NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA was? LANGS DONKERE PADEN BRILLEN- en PINCE-NEZ-REPARATIÊN. Eerste Blad. BUITENLAND J. HEI JLOO,v/h. FILBRI, Hr. 6828. DINSDAG 30 SEPTEMBER 1924. 62st« -JAARGANG r r&V 'i Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 PoetrGiroxekenlnar No. 16066. Sfrtt* -ï<\> Dingdag 80 Sept7.07 uur, Woensdag 1 Oct. 7.06 VOLKENBOND. Het protocol. De derde commissie dier Volkenbondsver- gadering begon Zaterdagochtend de eindbe- spreking over het definitieve rapport van .Benesj inzake de sancties en de ontwape ningsconferentie. Op een vraag van sir Ja mes Allen (Nieuw-Zeeland) verzekerd© Be nesj met de grootst mogelijke stelligheid, dat de rechtstoestand van Volkenbondsstaten, die het protokol niet zoudeu willen ondertee kenen, alsdan geheel blijft zooals deze op dit oogenblik volgens het Volkenbondsverdrag is. Het protokol geeft alleen rechten en ver plichtingen aan die Volkenbondsstaten, die het protokol ratifioeeren. Op een vraag van Paui Boncour omtrent de verhouding -tusschen Volkenbondsstaten die het protokol onderteekenen en staten huiten den Volkenbond antwoordde de voor zitter Politis, dat in het door de eerste com missie ontworpen gedeelte van het protokol een bepaling voorkomt, die hierin voorziet Indien een niet tot den Volkenbond behoo- rende staat weigert in een geschil met een staat die het protokol ratificeerde de arbi tragebepalingen van het protokol te aanvaar den, met ai haar, r chten en Verplichtingen en indien die ikb-Volkenbondsstaat dan vijandelijkheden begint, zullen alle staten die het protokol ratificeerden, de sancties van iederen aard tegen dien niet tot den Volkenbond behoorenden staat moeten toe passen. De-tekst der resolutie, die de derde com missie aan de voltallige Volkenbondsverga dering met betrekking tot het groote vredes- protecol zal voorstellen, is naar uit G-enève aan de „N. Rott. Cr-t." wordt gemeld, als volgt: De Volkenbondsvergadering, kennis ge nomen hebbende van het werk der commisi- sies ter uitvoering van de resolutie-iMac- Donald-Herriot van 6 September, begroet met de levendigste voldoening het ontwerp- protokol en besluit: ten eerste: aan alle Volkenbondsstaten de aanvaarding van dit protokol aan te bevelen; ten tweede: het protokol te openen voor de onmiddellijke ondterteekening door de ver tegenwoordigers der Volkenbondsstaten en het protokol open te laten voor de toetreding van alle andere staten; ten derde: de Volkenbondlsraad te verzoe ken, een internationale conferentie voor de wapeningsbeperking te Genève bijeen te "roepen als voorzien in het protokol; ten vierde: den Volkenbondsraad uit te raoodigen onmiddellijk een commissie te be noemen om de redactie vast te stellen van de wijzigingen in het Volkenbondsverdrag, be doeld in het protokol. De eerste commissie heeft Zaterdagmid dag een urenlange discussie gevoerd over een Portugeesch amendement, dat wenschte, dat in de considerans van het vredesprotokol een bepaling zou worden opgenomen, dat dit protokol niet slechts het grondgebied! der FEUILLETON. 19) door G. H. PRIEM. We spreken er nog wel eens over, zeide molenaarster, die bevreesd was dat de jongen gek zou worden, als zij er op doorging. Ja, maar dóór niet over, doe me dót plezierOf weet je wat, we zullen het straks aan Hein vertellen. Die gelooft toch alles! Hoe speelde ik vanmorgen? Goed! Erg zwaar, hé? Dat komt, ik had zoo'n kracht in mijn vingers. Dat kan je soms zoo hebben. Hij zei het zenuwachtig, kort afgebeten, zijn handen frommelden in zijn zakken, zijn pas mieer en meer versnellende. Wat zullen we de volgende week een plezier hebben! Met het feest, bedoel ik! 't Zal mooi wezen. Je had de kinderen moeten hooren zingen! Zingen? Schreeu wen doen ze. Ze lijken wel dol! Hoe har der hoe mooier, zegt de méést er. Ja, die wèet 't, die weet 'a. Hè, heb je 't óók zoo warm, vrouw? Geen antwoord krijgende, stond Teunis stil en keerde zich om. Hij hoorde de mo- lenaarsvrouw nu vlak bij zich en wachtte. Warm, hè? zei hij. Ti Wist niet, dat je achter was. Je vliegt over den weg, Teunis. Ik staten, maar ook de onder hun souvereiniteit staande grondgebieden tegen aanval beoogt te beschermen. De Portugeesche gedele geerde wilde door dit amendement duidelij ker doen uitkomen, dat ook het koloniale bezit der staten moet worden geëerbiedigd.' Het amendement werd 'bestreden door Sir Cecil Ëurst en Mr. Limburg, die erop we zen, dat de betrekkingen- tusschen het moe derland en zijn overzeesche bezittingen zoo verschv den zijn, dat deze niet alle onder de redactie van het Portugeesche amendement zouden vallen. Loucheur stelde uitdrukkelijk vast, dat verwerping van het Portugeesche amende ment allerminst beteekent, dat het koloniaal gebied niet in gelijke mate als" bet moeder land door de bepalingen van dit protokol be schermd wordt. Het. Portugeesche amendement werd hier op met 21 tegen 7 stemmen verworpen. Op voorstel van Sir James Allen (Nieuw Zeeland)wordt aan de Volkenbondsverga dering niet meer de aanneming van bet pro tokol aangeraden, doch slechte het ernstig in overweging nemen daarvan. In de conside rans tot de resolutie is gelukkig de verkla ring, dat de Volkenbondsvergadering met groote voldoening het protocol begroet, blij ven staan. Genève, 27 Sept. De ontwapeningsoom- missie heeft in een nachtelijke bijeen komst haar arbeid ten einde gebracht en in overeenstemming met het rapport van Benesj de bepalingen van het protocol no pens veiligheid en ontwapening goedge keurd. De belangrijkste wijziging was die wel ke op verzoek van jonkheer Loudon en zijn Scandinavische collega's was aangebracht, waardoor in het rapport thans de volgen de passus is opgenomen: „In den loop der beraadslagingen over hét sanctiestelsel hebben eenjge gedelegeerden verklaard, dat hun landen zich in een bijzonderen toestand bevinden wegens hun aardrijks kundige ligging of den toestand hunner bewapening. Zij wenschen naar de nxate van de voor hen bestaande mogelijkheden samen te werken in het weerstaan van aanvalshan- delingen, doch zij vestigen de aandacht op de bijzondere omstandigheden waarin hun land zich bevindt Ten einde met dien toestand rekening te houden hebben wij aan alinea twee van artikel twaalf een toevoeging aangebracht, die nauwkeurig den stand van zaken aanwijst en dien. bij- zonderen toestand van die landen preci seert." Zooals men weet is deze toevoeging in artikel twaalf van het protokol Donder dag aangebracht naar aanleiding van het Deensche amendement waardoor verband gelegd wordt tusschen den algemeenen plicht tot loyal# en doeltreffende mede werking aan de sancties en den btjizonde- ren toestand van een staat uithoofde van diens geografische hoging of den bijzon deren toestand van zijn nationale bewape ning. De N. R. Ot. schrijft: Terwijl de eerste commissie te Genève thaps gereed is gekomen met de artike len van het protocol die betrekking heb ben op ontwapening en veiligheid; zijn in de derde commissie dé moeilijkheden, ontstaan door het verzet van Adatci (Japan), nog niet uit den weg geruimd. Men weet dat Adatci Vrijdag aan is geko men met een amendement op een van de artikelen, waarbij bij klaarblijkelijk het doel nastreefde, dat een mogelijk ge- kan je niet bijhouden. Wat scheelt je toch? Straks loop je nog de sloot in of ergens tegen aan. O neen, lachte hij, geen nood! Ik voel 't dadelijk als ik in 't gras stap. Ik heb heel recht igeloopen, dat weet ik zeker. Kijk, hier rijden de wagens altijd, zie je wel? De steenen zijiLweg-gezakt. Nu, daar moet mijn linkervoet altijd naast blijven. Neen, ik loop de sloot niet in en als ik die in liep, hmoch.maar die is toch zoo goed als droog. Zou'je 't erg vinden als je dood was, vrouw? Hij liep nu langzamer en scheen weer tot bedaren te komen. Als ik dood wès? Och, dat weet Ik niét, Teunis. Maar dood góan, dat doet geen mensch graag! Dood gèan, ja, dat is 't. Als de men- schen leven, zijn ze te lui om dood te gaan; dat is nu net als dat je 's avonds voor 't huis zit op een stoel en ze komen je zeggen dat 't tijd is om naar bed te gaan. Dan 'ben je eigenlijk te lui oim op te staan. Maar lig je eenmaal in je 'bed, dan voel je toch dat je 't daar voel heter hebt. Je 'bent zoo'n vreemde jongen altijd. Vertelt de domlné zulke gekke dingen? De dominé? Er klonk iets in zijn stem dat naar verachting zweemde. De dominé zal wel wijzer wezen, en bovendien.die ziet niet verder dan zijn neus lang is. Menschen, die zien, heb ben geen tijd om te denken. Ik geloof dat er ©en wagen aankomt. Neen, er komt niets aan. Er komt er een aan, dat weet ik ze- Ingesonden MedrtfeeUng. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor alle soorten schil van Japan met een van de Volken- bondsstaten (b.v. het Australische «e- meenebest) over een immigratie-wet van der-gelijken inhoud als de Amerikaansche ,jla ndverhuizerswetgevtng niet definitief 'zou zjjn afgedaan met een verklaring van het Haagsche gerechtshof, diat die immi gratie-wetgeving uitsluitend tot de be voegdheid van den Staat die haar uitvaar digt, behoort en dus geen onderwerp van internationale arbitrage kan uitmaken. Japan wenscht dat de Volkenbondsraad dan nog zou moeten trachten, de partijen te verzoenen. Nog altijd zoekt men nu een f< om aan dit bezwaar van Japan te komen. Japan heeft tegenover de mogelijkheid dat de uitsluitende bevoegdheid) van de eene partij erkend zou worden, het geval gesteld dat de uitoefening van die be voegdheid „de eer en de belangen" van de andere partij zou kunnen aantasten. Zonder met zoovele woorden genoemd te zijn is thans de voor Japan zoo belang rijke kwestie van hét weren van zijn on derdanen als landverhuizers in het geding gekomen en aangezien daarbij steeds het Oosten met het Westen in conflict dreigt te komen, zal er heel wat staatsmanskunst noodig zijn, om het protoool over deze ge vaarlijke klip heen te krijgen. Genève, 29 September. De Raad heeft heden een zitting mat gesloten deuren gehouden, welke werft bijgewoond door Loucheur, Politis en Sir Cecil Hurst. Besloten werd, dat een beperkt comité, bestaande uit een lid van den Raad en verschelden juristen er zich toe zou zet ten een verzoenende formule te vinden; Dit comité vergaderde van half vijf tot zeven uur. Volgens verstrekte inlichtingen zijn de groote lijnen voor een regeling gevonden ep behoeft alleen nog de definitieve tekst te worden geredigeerd. ker. Wanneer gaat Geertje nu naar school? Hij scheen er behoefte aan te hebben zichzelf te geeselen inet de gedachten aan het meisje en met alles wat hem met be trekking tot haar onaangenaam kon zijn. De "eerste week van Septeanibor. Ik zou, als we thuis komen, maar een uurtje gaan slapen^ je ziet er uit of je koorts hebt. Koorts? Ja, dat kan wel 'k Zal kou gevat hebben, 't Tocht op 't orgel. Weer liepen ze voort, zonder te spre ken. De molen kwam in 't gezicht. We moeten er gauw wezen, zei Teunis. Ik zie toch den molen al. Daar komt toch een wagen aan. Ga wat op zij! Sanderbuur, hè? Hoe weet je dat? Aan 't piepen van 't rad. Maar er zijn toch meer wagens, waar van een rad piept. Ja, maar niet zóó! Samen! zei de boer, die voorbij reed. Warm, hè? Verschrikkelijk, zei de molenaarster, 'k zal 'blij wezen als we thuis zijn. En ik! zei Teunis. 'Een minuut of wat later was hun wensch vervuld. Geertje was in de kamer toen zij bin nen kwamen. Ze had koffie gezet en was bezig de kopjes vol te schenken. Ik moet geen koffie, zei Teunis, ik ga wat naar boven. Ik geloof nu ook dat ik koorts heb. Maar een kopje koffie doet je mis schien goed, noodigde de imolenaarster, del in vrouwen en kinderen zal tot diit doel worden gewijzigd) en uitgebreid Verder heeft de Vergadering kennis ge nomen van het rapport van generaal Ma- rinis (Italië) over de controle op den inter nationalen handel in wapens en munitie en op de particuliere fabricatie van wapenen Zij heeft den Raad opgedragen zoowel aan de staten-leden als aan de niet-leden van den Volkenbond het ontwerp-conventie, daar omtrent door de tijdelijke gemengde oom missie uitgewerkt, voor te leggen. De Raad zal bedoelde regeeringen K ragen of zij bereid zijn aan een conferentie deel te nemen, waar dit ontwerp-conventie zal worden behandeld. Voorts heeft zij den Raad verzocht maat regelen te nemen voor bet ontwerpen van een conventie nopens de particuliere fabri cage van wapens, hetwelk als grondslag van besprekingen op voornoemde internationale 'conferentie zou kunnen dienen. Aan de re geering dei: Ver. Stóten zal worden verzocht deel te nemen aan de voorbereiding van de bedoelde conventie. Vervolgens heeft de Vergadering kennis genomen van het rapport van Skrzynski (Polen) over de bereiding van stikgassen-. Hieromtrent beeft zij een motie aangeno men, om de aandacht van de openbare mee- ning der wereld te vestigen op de noodzake lijkheid om voor alles de oorzaken van oor logen door vreedzame bijlegging van con flicten te voorkomen en het vraagstuk van de veiligheid op te lossen, opdat de volken niet in de verleiding komen hun ekonomi- sche, industrieels en wetenschappelijke krachten te bezigen voor den aanmaak van oorlogswapens, die de menschheid met de grootste gevaren, bedreigen. Het ontwerp voor de instelling, welke de geallieerde commissies van toezicht zal moe ten vervangen, is thans opgesteld. De 10 landen,-vertegenwoordigd in den Raad, zul len lid zijn van de commissie' van toezicht. Uitzondering wordt dienaangaande evenwel gemaakt voor een ex-vijandelijk land (be- doekf is een van de centrale mogendheden), dat de9l mocht komen uitmaken van den raad. Daar de raad meestal wel onzijdigen (bedoeld is landen, die geen deel hebben ge nomen aan den jongsten oorlog) bevat, zul len deze dus )n de commissie vertegenwoor digd zijn. Mocht bij uitzondering eens geen enkele „neutrale" deel van den raad uitma ken, dan zal er een aangewezen worden om met raadgevende stem deel van dé oommissie uit te maken. Hetzelfde geldt voor de landen, die aan de ex-vijandige staten grenzen. Het toezicht zal permanent zijn, in dien zin, dat de raad ten allen -tijde het houden van een onderzoek kan voorschrijven. De Fransche onderhandelaars zijn van oordeel, dat dit plan Frankrijk en zijn bond- genooten aan waarborgen het hoogste geeft wat beschikbaar is. Maandag hebben, de Duitsche ambassa deurs e<n gezanten bij de in den Volken bond vertegenwoordigde magendheden de Duitsche nota ov-er d'e aansluiting van Duitschiand' bij den Volkenbond over handigd. Naar het heet, is de ©enige voorwaarde, die van Duitsche zijde voor de toetreding tot den Volkenbond wordt gesteld, de eisch, dat Duitschiand een permanenten zetel in de Assemblée zal krijgen. De ver schillende vragen van Duitschiand, die reeds zooveel stof hebben opgeworpen, hebben in hoofdzaak betrekking op de Opper-Silezische quaestie, het Saar-pro- die innig medelijden met den blinden jon gen had. Neen, dapk ja Ik moet niets. Hij sloop de deur uit, de trap op, naar zijn kamertje. Wat'is dat toch een lamme boel met Teunis, zei de molenaarster tegen Hein, die aan 't raam zijn pijpje zat te rooken. Wat zal k zeggen? «zei de bondgenoot van den blinde. Hoe meen je dat? 'k Weet niet hoe 'k uit moet leggen, maar.zie je, ik bedoel, als de meester er niet tusschen zat. Hij schijnt het land aan den meester te hebben. Ik zou liegen, als ik vertelde van niet. En waarom dan toch? vroeg Geertje, doende alsof zij niets begreep en niets wist. Och, haalde Hein de schouders op, och, wat igeeft t, al weet je dat nou! Laten we maar een kopje koffie ne men, zei de molenaarster. Als hij geslapen -heeft, zal hij wel beter wezen. En als 't niet anders wordt, dan.dan moet hij maar hier vandaan. Met die -gekke kuren kan ik niet opschieten. Geertje zag haar moeder verwonderd aan. Teunis weg? Teunis ergens anders heen? Maar dat was niet mogel'ik. Hoe bedoel je dat, moeder? vroeg ze zacht. Wel, dat hij dan weg moet, een an der kosthuis op moet zoeken. Och kom! Je doet waarachtig net als hijzelf. Toen ik het hem vertelde, dacht hij ook dat ik gekheid maakte. bloem, de militair© controle eni diergelijke aangelegenheden, die voor Duitschiand van bijzonder belang zijn en waarvan het weten moet of et uitzicht bestaat, dat zij bij zijn toetreding in een voor Duitsch iand gumstigen zini geregeld zouden kun nen worden. Het karakter van voorwaar den hebben deze vragen echter niet Georgië en de Volkenbond. Genève, 27 Sept De afgevaardigden van de nationale regeering van' Georgië heb ben tot den Volkenbondsraad een nota gericht waarin zij toepassing op het gie- beurde in Georgië vrag.m van art 17 van het Volkenbondsstatuut hetwelk tus- schenkomst van den Bond, voorziet inge val van een conflict tusschen twee staten, die geen lid1 van den Volkenbond zijn. Zij voeren aan dat het conflict tusschen Geor gië en Sowjet-RusLand wel degelijk een oorlog tusschen twee staten 1& DUTT8CHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het congres van de Duitsche Volkspartij' te Berlijn zich heeft uitgesproken- voor opneming van de Duitschnationalen in de regeering. Het con gres heeft zich hiermee aangesloten bij' het besluit van het bestuur van de rijksdaggroep der partij, dat dezer dagen vermeld is. De „Lokal Anzeiger" wijst er op, dat de volks partij hiermede haar 'belofte aan de Duitsch nationalen, welke hij de behandeling van de Dawes-wetten gedaan is, na is gekomen. Het blad is van meeroing, dat de houding van de sociaal-democraten de vervulling van Wirth's ideaal van de groote coalitie onmogelijk maakt en ziet in samenwerking van demo craten, centrumpartij, volkspartij en natio- nal-en het eenige middel om tot een krachtige regeering te geraken. De moordenaar van Erzberger. De kamer voor uitleveringszaken van het gerechtshof te Boedapest heeft het verzoek der Duitsche regeering ln behan- delig genomen om uitlevering van Hein- rich Schula-Foester. De genoemde kamer heeft vastgesteld, dat de gearresteerde, zich Heinrich Foester noemende, Duitsch onderdaan, indentiek is met Heinrich Schulz, die wegens moord op Erzberger Ingezonden Mededeellng. HOEDT U BIJTIJDS. Kou, tocht, griep, koorts enz. veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nie ren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen: de huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleg gen. Dan is het tijd om een niergenees middel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Fosterts Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen- voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goeden bloeds omloop. Leef op verstandige wijize. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken, 1.76 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Heb je 't -hem dan gezegd, moeder? Zeker. Hij brengt jou en zichzelf in de war met zijn malle kuren. Je zou bij alles wat je deed op 't laatst moeten gaan vragen, of hij 't goed vond. Eerst mocht je geen schooljuffrouw worden, nu zou hij misschien willen dat je voor dit feestje be- dankt'had.'t Is èl te mal. Goed als 't je vader was of je -broer! Waarom is -hij niet net als vroeger? Toen was 't een aar dige bedaarde jongen, waar ieder ineê op had. Dat was hij wel gebleven als maar niet de meester. Hein voltooide zijn zin niet. Eenigszins bits viel de molenaarster hem in de rede. De meester! De meester! Neen, Teu nis is de schuld van alles. Hij heeft ver beelding gekregen, hij zou alles graag naar zijn hand zetten, hij zou misschien nog wel willen dat ik Geertje.Maar nu is 't genoeg; ik heb er tenminste ge noeg van. Ze trok met een nijdigen ruk een stoel naderbij en ging zitten. Schenk nog maar een kopje in, Geert! Ook nog een kopje, Hein? Als 't je blieftt, zei de knecht, zijn kopje bijschuivende. Teunis' naam werd niet meer genoemd. Een half uur later ging Hein naar bo ven, 'kwansuis om te zien of het luik wel gesloten was. Toen -hij voorbij Teunis' ka mertje kwam, hoorde hij den -blinde snik ken. (Wordt vervolg.I). HELDERSCHECOURANT AJBONNEMEMT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING Helderwbe Courant fl.60; fr. p. p. binnenland 12.—, N«d. O. en W. Indiö p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondageblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad re®p. f 0.96, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6<ct. ADVBRTBNTIBN: 20 ct. p. regel (galj&rd) Ingez. meded. (kolom/breedte ale redacüon. tCkst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regele 40 ct., elke regel omeer 10 ct.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 «t. p. adv. extra). Bewljeno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen; De Algemeene Vergadering heeft kennis genomen van het rapport over het voorstel van senator Ciraolo nopens de stichting van een internationalen hulphond' voor door ram pen bezochte bevolkingen, en besloten een commissie te benoemen, die de middelen zal onderzoeken om het plan-Ciraolo te verwe zenlijken en de grenzen zal vaststellen, waarbinnen de voorgestelde bond zijn arbeid zal hebben te verrichten. De vergadering heeft zich vervolgens bezig gehouden met de kinderbescherming en be sloten het werk, tot dusver verricht door de Int. vereeniging voor kinderbescherming te Brussel, voortaan op te dragen aan het Vol kenbondssecretariaat. D© werkkring der commissie voor de beteugeling van den han- Het toezicht op de bewapening. Duit8Chland's toelating tot den Volkenbond.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1