Tweede Blad. BINNENLAND DE SUPER HEEREN-JEKKER GEMENGD NIEUWS vr VAN ZATERDAG 4 OCTOBER 1924. Waterschoot te Amsterdam. Tot Waterschout te Amsterdam is be noemd de heer J. M. Bottemanne, gewe zen inspecteur der visscherjjen, Amerikaansch oorlogsschip. De Amerikaansche oorlogsbodem „Wor den", welke een bezoek van twee dagen aan de Amsterdamsohe haven brengt is Donderdagmiddag ongeveer vier uur bin- nengeloopen en heeft ligplaats gekregen aohter het Koloniaal Etablissement bij den Westerdoksdljk. De „Worden" is een torpedojager, wel ke na den oorlog van stapel is geloopen. Het vaartuig is gewapend met vier ka nonnen van 10 c.M. en heeft vier lanceer- buizen. De equipage telt 100 koppen. Het weer ln September. Het Kon. NedL Meteor. Instituut publi ceert het volgende voorloopige weerover- zicht over September: Gedurende de geheeie maand waren da- gelijksche schommelingen va;, de tempe ratuur 2 a 8 graad Celsius geringer dan normaal: de minima waren bijna 2 graden boven normaal, de maxima bijna een graad er beneden. De regenval bedroeg gemiddeld 89 mM tegen 64 normaal; in het midden en Oos ten waren de verschillen het grootst. Vrij uitgebreide onweders kwamen voor op 8, 9 en 22 September. De Bilt had 127 uur met zonneschijn, te gen 146 uur normaal Het tulnderscrediet ln N.-Holland. Ged. Staten van Noord-Holland hebben zich met een schrijven tot de provinciale oommissie uit de vellingen, die met het toezloht op en de regeling van het tuindersorediet is belast, waarin gewezen wordt op de vrij gunstige resultaten, welke tot heden met den tuinbouw zijn bereikt, en waarin opdracht wordt gegeven zich met de besturen der boerenleenbanken en plaatselijke commissies voor tuinders voorschotten in verbinding te stellen, op dat deze et, bij de voorschotnemers op aandringen het provinciaal crediet geheel of gedeeltelijk af te lossen. Er wordt op spoed aangedrongen daar aan Ged. Staten een rapport moet worden uitgebracht van de gedane aflossingen. Elke gedane aflos sing moet onmiddellijk worden overgege ven. (.Teleg.). Gemeentelijke meelaankoop. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft met 26-16 stemmen de voordracht in zake meelaankoop van gemeentewege aange nomen. Salarisverlaging ambtenaren. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: De reeds op 2J Augustus aangevraagde bijzondere audiëntie van de vertegen woordigers van het Comité van Zes (A.C.O.P. en C.N.O.P.) met den Minister van Financiën, welk© niet eerder kon verleend worden, o.m. wegens twee ver gaderingen van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg en afwezig heid van den Minister, werd Donderdag verleend. Uitvoerig werd de wenschelijkheid be pleit om de voorgenomen salarisverlaging op 1 October en 1 Januari niet te doen doorgaan, o. m. op grond van het ruimer vloeien der middelen en de snelle stijging van de prijzen der voornaamste levens middelen. De Minister antwoordde positief, dat de voorgenomen verlaging op 1 October ten volle zou plaats vinden en dat hij omtrent zijn bedoelingen op 1 Januari a.s. nog niets kon zeggen, zoolang de verwachtingen, die gekoesterd worden ten aanzien van een beteren toestand van 'slands financiën, geen feiten zijn ge worden. De wijze waarop het overleg vanwege de regeering met de Oommissie voor Georg. Overleg is gevoerd, werd uitvoerig besproken. De Minister gaf te kennen, dat hij van dezen, voor het personeel uiterst onbevredigenden gang van zaken niet op de hoogte was. Hij had gdfen bezwaar dat door de delegatie van het Comité van Zes in het openbaar zou worden medegedeeld, dat de ontworpen wijzigingen van de Pensioenwet 1922 dezer dagen aan de Staten-Generaal zul len worden aangeboden en dat verschil lende voorstellen van de Centrale Oom missie ter zake in het ontwerp zijn ver werkt. Speciaal de quaestie der mede zeggingschap in de beslissingen van den Pensioenraad bleek de volle aandacht van den Minister te hebben. Landverraad De rechtbank te Botterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 43- jarigen J. H. M. R., koopman, geboren te Geldrop, die op den 18en September te recht had gestaan in een zitting met ge sloten deuren (beklaagd van landverraad. Aan beklaagde was ten laste gelegd, dat hij in Augustus 1923, in Nederland, al thans Nederlander zijnde, te* Brussel, al thans buiten het rijk in Europa, opzette lijk: a. het voorschrift voor de opkomst met spoed, b. een in boekvorm uitgegeven, toen geldend militair voorschrift, n.1. het mo- b ilisatievoorsohrift. Subsidair werd aan R. ten laste gelegd poging tot landverraad, of het opzettelijk verschaffen van gelegenheid en middelen tot het openbaar maken van de bedoelde b escbeid en (medepl ichtigheld). De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde bewezen en veroordeelde beklaagde tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. De eisch was 4 jaar gevangenisstraf. Beklaagde heeft ruim 10 maanden in voorloopige hechtenis doorgebracht. DE ZUIDERZEEWERKEN. Woensdag kwamen de leden dier „Veree- niging van Noord-Holland&cbe Waterschap pen" in algemeen© vergadering ite Van Ewijcksluis bijeen, voor welke gelegenheid een lezing werd gehouden döor een der in genieurs van de Zuiderzeewerken, den heer lr. J. W. Thierry c. «i. De voordracht, waarin omvang en stand1 der werken werden 'Uiteen gezet, vormde een inleiding op de in dén na middag te houden excursie; Spr. begon met een kort historisch over zicht en kwam even op zijn eigenlijk onder werp, n.1. de behandeling van den omvang en stand der werken. Deze zijin kostbaar, maar de met de afslui ting samenhangende werken kosten nog meer geld dan de afsluiting zelf. Door die af sluiting van het Amsteldüep bijv. worden visscherij.- en scheepvaartbelangen beschaad; waarin, zij het soms ook tijdelijk, moet wor den voorzien. De belangen der visscherij ondervinden het nadeel door de afsluiting van de haven de Haukes, terwijl de scheep vaart naar Friesland er aanzienlijk door wordt belemmerdl Voorts is de laagwaterstand bezuiden den afsluitdijk verhoogd, waardoor de afwatering door de Ewijcksluis wordt belemmerd. Bij Nieuwe Diep is de itoestandi gunstiger om te loozen, waarom een kanaal daarheen is ge graven aan de buitenzijde van den Balgdij-k (deze vormde den zeedijk van den -westelij ken Anna-Paulownapoldier). Dit kanaal, ter diepte van 5 M., wordt later in verbinding gebracht met het Noord-Hollandsch- kanaal, ten einde de scheepvaartbelangen in deze streken te dienen, waarbij: het in de bedoe ling ligt Helder tot de uitvoerhaveni te ma ken van ©en groot gedeelte der drooggelegde Zuid'&rzeegronden. Thans is men bezig het nieuwe kanaal naar die zuidelijker gelegen polders door te trekken. Om im de scheep- vaartbehoeften van den Anna-Paulöwna- polder te voorzien is een tijdelijke verbinding tusschen genoemd kanaal', den -boezem van den polder en de Ewijcksvaart noodig. Bij Ewijcksluis komt nu eeni tweede sluis van- beton. Wat den afsluitdijk betreft, deze was oor spronkelijk gedacht van de oostelijkste punt van den Arvna-Paulownapolder naar de Z.-W, punt van Wielingen. Door een andere -tra- ceering te kiezen werd verkregen, dat de dijk van den A.-P.-polder tweede waterkee- ring werd. Anders hadden de Balg- en Wie- ringerdijk moeten worden .opgehoogd-, waar mede echter een belangrijke onteigening van terreinen gepaard was gegaan. Thans loopt de nieuwe zeedij-k ten noorden van den Balg- dij k; tusschen beide is het -nieuwe kanaal uitgegraven. De binnenberm van den afsluitdijk wordt 30 M. breed. Daarover.wordfen een baan met dubbel-spoor en een rijweg aangelegd. De geheeie breedte van dén dijk op dfe Iaagwater- Hjn wordt ongeveer 75 M., die van den dijk van-Wieringen naar Friesland (nabij Zurich, oorspronkelijk Piaam) circa 90 M. De stee- nen voor de bekleediing komen uit het Maas dal. De qualiteit daarvan staat beneden die van basalt, maar ze zijn ook -heel goed voor het doel geschikt en veel goedkooper. Op enkele plaatsen wordt echter van basalt ge bruik gemaakt. Bij den*aanleg van dien dijk op het wad heeft men veel tegenspoed gehad tengevolge van de slappe gesteldheid van dien onder grond-. Daardoor was veel meer materieel noodig dan volgens het wiskundig berekende profiel. Men stort en spuit den grondi daar om zoolang op, tot de x.g. Stuit lis verkregen. De dijk welke het nieuwe kanaal van de zee afsluit, bestaat hoofdzakelijk uit zand, dat opgespoten wordt. Daarop komt dan een kleibedekkiing ter dikte van 40 cM. aan de binnen- -en van 1 M. aan de ibuitemzijda Een- gedeelte wordt ook met steen bekleed Eenl mtwateringsluis van het nieuwe ka naal komt te Nieuwe Diep nabij -het fort Oostoever; deze is aangenomen voor 805.000. Een tweede schutsluis komt bij de Koojj (nabij de plaats waar het nieuwe ka naal met het Noord-Hollandsch Kanaal in verbinding wordt gebracht) en een keersluis te Van Ewijcksluis. De eerste zal 280.000 kosten, de laatste was geraamd op 148.000, maar wordt voor 90.000 uitgevoerd De kanaalwerken, welke in uitvoering zijn, wer den aangenomen voor 1 milliloen gulden. Na deze belangwekkende inleiding werd de ochtend besloten met een bezoek aan de in aanbouw zijnde keersluis -te Van Ewijck sluis. In den namiddag werden de circa 150 ex- cursiooiïsten,-waarbij1 zich een aantal leden der. „Aannemers en Timmerlieden Patroons- vareeniging Leeuwarden—Huïzum" hadden aangesloten aan boord van een paar stoombooten ingescheept en ging het dioor het nieuw© kanaal in- de richting van de Koolj. Op dezen tocht hadden wij gelegen heid de uitvoering van enkele werkzaam heden. gade te slaan. Voorts werd een bezoek gebracht aan dat deel van den dijk dat het Amsteldiiep afsluit. Daar was men op verschillende plaatsen nog druk bezig met het opspuiten van zand, vooral ter plaatse van het -gewezen sluitgat. Treinen met steenblokken reden af en aan en men was op de gevaarlijkste plaatsen reedis druk in de weer om de steenbedekking aan te brengen. In helt najaar en het begin van den winter zijin hier te land© altijd zware stormen te verwachten, en het is dus zaak te zorgen dla-t de -plaatsen, die daarvan het meest gevaar te duchten hebben, -bijtijds Ingezonden Mededeellng. Het neusje van den zalm. Fa. I. GRUNWALD, o.a. DE JEKKER DER JEKKERS wij direct importeeren I. GRUNWALD, Keizerstraat 116. worden versterkt en beveiligde De dijk stak overigen® reedis over zijn -geheeie lengte een flink stuk -boven het water uit, maar -er moet toch nog heel wat grond op, voordat die ge- wemschte hoogte-van 7.25 M. -f- N.A.P. is bereikt. Al klauterend, strompelend, struikelend of met de voeten in de -modder wegzakkend, had het gezelschap na een wandeltocht van on geveer ©eni half uurtje Wi-eringen bereikt, waa-r de booten- lagen te wachten om de be zoekers weer naar Van Ewijcksluis terug te brengen. Prachtig weder had de excursie be gunstigd en zeer voldaan gingen allen- weer huiswaarts. Ook wij waren zéér onder den- indruk van het reusachtige werk dat we hadden aan schouwd en dat door ons Nederlanders wordt aangedurfd'. Men -beseft hoe hier gearbeid wordt aan éen nationale zaak, die daarom al leen al de volle belangstelling en sympathie van lederen Nederlander verdient. In dén strijd tegen de zee is het Nederlandsche volk één van zin- en worden- belangen-tegenstel- lingen- na,T den- achtergrond verdrongen. Dat dborvoel je als je op den dijk staat, waar eenige maanden geleden nog de bodem der zee op 10 M. diepte grijnsde. („Bbl"). AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Geweldpleging. In den middag van 11 -Maart, omstreeks half twee werd bij een in de Spuistraat te Amsterdam alleen- wonende weduwe aange scheld. Door het raampje in de d-eur zag zij een man staan-, die haar op haar vraag ant woordde, dat hij van de G.E.-W. kwam om de lichtpunten te oontroleeren. Zij toonde zich verwonderd, daar diilt -nimmer geschiedde. De man zeide, dat in het vervolg een jaarlijk- sche ooritröle zou plaats hebben. Zij- het daarop den man, bij wien zich een tweede gevoegd had, binnen. Zij gingen naar boven en de eene man maakte notities, terwijl bij bij de dame met verschillende technische praatjes den schijn wekte inderdaad van ge meentewege met contr-öle te zijn belast. Op 'de tweede verdieping in een tot keu ken -ingericht vertrek kreeg de dame van den -tweeden man, die achter haar stond, een slag op het hoofd, waarna zij nog verschillende klappen in het gezicht kreeg. Zij viel niet, doch zag de kerels weglooperu, wierp een raam open en riep om hulp. De mannen ontvluchtten, doch- werden later mede in verband met ©en ander misdrijf gevat. Het waren de 28-jarige De Vries, los werkman van beroep en de 80-jarige v. d. Graft, die als beroep chauffeur opgaf. Zij bekenden in die woning te zijn- doorgedron gen. De Vries ontkende evenwel die dame geslagen te hebben. Hij had zelfs nog, toen v. d. Graft haar met een breekijzer op -het hoofd sloeg, eenige slagen afgeweerd, waar door hjj zelf bloedend was verwond aan zijn hand. V. d. G. daarentegen beweerde, dat dl V. wel1 degelijk mee had gedaan. Hij had de dame getrapt De V. zou zich, naar hij- voorgaf, alleen onledig hebben gehouden met het opsporen van den buit Door een schoonmaakster teelt vrouw Burlng, die de da-me door bemiddeling van de Arbeidsbeurs eenige weken voor den aanslag als werkster een keer of vier in huis had gehad!, wa-s hij er opmerkzaam op ge maakt, dat biji die alleenwonende da-me wel veel geld zat. In een der kamers had zij n.1. een paar trommels zien staan, die veel op effectentrommels geleken. Daar was 't om te doen- en De V. sprak v. d. G. aan om het zaakje op te knappen. „Er zat misschien wel ƒ80.000", klonk de verlokkelijke onderstel ling. Het viel tegen. Na den aanslag nam De V. de trommels, die hij bij het z.g. con troleeren der lichtpunten -bad zien staan. - Ze bevatten niets dan quitanties en betaalde rekeningen. Het O. M. begon met te wijzen op het laffe van deze daad. Volgens art. 812 W. v. S. staa-t op diefstal met geweldpleging een maximumstraf van 12 jaar. Spr. stelde er geen groot belang in, wie van de twee de sla gen heeft toegebracht en wie den diefstal beeft gepleegd. Gezamenlijk zijin ze opge treden en dus ook gezamenlijk verantwoor delijk te stellen voor het gebeurde. Bedden hebben reeds verschillende vonnissen ten hunn-en laste. Spr. wil de bekentenis nog iö 't voordeel der beklaagden, aanrekenen- en vorderde tegen ieder zes jaren gevangenis straf. De publieke tribune nam met hoorbare ontzetting van dezen eisch kennis. De Nog steedS mijnen. stoomtrawler IJM. 503 (Holland VU) keerde Donderdag van de Noordzee- visscherij in de haven van IJmulden terug met een in de netten opgehaalde mijn aan boord. Nieuwe afbraak. Uit een (blok sedert jaar en dag onvol tooid gebleven, met rijkspremie gebouwde imlddenstandswoninigen, aan de Voormeu- lenweg te Bussum, heeft iemand uit Soest karrevradhten deuren, schoorsteenman- Dat er, vooral in deze -na-oorlogsjaren, hevig om het dagelijksch brood1 gestreden wordt, is bekend genoeg. We zien het elk ©ogenblik om ons heen. Voor het kleinste opengevallen baantje of -postje dringen zich aanstonds bij honderdtallen de gegadigden en sollicitanten samen. Op alle mogelijke miin-ieren wordt er gekonkeld en -geïntri geerd om toch ook maar een plaatsje aan den materieelen- disch des levens te bemach tigen. De strijd blijft hierbij echter mini of meer achter de schermen. Maar hij ©mt van achter dlie schermen vandaan daar waar loon-- en prijzenkwesties in vergaderingen en lichamen voor -georganiseerd overleg in be handeling komer, Dan wordt er, in het volle licht van het voetlicht der publieke belangstelling openlijk gebakeleid en.genqjdtod Dat in diergelijke gevallen de vechtlust alleen zich zou toornen aan da zijde dar werknemers organisaties, zooal® men het wal1 -een® wil doen voorkomen, valt voor den onbevoor oordeeld© mi-et vol te houden. Incidenten, waarbij- de vergadering of het overleg ver stoord wordt dioordlat een der partijen boos weg loopt, of van het verder bij-wonen der onderhandelingen wordt uitgesloten, worden niet uitsluitend döor bedoelde organisaties uitgelokt. Overleg van hét Gemeentebestuur met werknemersorganisaties moge moeilijk zij-n (wie herinnert zich niet meer het inci dent enkele maanden geleden veroorzaakt door den afgevaardigde der „federatie" in het georganiseerd overleg, toen de verlaging der Qemeentewerklleden-loonen aan- de orde was?), onderhandelingen met werkgevers bieden-, zoodra ook dlaar maar het dagelijksch brood ter sprake komt, voor B. en W. even veel bezwarend Het is deze week gebleken. Aan de orde wa-s: het dagelijksch brood, dit keer wel in alle beteekemissen van, het woord. Gezien bet feit, dat verscheidene bakkers den laat- sten tijd- het brood reeds 2 cent in prijs ver- hffJogdi hebben en, in verband met den slech ten oogst, een verdere stijging van de bloem- prjjzen vrijwel met zekerheid voorspeld kan worden, -hadden B. en W. zich afgevraagd of het geen tijd werd in te grijpen en op de een of andere manier prijsregelend in te grijpen. Twee denkbeelden -zweefden hun daarbij voor oogen. Het ©ene was: het door de gezamenlijke brood-produoenteneven tueel met financi-eelen steun van de Gemeen te, inslaan van een reserve-vooorraad bloem; bet andere: het door de Gemeente zelf in- koopien van een dergelljken voorraad. Ten einde het advies van de deskiüdigeni in de zen te hebben, werden dezer dagen beide plan-nen aan een bijeenkomst van bakkers voorgelegd. Een- deel der heeren bleek, terwijl het vier kant afwijzend stond tegenover beide ge opperde plannen, al' aanstonds danig geprik keld. Mogelijk kwam dit ook wel dOor het feit, dat Wethouder De Miranda, die de ver gadering leidde, een acoountants-rapport ter tafel had- gebracht, waaruit bleek, dat met een broodprijs-verhooging van 1 cent de bak kers zich reeds voldoend© tegen de opgeloo- pen noteering der bloem gedekt zouden heb ben-. Hoe het ook zijop een gegeven oogenblik verlieten Mr. Van Rijn en de heeren Reout en v. d. Meer heviig verbolgen de vergaderzaal, aldus het overleg met- de bakkers-organisaties „De Voorzorg" en de Org. van Groot-Werkgevers, waarvan zij de woordvoerders waren, verder onmogelijk makend. Met de rest, de vertegenwoordigers van enkele coöperaties en van de Israëliti sche Patroonsorganisatie, werd de zaak ver der besproken -en tenslotte overeenstem ming bereikt De gedunde vergadering achtte het wenschelljk, dat B. en W. zelf een re serve-voorraad bloem op een geschikt mo ment zouden.inslaan en trof daarnevens een regeling, waarbij, door toezegging, onder zekere voorwaarden van een geregelde af name, het risico der Gemeente in het aller ongunstigste geval tot een twee en een halve toni beperkt zou blijven. Deze rest des ver gaderden, .waarmede dan, na- het vertrek der verbolgen opposanten, „te praten viel", ver tegenwoordigde ongeveer een tiende der ge zamenlijke hoofdstedelijke bakkers. Toen de Gemeente vroeger inzake aardappelen prijst regelend ingreep-,'was ook slechts m-et onge veer -een tiende der betrokken handelaren tenslotte overeenstemming bereikt. En toch heeft dat ingrijpen een gunstig effect gehad. Met 't oog hierop meenen B. en W., dat z;j thans inzake „brood1" ook wel wat kunnen bereiken om de bevolking, althans de eerste vijf maanden voor prijisverhooging te be hoeden. Vandaar dat, niettegenstaande het gememoreerd© incident, toch hun- voordracht in zee ging, waarin de Raad gevraagd wordt een-credd-et van ©en kwart millioen toe te staan voor den aankoop van een bloem- voorraad. (Het eerste deel van den strijd is dus voor bij. We krijgen het tweede deel ervan nu nog in den Raad als de voordracht daar fa behandellng komt. En men doet -goed zich alvast voor te bereiden op nieuwe incidenten daar.... Het blijft immers, ook daar, gaan om. het dagelijksch brood; hetwelk nu eenmaal wrijving en niijdl beteekent! B, en W. schijnen zich overigens deze week wel in 'it bij-zonder met de primaire levensbehoeften- der menschheid te hebben bezig gehouden. Brood en een onderdak! Ook de tweed© van deze allereerste levens- ©iscben werd door hen onder handen geno men. Dat is niets nieuws, zal men zeggen; tels, enz. gehaald. Hij werd op heeterdaad betrapt en gaf voor hiertoe permissie ge kregen te hébben. Thans heeft hij' be kend- diefstal te hebben gepleegd en ge durende -een maand voor velé honderden guldens onderdeelen en materialen te heblben weggesleept. De 18-jari-ge dader is ter beschikking der justitie gesteld. Het mes. -Na de te Lisse gehouden hardrijderij •bleef het rumoerig op het dorp, waaraan de zoogenaamde „hennesse d'été" het is men niet voortdurend met de gemeente lijke woning-politiek bezig? Zoo dat men zelfs als gemiddelde krantenlezer wel eens genoeg kan krijgen van de steeds stroo- mende artikelen en beschouwingen over woningbouw en wat daar bij behoort. Het nieuwe is echter deze keer, dat eindelijk ook weer eens de „negatieve" zijde van het vraagstuk, m.a. w. het onbewoonbaar ver klaren van krotten en vooral1 van woonsche pen (waarvan de toestand in- vele gevallen ten hemel schreit) op den voorgrond kwam. Eindelijk weer: immers in de laatste tien jaa-r hadi men- het onbewoonbaar verklaren maa-r heelemaal stop gezet om de eenvoudige reden, dat de woorden op de bekende bord jes, die men aan de afgekeurde woningen aanbracht, toch maardood© letters ble ven, omdat men de van hun ondierdak be roofden -naar geen andere woning kon- dliri- geeren. Teneinde dit bezwaar uit den weg te ruimen -en het onbewoonbaar verklaren weer dn toepassing te kunnen -brengen, heeft het Gemeentebestuur thans den- Raad voor gesteld een drietal complexen gemeente-wo ningen, te doen bouwen in de buurt van dat stadsgedeelte waar de krotten en de woon schip-wrakken h-et veelvuldigst voorkom-em En dit blijkt Valkenburg te zijp. Op een andier gebied hebben B. en W. al iets meer positiefs voor de „dlandenlbuurt"- bewoners tot sitand gebracht. Dit keer niet op het gebied, van bei dagelijksch brood), maar op het, gebied van het wekebjksch bad. Vroeger werd reedis'een Gemeentelijk bad huis op Uilenburg geop-endi en deze week had de feestelijke openstelling plaats van eén dergelijke inrichting op Wittenburg. De gelegenheid maakt niet alleen den dief, maar ook den ge-regelden bader. Het is in deze volksbuurt wel ten duidelijkste geble ken-, dat de pessimisten, die beweren, dat bet inrichten van badhuizen toch niets geeft om „het volk" over zijn watervrees en onhy giënische gewoonten heen te helpen, onge lijk hebben. De cijfers wijzen het, gelukkig, wel anders uit. Het -eerste half-jaar -nadat de bad-inrichting op Uilenburg was open gesteld, steeg toch het totaal aantal baden in deze -buürt genomen (een gedeelte van dé bewoners gaat mar het reeds langer bestaan de badhuis op rwt J. D. Meijerplein) tot een 56.135, bijna twee maal zooveel als ln het voorafgaande half jaar. En de hoop ds dius gewettigd, dat, met het in -gebruik nemen van deze derde gelegen heid het aantal water- ©n zeepdleven nog w-eer aanzienlijk zal toenemen. Niet alleen zorgt moeder Gemeente aldus voor „onderdak" en acoomodatie voor haar kinderen, aan eigen gemak en welbeha gen wordt ook de noodlige zorg besteed. Zoo kreeg dan dezer dagen de „verkeersbrigade" van onze politie haar nieuwe „tehuis" aan het -begin van den Overtoom, waar ook reeds ©enigen- tijdi geleden de tramdiirectde een moderne woonstede vond. Ook dit nieuwe ge bouw werd wederom opgetrokken im den modernen architeotoniscben stijl, die de Ge meente, waar zij kan, krachtdadig propa geert. Al haar scholen, haar dienstgebouwen en zelfs haar lantaarnpalen, die de laatste jaren verrezen^ zijn even zoovele uitingen van dien modernen bouwkunsfcigen stijl, wel ke men- pleegt aan- te duiden als die van de „Amsterdamsche School1", waarvan Berlage destijds de meest bekende pionnier waa Als er een categorie kunstenaars is, die zich <Aer Gemeentelijke bemoeiingen niet te 'beklagen heeft, dan zijn het zeker wel de architecten! Met de tooneelistenl staat het, naar men weet, anders. De subsidie-regeling en de Ge meentelijke bemoeiingen met den- Stads schouwburg zijn altijd ©en bron van ergernis en moeilijkbeden. Zoo kwam dan Rooyaardö dlit jaar in de Plantage achteraf te zitten al willen wij hier niet gaan uitmaken of hiji- zelf ook niet daaraan- schuld draagt. Zijn „Grand-Gui-gnol"-avonden, reeds lang te voren met ophef aangekondigd, en waar wij vroeger al eens over schreven, zijn dan ein delijk begonnen en wie van sensatie houdt, wie .moord-scènes, griezelige situaties tus schen blinden en- doofstommen-, gaarne op d-e -planken ziet vertoond, hij -kan -in den Hollandschen 'Schouwburg zijn- -hart ophalen!. Een en ander wordt natuurlijk dOor Rooy- aards naar den eisch- den volke voorgevoerd en ook hierin -toornt -h-ij zich wederom den knappen spelleider, die hij- is. Maar met dat al kan men het toch betreuren, dat wij hem thans moeten -missen- als de Shakespeare- vertolker en den regisseur, dl© juist ln „groot werk" zoo voldeed. ZJjn opvolgers, Verkade en Verbeek, heb ben op het Leidsche Plein nog geen pres taties geleverd, tot nog toe, die dlr. Willem dOen vergeten. Alleen Musch met zijn „Sêhouwtoomeel" 'bracht ons met het oud-vaderlandlsche „Krelis Louwen'' van Pi-eter Langendijk een vertooning, die op -het peil komt van Rooy- aardis' vroegere berelMngeni. De „Krelis Louwen" van Musch is, evenals zijn vroe gere creatie van den Spaanscben- Brabander iets dat -men inderdaad „moet gaan zien"! En verder hebben wij bier deze week na tuurlijk in gedachten vertoefd1 op den lucht weg AmsterdamBatavia! Woensdagmor gen woven wij de naar Indië vertrekkende vliegeniers een- „goede reis" toe en wij' blij ven hen1 de komende dagen, met een troitsch en hoopvol gemoed volgen. hare wellicht bijdroeg. Derf nacht 12 uur werd de 80-jarige D. Duivenvoorde, uit Lisserbroek, door een tot dusverre onbe kende zoodanig met een mes gestoken, dat hij onmiddellijk naar het academisch ziekenhuis te Leiden moest worden Ver voerd. Zijn toestand is hopeloos. o Op de nieuwe lijst, welke de speciaal met ecMscheidlngsgevallen belaste Ka der Londensche rechtbank heeft te be handelen, komen 903 verzoeken tot echt scheiding voor. Hst fl]nste en het beste op het gebied van Heurankle ding levert de KEIZERSTRAAT 116 (boven), ook wel genaamd In alle maten, met Teddy Baer gevoerd, Is bij ons ta verkrijgen tegen een prijs die U nergens aangeboden wordt, omdat uit de groote steden der wereldcentra. ALLEN naar da Fa. I. GRUNWALD voor Uw RATINÉ WINTERJAS, C0STUUM of DEMI. Vraagt onzo Super Jekkers, anders dan andoren, voel beter en goedkooper. Vanaf ff 11.75. 40 o/o goedkooper dan overal elders. Ons dagelijksch brood. Onbewoonbaarverklarlngen. Dienstwo ningen. Holland—Indlë-vlucht. Tooneel.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5