HELDERSCHE (WIT BRILLEK- en PIKCE-NEZ-REPARATIËN. Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS 1AW*nVU.KEMBURG'S*' A mLEVFRTPAAS J. HEI JLOO,v/h. FILBRI, VAN DINSDAG 7 OCTOBER 1924. De Directeur van dein Keurings dienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar waarschuwt, in verband met die verhoogde meelprijzen, de bakkers hier bij door gebruik van minder meel het gehalte aan droge stof niet te verminde ren, daar ondanks de verhoogde prijzen aan den eisch voor het drogestofgehalte streng de hand zal worden gehouden. De nieuwe kapelmeester der Stafmuzlek Kon. Marine. De nieuwe kapelmeester der Stafmu- ziek, de heer Leistikow, zal, naar wij ver nemen, vermoedelijk in de tweede helft van October in functie treden. De functio naris was als stafmuzikant bij het 6e re giment Infanterie te Amersfoort in be trekking. Orgelconcert Luthersche Kerk. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal de heer G. v. di. Burg uit Amersfoort op 4 November a~s. in boven genoemd! kerkgebouw een orgel-concert geven, waarbij tevens als solo-cellist de heer J. v. Vossen* zijn medewerking heeft toegezegd. Tegen het einde dezer maand hoopt die Orgelfonds-fonds-oommissio nadere me- dedeellngen aangaande dit concert te doen. Reclame- en hulsvlljttentoonstelling, In de gisterenavond gehouden verga dering van het comité tot het houden van een reclame- en huisvlijttentoonstel- ling is besloten deze tentoonstelling te houden van 14 tot 20 Nov. a.s., in het gebouw van den R.K. Volksbond, Molen gracht 8. Aan de! tentoonstelling zullen aardige attracties worden verbonden, Verschillende sub-oomité's werden be noemd. De eventueele baten komen geheel ten goede aan het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht. Het dag. bestuur bestaat uit de heeren G. Th. Luyckx, voorzitter; J. A. N Stadtman, secretaris, Hoogérwerfstraat 2; J. F. Jacques, penningmeester. Nadere mededeelingen omtrent datum van aangifte en inzending volgen spoedig. Lezing over Hongarije. Wij hebben/ Indertijd1 eens verteld van dé enthousiaste ontvangst, die Nederlandsche pleegouders in Boedapest gewerd. De ver rukte Hongaren wisten niet hoe ze op waar dige wijze die Hollanders, die zooveel voor hun kinderen deden, zouden f êteeren, en het werd een uitgelaten festijn van enthousias me. Wiij vertelden bij die gelegenheid tevens, waar de oorzaak van deze verrukking moest worden gezocht; het jarenlang door het Habsburgsche 'bewind onderdrukte volk, dat thans door den oorlog bevrijd werd en we der een vrij volk is geworden, was niet ge wend aan spontane liefdesbetuigingen. En komt men thans in Hongarije en meldt tmen zich' aan als Hollander, dan is men bij; voor baat verzekerd van een goede ontvangst; de goede Hongaren zullen u het beste geven wat zij' geven kunnen, zijl zullen u met vor stelijke eer ontvangen en rondleiden. De Nederlander, noordelijker en nuchter der van aard, aanvaardt, noodgedwongen, die hulde als iets, dat hem niet toekomt. Sedert geruimen tijd is een Hongaarsche schrijfster, mevrouw I. von CsdtAry, in ons land bezig met het schrijven van een boek over Nederland. Want zij heeft in beide vol ken affiniteit, verwantschap ontdekt; ook de Nederlander bezit die toomelooze zucht naar vrijheid1, die den Hongaar kenmerkt, en ook de Hongaar, de poeszta-bewoner, kent de eindelooze horizonten.... En toe- wel overigens natuurlijk beide volken zeer uiteenloopend© verschillen tobben: de Hon garen zijn §>lavem, de Hollanders Germanen, Interesseert Hongarije zich tegenwoordig sterk voor ons land Mevrouw von Ositóry vertoeft vopr haar boek over Nederland reeds geruimen tijd in onze stad! Nu wilde zij, die in baar eigen land lezingen' houdt over Nederland, omge keerd; den Hollanders eens Iets van Hongarije vertelen. Wellicht Is daarvoor wel belang stelling. Een oomité hiervoor zal' spoedig worden gevormd, zoodat men binnenkort wel meer over dezen avond zal hooren. Deze voorloopige mededeeling diene ter Melding. Cambo-vergaderlng. In het verslag van de rede van den heer Smith (Bond van Minder Marineperso neel) op de groote vergadering van de In het Cambo vereemigde bonden van ma rinepersoneel bemedêm den rang van offi cier deelden wij mede, dat door de Kor poraals in Indlë een bedrag van 10.000 was bijeengebracht tot steun van de ac tie in Nederland. Dit was in zooverre on juist, dat niet door de korporaals, maar door de Minderen dit bedrag was bijeen gebracht. De korporaals hadden reeds eerder het besluit genomen per lid een bedrag van 25 voor de steunactie be schikbaar te stellen. Ingezonden Mededeeling. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand September. [Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 funderingwerker, 41 grondwerkers, 1 kok, 17 losse werklieden, 10 losse werk lieden ben. 18 jaar,'8 loodgieters, 1 loop jongen ben. 18 jaar, 13 matrozen; 2 met selaars, 1 puinklopper, 2 reizigers, 1 schil der, 1 smid, 2 stokers, 1 sigarenmakers leerling toen. 18 jaar, 9 timmerlieden, 81 transportartoeidera Totaal 137 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 banketbakkers, 2 broodbakkers toen. 18 jaar, 1 boerenarbeider, 1 Chauffeur, 1 controleur, 1 electricien, 39 grondwerkers, 2 incasseerders, 2 kantoorbedienden, kantoorbediende ben. 18 jaar, 2 koks, 1 kleermaker ben. 18 jaar, 1 klerk, 37 losse werklieden, 2 loopknechts, 5 loopjongens ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 1 machine drijver, 1 metselaar, 1 matroos (gr. vaart), 1 matroos (trawlervissoherij), 1 monteur ben. 18 jaar, 3 metselaars, 7 opperlieden/, 1 opperman ton. 18 jaar, 1 pakhuisknecht, 2 reizigers, 1 reiniger, 1 steenbikker, 4 scheepstimmerlieden, 4 schilders, 1 schil der torn 18 jaar, 1 straatmaker, 2 smid- bankwerkers, 1 smid-bankwerker ben. 18 jaar, 4 stokers, 99 transportarbeiders, 12 timmerlieden ben. 18 jaar, 1 vliegtuigma ker, 1 ijzerwerker. Totaal 258 personen. Geplaatst werden: 41 grondwerkers (waarvan 81 te Arlon, België), 1 kok, 17 losse werklieden, 1 los werkman i ton. 18 jaar, 2 loodgieters, 10 matrozen (trawlervlsscherij), 2 metselaars (waarvan 1 in Hoorn), 1 puinklopper, 1 reiziger, 1 schilder (Hoorn), 1 smid, 2 stokers (waarvan 1 trawlervissoherij), 3 sigarenmakersleerling torn 18 jaar, 9 tim merlieden, 115 transportarbeiders. Totaal 205 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: ,1 ooncierge, 6 dagmeisjes ton. 18 jaar, 6 daigdienstboden;- .0 dienstboden (intern), 1 kamermeisje, 1 stopster, 1 tweede meis je, 7 werksters. Totaal 83 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschilster» 1 ass. huishouding, 1 conciërge, 14 dagmeisjes ton. 18 jaar, 3 dagdienstboden, 3 dienstboden (Intern), 1 kantoorbediende, 1 naaister, 10 werk sters, 2 winkeljuffrouwen ton. 18 Jaar. Totaal 87 personen. Geplaatst werden: 1 ass. huishouding, 1 ooncierge, 6 dag meisjes ben. 18 jaar, 4 dagdienstboden, 2 dienstboden (intern), 1 huishoudster (Arn hem), 1 stopster, 7 werksters. Totaal 23 personen. WINTERTIJD. Met het verzetten van de klok is de laatste illusie, die ons nog aan den zomer bondi, ver dwenen. Wij wisten natuurlijk zeer goed, dat langzamerhand de herfst in aantocht was; de dagen waren al' aanmerkelijk korter geworden, de ochtenden en avonden kouder; er waren van die gure wind'- en regenvlagen, die u al geducht naar d^,kachel deden ver langen nu en dlan. Maar daarnaast kwam tel kens en1 télkens de zon u koesteren en ver waren; bleef zij al eens een enkelen dag weg, zij vergat ons niet, zij hield de illusie in ons wakker van een zomer, zjj het dan ook een nazomer. Tot de laatste dag kwam, van den zomertijd, wel te verstaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag, zoo stond het in de krant, zouden de verschillende klokken we der een terug worden gezet, het zou dus des morgens een uur later dag zijn voor ons, des avonds een uur vroeger donker. Daar mede was dan officieel de herfst ingeilluid. Stralend' scheen, dien laatsten „zomer"- Zaterdag, de zon; het was warm, en de mus- schen maakten dan ook een geweldig spec- takel. Zij groeven in den lekker warmen grond diepe kuilen en gingen er, met heel het emboinpoint van een dikteen musscheni- buik, zich 'in koesteren! De bloemen, na bloeiers van den zomer, deden haar best en menige tuin verheugde zich nog in een bloe menweelde, die in het minst niet deed den ben aan dien toch reeds ver gevorderden zomer. De schoolkinderen lagen in het gr^s langs de bermen van den weg alsof het mid zomer was. Het spreekt vanzelf, dat je dan plannen maakt dien laatsiten zomerttjdl-Zondag zoo goedl mogelijk te besteden. Want er is een uur winst te boeken, en de kwestie is nu maar hoe diat het best te besteden. Nuchtere, fantasielooze menschen zouden wellicht, des avonds, vóór het naar bed gaan, de klok ver zetten; ziji zouden misschien, mot de ver zette klok voor oogern, een uurtje later gaan slapen.... dan was het afgeioopen: als zij des Zondagsmorgens waren opgestaan, zou het inderdaad zoo laat zijn als de klok aan wees. (Maar wie wat avontuurlijken zin heeft, denkt zich de zaak anders. Vooreerst: niet aan de klok komen. Gewoon naar bed gaan, half elf, elf uur of zoo tot men gewend is. Ook niet dtenken: morgenochtend kan ik een uur langer 'blijven liggen. Maar daartegen over een plan maken voor een reuzenwamde- ling in de duinen. Bijlvoorbeeld den Strooweg inslaan, „DuinoordP langs, dlan de dluinenr M een eind den steenenweg in de duinen ne men, daar wat ronddwalen, en dlan maar, op goed geluk tenslotte langs het strand terug. Kom je dan tegen twaalf, of één uur in die buurt van het badhuis, dan' zeg je niets tegen je meisje of je vrouw, of wie je ook bij je hebt, maar stilletjes zet je je klokje een uur terug.... en zoo kom je, bij manier van spreken, 'bijna even vroeg terug als je weg ging. Je kan tot nog anders doen, geraffineer der, verfijnder. Je kan den heelen Zondag de klok ongemoeid toen, net dloen of het nog werkelijk zomertijd is. En dlan 's Maandags morgens wakker worden door een fermen por in je ribben van je vrouw, die tegen je zegt: „vootuit, 't is half acht, je moet op staan". Dan zeg je niets zwijgen is van diepen zin stept je bed uit, neemt je wek ker, zet deze een uur terug, ern, vóór je vrouw goed en wel begrijpt wat er aan de Ingezonden Mededeeling. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor alle soorten hand is, slaap je weer dien slaap des genaffi neerden: extra-uur, dat je aan niemand1 ont steelt Want dat is toch wel typisch met dien ver anderden tijd; behalve de ergernis aan den heer Braat (lid van de Tweede Kamer) doe je er n iemand; ook jezelf niet, tekort mee. Ter wijl je er, bij' de weder-dnvoering van den wintertijd, positief een uur winst, van hebt. Helaas, helaas! blijkbaar had de natuur gevonden, dat het met dien zomertijd tot en met Zaterdag nu welletjes was;-dat er voor Zondag maar geen 'extravaganties meer moesten plaats hebben, en dlat de menschen nu eindelijk eens moesten begrijpen, dat het wezenlijk en waarlijk hoog tijd was om den wintertijd weder in te voeren. Althans wie nog plannen heeft gemaakt voor dezen tot sten Zondag, zag ze des morgens verrege nen. Sakkerloot, wat regende het! Ik begrijp nooit, hoe een dichter dat nu prettig kan vinden. Daar heb je nu bijvoorbeeld Adama van Scheltemai, die maakt er een heel vers op. Hijl ligt 'in zijn warme bed en ziet van daar den regen vallen. Maar ik vipd, op zoo'n eersten wintentijdmorgen, als je een hoofd vol plannen hebt, die regen een onaange naam ding! En plagerig kwam later de zon nog even te voorschijn; zij tartte ons, treiterde ons, irriteerde ons. Want wat heb je nu aan het mooie weer (dat trouwens niet eens mooi weer werd!) als het om elf uur 's morgens ook werkelijk elfjrnr is! En ik diaebt zoo bij mezelf: wat zal Braat in zichzelf gelachen hebben, toen 'hij d'ien zomertijd zag verre genen! En zeker heeft hij aan zijn koeien een extra voer hooi gegevea Hif is het vol gend jaar nog Kamerlid en dus zuilen we dat gezeur over dien zomertijd wed' weer krijgea Maandagmorgen was de wereld weer ge was geweest; de kinderen gingen naar school woon. Het was precies of er geen zomertijd net als anders, de bakker kwam en de melk boer, en er was niets veranderd. Behalve dan dat de musschen hun buikjes toiet meer kon den warmen Hel den tuin. Staatsraad prof. mr. J. Oppenhelm overleden. Te 's-Gravenhage is overleden, 75 jaren oud, de Staatsraad prof. mr. J. Oppenheim. Door dit verscheiden heeft de rechtswe tenschap een ontzettend zwaar verlies ge leden. Want haar was zijn leven gewijd. Talloos zijn de rechtsgeleerden, die discipe len zijn geweest van dezen höogleeraar, eerst aan de Groningsche, later aan de LeidSche universiteit, en die hij daar gevormd heeft voor het verdere leven. Prof. Oppenheim heeft aan het publieke leven van de laatste halve eeuw op velerlei gebied' een groot en werkzaam aandeel ge nomen. Voor vele belangrijke functies heeft men in den loop der jaren beslag weten te leggen op de uitgebreide en gedegen kennis van dezen grooten .rechtsgeleerde. Zoo zag hij zich bij herhaling geroepen om zitting te nemen in Staatscommissies, wier teak het was belangen te behartigen, welke in nauw verband stonden met onze wetgeving op menig gebiedt Zoo heeft hij zitting gehad in de Staatscommissie voor de administratieve rechtspraak van 1891, in die van 1892 voor de Waterstaatswetgeving, in verschillende Grondwetscommissies, in de Staatscommissie voor het evenredig kiesrecht en die voor de herziening van het Gemeenterecht. Van de beide laatstgenoemde commissies was prof. Oppenheim tevens voorzitter, terwijl hij ook nog .tot voor korten tijd voorzitter was van het Centraal Stembureau. Groot is het aantal werken, welke als uiting van zijn helderen watenschappelijken geest het licht zagen. Men denke hierbij on dier meer ta de eerste ptots maar aan het standaardwerk „Het Ned'edandsch Gemeen terecht", dat een vraagbaak en een zuiver kompds Is voor hen, die studie maken van het wetenschappelijk- en admMstratief recht. Huldiging van twee ridders Ini de Militaire Willemsorde. Gisteren' zijn te Leiden de beide oudste ridders van de Militaire Willemsorde, de heeren Th. de Koning, in Den Haag, en F. O. H. die Wit, te Leiden, gehuldigd. Het is 50 jaar geleden, dat deze beide oud matrozen der. Nederlandsche marine tot ridder in de militaire Willemsorde 4de klasse werden benoemd, ter zake van hun heldhaftig gedrag op Atjeh. Generaal Swart heeft een toespraak gehouden, waarin hij o.a. mededeelde, dat men niet alleen gemeend had, dezen dag tot een feestdag te moeten maken, maar dat een ook een aandenken van dezen dag zou worden gehouden. Namens vele ingezetenen van Amster dam, Rotterdam, Leiden en Den Haag en van tal' van officcieren van land- en zee macht, overhandigde de generaal aan De Koning ©en gouden horloge met ketting, en aan, De Wit, een gesloten enveloppe. Postchèqe- en Girodienst Gemeld wordt, dat de postchéque- en Girodienst op 8 October a.#zal worden heroppnd voor de 2e groep rekeninghou ders, omvattende de nummers 10.000 tot en met 10.099. Een R.K. Ambtenaren-candldaat De „N. Tiib. Crt." meldt dat de heer Waterborg, voorzitter van den Bondsraad van den R.K. Bond' van P. T. T.-peraoneel, een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer zou hebben aanvaard. De heer M. van den Broek, wien even eens een candidatuur is aangeboden, heeft daarvoor bedankt Salarisactie Rijkspersoneel. Het oomité van zes heeft Zaterdag, naar Het Volk meldt, aan minister Ruys de Beerenbrouck een nota gezonden, waarin de toestand van het rijkspersoneel uit voerig wordt uiteengezet en waarin om een onderhoud wordt gevraagd. Het co mité komt Maandag weer bijeen, teneinde maatregelen te beramen in verband' met den door het resultaat van de audiëntie bij minister Oolijn geschapen toestand. De hoofdbesturen van den Centr. 'Ned. Ambtenaarsbond en den Oentr. Bond van P. T. T.-personeel zijn, aldus het blad, bij een geweest ter bespreking van het Rot- terdamsch© voorval. (Bedoeld wordt ver moedelijk de demonstratie van brieven bestellers voor het stadhuis. Aan den minister van waterstaat is onj een spoedeischend onderhoud verzocht. Tevens is besloten, in de vier groote ste den op zeer korten termijn huishoudelijke vergaderingen te beleggen, waarin de si tuatie en de actie zullen worden bespro ken. Christelijk Nationaal Vakverbond. Naar wij vernemen, wal binnenkort een buitengewone vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond gehouden worden, ter bespreking van den algemee- nen ©comomisohem toestand en de positie der arbeiders en ambtenaren mede in ver band met de huidige prijsstijging. (Stand.) Najaarsharing en Zuiderzeeafsluiting. In het Zuiderzeebedrijf waren oorspron kelijk twee duidelijk-onderscheiden haring seizoenen; de groote lente-campagne met den tokking-export en do najaarsvangst van veel geringer omvang. De laatste werd practisch de laatste tientallen jaren niet uitgeoefend, tot verleden jaar de herfstharing weer onverwachts in flin- ken getale begon op te treden ook in het Zuidelijk deel der zee; de Zuidwal-rooke- rijen kregen daardoor weder eenige pro ductie, die zelfs tot een korte export- periode leidde; dit jaar Is men in afwach ting of de „najaarstrek'8 opnieuw kal op treden ook omdat dit de eeriste trekvisch dan zal zijn, die na den gewijzigden toe stand in de „bate" der Zuiderzee (de de finitieve Amsteldlep afsluiting) naar het Zuiderbekken opzwemt; uit den ansjovis- trek-1924 is deze invloed niet meer be paald' kunnen worden daar het bedrijf in Juli werd beëindigd en de demping daar na voltooid werd. Voor Huizen heeft de herfst-export het vorige jaar nog pLxn. 85 wagons bedragen. Verhooging van den tabaksaccijns. De „N. RotL Courant" wijdt een' hoofd artikel aan bovenstaand onderwerp. Het blad zet uiteen hoe de sigaar, die vroeger zoo'n voorname plaats innam in het leven van den Nederlander, geleidelijk terrein heeft verlo ren en verdrongen is door d'e pijp en de sigaret. Allerlei oorzaken werkten daartoe mede. En- in een tijd, datl Üe sigarenindustrie reeds kwade jaren beleefde, trof haar de ta baksaccijns, het banderolle-sltelsel, terwijl nu wéder eene verhooging daarvan voorgeno men wordt. Voor de sigaar heeft de Minister die reeds toen vervallen, maar voor (tabak en sigaretten blijft zij; gehandhaafd. Het blad meerit, dat op deze voornemens der re- geering de grief van ondeugdelijke voorbe reiding toepasselijk is, die alle wetsvoorstel len van het ministerie van financiën uit dien laatsten ttyd kenmerkt. Uit niets blijkt, dat thans rekening is gehouden met de belangen van de industrie. De voorgestelde verhooging voor de sigaretten/ is zeer drastisch, en die Minister kondigt tegelijk met de voorgestelde verhooging de benoeming van een staats commissie aan, die zal moeten onderzoeken of niet een ander stelsel voor de heffing van een tabaksbelasting kan worden ingevoerd. Het zou dan wel zoo consequent zijn geweest, merkt h-t blad op, in1 afwachting daarvan de verhoogingen alle terug te nemen. De mi nister geelt zelf toe, dat de belasting niet op het publiek zal kunnen worden verhaald en dat de positie van de sigaretten-industrie niet van dien aard) is, dat deze de hoogere toten op zich) kan nemen. Het aannemelfikst is, dat het sigaretten-verbruik zal verschui ven naar riilndere kwaliteiten, hetgeen aller minst wenschelijk Is. De 8-Octoberfeesten te Lelden. De feesten zijn Zaterdag geopend1 met een reveille op de trap van het raadhuis, gegeven door het Leidsche PoHtie-Muziekgezelsohap. Uit Den Haag en andere plaatsen in den omtrek kwamen groote scharen belangstel lenden. In de ochtenduren werd een herha ling gegeven van het openluchtspel en des middags had een historisch-allegorische op tocht, voorstellend! de Gouden Eeuw, plaats. Deze optocht bestond uit vier groepen, d'e Grondleggers (Willem I van Oranje), de Op bouwers (Prins Maurits, enz.), de Voltooiers (Fred'erlk Hendrik), de Handhavers (de De Witten), besloten met een allegorie van den tocht naar Chattam, en bekroond door den Hersteller (Willem III en zijn gevolg). Bal- champêtre besloot de feestelijkhedea Agitatie-congres bakkersgezellen. Op het Zondag te 's-Gravenhage gehouden buitengewoon congres van den Alg. Ned'erl. Bond van Arbedders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingbedrjjf is, na een inleiding van den bondsvoorzitter A. Hillebregt, waarin uiteengezet werd,* dat nacbtarbedd'om geen enkele reden' noodzake lijk is en dat de eisch van nachtarbeid', zooals die dloor de grootere werkgevers wordt ge steld, voortkomt uit oonservatisme, slecht aanpassingsvermogen en concurrentie-geest, met algemeene stemmen een resolutie aan genomen, waarin er bij de Regeering en Staten-Generaal op wordt aangedrongen, dat in de Arbeidswet-1919 het verbod van. nacht arbeid, ook door den patroon, worde gehandi- haafd; dat een algemeen geldend aamvangs- uur van 6 uur 's morgens in de Wet worde opgenomen; dat alleen aan. de groote bedrij ven en wel met name aan die, welke ten minste 9 volwassen arbeiders in de bakkerij werkzaam hebben, die wekelijks 400 uren bakkerij-arbeid verrichten, vergunning kan worden verleend om met ten hoogste een derde deel van het personeel' een uur voor- arbeid te verrichten; dat slechts afwijkingen van de algemeen geldende aanrvangsuren zullen worden toegestaan voor hoogstens twee uren op Vrijdag otf Zaterdag en tien andere dagen in een Kalenderjaar en dat ver gunningen voor tijdelijken nachtarbeid of voor extra'-voorarbeid slechts zullen worden verleend, nadat daartoe door een pariteits- oommissie van patroons en arbeiders is ge adviseerd; dat onder geen beding het oor zal worden geleend' aan de wenschen van eenige werkgevers in het bakkersbedrijf, die nacht- artoead in ploegwisseling verlangen, maar te gelijk de doodgravers zijn van een voorna men socialen maatregel; dat speciale techni sche controleurs in overleg met de arbeiders organisaties benoemd' zullen worden. Van de bakkerij-arbeiders in het algemeen en van de bondsleden in het bijzonder te mogen eischen, dat zij' de wetsartikelen stip- telijk zullen naleven; dat oontröle-commis- sies van bondsleden worden ingesteld', die in de vroege morgenuren onderzoeken of en in welke mate wets-ontduiking plaats vindt en of daarna ook het verkoopverbod! voor 10 uur wordt nageleefd; dat agressief tegen de pa troons opgetreden zal worden, die de Ar beidswet regelmatig overtreden en zwaardere bestraffing vanwege de Justitie worde opge legd! De Bondsleiding op te dragen; een on onderbroken agitatie en actie te gaan voeren to,t behoud van wat goed is, maar ook tot verbetering van datgene, wat in de praktijk der laatste jaren is gebleken, onvoldoende te zijn. Gemeente-werklieden. Te Rotterdam stellen B. en W. voor <le arbeidsvoorwaarden der werklieden en ambtenaren te wijzigen en o.a. de 48-urige werkweek in te voeren; een bezuiniging voor het eerste jaar van 945.000. Nienwe bankblijetten. In omloop zullen worden gebracht nieu we modellen bankblijetten van 800, van 200 en van 60. Terschelllngerbank Lichtschip uitgelegd. Ligging: 63° 27' N.b. en 0° 1',5 W.L (4° 51'J> OJ. Gr.) Het lichtschip „Ter- schellmgerbarik" is weer uitgelegd, de lichtboei is opgenomen. Belangrijke postdiefstal ontdekt In den loop van 1918 is te Amsterdam verdwenen een brief, bevattende vijf-en- twintig bankbiljetten elk van duizend gulden en vijftigduizend „Marfcscheine", behooren- de aan een te Amsterdam gevestigde; be kende 'bankinstelling. De dLfstal moest, nam men aan, door iemand tot het postpersoneel behoorende zijn bedreven en in die richting werd dan ook door de opsporingsambtenaren gezocht Jarenlang werd! de zaak in de gaten ge houden tot eindelijk, zeer onlangs, het vol hardend' speuren met succes werd' bekroond. Aanvankelijk, bij het ontdekken van het delict, waren eenige personen aan een voor- loopig verhoor onderworpen; zij' gingen ech ter vrij uit, omdat niets te hunnen nadeel© werd' gevonden. Toch hield) de justitieel© po litie een wakend oog over het „gaan en staan" van enkele postbeambten. Zij' deed dat gedurende al die jaren. Onlangs viel1 het op, dat één dergenen, door haar verdacht, zeer „royaal" deed en tal van voorwerpen aanschafte, die het vermoeden wettigden; dat de bedoelde nog andere bronnen van inkom sten had. Op last van de justitie werdl de verdachte nog scherper nagegaan, wat tot een huiszoe king leidde in de woning van den verdachte in de buurt IJ IJ. De opsporingsambtenaren stonden verwonderd' over het groot aantal kostbare zaken, daar aangetroffen. Tevens is op dat adres een groote voorraad' potloo- den en andere artikelen gevonden, afkomstig van het Staatsbedrijf der Post en Telegrafie. De iman in quaestie gaf voor dit alles te heb ben gekocht van bespaard geld. Dat Het justitie en politie zich niet wijs maken, de bewoner werdi gearresteerd en het vuur hem zoo na aan de schenen gelegd1, dat hij bekende den brief in 1918 gestolen en o. m. de hij hem gevonden voorwerpen van dat geld te hebben aangeschaft. Hij- zal voor de justitie worden geleid, doch het onderzoek is nog niet geëindigd'. Men veronderstelt, dat andere personen bfli het misdrijf betrokken zijn. Van f W-f 1050. Zaterdag heeft de burgemeester van Pernis in het openbaar oen lichter- schip verkocht, dat bij de Vomdiellmgen- plaat aldaar op het droge was gezet. Het schip is gegund aan den hoogsten bieder, voor 60. Een half uur later is het in een koffiehuis te Permis onder de bieders ver kocht voor 1050. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Wilt U s.v.p. bovenstaande rectificatie opnemen? In uw Raadsverslag der laatste Raads vergadering, laat u mij zeggen, dat Kroon nog al eens bij de Arbeidsbeurs opspeelt, en voor den aandachtigen lezer ligt daar in opgesloten, dat hij juist daardoor aan het werk gesteld weid. Maar zoo ia het juist niet! De voorzitter verzocht mij, de namen te noemen en alvorens ik den naam Kroon noemde, werd deze al door een ander fluisterend /genoemd. Eerst daarna liet ik er op volgen, dat er beweerd wordt, dat zij die bij de Arbeidsbeurs het meest opspelen, het eerst aan het werk gesteld worden. Dit betrof geenszins de persoon van Kroon, Hoogachtend, J. 7. Bohoeffelenberger. LEEUWARDEN'

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5