HELDERSCHECOURANT Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 31 JULI 1924 Te Amsterdam slaagde voor het acte- alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen handelskennis L. O. mej. A. [ML 0. Wienker, alhier. Den 26sten Juli slaagden te Alkmaar voor het M.U.L.O.-diploma A: A. Meynen, H. Kuiper, O. Roskam, L. Smit en J. v. d. Berg, leerlingen der openbare M.U.L.O.- gchool aan de Molenstraat alhier. Examen M. U. L. O. Geslaagd voor A: J. v. d. Berg, H. Kui per, A. Mejjnen, O. Roskam, O. J. Smit, J. de Kok en A. Kruijt, allen alhier. Voor B: W. Teesing, alhier. Muziekuitvoeringen. Ter herdenking van de mobilisatie van 1914 hebben, zooals wij reeds vermeldden, heden verschillende muziekuitvoeringen plaats. Deze vangen aan: 7 uur: Oranje Harmoniekapel, Vischmarkt. 7 uur: Winnubst, Spoorplantsoen. 7.30 uur: Stedelijk Muziekkorps, Westplein. 8 uur: Stafmuziök, Havenplein. Tijdens dit laatste concert Kranslegging door den Burgemeester aan den voet van het Marine-Monument. t Wij! laten de verschillende programma's hieronder volgen. Oranje HarmoniekapeL 7 uur, op de Vischmarkt. Stedelijk Muziekcorps. 7.30 uur op het Dijkje (Westplein). I. Wij allen danken God. Koraal. 2. Dankgebed. 3. Oude Wilhelmus. 4. Hymne van Beethoven. 6. Sweet Belle Mahone. 6. Das ist der Tag des Herrn. 7. Wij willen Holland houen. 8. Holland is een heerlijk land. 9. Wien Neerlands bloei Stafmuziekcorps. 8 uur, op het Havenplein. 1. Oud Wilhelmus. 2. Koraal: Een vaste Burg is onze God. 3. Wilt heden nu treden uit Valerius' Ge- denckclanck. Kranslegging door den Burgemeester. 4. Een wapenbroeder. 6. Hymne De Eere Gods in de Natuur Beethoven. 6. Es ist bestimmt in Gottes Rak 7. Koraal: Wij' danken alen Qodi. 8. Volkslied: TIEN JAREN OORLOGSPOLITIEK. 1814 1 Augustus 1924. L De periode van vijftig jaren, die 1864 van 1914 scheidt en tegelijk daaraan verbindt, is zeker een uiterst belangrijke. In een halve eeuw tjjds werden z.g.n. historische belan- genvraagstukken opgelost; de politieke landL kaart van Europa veranderd door de opkomst van Duitschland; en door de vorming van' de Triple Alliantie eenerzijds, de Tripte En tente anderzijds geheel nieuw geörienteerd Maar van hoeveel grooter beteekenis is niet, zoowel relatief als absoluut, de periode van slechts een tiental jaren, die thans achter ons ligt. In dit schijnbaar korte tijdvak voor de eeuwigheid nauwelijks medetellend1 is de politiek niet slechts van Europa, maar van geheel1 de wereld omvergeworpen; droomen van eeuwen achtereen als die be treffende de Onafhankelijkheid van Polen en Bohemen, betreffende de stichting van een groot Servisch rijk zijn plotseling, als automatisch in verwezenlijking geraakt. In deze tienjarige periode vormen li914 en 1918 de culminatiepunten. In 1914 werd de storm ontketend; de politiek-economisohe vloedgolf, die zich vanaf 1918 over de wereld heeft ver spreid, is van de ontketening van dien storm van menschelijke hartstochten het begrijpe lijk gevolg. Het zijn niet vier jaren oorlogs politiek, die wij beleefd hebben, maar het zijn er reeds tien; het zullen er zoo straks wellicht meer zijn. Want al werd formeel door den vrede van Versailles de oorlog be ëindigd, die oorlogsgeest waart nog over de geheete wereld rond, zoowel politiek als eco nomisch. Het igaat ermede als met den leer ling van den toovenaar, die wel de formule kende om het water in overmatigen aandrang te doen stroomen, doch vergeefs zocht naar de woorden om den stroom te stuiten^ toen deze hem te machtig werd! Het uitbreken, plotseling, onverwacht toch nog na deze jaren van voorbereiding, van oen grooten oorlog op 1 Augustus 1914, had twee oorzaken: een nabije en een verwij derde. De nabije lag in den moordaanslag te ajewo; dia verwijderde in da ontwikkeling, Winnubst. Van 7 tot half 8 uur ij. het Plantsoen. Programma uit te voeren door het Stedelijk Muziek corps op Zaterdag 2 Augustus 1924, ter eere van den verjaardag van HM. de Ko ningin Moeder in de muziektent. Aan vang 87a uur. t Reorganisatie Rijksschooltoezlcht In verband met de reorganisatie van het Rijkssohooltoezicht, zijn ojm. bevor derd tot inspecteur de schoolopzieners G. Chr. Dun, alhier en E. Rahder te Alk maar. O ju. Is teil aanzien van het Rijkaschool- toezicht bepaald: Het toezicht over het gewoon lager on derwijs, het vervolgonderwijs, het uitge breid lager onderwijs, het bewaarschool- onderwijs, Het onderwijs aan inrichtingen tot opleiding van onderwijzers, onderwij zeressen en bewaarschoolpersoneel, wordt uitgeoefend door: 6 hoofdinspecteurs, 69 inspecteurs, waarvan één in algemeenen dienst, en 14 schoolopzieners. Het toezicht over het buitengewoon lager onderwijs wordt uitgeoefend door 1 inspecteur. Het rijk is voor het toezicht, bedoeld In het eerste lid van artikel 1, verdeeld in vijf hoofdinspectiën. De vierde hoofdinspectie omvat de pro vinciën Noordholland en Utrecht. De vierde hoofdinspectie omvat de in spectiën Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Helder, Hilversum, Hoorn, Zaandam, Amersfoort kreukelen en Utrecht. Voor het toezicht over het bewaar- schoolonderwijs en de inrichtingen tot opleiding van bewaarschoolpersoneel wordt aan eiken hoofdinspecteur één schoolopziener toegevoegd. Aanbesteding. Gisteren werd door den architect S. Krijnen, namens den heer P. Kossen aan besteed, het verbouwen van het winkel huis aan den BrakkeveildWeg 71. Ingeschreven werd door: P. Gomes, 3886; J. de la Houssaije, 3489; H. Rie- mers, 3295; firma Gebr. Smit 3232; M. O. v. d. Plas, 3174; Gebr. Steeman, 3150; D. Koger, 2986; H. F. Bosch, 2680; K. P. Hart, 2443; H. H. Londen, 2430. Hr. Ms. „Tromp". Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen' telegrafisch bericht is Hr. Ms. Tromp, onder bevel van kapitein ter zee T. A. van Hengel, den 28en dezer te Odda aangekomen. De Strooweg. Toen wij: onlangs dén toestand van dien Duinweg die inmiddels weer In orde is bespraken, wezen wij ook op enkele die de Europeesche politiek heeft gevonden, nadat Duitschland aan het einde van den Zuid-Afrikaanschen oorlog de door Engeland aangeboden 'toenadering weigerde, en Frank rijk erin slaagde om Engeland, dat genoeg had van zijn splendid isolation, in den kring van het tweevoudig Russisch-Fransch ver bond te trekken. De „voorbeeldige" bestraf fing, door dé Oostenrijksche politiek nood zakelijk geacht tegenover den moordaanslag te Serajewo, was rechtstreeks tegen Servië, indirect tegen Rusland gericht, welks invloed op den Balkan ten koste van Oostenrijk, ln Perzië, ten koste van Engeland zdender- oogen toenam. Niet te Berlijn, maar te Wee- nen heeft men met den oorlogsfakkel ge zwaaid en den bondgenoot, die véór alles loyaal wilde zijn, medegesleept. Rusland speelde de inevenpartij in dit dubbelzinnig spel; reeds den dag nadat Oostenrijk zijn opzienbarend ultimatum tot Servië had ge richt, riep de Russischeiminister van buiten- landsche zaken de gezanten van Engeland en Frankrijk tot zich, en de eensgezindheid dezer Tripte Entente scheen voorloopig ver zekerd. Tenzij de Duitsche diplomaten zich bekwamer hadden getoond dan zij deden; tenzij ziji hun vrees voor Rusland hadden kunnen overwinnen) door hun vertrouwen op Engeland1 te vestigen. Maar het staat his torisch vast nog op den dag, dat Engeland met hernieuwde voorstellen van vriendschap pelijke samenwerking bij Bethman Holweg kwam, zag deze slechts Rusland en het ge vaar van de Russische mobilisatie. Daardoor was samenwerking met Engeland om het conflict te localiseeren, gelijk toen nog had kunnen geschieden, vanzelf uitgesloten. Daarbij kwam de schending van België's onzijdigheid; uit z.g. militaire overwegingen, welke Duitschland niet alleen een stuk pres tige, maar ook materieel groot nadeel heeft gebracht. In dén aanvang van Augustus was de strijd ontketend'; reeds enkele dagen daarna 'zou Duitschland; door de deelneming van Engeland aan dien strijd; bemerken, dat het ging om leven of de wereldheerschappij. Het was geen oorlog, gelijk wij er gekend hebben in de tientallen jaren, .die achter ons liggen, maar het werd een strijd op teven en dood, waarin steeds meer landen, willens of onwillens, werden betrokken. De aanvang van den oorlog bracht een slechte gedeelten in den Strooweg weüike in beheer is bij het Polderbestuur. Onder- tusohen is daarin tot heden geen verbete ring gekomen en is de toestand er eerder op achteruit gegaan. Weliswaar hebben de vele regens van den laatsten tijd den grond een zekere hardheid gegeven, doch het behoeft maar één dag zonnig weer te zijn en het zand! is weer rul. In, den weg bevinden zich op sommige plaatsen lee- lijke kuilen, vooral nabij het R. K. Kerk hof, die, zoo het zand mul is, een groot gevaar vormen voor het verkeer met mo torrijtuigen en rijwielen. Het voortdurend berijden met autobussen al is het ver keer op Huisduinen tijdelijk om gelegd over de Javast u doet de ga ten steeds grooter wore. i en de kans op ongelukken met zoo'n tgeladen bus is dus niet denkbeeldig. Mvi enteel zijn juist de vaeanties begonnen en zal de trek langs den Strooweg steeds grooter wor den. Daarom -zou het van veel belang zijn, indien spoedig op afdoende wijze in het bedoelde euvel werd voorzien. Indien de kuilen gevuld en aangeplempt worden is er al veel gewonnen. Juist nu in het sei zoen is verbetering urgent. Eigen Stoomboot onderneming „ESONA". Wij verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie van de „Esona", waar in deze haar bootreisjes naar Alkmaar en Amsterdam annonceert. Waar deze Heldersche onderneming ook in de minder gunstige jaargetijden en dan dikwijls onder de moeilijkste omstandighe den de verbinding met Amsterdam hand haaft, zijn wij er zeker van, dat ook nu het reizend publiek onze pur-sang Heldersche boot niet zal voorbij loopen» De Directie verzoekt ons er speciaal op te wijzen, dat de retourhiljetten onbepaald geldig zijn en de retourhelft in beide rich tingen is te gebruiken. Dat wil dus zeggen, dat de geldigheid van het .retourbiljet niet binnen een bepaalden tijd afloopt en dat de retourhelft weer op hetzelfde traject te ge bruiken is als de heenreis, Indien U b.v. door omstandigheden per spoor zoudt terug gaan. Dat is een faciliteit, welke waard is onthouden te worden en die het nemen van retourbiljetten zeker in de hand zal werken. Er wordt tegenwoordig herhaaldelijk ge ïnformeerd of de reizigers in Alkmaar moe ten overstappen. Wij deelen hierbij nadruk kelijk mede, dat zulks bij de „Esona" niet het geval is. Stedelijk Muziekcorps. Mevrouw Ter HallKöhler te Rijswijk, heeft aan het Dames-Comité (verloting ten voordeele Stedelijk Muziekkorps al hier), als eerste prijs een Radium ver lichte theeverwarming afgestaan, iets bizonders wat op eigen atelier is ver vaardigd en niet in den handel verkrijg baar is. Het Dames-Comité zegt dan ook zijn hartelijken dank voor dit prachtige ge schenk. Radioconcerten. Het gebruik van de radio-telefoon neemt meer en meer toe; zeer vele ama teurs hebben eigen toestellen, en de bla den hebben speciale rubrieken daarvoor geopend en 'geven allerlei 'goede wenken en raadgevingen. lederen dag worden' de verschillende programma's gepubliceerd, die men te hooren krijgt en meer en meer wordt ^en draadlooze installatie gemeen goed. Hier ter stede zijn vooral veel amateurs aan het werk getogen, om een inrichting te maken, en dagelijks kunnen zij' genie ten van het beste op het gebied van kunst, dat gegeven wordt. Als Minister Colijn zich geroepen voelt door middel van de draadlooze zijn politiek program uiteen te zetten, kan1 hij op een belangstellepd gehoor reeds hij' voorbaat rekenen. Het zal niet lang meer duren of we krijgen overweldigend Duitsch succes op het Weste lijk front. Na een korten, heldhaftigen weer stand- der Belgen bij Luik, braken de Duit- schers door; wierpen de Franschen en En- gelschen bij- Charleroi terug en rukten in de richting van Parijs op. Reeds scheen Parijs bedreigd; de regeering maim de wijk naar Bordeaux, toen Joffre en Foch, door concen tratie van krachten, den vijand tot staan brachten en 'bij den slag aan de Marne tot terugtrekken dwongen, Duitschland' breidde daarna zijn front aanmerkelijk uit; vermees terde Antwerpen; rukte voort tot aan den Yser, maar vond daar een onverwachten weerstand, die niet zou worden overwonnen. Aan weerszijden van den Yser, welk klein Belgisch riviertje een historischen naam heeft verworven, werden de loopgraven op geworpen, gelijk over geheel de lengte van het Westelijk front. Tegelijkertijd speelden zich groote gebeurtenissen in het Oosten af; dé inval der Oostenrijkers in Servië mislukte bijna geheel; en tegelijkertijd rukten de Rus sen in Oost-Pruisen binnen. Daar werden zij eerst tot staan gebracht, toen Hindenburg, reeds jaren op non-activiteit gesteld, met zijn plaatselijke kennis te hulp rukte. Dit was het sein voor geheel een nieuwen vooruit gang der Duitsche wapenen in Polen, In Gallicië, waar de Russen aanvankelijk suc ces behaalden en zelfs Premyszl tot overgave dwongen; werden zij, evenals in Poten, te ruggeworpen, Hier was Mackensen de groote veldheer, die in Warschau zijn zegevieren den intocht hield en die in opdracht van de verbonden Duitsche en Oostenrijksche eou- vereinen in schijn de vroegere Poolsche vrij heid herstelde. De jaren 1915 en 1916 waren zwaar door worstelde oorlogsjaren. Het aantal deelne mers vermeerderde. In 1915 met Italië, dat zich van de Tripte Alliantie afkeerde en ter wille van de irredenta de zijde der Entente koos. Daarna Bulgarije, in welks hoofdstad intriges van verschillenden aard werden ge sponnen, met het resultaat, dat Bulgarije zich, gelijk Turkije reeds tevoren had ge daan-, -bij Duitschland en Oostend-ijk aansloot en -met hen de Oentrate macht vormde. Weer een jaar later kwam Roemenië in eten oorlog; aanvankelijk scheen het succes aan zijn-wa penen verzekerd en werd het begeerde Ze venbergen 'zonder slag of stoot genomen; ook hier, evenals reeds in het buitenland, politieke en andere redevoeringen door -middel van den luidspreker. De uitvinding der draadlooze telefonie na de radio-telegrafie, waardoor het mo gelijk werd het geluid op te vangen en op hetzelfde oogenlblik, waarin het ont staat, op groote afstanden en naar alle richtingen te verspreiden, is zond-er eeni- gen twijfel een der belangrijkste en inte ressantste van onzen tijd. Na de eerste successen, die men! met de vinding had, ib meer en m-eer de uitvinding volmaakt; de toestellen verfijnd en1 geperfection- neeix en tegenwoordig i j-eds, kan men veilij. zeggen, kom' dj het volmaakte nabij. Mten he Jfc nu de luidsprekers gewei t en o-k dez. toestellen, die het opgev ngen g inluid duizend- en meervou dig versterken, meer en meer volmaakt. Beter dan de grammofoon geeft de luid spreker een getrouwe reproductie van de werkelijkheid. Immers, de eerste moet de klanken op de wasrol 'griffen en kan ze pas daarna teruggeven, terwijl de laatste ze, -zoo, als ze worden' geuit, en op het zelfde oogehblik, teruggeeft. Onze stadgenoot, de heer Heitméyer, houdt zdch sedert gerulmen tijd bezig met het probleem van de radio, en speciaal; van den luidspreker. Bij' duizend- en meermalige .versterking van het geluid wordt dit weliswaar krachtiger weer gegeven, maar tegelijkertijd hoort men ook zooveel malen duidelijker de bij-ge luiden van de atmosfeer, andere stations, e,d. En.die bij-geluiden kunnen soms zeer hinderlijk zijn. Nu had de heer Heitmeyer ons al ge- ruimen tijd geleden gevraagd- eens naar zijn installatie te willen komen luisteren. Allerlei oorzaken, het laatst de fcermis- drukte, weerhielden ons -aan dat plan uit voering te -geven, doch Zaterdagavond j.1. hebben hebben wij van de geboden gelegenheid gebruik gemaakt om eens te luisteren; Nu troffen wij het ongelukkig, dat juist een nieuw en zeer krachtig En gelsch station was geopend, en met geen mogelijkheid,was die meneer, die daar in het Engelsch stond te speechen, weg te krijgen. Na een uur of negen werd dit beter en konden wij- genieten van de op voering van een1 zeer fraai oratorium van Th. v. d. Bijl, nJL „Passio", dat door ge mengd- en kinderkoor, orkest, soli en or gel werd vertolkt. Eigenaardig en vernuftig is deze uit vinding! Op hetzelfde oögenblik, dat dit concert te Amsterdam werd gegeven, kón- dep. wij het hiQr hooren: de solostemmen, de koren; het orgel van het concertge bouw, alles was zeer goed te onderschei den, even krachtig en duidelijk als in werkelijkheid het -geval was. Wij hoorden het opfclaterende applaus, dat aan het slot volgde, den Inzet weder van het orkest en het opnieuw aanvangen der zangers. "Wij zeiden boven, dat -h'et voor de we dergave en de versterking daarvan, in de eerste plaats aankomt op het weg werken' der storende hijgeluiden; Het spreekt vanzelf, dat men ze, daar ze er eenmaal zijn, niet onhoorbaar kan maken- (althans nog niet, misschien komt men nog eens zoo ver; dat ze inderdaad ver dwijnen). Maar men kan ze althans tot een minimum reduceeren; en daarvoor komt het in de eerste plaats aan om dé energie, die aan den luidspreker wordt toegevoerd, zuiver van intonatie en arti culatie te maken. Dit is, voor de verster king van het geluid, het 'groote vraag stuk: het doen afvloeien of het geheel wegnemen van de 'bij de transformatie steeds optredende ijzerwerkingen; die een gillenden toon veroorzaken en het weer- gegevens vervormen. Tevens mag daar door de geluidsterkte niet merkbaar wor den verminderd. Nu is, we zeiden dit reeds, de heer Heitmeyer al gerulmen tijd- bezig deze vraagstukken op te lossen, en thans is hij erin geslaagd, een Installatie te oon- strueeren, die het geluid absoluut zuiver weergeeft voor zoover het niet door lucht- storingen wordt beïnvloed. De metaalach tige -grainmofoonklank is geheel ver dwenen. De draagwijdte van het geluld van de zen luidspreker ls 150 meter, doch kan natuurlijk naar behoefte verminderd wor den, zoodat deze luidspreker ook geschikt is voor kamer, zaal, enz. Eiken Zondag bij; gunstig weder kan men in de Wesrt- straat van de radio-concerten die de heer Heitmeyer geeft, genieten. JHe| YiTJe Strand". Zooals door ons reeds werd aangekon- digd! zal op morgenavond! 1 Augustus, een algemeene vergadering van die vereeni- ging „Het Vrije Strand" worden gehou den en is nader vastgesteld, dat deze zal plaats hebben om hailf negen ln de achter- bovenzaal van het Algemeen Tehuis voor Militairen aan de Spoorstraat. Het Bestuur doet dringendi een beroep op alle leden om tegenwoordig te willen zijn, aangezien dé besprekingen van -groot belang zijn. Belangstel-lenden zijn welkom. Leger dés Heils. Hedenavond- zal een bijzondere samen komst -geleid worden in de Leger des Heils- zaal, Spoorgrachit 38, door den Eerw. heer F. Éppinga, Evangelist -te Wieringen. Muziekkorps en Zangkoor zullen hunne medewerking verteenen en de toegang is voor ieder vrij. Uit het Politic-rapport. Op telefonische waarschuwing werd op Huisduinen een man aangehouden, die zich aldaar op vreemde wijze ophield en bezoekers lastig viel. Hij weid! naar het 'bureau overgebracht, alwaar hij: bleek uit Petten afkomstig te zijn, waarheen hl| op transport werd! gesteld. Nabij dé Looiersteeg had een aanrij ding plaats tusschen twee dames, door dien één hunner links van den weg reed. Dinsdagavond werd aan dén trein van 11.08 een marineschepeling aangehouden, als verdacht van diefstal van 160.ge pleegd! op het vliegkamp „de Kooy". Na voorloopig te zijn gehoord1, bekende'hij zich daaraan schuldig te hebben gemaakt en werd hij in arrest gesteldl Aangifte werd gedaan, dat in de nog in aanbouw zijnde R. K. school, vermoede- del'ijk door de baldadige jeugd, vernielin gen worden gepleegd, nadat zij zich tot de school toegang heeft verschaft. Van een rijwiel, dat in het windhok voor het Directie-gebouw der Marine was geplaatst, is een carbid-lantaarn ont vreemd. VOOR DEN POLITIERECHTER. *H Bedorven pleïzlertocht. Een te Anna-Paulowna wonend stalhou der K. H. amuseerde zich op 0 Juni te Schoori kostelijk op het bekende speelter rein, toen eensklaps zekere O. B., wo nende te 'tZand zijn kinderlijk genoegen kwam bedierven door hem zonder eeaüge aanleiding 'n klap op het oog te geven, dat de mishandelde gedwongen was zich on der geneeskundige behandeling te stel len. Wat die malle pret, om iemand zoo maar op z'n gezicht te timmeren, nu eigenlijk moest beteekenen, is aan nie mand bekend en O. ÖB., die Dinsdag te recht moest staan, was niet aanwezig om zijn optreden nader toe te lichten. Voorde politie had hij beweerd, dat hij bij 't snel toen kwam de Duitsche veid-toch-t, die het veroverde plotseling terugnam en het Roe- meensche land tot op een klein gedeelte na in bezit nam. Maar in het Westen^ waar dan toch de -beslissing moest vallen, ging de loop gravenoorlog onveranderd door. In Septem ber 1916 scheen het als zouden de Engelsch- Fransohe strijdkrachten doorbreken; de po ging werd reeds in den aanvang gestuit. In 1916 opende Duitschland met dien geweldi gen aanval op Verdun, welks tragisch en heldhaftig lot een der mooiste episoden van den oorlog vormt. Leger-afdeeling na 1-eger- afdeeling werd tegen Verdun aangevoerd1., maar het mocht niet baten; dé stad hield stand; ook al- vielen aanvankelijk enkele for ten. Daarentegen drongen de Entente-legers op de Somme aan; Picarië kwam voor een deel an -hun handen terug.- Inmiddels was de strijd over een groot aantal fronten uitgebreid. Engelsche en Fransche schepen hadden getracht de Dar- danellen te forceeren om- lOonstantinopel te kunnen nemen; de poging was mislukt en de bekende Dardanellen-expeditie, die zoo veel goed en bloed zou kosten, begon. Toen deze vruchteloos bleek, werd Saloniki, on danks de protesten van Griekenland, bezet; daar werd de basis voor geheel een nieuw aanvalsteger gelegd. Nadat Duitschland en Turkije zooa-ls te verwachten was tever geefs gepoogd- hadden Engeland te treffen in zijn- hart: in zijn verbinding met Indië door het Suez-kanaal; poogden die Geallieer den, door Griekenland op hun zijde te krij gen, Bulgarije aan te tasten en zoodoende Oostenrijk van de andere zijde binnen te trekken. Het Grieksche drama, dat slechts oppervlakkige gelijkenissen met -het Belgi sche vertoonde, was daarvan het gevolg. Ger heurten-issen van eigenaardlgen aard speel den zich in het formeel nog altijd- neutraal geheeten Athene af. En tegelijkertijd kwa men weer nieuwe fronten zich voegen bij de oude; begon de oorlog in Mesopo-tamië en het Heilige Land; behaalden de Russen on der Grootvorst Ndcolaas, die in het Westen van zijn commandement was ontheven, 'groote successen in Armenië, waar zij- tot Èrzeroem doordrongen. En- ook in Polen ver toonden de Russische legers onder Broessl- loff plotseling een activiteit, die terecht ide Duitsch-Oostenxijksche legers verontrustte en die er ongetwijfeld toe heeft bijgedragen^ dat weer dagen achtereen de militaire trei nen verst -rkingen aanbrachten van het Wes telijk front, met al de stiptheid, waarover de Duitsche machinerie beschikte. Voort ging de oorlog, te land -en ter zee, waar het slechts zelden tot een- grooten- slag kwam en waar beide paftijen zich in den slag bij Jutland de overwinning toeschreven. Voort ging de strijd ook in de koloniën, die door Duitschland de eene na de andere ^ver- den verloren. In 1917 brak plotseling de Russische resolutie uit; scheen het aanvan kelijk, dat dit een succes beteekende voor de Entente, aangezien het Russische vorsten huis zich in afzonderlijke besprekingen met Duitschland- wilde begeven, al spoedig ver anderde het aspect. In den aanvang van-1918 was de vrede van Brest-Litofsk, met de Rus sische Sovjet-regeering gesloten, een feit ge worden -en Duitschland behoefde zich over aanvallen uit het Oosten voorloopig niet meer -te verontrusten. Maar op het Westelijk front kwam er een vijand bij, onderschat geUj-k men -het in den aanvang ook Engeland bad gedaan. Dit had met groote organisatorische gaven een leger als uit den grond- gestampt en Amerika, door den onverbiddeljjken ge- voerden duikhoot-enooriog aan de zijde van dé Entente gebracht, deed hetzelfde. Mocht de duikbootoorlog zijn invloed ni-et missen op het handelsverkeer, slechts zelden-, uiterst zelden zijn transportschepen met troepen verongelukt. Geheel- een keten van oorlogs schepen beschermde de Engelsche transport schepen in het Kanaal, maar ook de Ameri- kaan-sche transportschepen zijn voor het meerendeel veilig overgekomen. ZJj brachten niet alleen versterking dn- manschappen; maar versterking met al de moderne midde len, die d-e oorlog van de industrie vergt. In 1917 kwam- aan de Somme beweging in het Westelijk front, maar het daar gewonnen terrein werd met één slag door de Duitschers in April 1918 teruggewonnen. Toen de aan val op Amiens, die op Calais en dé verbin ding met Engeland was bedoeld; déodiliep, hervatte men- dezen aanval in Reims; het zou het laatste Duitsche offensief zijn. Had men toen reeds achter de schermen kunnen zien, men zou het hebben begrepen. (Wordt voanteiecsefc). examen Engelsch L. O. Mej. H. J. Brouwer 1. Een vaste Burg. 2. Oude Wilhelmus. 3. Wij willen Holland Hoven. 4. Vlagvelied. 5. La Triomphale. Marche de Prooessious. 6. Wilt heden, nu treden. 7. Wij allen danken God. 8. Wien Neerlandsch bloed. Wien Neerlandsch bloed J, W. Wilms Psalm 42. Het beleg van Bergen op Zoom (1626) A. Valerlus Strijdzang der Gouzen (1570) A. Valerius Domino Salvain Fac. A. Giezen Tantum Ergo F. AM Ik bad oen wapenbroeder Fr. Silcher Oude Wilhelmus M. van 81 Aldegonde 1. a. Wien Neerlandsch bloed. 'b. Marchel-Marohe Baudoucik 2. Feest-Onvorture DelJort 3. a. „Am Meer." Lied. voor Trombone Scbuibert b. Das ist de Tag des Herrn Krouteer 4. „Le iMoulin" dans la Vallèe (Paraphraso -Musical©) Carmont. 5. a. Wij willen Holland houwen Spoel 5. S. Limburg mijn Vaderland Tijssen 6. Parapbrase ti-ber ©ilcher's Volkslied „Die Loreley" Sobeödelmeiser 7. Le Sheik (dans 1' immense Sahara) Snijder 8. a. Oude Wilhelmus b. Lieder marsch (met- tamiboure) ter Hall

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5