GEMENGD NIEUWS. OP EN OM HET BINNENHOF. De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Schoren, b"rd- oppervlakte vóór het Inzeepen éérst In te wrijven met een weinig PUROL ®laat»WJ verliest altijd een schijf. 10. 26 28~29, "-20- Den Haag, 0 Oct Van vele „recepten". Goud-stroompjes, die uitblijven. De „vlucht" van rijkaards. Huid en beerl Ds. v. d. Voort van Zijp. Wijlen prof. Oppen heim. Ingezonden M cd edoeling. Het groot eoonomisch-flnantiëel-poli- tiek debat, dat welhaast in de Tweede Kamer zal worden gehouden bij de Alge- meene Beschouwingen over de nieuwe Tariefwet heelt in de jongste dagen zeer- menkJbaren invloed gehad op de (bespie gelingen over de middelen tot bezuini ging, de wensoheUjfcheid tot vermindering van den -belasting-druk, inkrimping van het getal Rijks-ambtenaren, en wat er voorts te vinden is op de diverse „recep ten" tot verdere verbetering der econo mische gezondheid van Vader Staat. Het zeer-categorische der wijze, waarop mi nister Oolijm kort -geleden op een audiën tie "te verstaan gaf, dat over verandering in de salariskorting, welke op 1 October is ingegaan, geen seconde gedacht wordt aan Financiën, terwijl Z.Exc. erbij voegde, dat het ontwerp tot wijziging van de Pen sioenwet-^ op weg naar het Binnenhof is, -heeft sommigen verbaasd.Uit welke naïve verwondering voor de zoo- veelste maal blijkt, hoe velen zich nog een glad-onjuiste voorstelling maken van de- .z-en bewindsman. Over eenige dagen zal de heer Oolijn in de Tweede Kamer onge twijfeld verduideHjken-, dat men druk be zig is met de aloude, lichtelijk-vermake- lij-ke liefhebberij van het verkoopen der huid vóórdat Bruintje geschoten isl. De mooie aocrès-cijlers van Augustus j.1., alsmede de mêevaller van de Rijwiel-be lasting (dingen, die ten-nauwste met el- kfiar verband houden!), doen sommigen redeneeren, alsof van bezuiniging eigen lijk niet sprake meer behoeft te zijn. Nog maals: dat woord van mr. Oud: „We zwemmen in 't geldl" was ondoordacht en heel onvoorzichtig zélfs als een soort van miniatuur-,^nachine de guerre" in den politieken aanval op de Tariefwet- Oolijn. Zeker, vermindering van dén belas tingdruk is zeer dringend noodig. Hoe veel malen heeft minister Colijn dat niet, ook .in de weken vlak-vóór het jongste zomer-recés der Kamers, „onder streept"! .Aan verhooging van de di recte belastingen denkt natuurlijk geen sterveling. De fiscus kan wel decreteeren, dat de schroef nog maar een tikje moet worden aangedraaid, als zekere grens is overschreden, baat 't toch absoluut niet. Men denke slechts aan den drank-accijns, zoo geweldig omhoog-gejaagd, doch waar van de meerdere baten uitblijven, daar knoeierij, fraude van allerlei aard, berok kenen-, dat Vader Staat vruchteloos op het goudstroompje zit te wachten 1.De „exodus" van gefortuneerden was het ge volg van met al te straffe hand willen aanpakken der inkomens. Men weet, ook tegen dit kwaad be peinst men aan den Haagsohen Kneuter dijk middeltjes, waarvan Exc. Oolijn zelf eohter in het Lagerhuis verklaard heeft, dat hij zich hitter weinig illusiën maakt van het resultaat ervan in de praktijk. De Brusselsche oorrespondent van „De Maas bode" meldt aan zijn blad, dat tusschen Nederland en België onderhandelingen worden gevoerd om gezamenlijk maat regelen te beramen tegen den „uittocht van kapitalen." Voor menschen, die hun inkomen bui ten bereik van den fiscrus willen brengen, is ons planeetje intussohen voorloopig nog groot genoeg!In 't algemeen is niet te betwisten, dat alle fiscaal optre den in menig geval het doel doet voorbij schieten. Belasting-verlaging is, her haal ik zeer dringend noodig en van groote urgentie. Maar eerst moet alvast het evenwicht op het Budget zijn hersteld. En men weet, van welke beslissingen, thans door het Parlement te nemen, mi nister Oolijn deze „oonditio sine que non" afhankelijk heeft verklaard!.... Weinig in overeenstemming met het streven om den fiscus „wat minder impopulair" te maken bij Jan Publiek is het ontwerp tot riohtige heffing van belastingen, dat in de jongste dagen aan zeer scherpe kritiek in.de pers heeft blootgestaan. Het systeem (daarin gevolgd) om de belasting-autori teiten uitgestrekte maoht te geven voor scherpe controle op aangifte, terwijl dan eventueel in hooger beroep correctie kan worden aangebracht, is ook hierom (zeker in dezen tijd) ongewenscht, wijl de belas ting-schuldige moet beginnen met geld op tafel te leggen!.... Maar ook om vele andere redenen is 't hlerbedoelde ontwerp een weinig-gelukkig staal der legislatieve kracht van den Kneuterdijk. Terecht is van verschillende kanten 's ministers aan dacht gevestigd op de practische en een voudige wijze, waarop ook dergelijke za ken in Engeland zijn geregeld. Wettelijke voorschriften van vexatoir karakter zijn thans, ih periode, dat ook .menschen, van wie men dat niet zou verwachten, ertoe, overgegaan om van het den fiscus bedotten een soort van „sport" te maken, allerminst te verdedigen! (Evenmin als het bezuiniginigsnmiddel, dat de „N. R. Ct." aan de hand deed: sterke inkrimping van het getal ambte naren. Wie weet voor hoevele menschen nit middenstands-kringen de „struggle for life" thans 'bijna of heelemaal niet is vol te houden; hoevele duizenden (ik over drijf waarlijk nietl) vruchteloos loonende bezigheid zoeken; hoe fnuikend deze el lende ls voor het moreel welzijn onzer maatschappij: hij zal grif toegeven, dat 't nég meer menschen „op de keien zet ten" wel een der allerlaatste middelen mag zijn om de Staats-kas te vullen 1. Wat niet belet dat eene goed-geleide, tevens scherpe oontróle schatten voor Vader Staat zou kunnen „achterhalen", die de publieke kas thans listiglijk-egoTs- tisch worden onthouden. En dat de advie zen door .de Commissie-Rink verstrekt ln hare bezulnigings-raporten, hoe on prettig het opvolgen daarvan voor Heer Bureaucratius zou wezen, ook voor den Staat ,ygoud waard zijn". Dat verschillende categoriën om loons verbetering aankloppen, is op zichzelf zeer verklaarbaar. Evenals dat zij, ge lijk nog pas wêer het personeel der Spoor wegen, nul op rekest krijgen! „De tijden zijn er niet naar," wordt ln al lerlei toonaard ten-antwoord gegeven. Maar wie denkt aan hetgeen de thans naderende winter zou kunnen geven aan economischen nood, hem zal allicht- de lust tot optimlstisch-luchthartig inzien der naaste toekomst vergaan 1 Aan overdrijving bij de berichten over den oogst-stand is men van-ouds gewend. Voor sommige oolijke agrariërs zoowel als voor op zoet-winstje beluste verkoo- pers is deze „zwart-kijkerij1" een prachtig middel om geld in de Ift te doen stroo men!. Maar ditmaal schijnen de som bere tijdingen op droeve werkelijkheid te berusten. De stortregens, het tekort aan zonneschijn hebben een ellendigen in vloed gehad op vele gewassen. Onder de aardappelen, nog altijd het hoofdge recht op velqr tafel in Patrial, moet de verwoesting door het -booze wêer berok kend, schrikkelijk zijb. De prijzen voor allerlei levensbehoeften gaan omhoog, en die stijging is zeer stellig niet altijd ge motiveerd 1.In den Haag heeft zich wêer een antl-duurte-oomité gevormd. Zal het invloed van beteekenis kunnen ult- uitoefenen? Voorshands ben ik ook in deze soeptisch gestemd. Ja, indien er van wezenlijke, krachtige solidariteit sprake was onder de afnemers, dan zou er nog wel kans zijn om de prtfzen-opjagers een toontje lager te doen zingen. Maar sleur en slender beletten die aaneensluiting. Waarbij nog komt, dat velen „ln 't krijt staan" bij leveranciers (en hóe!....), waardoor zij genoopt worden alles goed te vinden wat hun aan prijzen en tarieven wordt voorgelegd, reeds blij, dat het krediet niet wordt opgezegd!... Ik herhaal: het vooruitzioht op de na derende winter-maanden is voor tal van menschen met schrale 'beurzen, die in normale omstandigheden reeds van dag tot dag moeten worstelen om het hoofd boven water te houden, zeer veront rustend., Wanneer onder zulke omstandigheden ln het Parlement een ontwerp als de Ta rief s-herziening op 't tapijt komt, waar aan is vastgeschakeld èl wat nu over salaris-verlaging valt te vragen, te eischen, te klagen, te toornen. Terwijl de discussie wordt gehouden onder den druk, den prikkelenden in vloed van over rukn een half jaar te voe ren stembus-kamp van de allerbeste soort. Dan mag de „zwarte stormbal' ln het Parlement wel zeer duidelijk-zicht baar worden opgehangen!.... Hierbij vergeleken zal het Vlootwet-debat van October-1923 iets als een idylle, eene ge noeglijk-gemoedelijke, vriendschappelijke keuvelparttj lijken De Tweede Kamer zal na hare „recon structie" van aa Juni niet meer onder hare leden bezitten den heer da v. d Voort van Zijp, den anti-revolutionairen voortrekker. Misschien acht de heer v. d. Voort, die tot burgemeester van het Utrechtsche Maartensdijk zal worden be noemd, reeds vóór het einde van de loo- pende parlementaire campagne het oogen- blik van scheiden uit de Kamer voor hem aangebroken. Hij heeft genoeg van de politiekerij. En hij is waarlijk niet de eenige onder de figuren van 'beteekenis, die door zulk gevoel zou worden bekro pen! 't Is Lc. wel zeer opmerkelijk want de heer v. d. Voort v. Zijp was steeds een der meeat-militante figuren van zijne fractie. Theoloog, tevens marine-speciali teit! Pendant van den katholieken gees telijke Evers, wiens geeschriften op ma ritiem gebied ook onder de deskundigen vermaard zijn. De hèer v. d. Voort v. Zijp is méér dan dilettant, belangstellende leek op het gebied der maritieme defensie. Als lid der Vloot-oommissie en bij elke gele genheid, waar hij over Maritieme aange legenheden het woord voerde of schrifte lijke adviezen uitbracht, deed hij zich kénnen als man van ernstige studie en van zeer degelijke kennis. In zijn wijze van redevoeren, zijn voor dracht, was de predikant steeds te her kennen. Den1 „preektoon", het zalvende had ds. v. d. Voort behouden. Maar ook onder zijne politieke tegenstanders was hij steeds geëerd als een nobele, strikt- eerljjke kampioen. Gedurende eenigen tijd had hij de leiding van zijne politieke fractie te voeren. De anti-revolutionaire partij lijdt door 's heeren v. d. Voort's afscheid uit het openbaar-politieke leven een zwaar verlies. Evenals de Kamer in haar geheel. Aan de behandeling der Vlootwet, in 1923, nam deze afgevaardig de (zal men zich herinneren) een zeer- werkzaam aandeel. Voor de verdediging van onze onafhankelijkheid als ook van Insulinde trad de heer v. d. Voorts steeds met vurige warmte en gloeienden ijver in het krijt. Maar nooh bij de Vlootwet, noch waar hij 't bij andere gelegenheid noodig achtte bespaarde hij de Regeering kritiek. En voor de 'belangen van het personeel heeft hij vaak gestreden. Ver buiten den kring zijner naaste geestverwanten zal de herinnering aan wat de Volksvertegenwoordiger v. d. Voort van Zijp gedurende de jaren van zfln Kamerlidmaatschap voor het alge meen belang, zooals hij dat meende te moeten dienen, heeft volbracht in hooge eer blijven. - Op 75-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hage den len October j.1. overleden de Aan de parlementair© werkzaamheden heeft hij nooit deelgenomen, een ini- nisteriëele portefeuille begeerde hJJ niet. Maar zeer -groot waren Oppenhelm's be teekenis en invloed als kenner van ons Gemeente-recht, adviseur van opeenvol gende ministers, als hoogleeraar en vervolgens in den Raad van State. Toen Oppenheim kort geleden zijn vijf-en-ze- ventigsten geboortedag herdacht, is hem op zeer treffende wijze gebleken, hoé hoog de plaats was, welke deze begaafde en vriendelijke geleerde, op wiens hulp en raad maar zeer zelden vruchteloos een beroep zal zijn gedaan, in de achting en sympathie van grooten en kleineren steeds heeft ingenomen, De Tweede Kamer hervatte Donderdag middag 'hare werkzaamheden in openbare zitting. Mr. Troelstra was thans weder present. Aan de behandeling der nieuwe Tariefwet gaan weet men tal van andere ontwerpen, alsmede diverse oon- clusiën. Zonder stemming en nagenoeg zonder debat ging onder 's voorzitters hamer door een ontwerp, het eerste van de agenda, tot wijziging van Hoofdstuk Va (Onderwijs, K. en W.) met eventjes .ruim elf millioen. De wijziging der Arbeidswet-1019, strekkende tot het mo gelijk maken van het 8-ploegenstelsel bi; de vol oontinu-'bedrijven lokte natuurlijk wél discussie uit. Ir. v. d. Waerden, de soc.-d emocratische afgevaardigde, ver klaarde er zich tegen, verlangend verlen ging van den overgangsmaatregel met eenige JaTen. Voor ds. Kersten was het ontwerp verwerpelijk, daar het Zondags- arbeid in de hand werkt. De anti-revolu tionair Smeenk koestert gelijke bezwaren tegen de ontworpen regeling. Ook hij' ge voelde veel voor verlenging van den- over- gangs-maatregel. En medé ln dezen geest sprak de chr.-hlstorische afgevaardigde Snoeck Henkemana. Minister Aalberse verklaarde dat de nieuwe maatregel van Bestuur minder, niet meer Zondagsarbeló zal toestaan. Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Staatsraad prof. mr..dr. J. Oppenheim. Volgens het handelsoverzicht van het Departement van Handel der Vereenlgde Staten van Noord-Amerika wordt aldaar de -productie van natuurzijde door die van kunstzijde overtroffen. De Ver. Staten zijn voor heide producten de grootste af nemers en de laatste jaren heeft de in voer daarvan den uitvoer belangrijk over troffen, Onze kunstzijde-fabrieken, nJ. de Hollandsohe Kunstzijde-industrie en de Nederlandsche Kunstzijdefabrieken zul len daarvan eveneens den invloed gevoeld hebben, want volgens veler meening moet het die ondernemingen den laatsten tijd zeer goed -gaan. Men wil zelfs 'beweren, dat er in de toekomst meer vraag zal ko men' naar kunstzijde in de plaats van wol, voor Meedingdoeleinden, omdat het eerste artikel veel goedkooper en duurzamer is en meer absorptie-vermogen zou bezitten, Intusschen- worden aandeelen Holland sohe Kunstzijde ter beurze voortdurend gekocht en hebben reeds een koersrijzing medegemaakt van 90 tot circa 140 wat wel een bewijs is, dat er wat van de maat schappij wordt verwacht De handelstoestand in Amerika schijnt thans langzaam te verbeteren, de afzet ln detailzaken is grooter, terwijl de bankom- zetten voortdurend toenemen en het aan tal faillissementen in September het kleinst waren sedert 1920. Ten onzent is dat nog lang niet zoo schitterend; er schijnt wel een lange periode te moeten verloopeü, voordat wij kunnen srpeken van afname van faillissementen en ver betering van den handelstoestand. Nog steeds staan eiken dag de couranten vol van surséanoes van betaling, faillissemen ten enz. en is er van vooruitgang nog niet veel te bespeuren. Wel echter in Ned. Tndië, waar de producenten goede zaken doen. De artikelen rubber, koffie, thee, kinabast, oopra geven- alle grootere uit- voercijfers te zien en daaruit blijkt, dat onze koloniën zich veel spoediger van de malaise hebben hersteld dan het moeder land. De bovenvermelde producenten vin den over de geheele wereld hunne afne mers, terwijl de prijzen dusdanig loonend zfln, dat de maatschappijen ongetwijfeld goed rendeeren en behoorlijke dividen den kunnen gaan betalen. Onze effectenbeurs mag zich meer en meer in publieke belangstelling verheu gen en er gaat de laatste weken wel meer om tegen stijgende prijzen. De afdeeling Scheepvaart toonde weer beweging, waarschijnlijk uit overweging, dat de maatschappijen betere vrachten kunnen bedingen en verder met het oog op het grootere igraanvervoer uit Zuid- Amerika en de algemeene opleving van den handel lanzamerhand. Intusschen be reikten aandeelen Nederland een koers van 158 Japanlijn 110 Koninklijke Post 86 Oostzee 85 Maas 114 en Noordzee 847« zoodat, vergeleken met een jaar geleden er weer 'behoorlijke prijzen voor soheepvaartwaarden worden betaald. Nu de Thee- en Rubberafdeeling wat tot rust zijn gekomen na eenige dagen h-auesebeweging, begint men zich te wijden aan Mijnbouwondernemingen, speciaal fa voriseerde mem Dinsdag J.1. aandeelen Redjang Lebomg, die door groote aankoo- pen vrJJ plotseling van 225 scherp oplie pen tot circa 260 men zegt door vraag van Duitsche zijde. Dit is niet onwaar schijnlijk, als men weet, dat er te Am sterdam zeer veel Duitsche Instellingen vertegenwoordigd zijn, die met de stilte in den wisselhandel op de effectenbeurs hun voordeel trachten te zoeken. De aantrekkende prolongatderente tot 4 verklaart eveneens, dat er. meer te doen is, ofschoon zeer veel affaires met contant geld worden gedaan, waaruit weer volgt, dat de koopers niet de bedoeling hebben van een tijdelijke opleving ge bruik te maken, doch uit beleggingsoog- punt hebben gekocht in verband met de optimistische ideeën omtrent vooruitgang in de handelstoestanden. Ook de politieke toestanden blijven verbetering toonenden men schijnt te willen voortgaan op den ingeslagen weg van herstel en overeen komst 1 De wisselhandel is nog steeds zeer rus tig Parijs noteert iets lager circa 18.50 en Brussel 12.40, onder weinig belang stelling, terwijl het pond sterling is afge zakt naar 11.48 wegens aanbod op geruch ten van nieuwe verkiezingen in Engeland. De dollar schommelt ook zeer weinig en noteert circa 2.57V«. De malversaties te Lelden. Men zal zich herinneren de opzien barende knoeierijen, gepleegd bij den bouw van -het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waarvoor in Juni van dit jaar een drietal beklaagden terecht stonden, die tot gevangenisstraf werden veroordeeld. Donderdag is de 'behandeling in nieuwe zaken tegen vier 'beklaagden voortgezet; hierbij' stonden thans een aannemer te Oegstgeest, een bouwkundige te 's-Gra- venhage en een rijksbouwmeester te 's- Gravenhage voor het eerst terecht. Er was voor deze zaak groote belangstelling, 60 getuigen, waaronder de minister van staat en de oud-minister van binnenland- sche zaken, mr. Gort van der Linden, wa ren gedagvaard. A. A. van Tienhoven, thans gedeti neerd, wordt beschuldigd van het indie nen eener valsohe declaratie voor de le vering van 7000 heimasten en nog een drietal kleinere posten. Bij zijn verhoor zegt bekl., dat de eenheidsprijs van deze masten was 'bepaald op 1.20, terwijl 1.60 werd gedeclareerd. Van het op die manier te veel ontvangen bedrag 40000,— moest beklaagd 80000,— af staan aan Vrijman, den rijksbouwmeester, en een tweetal andere, waarvan de een thans als beklaagde terechtstaat, en de ander reeds gedetineerd is. Bekl. heeft dergelijke transacties in samenwerking met bovengenoemd driemanschap al meer mal onbedreven. Van deze 184.000, heeft bekl. op de Rotterdamsche Bank betaald 188.000,—. De Duitsche firma heeft de palen voor 61.000,geleverd, zoodat er 77.000,op de Bank bleef staan (in marken 1) die nu eveneens weg zijn. De adjunct-aooountant A. A. J. van Riemsdijk der directe belastingen zet uit een, dat in totaal het Rijk voor 120.000, is benadeeld, doch dat latere onderzoekin gen hebben uitgewezen, dat het bedrag, dat op onregelmatige wijze bij den bouw te Leiden is uitbetaald, het millioen over schrijdt. Allerlei staaltjes van knoeierijen deet spr. mede. Zoo werd bijvoorbeeld tot vijfmaal toe op het bureau van den rijks bouwmeester voor een aantal van 47 M*. een 8 geplaats, dus telkens 800 M1. meer in rekening gebracht, waardoor het Rijk voor 7000,werd benadeeld. Een andere getuige, de heer N. B. Sohildwaóht, oommies bij den Rijksge bouwendienst, maakte meestal de decla raties op. Hij wist, dat er geknoeid werd, omdat het trouwens een publiek geheim was, maar hij durfde, naar hij zegt, niet tegen de „hooge oomes" op te treden. De ze getuige ontving 2.60 voor elke de claratie; als hij geweigerd had, zou hij zijn betrekking kwijt zijn geraakt Ge tuige G. van Drecht, thans gedetineerd, herinnert zich niet 10.000,uit de mal versaties ontvangen te hebbenII De rijksbouwmeester Vrijman, thans als beklaagde terechtstaand, 'herinnert zich van de gemaakte „winst" van 46.000, op de 183.000,niets meer. Ook. kan hij niet meer verklaren, waarom, ondanks het feit, dat een eenheidsprijs van 1,20 was bepaald, niettemin 1,60 in rekening is gebracht. De 10.000,heeft bekl. „ver moedelijk" ontvangen, en er „vermoede lijk" schulden mee betaald. De Officier van Justitie zette in zijn requisitoir uiteen, dat z.1. het wettig en overtuigend bewijs voor bekl. schuld be wezen is. Met ongelooflijke lichtzinnig heid is over het geld van den staat be schikt. Door toedoen van dezen beklaagde is de Staat voor 120.000 benadeeld. Op de Rotterdamsohe Bank heeft men 80.000 aan marken laten staan zonder qr naar om te zien, met het resultaat dat ze nu niets meer waard zijn. Om de taak der rechtbank niet te veel te bezwaren heeft het O.M. slechts de ver- landelde valsohe declaraties ten laste ge- "egd. Als het alle valsohe declaraties, die door bekl. zijn ingeleverd, had willen be handelen, dan zou de Rechtbank zeker ln nog geen veertien dagen zijn klaargeko men. Hoewel de officier vond dat de amb tenaren in dezen nog meer schuldig zijn dan bekl. achtte hij een ernstige straf gewensoht Bekl. die vroeger een eenvoudige po sitie als opziohter bij een spiritusfabriek -ogen een salaris van 1500 vervulde, was angzamerhand door zijn transacties een vermogend man geworden. De gevolgen ïlervan zijn eohter niet uitgebleven. Het O.M. ooncludeerde ten «lotte dat de ern stige benadeeling van den Staat een-, zware straf noodig maakte en eisohte drie 'aar gevangenisstraf. De verdediger bepleitte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging, omdat juri disch noch feitelijk bekl. z.i. de dader ia. Uitspraak 23 October. De öhr. Amsterdammer. Het Amsterdamsche gereohtshof heeft den/ gewezen directeur van het Christelijk volksdagblad „De Amsterdammer" we gens verduistering van gelden, toebeboo- rende aan het Nederlandsche Nansen- comité, veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, met aftrek van 6 maanden voorloopige heohtenia Diamanten als diefstal-objecten. De Parijsche correspondent van het „Diamant-Handelsblad" schrijft: In dezen tijd, waarin geld niet langer een internationale constante vaarde heeft, heeft diam&nt het voorrecht de aandacht van heeren misdadigers tot zich te trek ken- Herhaaldelijk verneemt men dan ook te Parijs van goed gekozen hamer slagen op étalageruiten van juweliers winkeliers, die uitgelezen collecties groote steenen in de zakken van de aanranders doen vallen. Als gevolg van een en ander is thans de Parijsche politie bij dag gewapend en ziet men ijzeren traliën als klimop aan de bijouterieétalages groeien. Staaltjes van geraffineerdheid zijn er velerlei. Verleden jaar was er een bandiet, die een Parijschen makelaar in den rug spuwde, hem beleefd waarschuwende, dat zijn jas bevlekt was, terwijl hij onderwijl zich van zijn valies, inhoudende 800.000 francs aan goederen, meester maakte. Eenige maanden geleden ontvingen de bijouxfabrikanten en diamanthandelaren een circulaire, van een zekeren heer Jean S(ilberstein), waarin deze mededeelde weldra een bijouteriezaak in de Rue de la Roquette te zullen openen en dat hij kooper was van achtkant melée tot vier greins. Alles ging van een leien dakje. De „heer" palmde 1.000.000 franken aan goederen in en verdween den avond vvóór den betalingsdag. De vogel heeft zich nu, naar men denkt, in Duitschland genesteld. Groote mijnbrand. Woensdag zijn in de mijn Holland te Wattenscheid de installaties, waarin de bijproducten worden vervaardigd, in brand geraakt Vijf teerketels en de benzoltanks stonden weldra in Lichte laaie. De brand weren der omliggende mijnen en gemeen ten konden tegen het felle vuur weinig uitrichten, doch wisten de verdere mijn installaties en gebouwen te behouden. De schade is nog niet te overzien. ÜAMRUBRIEK- Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den 'Damrodiacteur der HeLdemahe Courant, Valeriussrtraat 64huis, Amsterdam. Uit de hoofdklasse competitie van den Nederlandschen Dambond. Woensdag j.1. ontmoetten elkander de „Damclub Haarlenl" en het „N. A. D." Aan het eerste bord kwam onderstaande in teressante opening voor tusschen O. F. Nisse van Haarlem met Wit en Herm. de Jongh van het „N. A. D." met Zwart 1. 33—28 17—21 2. 89—33 21—26 8. 44—8918-23 4 81—27 11—17 5. 84-80 17—21 6. 87—81 26—87 7. 42 81 12—18 8. 8126? met den volgenden stand: Stand na 8. 8126. i l„ 22H°e Wit nu ook 9. 83 11. 88 12. 28 schijf 17 24 17 29 19 20 29 29—38 19—23 14 25, en Zwart won Eenige zetten later kwam de volgende stelling voor: In dezen stand speelde Wit 82—28, *aai?0a Zwart sohijfwinst foroeerde door lo—-23. Speelt Wit daarna n.1.87—82 dan volgt 1,6-'21» 18 22 en 19 48. 28-22 mU- 9Q?8cMgeoW0ngen ziJn door „w.2.2 29)> 84 28 (19 17) nog een t- 8 a°cepteeren, waarna hij dan ook zeer terecht opgaf.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2