NIEUWSBLAD VOOR HELDER,, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Vmmi Kloosterbalsem Eerste Blad. BUITENLAND hrtenpg tol besmjding der Tuberculose. Wonden V Nr, 5903. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1924. i" 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinödiaig-, Donderdag- en1 Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HEiLDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 50 en 412 Z o m e r t Ij d. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Naar reeds gemeld werd, heeft Herriet een nieuw voorstel Ingediend, hetwelk hierop neerkomt, dat hij nu ten aanzien van de vaststelling van Duitschland's inr gebreke-blijven genoegen zou nemen met arbitrage, indien1 in de commissie van herstel ten aanzien hiervan geen eenstem migheid heerscht Echter behoudt hij Frankrijk's vrijheid van handelen voor, in gevallen die buiten het plan-Dawes vair len. De eerste commissie heeft het voorstel Herriot aanvaard. In de derde commissie echter hebben de Engelschen bedenkin gen geopperd tegen het Fransche voor stel, dat het Duitsche rijk wil binden tot waarborging van de leveringen zijner on derdanen. De Engelsche deskundigen schijnen te wenschen, dat het rijk alleen gebonden zou zijn al het mogelijke te doen om de uitvoering van het programma van do leveringen in natura te verzekeren en zouden verzekerd hebben, dat zij geen volmacht hadden te besteen of er reden is de drie vraagstukken van irugebreke blijven, overdracht en leveringen aan el kaar te koppelen. Herriot heeft, bij wijze van persoonlijke imededeeling, het Fransch-Belgjsche plan voor de militaire ontruiming van het- Roerbekken uiteengezet Het plan voor ziet de ontruiming van Hagen na de plaat sing van de leening van 800 miljoen mark goud, van Dortmund na de plaatsing van 600 miljoen Duitsche obligaties, van Bodhum na de plaatsing van nog eens 700 miljoen Duitsche obligaties en van Essen na plaatsing van 102 miljoen goudtoark- obLigaties. Mocht hieraan op 16 Augustus 1926 nog niet voldaan zijn, dan zouden toch de Fransche en Belgische troepen uit het Roerbekken teruggetrokken wor den, mits Duitschland tot dan toe al zijn verplichtingen volgens het plan-Dawes zou zijn nagekomen. Er is geen bespreking gevolgd over het 'ontruimingsplan, dat der conferentie niet aangaat, doch de eerste afgevaardigden hebben met algemeene instemming de verklaringen van Herriot ontvangen, daar deze ondubbelzinnig aantoonen, dat Frankrijk, in tegenstelling met zekere zinspelingen geen enkele bijgedachte van annexatie koestert en blijk geeft van vreedzame bedoelingen. Olementel drong er op aan, dat de Fransche en Engelsche financieele des kundigen de volgende week zouden begin nen met de gedachtenwisseling over de onderlinge schulden der geallieerden. De onderlinge schulden. Volgens een bericht aan het Hbl. wordt de quaesti© der intergeallieerde schulden nog officieel buiten de conferentie ge houden. Inmiddels hebben echter zoowel de Engelschen als de Franschen reeds aangewezen, wie deelnemen zuilen aan de desbetreffende conferentie, welke onmid dellijk beginnen zal, wanneer het proto- ool betreffende de Londensche conferen tie van thans geteekend is. De Duitsche bladen wijzen het Fransche voorstel beslist van die hand. De bladen wijzen het Fransche voorstel tot ontruiming beslist van de hand. De „Zelt" noemt het voorstel onaannemelijk. De „Kreuzzeitung" zegt, dat het voorstel niet eens een grondslag tot onderhandelen kan zijn. De „Vorwfirts noemt het voorstel van Herriot., die zich tot een spreekbuis van rijn militaire medewerkers heeft gemaakt, in strijd met den geest van heit rapport- Dawea. ENGELAND. De ajs. ontwapeningsconferentie. Bijl het debat over de ontwapening ver klaarde Ammon, parlementair secretaris der Admiraliteit, in het Lagerhuis, dat de regeering nog geen gelegenheid had ge had om de internationale conferentie bijl een te roepen. Zij was echter niet voor nemens haar plan te laten varen om zoo spoedig mogelijk een conferentie bijeen te roepen om na te gaan, of de natiën geen verstandiger methode van bewape ning konden toepassen. Alle onderteekenaars der overenkomst van Washington waren deze trouw nage komen. De Britsche regeering zou niets i ongedaan laten om den weg naar de ont wapening in te slaan, zoodra de dringen de aangelegenheden op het continent wa ren geregeld. Ammon voegde er bij, dat de politiek ten opzichte van de basis te Singapore onveranderd bleet De Russisch-Engelsche conferentie mislukt? Volgens de „Daily Mail" is de Engelsch- Bussische conferentie in een volledig fiasco geëindigd. De Russische gedelegeerden slaagden er niet in, een leening voor hun regeering te krijgen bij de bankiers. Zij wei gerden daarop eenigerlei overeenkomst met de Brrtsche regeering aan te gaan voor de terugbetaling van schulden aan de Britsche crediteuren. Geen verdere vergaderingen worden meer verwacht. Het proces-Vaqnler. Herriot, de Fransche premier, die thans te Londen vertoeft, ter bijwoning van de intergeallieerde conferentie, heeft een brief gezonden aan Henderson, deni En gelschen minister van Binnenlandsche Zaken, waarin hij verzoekt te overwegen, of aan den Fransohman Vaquier, ter dood veroordeeld wegens moord door vergifti ging op den hotelhouder Jones, geen gra tie kan worden verleend. DUITSCHLAND. De Franschen In het bezette gebied. De Deutsche Bergwerksztg. (Essen) van 23 dezer bevat een in slecht Duitsch gesteld artikel, hetwelk Duitschland's uitsluitende schuld aan den wereldoorlog constateert en de agitatie daartegen toeschrijft aan het stre ven der rijksregeering „om de volksmassa achter dezelfde leiders te scharen, die haar voor 10 jaar met hetzelfde bedrog in het waanzinnige avontuur hebben gestort". De redactie merkt bij het artikel op, dat generaal Jacquemot, bevelhebber van de 77e Fransche divisie, haar bevolen heeft het te plaatsen. De „Frankf. Ztg." noemt het al heel kras, dat een Eransch generaal tijdens de confe rentie te Londen, die de pacificatie van Europa beoogt, zijn macht misbruikt, om een Duitsch blad te dwingen tot een publicatie, die voor het Duitsche volk en de rijksregee ring beleedigend' is. De Frankf. vraagt wat de demokratie in de Ententestaten van een dergelijk optreden denkt. De „Tagf1 vermeldt de volgende herin neringen uit die eerste dagen van den we reldoorlog. Het eerste kanonschot werd gelost op 1 Augustus 1914 in de namiddaguren. Het werd van Oostenrijksche zijde afgevuurd en gold het munitiedepot te Belgrado. Ka pitein Eberling van de Dotnau Dampf Schiffahrtgsellschaft, die het loste, werd enkele oogenblikken later door een Ser vische granaat gedood. Hij! was het eerste Oostenrijksche slachtoffer en waarsohijn- liik zelfs het eerste slachtoffer van den wereldoorlog. De eerste Duitsche kanonschoten wer den op 7 Augustus 1914 ten noorden van Mulhausen gelost Het eerste geweerschot werd gelost op 1 Augustus 1914 bit een ontmoeting tus- schen Duitsche en Russische patrouilles in de nabijheid van Prosken, ongeveer 800 M. van de Russische grena De eerst© Duitscher, die sneuvelde, was luit. Albert May er van het 8de escadron van het 6de regiment jagers te paard. Hij stierf z augustus 1914 nabij1 Jonchery. Bij de schermutseling, die aldaar plaats vond, viel ook die Fransche sergeant Peugeout Aan zijn nagedachtenis is een monument gewijd; dat onlangs te Jonchery is ont huld. Maar luitenant Mayer zal niet wor den vergeten. Te Mulhausen in den Elzas, waar zijn regiment in garnizoen lag, zal weldra een gedenksteen hulde aan zijjni na gedachtenis brengen. De tweede Duit scher, die in den oorlog viel, was een spoorwegwerkman, die op 2 Augustus bij het station Kalis door de Russen werd ge dood. De Westfaalsohe Infanterist Fischer was de eerste Duitscher, die een Fransche vlag veroverde. Dit geschiedde op 11 Augustus 1914 nabij Lagarde. De eerste vier Fransche kanonnen vielen op 10 Aug. nabij Mulhausen in handen van soldaten van het 126e Duitsche regiment infante rie. Een dag eerder hadden Pruisische Het Consultatiebureau Is geopend lederen Woensdag van 2—3 uur 't mldd., In de voor malige 8tads-Apotheek naast het Ziekenhuis. Consul kosteloos. uhlanen nabij Soldau bereids een paar Russische kanonnen veroverd. Kapitein von Harbou, die bij de bestor ming van Luik een belangrijke rol bad gespeeld; was de eerste Duitsche officier, die het ijzeren kruis ontving en (moest naar Berlijn gaan om die onderscheiding uit handen van den keizer in ontvangst te nemen. Generaal von Emnüch, die bij Luik het bevel over de Duitsche troepen voerde, was' de eerste officier die de orde Pour le Mérite kreeg, de tweede was Lu- demdörf. ITALIË. Een Engelsch admiraal men'allen. Het „Giornal© dTtalia" verneemt uit Ge nua, dat te Diana Marina door boosdoeners een aanval is gedaan op den Engelschen ad miraal Lambard Dogson, die ernstig door een revolverschot in den buik werd gewond. (De politie is bezig, de daders op te sporen. BULGARIJE. De dreigende communistische revelatie. De berichten omtrent de pressie, welke van Moskou uit in de laatste maanden op den Balkan zou worden uitgeoefend, vin den hun bevestiging in de verklaringen, die de Bulgaarsohe minister van buiten- landsche zaken, Ivan Roessef, tegenover een medewerker van de „Matinu te Sofia heeft afgelegd. Hij verzekerde dat de com munisten thans, financieel gesteund door Moskou, met de voorbereiding der revo lutie in Bulgarije bezig zijn. Onder de officieren en onderofficieren heeft de Russische propaganda geen succes, maar wat de soldaten betreft, zoo kon de mi nister er niet voor instaan, dat zij er niet door zullen worden aangetast Daarbij komt dat de agrarische partij, de partij van Stamboelski, aan welker hoofd thans Petrini staat, met de commu nisten samengaat Het geld, dat de agra riërs uit het buitenland ontvangen; gaat in hetzelfde potje als dat uit Moskou. Het zou de regeering niet moeilijk val len, zoo zeide de minister, om het gevaar af te wenden. Maar zij 'beschikt slechts over 20.000 man troepen en 10.000 man politie en gendarmerie, hetgeen te weinig is. De regeering zal nochtans alles doen om een gewapend conflict te voorkomen. RUSLAND. De „onthullingen" beginnen weer. De „Iswestia" publiceert een artikel van prof. Adamow, waarin deze op grond van een reeks historische documenten tracht aan te toonen, dat Poincaré en Millerand reeds tegen het einde van 1912 zouden hebben getracht ;den wereldoorlog te ontketenen. Zij zouden destijds Rusland hebben op gehitst de vijandelijkheden tegen Oosten rijk te beginnen, naar het heette om Servië te hulp te komen, maar inderdaad om Frankrijk in de gelegenheid te stellen te zamen met Rusland en Engeland den oorlog tegen Duitschland en Oostenrijk te beginnen. Adamow publiceert een rapport van den militairen agent Ignatiew over een onderhoud met den toenmaligen miDister van oorlog op 18 Deo. 1912 gehouden. Toen Ignatiew verklaarde, dat Rusland niet bereid was den Europeeschen oorlog uit te lokken, antwoordde Millerand„Dat is natuurlijk uw eigen zaak. Ge moet echter weten, dat wij tot den oorlog be reid zijn en daarmee dient rekening te worden gehouden." Adamow concludeert, dat, als de Rus sische regeering destijds den raad van Poincaré en Millerand had opgevolgd, de wereldoorlog reeds in 1912 zou zijn uitgebroken. De Brazilaansche regeering neemt maat regelen om te voorkomen, dat de rebellen, wier sterkte aanzienlijk moet zijn vermin- 4derd, naar het zuiden ontkomen. De rebel len-generaal Lopez ls er in geslaagd 6000 man bijeen te brengen, welke troepen macht sterk genoeg is om de regeering nog voor een moeilijk probleem te stellen. VEREENIGDE STATEN. Spoorwegramp ln New-York. Volgens ,sen telegram uit New-Yonk heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een trein uit de Oity en een die van Rocka- way Beach daarheen ging, vermoedelijk ten- gevolge van een verkeerden wisselstand. De botsing had buitengewoon noodlottige gevol gen; aangezien beide treinen vol passagiers waren. Vijftig personen zijn gewond, waarvan vele zeer ernstig. Na de botsing ontstond een paniek, waarbij, tal van vrouwen en kindieren onder den voet raakten. BRAZILIË. De opstandl Volgens een bericht uit Buenos-Ayres heeft de president van Brazilië besloten, aan alle rebellen amnestie te verleenen, behalve aan de leiders, die zullen worden doodge schoten of tot levenslange gevangenisstraf zullen worden veroordeeld. Volgens andere berichten zouden de op standelingen na de inneming van St. Paul door de regeerrngstroepen in goede orde zon der bepaalde verliezen naar het Westen zich teruggetrokken hebben. Amerikaansche en Engelsche chauvinis ten kibbelen graag over de 'kwestie, wat de volkrijkste stad der wereld is: New-York of Londen. Feitelijk is die vraag niet op te los sen, daar het feitelijk niet van belang is te weten hoe het staat met de bevolking der steden, die door een op kaart als grens aan gegeven lijn worden omsloten, doch met de economische eenheid* die wordt gevormd' door de kernstad met de aan- en omgelegen forens-, tuin- en voorsteden. In dit laatste opzicht zal New-York het op het oogenblik wel winnen; maar goede Londenaars geveii dat nog iniet zoo grif toe. Wat echter aangaat het inwoner-tal van New-York (stad), <LL dus de stad binnen de officieele grenslijn, en zonder de voorsteden in den staat New-York en den staat New-Jersey mee te rekenen* vinden wij thans in de Amerikaansche bla den vermeld, dat het de 6.000.000 zielen over schreden heeft. "De bevolking van Ohlcago nadert de 3.000.000, PMadelphia de 2.000.000, Oleve- land 1.000.000. Detroit is waarschijnlijk ook al het millioen gepasseerd, want hoewel het inwonertal niet wordt vermeld, was het ver leden jaar al 996.000. Op 1 Juli van dit jaar werd' de bevolking van de Ver. Staten geschat op 112.000.000. Er waren toen al 79 steden met meer dan 100.000 inwoners elk. Nieuws uit Zuid-Afrika. 'In ons nummer van de vorige week druk ten wij een schrijven af, dat wij van een onzer lezers uit Transvaal ontvingen. Daarin weid' medegedeeld, dat bedoelde lezer een Afrikaansch-Hollandsche krant, „Ons Vader land", aan ons had afgezonden* Dit blad be reikte ons een mail later, en wij vinden het interessant genoeg onze lezers eens een en ander daaruit mede te deelen. Het is in het z.g. Afrikaansch geschreven, dat, zooals men weet, een verbastering is van het Ne- derlandsch. De Hollandsche boeren, die inr dertijd Transvaal en Vrijstaat koloniseerden, verkeerden met bun moedertaal op voet van oorlog wat spelling enz. betreft; dit belette hen niet om onder elkander van gedachten te wisselen en zoo is uit dit taalfouten-Hol- landsch langzamerhand het Afrikaansch ge groeid. Teneinde de voeling met de stamtaal te behouden en toch te ontkomen aan de moeilijkheden der Hollandsche taal, worden de hoog-Nederlandsche teksten ln de vereen voudigde (Kollewijnsche) spelling omgezet; wij vinden dan ook herhaaldelijk artikelen iln Hoog-Hollandsch, maar in de vereenvou digde spelling. Over 't algemeen is het Afri kaansch voor den Nederlandsehen lezer wel te begrijpen; Engelsche invloeden vindt men ln de samentrekkingen zooals „oor" voor „over" (Eng. spreektaal' o'er), „aand" voor „avond", enz. Verder laat de Afrikaner in den verleden tijd de uitgangen der werk woorden weg, spreekt van „geschiet" ln plaats van „geschoten", „gegee" in plaats van „gegeven", hetgeen vooral aan de taal het in Hollandsche ooren zoo primitieve, kin derlijke karakter geeft. Maar hij is wat trotsch op zijn taaltje* en ondanks bet primi tieve karakter ervan is er zoo langzamerhand al een tamelijke literatuur in ontstaan ook. „Ons Vaderland1" dan ls een tweemaal per week verschijnend „nuus (nieuws) blad Offisieel Orgaan van die Nasionale Party. De Nationale Partij wordt, zooals wij zagen, ge vormd door de Hollanders en hun afstamme lingen, en de andere, de Sappen, (Zuid-Afri- kaansche Partij), een combinatie van de Unionisten en de Z.-Afr. of Engelschen. Daarnaast heeft men nog de Arbeiders- party en de Onafhankelljken. Het ons ge zonden nummer van 24 Juni geeft den vol- Ingezonden Mededeeüng. ledigen uitslag der verkiezingen; het is wel aardig om dien in het Zuid-Afrikaansch zelf weer te geven. Soos nog in ons vorige uitgawe tneegedeel is, bestaan die nuwe Volksraad uit die vol gende Partylede: Nasionaliste Arbeiders Sappe 63 18 62 2 Hierdie twee is mnr. Alexander van die Kaap, wat bitter teen (tegen) die Sappe is en feitelik tót die regeringsparty kon gere ken word;, en mnr. Payn van Temboeland, 'n onafhanklike Sap. Feitelik is die meerder heid van die regeringspartye dus 28. Voor die Verklesing. Die Volksraad' was voor die verkiesing saamgestel as volg: S.A.P. 71 Arbeiders 18 Nasionaliste 47 Onafhanklikes 2 Hierby moet opgeimerk word* dat na die Volksraad uitmekaar gegaan het, drie weke voor die ontbinding, 'n Nasionalis bygekom het, namelik deur die verkiesing van mnr. Harrn Oost in die plek van oorlede (overle den) mnr. Jan Joubert in die afdeling Pre toria Noord. Die Nasionaliste was op die oomblik van die ontbinding 48 sterk. Hul het derhalwe 16 vorentoe gegaan. Die Nasionaliste het 17 setels gewen. En hul het twee setels verloor aan die Sappe. Die skone wins blyk derhalve 15 setels te wees. Die Arbeiders het van die Sappe afgevat 7 setels.Die Arbeiders het 8 setels verloor. Hul skone wi ns is dus 5 eetela Die volgende staatjie wys hoe die Party© oor die verskillende Prowinsies verdeel is. Transvaal het die meeste Nasionale lede. Die Kaap Prowinsie die meeste Sap-lede. Vry- staat het nie een Sap nde. 8.AJP. Nat. Arb. Onafh. Transvaal 12 26 12 Kaap Prow. 27 20 2 2 Vrystaat 16 1 Natal 18 1 8 Eigenaardig voor om Hollanders zyn de vele dankbetuigingen aan de kiezers. Zoo schrijft de afd.-secr. van Heidelberg: „Har- telik dank aan alle Bestuurs- en Komiteelede en vrindinne van de Vroue Nasionale Party, wat so ywerig ln die groot stryd meegeveg het om die fort, ni. Heidelberg, van die Sappe ln te neem". „Suid Afrika is gered" bericht B. R. Hattingh, Voors. Randse Nas. Adviserende Kom. (dat is het Nat. Adv. Co mité van den Witwatersrand): ,„My hartelik- ste dank aan almal wat op die Witwatersrand so hard gewerk het om die groot oorwinning te behaal". En hy laat er op volgen „Sorg tog almal dat julle voor 80 Junie geregistreer word as fcieser, daar mens nooit kan weet nie wanneer dit noodig mag wees dat weer 'n be- DB WERKELIJKE OOJBZAAK VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. Rheumatiek is de bekenxie naam voor pyn in de gewrichten; den rug, de lede maten eni vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheuimatiek bekende pyn is in werkeiykheid te wyten aan: overtollig urinezuur in het bloed, door zwakte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kunnen' worden door bytyds Foster's Rujgpyn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten ln de spieren, gewrichten' en zenuwen, en langs de wan den der aderen* By beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuur- kristallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pyn. Na verloop van tyd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatisohe pijnen in de dystroek noeimt men ischias, in de rug spieren spit, enz. Zoodra igy rheumatisohe pyn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gy last krijgt van urine- kwalen, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen* Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren; die rheumathiek, ischias, zenuwpijn, nier- gruis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 60 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar ln apotheken en drogist- ttkm 4 l.ffl per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldenehe Courant f UO; fr. p. p. binnenland f2.—, NaL O. en W. I~ -nriw/iTTi p- eö overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1U0. Modeblad reep. f 0.95, f 1.28, f 1.26, f 1.60 Loasonjummors der Ckxurant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Poet-Girorekening No, 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjaard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct, elke regel moer 10 ct bij vooruitbetaling' (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder ao. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Aug. op: ond.: op: ond.: vun^nrn.: Zo. 0 a. 8.12 m. 10.015.25 8.4711.1T 11.35 Ma. 4 9.23 10.25 5.27 8.4511.5412.13 Di. 5 11.36 10.49 5.29 8.43 12.33 12.53 Wo. 6 ,11.50 11.14 5.318.41—.— 1.14 Do. 7 1.06 10.415 32 8.39 1.36 2.— Vr. 8 2.23 12.12 5.34 8.37 2.25 2.52 Za. 9 8.89 12.50 5.35 8.35 8.22 3.54 Lleht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 2 Aug9.20 uur. Zondag 8 9.17 Maandag 49.15 Ingezonden MedefteeUng, M. J, W. RIENKS, Directeur. Planeet Mars nadert onze aarde. 's Avonde teaen 11 uur levert het uitspan sel eeu eitfenaardlzen aanbll'k op. Planeet Mars ie n.1., zoolang ale zij door het hemel gewelf wentelt, nog nooit zoo dicht als thans onze aarde genaderd. Zooals algemeen bekend!, heeft deze wereldbol 2 manen die haar be lichten, n.1. Phebos en Deixnos. Van de eterre- wacht In Utrecht kon men gisteravond dui delijk waarnemen', dat het op Deimos regende. Wat jammer, zei profeeor Plannekoek, dat ze daar geen regenjassen van de fa. Grunwald, Kelzerstr. 116 dragen. Ze hebben daar prima, geheel waterdichte jassen voor slechts 14. Prachtqualiteiten. Iedereen ln Helder doet daar in heerenkleeding zijn inkoopen. Gabar dine regenjassen, ook voor de corpulentste aardbewoners. Zuiver wollen1, prima blauw kamgaren costuums voor slecht» 45 aange meten. Iedereen profiteere van deze zeldzame gelegenheid bij de fa. I. Grunwald, Kelzerstr. 116 (boven). Het is een zeldzame gelegenheid. (Adv.) New York. veroorzaakt door branden, snijden m of stooten. builen en insecten beten I dadelijk behandelen met AKKER*» Hoe die Verklestnga Af geloop het. Ons sterk meerderheid. Onafhanklikes Die verdeling van setéls volgens proivtnstes. Ingazomden MededeeUng.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1