Derde Blad. BINNENLAND VAN ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1924 Opheffing van die Huurwetten? Naar „Het Volk" verneemt, zou de re- geering zich d'ezer dagen met een schri, ven gericht hebben o.a. tot den Gezond heidsraad, met het verzoek te ■willen ad- viseeren Inzake het bij haar in overwe ging zijnde denkbeeld om eerlang over te gaan tot opheffing van de verschillende huurwetten, die in den crisistijd zijn to stand gekomeno. Deze brief is volgens „Het Volk" in handen gesteld van de ui den Raad samengestelde oommissie voor de Volkshuisvesting. Invordering der Rijksbelastingen. Een ontwerp is ingediend tot wijziging van de wet op de invordering van 1s Rijks directe belastingen. De moeilijkheden, die in de laatste jaren bij de invordering van 's Rijks directe belas tingen worden ondervonden, hebben tot een grooten achterstand geleid, aldus de Memorie van Toelichting op dit ontwerp. Opdat die achterstand zoo spoedig mogelijk zonder uit breiding van' personeel kunne worden inge^ haald, is het noodig, dat de bij de invordering gevolgde werkwijze wordt vereenvoudigd, Die •vereenvoudiging zal1 eensdeels kunnen worden verkregen door wijziging van admi nistratieve voorschrif ten, anderdeels door het aanbrengen van enkele wijzigingen in de wel van 22 Mei 1845. Het onderwerpelljke wetsvoorstel heeft ten doel vermindering van1 het aantal vervolgings- stukken, door de thans bij art. 13 der we; voorgeschreven aanmaning te doen vervallen alsmede vereenvoudiging van enkele der bi, de excecutie van dwangbvelen Irt acht te nemen formaliteiten. Het komt een en andermaal voor, dat be lasting van lieden, die zich buitenslands be vinden en wier verblijfplaats niet bekend is, verjaart! Daarom worde op de regeling van de verjaring een uitzondering gemaakt op dezelfde wijze als het is geschied voor de ver mogensbelasting. (De tijd, gedurende welke de belastingschuldige zich metterwoon buiten het Rijk bevindt, telt voor de verjaring niet mede). Volgens de bestaande regeling ontvangt de belastingschuldige, die in gebreke blijft het verschuldigde op den vervaldag te betalen een waarschuwing, en als bij daaraan geen gevolg geeft, nog een aanmaning om binnen drie dagen te betalen. Eerst daarna kan tot het uitvaardigen en beteekenen vaif een dwangbevel worden overgegaan. Daar het om practische redenen niet mo gelijk is, de vervolgingsstukken met een tijdsruimte van slechts drie dagen op elkan der te doen volgen, is het voor vele belasting schuldigen loonend, met betalen te wachten tot de ontvangst van een aanmaning, hetgeen renteverlies voor den staat beteekent. Het aantal belastingschuldigen, die ook aan de aanmaning geen gevolg geven en een dwang bevel afwachten^ wordt evenwel steeds groo- ter. De geringe waarde, die het zenden van •twee vervolgingsstukken heeft, moge blijken uit een overzicht van het aantal in 1923 te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht opgemaakte waarschuwingen, aan maningen en dwangbevelen. Uit dit overzicht blijkt, dat het aantal aan maningen 61 pOt. bedroeg van het aantal waarschuwingen en voorts, dat van de 743.878 personen, tegen wie vervolging werd ingesteld, er 289.019 of 39 pOt. betaalden na de waarschuwing en 171.885 of 23 pOt na de aanmaning, terwijl tegen 282.974 perso nen of 88 pCt. een dwangbevel moest worden uitgevaardigd. Op grond van het vorenstaande is de mi nister van oordeel, dat de waarschuwing be hoort te worden afgeschaft. Voor dè belas tingschuldigen zal die afschaffing geen be HET COLLIER! VAN MAREE ANTO KIWMtto De lezer wordt plotseling in een geheel andere sfeer geplaatst. Hij blijft in Frank rijk, maar in plaats van het geboefte uit de achterbuurten van Parijs, dat hij aan de zijde van Oartouohe zag, zijn het thans de allerhoogsten uit dien lande, die een rol in het drama, dat een proces in min dere of meerdere mate altijd vormt, spelen. Indirect is de koniklijke familie bij dit pro ces betrokken; de prins van Rohan, be- hoorende tot den hoogsten adel van dien tijd, is een der beschuldigden, terecht staande zoowel wegens misbruik van ver trouwen als wegens oplichting; Cagliostro, die in deze periode van de Framsche sa menleving zulk een groote rol in de Pa» rijsche salons speelde, is een der mede- beklaagden. Maar het is niet dat proces op zichzelf, dat aandacht verdient, doch vooral de intriges, die daaromheen ge spannen werden. Van Marie Antoinette Is afkomstig het gezegde tegenover enkele harer getrouwen, die vreesden, dat men de koninklijke familie zou kunnen of willen vergiftigen: „Wij leven niet meer in den tijd van een de Brinvilliers; met laster kan men ons genoegzaam bereiken!" Zij, had gelijk, en indien één koninklijke vrouw heeft ondervonden, dat de laster zelfs de allerhoogsten niet spaart, dan zij weL Eigenlijk behoort Marie Antoinette tot de ongelukkigste vorstinnen, die de ge schiedenis gekend heeft. Jong, bekoorlijk, doch opgevoed in de Oostenrijksche huise lijkheid, kwam zij als jonge dauphins naar rarya au veroverde het zwaar opleveren, Indien, zooals wordt voor gesteld, de termijn van drie dagen, In de aan maning genoemd, tot tien dagen verlengd wordt; voor de belastingadministratie betee kent zij een belangrijke besparing van ar beid, die ertoe zal bijdragen, dat de vervo gingen voortaan tijdig en regelmatiger zullen kunnen plaats hebben. Tenslotte wordt bij administratief voor schrift den deurwaarder de bevoegdheid ge geven om den persoon, tegen wien beslag is gedaan, ook zohder diens bewilliging als be waarder aan te stellen, alsmede om zich des- verkiezende ni^t door getuigen, of door slechts één getuige te doen bijstaan. Voor den belastingschuldige levert de voorgestelde regeling, waardoor hem bet loon van den be waarder en van één of twee getuigen wordt bespaard, financieel voordeel op. Itallaansch bezoek. De Italiaansche torpedojager „Carlo Mira bello", commandan t korvet-kapitein, Pini wordt Zondagmorgen omstreeks 10 uur aan den Hoek van Holland verwacht en stoomt daarna den Nieuwen Waterweg op naar Rol terdam. Aan boord bevinden zich 9 officieren en 166 man equipage. De Communistische Partij. Aam een brief van die Executieve der Communistische Internationale aam de le den dor Communistische Partij in Hol land, gepubliceerd im de Tribune, is het volgende ontleend: De belangrijkste en meest dringende taak der O. P. H. ligt in het vergrooten van haar ledental uit de rijen der arbei ders in de bedrijven. De partij moet alle leden mobiliseeren om in de komende maanden een energieke en systematische werf-campagne te voeren. Het doel dezer intensieve campagne moet zijn voor he volgend congres het ledental der parti, op ten minste 3000 te brengen. De economische en politieke toestand in Holland is gedurende de laatste maanden voor de arbeidersklasse veel slechter ge worden. Om de arbeidersklasse er onder te hou den worden reeds de terroristische metho den van het fascisme door haar aange wend. Naast het vergrooten van de partij en de vorming van de bedrijfskernen staa voor ons de niet minder belangrijke taak het werk in de vakvereemigimgen. De veel te zwakke invloed der oom menisten in de moderne, neutrale en andere vakorgani saties moet door een hardnekkigen en systematischen oppositiearbeid opgevoerd worden. De reformisten Steenhuis en consorten maken er hun beroep van de arbeiders te bedriegen en verkoopen de belangen van het proletariaat aan de industrie- en ham delskapitalisten. Het schaamtelooze opko men van de sociaal-democraten vóór de loonsverlagingen bij het gemeente- en rijkspersoneel en het gedrag der refor misten tijdens den grooten textielarbei- dersstrijd in Twente heeft in de massa der vakvereenigingsleden een stevige be weging en ontstemming tegen deze de ondernemers vriendelijk-gezinde lei ders, te voorschijn geroepen. De reformistische bureaucraten probee- ren de zich voortbewegend© linksche ar beiders-oppositie te worgen door de revo lutionaire elementen uit de vakvereeooi- gingen te werpen De communisten en alle revolutionaire arbeiders in de reformist! sche verbonden moeten tegen dit brute optreden der Amsterdammers front ma ken. Dat kan geschieden doordat de com munisten, ten nauwste samenwerkend met- het N.AJ3., het verdubbelen en opvoeren van het tot dusver gebracht revolutionaire oppositiewerk organiseeren, om de ont wakende arbeidersmassa's tegen de refor mistische, proletariërsbelangen minach tende vakvereemgingsleiding te ver zamelen en te mobiliseeren. Om de revolutioneering der vakbewe ging in Holland te bevorderen en om hel werk van de oppositie in het N. V. V. vooruit te brengen, wenscht de Execu tieve, dat de O. P. ÉL met het N. A. S. een nauwe strijdgemeenschap sftuit en dat con flicten worden vermeden. De grondslag en hart harer aanstaande onderdanen. Maar zij was aan het hof te persoonlijk; rij viel niet in den smaak van haar konink lijken schoonvader; zij verkreeg door haar eigenaardige trots, die zich rechtstreeks tegenover de maïtressen des kenings stel de, geheel een coterie aan het hof tegen zich. Rohan heeft tot de eersten behoord, die door een onvoorzichtig gezegde in on genade zijn gevallen en sedert niet meer aan het hof werden ontvangen. Het onvoor zichtig gezegde, door hem geuit, was waar lijk niet zoo erg; het doelde trouwens meer op Maria Theresia, de moeder van Marie Antoinette dan op haarzelve. Maar iet was der jonge prinses en haar ge maal op geheel verdraaide wijze overge- iracht, uiteraard door diegenen, die be langen hadden, lijnrecht tegenovergesteld aan die van Rohan en die zich tegen den invloed van zijn „kliek" verzetten. Zoo speelt ook ini het proces om het ooilier van de koningin, dat Parijs maandenlang met groote nieuwsgierigheid vervulde, de per soonlijke haat van Rohan eenerzijds, den >aron de Brefceuil, vertrouwde aan het hof van Marie Antoinette anderzijds, een niet geringe rol. De Breteuil's redenen tot dien baat waren kleingeestig; Rohan werd des- '.ijdS benoemd op den gezantschapspost te Weenen, dien hij zelf begeerd had! En ge dreven door zijn haat, heeft de Breteuil de koningin in deze aangelegenheid al ïeel slecht en tot haar nadeel geraden. Ih het eerste jaar van Lodewijk XVTs regeering had de hofjuwelier Boehmer met zijn compagnon Bassange een zeer kostbaar werk voleindigd, dat hen jaren achtereen had beziggehouden: een collier van verschillende rijen van de meest kost- >are edeisteenen, hetwelk op een waarde van 1.600.00Q francs destijds, omstreeks 6 mui francs lm den tegenwoordigen tijd het richtsnoer voor het gemeenschappe lijk^ werken der O. P. H. met het N. A. 8. is neergelegd in de Hollandsche resolutie van het Be Wereldcongres der Roode Vak- Internationale. In het schrijven wordt voorts de wen schelijkheid betoogd om de groep-de Kadt weder in de O. P. H. terug te brengen. „Voorwaarde voor de doorvoering van een communistische takitiek is het aanwezig zijn van een, een goheel vormende com munistische partij." Het 6e congres heeft het parool uitge geven van de verbosjewiseering van die partijen. Wat beduidt dit parool? Het wil zeggen, dat iedere sectie der Communis tische Internationale die laatste resten van sociaal-democratische tradities afwerpen moet. „Verbolsjewiseering" beteekent den on- buigzamen wil tot den strijd, om de hege mooi© van het proletariaat, beteekent den groeienden haat tegen de bourgeoisie, te gen de oontra-revolutionnair© leiders der sociaal-democratie, tegen het oentrisme en de centristen en alle uitwassen der bur gerlijke ideologie. Verbolsjewiseering be duidt de vorming van een krachtig ge bouwde, als uit één steen gehouwen, ge centraliseerde organisatie, die harmonisch en broederlijk over de verschillen in haar eigen rijen beslist, zooals Lenin het geleerd heeft. Verbolsjewiseering is. Mar xisme in praktijk gebracht, is trouw aan het beginsel der proletarische dictatuur, van de beginselen van het Leninisme." De Koopvaardij orde. De Vereenlging „Het Nederlandsche Zeewezen" te 's-Gravenhage heeft voor diensten van opoffering en beleid inge steld1 een eereteeken voor Zeelieden van de Handelsvloot, genaamd „De Koop vaardij Orde". Deze Orde, bestaande uit een officieel? oorkonde en een gouden, zilveren of bron zen dlraagjmediaille aan rood-wit-blauw lint, kan worden uitgereikt aan Gezagr voerders, Officieren en verdere Schepe lingen van koopvaandij-schepen onder Ne derlandsche vlag, indien deze zeelieden zich door bijzondere diensten hebben on derscheiden in verband met of bij eenig evenement Het toekennen van de Koopvaardij Orde geschiedt door eene door het Hoofdbe stuur der Vereenlging „Het Nederland sche Zeewezen" te benoemen Oommissie, welke vormt de „Raad van Beheer der Koopvaardij Orde." Deze Commissie be staat uit tenminste drie leden, telkens voor 3 jaren bij gewone meerderheid van stemmen te benoemen en zij zal oordeeler op stukken. Toekenning {Ier Orde mag slechts plaats hebben bij algemeene stem men. De medaille Is ovaal en heeft een maat van circa 20 X 24 mM. Op de voorzijde komt het stempel der Vereenlging.- „Het Nederlandsche Zeewezen". Op de achter- zride komt te staan: „Voor diensten van opoffering en beleid, uitgereikt aan" en daaronder gegraveerd naam van den be giftigd©, met datum en jaartal van het evenement, en als randschrift „Vereenl ging Het Nederlandsche Zeewezen". De oorkonde omvat eene beschrijving van het evenement en van de bewezen diensten; tevens vermeldt zij het metaal der toegekende Orde, naam en rang van den begiftigde en data-van evenement en uitreiking* De Orde kan worden verleend aan Ge zagvoerders, Officieren en verdere Sche pelingen van koopvaardijschepen onder Nederlandsche vlag, als aan elk dier vol gende voorwaarden is voldaan: 1. er moet een evenement hebben plaats gegrepen; 2. de betrokkene moet bewijzen hebben «■""geven van opoffering en beleid; 8. alle Beheerders moeten eenstemmig zijn in hun oordeel, dat de toekenning be hoort te geschledén. De Orde wordt toegekend in goud, In zilver of in brons, ter beoordeeling van dien Raad van Beheer, (vóór den oorlog) werd geschat. Boehmer had gehoopt, dat Lodewijk XV dit collier voor zijn maitresse Dubarry zou koopen, maar de oude koning stierf, voordat hij dit plan kon ten uitvoer leggen. Zoo wer den uiteraard pogingen in het werk ge steld' om het collier voor Marie Antoinette te doen aankoopen. Lodewijk XVI vond de parure pracht! f onvergelijkelijk, Ma rie Antoinette insgelijks, en zij heeft ver moedelijk langer dan een oogenblik ge aarzeld voordat zij het aanbod van den koning om het voor haar te koopen af sloeg. Maar zijl wist, dat de Fransche staatskas in slechte omstandigheden ver teerde; dat men morde over hooge be- astingen en rij was verstandig. Zij bleef het ook later, toen Boehmer als het ware elke gelegenheid opnieuw aangreep om haar het collier op te dringen1; haar zelfs gemakkelijke betalingsvoorwaarden aan e bieden; zich voor haar voeten wierp met de betuiging, dat hij geruïneerd zou zjjn, indien het collier niet door de ko ninklijke familie werd aangekocht Einde- ijk scheen hij erin geslaagd te zijn, het collier te verkoopen: de koningin, daar naar informeerend, vernam, dat hij het te Constantinopel voor de favorite van den sultan had geleverd. Marie Antoinette verwonderde er zich wel over (in dien tijd ook zeker iets bijzonders) dot men te Pa rijs edeisteenen kocht voor Constantino pel, maar dacht er niet verder over na. Totdat eenigen tijd later, ter gelegen- ïeid van don doop van den hertog van Angoulème, Boehmer rioh opnieuw in de nabijheid van de koningin wist te dringen en deze ©en brief ter hand stelde, waarin ankbetuigingen stonden voor den dienst, tem bewezen. Maar tevens een soort ver wijt, als zou zij niet voldaan hebben aan verplichtingen, die dé koninklijke familie Zeelieden van de handelsvloot kunnen de medaille reclameeren op grond van be wezen diensten, voor zoover die niet onder de aandacht van het bestuur zijn geko. men. De Raad ven Beheer is als volgt samen gesteld: P. van Huizen, Lid van het Hoofd bestuur der Vereenlging „Het Nederland sche Zeewezen", Voorzitter. Mr. G. Seret, Voorzitter der Vereen!' ging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij. J. Zwaga, Secretaris van den Nedier- landschen R. K Bond van Transportarbei ders „St. Bomifacius". Reclame op poststempels. Het bestuur van den Algem. Nederl. Zul velbond heeft aan den minister van Water staat geschreven: Tot onze niet geringe verbazing zien wij, dat de stempels der Nederlandsche posterijen voorzien zijn van het reclameopschrift: Koopt heden Blue Band, versch gekarnd. De toevoeging „versch gekarnd" moet den indruk vestigen, dat hier sprake is van boter, daar in de Nederlandsche spreektaal alleen bij de bereiding van boter van karnen ge sproken wordt. Uwe Excellentie zij echter medegedeeld voor zoover haar dit niet bekend mocht zijn dat Blue Band geen boter, doch margarine is en de toevoeging „versch gekarnd" dan ook onder de misleidende opschriften moet worden gerangschikt. Aangezien het niet de bedoeling dier Neder landsche posterijen kan z'jn, ertoe mede te werken, de huismoeders bij het koopen van hare vetartikelen op een dwaalspoor te bren gen, en het bovendien niet aangaat, dat op de poststukken der boterbereiders tegen hun wil door een overheidslichaam een reclame als deze wordt geplaatst, verzoeken wij uwe Excellentie beleefd deze reclame uit het pok- stempel te doen verwijderen. Een afschrift van dit adreb heeft genoemd bestuur aan den Minister ven B'nnerilfln^- sche Zaken en Landbouw gezonden, waarbij het geschreven heeft: Het komt ons voor, dat deze reclame de grenzen der welvoeglijkheid ver overschrijdt en wij verzoeken Uwe Excellentie beleefd, ons verzoek bij den Minister van Waterstaat te ondersteunen en al dié middelen aan te wenden, welke tot inwilliging ervan kunnen leiden. - Tentoonstelling van reddingswezen en kustverlichting. In het Kurhaus te Scheveningen wordt een tentoonstelling gehouden op het gebied van het reddingswezen en de kustverlichting. welke georganiseerd is door het plaatselijk comité te 's-Gravenhage, gevormd tot het aanbieden van een huldeblijk aan de Noords- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij en aan de Zuid-Hollandqphe Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, ter gelegen heid van het honderdjarige bestaan van deze beide maatschappijen. De tentoonstelling geeft een beeld van de reddingsorganisatie en de veiligheidsmidde len langs onze kusten. Behalve inzendingen van de Reddingmaatschappjjen, is bet groot ste gedeelte der verzameling kustverlichting beschikbaar gesteld door 's Rijks proefstation voor de kustverlichting te Scheveningen en de verzameling reddingwezen door het Scheepvaartkundig Instituut en Museum te Rotterdam. Vóór den ingang tot de tentoonstellings zaal zijn eenige groote stukken opgesteld; die in de zaal geen plaats konden vinden, rul. een strandreddingboot met tractor van het station Scheveningen, een reddingvlot en het be kende toestel, dat aan het Stille Strand te Scheveningen gebruikt wordt om afgedreven baders te hulp te komen. In de zaal, die verlicht wordt door een lamp van 5000 kaarsen, versterkt tot 5.000.000 kaarsen door het lenzenstel, dat op den vuurtoren Brandaris te Terschelling ge bruikt wordt, zijn een groot aantal voorwer pen opgesteld onder leiding van den direc teur van het bovengenoemde Rotterdamsche musetim, oen heer Van Haersolte. In het midden van de zaal vindt men eeni ge reddingstoestel'len, die van de kust af wor den gebruikt. Voorts kan men een aantal modellen van reddingbooten bezichtigen, zoo jegens hem, Boehmer had. De koningin begreep er niets van; diacht, dat Boehmer nog geëxalteerd1 was door de vroeger ge dreigd hebbende verliezen en verbrandde het papier. Doch Mad. de Oampan, die al tijd een trouwe vriendin van Marie An toinette is geweest, moest, Boehmer ont moetende, enkele dagen later, van hem vernemen, dat de koningin hem toch wel eens antwoorden mocht; hem dien zij zoo veel schuldig was. Mad. de Oampan be greep er ook niets van*, ter bezuiniging werden in den laatsten tijd de reparaties aan Marie Antoinette's juweelen en edel gesteenten doof een1 kamerdienaar ver richt; de laatste rekening met Boehmer was vereffend. Zij vroeg verder na; kreeg verwarde verhalen ten antwoord1. De ko ningin, nu een weinig ongerust geworden, liet Boehmer roepen; deze liet doorsche meren, dat zijne mededeeling als zou het bewuste collier aan Oonstantinopel zijn verkocht, aan de koningin gegeven was, omdat rij dit zélve zoo igewenscht had. De zaak werd al onduidelijker en onduide lijker, totdat de naam van Rohan door Boehmer in verband met het collier werd genoemd. De ongerustheid van Marie An toinette nam toe; zij speurde de intrige van een haar aan het hof vijandige partij; zij vroeg zich af, waartoe dit alles kon dienen en wat in duisterheid1 achter haar om was «geschied. De koning, van een en ander op de hoogte gesteld, liet Rohan roepen. Op los se gronden geschiedde dit niet, want te voren was door Boehmer en Bassange een memorie ingediend, waarin de hun beken de feiten gerelateerd werden. Mocht men deze memorie gelooven, dan zou Rohan, op last van de koningin, het ooilier heb ben gekocht op voorwaarden van afbeta ling in porties ven HttlXkQQ francs. Rohan wel strandbooten als scheepsbooten, waaron der ?.g. zelfrichtende booten, dat zijn booten, die, wanneer ze door een golf worden omver geworpen, onmiddellijk weer haar vorigen stand hernemen. Hetzelfde systeem is ook toegepast bij motorbooten, welke evenals de stoomreddingbooten gebruikt worden op plaatsen, waar men van een haven uit in zee kan komen. Een model daarvan, de „In- sulinde". drijft in een bak water. Gedemon streerd wordt, hoe bij het omslaan, aan stuur boordzijde een tank vol water loopt, zoodat de boot we,er terug kantelt, waarna het water wegvloeit. Deze boot is in aanbouw en be stemd voor Schiermonnikoog; zij is een ge schenk van een Indisch comité. Het systeem is een uitvinding van den, Iheer Niestern te Delfzijl. Een ander model is de reddingboot, die zich voortbeweegt door het inzuigen van water aan de voorzijde en het uitstooten daar van aan de achterzijde. Een moeilijk vraagstuk hij het redden per boot is de bedreiging met vernieling van de boot door het slaan en stooten tegen het wrak. Men heeft dit proobleem trachten op te lossen, o. a. door het vlechten van mandwerk om de geheele boot. Het nieuwste systeem is het bouwen van een naadlooze stalen boot. Op het gebied van verlichting treft men op de tentoonstelling tal van modellen aan. Een klein model van den oudsten vuurtoren, den Terschellinger Brandaris, die in de 14e eeuw gebouwd1 is, en waarop in de middeleeuwen, op gemeenschappelijke kosten van Amster dam en Kampen een kolenvuur werd ge brand, trekt de aandacht De verschillende wijzen van verlichting, langs onze kusten toegepast, worden gedemonstreerd, o.a. het automatische licht van Stavoren, dat zichzelf in- en uitschakelt. Bij een defect aan de elec- trisohe leiding wordt, eveneens automatisch, een gaslicht ontstoken. De oontróle wordt daardoor zeer vergemakkelijkt Vermelding 1 verdient nog een schilderij van een der bekendste rampen aan onze kust, het vergaan van de „Renown" in 1887 bij Den Helder. Bij deze redding is de bekende Dorus Rijkers betrokken geweest. Toen hij dezer dagen bij de voorbereiding van de ten toonstelling een kijkje kwam nemen, w'st hij alle bi zonderheden nog op te noemen en aan te wijzen. De arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers. Donderdag heeft de Contactcommissie voor het mijnbedrijf opnieuw vergaderd. Nadat een onderzoeik van den Federa tieven bond van Arbeiders werkzaam in het mijnbedrijf om weder tot deze verga deringen te worden toegelaten, was afge wezen, werd voortgegaan met de behan deling van de voorstellen der werkgevers inzake loonen en arbeidsduur. Van den Ghristelijiken Mijnwerkers/bond; was een brief ontvangen waarin mededee ling wordt gedaan van de door dezen bij den Minister van Waterstaat ondernomen stappen inzake de vrachttarieven en het mijnrecht en waarin voorts aan de hand van verschillende cijfers getracht werd het bewijs te leveren, dat de voorstellen der directies niet noodzakelijk zijn. Van den kant der directies werd dit betoog uitvoerig bestreden; gewezen werd op en kele onjuistheden in de door den Christe- üjfcen Bond gemaakte becijferingen. Zoo maakt het bedrag, dat de doorsnee-loonen over het eerste halfjaar 1924 lager zijn dan die over 1923 niet 70 cent, doch slechts ongeveer 9 cent per ton steenkolen uit Eveneens bestreden de directies de juistheid eener door den Ned. Mijnwer- kersbond aangenomen motie, waarin be rekend wordt dat de mijnen over Juli nog minsten 1.60 per ton brutowinst hebben gemaakt Belde bonden verliezen uit het oog, dat de cijfers van één mijnonderne ming geen maatstaf kunnen zijn voor den toestandi der Limbuigsche mijnindustrie in haar geheel. Bij een bruto overschot van f 1.50 per ton trouwens, gesteld dat dit cijfer juist was, nauwelijks voldoende overblijven voor de noodzakelijke afschrij vingen en zou zonder winst moeten wor den afgewerkt In werkelijkheid is de toe stand aldus, dat eenige mijnen reedis over Juli 1924 met verlies hebben gewerkt. De afgevaardigden van dien Ghristelijfcen Bond spraken de (meening uit dat de te genwoordige moeilijkheden van voorhij- gaanden aard zullen zijn, in verband met 1 zou daartoe een eigenhandig ondertee kenden brief van de koningin getoond hebben, waarvan Boehmer aan zijn memo rie een afschrift toevoegde. Deze gege vens deden de zaak een zeer ernstige wending nemen; het ging nu niet alleen om intriges, het ging om oplichting, waar bij aan de koningin een haar weinig pas send© rol was gegeven. Rohan, door den koning ten hove ontboden, antwoordde, dat hij inderdaad het ooilier had gekocht; dat hem daartoe last was gegeven door een dame, genaamd gravin de la Motte— Valois, die hem een brief van de konin gin had doen zien. Op de verontwaardigde vraag Van de koningin, hoe hij kon den ken, dat zij hem, prins van Rohan, dien zij sedert acht jaren geen woord had toege voegd, Imet een dergelijke delicate op dracht zou belasten, begreep Rohan, dat hij bedrogen was, hij bood aan het collier te betalen, hij maakte zijne vercntschuldi- gingen. Men vroeg naar den brief, door Manie Antoinette eigenhandig aldus on derteekend: Marie Antoinette de Framce, en vroeg hem, of hij, zoo nauw aan het hof verbonden, niet wist dat vorstelijke personen op «die wijze nimmer ondertee kenen. Rohan verbleekte; hem werd nu ook een intrige duidelijk, waarin hij ten koste van een ander de dupe was gewor den. De koning gaf hem gelegenheid oma in een nabijgelegen kabinet een korten tijd te vertoeven en te zijner verdediging neer te schrijven wat hjj meende te kun nen aanvoeren. De prins deed het, maar maakte tegelijkertijd een klein snippertje papier gereed, bestemd voor den hem ver gezeld hebbenden heiduk, die nog op zijne bevelen wachtte; een snippertje papier be stemd1 voor zijn intendant en order ge- vènde om de papieren, op de zaak van het collier betrekkin hebbende; te verbranden. Eereteeken voor Zeelieden van de Handelsvloot.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9