GEMENGD NIEUWS. 1 pijnen In Tanden ©n Kiezen verdrijft men door Mijnhardt's Sanapirin-Tabletten "S?£ TTWijl z« daar De poetchèque- en girodienst De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tot de 4de en de 6de groop, bedoeld in lid m, onder b, van de beschikking van den minister van wa terstaat dd. 24 September (de nummers 80.000 ton. 49.999), de postchèque- en gi rodienst weder wordt opengesteld met in gang van 20 October. (St-ct) De salarisverlaging van Het postpersoneeL Naar wij vernemen heeft de heer H. v. Giesel, alg. secretaris van den O.B.P.T.T., die deel uitmaakte van de deputatie, welke een onderhoud met de regeering had over de salarisverlaging van het post- personeel, hedenmiddag het volgende te legram van de regeering ontvangen: „De ministerraad heeft in het aange voerde geen aanleiding kunnen vinden om voor het P. T. T. personeel een uit zondering op de op 1 October ingevoerde salarisverlaging te treffen." R.-K. overheidspersoneel. De R.-K. centrale van burgerlijk over heidspersoneel zendt het volgende commu niqué: 'Maandag is de R.-K. Gentrale van burger lijk overheidspersoneel bijeen gekomen, ter bespreking van den toestand, waarin zich momenteel het rijkspersoneel bevindt Vertegenwoordigd waren de onderwijzers, het postpersoneel, de ambtenaren en de werklieden. Algemeen werd' ernstige ontstemming uit gesproken over het feit, dat de regeering, ondanks het feit, dat de middelen ruimer vloeien dan verwacht werd, toch overging tot de heffing van 6 pet per 1 October. Uit de besprekingen bleek, dat de leiders der verschillende organisaties ervan over tuigd waren, dat de salarissen, welke op dit óogenblik worden betaald, van dien aard zijn, dat door de groote massa ambtenaren en werklieden reeds nu armoede wordt geleden. Ter vergadering werd meegedeeld, dat de regeering voornemens zou zijn, salarissen van verschillende hoogere ambtenaren met ingang van 1 Januari 1925 niet onbelangrijk te verhoogen. Indien dit juist zou zijn, zou uit dezen maatregel blijken, dat de regeering niet be grijpt, hoe de stand' van zaken onder het per soneel thans is. Besloten werd een bespreking te houden met de Katholieke Kamerfractie en daar om medewerking te verzoeken om te bereiken, dat de heffing per 1 October uitgevoerd', als nog zou worden ongedaan gemaakt Indien geen verandering In den toestand komt zal Zaterdag a.s. opnieuw te Amster dam worden vergaderd. Aanzienlijke vermindering pan het aantal werkloozen. Maamdbg is ln Den Haag een bijeenkomst gehouden van de wethouders van maatschap pelijk hulpbetoon van de vier grootste ge meenten van ons land en de directeuren van hun diensten. Uit de besprekingen bleek, dat in alle groote gemeenten een verbetering van de con junctuur en een opleving van' de arbelds- mogeiijkheid valt waar te nemen. De wet houders gaven als bun meening te kennen, dat het vooral aan het krachtige optreden van de crisiscommissie te danken is, dat duizen den personen, die tot verleden jaar van de werkloosheidsuitkeering leefden, hun pogin gen om werk te vinden hebben verdubbeld en deze pogingen veelal met succes bekroond zagen. Het aantal steuntrekkenden is dit jaar in Amsterdam en Rotterdam eleohts 40 pet. van het aantal van verleden jaar. Voor Rotterdam zijn deze cijfers 13.000 en 6300, Opmerkelijk is ook, dat het cijfer van de on dersteunden op het oogenblik niet rijzende is, wat in vorige jaren in den 'herfst wel steeds het geval was. De vergadering besloot, dat de groote ge meenten een. onderhoud met de regeering zullen aanvragen over het werkloosheids vraagstuk, ln verband met de werkloosheids verzekering. Mercurtus en de Algemeen». Het hoofdbestuur van „Mercurius" heeft bes'oten, blijkbaar op grond van de in de af- deelingen plaats gehad hebbende stemmin gen, welke vrijwel zonder uitzondering tegen de voorgenomen fusie van „Mercurius" met de „Aigemeene" gericht zijn, de fusie-voor steilen terug te nemen en het tegen 25 en 26 October uitgeschreven congres 8f te lasten. Het bondsbestuur van den Algem. Mederl. Bond v»n Handels- en Kantoorbedienden heeft ln zijn Maandag gehouden vergadering besloten, de door dit besluit ontstane s-tuatie met afgevaardigden der afdeelingen te be spreken, in een bondsvergadering op a.s. Zondag, te Amsterdam. De gasprijs te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam stellen den Raad voor, den gasprijs, te beginnen met het gebruik over de maand Januari 1926, vast te stellen op 11 cent bij levering over den gewonen meter en op ll1/, oent bij levering over den penningmeter. Tot op heden zijn de prijzen 12 en 121/, cent. Het tarief voor de grootverbruikers van gas en het vastrechttarief zullen dan eveneens wijziging moeten ondergaan. Voor de grootverbruikers zal de prijs voor de eerste 200 kub. M. per maand van 12 op 11 oent moeten worden teruggebracht, het gas uitsluitend gebruikt ten behoeve van installaties voor centrale verwarming zal over de geheele gebruikte hoeveelheid tegen 5 cent per kub. M. berekend moeten worden, terwijl eindelijk aan hen, die een vastrechtcontract hebben aangegaan, be halve het vastrecht^ 6 cents in plaats van 6 cent per verbruikten kub. M. In reke ning zal moeten worden gebracht B. en W. z\1n voornemens om, nadat de Raad zich met deze voordracht heeft vereenigd, bedoelde wijzigingen in het tarief voor grootverbruikers en het vastrechttarief aan te brengen. Ingezonden Mededeeling. n i i .1 - - - !t nrmltr^ 1 Eleetrldteltstarleven. Verlaging der tarieven te Amsterdam. Een nieuw tarief. B. en W. van Amsterdam hebben bij den Raad' een voorstel ingediend, tot verlaging van de electricitaJtstairleven em invoering van een nieuw tarief naast het bestaande „vast recht tarief". In de eerste plaats wordt voorgesteld om over te gaan tot geheele afschaffing van het 35 ets. tarief, dat op het oogenblik nog geldt voor slechts een deel van de lichtverbrnikers, die minder dan 1000 verbruikeuren per jaar hebben, met name voor kantoren; niet meer voor winkels. B. en W. stellen voor, ook voor deze verbruikers bet Mchitetroomver- bruik te berekenen tegen 25 ets. In de tweede plaats achten zij het wensche- lijk om den prijs voor stroom voor z.g. klein- krachtverbrudkers te verminderen en te brengen van 17V, ets. op 15 ots. per K.W.U Deze prijsverlaging zal in de eerste plaats de kleinindustrie toni goedto_ komen. 'Voorts' hebben B. en W! zich afgevraagd, welke de beste vorm zou zijn voor een aige meene verlaging van het tarief voor Bcht en voor huishoudelijk gebruik. Deze vorm moet zijn de bevordering van het gebruik van élec- triciteit in de huishouding voor andere doel einden dan licht. Immers het verbruik van lichit op zichzelf is voor het bedrijf onvoor- dieeiig, ook al lijkt de prijs voor lichtlverbruik per K.W.U. 'betrekkelijk hoog. Er is gezocht naar een vorm, die door ver laging van den prijs het belang dient van alle verbruikers, groote en kleine, doch die tegelijkertijd een soort) verbruik bevordert, dat in het belang van het bedrijf in hooge mate begeerlijk is. Voor de groep van ver bruikers, die op het oogenblik reeds aange sloten zijn op op het vastrechttarief was deze vorm gereedelijk te vinden. Dit zijn de soort verbruikers, die zich reeds rekenschap heb ben gegeven van het groote voordeel, dat het vastrecht hun biedt om zich electriciteit voor allerlei huishoudelijke doeleinden, andere dan licht, te versohaffen tegen den zeer lagen prijs van 61/, cent per K.W.U. Indien B. en W., zooals hun voornemen is, ten opzichte van de vastrechtverbruik era een reductie van 10 zouden invoeren, dan beteekent dit, dat zij voor het Mchtverbruik, dat den grondslag vormt voor de berekening van het maandelijks te betalen bedrag, een prijsverlaginggenieten van 10%, en dat de electriciteit, Se zij gebruiken voor andere doeleinden dan licht, hun voortaan berekend wordt tegen den prijs van slechts 6 oent per K/W.U. B. en W. wenschen thans naast het vast recht/tarief een nieuw tarief te stellen. Zij zouden dit nieuwe tarief willen noemen: „Het vrije tarief". Het zal werken in dezen geest, dat voor de woning van eiken verbrui ker, op dienzelfden voet als dit geschiedt voor hen, die zich verbinden op het vast- rechttarief, zal worden vastgesteld het nor male Mchtverbruik. Dit normale Mchtverbruik echter zal' ito de juiste verhouding worden verdeeld over de 12 maanden van het jaar. De regeling wordt dan, dat de verbruiker, die zich aanmeldt voor het „Vrije tarief", op gave ontvangt van deze verdeeling van zijn normaal Mchtverbruik over alle maanden van het jaar, waarvoor de K.W.U.-prijs op 25 oent blijft gestekt In de maanden dat hij meer verbruikt dan dn de norm is aange geven, betaalt, hij slechts over zijn werkelijk verbruik 'berekend tegen den prijs van.25 cent per K.W.U., het bestaande tarief voor Mcht. De aangeslotene op 'het „Vrije tarief' heeft dus'het voordeel', dat de vaststelling van een norm voor zijn Mchtverbruik nooit tot gevolg kan 'hebben, dat bij meer moet betalen den hij m de maand werkelijk heeft verbruikt Hij betaalt slechts zijn werkelijk verbruik afgelezen van den meter. Hij heeft bovendien het voordeel', dat, indien hij meer verbruikt dan de vastgestelde norm, hetzij voor Mcht, hetzij voor huishoudelijke dtoel- teinden, dit meerdere hem berekend wordt teven slechts 5 oent. In verband met de voorbereidende werk zaamheden stellen B. en W. voor te bepalen, dat dit tarief zal worden ingevoerd uiterlijk met ingang van 1 April 1925. Een zeer globale raming van de verlaging der inkomsten, die het gevolg is van deze prijsverlaging, stellen B. en W. op 650.000 met inbegrip van de hierboven reeds ge noemde 130.000 voor de vermindering van den prijs voor 'het klein-krachtverbruik en van de hier voorgestelde opheffing van het 35-oents-tarief. TWEEDE KAMER Dinsdag werd een aanvang gemaakt met het wetsontwerp tot wijziging in de officiers-opleidingen (concentratie in Kampen). Hierbij dient de heer Van Rappard (v.b.), die verschillende be zwaren tegen dit wetsontwerp aanvoert, een motie in tot schorsing van de be raadslagingen, die evenwel verworpen wordt. De heer Deckers (r.k.) verdedigt het ontwerp. Alleen vindt hij, dat Kampen niet voldoende centraal gelegen is en stelt daarom voor, dat een deel der op leiding in het Zuiden gehandhaafd blijft. Als de minister aan -spr.'s bezwaren tegemoet komt, zal hij voor stemmen. De heer Tilanus (c.h.) acht het in strijd met de wet op het militaire onder wijs, om cadetten te detacheeren bij de verlofschool. De heer Feber (r.k.) wil eveneens een deel der opleiding te Breda handhaven. De heer K. ter Laan (s.d.) merkt op, dat de minister zich deze moeilijkheden zelf op den hals heeft gehaald doorniet met een wetsontwerp tot wijziging van de voornaamste bepalingen der wet op het militair onderwijs te komen. Princi pieel is hij overigens tegen concentratie van de scholen voor verlofsofficieren. Nog andere leden voeren het woord, en de minister van Oorlog zegt in zijn antwoord toe, te zullen overwegen een deel der opleiding in bet Zuiden te handhaven, zonder daardoor evenwel het beginsel van concentratie mee prijs te geven. Over het wetsontwerp werd Woensdag middag gestemd. Het wetsontwerp betreffende concentratie van de opleidling van1 verlofsofficieren te Kampen wordt met 48 tegen 82 stemmen aangenomen. Aan de orde is voorts de nieuwe Ta meiwei- De heer Oud (v.^d.) kritiseert de manier, waarop is omgesprongen mét het ontwerp, waardoor de industrie geen voldoende gele genheid had zich' uit te spreken. Met een storting van 12 mfflioen in 'het ouderdonis- fonds kan nog worden gewacht. Door piet storting ito het oudtordtomsfonds en bezuini ging op de militaire departementen kan zelfs een overschot ontstaan. Spr. betwist, dat d§ze herziening alleen technisch zou zijn. De minister had er dlan niet zoo'm haast mee ge maakt, doch do midi oenen lokten hem te veel aan. De heer Vliegen (s.-d.) begrijpt met hoe de regeeritog het heeft aangedurfd déze Tarief wet zoo plompverloren aan de orde te stellen. De regeering komt toch te weten, dat de volksovertuiging niets van een tariefsher ziening wil weten» Men denke slechts aan den uitslag van de verkiezingen ito 1905 en 1913. De regeering had er een eer in moeten stellen om met haar groote macht deze zaak, nu zij weder vlak voor de verkiezingen staat, aan den volkswil1 te onderwerpen. Spr. behandelt daarna een viertal vraag punten, aan de hand waarvan hij de aanne melijkheid van het wetsontwerp betoogt. De heer Van O ij n (v.-b.) herinnert er aan, dat dit ontwerp oorspronkelijk bertemd heette om andere belastingen te verlagen^ térwijl de opbrengst thans moet dienen om het tekort; on de begrooting te dekken. Het ontwerp strekt nu feitelijk' niet om belasting te verlagen, maar alleen om met minder be zuiniging dan noodfg zou zijn toe te komen. Spr. en zijn partijgenooten «uilen den Minister niet op den dbor hem ingeslagen slechten weg volgen. Hedenmiddag voortzetting. Diefstal van een posttrommel. Men zal zich herinneren den diefstal van een posttrommel, in den avond van 4 December 1923 nabij het Amsterdamsche hoofdpostkantoór gepleegd. Een vijftal personen hadden opgemerkt, dat de auto's, die deze trommels van de hulppostkanto ren naar het hoofdpostkantoor over brengen, bij het uit laden soms onbeheerd op straat stonden, en zij hadden, na wekenlang op de loer te hebben gelegen, een gunstige gelegenheid gevonden om hun slag te slaan. De ontvreemde trom mel bevatte ruim f 22000. Tegen de daders van dezen diefstal, een 20-jarige carton- nagewerker en een 29-jarige bankwerker, werd thans 8 enB jaar gevangenisstraf geeischt. De eerste beklaagde is wegens berooving van een Duitscher onlangs tot 2J jaar veroordeeld en heeft dus voor- loopig nog heel wat te goed. Verder werd tegen een lossen werkman, ter zake van diefstal met geweldpleging veroordeeld: tot 6 jaar gevangenisstraf, in verband met deze zaak, waarbij hij als heler op trad, nog 2 jaar geëischt. Nog enkele andere personen stonden terecht wegens diefstal en heling, gedeeltelijk in verband met deze zaak. Hierbij o.a. een caféhouder, die van een der bedrijvers van den diefstal f 1600.„in bewaring" had ge nomen. Uitspraak: 28 October. De hongerdood van den zwerver te Baarn. Het Hof te Amsterdam wees Dinsdag arrest in de zaak tegen den agent der Baarnsche politie W. Huisman, wien ten laste was gelegd, dat het aan zijn schuld te wijten was, dat tusschen 25 Maart en 10 April P. Richter te Baarn is overleden in een der cellen, bestemd voor nacht- logies. De Utrechtsche rechtbank had den agent H., tegen wien door het O.M. een maand hechtenis was geëischt, vrijge sproken. Het O.M. teekende tegen dit vonnis appèl aan. De procureur-generaal vor derde bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Het Hof, thans arrest wijzende, beves tigde het vrijsprekend vonnis voor zoover daartegen appèl. Verduistering bij de gemeente Amsterdam Naar „De Telegraaf' verneemt, is sinds eenigen tijd bij de justitie in onderzoek een klacht tegen den sedert ontslagen klerk- kassier van het gemeentelijk levensmiddelen- bedrijf te Amsterdam B. L. De klacht be treft de verduistering van een bedrag van 12 mille in het tijdsverloop van een paar jaren. De instructie is evenwel nog niet ge sloten; tondertuaschen is B. L. reeds uit den gemeentedienst ontslagen. De betrokken ambtenaar was drie jaar ge leden belast met het ophalen van het in de gemeentelijke vischwinikels ontvangen geld. Hij nam dte bedragen dan mee naar zijn eigen huis, waar voor het bewaren van het geia de gemeente hem een kluisje ter beschikking had gesteld). Op een gegeven dag ontdekte h ij in zijn kas een tekort van 600, naar L.'s verklaring zonder dat hij' de oorzaak kon op sporen. In zijn boekhouding wist hij door steeds 3 weken achter te blijven geruimen tijd het verdwijnen van gelden te verbergen, doch langzamerhand verdween er meer en meer, tot hij tenslotte bij den betrokken wet houder zelf aangifte deed van een 'tekort van 12.000. Dat was in 1923, de man had toen 22 dienstjaren en behoorde feitelijk niet tot de z.g.n. rekenplichtóge ambtenaren. L. deelde mede, dat hij in een café van 4 mille beroofd1 was geworden, welke verkla ring hij later herriep; ook voor de verdwij- ning van de rest van het geld' wist hij' geen oorzaak te noemen. Wel bleek, dat van, 2 sleutels van de safe er een weg was, zoodat 't niet onmogelijk is dat huisgenooten of familieleden met behulp van den tweedon sleutel bedragen uit de kluis weggenomen' hebben. Hoe 't zijs de man verklaarde zich bereid de 12 mille in den loop van 5 jaren terug te betelen door korting van 2/3 van zijn inkomen en door verkoop van eenige zijner bezittingen. B. en W. gangen daar evenwel niet op in; L. werd begin 1923 ge- schorscht en begin 1924 met ingang van 12 Maart 1923 uit den gemeentedienst ontslagen zonder pensioen otf wachtgeld' en zonder na dere opgaaf van redenen voor diit ontslag. Tevens werd' de zaak bij de justitie aange geven Bij de justitieeJe verhoeren' beeft L. o. a. medegedeeld, dat hij' absoluut niet kan verklaren hoe het tekort in zijn kas ontstaan is, dat er van gemeentewege ten eenen 'male onvoldoende oontröle op zijn kasbeheer werd uitgeoefend' en dat hij zich zeer bezwaard gevoelde door het. hem hangendède instruc tie gegeven ontslag. Malversaties bij den Leidschen zleken- hulsbouw. Als vierde beklaagde bij de malversaties bij den Leidschen riekenhuisbouw stond' Woensdag voor de Haagsehe rechtbank te recht J. M. de Groot, thans gedetineerd', architect, die eveneens een gedeelte van de winst gemaakt op de valsche declaraties, die Ingediend zijn bij het Rijk, heeft ontvangen. Bekl. geeft toe eerst 33.000 te hebben bij gedragen in de aankoopsom en later 10.000 ais aandeel 'in de winst te hebben ontvangen. De Officier wijst) er in zijn requisitoir op, dat het risioo voor het voorgeschoten geld uiterst gering was, en dat deze zaak weer eens bewijst hoe gevaarlijk het is als men personen als deze bekl. de beschikking laat over 's Rijks schatkist. Eisch 4 jaar gevan genisstraf. De verdediger geeft toe, dat bekl. met heeft gehandeld' zooals van een ambtenaar had mogen, worden verwacht. Bekl. omge ving was echter de schuld van alles. De zwaarste straf voor hem is geweest, dat hij gedwongen was zijn ontslag te nemen. Op tal van grondton bepleit hij vrijspraak, en wijst er op, dat bekl reeds zwaar gestraft ia Hij. is zijne betrekking kwijt, zit reedis tien maanden preventief en nu heeft men ten slotte nog beslag gelegd op zijn vermogen. Uitspraak 28 October, Weer een autobus ln brand. Dinsdagavond is de autobus van TU- burg naar Oisterwijk, toebehoorende aan Gebra Viersel, tengevolge van een motor defect in brand gevlogen. De acht inzit tenden konden nog tijdig uit den wagen springen, zoodat geen persoonlijke onge lukken te betreuren zijn. De carrosserie verbrandde geheel. Het chassis is later weggesleept. (Tel.) Een woesteling. Den automobilist zonder rijbewijs heeft Zondag tusschen Agde en Vias, niet ver van Montpellier, een landauér aangere den, waarin twee menschen en een kind zaten. De koetsier werd op slag gedood, de familie in het rijtuig ernstig verwond. De onbesuisde autobestuurder is in hech tenis genomen. Bijna gehangen. Bij de vertooning van Shaw's „De Satans- kerel" in het .Everyman Theatre te Hamp- stead heeft het maar weinig gescheeld of helt publiek had op het tooneel een eohte executie bijgewoond. De tooneelspeler Oaud Rains hadi het schavot heklommen en het touw was reeds om zijn hals geslagen) toen het schavot begon -te wankelen en Rains zijn houvast verloor. De beul zag hert. gevaar, waarin dto acteur verkeerde en ging gelukkig niet zoo diep in zijn rol op of hij had de tegenwoor digheid van geest zoowel' heft schavot ais den tooneelspeler stevig vast te grijpen, waar door erger voorkomen werd. Het gevolg van dit bijna al te wel gelukt tooneel Is, dat de heer Rains geëischt heeft, dat voortaan het schavot stevig verzekerd zal worden, zoodat hem niet weer dto grond onder de voeten kan wegzinken. De schilderijendiefstal te Dusseldorp. Op grondi van mededtoelingen van de heide in Amsterdam aangehouden dieven van schil derijen uit dto Stfidtische Kunsthalle te Dus- seldorp, is de direoteur van die Kunsjhalle, de heer Hakenbreisch, als verdacht van me deplichtigheid aan den schilderijend'efstal, in hechtenis genomen. Later is hij echter weer op vrije voeten gesteld. Maandag was hij met de beide in Amsterdam aangehouden dieven geconfronteerd Doodgedrukt. De rangeerder Koets, in dienst bij do Ne- derlandsohe Spoorwegen, is Dinsdagmiddag bij het Havenstation te Vlissingen tusschen de buffers doodgedrukt De man, ongeveer 50 jaar oud', woonde te Souburg; hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Berooving. Een rechercheur vatte Maandagavond laat' post op het Haagscheveer te Rotterdam, om te letten op een verdacht huis aan de Delft- schevaart, nabij het Hofplein. Zijn moeite werd beloond. Hij. had er nog niet lang ge- staan, toen hij een juffrouw, ln gezelschap van een man, het huis zag binnen gaan. De rechercheur riep daarop' de hulp van een paar collega's in. Toen de juffrouw en dto man eenige ©ogenblikken in het verdachte huis, waarin reeds vele beroovingen hebben plaats gehad, hadden vertoefd, kwam dto koopman H. A. O. H., bij de rechercheurs welbekend, aanstappen; verdween mede in het huis. De politiemannen gingen daarop vlak bil trachtte de 24-jange losse werkman A. van S naar binnen te gaan, waarschijnlijk om té waarschuwen, dat er onraad was. Dit werd1 hem belet. Men bracht hem voorl'oopig naar het politiebureau ln de Groote Pauwensteec Even later kwam H. A. O. H. naar buiten! Nai^ïpTS? hj3 de rechercheurs, of hjj trachtte te ontkomen; een oude kous wi^rp hH weg. Hij werd gegrepen, en dto kous, die op een schuit terecht gekomen ,was, opge raapt. Ito' die kous zat f 620. De rechercheurs gingen het huis binnen en treffen daar in een vertrek den man en de juffrouw aan. Den man, een assuradeur, werd kennis gegeven van hun vangst; hij kwam hij onderzoek tot de ontdekking, dat hij 620 miste. Van den diefstal- had hij niets bemerkt. T. De juffrouw, die 25-jarige D-, is inet dten koopman H. A. O. H. voorloopig in het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg opgesloten. Aanrijding. Op den Rijnsburgerweg, onder Oegstgeeqt, vlak over dte grens dter gemeente Leiden, heeft Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur een ernstig ongeluk plaats gehad'. Een met een paard- bespannen brik met bloemen, waarop de 50-jarige voerman O. de Heijer, de 40- jarige A. Heemskerk en de 31-jarige W. de Koning, alle drie van Rq'nsburg, gezeten wa ren, reed in de richting Leiden. Van de an dere zijde kwam een montage-motorwagen van de electrische tram. Bij het passeeren schrok bet paard1, het sprong op zijde, ten gevolge waarvan dte brik door den motorwa gen werd) gegrepen en 55 meter werd mee gesleurd.. Toen de motorwagen stilstond, bleek De Heijer reeds te zijn overleden. Zijn lijk was geheel verminkt. Heemskerk bleek ernstige verwondingen te hebben gekregen; hij is maar het academisch ziekenhuis te Lei den overgebracht De Koning is er met den schrik afgekomen en ook het paard is onge deerd gebleven. De brik is geheel vernield. - Uit het vooritoopige politieonderzoek is ge bleken, dat de tramwagen met zeer groote snelheid heeft gereden. Eten zieke vrouw het huis uitgejaagd. Maandagavond omstreeks halftien werd in de Keggestraat in Den Haag een agent van politie ter hulp geroepen; volgens mededee- ling van enkele voorbijgangers was daar een juffrouw door haar man op straat gezet De agent stelde een onderzoek in en bemerkte indterdaad een vrouw in nachtgewaad', die later bltek te zijn mej. S. W. Volgens haar zeggen was zij door haar man het huis uit gejaagd. De agent wou het huis binnengaan, maar vond de deur gesloten, waarop hij om assis tentie verzocht De toestand, waarin de vrouw verkeerde, was van dien aard, dat ze door den agent gedragen moest worden; zij werd per tram vervoerd naar het bureau Rijswijksoheweg. Een dokter van den geneesk. dienst, die haar onderzocht, oordeelde haar overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. In het ziekenhuis vertelde de vrouw, dat zij reeds geruimen tijd ernstig ziek waa In het begin was haar man heel goed voor haar geweest maar toen de ziekte wat lang duur de, begon het hem te vervellen en reeds meer malen had hij haar gedreigd, dat hij haar weg zou jagen, en haar verweten, dat zij hem zooveel geld kostte. Maandagavond kwam hij thuis en was toen bijzonder driftig. Hij verkeerde ook eenigszins onder den in vloed van drank. Toen hij zijn vrouw zag, werd hij zoo woedend, dat hij haar bij de schouders - pakte en haar op straat zette, waarna hij de knip op de deur deed De vrouw had niet voldoende kracht meer om ergens heen te gaan en bleef voor het huis liggen. Verder vertelde zij nog, dat haar jongste kind van 16 maanden nog bij haar man thuis was. Daarop zijn twee inspecteurs van politie met eenige rechercheurs naar het huis ge gaan en met veel moeite de woning binnen gedrongen. Een der inspecteurs had een bijzonderen last van den commissaris van politie om den man ito zijn woning te arresteeren. De man, de 31-jarige machinehoutbewerker L. S„ is - aangehouden en voorloopig opgesloten. Hij zal door de justitie vervolgd worden wegens mishandeling. Het kind is naar de moeder in het zieken huis gebracht. Zedenmisdrijven. De rechtbank te Maastricht behandelde met gesloten deuren verschillende mis drijven tegen de zeden. Tegen defl 80-jari- gen N. S., die in den St. Pietersberg een meisje beneden den 16-jarigen leeftijd had aangerand werd acht jaar gevangenis straf geëischt. Tegen den 55-jarigen F. S., die ook on- tuoht had gepleegd werd vier jaar ge vangenisstraf geëischt (Tel.) „Dulvcnmqppers". De rechtbank te Almelo heeft gister morgen uitspraak gedaan in de zaak te gen de beide broeders aldaar, thans ge detineerd, wegens diefstal van postdui ven, en hen veroordeeld, den eene tot vier en den andere tot drie maanden gevange nisstraf, beiden met aftrek der voorloo- pige hechtenis. De eisch luidde voor ieder een jaar ge vangenisstraf. Reclasseerlngswerk. Te Arnhem heeft zich het volgende af gespeeld; Een gehuwde vrouw deed aan reclaseeringswerk en wijdde ook haar zor gen aan een man, die zich telkens aan sterkedrank te buiten ging. Zij haalde hem uit de kroeg en deed alles om te zor gen, dat hij goed oppaste. De man was werkeloos en zou naar een andere plaats gaan om werk te zoeken. Zijn bescherm vrouw bracht hem naar den trein; hij verklaarde, niet alleen te willen gaan en trok haar, ondanks haar tegenstribbelen, in de coupé. Zoo zijn zij samengereisd enweggebleven. De echtgenoot en kinderen, die achterbleven, ontvingen een brief, waarin het besluit der vrouw 1 was vermeld: Zij bleef bij .den man, dien zij reclasseerde. OOST-INDIE. De „Mataram" onbeschadigd? Batavia, 14 Oct. De „Asahan" sleepte de „Mataram af, die oogenschijnlijk onbe schadigd is.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2