VAN ZATERDAG II OCTOBER 1924 Vierde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS De heer D. H. Grunwald, wethouder van financiën, water en Lichtbedrijven, houdt a.s. Woensdag spreekuur van vjp. 11 uur tot half één. Bij het te 's-Gtravenhage gehouden examen slaagde voor 2e Officier groote stoomvaart de heer A. J. Labout, alhier. N Te 's-Gravenhage slaagde voor het Machinisten-examen, voorl. dipL de heer H. Bakker, alhier. Voor den dienst in NederL Indië is bestemd de heer O. L. M. van de ÏBilt, alhier, als Ijker bij het ijkwezen. Cokesverstrekking. Door de heeren Sohoeffelentoerger en G-eurts is aan het ooilege van B. en W. het volgend schrijven gericht: Ondergeteekenden vermeenen dat, nu •de winter weer voor de deur staat en, ge- alen de heersohende werkeloosheid, straks vele gezinnen weer alles zullen moeten ontberen, en zij niet alleen te kampen zul len hebben met de voorziening hunner eerste levensbehoeften, maar daarbij te vens verstoken zullen blijven van een ver warmd woonvertrek. Ook valt het dage lijks te oonstateeren, dat er uit onze ge meente scheepsvraohten cokes naar elders worden vervoerd en rijst daarbij de vraag of het niet wenschelijk zou zijn een kwan tum disponibel te houden, om gratis of althans tot gereduceerde prijzen te ver- strékken aan hen, die daarvoor in aan merking komen, 't Is juist daarom, dat zij zich tot u wenden met het verzoek van u te mogen vernemen, wat uw ooilege in dezen denkt te doen. De Concerten van h%t Stafmuzlek- 4 corps K. M. v Dezer dagen zijn bij de abonné's de di ploma's voor het as. seizoen aangeboden. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zullen de winterooncerten binnenkort aan vangen, de nieuwe kapelmeester, de heer Leistikow, zal zijn functie spoedig aan vaarden en de eerste dagen van Novem ber zal vermoedelijk het eerste concert plaats hébben. Intussohen is het helaas noodig geble ken een ernstig beroep te doen op hen, die zich voor deze concerten nog niet opgaven, om dit alsnog ten spoedigste te doen. Door vertrek, bedanken, enz. ziet het comité voorloopig zijn inkomsten aan merkelijk geslonken. Wil men de Voort zetting van deze concerten waarborgen, dan moeten zich meerdere abonné's aan melden dan thans het geval.is. Zooals men weet, komt het eventueel batig saldo ten goede aan de musici van het corps. Of schoon dit batig saldo nimmer zeer groot was, vormde het, dank zij het gemeente lijk subsidie, tezamen piet dat van de volksconcerten, toch een kleine vergoe ding aan het corps. Dit offert er twee vrije avonden aan op, waarvoor het de bevolking zeer goede muziek aanbiedt, muziek van een hoedanigheid, die imen in plaatsen van de grootte van Helder zel den1 aantreft. Indien echter onze plaats- genooten, liefhebbers van goede muziek, het Comité niet voldoende steunen, dan zal het genoodzaakt zijn de winter-concer- ten niet te doen doorgaan. Men bedenke evenwel, dat met het' be staan dezer abonnementsconcerten óók dat der volksconcerten gemoeid is. Zouden de eerste stopgezet moeten worden, dan vervallen automatisch de tweede. Dan ver valt óók automatisch het 'gemeentelijk suibsldie, en dan zal het wel jaren duren alvorens dit weer gegeven wordt. Men denke maar aan de discussies ten vorigen jare In den Raad, toen het weinig scheel de of de heer Eylders had zijn zin gekre gen.... De voortzetting der abonnementscon certen, men bedenke dit wel, is alzoo een algemeen belang. Daarom doet het co mité bij deze nog een dringend beroep op hen, die zich nog niet aanmeldden, dit alsnog zonder verwijl te doen. Men wachte niet tot den datum van het eerste ooncert, aangezien het comité reeds vóór dien tijd een finanti-eel overzicht ovej het geheel moet hebben. Men melde zich da delijk aan bij den heer Leewens of ten kantore van ons blad. Het ligt in de bedoeling alle te Helder ge-, vestigde ye-reenigingen,' corporaties e. d. in de huldiging van de Heldersche redders en de jubiieerende afdeeling te betrekken. Over deze aangelegenheid zal thans Maan dagavond onder leiding van het Comité van gedachten worden gewisseld. In verhand met een en ander zal op Zater dagmiddag 18 dezer geen ned'erlaagwedstrjjd voor bovengenoemd doel op het. Ankerpark terrein plaats hebben.' De belde laatste wed1- strijden zullen een wêek later plaats hebben. De Zang- en Reciteer-Vereeniging „Har. menie" verzoekt ons te willen rectificeereh dat in het bericht in het vorig nummer Zi, abusief genoemd is als Tooneelvereeniging „Harmonie". Het op te voeren zangspel „Neliie" is betiteld als tooneelstuk. Vereeniging van Onderofficieren der Landmacht „Ons Belang". Afd. Helder. Op een goed bezochte vergadering van vrouwen van leden der onderofficiers-ver- eeniging „Ons Belang", gehóuden 8 Octo- ber, is de volgende motie met algemeen© stemmen aangenomen: Vele vrouwen van de onderofficieren der Landmacht tengevolge van de diep ingrijpende maatregelen der huidige Re geering in vergadering bijeen op Woens dag 8 October 1924 in het lokaal van den heer van Weelde; van oordeel, dat de salarissen van hé militair personeel altijd van dien aard zijn' geweest, dat steeds de grootst mogelijke zuinigheid moest worden betracht, van oordeel verder, dat de sedert Juli 1922 toegepaste verslechteringen de zorgen oan met het toch reeds sober saln ris rond te komen aanmerkelijk hebben vergroot, van meening, dat de maatregelen der Regeering noodwendig moeten leiden to de armoede van vroéger jaren, verzoeken de Volksvertegenwoordiging met kracht en klem wel maatregelen to willen nemen, opdat de korting van 5 op 1 October 1924 zal worden ingetrokken, eischen van hunne echtgenooten dat zi; met alle mogelijke wettige middelen een krachtige actie 'zullen voeren teneinde een -verdere loonsverlaging te stuiten, alsme de voor het ongedaan maken van de reeds toegepaste verslechteringen, Roepen de vrouwen van het Overheids personeel op, zich te organiseeren ten einde stelling te nemen tegen de vernede rende en tot armoede brengende maat regelen der Regeering, besluiten deze motie ter kennis te bren gen van den. Minister van Ftoantiën, de Tweede Kamer der Stateri-Generaal en te publiceeren in de pers. Op bovenbedoelde vergadering is te vens een (damesjoomitó van actie be noemd. Tenslotte is door de vrouwen der onder officieren een telegram aan den Minister raad verzonden, luidende: „De vrouwen van onderofficieren Land macht in vergadering bijeen op 8 October 1924, verzoeken u in verband met prijs stijging levensmiddelen enz., de korting van 1 October in te trekken." Buffet Hollandsche Spoor. Op Maandag 20 October zal hét buffet, dat geplaatst is in de 8e klasse wachtka mer van het station, weder in gebruik genomen worden. Jaren geleden was er óók een buffet in de wachtkamer, doch de laatste jaren konden de wachtende rei zigers hun natje en droogje niet meer krijigen. Hierin is dus met ingang van den 20en weer voorzien. Het buffet is gepacht door den heer van den Brülle van Amsterdam.' Een witte raaf. Morgen herdenkt de heer W. de Bie, let terzetter, den dag, waarop hij vóór 60 jaren bij' het vak 'kwam. Sinds November 1914 is de heer De Bie werkzaam op onze drukkerij. Herdenking 100-Jarlg bestaan der Reddingmaatschappijen. In verband met het 100-jarig bestaan van de Noordi- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij. en de Zuidhollandsche Maat schappij tot bedding van Schipbreukelingen heeft de Burgemeester de vertegenwoordi gers van^ verschillende plaatselijke vereeni- Kingen uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Maandag 13 October a.s., des avonds 8 uur ten Raadhuize. iqem*08^ bekend is, wordt op 11 November jy/4 dien dag, waarop het 100 jaren zal zijn geleden, dat voornoemde Reddingmaat- schappijen werden opgericht -r een feest avond georganiseerd voor de tegenwoordige rarMTPC>4pIje bemanning van de Heldersche }6Vens voor de afdeeling der Noord- en Zuidhollandsche Redu De verbreeding van den Polderweg. Met voldoening hebben we gezien, dat mjat het werk tot verbreeding van den Polderweg een aanvang is gemaakt. Er wordt blijkbaar voortgang mee gemaakt, waarvoor alles te zeggen valt, omdat verbetering van dezeL verkeersweg zeer urgent is. Kunnen wij ons over het feit zelve dus verheugen, er is toch iéts, waarover wij min der gerust zijn. Dat is: de aanblik, welke het geheel na voltooiing zal bieden. Wij hebben namelijk een gedeelte bij den toegang tot de z.g. „Veelading", dat reeds verbreed is, ge zien, dat een zeer onaesthetisch, om niet te zeggen afschuwelijk effect maakt Wij we zen er reeds vroeger op, dat de afscheiding tusschon het Spoorweg-emplacement en het eerste gedeelte van den Polderweg bestaat uit 'een hek van oude dwarsliggers, welke precies zooals ze onder de rails vandaan zijn gekomen in den grond zijn geslagen en van een prikkeldraad-bezetting voorzien. Wqs dit reedö vroeger „geen' gezift" en een. stad' van den tegenwoordligen tijd on waardig, thans wordt het er, .gelooven wij', niet mooier op. Dezelfde dwarsliggers zijn nu tengevolge van het afgraven van de verhoogde veeladtog een anderhalve meter hooger geplaatst in 't hooger gelegen spoor wegterrein.. Indien de zaak dus niet veran dert, krijgen we als afscheiding van den openbaren weg een onbeschilderde, verweer de houtmassa van 2V2 meter hoogte. Het behoeft geen betoog, dat het groote voordeel en de voldoening over de in-wor- ding-zijude verkeeraverbetering grootendeels bederven dreigt te worden1 door de ontsiering van het stadsbeeld ter plaatse. Is het voof de voorbijgangers al een leelijk gezicht, wat moet het niet voor de aan den Polderweg wonenden zjjjn om dag in dag uit het uitzicht te zien belemmerd door die houtmassa! Oor spronkelijk kon men er tenminste nog zoo'n beetje over heen zien, nu zal' me'm daarvoor uit zijn dakvenster moeten kijken. Een en ander heeft ons aanleiding om, nu heit misschien nog niet te laat is, de autori teiten op dit wellicht niet voorziene euvel te wijzen. Nog is slechts een klein gedeelte af gemaakt en kan dus nog ten halve gekeerd worden. O. i. dient, waar de Polderweg aan één zijde geheel onbebouwd is, juist met do meeste zorg een passende., aesthetische af. rastering gekozen te worden. In dit opzicht is er keuze genoeg. Men vergete niet, dat men voor jaren aan de resultaten van het werk gebonden zal zijn en daarom mag dit wel grondig overwogen worden. Eu wij merken opnieuw op, dat de inste ltog eener Schoonheidscommissie geen weel de isl Daarvan zjjn voorbeelden te over! Witte Bioscoop. In het bioscoop-theater in de Koningstraat treedt deze week op de ook hier, naar wi, meenen, welbekende harmonica-kunstenaar Losscher. Hij vei richt op dit wat te zeer miskende instrument inderdaad wonderen., en de toehoorders zjjn terecht enthousiast over zijn s-p-eL De harmonica natuurlijk bedoelen wjji niet de gewone, eenvoudige soort, maar die met 'verschillende regis ters is een instrument, dat in staat is vele muziek op waarlijk voortreffelijke manier weer te geven, en het is geen geringe ver dienste haar te bespelen op de wijzé zooals de heer Losscher dit deed. Een viertal num mers vertolkte hij, en het feit, dat dit gehee. uit het hoofd geschiedde, bewijst 's heeren Losscher's groote muzikaliteit. Het publiek beloonde den artist met hartelijk applaus. Het filmprogramma van „de Witte" is deze week tevens toizönder aantrekkelijk zoodat, zelM zij', die de bioscoop om allerlei redenen niet zoo gunstig gezjpdi zijn, er- van hun gading zullen vind n. Het jour naal geeft al dadelijk veel wetenswaardigs; de vogelrotsen. in Amerika en de kolonie zee honden, beide van regeeringswege be schermd zijn leerrijk en boeiend. Een klucht van twee auto-schavuiten en hoe het hen verging, opent het programma, gevolgd door een romantisch natuurdrama, de geschiedenis van kapitein Blackbird. Hoe onwaarschijnlijk de gebeurtenis op zichzelf ook is, men kan niet ontkennen, dat er veel zorg, fantasie en romantische enscenee- ring aan ten koste is gelegd. Het verhak, speelt op een eenzaam, afgelegen eiland in de Stille Zuidzee, en in groote massa's heeft men inboorlingen als figuranten gebruikt, waardoor grootsch-opgezette tooneelen vol leven en actie zijn gefilmd. Er zijn bekoor lijke natuurtafereelen opgenomen, er is zelfs in allen vorm een strijd gefilmd tussohen twee vijandige stammen. In honderden kano's varen de strijdbare mannen van het eene eiland naar Pango, het "eiland, waar de vijandige stammen wonen, en hét is, zooals mon denken- kan-, in hooge mate interessant dit te zien. Het moge dan „spel" zijn, feit is, dat men dé grootsche opname niet dan maf oneindig veel zorg en met groote kosten in scène heeft kunnen zetten. En slechts de filmopname kan dergelijke tooneelen, die een zeer goeden kijk geven op het leven- der pri mitieve volksstammen, waarheidgetrouw weergeven. Zoo zien wij er ook inboorlingen- dansen, hutten* hun dorpen, etc. Het tweede groote nummer is getiteld „Als de Lente komt". Wij. zagen- den laatsten tijd geen zoo sympathieke filmvertooning als deze opname, met zeer veel smaak, humor en vooral beschaving is ineengezet. Hierin is nu geen enkel dement, dat anders wel eens sto rend -werkt en den toeschouwer doet glim lachen, zooals bijvoorbeeld valsche sentiimen taliteit, overdreven romantisch gebeuren, o:' gruwelijkheden. Integendeel, alles is hier stemmig en sober gehouden; de handeling een alleraardigste liefdesgeschiedenis ont wikkelt zich normaal en geleidelijk, enl be slot is zeer fijn en geestig. Verklappen zul len wij er niets van, maar iéder zal het met ons eens zijn, dat wij' werkelijk dit niet zeg gen om nu de heeren Kuiper en Helder eens aan publiek te helpen, maar dat wij' de volle waarheid spreken als wijl zeggen-, dat dit de aardigste fUm is, die wij' in langen tijd heb ben gezien. Het is Amerikaansch werk van den eersten rang. Daarbij' prachtig spel van uitstekend voor hun taak berekende artisteni, goéde, smaakvolle humor, eén tikje senti ment, dat nooit sentimentaliteit wordt.... het is in één woord voortreffelijk. De directie zal hiervan wel pleizier beleven. L. Penning. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal Woensdag a.s. voor de Ghr. Oranje Ver. alhier, de bekende heer Penning spreken over zijn reis naar Zuid- Afrika in verband met Nederland en Oranje. De heer Penning is voor velen geen onbekende. Hij' -is een goed schrijver en gezellig causeur. Het tijdschrift „Timatheüs" schreef over zijne lezingen gedurende den vorigen winter het navolgende: „Do studiereis, die de heer Penning het vorige jaar 'naar het door hem zoo geliefde Transvaal maakte, igeeft daartoe gereede aanleiding. (Bedoeld wordt hier mede het houden dezer spreekbeurten.) Rijke stof voor nieuwe 'boeiende verba len, werd aldaar door hem verzameld. De >e roemde slagvelden, de interessante ,Kopjes" werden door hem betreden en lestegen. Met gloed vertelt de heer P. op die „Avonden" van de geschiedenis van het Boerenvolk, van hun gewoonten, hun even, enz. In één woord, „ou-baas" Pen ning weet dan zoo te „'geselzen", dat de igeheele breede schare van belangstellen den onder ademlooze stilte luistert naar de sonore stem van den krassen bijna zeventiger!" De lezing wordt 'gehouden in de Geref. Kerk. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. Feestvoorstelllng Lonls Bouwmeester. Louis Bouwmeester en 82 jaar! Wie ge- ooft het, als hij. diezen man zoo vol energie, zoo vol levenslust, aanschouwt? Wie in de tooneelzaal, die vol aandacht het sublieme spel van dezen kunstenaar bijl dé gratie Gods gadeslaat, denkt zich Nederlandsch eersten tooneelkunstenaar als een1 afgeleefdcn grijs aard? Voor Louis Bouwmeester beteekent dCn ouden dag niets, dlat zal men to „Casino" op 17 October terdege gewaar worden! Want ter eere van. dien verjaardag wordt den jubi ieerende, groote Louiisi, een warme ovatie bereid1, als hij to één van zijn krachtrollen, in het uitermate boeiend en pakkend tooheel- spel „Voerman- Henschel" zal optreden. Hij heeft een uitstekend, eerste rangs gezelschap artisten van naam bij zich, 0. a. Mevr. Erf- mann—Sasbach, Mien P.ost, de heeren E. Erfmann, Rlenk Brouwer, JüL Bronger®, Max Weber, en tal van anderen met klin kende namen to de artistenwereld zullen to dit vermaarde tooneelstuk naast den grooten Louis optreden. Wij twijfelen niet, of het kunstminnend publiek te Helder zal èn den grooten artist èn het inslaande tooneelstuk weten te waar- deeren, door to groote getale op -te komen en den grooten meester te huldigen. Vermel den wij nog, dat' door geheel Nederland met het successtuk „Voerman Henschel" eon tournée wordt gemaakt. Lezing over Hongarije. (Met lichtbeelden.) Men schrijft ons: Maandag 20 October zal mevrouw von Csitary to „Musis Sacrum", Koningstraat, eene lezing houden over haar geboorte land, Hongarije. Aangezien deze spreekster bij1 het Hel dersche publiek nog niet bekend -is, lijkt het miji gewenscht over haar optreden en hare bedoelingen een en ander mede te deelen. Het gebeurt niet dikwijls, maar toch wel een enkele maal, dat vreemdelingen ©en bepaalde voorliefde voor ons land opvatten. Zulk een geval doet zich bij mevr'.Csitary voor. De voorliefde voor ons land is in ijare familie om zoo te zeg gen erfelijk. Reeds als kind hoorde zij -door familieleden, die na ©en reis door Europa to Hongarije terugkeerden, ver klaren, dat Holland het mooiste land van Europa was. Geen wonder, dat al vroeg bij haar de begeerte ontstond, dat won dere land té leeren kennen. Na haar huwelijk deed zich de gelegen heid daartoe voor en heeft zij meermalen ons land bereisd en het steeds meer liefgekregen. Reeds to 1910 had -zij een lezing met lichtbeelden over Nederland samengesteld, die in Buda-Pest zoozeer to den smaak viel, dat zij vier weken -aaneen avond aan avond werd voorgedragen. Toen kwam de oorlog. Haar man en haar 'beide zoons moesten naar het leger alleen- de jongste keerde terug. Mevr. von Csitary voelde zich door dien slag als gebroken, maar zobals zij het zelf uit drukt „Holland heeft mij gered". D© tijd kwam, dat vele Hongaarsche ouders, door gebrek gedreven, hunne kinderen naar vreemde landen zonden, ook naar Neder land. Toen ontstond begrijpelijkerwijs bi; die ouders belangstelling voor dat verre land, waar hunne kinderen vertoefden en dat sommigen voor dien tijd wellicht nau welijks hadden hooren noémen. Zoo kwam het dat tot mevr. von Csitary het verzoek werd gericht, voordrachten over Holland te houden. Dit verzoek deed hare verlamde ener gie weder ontwaken. Hier was weer een taak te verrichten, iets goeds voor de menschheid te dóen! Hare voordrachten- vonden geweldige 'belangstelling en als gevolg daarvan kwamen vele Hongaar sche ouders, die van Nederlandsohe pleeg ouders brieven over hunne kinderen ge kregen hadden-, bij- haar, om die in hé Nederlandsch geschreven brieven voor hen te vertalen. Want de liefde van mevr. von Csitary voor ons land is zoo groot, dat zij- orize taal geleerd heeft en zich daarin mondeling en schriftelijk vloeiend weet uit te drukken. En nu -vertoeft zij op het oogenblik weer in ons land om het opnieuw te be- studeeren en er een 'boek over te schrij ven, dat zoowel in het Hongaarsoh als in het Nederlandsch zal worden uitgegeven Maar hare bedoelingen gaan nog verder, Na de harde slagen, haar en zoovele -an deren door den oorlog toegebracht, is zij als zoovele andere edeldenkende men- sehen, diep ervan doordrongen dat zoo iets afschuwelijks niet meer mag gebeu ren en wil zij op hare wijze medewerken tot het ontstaan van betere internationale verhoudingen,' tot beter onderling begrij- lien van mensohen van verschillende na tionaliteit. Daarvoor is noodig, dat de menschen van verschillende nationaliteit elkander en hun land wederkeerig leeren karnen en zoo 'hoopt mevr. von Csitary dan ook, dat wat zij' hier over haar geboorteland zal mededeelen en in lichtbeelden laten zien-, tot het 'groote en soh-oone doel dat zij voor oogen heeft zal medewerken. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In Augustus werd de Leeszaal bezocht door 1149 mannen en 189 vrouwen, totaal 1288 personen. Uitgeleend werden: 512 studiewerken, 2204 romans en 1661 kinderboeken, to taal 4267 banden. In September werd de Leeszaal bezocht d-oor 1381 mannen en' 173 vrouwen, totaal 1654 personen. Uitgeleend werden: 495 studiewerken, 2289 romans en 1632 kinderboeken, totaal 4316 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken: Ainker Larsen: De steen der wijzen; Bard: De intellectueelem en het christen dom; Boëthius: De vertroosting der wijs begeerte; Bokhorst: Het Dalten stelsel; Carter en Mace: Het graf van Tuf-Anch- Amon; Oonrad: Jeugd, en: Het hart der duisternis; Faust: De ziel van Parijs; Hui- zinga: Erasmus; Kayser: Johann Heto- rich Pestalpzzi; Kloos: Letterkundige in zichten en vergezichten, dL 14; Mare, Eline: Lieveke; Miansfielidi, Kathertoe: Bliss and ether stories; Rolland: Mahat- ma Gandhi; RuttenPekelharing: Wen ken aan het Hollandsche meisje dat als huisvrouw naar Indië gaat; Scott: Het eeuwige ijs; Siok, Ingeborg: Mathilde Wredë; Slmons—Mees: Geloof; Singels: Gebrekkige bijbelkennis; Stprm van Leeuwen: De mensch en zijn lijden; Vos, Mïargot: De dienende maagd; Wasch: Glas en kristal; Weesem, v.: Hoe maak ik kinderkleedihg? Ten geschenke ontvangen: Bartog, de: Grondbeginselen der dog matiek; Haverkamp: Briefwisseling met een predikant; Leersum, van: Over de voedingswaarde van Glucose; Mauro: De wereld en der wereld God; Slotemaker de Bruine: Het geloof aan God to de 20ste eeuw, Gids voor Edam; Gids voor Zand- voort; Hotel- en pensiongids voor de pro vincie Gelderland; Le palais de la paix; Verslag dier gemeente 'Helder over 1928; Mededeelingen over zuigelingenbescher- rntog to Nederland, Nu de winter weer. komt en daarmee de lange avonden, wordt ook de vraag naar kinderboeken eiken dag grooter. Geluk kig kunnen wij' alle nieuwe lezertjes en ezereéjes tevreden -stellen. 1 Maarvoor degenen die hier al drie, vier jaar lang elke week komen, wordt de keus wel eens.wat moeilijker. Veel geld om onzen voorraad uit te breiden en oude boeken dóór nieuwe exemplaren te ver vangen is, niet beschikbaar. Misschien hebben vel© lezers nog goede kinderboeken die ongebruikt in de kast staan. In de Leeszaal worden de boeken dage lijks gebruikt en brengt menig kind er' een gelukkig uur mee door. Wanneer gij uw boeken aan de Lees zaal wilt afstaan, zullen wij ze gaarne la ten aihalen. Nogmaals de vechtpartij. Wij ontvingen van de zijde der mis handelde juffrouw een uitvoerig achrijven, waarin zij uiteenzet, dat niet zij de aanleidende oorzaak was van de ruzie, maar de marineman, die haar woning binnendrong, haar op den grond smeet en mishandelde. Aan de strijdende partijen deelen wij hierbij mede geen regel over deze ruzie meer te willen opnemen. Hoe de zaak precies geweest ns, zal wel niemand interesseeren en zal te Alkmaar wel worden uitgemaakt. Een gevaarlijke vrijer. Naar aanleiding van hetgeen wij in ons Donderdagblad mededeelden over den gevaarlijken vrijer, die Dinsdagmiddag de Middenstraat in rep en roer bracht, wordt ons van welingelichte zijde mede gedeeld, dat de 20-jarige joDgeling niet een „echte" revolver, doch slechts een knalkurk-pistoel heeft gebezigd en daar mede een schot heeft gelost, hetwelk slechts eenige ontvelling aan de kaak veroorzaakte. Het „wapen" is door de politie intusschen in beslag genomen. Overigens geven deze nadere bijzonder heden de zaak wel een komisch tintje en zulleD de gevolgen voor het jongmensch, althans wat deze streek betreft, niet zoo erg zijn, als aanvankelijk scheen. Leger des Heila Dankbaar voor uw hulp ons betoond in het verleden, hoopt het Leger des Heils de eerstvolgende dagen bij u aan te kloppen om flnancieëlen steun voor zijn arbeid. Dien arbeid nader bekend te maken, is feitelijk overbodig, daar ,in het c.a. 40-jarig bestaan der organisatie dat werk een plaats gekregen heeft in de harten van allen, die meeleven met de nooden en behoeften van ons volk. Die nooden zijn grooter dan ooit in 't verleden, en de aanvragen aan het Leger zijn talrijker, dan tot hiertoe het geval was. Wilt u ons helpen, en ons in staat stellen, die hulp zoo afdoend mogelijk te' doen zijn. De opbrengst van deze aanvrage komt geheel en al ten goede van onzen arbeid in de inrichtingen in Nederland. Iedere collectant is voorzien van een volmacht, geteekend döor Jens Poolsen, kommandant. Zang- en Reciteer-Vereeniging „Harmonie". Naar wij vernemen zal bovengenoemde vereeniging ter gelegenheid van het 100-. jarig bestaan der Noord- en Zuid-Holiand- sche Redding Maatschappij op 11 Nov. a.s. in „Casino" het verleden jaar twee maal met succes opgevoerde Zangspel „Nelly" weder opvoeren. Rijkspostspaarbank. Rectificatie. In de advertentie der firma de Gruyter ïeeft abusief gestaan, dat koopers van 1.50 een pond jam cadeau krijgen. Dit moest evenwel zijn een pot jam. Voorts vernemen wij, dat naar alle waarschijnlijkheid op Zaterdag 18 dezer een reddingboot met muziek door de stad za trekken, waarbij' gecollecteerd zal worden.. Rectificatie. „Voerman Henschel". Het Comité: Mevr. ïlo-uwlnisr-Calton, ITavenpleln 11? M'evr. Fock-Noordoyn, Pal el s. Mevr. Baas—Koopmah, Westpledn 8. Mevr. Bookvan Os, Kanaalweg. -Mevr. de Boer-Jomgikees, Koningstraat. Mevr. Dekker—Klik, Westgracht 9. Mlevr. FabiusBoeff, Binnenhaven 48. Mevr. v. d. Sande Laoo-st'Kaufyiann, Binnenhaven 86. Mevr. Stove-Vrijburg, Binnenhaven 102. Mevr. Witsen 'Ellasv. Laer, -Hoofdgr. 83. Oh. v. d. 'Bilt, Koningstraat. Opga-fla uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zyne bij- en hulppostkan toren over de maand September 1924, Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoyen, werd in den loop der maand ingelegd f83.943.88*1 enterug- betaald f 78.969.53. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f4.974.35. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 86. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f550.—en afgeschreven f1750.—.Der halve minder in- dan afgeschreven f 1200.—. liet aantal uitgegeven nieuwe staatsschuld- boekjes bedroeg 0. Hieronder 30 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 5 cent en 121 formu- ieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen).

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13