volgens de Daily Te- legraph, zal er ook Dinsdag een voltallige zitting der conferentie plaats hebben, en heeft Herriot erin toegestemd! dat de Duitsehers bij de besprekingen over de economische ontruiming van het Roer gebied diezelfde rechten als de geallieer den zullen hebben. Verder heeft Herriot goed gevonden dat na het vraagstuk der oeoonomische ontruiming ook dat der te rugtrekking van de bezettingstroepen zal ■worden behandeld. De medewerker van de Daily Teiegraph zegt verder, dat Herriot heeft goedgevon den dat de besprekingen over de militaire ontruiming van het Roergebied spoedig zullen beginnen. Aan deze toestemming is een soort van ultimatum van Poiucaré aan Herriot voorafgegaan, waarin eerst genoemde een krachtige oppositie aan kondigde tegen een eventueel© ontrui ming. Deze oppositie zou vooral worden gevoerd op een drietal punten, waarin Herriot niet mag toestemmen, te weten: 1. „dat de Duitsehers als gelijkgerechtig den ter conferentie zouden mogen ver schijnen: 2. dat aan den tegemwoondigen toestand afbreuk zou worden gedaan, waarbij het spoorwegpersoneel in het Rijnland ten deele uit Belgen en Franschen zou be staan en 8. dat er een definitieve datum werd vastgesteld voor de ontruiming van het Roergebied. De medewerker van het blad heeft vernomen, dat juist dit ultima tum van zijn voorganger Herriot heeft doen besluiten ertegen in te gaan en zich niet te onderwerpen aan een dergelijk ge bod der oppositie. Het spreekt vanzelf, dat Herriot daar hij een politiek van toe nadering ook op financieel gebied wenscht te voeren, die zal leiden tot samenwer king tusschen de gewezen vijandige na ties, rekent op de sympathie der openbare meening in Engeland en die Vereenigde Staten. Parijs, 28 Juli. Aan de Matin wordt uit Londen gemeld, dat Engeland om tot een redelijke oplossing van het vraagstuk der schadevergoeding te geraken, voorgesteld heeft in September te Genève een plan voor de velllgjheld van Frankrijk in te dienen, dat vollediger zal zijn dan dat van den Volkenbond. Tevens zal een plan voor het vraagstuk d,er intergeallieerde schulden worden voorgesteld, waarbij een langdurig moratorium en een verminde ring van de schuld van Frankrijk met tweederden en misschien van driekwart in uitzicht worden gesteld, terwijl de Fransche schuld aan Amerika geheel ge- anuleerd zal worden. Volgens een bericht uit Washington zouden de Ver. Staten accoord gaan met dit voorsteL MAROKKO. Een aanval op die Fransche stellingen. Draadloos wordt gemeldi, dat de Moe ren een stoutmoedige poging hebben ge daan om de verbindingen tusschen Te- toean en Sjesjoean te verbreken. Volgens berichten uit Parijs hebben de Rifkabylen een aanval gedaan op de Fransche stellingen bij Batmize, waarbij, naar verluidt, Abd el Krim persoonlijk den strijd leidde. De aanval werd afgesla gen; van de Fransche troepen werden 15 man gedood en 29 gewend. ENGELAND. De nationale unie van' fabrikanten is ongerust over de gevolgen die het ver schaffen van een leening van 40 mil- lioen aan Duitschland voor de Engelsche nijverheid zal hebben. De unie is te rade geworden, tot beide huizen van het parlement een verzoek schrift te richten, waarin zij erop aan dringt dezen kant van regeling volgens Dawes aan een grondig onderzoek te on derwerpen, vóór er een onherroepelijke beslissing getroffen wordt. De vlootrevue van Spithead. De Engelsche koning heeft Zaterdag op de reede van Spithead een revue ge houden over een vloot van 200 Britsche oorlogsschepen. Hij was vergezeld door den prins van Wales en den hertog van Coünaught. Dit was de tweede maal, dat de koning een vlootrevue bij Spithead hield. De Engelsch-Russische onder- handelingen. In verband' met de komst van Krassim te Londen wordt opgemerkt, dat dit een laat ste poging van de Sow jet-regeering is om de Engelsch-Russische conferentie voor een mislukking te behoeden. Krassin heeft een lijst van tegemoetkomingen 1 medegebracht, welke de Russische regee Ingezonden Mededeeilng. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. ring aan de Britsche kapitalisten wil aan bieden, onder voorwaarde, dat een lee- ninp' tot stand komt of in anderen vorm een crediet wordt verleend. Hoewel de berichten over een mislukking dezer con ferentie voorbarig zijn wordt toch toege geven, dat er weinig kans on welslagen bestaat. DUITSCHLAND. De meening der rechtsche Duitsche partijlen over de Londensche conferentie. Voor de meening in rechtsche Duitsche kringen over de conferentie van Londen is eén artikel in de D. A. Ztg. kenschetsend. „Farce" staat er boven en hier volgen er enkele brokken uit: „Te Londen zijn thans, vijf jaar na den vrede, de geallieerde en geassocieerde mogendheden weer bijeen om Versailles te spelen. De wereld is intusschen in puin gevallen en de volken hebben niets anders geleerd dan elkaar te haten en te ver achten. Aan de Theems zijn geen heroën der humaniteit bijeen, doch nuchtere kleine luiden, die duiten willen zien. De ironie van het noodlot wil echter dat dit maal Amerika koelbloedig wraak neemt voor de belachelijke rol, die men vijf jaar geleden den armen Wilson heeft laten spelen, .dien Clemenceau tot spot van Europa in het park van Versailles om den tuin leidde. Nu nemen de Ameri kaansche bankiers den pr aatgragenHerriot aan den leiband en onderwerpen zijn sanctie- en annexatieplannen aan de harde dictatuur van het debet en credit. „Het is wel de moeite waard de morali teit van het wereldje, dat zijn tenten te Londen heeft opgeslagen, eens in oogen- schouw te nemen. Wat van een beschaafd land als Duitsch land terecht komt is dezen mannen op zich zelf volkomen onverschillig. Wie het met wapengeweld wil binnenvallen, mag het in 's hemelsnaam doen, als hij slechts de rente op de Engelsch-Amerikaansche leening betaalt. Dat was het voorstel, ter aanvulling van het besluit der eerste commissie gedaan. Men moet een oogen-. blik stilstaan bij zulke opvattingen, die als zij typisch mochten zijn voor het zuivere kapitalistische standpunt, alles wat Karl Marx daarover heeft geschreven, verre achter zich zouden laten. De Ameri kaansche bankiers schijnen evenwel van militaire sancties niet te willen hooren, daar ze aan de waarde van het pand, d.w.z. van Duitschland, afbreuk zouden doen en de geldschieters kopschuw maken. De zakelijke voorwaarden, waaronder het Engelsch-Amerikaansche kapitaal moet werken, geven nog eenige hoop op een positieve uitkomst van het Londensche concilie. Het kapitaal wil bij de exploitatie van Duitschland niet telkens last hebben van den Franschen onderofficier, die ten slotte het heele schadevergoedingszaakje in de war zou kunnen sturen." POLEN. De dynamletaanslag te Lemberg. Het proces tegen de personen, die heit arsenaal van Lemberg in de lucht wilden laten vliegen, is met het uitspreken van de doodstraf geëindigd. Het gratieverzoek werd door den president der republiek verworpen, en de executie had- drie uiur na de uitspraak plaats. Het vonnis heeft in de stad grootén indruk gemaakt RUSLAND. Cholera te Moskou. Naar gemeld wordt, breidt de cholera- edidemie* die sinds eenigen tijd te Mos kou heerscht, zich steeds uit; de barak ken, <üe voor verpleging van cholerarpa- tiënten werden ingericht, rijn overvol en de plaatselijke overheid heeft bijzondere maatregelen tegen uitbreiding der be smetting te nemen. Ook in St. Petersburg, Kaloega en Rostof aan dan Don hebben zich oholera-gevallen voorgedaan, terwijl in den Oeral pest geconstateerd is. Zwervende kinderen. Oriider het opschrift „Een vlek in onze samenleving" wijst de volkscommissaris van gezondheid' Semasjko in de.Izwestia op het onrustbarend verschijnsel, dat in bijna alle groot ere steden der sowjet-unie de straten, stations, etc. dag en nacht be volkt zijn door troenen toeziehtlooze kin deren, die overdag bedelen en 's nachts, wanneer zij daar kans toe zien, rooven terwijl zij in 't algemeen ten prooi zijn aan de ergste verwildering. Zooals men zich herinneren zal werd een paar jaar geleden ook reeds op dit verschijnsel ge wezen maar volgens Semasjko is er een groot verschil tusschen de' mentali teit van de toenmaals rond zwervende kinderbende en die van thans. Waren het indertijd de hongersnood en ide epide- miën, die zoovele kinderen van hun ouders of verzorgers beroofden en hen de straat opjoeg, thans zijn het veelal patho logische gevallen. Verschillende hunner zijn verslaafd aan opium en andere be dwelmingsmiddelen of worden door an dere ondeugden tot een dergelijk zwer vend leven verleid. Toch meent Semasjko, dat hier een taak ligt niet zoozeer voor de justitie als wél voor de liefdadigheid en hij, doet het voorstel, dat het Lenin- fonds (waarover mevr. Kalinin, mevr. Ka- menef en mevr. Lenin het beheer hebben) gelden tot bestrijding van dit euvel zal verstrekken. Lenln-elland. Tengevolge van een aardbeving is in de zee van Asow een nieuw eiland ont staan, dat men den naam Lenin heeft ge geven. ROEMENIE. De staat van beleg in Roemenië. Volgens berichten uit Bo'ekarest heeft de Roemeensche regeering naar aanlei ding van den bimxenlandschen politieken toestand den staat van beleg afgekondigd, voor een groot gedeelte van bët land. Alle samenscholingen van meer dan vijf per sonen: zijn verboden. PERZ1E. De moord! op consul Imbrle. In het antwoord der Perzische regee ring op de nota van het diploinatenoorps wordt volgens Reuter o.a. nog verklaard, dat de politie niet op de menigte kon vu ren, omdat rij; vreesde, dat deze dan nog woedender zou worden. Er rijn 100 per sonen gearresteerd, onder wie een voor aanstaand priester, die een anti-Britsch agitator waa De vrouw van majoor Imibrie, den Ame- rikaanschen consul, die onlangs te Tehe ran werd vermoord, is thans eveneens aangevallen. Men rukte haar sluier af en smiwde haar in het gelaat De politie zag toe zonder tusschen beide te komen. JAPAN. De verhouding tot Rusland. Tokio, 25 Jiuli. Naar verluidt, heeft het kabinet vastgesteld', dat een Russisch- Japansche overeenkomst de volgende be palingen moet bevatten. Een mondelinge betuiging van leedwe zen door Rusland wegens de moorden te Nikolajewric; éen concessie op langen ter mijn voor de exploitatie van.petroleum- bronnen, kolenmijnen en wouden op Noord-Sachalin door een Japansche maat schappij, welke de gemaakte'winsten zal deelen met die sovjet-regeering, doch geen concessies op het vasteland van Siberië; handhaving van het verdrag van Port»- mouth, dat een eind maakte aan den Rus- sisch-Japanschen oorlog en uitbreiding van visscherijrechten in de Siberische wateren; uitstel van de regeling der schuldquaestie tot na de erkenning dier sovjetregeering. Indien deze voorwaarden voor Rusland aannemelijk zouden zijn, zou Japan bereid zijn Sachalin in October te ontruimen. Japansch stoomschip vergaan. Passagiers en bemanning grootendeels omgekomen. Het stoomschip „Tairai Mam" van de Noord-Japansohe stoomvaartmaatschappij heeft, naar gemeld wordt, ter hoogte van Kaap Noto schipbreuk geleden. Het schip had 138 passagiers en een equipage van 54 man aan boord. Achttien passagiers en 5 leden dier bemanning zijn in redding- booten geland. De overigen worden als omgekomen 'beschouwd. Het is nog niet bekend of de boot op een rots geloopen is of met een ander schip in aanvaring is gekomen. VEREENIGDE STATEN. Een hevige brand. Uit Ranger in Texas wordt gemeld, dat als gevolg van een brand, die in het mid den der stad een heel blok huizen in de asch legde, eni voor ongeveer een. mil- lioen dollar schade aanrichtte, drie perso nen werden gedood en achttien gewond, terwijl dertien personen worden vermist. BRAZILIË. Een Britsch oorlogsschip naar Brazilië. In het Engelsche Hoogerhuis deelde Lord Parmoor mede, dat het Britsche oorlogsschip „Curlew" order had gekre- gten om onmididel'iijk naar Braizdlië te ver trekken. Volgens een officieel© mededeeilng van het Brariüaansche .gezantschap te Was hington hebben de revolutionaire troe pen Sao Paolo ontruimd en is de stad in handen der regeeringstroepen. LUCHTVAART. De vliegtochten om de wereld. Londen, 28 Juli. Volgens een bericht uit Tokio zullen ook Jaoansche vliegers een tocht om de wereld pogen te volbren gen. Een rijk 'Japanner heeft reeds een bedrag van 10.000 pond voor dit doe1, be schikbaar gesteld. Het is thans vastgesteld, dat de Ame rikaansche vliegers Woensdig a.s. uit Kirkwall zullen vertrekken. De Ameri kaansche kruiser Milwaukee heeft een reeks van boelen geplaatst op den weg naar New Sootland teneifide als aanwij zing voor de vliegers te dienen. Hetzelfde zal geschieden op den weg van New Schotland over Fawkees Baai naar Oart- wrlghthaven. Londen, 28 Juli Volgens een bericht uit Tokio wordt de Engelsche vlieger MaóLaren door stormt verplicht te Potro Paulofsk te blijven. Het Oanadeesohe transportschap TMepval is ln de mabjj- heidl Majoor Zanni vertrokken. Zaterdagmorgen te 6 u. 25 min. is dë Argentijnsche vlieger Pedro Zanni voor zijn vlucht om die wereld van' het vlieg terrein' Schiphol te Amsterdam vertrok ken, doch kort daarna, ongeveer 7 uur, te Rotterdam op het vliegterrein Waalhaven geland. Om 10 uur is majoor Zanni weer opge stegen en vertrokken in de richting Pa rijs, waar hij veilig aankwam. De „Sbenandoah". Het reusachtige bestuurbare luchtschip Sbenandoah, dat zijn loods heeft te Lake- hurst in New-Yersey, was Vrijdag ver trokken* toen het onderweg door een he- vigen storm werd overvallen. Het lucht schip Ibleek echter zoo deugdelijk in el kaar te zitten en zoo goed bestuurbaar te zijn, dat het na een strijd tegen den' storm van bijna een vollen dag, zonder averij: in de loods was teruggebracht. Dit is de tweede maal, dat de Shenan- doah ln de lucht een storm te doorstaan heeft gehad en' belde malen bleek de luchtwaardigheid van het gevaarte. Kapitein Konings gehuldigd. In het gebouw der Britsche legatie te 's-Gravenhagq heeft Maandagmorhen de Britsche gezant, sir Charles Marling, namens de Britsche regeering den heer A. J. Konings, kapitein van het s.s. „Iris", die zich bij de aardbeving te Yokahama zoo verdienstelijk gedroeg tegenover het s.s. „Empress of Austria" gehuldigd. Sir. Charles Marling sprak kapitein Konings kort toe en gewaagde van de zeer hooge waardeering der Britsche regeering voor de hulp, die de heer Konings als kapitein van de „Iris" aan de „Empress of Austria" had geboden. De eigenschappen, die kapitein Konings toonde, zijn hulpvaardigheid, zijn zeeman- sohap en zijn edel karakter zijn de Hol- landsche natie aangeboren. Reeds 300 jaar geleden bleek dat, al waren de ontmoe tingen toen niet steeds van zoo vriend- schappelijken aard als thans. Spr. overhandigde kapitein Konings een zilveren sigarenkist met inscriptie. Kapitein Konings dankte voor dit ge schenk. Spr. was aangenaam getroffen door de appreciatie van zijn hulp, die voor hem eenvoudig het vervullen van zeemansplicht was geweest. Ontslag bQ de P. en T. De Minister van Waterstaat heeft ln zijn antwoord op de door het Kamerlid Van Braambeek gestelde vragen omtrent de waarheid van het door die Telegraaf op genomen bericht over het ontslag per 1 Oct. van ruim 100 mian personeel, ge zegd* diat dit bericht geheel juist was. Spoor- en tramwegpersoneel De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en de Neu trale Bond van Spoorwegpersoneel zullen Zondag te Utrecht een gemeenschappe lijk congres houden, in verband met het feit, dat de regeering de in 1920 toege zegde nieuwe pensioenregeling nog niet heeft ingevoerd. De jaarweddien van gemeente ontvangers. Nu de inning van de plaatselijke direc te belastingen door de rijksadministratie geschiedt, zijn die werkzaamheden van de gemeente-ontvangers niet onbelangrijk verminderd, waarom Ged. Staten van Noord-Holland een regeling hebben ont worpen, volgens welke de wedden van de gemeente-ontvangers met 80 pCt. worden verminderd. De vermindering voor de in functie zijnde ontvangers zal over vijf ja ren worden verdeeld. Ged. Staten hebben er voorts de aandacht der gemeentebestu ren op gevestigd', dat de verlaagde wedde uitsluitend is bedoeld als belooning voor de werkzaamheden, aan het ontvanger schap verbonden, en dat bijbetrekkingen als administrateur van een bedrijf e.d. voortaan afzonderlijk dienen te worden bezoldigd. Op wachtgeld gesteld. De gemeente Batavia heeft 42 ambte naren, van wie 22 in vasten dienst waren, op wachtgeld gesteld. Het midden-Damterreln te Amsterdam. De firma O. en A. Brenninkmeijer heeft aan het gemeentebestuur medegedeeld, nieit meer te reflecteeren op het midden- Damterreln. Ingezonden Mededeeilng. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te drager voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, on zuiver bloed eniz. Foster's Maagpillen ge nezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden/ en versterken zoo doende uw geheel© gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. (Buaash :>mj T3BK "V rjtraai >-. --y.".. HELDERSCHE COURANT Licht op voor auto'a en fietsen: Dinsdag 29 Juli9.25 uur, Woensdag 30 9.23 De plenaire zitting. Uit Londen wordt aan het „Hbl." gemeld: Maandagmiddag om 4 uur werd de plenaire zitting der conferentie geopend. Een bespreking had plaats over de uitnoo- diging aan Duitschland. Daar de conferentie nog niet met haar werk gereed is gekomen en hiermede nog ©enige dagen gemoeid-zul len zijn, werd1 besloten de Duitsche delegatie niet terstond uit te noodigen, doch de leiders der delegaties te machtigon de uitrioodigin- gen te verzenden zoodra zij den tijd daar voor gekomen achten. Men hoopt, dat dit Donderdag of Vrijdag het geval zal zijn. De conferentie heeft de leiders der dielega ties bovendien gemachtigd, stappen te doen ■tot uitnoodiging van de Commissie van Her stel. Daar de conferentie zich niet bevoegd 'achtte dit machtige lichaam zonder meer te verzoeken naar Londen te komen, werd be paald, dat iedere regeering, die in' de Oom missie van Herstel vertegenwoordigd is, haar vertegenwoordiger zal opdragen het voorstel tot tijdelijke verplaatsing van den zetel der Commissie van Parijs naar Londen* dat Bar- thou op verzoek Ivan de Fransche regeering zal indienen* te ondersteunen. Thomas deelde mede, dat de tweede com missie het niet eens is kunnen worden over de quaestie van het Fransch-Belgisehe spoor wegpersoneel, doch dat de commissie haar besprekingen daarover zal voortzetten. Het rapport, dat hij uitbracht, en dat aangeno men werd, behandelt dan ook alleen de eco nomische ontruiming van het Ruhrgebied. Het rapport zelf is gebaseerd op de be slissing van de Commissie van Herstel be treffende de vijf voorwaarden, waaraan moet worden voldaan, opdat de Commissie zal kunnen verklaren, dat het plan-Dawes goed functionn ert. Verder wordt in het rapport vastgesteld wat de geallieerden van hun kant moeten doen om in het Ruhrgebied' den eco- nomischen toestand te herstellen, zooais die vóór de bezetting bestond. Dan volgen de adviezen der commissie aangaande de tech nische regelingen voor de teruggave der mij nen* spoorwegen, fabrieken, enz., en voor den terugkeer der Duitsche belasting- en douane-ambtenaren, enz. Het rapport behandelt ten slotte nog de juridische verhouding tusschen het plan- Dawes, het vredesverdrag en de Rijnland- overeenkomst. De data voor de ontruiming zijn reeds be kend. Op 15 October moet de economische ontruiming zijn voltooid. Op 15 Augustus moet de algemeene agent in functie treden en moet de Duitsche wetgeving worden in gevoerd. Op 1 October moet aan de vijf voor waarden van de Commissie van Herstel zijn voldaan. Ook worden de verplichtingen der geal lieerden opgesomdi, die vóór 15 October moe ten zijn vervuld. Nieuw is de bepaling, dat de opheffing der douanegrenzen tusschen bezet en onbezet gebied- eerst in de eerste helft van September zal plaats hebben. Tenslotte bevat het rapport de bepalingen aangaande de betalingen voor het herstel, de amnestie en de gemengde arbitrage-com missies. Officieel wordt verwacht, dat de conferen tie nog ongeveer -een week zal duren, maar bijna alle gedelegeerden zijn van meening, dat dit wel minstens veertien dagen, zal worden.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1