De vliegtocht NederlandIndië. De reis van de Z. R. Hl naar Amerika. Zannl uit Shanghai vertrokken. De tocht van het luchtschip Shenandoah. Luchtschip ontploft Over den Hindoe-Koesj. Afgelaste luchtmanoeuvres. Noodlanding. Malversaties te Lelden. Familiebanden. Kind-martelaar. Ook autobussen. Door zt]n eigen wagen overreden. Garnalen. Jackle Coogan naar Nederland. Een liefhebbende zoon. Waarschuwing. Een boschbrand door zwanen mist gebluscht Een tragische testament Massaproductie van stalen hulzen. Burgerlijke Stand van Texel ONDERTROUWD: Gerlof Jan Mun- tinga en Dieuwertje Pereboom; Reindert Dop en Jannetje Boon. Luth. Jong. Ver. „Eén ls Uw Meester". Bovengenoemde vereeniging viert mor gen haar 33e jaarfeest. Als feestredenaar zal optreden de onlangs vertrokken WetEerw. heer Ds. Wallien, terwijl de avond verder gevuld zal worden met zang van den heer C. Abbenes, bariton, terwijl een strijkje verschillende nummers ten gehoore zal brengen en een fluitconcert op het nieuwe kerkorgel gegeven zal worden. We gelooven, dat velen van onze lezers deze vergadering zullen bezoeken. l>e Lu- thersohe kerk zal weer te klein blijken te zijn Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adver tentie. LUCHTVAART. Van het Comité Vliegtocht Nederland1 Indië ontvingen wij het volgende schrijven: Mijne Heeren, Zonder geldelijken steun van de Regee- ring is het Comité Vliegtocht Nederland— Indië er in geslaagd, door particuliere bij dragen hier te lande en in Nederiandsch- Indië de noodige fondsen bijeen te brengen om het vliegtuig aan te koopen, uit te rusten en onder volledige en zorgvuldige voorberei ding den, tocht te doen aanvangen, waarbij echter slechts een zeer geringe geldreserve overbleef voor onvoorziene gevallen. De tocht is onder de beste vooruitzichten aangevangen, doch helaas door een niet te voorzienen tegenslag ontijdig afgebroken, nadat nog slechts het Europeesche gedeelte van het traject was afgelegd. Bij het Comité bestaat de vaste overtui ging, dat de vliegtocht, ongeacht dezen te genslag, moet worden volbracht en zulks te meer, nu op zoo overtuigende wijze blijkt, hoe warme belangstelling deze nationale daad bij het Nederlandsdie volk geniet en ho# van alle kanten d!e wensch levendig wordt,' dat de tocht niet zai worden opgegeven. Intussohen zal voor de voortzetting en vol tooiing van den tocht de finand eele reserve, welke on§ overblijft na dit ongeval, niet meer voldoende zijn. In verband hiermede achten wij ons verplicht een beroep te doen oi> de offervaardigheid! onzer landgenooten en roe pen wij Uwe medewerking in, om in Uw geacht blad een inschrijving te openen voor bijdragen ten behoeve van het fonds van ons Comité. U bij voorbaat voor Uwe medewerking (Jankendi, teekenen wij, Hoogachtend, Namens het Comité Vliegtocht Nederland'—Indië, ,Het Uitvoerend Comité, (1 J. Snijders, Voorzitter. A. Plesman. Groeneveld; Meijer, Secr. Gaarne verleenen wij aan het boven staande epn plaats in ons blad en deelen mede, dat wij voor bovenomschreven doel bijdragen In ontvangst zullen nemen. In dien vele Nederlanders een bijdrage, zij het ook een geringe, hiervoor offeren, kan een voldoende bedrag bijeen gebracht worden, dat de voortzetting van den tocht mogelijk maakt Naar het Haagsche Anetakantoor van het comité voor den vliegtocht Nederl. .Indie verneemt heeft Van der Hoop blij kens een dpor het comité ontvangen tele gram zijn rapporten Maandag j.1. verzon den zoodat het comité hoopt spoedig vol komen georiënteerd te zijn over den stand van zaken waardoor nadere beslis singen kunnen worden genomen. Verder nieuws kon Van der Hoop niet seinen. Met spanning zien wij de komst van den heer Guillenord, die gisterenmiddag ver trokken is, tegemoet. De bemanning/hoopt vurig met een ander toestel den tocht op nieuw te aanvaarden. Afgezien van de ondervonden pech oordeelen zij, dat zoo wel het toestel als de organisatie .van de ylucht bewezen hadden uitstekend te zijn. Gistermiddag is een vergadering gehou den. van het voltallig Comité „Vliegtocht NederlandIndië" ter bespreking van het geen thans gedaan moet worden. De vergadering stelde zich op het stand punt, hetwelk door dé heeren Fuldi es. is ingenomen. Dit standpunt komt hieron neer, dm zoo spoedig mogelijk geld moet worden ingezameld voor de aanschaffing van een reservetoestel en voor het herstellen van het in Phiüppopel gestrande vliegtuig of indien dit niet mogelijk is hierop is het wachten op de berichten van ir. GuHtonard, die gis teren naar PhilippopeJ is vertrokken voor den bouw van een nieuw toestel. Van de offervaardigheid der Nederlanders in het Moederland en Indië, zoowel als van den spoed waarmede die finanoieele steun zal worden geboden, zal het afhangen of de tocht nog in deze maand1 of uiterlijk in de eerste dagen van November kan plaats vinden. Anders zal hij, in verband met den voor het vliegen in Indië ongunstigen moesson,tot April Van het volgend jaar worden uitgesteld. Wat het Comité dus het eerst te doen staat is een beroep doen op de offervaardigheid van het publiek. Het is voornemens een na tionale Inschrijving te openen en heeft, ten einde ieder in Staat te stellen bij te dragen, de bemiddeling van de Directies der dagbla den ingeroepen. Nederlandsch-Indië is reeds voorgegaan. De Nederlandsch-Tndische Vereeniging voor Luchtvaart, die zulk een nationale inschrij ving heeft geopendi, mocht al vele giften in ontvangst nemen. Het staat thans definitief vast, dat de Z. R. m Zaterdagmorgen 8 uur naar Amerika zal vertrekken. Naar het heet, was de commandant, dr. Eckener van plan geweest toch nog Vrij dag te gaan, maar beeft hij, met het oog op het bijgeloof der Duitsche en Ameri- kaansche marine-officieren, die den tocht zullen meemaken en die den Vrijdag als een ongeluksdag beschouwen, de reis uit gesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zal het luchtschip een noordelijke route kiezen en van Friedrichshaien over het Rijn land, Noord-België .Nederland (Rotter dam), Zuid-Engeland en de Iersche kust naar Amerika gaan. Naar verluidt-zal de commandant in geen geval over Londen of andere grbote Engelsche steden vlie gen, ten einde de Engelschen niet te prik kelen, voor wie de Zeppelin nog een on aangename herinnering uit de oorlogs jaren is. Volgens een bericht uit Sjanghai is majoor Zanml vandaag van Sjanghai naar Kayoshima in Japan vertrokken. New York, 9 October. Het met helium gevulde bestuurbare luchtschip dat van de Oostkust van de Ver. Staten naar de Westkust vliegt, is uit Fort Worth, in den staat Texas, vertrokken naar San Diego, in den staat Californië. Admiraal Moffat verklaarde zich over de tot dusver verkregen resultaten zeer tevreden. Londen, 10 Opt Uit New York wordt gemeld, dat het Amerikaansche bestuur bare luchtschip P. C. IV, te Langley'Field is ontploft. Verscheiden officieren en man schappen werden gewond. Reuter meldt nog dat een groote bom, die het luchtschip meevoerde, ontijdig ont plofte, waardoor een gat in het omhulsel werd geslagen. Slechts het gebruik van onontvlambaar heliumgas was oorzaak dat de bemanning werd gespaard. v Nieuwe vllegtulglen. De bladen melden, dat de plannen ge reed zijn voor, en dat men spoedig zal beginnen met het 'bouwen van een geheel metalen vliegtuig, dat gedreven zal wor den door 8 Napiermotoieh van elk 1000 P.K. en.in staat moet zijn 2000 imijl af te leggen zonder landing. Deze nieuwe toe stellen zijn bestemd voor het rijkslucht- verkeer. Op Malta is een nieuw vlieg veld ingericht terwijl er een voorloopige tijdstahel voor den luchtdienst van Lon den naar Kalro ia ontworpen. De reis zal 31 uur duren met een enkel oponthoud te Malta. Waarschijnlijk zullen 8 van deze nieuwe metalen vliegtuigen voldoende blijken voor een dagelijksohen dienst tus- schen Londen en Kalro vioe-versa. Afghanistan heeft onlangs vijf vlieg tuigen 1 aangekocht van de sowjetregee- ring. Deze hebben thans de reis door de lucht naar Kaboel afgelegd waarhij voor de eerste maal het Hindoe Koesj-gebergte is overgevlogen. De „Echo de Paris" bevat nadere bij zonderheden omtrent de plotseling afge laste luchtmanoeuvres, waarbij, naar men weet, twee vliegers zijn gedood en een tiental vliegtuigen zijn neergestort. Het eerste ongeluk had 's ochtends om acht uur boven het vliegveld van Bourget plaats, kort nadat een z.g. ve'ryolgings- vliegtuig was opgestegen. Om een tot dus ver onbekende reden duikelde het vlieg tuig eensklaps op 150 meter hoogte om te pletter te vallen in een tuin dicht bij Bour get. De beide vliegers waren onmiddellijk dood. Het stormachtige weer was voorts oor zaak dat een tiental andere vliegtuigen ernstig beschadigd werd. In Villacoublay sloegen zeven machines, in Buc dre ma chines I-ij het opstijgen tegen den grond. Generaal Huet deed daarop de manoeu vres voor 24 'uur staken; zij zullen geheel worden afgelast, indien het slechte weer aanhoudt. De minister van oorlog, generaal Nol- lot, heeft een enquête doen instellen naar de oorzaken van het ongeluk met het eer ste vliegtuig. De W. *61 heeft Donderdagavond aan de Friesche kust nabij Stavoren een nood landing moeten doen. De inzittenden waarnemer Lanshof en Sergt. Weber zijn ongedeerd, ook het toestel, dat'bij Stavoren ligt geborgen is onbeschadigd.' FINANOIEELE EN ECONOMISCHE BERICHTEN. De Rotterdamsche Bankvereenlging. Commissarissen en directeuren der Rotterdamsche Bankvereenlging hebben overwogen welke voorzieningen onder de huidige omstandigheden noodig zijn. Zij zullen te dien aanzien aan aandeelhouders de volgende voorstellen doen: Doordat een bedrag van 25,000,000 aandeelen zich in bevriende handen be vindt, is de gelegenheid geopend, die aan deelen te verwisselen tegen amortisatie- bewijzen, welke na uitkeering van divi dend zullen worden geamortiseerd op de wijze zooals nader in een voorstel tot statutenwijziging aangegeven. Het door deze verwisseling van aandee len vrijkomende bedrag van 25,000,000 zal, vermeerderd met 6,000,000 van de reserve, voor afschrijving worden gebe zigd. Verder zal van de reserve een bedrag van 12,000,000 worden bestemd voor re serveering tegen verplichtingen, die meer dan gewoon risioo opleveren. Na de statutenwijziging zal derhalve het geplaatst kapftaal 50,000,000 en de gewone reserve 20,000,000 bedragen. De noodige voorzieningen zijn hiermede getroffen. Het bestuur heeft den heer mr. A. J. van Hengel, die zijn functie als directeur der Amsterdamsche Bank zal nederleg- gen, bereid bevonden een benoeming tot gedelegeerd-commissaris te aanvaarden. Verder zal in de bestuursorganisatie io zooverre wijziging worden gebracht, dat de functie van president der directie komt te vervallen. In verband hiermede ^al de heer Westerman als zoodanig aftreden. Het ligt in de bedoeling van Commis sarissen, hem voor te dragen als lid van hun ooilege. Op voorstel van den tegen- wooidigen voorzitter zal hem het voorzit terschap worden opgedragen. Bovenstaande voorstellen zullen wor den behandeld in een algemeene vergade ring van.aandeelhouders op 27 Oct. a.s. Vervolg van het lste blad. Vrijdag werd de behandeling voor de Haagsche rechtbank voortgezet. Terecht stond thans de reeds gedetineerde Q. van Drecht, destijds als bouwkundige verbon den aan den rijksgebouwendienst. Hem wordt ten laste gelegd omstreeks 1920 een bedrag van 11.000.zich wederrechte lijk te hebben toegeëigend. Voorts heeft hij in 1919 nog 10.000 als gift aangeno men. Ea nog een ander dergelijk feit. Hiervoor waren veertien getuigen gedag vaard, waaronder de oud-minister mr. Cort van der Linden. Bekl. vertelde hoe hij met van Tienho ven, Vrijman en de Groot tezamen een be drag van 110.000.bijeengebracht, waar voor terrein werd gekocht, dat daarna voor 153.000.aan den staat is overge daan. De aldus gemaakte winst hebben de heeren onderling verdeeld. Valschelijk werd aan den minister .medegedeeld, dat het terrein nog moest worden opgehoogd. Dit was toen evenwel al geschied, en op deze manier kreeg men hiervoor tweemaal betaling van het rijk. Oud-minister Cort van der Linden en de secretaris-generaal van het departement van onderwijs, jhr. mr. O. Feith, leggen thans verklaringen af, dat de handteeke- ning op het contract inderdaad van den minister is, en dat deze destijds van mee ning was, dat de staat door deze trans actie, in plaats van benadeeld, bevoordeeld zou worden. Een hoofdcommies aan dit departement gaf als zijn meening weer, dat hij indertijd den indruk had gekregen, dat van Tienhoven (deze fungeerdeals tus- schenpergoon bij den landverkoop) belan geloos .zijne medewerking verleende. Men had niet het minste vermoeden dat de zaak niet in den haak zou zijn. De heer van Drecht had in deze affaire geheel het heft in handen. Getuige van Tienhoveri zegt van den ge- heelen koop en condities niets af te weten. Dat was reeds geregeld voor men hem er bij riep. Hij heeft 110.000 gekregen; het opgemaakte contract was fantasie. De accountant van Riemsdijk verklaart dat beklaagde in de jaren van 1912 tot 1921 385.000 meer op zijn privé-bankre- kening stortte dan hij opnam. Uit aangifte bij de vermogensbelasting en huiszoeking bij bekl. is gebleken, dat. hij op 1 Mei 1915 bezat 13000.en op 1 Mei 1921 aan ef fecten en bankbezit 424000.Aan de bad- en zweminrichting „de Regentes" gaf hij voorschotten ten bedrage van 262.000, waarvan hij slechte een klein gedeelte terug ontving. Hierna was het woord aan den ambte naar van het openbaar ministerie fur. Bauduin, die eem samenvatting gaf van de feiten, en er op wees, dat bekl. vermogen in 6 jaren tijds met een bedrag van 4 ton was toegenomen, toevallig juist in den tijd, dat hij bij het bouwbureau werkzaam was. Hij wijst ook op de groote bedragen, die1 bekl. in de bad- en zweminrichting heeft gestoken, terwijl slechte een klein bedrag van zijn banksaldo is afgegaan. - Bekl. is op schromelijke wijze tekort ge komen in zijn plichten als ambtenaar. Het is een algemeen belang, dat hem een ern stige straf, wordt opgelegd. Eisch vier jaar gevangenisstraf. (Bekl. barst hierop in snikken uit). De verdediger, mr. Rolandus Hage- doorn, wees er op, dat het zijn bevreem ding heeft gewekt, dat men, na alles wat bekl. verweten werd (men sprak van ette lijke tonnen) hem slechts verduistering van 11000.en aannemen van een gift van 10.000 is ten laste gelegd. Hij voert den janboel op het rijksbureau aan als verzachtende omstandigheid; het is geen wonder, dat bekl. uit het warnet van fei ten niet meer wijs kan worden en zoo zich- zelven tegenspreekt. Het bewijs voor de verduistering der 11000.—, acht hij niet geleverd. Ook betwist hij, dat die 10.000 een „gift" was, in juridischen zin. Het ka rakter van gift ontbrak hieraan ten eenen- male. Wat de toename van bekl. vermogen betreft, kan worden aangetoond, dat bekl. in de jaren, dat hij aan het bureau werk zaam was, ruim 3 ton particulier heeft ver diend, waarmede hij door effectenaankoop, speculeerde en weder verdiende. Uitspraak 23 October. Heden komt de derde zaak voor. i We lezen in „De Schakel" van den „Ar menraad": Een ambtenares eener maatschappelijke instelling, onlangs sprekend met een vrij goed gesitueerd man, uitte tegenover hem haar verontwaardiging over het feit, dat hij zijn oude moeder van tachtig jaar zon der hulp aan haar lot wilde overlaten. „Och", antwoordde de man, schouderop halend, „iemand van tachtig jaar heeft haar tijd gehad. Zulke menschen moesten immers niet meer levenl" Van dezelfde opinie was blijkbaar de zoon, die, aange spoord om zijn vader te helpen, te kennen gaf, dat „een mensch van 65 jaar er maar tusschenuit moest knijpen". Nog radicaler van opvatting was echter wel die vrouw, welke, onlangs steun vragend voor haar schoonmoeder, opmerkte, dat ze „van haar eigen familie gelukkig nooit zoo'n last had". In het daarop volgend gesprek bleek, dat van haqr familie niemand meer in leven was. Het meest bloemrijk drukte zich iemand uit, die, aan de Gomm. inzake onderhoudsplicht over zijn schoon moeder schrijvend, de volgende zinsnede aan zijn pen ontglippen liet: „Nee, wel edele, dan heb ik een edele moeder gehad, die werkte dag en nacht voor haar zes kinderen, ze rust nu pp 't kerkhof, dat ge tuigt van haar edel moederhart. Omstreeks April kregen' de eohtelleden Buuron te Princenhage het driejarig ke- reltje vfln 6©n6 ongehuwd1© dienstbode ter verzorging. Eene maand daarna hoorden de buur vrouwen voortdurend, dat 't kind uitge scholden, (gedreigd en (geranseld werd door de pleegmoeder. Kwam de man thuis, dan begon hij te bulderen en begon op nieuw het smartelijk geweeklaag. Tooh grepen de omwonenden niet in, zelfs niet, toen het gemartelde kleintje ontkleed in de gang in een emmer koud water moest staaq,eyenmin toen Buuron aan haar liet zien, hoe hij zijn eigen han den had toegetakeld bij het slaan van zijn slaohtoffer. Eindelijk kwam het g^val de politie ter oore. Het arme kereltje werd ter verple ging in eene inrichting opgenomen, Het ondervoede kleintje, dat voorzichtig zijne pijnlijke ledematen bewoog en bangelijk en schuw voor ieder wegkroop, was over dekt met lidteebens, veroorzaakt door slaan en stompen met een hard voorwerp. De liefdeloosheid van de omwonende vrouwen, die in koelen bloede het kind hoorden ranselen, werd èn door den Pre sident èn door dien Officier van Justitie bij de Rechtbank te Breda duchtig gelaakt. Eisch acht maanden gevangenisstraf. De Beklaagden waren niet verschenen. Gistermorgen zijn te Zwolle twee auto bussen door de marechaussee's in beslag genomen. Ze waren uitsluitend ingericht voor veevervoer, volgeladen met varkens en kippen en daartusschen in de ->ene auto zes, in de andere drie passagiers. Op het Nieuwe Plein te Arnhem is een besteller van de Stoomboot-Onderneming „Concordia" van de vrachtauto der onder neming gesprongen en onder den wagen geraakt. Hij werd overreden en gaf na en kele oogenblikken den geest De visschera uit Breskens vangen den laatsten tijd zeer veel garnalen, doch heb ben daarvan toch slechts poovere finan- cieele resultaten, daar de verkoop naar België miniem is. De garnalen worden nu voor 25 cent per k.g. in de verschillende gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen bij auto's vol uitgeleurd. Jackie Coogan is gisteren te Boedapest aangekomen, waar hij door duizenden ont vangen werd. Hij zal twee dagen in deze stad blijven. Daarna zal hij naar Weenen en vervolgens over Nederland naar Ame rika reizen, meldt een V. D.-telegram. Woensdagavond om 11 uur riepen te Den Haag bewoners Van een pand in de Nieuwe Havenstraat een paar agenten van politie te hulp, omdat uit een aan grenzend' perceel hulpgeroep van een ouden man gehoord werd. Het betreffende huis werd geopend en daar werd in een kamer gevonden een 79-jarigé mail, die daar 's morgens vroeg door zijn zoon was opgésloten. De zoon had den geheelen dag in politiebewaking gezeten, doch was om 8 uur 's avonds ontslagen. De man is naar een logement gebracht. De Commissaris van Politie der Gem. Velsen waarschuwt in het algemeen be lang tegen het aankoopen i van Fortuna- briefjes, uitgegeven door de N.-V. Han dels Mij. Fortuna te Velsen. Jeugdige boefjes. Te Ohicago staan weer eens eenige jeugdige boeven terecht. Het zijn twee jongens en twee meisjes, allen onder de negentien jaar, die gezamenlijk mevr. Bessie-Gaenslen hadden gewurgd. Het was aanvankelijk hun opzet geweest, het slachtoffer te bestelen,niet te dooden. Maar van het een was het ander gekomen. Het ergerlijke en tegelijk gevaarlijke van het geval was, dat de schavuiten, die met hun moord en daarop gevolgde diefstal 50 dollar hadden „verdiend", het straf proces in het geheel niet au serieux nemen. Steunende op het gebeurde met Leopold en Loeb, beweren de vier jonge misda digers kalmweg: „Wij zijn toch te jong om te worden ter dood veroordeeld." Een Fransche Noordpool-expedltie. Onder leiding van Jules de Payer zal een1 Fransche expeditie trachten over de Noordpool heen te vliegen. Reeds in 1918 is aaq Jules de Payer de leiding van zulk een expeditie opgedragen en bij; minis terieel besluit van 30 Mei van dit jaar ia zijn benoeming als leider nog eens beves tigd. Ih 1913 en '14 heeft deze onderzoeker reeds een voorbereidende tocht gemaakt en sinds het? einde van den oorlog heeft hij zich met veler medewerking het noo dige materiaal voor de expeditie weten te verschaffen. De Payer zal het volgend jaar Maart Frankrijk verlaten, deelt de „Journal' mede, die tijdens de expeditie in draadloos oontact met hem hoopt te blijven. De expeditie zal met een IJaland- schen tweemaster eerst den Frans Jozef- Arohipel trachten te bereiken en vandaar haa* toch t door de lucht beginnen. Jules de Payer, een genaturaliseerd Fransóhmaü, heet oorspronkelijk Julius* von Payer. Hij is een zoon van den ge- lijknamigen leider der Ooetenrjjksche '1 cgethoff-expeditie, die in 1873 Frans Jozefland ontdekte. Een opmerkelijk 'bericht uit Los Ange- les maakt melding van een boschbrand, die dagen lang in de nabijheid woedde en zloh voortdurend uitbreidde, doch plotse ling door een zwaren mist werd geblueoht, iets dat maar zeer zelden voorkomt Toen de brand uitbrak, waïen er geen teekenen, dat er regen zon-komen en had men evenmin water om het voortschrij den van den brand te bestrijden. Op onverklaarbare wijze kwam echter plotseling een enorme, grijze wolk over het woud hangen. Spoedig verdween de prikkelend scherpe geur van den rook van brandend sparre- en cederhout en toen de mist tegen den namiddag opklaar de, zag men nog slechte enkele stammen smeulen.- De verschroeide boomen dropen van water. De „Evening Standard" meldt een zeer aangrijpende episode uit de Iersche troe belen. Rory O'Oormor had zich als aan voerder van een aantal republiekeinen destijds verschanst in het Paleis van Ju stitie te Dublin waar hij verscheidene dagen lang tegenstand 'bood aan de re- geeringstroepen. Hij werd tem slotte ge- vangen genomen en door een krijgsraad ter dood veroordeeld. De minister van Justitie, die hem gratie kon verleenen, was O. Hlggins en het toe val wilde, dat (FOoninor een zijner beste vrienden was, nog geen half jaar daar voor getuige wasjgeweest bij 's ministers huwelijk. Niemand verwachtte dan ook, dat gratie niet zou worden verleepd en tooh heeft de minister de executieorder onderteékend, zij het dan ook na een zwa ren tweestrijd tusschen zijn ambtelijk ge weten en zijn gevoelens van vriendschap. Bij opening van 0*Oonnor's testament bleek, dat hij zijn geheele vermogen had nagelaten- aan zijn vriend, die had ge meend, zijn leven qiet te mogen sparen. De „Daily Herald" verneemt, dat de firma G. en J. Weir te Glasgow een se dert den oorlog leegstaande projectielen- fabriek heeft gekocht, teneinde deze om te zetten in een inrichting voor de massa productie van stalen huizen. Lord. Weir te directeur der firma, en meent in staat te zijn opdrachten voor tenminste 50.000 stalen huizen te verkrijgen van plaatse lijke besturen en mijnbouwmaatschap- pijen. Het stalen huis van Lord Weir, waaromtrent wij al eens het een en ander hebben meegedeeld, komt voor- een rijks bijdrage in aanmerking. De gemeenteraad van Glasgow heeft er bij wijze van proef 20 besteld. De huizen bevatten drie ver trekken en kosten 857 per stuk, on gerekend de kosten voor grond, bestra ting en rioleering. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum der ter post bezorging. 'en 24 Oet. 17 en 31 Oct. 20 Oct. 12 en 26 Oct. Per zeepost via Amsterdam- of Rotterdam Per Holl. ihail via Genua of MarseillC Per Eng. mail via Marseille ')l 15 en 29 Oct. id. p. Fransche mail 21 Oct. Naar Ned. Wsst-lndlB. Tydstip der laatsti- bus lichting a. h. Postkantoor 6.30 'sav. 6.30 'sav. 9'bid. 5.30 'siu. 6 30 'sav. 6.30'sar. Naar Suriname: per zeepost via Amsterdam 15 Oct. Per mail via Amsterdam (Colonlljn) 23 Oct. Per mail via St. Nazaire '28 Oct. 6.30 'sav. 6.30 'sav. 6 30 'sav. Naar Saba, St. E u s t a t i n s en St. Martin: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyni Per mail over Engeland 23 Oct 6.30'9 av. 5.30 's m Eiken Vrijdag. Naar Aruba. Bonaire en Curayao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlljn) Per mail over Engeland 23 Oct 14 en 17 Oct. 6 30 's av. '5.30 's m. De per zeepost te verzenden stukken zijn te voorzien van de aanwijzing .zeepost.' Alleen correspondentie voor Bengka lis, Siak, Indragiri, Djambi, Riouw ,en de Natoena- en Anambaseilanden. Overig ge deelte van N.-O.I. uitsluitend op verzoek van den afzender. van 4 tm. 10 October 1924. GEBOREN: Anna Maria, d. v. Thomas Buisman en Jacoba Maria Lumkeman; Frouwtje Magdalena, d. v. Adcianus Hal- sema en Trijntje Gieles; Anna Guurtje, d. v. Albert Johannes Keljser en Oatha- rina Adriana Helena Breesnee.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 14