KELDERSCHE COliRAüT Alle menschen komen terug Herman Nypels Derde Blad. BINNENLAND. BUITENLAND VAN ZATERDAG 4 OCTOBER 1924. Koninklijk: bezoek aan Lelden. Naar aamteddlling van het 850-jarig jubi leum van Leddienfs Ontzet (8 October 1574) da ditmaal die jaariijksohe herdenking, dtte in de sleutelstad gevierd! wordt, met bizonderen luister gevierd. De Konlingdtn eni Prins Hen drik woonden de feestelljjikhedlen bij; die Ko ningin was reedia den vorigen dag te Lelden gearriveerd, en had dien nacht doorgebracht in den Koninklijken trein. Prins Hendrik arriveerde Vrijdagmorgen. Een ontzaglijke menschenmeniigte had zich in de buurt van het station opgesteld; de officieele ontvangst van het koninklijk echtpaar, door die 3 Octo- ber-voreendging, had plaats in het Waag gebouw. Aldaar zou ook de jaarlijksehe uit reiking van brood en haring plaats vinden; enonne hoeveelheden wittebrood en lange rijen vaten met haring waren daar opgesta peld, #ie onder 2676 armen zouden worden verdeeld. Met veel belangstelling woonde het vorstelijk echtpaar dieze uitdeeling bij. De. vrouwtjes waren bij het aanschouwen van de Koningin zóó enthousiast, dat vaderiand- ache liederen door hefc Waaggebouw schal den. Te 9 uur werd een groote duivensport- demonstratie gegeven. Bij het beleg en ont zet der stad1 speelden deze diertjes een groote rol. Een aardig punt van het pro gramma was het binnenkomen van de wees jongens met den hutspok Gijsbert Oorneüs Schaak, weesjongen te Leiden, te paard, ge volgd dóór burgers en burgeressen, en ge sloten door een stadsvendel onder bevel van hopman Gerrit van dier Laan» was namelijk de eerste hurger, die bezit nam van de laatste, door de Spanjaarden bezet gehouden schans, waar hij bij' het betreden de beroemde huts pot vond, die thans ito het museum te Leiden staak Te kwart over tien begaven de Koningin en de Prins zich naar de Pieterskerk, waar da Riemens een gedenkrede uitsprak. Na een rijtoer deor de stad te hebben gemaakt, werd te half twaalf in het plantsoen een monument onthuld," waarbij prof. Blok een rede hield. Hét monument st lt voor de groep mannen, die aan Leidens ontzet een groot aandeel heeft gehadi, k w. Willem van Oranje, Jan van der Does, den bekenden Leidschen burgemeester, de stadssecretaris Jan van Hout, en tusschen deze in admiraal Louis Boisok die met zijn Geuzen de eerste lafenis bracht in den vorm van brood' en haring, aan de door pest en honger verzwakte Leidsche burgers. Hierna werf' de Koningin in den gemeenteraad ontvangen, waar de burge meester, jhr. mr, dr. de Geselaar, de betee- keniis van het ontzet 'van Leiden voor ons land schetste. Pas na d'en Bden October 1574 bleef een groot deel van Holland en Zeeland voor goed voor den vijand' verloren; van daaruit kon verder het verzet tegen vreemde overheensching worden geleid. Het spoorwegpersoneel en de duurte. Omtrent de bijeenkomst van de directie der Nederiandsche Spoorwegen en de ver* tegenwoordigers der personeelsorganisa ties wordt ons nad'er gemeld!, dat het lid der directie de heer Van Manen bij de rondvraag het verzoek van Sk Raphaël en den P. C. B. om tegemoetkoming in dé duurte van de levensmiddelen ter sprake heeft gebracht. De directie zeide, dat de toestand in het spoorwegbedrijf financieel wel iets beter wordt. De ontvangsten stijgen en de uit gaven dalen, doch de regeering stelt den absoluten eisoh, dJat het bedrijf zich in 1925 dekken moet Daarbij komt nog, dat tal van onderhoudswerken sedert den oorlog zijn uitgesteld en thans dringend voorziening eischen, terwijl de tarieven nog steeds ongeveer honderd procent boven die van vóór den oorlog rijn. BH een gunstiger exploitatie zal dan ook ta riefsverlaging overwogen moeten wor den. Het verzoek van genoemde banden achtte de directie een wellicht tactischen zet tegenover de andere bonden, doch in hooge mate onverantwoordelijk, omdat daardoor onder het personeel verwach tingen woorden opgewekt, welke niet ver wezenlijkt kunnen worden. De directie zal dit onder de aandacht van het personeel v. brengen. De heer Heïïemoms, van Sk Raphaël, protesteerde tegen do bewering, dat het verzoek een uitvloeisel zou zijn van tak- tiekoverwegingen. Zijn hoofdbestuur heeft zelfs niet gedacht aan concurrentie met andere bonden. De heer Balkestein, van den bond van ambtenaren,' zeide, dat dé groote stijging van de prijzen van levensmiddelen ook in den bond reeds een onderwerp van be spreking heeft uitgemaakt, en dat naar de feiten een onderzoek wordt ingesteld, Naar de uitkomsten van dat onderzoek zal de bond ongetwijfeld zijn actie rich ten. De heer Moltmaker meende, dat via het N.V.V. onmiddellijk maatregelen'tegen de duurte gevorderd moeten worden. „Wenscht de rogeering", aldus deze spreker, niet tegemoet te komen „door de de roofdieren en aasgieren op onze le- vensarolkeien met de wetgevende macht aan te pakken, dan zullen wij, vooral met de voortschrijding van de duurte, ver plicht zijn, de directie aan te spreken." De directie erkende, dat de organisaties de vrijheid hebben, de belangen van haar leden te dienen, doch noemde het van be lang, dat njet wordt medegewerkt aan het opwekken van verwachtingen, die op te leurstelling moeten uittoepen. --o UIT DE PERS. Het antwapenlngsdebat-prol. van Embdengeneraal Snijders. De heer J. W. Albarda wijdt in „Het Volk" een hoofdartikel aan,het debat tus schen prof. van Emibden en generaal Snjj- ders, dat onder groot rumoer geëindigd is. Het is noodig het ronduit en vierkant te zeggen, aldus de schrijver: de leiding van de vergadering voldeed zelfs aan ma tige eischen niet; mede daardoor heeft het debat aan billijke verwachtingen niet kun nen beantwoorden. „Wij hebben alle reden om over dezen avond tevreden te zijn.'* Deze woorden, waarmede de voorzitter de vergadering 'sloot, lokten een! heftig protest uit van honderden, die duidelijk te kennen gaven, dat hun voor tevredenheid over rijm lei ding „alle reden'* ontbrak. Niemand, die de. vergadering bijwoonde, kan ontken nen, dat de protesteerenden op dat oogen- blik gelijk hadden. Generaal Snijders kwam niet op eigen initiatief de ontwapenlngsgedaohte 'be strijden. Hij kwam op uitnoodiging van den Vrijzinnig-Demokratischen Bond, om te verdedigen een scherp oordeel, dat hij over de ontwapeningspropaganda van prof. Van Emibden geveld had. Dat de voormalige opperbevelhebber bjj de ver dediging van zijn oordeel en van zijn standpunt met kracht en met scherpte din gen zeggen zou, die een igroot deel van zijn toehoorders onaangenaam zouden aandoen, stond van te voren vast voor ieder, die de opvattingen van den heer Snijders kent. Zij, die hem ultnoodigden, hadden den plicht hein in dé vergadering de vrijheid van het woord zoo goed moge lijk te verzekeren. Aan de eerste voor waarde daarvoorde aanwijzing van een voorzitter, voor die taak berekend hébben de gastheeren niet voldaan. De schrijver merkt op, dat slechts de omstandigheid, dat de vrijzinng-democra- ten nog weinig in de gelegenheid' waren dergelijke 'groote vergaderingen te leiden, tot verontschuldiging kan strekken voor de slechte leiding Onze federatie-voorzit ters in de groote steden hebben voor heel wat heeter vuren gestaan 1 zoo roept hij uit (Noohtans waren de 'tekortkomingen van den voorzitter niet de eenige oorzaak van de mislukking van het debat. Door de wijze waarop de heer Van Embden zijn rede had opgebouwd, was het voor het overgrootste deel een strijd over de vraag of de stikgassen-oorlog erger zou zijn dan de oorlog van 1914 geweest is, dan wel „slechts" even etg. Maar dan zal, zoo moeten zeer vele toe hoorders gedacht hebben, de heer Van Embden zijn ontwapeningsstandpunt, nog pas kort geleden Ingenomen, verlaten, in dien, morgen of overmorgen of over een jear, een gasmasker gemaakt kan wor den of een ander middel, waarmede de gasaanval kan worden doorstaan? Het besluit der 8. D. A. P., om den eisch der natiomaale ontwapening in haar verkiezingsprogram voor 1922 op te ne men, berustte op de overtuiging dat, ook afgezien van het gebruik van gassen, Ne derland voor'de gewapende landsverde diging en voor de voorbereiding daartoe hulpmiddelen en geld in voldoende mate niet 'bezit en niet verkrijgen kan. Maar de positie der S. D. A. P. in de ontwapeningskwestie berust nog op iets anders, dan op de overtuiging, dat Ne derland tot gewapende verdediging niet bij machte is en dat gewapende verdedi ging volks-zelfmoord beteekent. Zij be rust voor een zeer belangrijk deel op vertrouwen in de groeiende beteekenis van de internationale arbeidersorganisa tie vooV het behoud van den wereldvrede en voor de veiligheid der naties. En ziehier nu een andere reden, waar om het debat van Dinsdagavond zeer ve len onvoldaan gelaten heeft. Van den strijd der arbeidersklasse tegen den oor log is met geen woord, mét geen enkel woord zelfs maar melding gemaakt. De „N. Venlosche Ct." <r.-k.) vestigt naar aanleiding van de verschijning van het vier de verslag van de Bezuinigingscommissie dé aandacht op den toestand van bezuinigings oorlog, die tusschen de commissie en sóm mige Departementen, ais Waterstaat en Ko loniën, heerscht: Op Koloniën waren reeds, als recht- streeksch gevolg van de voorstellen der com missie, 88 ambtenaren „uitgespaard". Bij volledige voldoening aan de gedane voorstel len, zou echter de besparing wel 100 ambte naren hebben kunnen bedragen en zou de formatie van alle diensten tezamen tot onge veer 15 beneden die van 1914 zijn gedaald. Bij het departement van Waterstaat ziet de commissie kans het ambtenarenpersoneel van het departement (ongerekend- dus de bij de Staatsmijnen gedetacheerde comptabele ambtenaren) van 117 die op 1 Januari 1924 aa'nwezig waren, terug te brengen tot 64. Ook bij de Posterijen en Telegrafie, en vooral daar, stuitte de commissie op moei lijkheden. iZij stelt als resultaat van haar bemoeiin gen een uitgebreide reeks van maatregelen voor, waardoor het personeel van het Hoofd bestuur, ongerekend het personeel van- den Tecbnisehen dienst en de beambten, niet bij de afdeelingen werkzaam, teruggebracht zou kunnen worden van 542 ambtenaren en be ambten, op 1 April j.1. aanwezig, tot 285. Wij' matigen ons geen oordeël aan. Het is mogelijk, dat de commissie, gelijk men. dat noemt er buitengewoon "hardhandig inhakt. 'Maar de besparingsvoorstellen, die zij aan beveelt, verminderen het totaal der ambte naren met zoo groote aantallen, dat niemand van de opkomende meening zich onttrekken kan, dat er nog een groot teveel aan ambte naren in dienst is op enkele departementen en by het hoofdbestuur der Posterijen. Het Nederiandsche publiek zal iraet groeiende spanning dezen strijd tusschen de bezulnlgings-commissle en de ambtenaren volgen. J- Ingezonden mededeeling. van z. g, goedkoope Heeren en Kinderkleeding. De groote vraag is nu Goede waar voor weinig geld. Daarvoor Is het speciale adres: Heeren en Kinderkleeding-MagazIJnen Helder Schagen Men zie onze zeer mooie keuze In: Demi-Saisons, Ulsters, Regen jassen, Jekkers,Motorkleedlng Capes, Winterjassen. Wij brengen kieeding voor eiken stand. Heeren-Modeartikelén voor Reclameprijzen, Zeker is, dat die „bestaande regelingen ©n personeelsformatiën*', waartegen de com missie den strijd heeft durven aanbinden» in den loop van vele jaren een sterke macht geworden zijn, waaraan zelfs geen departe mentshoofd zich zonder schade wagen kan. VOLKENBOND. China dreigt met heengaan. Genève, 8 Oot Naar aanleiding van het feit, dat China gisteren geen niet-perma- nenten zetel in den Raad van den Volken bond heeft gekregen^ heeft de öhineesche delegatie een communiqué gepubliceerd, waarin zij o.a. zegt, dat deze miskenning of veronachtzaming van de wettelijke rechten van Azië den Volkenbond schade zou kunnen doen. Het communiqué voegt*er aan toe, dat de Chjneesche delegatie verklaart dat het haar onmogelijk is nu reeds te zeggen of haar land al dan niet uit den Bond zai treden. De voorbereiding der ontwape ningsconferentie. Uit Genève wordt aan het Hbl. gemeld: De Raad heeft gisteren in zijn slotzitting een belangrijk 'besluit genomen in ver hand met het door Assemblée aangeno men vredesprotocol. Het betreft de voor bereiding der ontwapeningsconferentie en de rol der tijdelijke gemengde oommissie voor de beperking der bewapening. De Raad zal zioh vormen tot een bijzondere commissie, die in samenstelling gelijk is aan den Raad, doch in functie en proce dure verschilt; zij zal het orgaan zijn voor de leiding en centralisatie van den arbeid. Zij zal zioh daartoe aanvullen met deskun digen, namelijk den president of twee leden der commissie, financleele en tech nische organisaties, zes leden aan te wij zen door de permanente militaire oommis sie, twee leden van de patroonsgroep en twee van de arbeidersgroep (waarschijn lijk Jouhaux en Oudegeest) van den raad van beheert van het arbeidsbureau en eventueel eenige juristen en andere des kundigen door den Raad aan te wijzen. Met elkaar vormen deze het coördinatie comité, dat dan de tijdelijke gemengde oommissie vervangt. De eerste vergade ring zal 17 November te Genève worden gehouden tót opstelling van het program. Den regeeringen, die in den Raad ver tegenwoordigd zijn, wordt daartoe ver zocht hun afgevaardigden de noodiige in structies mee te geven, terwijl de andere gtaten desgewenscht den secretaris-gene raal denkbeelden1 aan de hand kunnen doen. Gemeld wordt nog, dat de Raad beslo ten heeft in December te Rome een zit ting te houden. Art 10 Volkenbondsverdrag. Genève, 8 Oct. Jhr. Loudon heeft na mens de. Nederiandsche regeering het pro- toool betreffende het door de vijfde Vol kenbondsvergadering* aangenomen amen dement op artikel 16 van het Volken bondsverdrag onderteekend. Dit protocol is eveneens reeds onderteekend door Al banië, Bulgarije en Estland. FRANKRIJK. Frankrijk en DultschlfnuTs toetreding tot den Volkenbond. Parijs, 8 October. Het was bekend!, dat de Fransohe regeering voor Duitsch- land's toelating tot den Volkenbond is wegens de wemschelijkheld, dat het een der voornaamste oootracteeronde partijen wordt in zake de arbitrage en het proto- cal ter verhindering van een aanval» In dat geval moet het niet slechts het plan- Dawes blijken uit te voeren, maar bok het militaire toericht der geallieerde commis sie te Berlijn bevorderen. Daar de Raad van den Volkenbond voor uitbreiding vatbaar is, kan het, eenmaal tot den Bond toegetreden, #een permanenten zetel in den Raad verkregen. Hiertegenover staat, dat het jte kwestie van de verant woordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog, die eens en vooral door het vredesverdrag van Versallles geregeld heet, niet meer te berde mag brengen en dat het zoo noodig zijn economische en financieels, en zelfc z^n militaire macht, mede moet aanwenden tegen e>en land, schendbaarheid der andere leden moet schenden en diat het de territoriale on schendbaarheid der andere eden moet waarborgen, maar dat het in die omstan digheden wellicht het mandaat over eigen vroegere koloniën kan krijgen. De Fram- sche regeering zou wensche®, dat het ant woord' van Parijs op de Duiteche memorie gelijk ware aan die van Londen en Bips- set De Ver. Staten en Frankrijk. Berlijn, 8 October. Het staatsdieparto- ment te Washington maakt bekend diat de schuld van Frankrijk aan de Ver. Sta- ten met de rente vierduizend! tweehonderd milltoen dollar bedraagt Sensationeels misdrijven. De Fransche bladen staan den laatston tijd weer vol van de uitvoerige geïllu streerde beschrijvingen van allerlei min of meer sensationeele misdrijven, een moord op een Bretonschen graaf door'de gravin, oplichterijen door 'm pseudo-max- kies gepleegd, tezamen met zijn echtge- noote, die voor keukenmeid en met een demi-mondaine, die voor markiezin speel de, diefstal onder bedreiging met een 'berdpapieren revolver en een nagemaak te 'bom bij juweliers gepleegd door den natuurlijken zoon van een Russische prin ses, verduistering van een millioen door een Fransch-Hongaarsohe barones, en zoo voort. De dames en hoeren, heldinnen en hél den van deze moord- en roofhistorles, zien hun portretten in alle mogelijke toi letten en op verschillende leeftijden in de kranten afgedrukt mot vermelding van hun laatste tragische, ironische, spottende of verontwaardigde verklaringen in de verschillende instructies. De kokette pseu- do-markiezin is er trotsch op, dat ze zoo goed haar rol gespeeld heeft, dat de men schen haar voor een echte markiezin ge houden hebben; de natuurlijke zoon van een Russische prinses is een en al zwie rige ironie en geestigheid' bdö zijn ver- hooren en: geeft den rechter van instructie lessen in moderne levenswijsheid. De Franóoh-Hongaarsche barones zegt enkel wat onvoorzichtig geweest te zijn; met het haar toevertrouwde geld is ze te Monte Oarlo gaan spelen, werkelijk volkomen te goeder trouw, met de oprechte bedoeling om te winnen. Het is niet haar schuld, maar die van het roulet-balletje, dat het anders uitgekomen is dan ze bedoeld. De gravin de Kerninon alleen, in haar gevangenis te Bretagne, neemt haar on geval ernstig op. Zij bidt in de gevange nis, ontkent schuldig te zijn en verklaart, dat de revolver, waarmee haar man, met wien zij zioh alleen in het vertrek be vond, waar het doodelijk ongeval plaats had, door een noodlottig toeval twee of drie keer achter elkaar afgegaan ia De gravin blijkt ongeveer 70 jaar te zijn, de graaf was in de vijftig en hield het met een typiste; de gravin wist dat en had hem al herhaaldelijk onder het uiten van bedreigingen verzocht de verhouding met de typiste op te geven. Hetgeen hij niet gedaan had. Er zal dus „crime passion- nel" te pleiten zijn en zoo wekt het dan ook geen verwondering, dat de'nog altijd onovertroffen grootmeester in dit genre, mr. Henri Robert, oud-deken van de Pa- rijsche Orde van Advocaten, sedert kort ook lid van de Académie Franpaise, aan gezocht is de verdediging van de gravin de Kerninon te voeren «en volgens de laatste berichten deze taak aanvaard heeft. Niet alleen ln Parijs, maar tot in de uit hoeken van Frankrijk blijft het voor iemand, die een moord gepleegd heeft, nog steeds het beste dadelijk te zeggen: „J'ai vu rouge" en „Ik neem Henri Robert als advocaat". ENGELAND. Asquitb heeft toen het reeds vast scheen te staan dat de Engelsche regeering der arbeiderspartij Woensdag in het Lager huis verslagen zou worden, Donderdag avond' zijn draai genomen. Want het was stellig een draai om met een amendement op de motie van wantrouwen der conser vatieven aan te komen, dat plotseling een uitweg uit de impasse wijst, nadat Asquith den vorigen avond gezegd had dat de li beralen zulk een motie dienden te steu nen. In elk geval is de kans op een onmixü- deliijk uit te schrijven verkiezing, wan neer de arbeiderspartij het liberale amen dement aanneemt (nopens een onderzoek naar de omstandigheden waarin de ver volging tegen den communist Oampbeli gestaakt is) van die baan. Zagloel pasja bij MacDonald. Londen, 8 October. De besprekingen tusschen MacDonald en Zagloel pasja hebben geen resultaat opgeleverd', zoodat de besprekingen voortoopig zijn gestaakt en Zagloel naar Eygypte terugkeert. Offi cieel heet het, dat deze terugkeer is toe te schrijven aan het slechte weer, dat voor den bejaarden en ziekelijken staatsman uiterst nadeeüg js, doch in sommige krin gen wil men weten, dat MacDonald, ge zien den binnenlandsohen toestand, geen voortgang wenscht te maken, aangezien hij niet weet hoe een eventueele nieuwe regeering over het Egyptische vraagstuk denkt. Het heet ook, diat de eisoh van Zagloel pasje, dat Engeland alle troepen uit Egypte zou terugtrekken en den Soe dan aan Egypte zou overdragen, absoluut is geweigerd. In financieele kringen wordt .gezegd, dat nu Egypte de jaarlijksehe schatting aan Turkije niet meer opbrengt, de dienst der 4 pot. leening van 1891 en de 81/, pet. leening van 1894 niet meer is verzekerd. De vereenlging van Britsche houders van buitenlandsche staatsobligaties heeft zich dienaangaande met de regeering in ver binding gesteld en» naar het schijnt, zal een beslissing van het Hof te 's-Graven- INGEZONDENMEDCDEELTNG. Meubelmagazijn B. J. QUAST, WESTSTRAAT 31-33, levert U de best vakkundig samengestelde en gegarandeerde Meubelen voor laagste prijzen. B. J. QUAST, Meubelmaker, Stoffeerder hage wonden ingieroepen. De Engelsohe draaidlooze dienst meldt nog, dat MacDonald vermoedelijk in het parlement binnen kort een verklaring omtrent de besprekingen zal afleggen. DUrrSOHLAND. De uitbreiding der regeerlngsbasla Gistermorgen heeft de rijkskanselier, drMarx, dé drie sociaal-democratische afgevaardigden dr. Hilferding, Hermann Müller en Wels oetvatigem, teneinde van hen te vernemen hoe de sociaal-democra ten denken over de uitbreiding van die re- geeringsbasis zoowel naar rechts als naar liiTikfl. Algemeen had men verwacht en in rechtsche kringen had men het in stilte gehoopt dat de sociaal-democraten ronduit zouden weigeren met d'e Duitsch- nationalen in één regeering te ritten. De sociaal-democraten hebben zich ech ter principieel tot medewerking op dén grondslag van de zoogenaamde volksge meenschap bereid verklaard. Tactisch on getwijfeld een handige zet, want als er nu, naar te voorzien ia, toch niets van volks gemeenschap terecht komt, kan men het odium hiervoor niet op de sociaal-demo craten laden» Hoofdvoorwaarde van do sociaal-demo craten is, dat de tegenwoordige regee- ringskoers niet gewijzigd wordt en men weet, dat de Duitech-nationalen juist in de regeering willen komen om dezen re- geertngskoers definitief te veranderen. Voorts verlangen de sociaal-democraten, dat de Duitsch-nationalen onomwonden en ondubbelzinnig zullen verklaren hoe zij over de overeenkomst van Washington betreffende den aohturigen werkdag den ken en hoe zij tegenover de republikein- sche grondwet van Weimar staan» Vallen deze verklaringen van de Duitach-natio- naien bevredigend uit, dan zijn de sociaal democraten bereid deel te nemen aan een regeering, waarin ook de Duitseli-natio-- nalen vertegenwoordigd zijn. Uit Duitsch-nationale kringen verluid, dat men voornemens is op de verschillen de vragen van de sociaal-democraten met tegenvragen te antwoorden, die betrek king zullen hebben op de christelijke school, de quastie van de schuld' aan den oorlog en de protectie. (HbL) De stand van den oogst Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van krantenberichten, volgens wel ke de Diritsche graanoogst slechts onge veer half zoo groot zou zijn als verleden jaar. Dit wordt thans officieel tegenge sproken. Wel is de oogst kleiner, maar het scheelt op zijn hoogst 20 Daaren tegen is de hooioogst aanzienlijk beter dan verleden jaar. Te bevoegder plaatse acht men den toestand niet ernstig. Er is zeker geen sprake van wederinvoering van de broodkaart. POLEN. Een nieuwe overval aan de grens. Warschau, 3 Oct. Uit Brest-Lltowsk wordt gemeld: hedennacht Is het stadje Koezangrodek in het district Loeniniëtz door een groote.'bende overvallen. De Poolsehe militaire autoriteiten heb ben een vervolging op touw gezet. Blzonderheden ontbreken. RUSLAND. Edo Fimmen te Moskou. Edo Fimmen, die te Moskou vertoeft, heeft daar voor de studentenvereenigin- gen een rede gehouden over de naaste vooruitzichten der internationale arbei dersbeweging. Hjj gaf een overzicht van den internationalen toestand en betoogde, dat het kapitalisme in een aantal landen tot het offensief is overgegaan. De oplos sing van de kwestie der oorlogsschade door het plan-Dawes gispte hij als een werk van het internationaal imperialisme, hetwelk tot doel had Duitschland bij; den concurrentiestrijd uit te schakelen. Fim men is niet van meening,dat de zooge naamde arbeidersregeeringen den arbei ders van veel nut zullen rijn; zij dienen slechts om de ellende der arbeiders te vergulden. Voor een overwinning op het kapitalisme is internationalisatie van de arbeidersklasse noodzakelijk; de arbeiders moeten niet alleen strijden binnen de grenzen van hun eigen staat. Men moet aansturen op de vorming van de Ver- eenigde Staten van Europa. ARABIE. Het optreden der Wahabietea Port Soedan, 3 Oct. De Wahabieten hebben nog geen aanval gedaan op Mek ka, waar koning Hoessein voornemens is tot het eind toe weerstand te 'bieden. De algemeene imeening schijnt te zijn, dat in dien Hoessein aftrad, de voornaamste bron voor moeilijkheden weggenomen zou zijn. Koning Hoessein doet afstand. Kalro, 8 Oct. Koning Hoessein heeft afstand gedaan van den' troon. MAROKKO. Londen, 8 Oct. Volgens berichten uit Marokko hebben de Riffkabylen bij den terugtocht der Spanjaarden aanzienlijke een hoeveelheid' oorlogsmateriaal buitge- Het vierde rapport der Bezul- ntgtngscommisste. De sociaal-democraten principieel tot medewerking bereid.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9