T amsterdamsche brieven. Tweede Blad. VAN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1924 Ingezonden Mededeellng. Maar bedrieg ik me niet, dan zijn we ons, ook in dezen, aan het beteren! Enkele dagen geleden heb ik ml. de duidelijke symp tomen van de aller-modernste zenuwziekte op ons hoofdstedelijk asphalt ten duidelijk ste gedemonstreerd gevonden en verheugd, dat ik, als eerste, melding kan maken van dit Amsterdamsch initiatief op het terrein der „beschavings-pathologie", zet ik mij aan een beschrijving van.de „verkeers-agenten- neurose". ....De Amsterdamsche verkeers-agent- werkt ongetwijfeld suggestief; méér dan zijn Londensche of Parijsche collega, die zoo nu en dan met sober gebaar den verkeersstroom stop zet en dus als een, af en toe gebruikte, rem optreedt wekt hij, met zijn voortdu rend gebiedend zwaaien, hand-opsteken en hoofd-wenken, den indruk van macht, van positief het straatleven te beheerschen, te inspireeren en in gang t% zetten. Het kost werkelijk geen overdreven fantasie hem te zien als kracht-uitstortend middelpunt, dat, draadloos als 't ware, de marionetten om hem heen tot leven wekt en doet bewegen. Een Koninklijk Heerscher Vóór een der caféterrassen, aan één onzer drukke pleinen, schuifelde, tijdens een van de beruchte „sper-uren", als wanneer het krioelen der fietsen en voetgangers, het toeteren en razen der auto's en motoren, het bellen en zoemen der trams het sterkst is, een sjofel gekleed, in-een-gedrongen luci fers-mannetje heen en weer. Met angstige oogen terzijde spiedend naar de gevreesde nadering van een agent, tegelijk, vóór zich, de bewegingen der kellners beloerend, schoot hij telkens, met een tik aan zfn pet, schichtig op een bezet tafeltje af en bood met zieligen aandrang zijn koopwaar. Hij trof 't niet: de rustende café-gasten hadden het te druk met het aanschouwen van de tallooze vreemdelingen, meerendeels gees telijken, die ten Eucharistischen Oongresse opgingen en naar wier rang men, in geani meerd debat over de verschillende kenteeke- nen hunner waardigheid, giste.... 't Mannetje deinsde telkens, na een korte, onverschillige weigering of na den snauw van een kwaad-gezinden kellner, terug tot aan den rand van het trottoir en dook dan, als hij de kans schoon zag, schielijk weer tusschen andere rijen stoelen en tafeltjes door, steeds echter met hetzelfde nega tieve, ontmoedigende resultaat.... Totdat....: de spanning van deze negati- vite!t, van deze reeks mislukkingen, van het in tem wrekende minderwaardigheidsgevoel te groot werd enomsloeg in haar tegen deel: een plotselinge grootheidswaan! Zulk een innerlijke beweging des geestes komt meer voor en nieuw is het niet! Maar wél nieuw was de typisch-moderne wijze, waarop deze waan zich nu aan de voorhanden werkelijkheid ging hechten! Want wat geschiedde?. Het weifelend-bedelende mannetje had zich, als was hij uit een boozen droom ge- w»kt, uit zijn angstig-gebogen houding op- giricht. Zijn neerhangende trekken waren pots uit z'n -triest gelaat verdwenen en met Bij-stralende oogen keerde hij zich om en lep met vasten tred machtsbewust! aaar het vluchtheuveltje op het -midden van het plein.Daar ging hij breed-uit staan, -trok met energiek gebaar pet en jas recht en overzag „zijn" rijk Toen met gebie denden arm beduidde hij een aanschuivende tram door te rijden: aan het bevel werd vol daan! Het electrlsch voertuig reed klingelend verder.... Een motor snelde aan en -min derde, bij het naderen der rails, vaart. De Heerscher op zijn vluchtheuveltje, gebood: „langzamer". Het geschiedde naar zijn -bevell Een moeder -met kinderwagen- sta-k snel over en stond op 't -punt op het trottoir veiligheid te zoeken: de groote Regelaar wenkte haar genadiglijk en wees haar achter hem voort te gaan.Zij deed 't. Dat hier en daar een verwonderd, lachend gezicht naar hem opblikte dat enkel stra tenmakers hem vanuit de verte een vluchtig spot-woord toeriepen, hij bemerkte 't ternau wernood en zoo hij 't al gewaar werd, dan aanvaardde hij dit als een nutteloos tegen stribbelen van „zijn" onderdanen. Nutteloos: immers het ging toch alles zooals hij het vanaf zijn machtige standplaats ordon neerde? Ten laatste kwam een- „echte" verkeers agent, die verbolgen meende, dat hier een ongeoorloofde parodie werd opgevoerd van zijn ernstige bezigheden en die de juiste diagnose klaarblijkelijk nog niet had leeren stellen, de schoone en onschuldige waan ver storen. Ook hem werd door den Heerscher wel beduid door te loop en, maar de betoove- nng scheen gebroken en een oogenblik later was er op straat niets meer dan het drukke, aan zichzelf overgelaten stadsbeweeg, waar- tusschen door een nietig, armzalig en ver schrompeld lucifers-mannetje door 'n „dien der" werd „opgebracht", omstuwd door en kele nieuwsgierige straatjongens.... En maar weinigen wisten, dat er iets nieuws ge boren was: de „verkeers-agenten-neurose", die zich van nu. afaan een vaste plaats ver overd heeft tusschen de andere -moderne kwalen, als daar zijn: de .snelheidskoorts, de step-rage, en het bioscoop-delirium! Intusschen kregen de verkeers-agenten, de echte! de laatste dagen wat rust. Want nu de reeks congressen, met het Eucharisti sche, voorloopig tot een einde kwam, de Raad met vacantie ging en ook de andere vacanties intraden, loopt de stad leeg, tijgt een stage stroom naar buiten en.... naar het „goed koope" België, zooals eertijds naar het goed- koope Duitschland, waardoor de straten leeg raken. Van levende have tenminste! -Want P. W. zorgen er wel voor met hun krachtig doorgevoerde asphalteerings-campagne, dat er aan „doode materie", aan zand en steenen, planken en wat dies meer zij, steeds een eerbiedwekkende hoeveelheid aanwezig blijft. Merkwaardig is het echter te bemerken hoe zeer de oppositie tegen deze straten-opbre- kery-in-het-groot, nog niet lang gel-eden zoo hevig en in ingezonden stuk en op andere wijze zoo hartstochtelijk aan het woord, zich den laatsten -tijd gelegd heeft. Dat is ongetwijfeld een succes voor Pu blieke Werken, succes bevochten -met het gereed komen van de omvorming van het Rembrandtplein. Waar ergernis en kritiek zich onder het A'damsch publiek nu eenmaal spoediger en meer „in 't openbaar" plegen te uiten, dan lof en tevredenheid, daar mocht men niet verwachten, dat nu plotseling ook „hoorbare" stemmen zouden opgaan om te getuigen van het feit, dat „men" over het herboren Rembrandtplein onverdeeld „vol daan" is. Maar dat feit is er en wordt gekend door een wier lot het is ook vele „verborgen" stemmen in binnenkamer, café of vergade ring te moeten aanhooren. En het spiegelt zich ook af in het uitblijven van voorbarige kritiek op het verdere werken van P. -W. aan de „geruischlooze straatbedekking". Ook aan den Dam zal dezer dagen begonnen worden en de hoop leeft weer op, dat dit hoofdplein van de hoofdstad eindelijk weer eens in eere hersteld zal worden en uit zijn desolaten toe stand verlost zal worden. Een hoop, die nog versterkt werd- door het bericht, dat de drei ging van een „broekenpaleis"-overheer- sching van de baan is. De firma Brennik- meijer toch, die nog steeds een oogje gericht hield op het Middendam-terrein, heeft zich dezer dagen definitief als „gegadigde" terug getrokken. Een andere „dreiging", die van den onder gang van diverse muziek- en kunstvereeni- gingen tengevolge van de door de Gemeente voorgenomen subsidie-verlaging is, nu de plannen van B. en W. in dezen voor de be grooting van 1924'25 bekend werden, ook aanzienlijk verminderd. - In hun toelichting bij die thans openbaar gemaakte plannen verklaren B. en W., „dat het hun mogelijk is gebleken, de subsidies tot een gezamenlijk bedrag van ƒ300.000 terug te brengen zonder aan het werk der vereenigingen en instellingen al te veel af breuk te doen. De te besparen som bedraagt een 87.000 en verdeeld over het groot aan tal subsidie-genietende vereenigingen drukt deze bezuiniging niet al te sterk, zoodat de afzonderlijke lichamen vrijwel allen het hoofd boven water zullen kunnen houden. Slechts één instelling, die n.L der Volksconcerten in „Salvatori", schijnt ten doode opgeschreven; haar subsidie toch wordt volledig ingetrok ken, welken doodsteek B. en W. motiveeren met de verklaring, dat in de behoefte aan goed-koope solisten-concerten door den Am- sterdamschen Kunstkring in ruime mate vol daan wordt, zoodat de belangstelling in de Salvatorl-avonden niet voldoende meer is om Gemeentesteun te rechtvaardigen. Verheugend stemt het ook, dat men op het Prinsenhof de subsidie aan „noodlijdende beeldende kunstenaars!" ook voor 't komend jaar onveranderd wenscht te handhaven op f 10.000. „De noodtoestand onder de beelden de kunstenaars is", schrijven B. en W. te recht, „sinds het vorige jaar nog niet verbe terd. Schilders, beeldhouwers en sierkunste naars van den eersten rang, die vroeger ge regeld werk hadden, hebben- op het oogen blik nagenoeg niets -te doen en weten niet hoe in hun levensonderhoud te voorzien". En waar een Gemeente dezen steun aan beel dende kunstenaars zóó inricht, dat zij door het aankoopen van werk of het losse uitvoe ren van wandschilderingen meteen in het bezit komt van schoone kunstvoortbrengse len, daar achten zij voortzetting van hun gestie in dezen gerechtvaardigd. Dat, afgescheiden van deze laatste overwe ging, ook het land en vooral de stad van Rembrandt, het uitsteken van de helpende hand aan de schilderende gilde-broeders aan zichzelf verplicht is, wordt er niet bij; ge zegd, maar is niet -minder waar. 'Zoo zitten we dan, al heeft de halve Am sterdamsche menschheid dan ook vacantie, -toch eigenlijk alweer volop in de voorberei dingen voor het komende „werk-seizoen". Tot deze voorbereidingen mag zeker ook wel gerekend worden de besprekingen, die onze directeur van de Gemeentelijke handels inrichtingen gehouden heeft met de Russi sche handelsdelegatie te Londen en die het uitzicht openen, dat onze haven in de nabije toekomst als een der voornaamste stapel plaatsen voor Russische producten aal wor den aangeprezen. De onderhandelingen lie ten eerst nog grootere moeilijkheden voor zien, maar datgene wat bleef, dit nJ.: het zoo goed als beklonken feit, dat Amsterdam stapel- en verschepingsplaats zal worden van Russische petroleum, naphta, benzine, enz., houdt voor onze stad een niet -te versmaden belofte van verruiming van werk-gelegen- heid en van handelsopleving in. Mogen ook van andere zijden deze beloften gestadig aan toenemen, opdat er, na de vacantie, volop werk aan den winkel zij! ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Het is thans juist t - jaren geleden, dat de groote werela, log uitbrak en de gevolgen van dien v-. serenstrijd, die zooveel economische s< de heeft ver oorzaakt, zijn blijkbaar dusdanig, dat een duurzaam herstel zéér moeilijk te bereiken is. De in de laatste jaren ge houden conferenties tusschen de hoof den der geallieerde mogendheden zijn steeds zonder resultaat gebleven. De thans in Londen gehouden wor dende conferentie wees in den aanvang op overeenstemming, doch zijn er staan de de conferentie zoovele strijdende in zichten gerezen, dat het er op begint te lijken, dat ook deze conferentie we derom op niets uitdraait. Het voornaam ste feit, waarom het hier gaat is het plan om Duitschland eene leening te verstrekken van 800 millioen goudmark, doch de Amerikaansche bankiers, welke die leening zouden willen garandeeren, eisêhen dusdanige waarborgen, dat hier door dikwijls de economische en politieke zijden der overeenkomst met elkaar in strijd komen: Men dient thans af te wachten of er eene formule gevonden wordt, waardoor alle partijen bevredigd zullen zijn. .Verder is men het nog lang niet eens over het terugtrekken der bezetting uit het Ruhrgebied, terwijl ten slotte de uit- noodiging aan Duitschland om ter con ferentie te komen ook een punt van ver schil blijkt op té leveren, zoodat er nog heel wat water door de zee moetloopen, voordat er algeheele overeenstemming zal bereikt zijn. Zoowel aan de binnenlandsche als aan de buitenlandsche beurzen schijnt men grootendeels een optimistischen kijk te hebben over den afloop der conferentie, want gedurende de geheele week blijkt overal de tendenz aan den vasten kant te zijn; speciaal deNew-Yorkschebeurs berichten zijn bevredigend voor indus trieels waarden op vermoedens dat er dit najaar wederom een opleving in zaken zal komen. Te onzent is er in verband met den vacantietijd geringe omzet, doch eveneens een vrij vaste stemming. Niettegenstaande de prijs van ruwe petroleum te New-York dalende is, blijven olie-aandeelen zich goed handhaven, terwijl ook de suiker- afdeeling voortdurend vast gestemd blijft op gunstige berichten uit Indië omtrent afdoening van flinke kwantiteiten suiker tegen den bevredigenden prijs van f 13.50 wat voor dë meeste maatschappijen een netto winstmarge laat van circa 5 6 gulden. Yoor tabakswaarden is er ook een goede stemming, waarbij zich in de eerste plaats aandeelen Senembah onderscheiden die zelfs een koers van 823% konden bereiken, naar aanleiding van berichten dat de oogst van zeer goede kwaliteit moet zijn. Verder staan deze week de scheep- vaartaandeelen in een goeden reuk, wat mén wil toeschrijven aan betere bedrijfs resultaten. Vooral Hollandsche stoom- booten waren goed gevraagd, speciaal de 7 °/0 obligaties,die van circa 50 tot 60 konden oploopen, ook aandeelen Holland- Amerikalijn, Maas, Koninklijke boot, Solleveld en Nievelt waren vast. Op onze industrieele markt gaat nog steeds zeer weinig om en is er weinig variatie, behalve voor aandeelen Werk spoor, die goed gevraagd bleken te zijn op het zeer medevallend dividend van 5% De wisselkoersen geven zeer weinig reden tot bespreking, aangezien de varia ties minimaal zijn door absoluut gebrek aan handel. OOST-INDIE. De gouverneur van dé Straits. De gouverneur van de Straits vertrekt 1 Augustus uit Singapore en keert 26 Augus tus terug. Hij zal een officieel bezoek bren gen aan den landvoogd van Nederl.-Indië. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Het stukje van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder", in Uw blad opgenomen, bevateenige onjuistheden, die recht gezet verdienen te worden. Zoo is het al niet juist, dat onze organisatie bezig is een actie te ontwik kelen tegen Plaatselijke Keuze. De actie faat uit van een Comité, bestaande uit e volgende HeerenJ. de BlankDr. Ch. Bles; Dr. O. F. Bosch; H. Th. G. Cobljjn; Mr. J. Déking Dura; W. P. F. van De venter; F. J. W. Drion; Mr. A. B. Gom- perts; A. Ingenool Jr; P. J. de Kan ter; Prof. A. Klein; Mr. F. A. Kokosky; O. H. van Lottom; D. Manassen; J. Meuw- sen; S. F. van Oss; Prof. Dr. R. Saltet; J. G. Schlencker; J. Schulman; Dr. de Smitt; Mr. Dr. H. J. O. van Tienen en A. W. Zonneveld. Dit Comité heeft de hulp ingeroepen van verschillende middenstandsorganisa ties, waaronder ook de onze, teneinde de lijsten ter teekening te leggen in ver schillende openbare gelegenheden, opdat het publiek in de gelegenheid is, hand- teekeningen te plaatsen. Als Zoodanig verleenden wij onze hulp. Nu zegt het Centraal Comité voor drankbestrijding alhier, dat wij dit niet op een juiste manier doen, aangezien wij het wetsvoorstel Rutgers verkeerd toe lichten. Maar de heeren zelf lichten het publiek dan niet juist in. Want weliswaar bedoelt het voorstel Rutgers demogelijk heid te scheppen om de verkoopplaatsen van sterken drank in een gemeente te doen verdwijnen, dus zoowel in de open bare café's als in logementen en socië teiten den verkoop van sterken drank onmogelijk te maken; doch bij de behan deling, zoowel schriftelijk als mondeling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer en ook op vergaderingen, die hieromtrent elden gehouden zijn, is u'tdrukkelijk de bedof ug naar voren ek men, dat dit wetsv irstel F tgers i eerste stap zou zijn o den w< g nat ügeheele droog leggir van o s land. Het bovengenoemde Comité heeft dit ook alleszins duidelijk als de bedoeling van het wetsvoorstel Rutgers gepubliceerd en daarin een reden tot deze actie gezien. Over de techniek van het voorstel behoeven wij niet verder uit te weiden. Het gaat hier om het beginsel, d.w.z. om een stuk vrijheid van het Nederlandsche volk, en of de helft plus één van de ingeschreven kiezers (als deze 8/4 uitmaken van de opgekomen kiezers) kunnen beslissen of aan de helft min één, al zijn deze nog zoo matig en al maken zij nooit eenig misbruik van sterken drank, voortaan verboden zal zijn sterken drank te koopen in een sociëteit, logement of openbaar café en of, als dit verbod bereikt is, wij verder gestuurd zullen worden naar den toestand in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Het is niet onze bedoeling een polemiek over deze zaak te beginnen; wy hebben hier slechts een woord ter verdediging gesproken en tevens recht gezet, wat door de drankbestrijders alhier verkeerd was voorgesteld. Wij danken Uw Redactie zeer voorde verleende plaatsruimte en verblijven, Hoogachtend, Namens het Bestuur der af deeling Helder van den Nederl. Bond van Kof fiehuis-, Restauranthouders en Slijters. H. M. Dito, Voorzitter. E. Woud, Secretaris. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan.': Den Damred acteur der Heldersohe Courant, Vaüeriusstraat 64huis, Amsterdam. Onderstaande stand trof iik aan in de rubriek van den heer G. J. A. v. Dam in de „Nieuwe Courant". B. Springer, Wit D. Rioou, Zwart Zwart 19. Wit 19. Stand: Zwart 2—6, 8—16,18,19, 21, 28 en 24. Wit 26, 27, 28, 80, 82, 88, 85—89, 42, 48, en 45—60. Het spel verliep hier als volgt: Wit: Zwart: 1." 60—44 16—20 Zwart laat zich opsluiten, wat ook hier blijken zal nade-elig te zijn. 2. 45401 Het begin van een reeks fraaie zetten. 2. 10—16 8. 40-84! Geeft oogenschijnlijk zwart gelegenheid met 2429 en 20 X 40 een schijf te win nen. Wit zou daarna echter revanche ne mén met 8029, 28 X 10 en 25 X 45. 8. 4-10 Zwart wil den vorigen lokzet vernieti gen en dreigt nu met 2429. 4. 87-81!! Een diep doordachte zet, die een schit terende combinatie inleidt. Rioou meent nu gerust de schijf winst te kunnen ne men. 4. 2429 6. 88X24 20X 40 6. 80—24 19X80 7. 25X45 21—26? Meent zijn schijf terug te winnen. 8. 28X19 1 16X28 0. 85—80 18X 85 10. 27—21 16X27 11. 8882 27 X88 12. 42X4. Een schitterende combinatie, het beStu- deeren volkomen waard. Ten fflotte een combinatie waardoor Ri oou won tegen Signoret Rioou, met Wit snoeide: 2218, 8820, 4440, 82—27, 49:9, 27—22, 87—81, 41:5. Fraai LUCHTVAART. Een tragisch vliegongeval. Uit Parijs wordt aan de Telegr. gemeld Woensdag is een militair vliegtuig, be stuurd door sergeant Rapin, neergestort te Bourg-la-Reine. De vlieger die in dit plaatsje geboren was, vloog zeer laag om zijn dorpsgenooten te begroeten. Ter hoogte van de daken maakte hij een zeer korte bocht, de linkervleugel van het toestel raakte een telegraafpaal en de machine verloor het evenwicht en viel te pletter op het trottoir voor 't ouderlijk huis van den vlieger. Een voorbijganger werd op slag gedood, een ander overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. De mede-vlieger Niggy stierf eveneens spoedig. De"bestuur- der brak beide beenen en verkeert in zorgwekkenden toestand. Zijn mpeder werd zwaar gewond en liep een schedel breuk op. Drie andere personen zijn minder ernstig gekwetst. Rapin vloog een school-type, dat zoo goed als nieuw was. Hij vloog het rog een laatste maal alvorens er de opleiding van 15 militaire vliegers mee te beginnen. Er is een enquête ingesteld. Intusschen is het reeds buiten twijfel, dat Rapin te laag vloog hetgeen trouwens verboden is en dat hij een vreeselijke onvoor zichtigheid heeft begaan. De Amerikaansche vliegers op den tocht om de wereld, die 'te Kirkwali op de Orkney- eilanden zijn aangekomen, hebben van daar niet kunnen vertrekken, omdat er mist hing. "i 'i'i SPORT. Roeien. De nieuwste ziekte. De overwinning van P. W. Beloften voor het komend seizoen". De subsidies. Amsterdam is, niettegenstaande haar moeras-bodem, niettegenstaande haar soms min of meer onaangenaam riekende grach ten, niettegenstaande haar opeengepakten bouw, een gezonde stad. Ja, één van de gezondste van heel de wereld! Het sterfte cijfer is er lager dan in de meeste andere grlote steden, en het geboorte-cijfer hooger. Maar toch: ook zij ontkomt niet aan de mo derne kwalen en blijft ook* in dezen, als „Grosz-stadt", op de hoogte van haar tijd. Zoodra niet heeft de medische wetenschap in een of ander werelddeel een nieuwe ziekte ontdekt of meestal doet deze al spoedig daar op, zij het op bescheiden wijze, haar intrede in onze veste. Maar, zooals op veel gebieden, leefden we, al deden we dan ook tenslotte mee, ook op het gebied der ziekten, een beetje in de „na-deining". De Adelborsten te Brussel en LUzerm Opnieuw zijn wij door den Adelborsten- coach welwillend ln de gelegenheid gesteld om een nabeschouwing te geven over de bui tenlandsche reis van de Adelborsten-vier. Maandag 22 Juli roeide de Adelborsten-vier tegen de beste Belgische vieren, w.o. de ploeg die België in Parijs vertegenwoordigde. Na een valsche start., waarin zij onmiddellijk vóór waren1, kwamen ze in de 2e start echter achter. Dit was geen beztvaar om reeds op 1000 M. afstand 3 lengten voor te zijn. De Adelborsten vonden dit genoeg en met kalmen slag eindig den ze ais eerste, zoodoende overtuigend be wijzende dat ze de Belgische vieren verreweg de baas waren. Maar ook zoo moesten de Adelborsten op 26 Juli te Lüzern de meerderheid erkennen van de Duitsche vier Udine uit Offenhach. Een ploeg die reeds 11 jaren bijeen zit, die voor den oorlog nooit en ook toen nog niet geslagen was. 't Merkwaardige van deze ploeg ie, dat één der roeiers in den oorlog aan den voet werd verwond, zoodat zijn voet stijf ls geworden. Door een beweeglijke voetenplank te vervaardigen, waarin dit euvel werd te niet gedaan, konden ze weer als voorbeen starten, 't Was een buitengewoon superieure ploeg die bovendien gewend ie aan flinke golf slag, waarop de booten ook zijn gebouwd: se liggen dieper en zijn hooger gebouwd. Niettegenstaande de Adelborsten de el echt ste boei hadden, wat op een uitgestrekt meer als dat te Lüzern (bet Vierwoudenetedenmeer niet weinig beteekent, hebben zij deze ploeg, de Udine, het vuur na aan de schenen gelegd (hoe vreemd deze uitdrukking ook moge klin ken ten aanzien van een wedstrijd midden op het water). De Udine-ploeg heeft zich zoo volkomen moeten' geven, dat zij den volgenden dag niet in staat waren de vier zonder stuurman, waar van zij ook reeds 17 achtereenvolgende over winningen haalden te kunnen winnen. De Adelborsten verloren, niettegenstaande het zeer ruwe water, met slechts 2 lengten. Zondag 27 Juli roeide de Adelborsten-ploeg weder tegen de Zwitsers, die tegen de Olym pische Zwitsersche vier (kampioen) slechts roet zeer weinig verschil verloren, en tegen de Heidelbergers, die na Udine de beste ploeg van Duitschland zijn. De Adelborsten hébben dezen wedstrijd met luttel verschil, nog geen Meter, verloren. Over het verloop van de wedstrijden' te Lüzern schrijft de roel-speclallst Dr. v. Iter- son, die welwillend de verzorging aldaar op zich nam, nog: „Udine was Zaterdag eenvoudig beter. Er was geen houden aan. We verloren met B lengten. Zwitserland gaf het op. Zondag was het een felle strijd bij stil weer. Vanaf 1000 Meter kregen wij onder groot ge juich de leiding. Zwitserland had n.1. geen kans meer. De radio die 6teeds geroepen had „Wels füihrt unit V» Lange" (dat was Heidel- berg) riep opeens,, tausend meter! Blau (die Adelborsten1) führtt". Van verre klonk ons van de volgboot het „hiep Holland" over hst water tegemoet. Alle sympathie voor onze sympathieke Jon gens! Toen zij vlak bij het eindpunt voor de tribune kwam leidden ze met 8/4 lengte. Deze gingen verloren toen ze twee golven van een motorboot kregen. Nog 8 slagen én met nog geen meter was de strijd verloren. Jam mer, maar een mooie strijd. Winnaars tijd 7 min. 134/5 sec. Wij nog geen vijfde se conde meer. De ovatie voor hen was grooter dan voor de Du-itschers. Een der roeiers was doodop, zoodat mijn hulp nog voor hem ingeroepen werd.. Doch wel dra was hij na wat rust weer goed en toog hij naar het banket. Schade, Schade hoorde men overal, hetgeen wel een bittere pil voor de aanwezige Duit- schers moet geweest zijn, maar, het was ge meend. De zware race van den vorigen dag had hen ook geen' goed gedaan. UndLne hebben ze tenminste zoo opgejaagd dat het Zondag no. 8 was in de 4 zonder stuur man na 17 overwinningen!" De Zwitsers waren geheel uit den strijd. Ongetwijfeld zouden de Adelborsten ln belde wedstrijden een zeer veel beter figuur hebben geslagen, wanneer ze de gelegenheid hadden gehad, zich voor dezen wedstrijd op dergelijk water beter te kunnen voorbereiden. Tijd daar voor ontbrak, terwijl 'bovendien de boot eerst laat aankwam. Ondanks alles hebben onze Heldereche roei ers zich in het buitenland doen leeren kennen als eerste klasse roeiers en dat met de betrek kelijk zeer weinige voorbereiding, die zij heb ben 'gehad. Hulde aan de Adelborsten, maar ook hulde aan de commandant en de officieren van het Instituut, die volkomen hebben mede gewerkt om dit grootscha te

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5