DEN BURG Prijsverlaging kinkhoest Abdijsiroop NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LANGS DONKERE PADEN Eerste Blad. BUITENLAND WYBERT is de vastzittende slijm het grootste gevaar. Geef daarom Uw kleine de slijmoplossende Nr. 5930. ZATERDAG 18 OCTOBER 1924. 62ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdags, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-G-i rorokenlirg No. 16066. I1 Wintertijd. Mosoel. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft Hymans, den voorzitter van den Raad, telegrafisch het vorzoek van MacDonald overgebracht om een buiten gewone raadszitting te beleggen inzake het géschil over den status quo in Irak tusschen Engeland en Turkije. ENGELAND. De verkiezingsstrijd. Terwijl bij het begin der verkiezingen in de hoofdkwartieren der drie partijen werd verwacht, dat de conservatieven en de socialisten elk 10 tot 20 zetels zouden winnen ten koste van de liberalen, ver wacht men thans zoowel in politieke krin gen als op de beurs en bij de verzeke ringsagentschappen van Lloyds dat de Labourpartij verzwakt in 't parlement zal terugkeeren. MacDonald, die in twee da gen tijds niet minder dan veertig rede voeringen heeft gehouden, gewaagde bij na overal van de overeenkomsten tus schen de lokale organisaties der conser vatieven en liberalen, welke ten doel heb- t 'ben driehoeksverkiezingen te vermijden en aldus de kansen der socialistische can- didaten kleiner te maken. Vooral in zijn groote rede te Manchester gaf de premier duidelijk te verstaan, dat de mogelijkheid van een nederlaag niet is uitgesloten. Thans zijn leeds overeenkomsten tus schen liberalen en conservatieven tot stand 'gekomen in 52 van de 64 districten, waar Labour bij' de vorige verkiezingen de overwinning behaalde zonder de vol strekte meerderheid van stemmen te heb ben en mogelijk zullen er nog meer van dergelijke plaatselijke overeenkomsten Ingezonden Mededeeling. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct FE U I LL ETO N. door G. H. PRIEM. 27) Ze stond op. Kom, laten we naar huis gaan, dat is vrij wat beter! Ja, misschien wel. Misschien? Neen, zéker! Morgen moeten we alweer vroeg op post zijn! Morgen? Dan zal je 't drukker hebben dan vandaag! Als den kind1 liet hij zich door haar lei den. Alles was verloren, alles was weg. De hoop was uit zijn hart verdwenen, hij voelde het leven er langzaam sterven. Geertje hield niet van hem en ze zou ook nooit van hem houden. Deze zeker heid maakte alle verlangen naar leven, allen lust in hem dood en de gedachte dat zij ook van den ander niet hield, dat hij zich in haar verhouding tot den. meester had bedrogen, deed hem alleen stil zijn, dof, willoos. XIV. Achter twee kleine biertonnetjes, terzij van het logge vierkante buffet, zat Teunis n speelde. Een benauwde geur van jene- 'hier, van stof en zweet, walmde 8an> on het geroes van stemmen, de muziek0'm^eïl, over8ienK*6 nu en dan Het feest was in vollen gang. De bran worden gesloten. Indien in deze cijfers geen wijzigingen meer komen, dan zullen er in het geheel 1330 candidaten worden gesteld, n.1. 540 conservatieven, 520 socia listen en 330 liberalen. Bij de vorige ver kiezingen waren er 536 conservatieve can didaten, 423 van de Labour Partij en 423 liberalen. De socialisten strijden thans dus over de geheel© linie, terwijl hfet aan tal liberale candidaten belangrijk is ver minderd. De liberale bladen verklaren, dat deze vermindering, hoezeer zij ook valt te betreuren, noodzakelijk was we gens gebrek aan werkkrachten en gehL middelen. Opmerkelijk is het, dat slechts 49 of 60 districten, waar geen socialisti sche Candidaat wordt gesteld, de liberalen en conservatieven elkander rechtstreeks zullen bestrijden. Een merkwaardige strijd zal er worden uitgevochten in Brightside, een district van S'heffield, waar Ponsoniby, de onder staatssecretaris voor buitenlandsehe zaken de man van het Russische verdrag, slechts een conservatief tegenover zich zal vin den. Bij de vorige verkiezing behaalde hij: een zuivere meerderheid van 1379 stemmen boven den conservatieven en den liberalen candidaat 'gezamenlijk. Een ontploffing te Greenock. Donderdag is te Greenock een cylinder met 'zuurstof van een, wagen gevallen en en ontploft; andere cylinders ontploften dientengevolge eveneens en een tramwa gen vol passagiers werd' stuk geslagen. Twintig personen werden gewond o. w. verscheidene ernstig. IERLAND. De Dail Eireann te Dublin heeft Woensdag het wetsontwerp tot bekrach tiging van de jongste Britsche wet over de grensregeling in alle lezingen, 'afge daan. De Senaat zal het Vrijdag aannemen en. de koninklijke 'goedkeur ig erop zal einde dezer week afkomen. De Times meldt, dat te Dublin verwacht wordt, dat onmiddellijk daarop de Engel- sche regeering het derde lid van de grens- connnissie zal benoemen en dat de oom- missie haar werkzaamheden zonder ver dere onnoodige vertraging zal beginnen. DUITSCHLAND. Loonacttea AUe organisaties van ambtenaren en arbeiders in dienst van den Duitschen staat kondigen kxmacties aan. Zij eischen duurtebijslagen, gelijk zij reeds aan het eind van de vórige maand schriftelijk aan de regeering hebben medegedeeld De rijksminister van financiën heeft hun eischen toen van de hand gewezen. De on gunstige financieele toestand van het rijk en van de bondsstaten maakt het uitbeta len van de duurtebijslagen onmogelijk. Tevens heeft dr. Luther toen maatregelen aangekondigd, die een daling van de prij zen tengevolge moesten hebben. Zelfs zijn de prijzen van tal van gebruiksartikelen nog gestegen. Sinds Auigustus steeg ook het indexcijfer met 10 pet. Een „oud-opperbevelhebber" gearresteerd. De Voormalige „opperbevelhebber van het separatistische Rijnleger" Georg May, is gevangen genomen en naar de gevan- dewijn deed zijn uitwerking voelen, de on gedwongenheid dreigde hier en daar over te slaan in losbandigheid. De ouderen hadden de feestzaal verla ten. De meestor en zijn vrouw, die een paar uur te midden der feestvierenden badden doorgebracht, waren vertrokken. De kaarsen in de lampions, aan ijzerdra- den langs het buffet en boven de deuren gehangen, raakten uitgebrand, het groen van 'guirlandes en kransen hing verflenst en slap naar 'beneden en alleen de ge kleurde rozen van papier hadden zich goed gehouden, schoon de frischheid van sommige evenzeer te wenschen overliet. Had men in het begin .beproefd een polka te dansen, met alles wat naar maat en regel zweemde had men reeds lang ge broken en men draaide rond naar eigen fantasie, sprong, hotste, stampte, stoeide, al naar den inval Van 't oogenblik. Teunis speelde, maar wat hij speelde wist hij zelf niet. De overheerschende cadans gaf hem het tempo aan, eindeloos wisselend in be weging. Hij verlangde hard naar het einde. Wat was al die vreugde, al die dolle uitgelatenheid voor hèm? Niemand, die hem zelfs een vriendelijk woord toesprak, behalve de herbergierster, die af en toe zijn glas met bier kwam vullen en hegn roedelijdend aanstiet met een1: „Kom, Teu nis, drink eqns, jongen 1" Waar Geertje was? Hij wist het niet, of eigenlijk hij wist het wel, want nu hoorde hij haar in dezen, dan in genen hoek van de zaal lachen. Ze was 'bij den ondermeester, dat sprak van zelf. 11 f» Ingezonden mededeeling. HOTEL CAFÉ - RESTAURANT Eerste en oudste Hotel ter plaatse. Anno 1826. genis te Spiers overgebracht, omdat hij een deurwaarder, die bij hem den boel kwam opschrijven, zoodanig heeft mis handeld, dat de man in het ziekenhuis moest worden opgenomen. May zal ook worden vervolgd wegens bélastingontduiking. FRANKRIJK. Frankrijk en Sowjet-Rualand. De Journal meldt, dat de commissie, belast met het onderzoek naar de hervat ting der betrekkingen met Rusland, die Herriot vandaag haar rapport aanbiedt, voorstelt een nota naar Moskou te zen den, die slechts 60 regels zal bevatten. Ze erkent de Sowjet-regeering onvoor waardelijk, maar reserveert de Fransche rechten en belangen voor een nadere re geling. Een combinatie moet gevonden worden ter waarborging van de oude schuldbewijzen en- van de toekomstige be hoeften van Rusland's herstel. Ze denkt aan een uitgebreide internationale regie voor de reorganisatie van Rusland's bul- tenlandschen handeL ZWEDEN. Het nieuwe kabinet Uit Stockholm wordt aan de Telegraaf gemeld: De kabinetsformateur Branting heeft verklaard, d?i.'dj een zuiver socia listisch kabinet zal vormén en de lijst zij ner ministers binnen enkele dagen aan den koning zal voorleggen. Evenwel is ook nog de opneming van vrijzinnigen in het kabinet mogelijk. Er bestaan over die kwestie zoowel bij de sociaal-democraten als bij de vrijzinnigen nog meeningsverschillen. Beide partijen zullen waarschijnlijk in zake de ontwape ningskwestie tot een compromis komen, zoodat de gewone militaire uitgaven zul len kunnen teruggebracht van 189 mil- lioen tot 95 millioen kronen. Voor dit compromis zal de regeering, Ingezonden Mededeeling. groote doozen TABLETTEN naar Branting verzekerde, in de Tweede Kamer en waarschijnlijk ook in de eer ste Kamer een uit sociaal-democraten en vrijzinnigen bestaande meerderheid ach ter zich krijgen. De Egyptische minister van Oorlog heeft aan de Oostgrens maatregelen laten nemen tegen een mogelijken inval van de Wahabieten, en om hun propaganda on der de bevolking van Oostelijk Sinaï te beletten. RUSLAND. Groote overstroomingen in het Amoer- gebied. 400 slachtoffers. In de buurt van Nikolaweski is de Amoer buiten haar oevers 'getreden en heeft veel schade aan de vissoherjj toe gebracht. Er zijn 400 slachtoffera RUSLAND. Hoe de „vrijheid" er nltzlet Onlangs heeft de heer Fimmen, nadat hij nog pas enkele dagen zich in Rusland bevond, te Moskou een rede gehouden, waarin hij o.a. beweerde, dat de Europee- sche arbeiders blij zouden zijn als zo de zelfde vrijheid zouden genieten als de ar beiders in Sovjet-Rusland. Naar aanlei ding van deze bewering van den Neder- landschen seoretaris van den Internatio nalen Transportarbeidersbond heeft het centrale oomité van de sociaal-democrati sche arbeiderspartij in Rusland aan Fim men een open brief gericht Reeds het begin van deze brief leert hoe het met de „vrijheid" in Rusland ge steld is. „Wij," zoo heet het, „vertegenwoordi gers van een tot onwettigheid veroordeel de partij, zijn niet in de mogelijkheid u te bezoeken, met u gemeenschappelijk een vergadering bij te wonen en naast de officieele vertegenwoordigers van „Sow- jet-Rusland" het woord te nemen. Ieder van ons zou onmiddellijk door de agenten van de Tsjeka worden gevat welke uwe woning en elke openbare bijeenkomst be waken". En dan lezen we iets verder de vraag, hoe het toch mogelijk is, dat Fimmen achter het uiterlijk van de te zijner eere gehouden bijeenkomsten en betoogingen niet de neerslachtigheid en verdeeldheid der massa heeft gezien, welke onder een terreur gebukt gaat „Dit despotisch regime, met zijn onge ëvenaarde mogelijkheden van demagogie en onderdrukking kan in vele opzichten met de ergste reactionaire regimes con- curreeren. Maar waarom hebt gij, toen ge reeds twee dagen na uw aankomst de „vrijheid" van den Russischen arbeider verheerlijkte, niet er op gelet dat in de vergaderingen, behalve de communisten en hun meeloopers, geen enkel arbeider een rede hield, die een andere politieke kleur had? Waaroip hebt ge vergeten, dat er in Rusland geen enkel vrij persorgaan bestaat? Waarom hebt ge niet aan Si berië en de Solowetsk-eilanden gedacht, waar honderden en duizenden arbeiders en socialisten in gevangenschap smach ten?" Nergens is een spoor van vrije verkie zingen te vinden. D edoor Spionnen om ringde massa zwijgt sedert jaren on laat werkloos en passief de verkiezingen der gedelegeerden en bedrijfsraden over zich heen gaan. De Russische vakvereenigingen treden Ingezonden Mededeeling. hand aan hand met do Tsjeka tegen sta kingen op, zij bevorderen met alle mid delen het neerdrukken der loonen. Zij zijn de vertegenwoordigers van een staat, die met fden opbouw van een kapitalistish systeem bezig is. Scherp wordt verder opgekomen tegen Fimmens verheerlijking^ van de toestan den in de Russische gevangenissen. Fim- heeft met zich comedie laten spelen en zioh laten misleiden over de ware toe standen in die Russische gevangenissen waar sedert jaar en dag tal van leden van de Amsterdamsche vakinternatlonale zuchten. Niet omdat ze deelnamen aan complotten maar omdat zo den moed had den anders dan de communisten te den ken en zich solidair verklaarden met het Internationaal Verbond van Vakvereeni- gingen (waarvan zooals men weet nog niet lang geleden Fimmen een der be stuurders was). Ziehier in korte woorden het oordeel niet van boosaardige bourgeois, maar van „proletariërs" over den Russischen heil staat SPANJE. De Spanjaarden ln Marokko. Berichten uit Tandzjer zeggen, dat het bekende Moorsohe opperhoofd, Raisoeli, Hij liet den strijkstok rusten! ern met den elleboog leunende op een der tonne tjes, het hoofd in de hand, staarden zijn lichtlooze oogen in den nevel van gejoel vóór hem. Als een 'groote warklomp 'kwam het ge luid op hem aan suizen en hij rafelde het los, langzaam en voorzichtig, tot hij hóór stem bad, hóór lachje, hóór beweging. Dóór ging ze,- vlak voor hem heen. Als hij de hand uitgestoken had, zou hij haar hebben kunnen grijpen. En hij ging naast haar. Hij, had duidelijk zijn stem herkend. Nu stonden ze stil, bijna vlak naast hem. Wordt je moe? Weineen, hoe kom je er hij! Ik dacht het. Je hebt al zoo veel ge danst. Ik vind 't hier wat benauwd, dat is al. We kunnen even naar bulten gaan, een frisch luchtje scheppen! Ja, dat was zoo kwaad niet. En ze verdwenen. Hij' hoorde hen' niet meer. Hun geluid was niet meer tusschen de andere gelui den. Ze moesten naar buiten zijn gegaan. Het feestgewoel 'gutste langs hem heen1; hij herkende de stemmen van Harmen, Treesje en van zoo menigeen, maar van hóór niet meer. Zij liep n u naast den ander op den grintweg, of was, het hekje door, den tuin ingegaan. Er was niets tusschen hen, zij had hem dit zelf gezegd, maar vanavond dan? Waarom danste zij' onophoudelijk met hem? Hij had haar geen enkelen keer met een ander gehoord. En nu? De molenaarster, die beloofd had te zul len komen, was weggebleven. Hein had zich er veten af te maken; zij was alleen, geheel alleen met hem. Geertje was een jjdel kind en de meester was vandaag een man van gewicht. Zij moest zich meer dan ooit .gevleid voelen door zijn vriend schapsbetuigingen, door zijn attenties. Er wós nog niets tusschen hen, maar bestond er gunstiger gelegenheid om iets te doen komen, dan deze? De jaloezie deed hem weer wakker wor den, zijn loome onverschilligheid nam de vlucht voor de gedachte aan het dreigend gevaar, dat boven zijn hoofd hing, aan het vonnis, dat misschien in dit oogen blik aan hem werd voltrokken. iHet klamme zweet brak hem uit. Hij voelde zich machteloos en verloren. Het was gedaan met zijn leven, de koude vin gertoppen van den dood schrijnden reeds op zijn slapen en het «ogenblik was nabij, dat hij alles zou moeten overlaten, dat hij weg zou glijden in den eeuwigen nacht en het leven, het geluk, zou moeten laten in bet licht, dat vreemd was aan zjjn ooigen. Maar tusschen leven en dood ligt de wilde worsteling, het hartstochtelijke ver zet tegen het onbekende, tegen het my sterie: de hleeke vrouw met het masker, die éven terugdeinst, doch ook maar éven Hij stond' op, zijn nagels, drukkende in den rand van 't biervaatje vóór hem. Krijg je 't benauwd, Teunis? vroeg de herbergierster. Ja, zei hij, met de hand langs het voorhoofd strijkende, 't is vreeselijk warm. Wil 'k de kleine meid roepen, om wat met- je naar buiten te gaan. Ze is nog op. Wel neen, ik weet den weg heel goed. Ingezonden Mededeeling. Ouderdom eni Gezondheid De oude dag verklaart niet noodzake lijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij' menschen op leeftijd; want terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd zijn andereu oud' als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt geaoudheids- wjjsheid. Oude menschen zijn verstandig door de harde ondervinding, en zij zeg gen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefe ning en de noodige rust." Zoovelen ver- waarloozen deze eenvoudige regels en werden bijgevolg te spoedig oud. Fosteris Rugpijn Nieren Pillen passen oude mensohen. Zij' regelen de urinewe gen zonder de maag, lever of ingewan den te verstoren. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, verminderen de aanleg voor iheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het ge zicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar ln apotheken en drogist zaken, 1.75 per flaoon (geel etiket met zwarten opdruk). Ik ben altijd bang voor de sloot. Maak je over mij niet ongerust! Hij scharrelde langs het 'buffet heen naar de deur, nu en dan aangebotst door rondspringende paren. De herbergierster oogde hem na en schudde het hoofd. Arme jongen, zei ze, ze zeggen dat hij op Geertje verliefd is en dat de mees ter. Wat een gekheid ook! Wat zou daarvan komen kunnen! Teunis stond op den weg en luisterde toe. Links, rechts, overal hoorde hij 't ge- slijfer van paartjes het zacht gepraat en gelach van boerenjongens en meiden. Hij kon niet blijven staan en afwachten tot zij voorbij kwamen, Geertje en de meester. Zij zouden hem zien, zelfs al stond hij achter een der dikste boomen. Het licht van de herberg moest op dit ge deelte van den weg vallen. Voorzichtig, met zijn linker hand de boomstammen zoekend, ging hij verder. Hier moest ergens een steenhoop zijn. Het huis van den Biezenboer werd ver bouwd; voor een paar dagen was hij er met Geertje nog langs gekomen. Zijn linkerhand naar voren uitgestrekt, liep. hij voort tot hij stiet op de steenen, de vierkante nieuwe baksteenen, opgesta peld tot een muurtje, en waarachter hij zich verschuilen kon met de volle zeker heid door niemand te worden ontdekt. (Wordt vervolgd) HELDERSCKECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALTNQ Heldursche Courant fl.50; tr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Iudiö p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Ingee. meded. (kolombreedte als redaction. tdkst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elike regel ineer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad' en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan on tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Oet. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 19 m. 9.20 m. 12.40 6.34 4.56—0.19 Zo. Ma. Di. Wo Do. Vr. Za. 20 10.14 211 11.14 22 23 a 12.19 24 1.28 25 21*49 1.24 6.36 4.54 2.03 6.37 4.54 2.36 6.39 4.52 3.05 6 40 4.50 3.31 6.42 4.48 3.56 6.44 4.46 0.40 1.03 1.30 2.01 2.38 4.U5 5.24 6.23 3.20 4.47 5.55 6.48 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 18 Oct5.30 uur Zondag 19 (26 Maandag 20 5.24 (290) By Apoth. en Drogisten. Telefoon 56. Kamer met ontbijtf 3.00. Lunch. .........ff 1.75. Diner ..........f 2.50. Pension per dag per persoon f 5.00 10 service. Abonnement-Diners f 1.50. Uitstekende KEUKEN en gerenommeerde WIJN KELDER. Uitzending van verschillende schotels. Gezellig zaaltje voor Trouw- en Familie-Diners en het houden van Vergaderingen. Illlllllllillllllllllllllllllllllllllüuiinillllllllilllilliullllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll Bi) Apothekers en Drogisten. niniiiniinniimmiiiiimiini

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1