NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. BUITENLAND Nr. 6908. DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1924. 62ste JAARGANG. Lloht op voor auto's en fletaen: DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Daily Mail meldt, dat de Fransche en de Duitsche minister van financiën, die thans te Londen vertoeven de laatste schikkingen getroffen hebben voor het sluiten van een Framsch-Duitsch handels verdrag. Fransche en Duitsche deskundi gen zullen heden te Landen elkaar ont moeten. Men verwacht, dat het verdrag op 1 October te Parijs geteekend zal worden. De conferentie is Dinsdag begonnen met een bijeenkomst van de leiders van de de legaties der geallieerdten. Naar verluidt be oogde ze in hoofdzaak het mededeelen aan de Engelsche ministers van den inhoud der besprekingen tusschen de Fransche, Bel gische en Duitsche afgevaardigden over de militaire ontruiming van het Roergebied. Na deze bijeenkomst kwam de raad van veertien bijeen om te beraadslagen over het rapport van de commissie voor de over drachten en de leveringen in natura en an dere nog niet, geregelde vraagstukken. De Duitsche delegatie bracht de kwestie van de beslissingen van de derde commissie weer ter sprake nopens de overdracht aan particulieren van marken voor aankoopen in Duitschland en bleef erbij, dat de des kundigen niet bevoegd waren om den aard der te koopen goederen te omschrijven. Dit laatste geschilpunt is ter overweging aan de deskundigen teruggezonden. De meeste besluiten, door de derde commissie geno men, teerden vervolgens aangenomen. Wat betreft de lijst der als prestaties in natura te leveren producten volhardde Duitschland in zijn weigering om benzol en kleurstoffen daarop te zetten. De -ontruiming van het Roergebied. Volgens de Daily Telegraph heeft Stre- semann een bezoek gebracht aan Olémentel, waarbij de laatste een uiteenzetting heeft gegeven van de economische tegenpresta tie, door Frankrijk geëischt voor de mili taire ontruiming van het Roergebied; Olé mentel overhandigde den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken een memoran dum waarin de Fransche denkbeelden wa ren vervat, die waren ingegeven door de overweging dat Duitschland in Januari a.a. zijn handelsvrijheid terugkrijgt. De Daily Telegraph zegt: „Het memo randum behandelt twee voorname punten, ten eerste, wederkeerige faciliteiten voor den uitvoer van Frankrijk naar Duitsch land en van Duitschland naar Frankrijk van producten van overeenkomstige waarden en in de tweede plaats de verlenging van de clausules in het verdrag van versaEles waarbij Duitschland een voorkeursbehande ling verleent aan de behoeften van de tex tiel- en andere nijverheid van Elzas-Lotha» ringen." Volgens de Times verwacht men niet dat Frankrijk of België met Duitschland' te Londen over handelsverdragen zal onder handelen en dat alleen een grondslag zal worden gelegd en de Daily Telegraph zegt dat hij de besprekingen met die Bolgon de FEUILLETON. door 52) ANATOLE FRANC®. 20 September. Er is niets ineer aan te veranderen: ze zijn verloofd! Gélis, die evenals Jeanne een wees is, beeft door een van de professoren, een collega van me, die om zijn kennis en zijn karakter hoog aangeschreven staat, aanzoek om haar hand laten doen. Maar, lieve help, wat een liefdesbode! Een beer^ doch geen beer uit de Pyreneeën, maar een studeerkamerbeer, en die tweede va riëteit is nog wilder en woester dan de eerste. Hij zeide: „Te recht of ten onrechte (ten onrechte volgens mij) staat Gélls niet op een bruid schat; hij neemt je pupil, al brengt ze geen cent mee. Zeg: ja, en de zaak is in orde. Maar haast je wat; ik wou je graag een paar Interessante Lotharingsche re kenpenningen laten ziien, die je zeker nog niet kent." Dat waren' zijn letterlijke woorden. Ik antwoordde, dat ik er Ihet Jeanne over zou spréken, en dat ik hem tot mijn groot genoegen kon mededeelen, dat mijn pupil een bruidschat had. Hier heb je den bruidschat. Het is mijn Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag RedtacteuMJitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Duitsche ministers hebben doen uitkomen dat de onderhandelingen over dergelijke verdragen op dit oogenblik zeer moeilijk en langdurig zouden zijn, aangezien de in voerrechten en de tarieven in Duitschland nog niet zijn vastgesteld; Ook verdragen zouden moeten worden afgesloten met an dere landen als Engeland en Italië. Londen, 13 Aug. De •Fransch-Belgisch- Duitsche besprekingen over de ontruiming van het Ruhrgebied eindigden te kwart over zeven en zuilen morgenochtend om negen uur worden hervat. Gemeld wordt, dat de onderhandelingen op een beslissend punt zijn gekomen, miaar er kan nog niet voor speld worden of men al dan niet 'tot'over eenstemming zal komen. Verwacht wordt, dat de Duitsche gedelegeerden morgen een definitief antwoord zullen geven op de door Herriot opgesomde punten. Landen, 13 Aug. De Duitsche rijkskan selier Marx heeft hedenavond een bezoek gebracht aan MacDonald en bemiiet Duit sche standpunt inzake de ontruiming van het Ruhrgebied meegedeeld. In Londensche diplomatieke kringen' besefte men volko men den ernst van den toestand, doch was men niet zonder hoop, dat er een compro mis zou worden bereikt De bijzondere correspondent van het Handelsblad te Londen meldde gister avond: Op het oogenblik nadat vandaag in Downingstreet 19, tot twee maal toe een conferentie plaats had', welke geen resultaat opleverde houdt Herriot niet alleen vast aan zijn eisch, dat de Fransche 'troepen nog een vol jaar in het Ruhr-gebied zullen blijven, maar beeft hij ook weer de half vergeten quaesties van de 4000 man spoor wegpersoneel op het tapijt gebracht, die door de Duitschers reeds ais afgedaan werd beschouwd. Toen Herriot in zijn hótel terugkeerde, moest hij dan ook verklaren, dat men geen stap verder was gekomen en dat men mor gen weer geheel van voren af aan moet be ginnen. - i In Fransche kringen geeft men heden avond onomwonden uiting aan de teleur stelling over hetgeen men in dit kamp de halsstarrigheid der Duitschers noemt Herriot schijnt ook van Loucheur de waarschuwing te hebben gekregen, dat deze en zijn politieke vrienden hem niet langer zullen steunen, indien hij niet aan den ter mijn van een jaar vasthoudt Loucheur's groep beschikt in de Fransche Kamer over 45 stemmen, zoodat Herriot met 14 stem men in de minderheid zou komen, indien deze groep naar de tegenpartij zou over gaan. Het is dus zeer begrijpelijk, dat Her riot van avond ernstig bezorgd scheen te zijn. De Duitschers zijn op het oogenblik woe dend op Loucheur, dien zij de schuld van de mislukking der besprekingen geven. Zij zeggen, dat zij met Herriot sedert zijn te rugkeer uit Parijs slechts moeilijk kunnen onderhandelen en dat hij niet alleen vast houdt aan den termijn van een jaar, maar ook weigert een datum te noemen, waarop dat jaar zou ingaan, daar hij dezen termijn wil rekenen van het oogenblik af dat Duitschland een aanvang zal hebben ge maakt met de toepassing van het plan- Dawes. IMarx heeft Ebert uitvoerig omtrent Her- rlotfs standpunt ingelicht en gevraagd hoe ver hit kan gaan, Naar verluidt hebben de Duitschers ook aan MacDonald verzocht om bU Herriot op toegeven aan te dringen. bibliotheek. Henri en Jeanne hébben daar niet het minste vermoeden van. Het is een feit, dat de menschen mij over het algemeen voor rijker houden, dan ik ln werkelijkheid ben. Ik zie er uit als een oude vrek; dat is zeker een, zeer bedrie- gelijk uiterlijk, waaraan ik echter veel achting te danken heb. Want aan nie mand wordt zooveel eerbied bewezen als aan een rijken vrek. Ik heb er met Jeanne over gesproken. Maar behoefde ik eigenlijk wel naar haar aiitwoord te luisteren, om het te weten? Er is niets meer aan te veranderen: zij zijn verloofd! Het ligt niet ln mijn karakter en het zou miji trouwens niet passen de twee Jon gelui te bespieden, om hun woorden en hun doen later op te schrijven. Noll me tangerex). Dat is de spreuk der mooie lief de. Ik ken mijn plicht; lk moet het ge heim van deze onschuldige, mij1 toever trouwde zielen eerbiedigen; Laat die twee jonge menschenklnderen elkaar liefheb ben! Nieto van hun lange, vertrouwelijke gesprekken, niets van hun onschuldige en reine openhartigheid zal door den ouden mah, wiens voogdschap zoo mild was en zoo kort duurde, in dit dagboek worden neergeschréven. Bovendien zit iik niet met mijn armen over elkaar; ik heb, evenals zij, mijn werk. Zelf stel ik met het oog op de aanstaan de veiling een catalogus van mijn biblio theek samen. Het Is een bezigheid, die l) Raak mij1 niet aan. Gezegde ontleend aan den Bijbel. Zie Joh. XX 17. De schulden van de bondgenooten onderling. Omtrent de door den Franschen minis ter van financiën voorgestelde conferen tie van de ministers van financiën der bondgenooten, ter regeling van de schul den der geallieerden onderling deelt Ha- vas het volgende mede: MacDonald heeft in beginsel deze door Olémentel in overweging gegeven bijeen komst aanvaard. In een brief, dien hij op 21 Februari aan Poincaré schreef, erken de hij,, dat de herstel-kwestie en die der schulden van de bondgenooten onderling nauw met elkaar zijn verbonden. Waar het plan-Dawes feitelijk een belangrijke verlaging der Duitsche schulden inhoudt, zullen enkele geallieerden, in het bijzon der Frankrijk, weinig meer ontvangen dan het bedrag ter vergoeding hunner materieele schade, met uitsluiting van de uitgaven voor de pensioenen, terwijl an dere* mogendheden, van wie geen gebied verwoest is, de kosten harer pensioenen teniminte gedeeltelijk vergoed zouden krij gen. Het is dus billijk, dat een regeling der schadevergoeding door de toepassing van het plan-Dawes ook die der interge- allieerde schulden met zich brengt. De voorgestelde conferentie zal waar schijnlijk tegen het eind van November te Parijs worden gehouden. De Vereenlg- de Staten zullen er aan deelnemen. DUITSCHLAND. Duitschland en de conferentie te Londen. In gewoonlijk goed Ingelichte kringen te Berlijn gelooft men, dat als de confe rentie van Londen deze week met haar arbeid gereed komt, de Rijksdag tegen het begin der volgende week bijeen zal worden geroepen. De Duitsche regeering heeft toegestemd in het voorstel van Clementel om 1 Octo ber te Parijs te komen oonfereeren over de wijze, waarop het goederenverkeer tusschen Frankrijk en Duitschland na Januari 1025 zal worden geregeld. Zij kan evenwel het Fransche standpunt niet doe len, dat voor producten uit Elzas Lotha ringen een verlenging der bestaande vrij heid van invoerrechten zou moeten wor den toegestaan, omdat van dien vrijdom den laatsten tijd geen gebruik kon wor den gemaakt De Duitsche Rijksdag. De rijksdag zal weldTa bijeen worden ge roepen, misschien zelfs nog in den loop van deze week, maar in elk geval onmiddel lijk na den terugkeer van de Duitsche dele gatie uit Londen. Van Engelsche zijde heeft men den wensch geuit, dat de toepassing van het rapport der deskundigen 15 Augustus zou beginnen. In Berlijnsche politieke kringen is men echter van meening, dat de rijksdag dan de beraadslagingen over de verschillende wets ontwerpen hog niet ten einde kan hebben gevoerd, zoodat een latere datum zal moe ten worden bepaald; Een groote steenkolenberg ln brand. Sedert verleden week Dinsdag staat de reusachtlgen kolenvoorraad van de bruin- koienfabriek Leipzlg-Döhlutz in brand. Ten gevolge van de afzetmoeilijkheden was de voorraad bruinkolen, welike in een reusaohtigen berg ligt opgestapeld, steeds grooter geworden en een week geleden is hij door zelfontbranding aan het smeu len gegaan. Het is bt) smeulen gebleven, mij zoowol kommer als vreugde geeft. Ik doe er misschien wel wat langer dan strikt noodiig Is, over, en ik doorblader meer dan noodzakelijk en nuttig is, die boeken, die zulke goede bekenden zijn van mijn gedachten, mijn hand en mijn oog. Het is een afscheid, en het heeft van de oud ste tijden af ln de menschelijike natuur gelegen óm het afscheid te rekken. Dit dikke deel hier, dat lk sedert dertig Jaar zoo dikwijls gebruikt heb, kan lk niet wegzetten zonder de égards, die men aan een ouden dienaar verschuldigd is. En dat daar, dat mij door zijn gezonde leer Zoo dikwijls getroost heeft, moet ik toch voor de laatste maal ais een meester groeten. Doóh telkens als ik een boek, dat mij1 op een dwaalspoor gebracht of door verkeerde data, leemten, leugens en andere vijanden van den archaeoloog mijn ziel bedroefd heeft, in handen krijg, roep ik met bittere vreugde: „Weg, weg, be drieger, verrader, valsche getuige, ga weg van mij, vade retro x), en naoogt gij, dank zij uw onverdiende gouden snede, uw onrechtmatig verkregen reputatie en uw mooien marokkijnen band, in de kast terechtkomen van een wisselagent, dien gij niet op een dwaalspoor kunt brengen, zooals gij mij' op een dwaalspoor gebracht hebt, omdat hij u nooit lezen zal." Ik leg, om ze voor altijd te bewaren1, de boeken die ik als een souvenir gekregen heb, afzonderlijk. Toen ik het handschrift van de Légende dorée erbij legde, kreeg ik een aanvechting om het te kussen in Ga terug. Woorden van Jezus. zoodat de brand nog steeds niet uitslaat. Men hoopt alsnog den vuurhaard te be reiken en den brand te blusschen. Het transportarbeiderscongres te Hamborg. In de Dinsdag gehouden zitting van het Int Transportarbeidersoongres te Ham burg, kwam dé Fransche afgevaardigde Le Guen in opdracht zijner landgenooten terug op de door het congfres aangenomen motie nopens den wereldtoestand. Hij ver klaarde, dat de Fransch© delegatie zich haar internationale solidariteit voor de ar beidersklasse wel bewust was, doch de mo tie sloot het gevaar in zich, dat de een heid op vakvereenigingsgebied zou wor den verstoord, daar zij in strijd was met de nationale vakvereenigingsbesluiten. De voorzitter van het congres Williams (Engeland) kwam hier scherp tegen op en betoogde, dat de motie met overweldigen de meerderheid was aangenomen. Het was niet dé schuld van het congres, dat de Franschen zich van^sfcemming hadden ont houden. Voor zoovér d© Engelsche dele- gatiie er bij betrokken was, werd de mo tie volkomen ernstig opgevat Overigens was de aangelegenheid' door de aanvaar ding der motie afgehandeld en men kon niets anders doen, dan de verklaring der minderheid in de notulen opnemen. ENGELAND. MosoeL De Engelsche regeering heeft den Raad van den Volkenbond verzocht, op 29 Aug. te Qenève hijeen te komen om de grens tusschen Irak en Mosoel vast te steEen. De Engelsch-Russische conferentie. De slotzitting van de B ritsch-Russische conferentie heeft Dinsdag op het departe ment van buitenlandsche zaken onder voor zitterschap van Ponsonby plaats gehad, teneinde nog eenige pupten, die tot dusver re open waren gelaten, nader onder het oog te zien. Rakofsky maakte van de gelegen heid gebruik om eenige pohtieke vraag stukken, die niet op het terrein der hui dige conferentie liggen, ter sprake te bren gen. Hij las een verklaring voor behelzen de de inzichten zijner vregeerrng over de ont wapening en over de grensregelingen in de verschiEende vredestractaten. Ten slotte uitte men van beide zijden zijn voldoening over den afloop der conferentie. De hnurstaking aan die Clyde. Aan de Olyde duurt de huurstaklng, waaromtrent wij' vroeger reeds een en an der mededeelden, thans reeds drie jaar voort. De staking omvat een 150.000 huizen en de achterstallige huur bedraagt een waarde van meer dan dertig millioen gulden. D© huisbazen zijn thans aan het einde van hun geduld en hebben den huurders aan gezegd, dat wanneer dezen niet binnen 48 uren.tijds beginnen met het betalen1 van huur, om hun uitzetting zal worden ge vraagd. Totnogtoe gevoerde onderhande lingen bleven vruchteloos, omdat de huur ders hardnekkig vasthouden aan de huren op den grondslag van vóór den oorlog. Een flinke reis. De grootste Engelsche duikboot, de K. 26, is van een reis van meer dan twintig duizend mijlen uit het Verre Oosten te ruggekeerd, iets dat nog nooit te voren door een duikboot zonder begeleiding la 'gepresteerd. herinnering aan mevrouw Trépof, die on danks haar rijk huwelijk dankbaar bleef en, door mij haar erkentelijkheid te be wijzen, imijn weldoenster werd. Ik had dus een aantal boeken, dat niet gecatalo giseerd werd. Toen leerde lk de misdaad kennen. De verzoeking kwam 's nachts; en bij het aanbreken van den dag kon lk er onmogelijk weerstand aan bieden. Dan, terwijl alles in huls nog sliep, stond ik op en sloop zacht mijn slaapkamer uit. O, gij machten der duisternis, gij spo ken van den nacht, indien gij na het eerste hanengekraai bij mij bleeft en mij dan op de teenen ln de boekenstad zaagt binnensluipen, dan zult gij zeker niet, zooals mevrouw Trépof te Napels, hebben uitgeroepen: „Die oude man heeft zoo'n goedaardigpn, ronden rugl" Ik ging naar binnen. Hannibal wreef zioh, zijn staart recht ln de hoogte, spinnend tegen mijn' beenen. Ik haalde dan een boek van de plank, het een of andere Gotische werk of een edelen dichter uit de Renaissance tijd, het kleinood, den schat, waarvan ik den geheelen nacht gedroomd had, nam het mee en stopte het zoo diep mogelijk in de kast nlet-gecatalogiseerde "boeken, die tot berstens toe vol was. Het Is ver schrikkelijk om het te zeggen, maar ik stal van dep bruidschat van Jeanne. En wannéér die misdaad begana was, begon ik met nieuwen ijver te cataloglseeren, totdat Jeanne me raad kwam vragen over haar trouwjapon of haar uitzet. Ik be greep nooit goed, waarom het ging, daar lk de moderne technische uitdrukkingen van naaisters en van de wasch niet ken. BRITSCH-INDIE. Sprinkhanenplaag. Naar uit AEahabad aan de Times wordt gemeld, heeft men te Sarakhs een groote zwerm sprinkhanen gezien, die zich in de richting van Turkestan 'bewoog. De zon werd door de insecten verduisterd, zoo veel waren ar bijeen. Men vreest dat de sprinkhanen groote schade in Turkestan zul len aanrichten, met name aan den katoen- oogst. EGYPTE. Een Incident ln Egypte. Een bataljon Egyptische soldaten, dat bij Abbare in Soedan werkzaamheden aan den spoorweg verrichtte, heeft een Engelsche kavallerie-post met steenen be kogeld. De Engelschen gaven vuur, waar door 10 Egyptische soldaten zijn gedood en 9 gewond. Officieels berichten melden, dat op 9 Aug. cadetten van de militaire school te Kartoem na door de stad te z]jn getrok ken, gevolgd door een menigte, bij den terugkeer naar de kazerne weigerden hun geweren af te geven. De cadetten werden ontwapend door een oompagnie Brltsohe troepen en ln arrest gesteld.. Te Port Soedan had een betooging plaats door een geschorst ambtenaar en 20 80 man behoorend tot een Egpyp- tisch spoorwegbataljon. De betoogers, die door een1 menigte gevolgd werden, ver spreidden zich na door de stad te zijn ge- trokken. De bewoners van Port Soedan namen geen deel aan de betooging. Er is een Britsch bataljon afgezonden ter ver sterking van de troepen in Soedan. Londen, 18 Augustus. Over de troebelen in den Soedan zegt die Times dat deze niet moeten worden opgevat ais een uiting van de openbare meening in den Soedan. „Hun eenige beteekenis bestaat daarin, dat zij symptomen zijn van de samenzwe ring tegen het Engelsche gezag in den Soedan, door eenige secten in Egypte reeds sedert vele maanden aangewakkerd. De opstootjes waren duidelijk van vreem den oorsprong en de manschappen die ze onderdrukten waren inboorlingen uit de provincie". De Daily News herinnert, dat de Egyp tische premier Zagblul Pasja zelf bij zijn vertrek uit Cairo ternauwernood aan den dood ontsnapt is door de hand van een van deze fanatici, die dacht, dat hij de zaak van de extremisten verried. RUSLAND. De Moskousche correspondent van de Russpress deelt bijzonderheden mede om trent den algemeenen toestand in Siberië en de Republiek van het Verre Oosten. Wat de beschikbare voorraden levens middelen aangaat, zegt de correspondent, verkeert deze streek in een bijzondere gun stige positie. De sowjet-autoritetten zijn dan ook van plan uit de Siberische graan voorraden hun exportfonds aan te vullen. Het ls echter de vraag of dit plan voor ver wezenlijking vatbaar is, omdat de spoorwe gen daar zich in zulk een jammerlijken toestand bevinden. Reeds thans Eggen in de pakhuizen der coöperatieve organisaties groote voorraden graan en zuivelproducten opgeslagen, waarvoor geen wagonruimte beschikbaar is. Er wordt zooveel mogelijk getracht deze voorraden aan de plaatselijke bevolking te «lijten voor prijzen, weUce thans reeds bijna de helft der wereldprijzen zijn. De politiek der sowjet-autoritetten is ln Siberië veel gematigder dan in Europeeech Rusland. Communisten zijn er ten platte land© zoo goed als niet. Door den grooten afstand van het centrum zijn de plaatse lijke autoriteiten vrij zelfstandig, terwijl de invloed van de bevolking op het bestuur grooter is dan elders in de sowjet-unie. Hiertoe draagt ook bij de omstandigheid, Wanneer als door een wonder een bruid uit de veertiende eeuw met me kwam pra ten over lintjes en strikjes, dan zou ik haar best te woord kunnen staan. Maar Jeanne is niet van mijn tijd en ik verwijs haar naar mevrouw de Gabry, die tegen woordig de plaats van imoeder bij' haar inneemt. De avond valt, het is avond geworden. Uit het raam geleund, kijken we naar de igroote donkere ruimte, waarin Ofveral lichtpunten opduiken. Jeanne, die zich over het kozijn heen gebogen heeft, steunt haar voorhoofd in haar hand en schijnt droevig gestemd te zijn. Ik zie het en ik zeg tot mezelf: „Alle veranderingen, zelfs die, welke men het vurigst wensoht, hébben iets melancholieks, want wat wjj opgeven, en achterlaten, is een deel van ons zelf; men moet uit het een© leven schelden, om het andere te kunnen bin nentreden." En als een antwoord op mijn gedachte zegt Jeanne: ,Jk voel mij "zoo gelukkig, 'grootvader, en toch heb ik een aanvechting om te huilen," (Slot volgt). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland 12.—, NaL O. en W. Indiö p. zeepost f2.60; ld. p. mail en overige landen f4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad rasp. f 0.95, f 1.25, f 126, f 1.60 Loese niummera der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Donderdag 14 Aug8.58 uur. Vr\jdag 158.56 ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (®aljard)Ingez. mediecL (kolombreedte als redaction. teket) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te hnnr) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijeno. 4 ct Nog geen overeenstemming.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1