LANGS DONKERE PADEN „KUNST AANHETyOLK". Eerste Blad. BUITENLAND Hr. 6920. DONDERDAG 2 QCTOBER 1924. 62ste JAARGANG Donderdag 2 OotT.04 uur. Vrijdag I7.02 VOLKENBOND. Donderdag is met de Japansche dele gatie evereenstemming bereikt aangaan de art. 6, tegen welke oorspronkelijke re dactie Japan zich verzet had. Naar aan het HbL wordt gemeld, gaat de in petit comité gevonden, vervolgens in het subcomité en de volledige juridi sche commissie unaniem goedgekeurde oplossing iets minder ver dan het oor spronkelijke Japansche amendement. Aan het desbetreffende artikel van het proto col is nu toegevoegd, dat als een geschil door het Hof of den Raad erkend is te vallen binnen de uitsluitend nationale competentie en dus volgens de oude bepa lingen geen verdere voortgang aan de arbitrage gegeven mocht worden, niette min de Raad of de Assembiée aan de si tuatie aandacht mag wijden overeenkom stig artikej 11 van het Pad Tevens is wijziging aangebracht in het artikel be treffende de aanwijzing van den aanval ler. De veronderstelling, dat de staat, dlie na bovenbedoelde erkenning van Hof of Raad tot oorlogsdaden overgaat, aanval ler is, zal slechts gelden, zoo die staat de quaestie niet onderworpen heeft aan artikel 1L Artikel elf van het Pact bepaalt uit drukkelijk, dat iedere oorlog of oorlogs dreiging, om het even of daarbij al dan niet een der leden van den Volkenbond rechtstreeks betrokken is, den geheelen Volkenbond aangaat en dat deze maatre gelen moet nemen geschikt om den vrede der naties doeltreffend te waarborgen. In een dergelijk geval roept de secretaris generaal onverwijld den Raad bijeen op verzoek van elk lid van den Bond. Bovendien wordt verklaard dat ieder lid van den Bond het recht heeft vriend schappelijk de aandacht der Assembiée of van ,den Raad te vestigen op iedere om standigheid in staat de internationale betrekkingen te beïnvloeden, welke dien tengevolge dreigt den vrede of de goede verstandhouding tusschen de naties, waarvan de vrede afhangt, te verstoren. De rapporteur Politis betoogde, dat deze wijziging niets afdoet aan de solidi teit van het protocol of van de waarbor gen, welke de staten er in hopen te vin den voor hun veiligheid. Adatci verklaarde dat de Japansche de legatie de oplossing, mits unaniem aange nomen, aanvaardde, hoewel hij nog niet daartoe gemachtigd was door zfln regee ring. Aan het eind der vergadering prees Louoheur bij de dank- en huldebetuigin gen speciaal de juridische scherpzinnig heid' van mr. Limburg, terwijl de voor zitter ook aan prof. Van Hamel, dep di recteur der juridische seotie, hulde bracht. De behandeling van het protocol in de Assemblee. Gisterenavond werd aan het „Hbl." ge- 'meldi: Heden was het eindelijk de groofce dag der Assemblee: de aanbieding van het protokol inzake arbitrage, veiligheid en ontwapening. De tribunes waren weer overvol, gelijk de eerste dagen. Politis en Beniesj rapporteerden; beiden waren zeer vermoeid, hun voordracht was matter dan,' gewoonlijk: Na toelichting van heit protokol oogstten beiden een ovatie. FEUILLETON. door G. H. PRIEM. X. Het was even vóór tweeën, dat Geertje den volgenden dag den molen verliet, om zich naar de school te begeven, waar zij, volgens de afspraak van Zaterdag, den meester zou vinden. Zij zelf had niet geweten, of zij aan de uitnoodiging hem bij het versieren be hulpzaam te zijn, gevolg zou geven, of niet. Haar modelijden met den blinde was tot sympathie gestegen en haar beter ge voel leed moer dan haar trots zich ge streeld voelde. Ze had hem 's morgens maar even ge zien en 't was haar opgevallen hoe bleek hij was, hoe ongelukkig hlji er uitzag .'t Scheen dat hij mager was geworden, dat zijn kleeren hem veel te wijd aan 't lijf zaten. Zijn stap was weifelend, zijn hand onzeker en zijn stern had niet meer den helderen -prettigen klank van vroeger. Hij leek ouder geworden te zijn, veel ouder. Zijn gansohe wezen sprak van le vensmoeheid, van onverschilligheid om trent hetgeen met hem zou gebeuren. Noch Geertje, noch haar moeder scheen M te 'bemerken. Hij at en dronk stil een klein gedeelte van wat voor hem bestemd Ingezonden mededeellng. WOORDEN BRAMLAGE'S MAAR DADEN. 20 GOEDKOOPER. KIJKERS WORDEN KOOPERS. Zeventien sprekers waren ingeschreven. De eerste was jhr. Loudon, die onder applaus de tribune besteeg. Hij herinnert er aan, hoe hij heit vorige jaar denzelfden rapporteur Benesj moest bestrijden, wijl het waarbbrg- verdrag, d'at slechts de veiligheid op het oog had en de beperking der bewapening op den achtergrond1 stelde, onaannemelijk was. Thans heeft men ingezien, dat het waar- borgverdrag niet aain het doel beantwoordt. Het nieuwe plan.' koppelt de drie begrippen aaneen en opent den weg. tot ontwapening. Dat is een geweldige vooruitgang, te dénken aan de evolutie van het denkbeeld, dat oor logen slechts voorkomen kunnen worden door de verplichting van vreedzame oplos sing van geschillen. Loudon roemt de uitwerking en de inge nieuze definitie van „aanvaller", waarvoor hij hulde brengt aan de juristen en dn het bizonder aan den niet-junst Loucheur. De heer Loudon legt er den nadruk op, dat de staten' zelf den omvang hunner deelneming aan die militaire sancties bepalen en meester blijven over hun- eigen strijdmacht. De spe ciale accoorden hebben een geheel ander ka rakter gekregen, voorzoover zij nog blijven bestaan. De wil tot beperking der bewape ning blijkt uit de voorgeschreven conferen tie, waartoe ook ndet-leden van den Volken bond genood'igd' worden. Loudon schijnt te betreuren, dat hij niet gelijk andere delegaties thans reeds teekenen kan, maar hij belooft de aanneming warm aan te bevelen, al heeft de Nederlandsche delegatie eenige aarzeling gehad sedert de jongste wijzigingen. Hij houdt rekening niet. de mogelijkheid, dat bij nadere beschouwing niieuwe quaesties zullen rijzen en de ratifi caties vertraging ondervinden. Wjj zijn nog slechtó in de eerste faze, maar het beginsel kan niet meer aangetast worden en deze Assembiée heeft den grootsten vooruitgang gebracht voor vermijding van oorlogen, Spr. herinnert aan de groote kampioenen voor den vrede, in het bizonder Oecil (luid ap plaus). die zeker de eerste zal zijn zich over dit resultaat te verblijden. Het hangt nu slechts van de regeeringen af, er een werk van te maken, dat de wereld nooit vergeten zal. i Na Loudon sprak Briand. Frankrijk ls bereid te teekenen zonder eenige reserve. Dit oogenblik is voor Briand, wiens ge dachten uitgaan naar Bourgeois, het kost baarste en ontroerendste van z'jn politiek leven. Het ware Frankrijk ls, alle laster ten spijt, vredelievend en bewijst zulks door zijn houding hier. Het weet, dat elke oor log vreeselflker is dlan de vorige en dat zoowel overwinnaars als overwonnenen,er overwonnen uitkomen. Flankrijk is daar om volkomen bereid tot deelneming aan de aanstaande conferentie, al zullen haar problemen wellicht moeilijker zijn dan die welke hier te overwinnen waren. Bij de voortzetting der discussies spra ken nog Parmoor, Scialoja, Quinones en Hyimans. Parmoor deed o.a. opmerken, dat het gerucht als zou Engeland zijn vloot ter beschikking stellen, natuurlijk absurd was, maar bet zal alle verplichtin gen uit het pact en het protocol nakomen. De zitting zou gisteravond en heden ochtend nog gewijd zijn aan het vredes- protoool van Genève. Van middag heeft was en ging toen naar den imolenomloop, waar hij zich liet neervallen op het eerste het beste plekje, dat eenigszins in de schaduw lag. Het gevaar van door de molenwieken worden gegrepen, telde hij blijkbaar niet, want op twee passen af stands gierden de reuzenvleugels door de lucht. De ellende van den blinden Jongen had Geertje weemoedig gestemd en wanneer zij zich geheel door haar gevoel had laten leiden zou zij hem hebben opgezocht op een eenzaam plekje, hem de bleeke wan gen hebben gestreeld met haar kleine handen, en hebben gezegd: „Treur maar niet, Teunis, ik ga niet naar de school, ik blijf hier, bij jou, en ik zal je wat voor lezen, of we zullen wat samen praten." Maar haar moeder zag den blinde met heel andere oogen aan. 't Was zooals zij gisterengezegd had: Ze had nu genoeg van die malle kuren. Ze begreep niet wat die jongen zich in het hoofd had gehaald. Wat kon er van hem en Geertje worden? 't Was immers èl te dwaasl Ze zag zeer goed dat bet meisje stil was en ondtr den Indruk van -Teunis' droefheid, Iets wat juist niet ge schikt was om haar milder ten opzichte van den blinden jongen te stemmen, 't Zou wat moois zijn, als baar dochtertje verliefd ging worden op iemand, die niet eens in staat was ooit voor zichzelf te zorgeni Ze moest met ruwe hand ingrijpen en aan alles voor goed een eind maken vóór het te laat was. Geertje moest naar de school, moest naar het feest, moest meédoen aan alles, wat maar mogelijk was om haar afleiding de verkiezing der Raadsleden en de slui ting plaats. Nu Duitschland niet toegetre den lis, wordt een herkiezing van* al]jö af tredenden verwacht De quaestie van Mosoel. Men meldt dat de Mosqelquaeatie een belangrijke stap is verder gekomen* zooals heden bleek in de vergadering yam den Raad. Engeland heeft zijn standpunt, dat het slechts onl de regeling van de noordelijke grens ging, prijsgegeven en erkent het recht van den Raad elke grens lijn tusschen Irak en Turkije te trekken, welke hij nuttig acht en verklaart bij voorbaat de beslissing aan te nemen. Te genover deze groote Engelsche concessie verklaarde Turkije zich' eveneens .bereid de aanbeveling van den Raad tp aanvaar den ,ook al wórdt deze niet met unanimi teit genomen. De Raad, zal nu een com missie van onderzoek en advies benoe men, ter voorbereiding der 'beslissing van den Raad. Wat de grensincidenten betreft, zal de Raad beide partijen uitnoodigen allen in vloed aan te wenden het statut quo te doen eerbiedigen. DUITSCHLAND. De betaling der schadevergoeding. Volgens de bladen is het bedrag van 83 millioen goudmark, dat Duitschland in gevolge de overeenkomst van Londen over de maand September aan schadever goeding heeft te betalen, niet alleen stipt voldaan, maar zelfs overschreden, zoodat er een aanzienlijk overschot waa De eer ste termijnbetaling over October, ten be drage van 14 millioen, is reeds ter be schikking gesteld. Ontbinding der maritieme controle commissie. Daar alle ontwapeningsquaesties, voor zoover zij op de marine betrekking heb ben, zijn opgelost, zal de ir>tergeallieerde marine-oontróleoonamistós» ingevolge be sluit der Ambassadeursoonferentie met ingang van heden worden ontbonden., Diefstal van schilderijen. Naar het Wolff-bureau uit Düsseldorf seint, is aldaar in de „Stödtische Kunst- halle" een groote diefstal gepleegd, waar bij acht kostbare schilderijen uit de lijsten werden gesneden. Er zijn bekende stuk ken van Böcklin, Max Liebermann, Gau- tier en anderen onder de ontvreemde. Ernstig spoorwegongeluk. Mainz, 1 Oct. Hedenmiddag is een per sonentrein uit Worms op den sneltrein uit Bazel geloopen, die tengevolge van het breken van een as genoodzaakt was te stoppen in de tunnel tusschen het Centraal- en het Zuiderstation. Vier 'of vijf wagens werden getelesco- peerd. Tot nu toe zijn zes dooden, zes zwaar en eeniige lichtgekwetsten gevon den. Het traject bevindt zich op het oogenblik nog in bedrijf bij de Fransdhe regie. Het reddingswerk in de tunnel gaat met de grootste moeilijkbeden gepaard. RUSLAND. Opnieuw hongersnood. Berlijn, 1 Oct. Volgens te Moskou ge- te bezorgen, om haar gedachten en gevoe lens een andere richtig te geven. Is 't nog geen tijd voor je? vroeg ze een minuut of tien voor tweeën, toen. ze zag dat het meisje nog geen aanstalten maakte om te vertrekken, 't Kan nog wel, was 't antwoord. Zou 'k wel gaan, moeder? Zeker, moet Je gaan. Je hebt het toch beloofd'? 't Zou in 't geheel niet mooi van je wezen iemand teleur te stellen, aan wien je zooveel verplichting hebt. .Wat heeft de meester niet voor Je gedaan om je door je examen te helpen en wat kèn hij nog voor je doèn? En zoo ging het meisje even vóór twee- en naar de school. De meester was er al. Bij een stapeltje vlaggen en wat dennetakken stond hij en stak zijn pijpje aan. Toen Geertje binnenkwam begon hij te lachen en zei: 't Doet me plezier, dat Je me komt helpen. Ik, was een oogenblik bevreesd, dat je niet zou komen. Waarom niet? vroeg het meisje. Och, zoo maar! Teunis keek zoo zuur, toen ik het Je vroeg. Ze haalde de schouders op. Is er niet meer groen? vroeg ze. De jongens brengen nog. Ze kunnen ieder oogenblik hier zijn, maar we be hoeven riet op hen te wachten. Wat zou je er van zeggen, als we eens twee vlag gen langs de deurposten hingen, zoo'n beetje in elkaar gefrommeld natuurlijk, en wat groen er tusschen? Dat zal wel goed staan, denk lk. "k Geloof het ook. Als ik nu op het trapje ga staan, ^11 jij ze me dan aan- puhLioeerd officieele statistieken van de sovjet wordt in Oefcrajiene weder een door 8.000.000 zielen bewoond gebied door hongersnood geteisterd. NOORWEGEN. Een dynamletaanslag in het paleis van justitie te Chiistlanla veredeld, Chxistiania, 1 Oct. Hedenmiddag vond men in den kelder van het het paleis van justitie onder de bureaux van het parket een pakje, dat ongeveer 1 kg. dynamiet bevatte. Aan h&t pakje was een lont be vestigd, waarvan, reeds een deel was af gebrand. HONGARIJE De uitlevering van Schulz. Naar 't Boedapester bladi „Az Est" meldt, heeft de Senaat na langdurige de batten besloten, de uitlevering van den moordenaar van Erzberger, Schulz, niet aan te bevelen. De beslissing ligt thans bij den Hon- gaarschen minister van Justitie. Daar echter het O. M. zich op aanwijzing van den minister van Justitie tegen uitleve ring verklaarde, kan nu wei aangenomen worden, dat de minister in zijn defini tieve beslissing de uitlevering zal weige ren. ALBANIË. Ten strijde tegen de Serviërs. Rome, 80 Sept. De „Tribuna" meldt uit Bari: De Albaneezen van alle standen on van eiken leeftijd hébben do wapens op gevat en zijn opgerukt naar de punten van het betwiste gebied, welke de laatste dagen zijn bezet door Servische troepen en Montenegrijnsche benden. Een bloe dige botsing tusschen Albaneezen en Ser viërs heeft plaats gehad te Selza, dat de Serviërs moesten ontruimen. De Serviërs trokken terug op Vermoeaji, waar z}j zich hebben verschanst. MAROKKO. SJesjoean door de Spanjaarden bezet. De Spaansche troepen zijn Sjesjoean binnengetrokken, bijkans zonder veriie- Zen te lijden. In de zone van Larasj wordt hevig ge vochten met zware verliezen aan belde zij den. Schoten op de auto van Primo de Rlvera gelost Op den weg tusschen Tetoean en Sjes joean werden schoten gelost op de auto, waarin generaal Primo de Rivera en de officieren van zijn generalen staf zaten. De inzittenden bleven ongedeerd, doch de auto werd ernstig beschadigd. ARABIE. De strijd om Mekka. Dé Egyptische bladen melden dat de Wahabieten, na Emir Ali te hebben ver slagen, naar Mekka oprukken en dat ko ning Hoessein en zijn ministers naar Djeddah zijn gevlucht. De vertegenwoordiger van Hedjas te Ca'iro heeft echter telegrafisch bericht, ontvangen dat koning Hoessein en zijn regeering zich Maandagavond nog te Mekka bevonden en dat de Wahabieten, ofschoon zij door troepen van Hedjas werden verstrekt, nog niet naar Mekka oprukken. Indien zij echter tot den op- marsch mochten besluiten dan wordt de val van Mekka als zeker beschouwd'. De strijd om Mekka. Londen, 1 Oct. Het laatste officieele nieuws meldt dat Mekka geheel aan de Wahabieten is overgeleverd. Koning Hoessein blijft weigeren de Heilige stad te verlaten. rfVEREENIGDE STATEN. Vergoeding voor Lusi tan 1 a-slach to f f ere. De Duitsch-Amerikaansche gemengde oommissie voor ooriogsvorderingen heeft, geven? Hij. stak ^éen handje vol spijkers terzij in zijn jaszak, nam den hamer en klom het trapje op. Zie zoo, zei hij. Geef er nu maar één hièrl Geertje reikte hem de» vlag aan. Heel even omspanden zijn vingers haar kleine hand terwijl hij tegen haar lachte. Ze bloosde even, lachte verlegen terug, deed een halven stap achteruit, om beter te kunnen zien wat hij deed. Hij zocht waar het midden was hoven de deur, de vlag over zijn schouders ge slagen, en dreef een spijker halverwege in 't hout. Als je me nu een touwtje aan wilt geven, zei hij, ze liggen naast het spijker- bakje. Ik moet oppassen, dat ,ik geen scheuren in de vlaggen maak, ze zijn na tuurlijk maar geleend. Geertje bracht hem het touwtje en wel dra was het eene einde der vlag bevestigd. De rest ging nu vlugger en eer tien mi- puten verloopen waren, had hij de deur posten doen verdwijnen aohter het ge kleurde katoen, dat in stijve plooien onbe haaglijk naar beneden hing. ónder langs de ramen, rond de beide groote zwarte 'borden, die eerst even jioog op lompe ezels werden gezet, tot zelfs langs de bovenlijst der gele kast,, waarin de boekjes en schoolbehoeften werden bewaard, prijkten weldra vlaggen, onhan dig ln-een-gedraaid en gekronkeld. (Wordlt vervolgdl). Ingezonden mededeellng. HET BESTUU1. naar wij in de „New York Tim©»" lezen, tot dusver 62 eischen tot schadevergoe ding voor verliezen in leven of eigendom tengevolge van de torpedeering der „Lu- sitamia", ingewilligd!, waarbij de Duit- sche regeering zich bereid heeft ver klaard om deze aanspraken met een totaal van ongeveer 1.100.000 af te doen. Nog 100 andere eischen zijn hangende en zullen weldra worden1 toegewezen. CHINA. De burgeroorlog ln China. De Daily News verneemt uit Sjanghai: De troepen van Tsjekiang het „rebel lenleger" dus bieden heldhaftigjen te genstand' aan de onafgebroken aanvallen, die de troepen van Kiangsoe over het gë- heele front uitvoeren. De beslissende strijd om het bezit van Sjanghai heeft thans reeds drie dagen geduurd en de verdedigers die verre in d'e minderheid' zijn, trékken zich langzaam terug uit sommige sectoren, waarin zij onder een afsluitingsvuur staan uit ka nonnen en vliegtuigen. Aan beide kanten bedragen de verliezen ongeveer 2000. Het bombardement -uit de lucht neemt toe; ook het schieten uit af weergeschut. De artillerie van Kiangsoe lost salvo na salvo op het front van Wangfoe tot Lloe- ho. Daarentegen sparen de troepen van Tsjekiang hun kruit en wachten onver schillig op de bajonnet-aanvallen. Het hevigst zijn de nachtelijke gevech ten waarbij de strijders af en toe handge meen worden. De berichten uit China luiden tegen strijdig. De gevechten duren voort, maar het tijdstip voor een beslissing schijnt nog niet gekoihe®. Over het algemeen is een zekere inzinking merkbaar. De aan voerder der troepen van den staat Kiang soe heeft in een proclamatie erop gewe zen, dat de aanvoerder der troepen van Tsjekiang gedreigd heeft Shanghai, in dien hij de stad moet ontruimen ln brand te steken. Sjanghai, 1 Oot. De stad Lo-tsjien, 6 mijl van Lioe-ho, staat ln brand. Een deel van de stad is al verbrand. Er ls nog geen oorzaak voor den brand vastgesteld, maar men zegt, dat het het werk is van agenten van Kiang-soe, die wandaden begaan om troebelen te verwekken in Sjangt ai. KORTE BERICHTEN. Voor het eerst in de geschiedenis der Ver. Staten is in den staat Maine eèn aardbeving gevoeld. In het gebied van Panama is een vrij hevige aardbeving waargenomen. Volgens inlichtingen van bevoegde zijde zal de graanoogst in Duitschland dit jaar niet meer dan de helft van het vorige jaar opbrengen. LUCHTVAART. De Z. R. III. De voorbereidingen tot den overtocht van de Z. R. III naar Amerika zijn in vollen gang. Begin volgende week zal het luchtsohip geheel gereed zijn. Het neemt' 30.000" K.G. benzine en 2500 K.G. ,olie voor de motoren mede, hetgeen voldoende is voor een vlucht van 130 uur. De beman ning zal voor dezen overtocht uit 28 man bestaan. Er gaan slechts vier passagiers imede, t.w. de toekomstige commandant van het luchtschip, Steel, en drie leden van de Amerikaansohe oontróle-oommis- sie. Eënige officieren en monteurs van de bemanning zullen ongeveer vier maanden in de Vereenigde Stater! blijven om de Amerikaansche bemanning met de 'behan deling van het luchtschip vertrouwd te maken. De Zeppelin zal niet, zooals aan vankelijk was gezegd, over het bezette gebied, België en Noord-Frankrijk vlie gen. De Fransche regeering had de toe stemming tot het vliegen over het bezette gebied afhankelijk gemaakt van de voor waarde dat een vertegenwoordiger van het Fransche ministerie van Oorlog aan den tocht zou mogen deelnemen. Deze eisch is door den commandant van het luchtschip niet ingewilligd, zoodat de Zeppelin een andere route zal moeten volgen. Volgens het „Berliner Tageblatt" is het zeer waarschijnlijk, dat het lucht schip eerst naar Hannover zal gaan, om vandaar over Nederland en langs de zuid kust van Ierland den Oceaan te bereiken. Verder deelt het blad nóg mede, dat er geen twijfel meer bestaat, dat de groote Zeppelinhall te Friedrichshafen in den Ingezonden Mededeellng. Heit zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucnt, slechte spijsver tering en verstopping vindt gij in Foster's Maagpillen. Zij zijn het zachtst werkende laxeermiddel, waaraan iederèen behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het ge bruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHE COURANT Lioht op voor auto's en fietsen Overeenstemming met Japan bereikt. 20) Tooh Is VOLKSKLEEDING magazijn, WESTSTRAAT 11, altijd HEEREN-JEKKERS t 10, 12, 14, 16, 18. DEMI's f 10, 14, 16, 20. ULSTERS 1 9, 12, 16, 20. REGENJASSEN I 7, 9, U, 14. BUKSKIN-BROEKEN t 1.90, 2,25,2.75, 3.50. OVERHEMDEN f 2.25, 2 90. Mooie sorteering KINDERKLEEDING. OUD en VERTROUWD ADRES, reeds 60 jaar gevestigd. Een rede van Jhr. Loudon. Brland aan het woord. In varband met het te geven Coneert, omstreeks eind NOVEMBER, worden zij, die nog lid van bovengenoemde Veraeniglng wonaohen to wofden, verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te malden tor repe titie-lokaal B. v. M. M.-P. of bij den Secre taris; BRAKKEVELDWEB 77.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1