tot Glasverzekering, Roomboter is opnieuw verhoogd. Ruwe Huid Schrale Lippen Glashandel. Machinale Verffabriek. PUROL PUROL GEMENGD NIEUWS. Heidersche Maatschappij OP EN OM HET BINNENHOF. Bij Hoest en Verkoudheid Aannemers van Schilderwerken. Ingezonden Mededeellng. Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange, slechts 80 ets. per pond Plantenboter slechts 80 ets. per pond. Alléén in De Bruyter's winkels I Den Haag, 17 October. Onze militaire rechtspraak. Een zonderlinge motie! Onzuivere stemmingen. Kampen of BredaPyrrhus-zege. Van het nieuwe Tarief. 80 flO« 30 cL de wapens tegen de Spanjaarden heeft opgevat. Hoewel er een officieele tegen spraak is gegeven, staat het toch vast, dat het Spaansche garnizoen van Basjar- rax zich zonder eenig beding heeft moe ten overgeven aan de opstandelingen. Een groote som moest worden betaald om de persoonlijke veiligheid der Spanjaar den te verzekeren. De Spanjaarden In Marokko. De koning heeft het ontslag om gezond heidsrèdenen van generaal Aizpuru als hoog commissaris voor Marokko aange nomen. Primo de Rivera is benoemd to'i algemeen hoog commissaris van Marot ko. Hij blijft tevens voorzitter van he i directorium. Naar den vrede. Het Italiaansche kabinet heeft heden goedgekeurd een weldra bij het parle ment in te dienen wetsontwerp, dat be oogt de natie in vredestijd zoowel in in dustrieel en financieel als in militair op zicht door een algemeene mobilisatie op oorlog voor te bereiden. Een groep senatoren en Kamerleden van de liberalen der rechterzijde hield heden onder voorzitterschap van Salandra een vergadering, die zich uitsprak .voor volledige politieke onafhankelijkheid, en verklaarde, dat de beginselen van de con stitutie ongeschonden gehandhaafd moe ten worden. ARABIE. De veldtocht der Wahabieten. Officieel wordt gemeld, dat de Waha bieten bij' de bezetting van Mafcka he, koninklijk paleis en de huizen der rijke kooplui geplunderd hebben. VEREENIGDE STATEN. „De gevaarlijkste bandiet van Amerika" Gerald Chapman, „de gevaarlijkste bandiet van Amerika", heeft weer eens van zich doen spreken. Hij werd onlangs betrapt bij het forceeren van een brand kast, schoot daarbij een politieagent neer en verjoeg de vier andere. Daarna stapte hij rustig de straat op en zeide tot de voorbijgangers: „ik geloof dat er hier iemand doodgeschoten is." Bij zijn vlucht liet Chapman een keuri- gen auto en een medeplichtige in handen der politie. Chapman is vroeger al tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld, ontvlucht te uit de gevangenis te Atlanta, werd op nieuw gearresteerd, waarbij- hij ernstig gewond werd, doch ontsnapte weer. In- tusschen is hij nog niet weer gevat en weet men evenmin, waar de drie millioen, die hij destijds gestolen heeft, gebleven zijn. Vijf terechtstellingen op één dag. Te Ottawa zal den 24sten October een luguber record worden gevestigd, er zul len dan n.1. vijf menschen tegelijk wor den opgehangen. Zij zijn allen veroor deeld voor het zelfde feit, plundering van een automobiel met 130.000 dollar, na den chauffeur te hébben doodgeschoten. Daar alle vijf ontkennen, het noodlottige schot te hebben gelost, zijn ze volgens de Britsche wet allen veroordeeld als mede schuldig aan moord. Een nieuw Amerlkaansch hotel. Te Albany, Staat New York, is men in Juni j.1. met den bouw van een reusachtig hotel begonnen, waarvan de kosten op ongeveer 5 millioen dollar geschat wor den. Het krijgt 15 verdiepingen en 500 kamers. In de lift kunnen 100 personen plaatsnemen. Ook komen er een groot zwembasin, een eigen theater, daktuinen, enorme garages en een eigen landings terrein voor vliegmachines. Een commissaris van politie veroordeeld. Uit Huntington, in West-Virginië, wordt gemeld, dat de hoofdcommissaris van politie in Logan County, zekere Dan Chafin, dezer dagen is veroordeeld we gens overtreding van de anti-drankwet. Het vonnis was niet malsch: 10.000 dollar boete en twee jaar gevangenisstraf. CHINA. De burgertwisten ln China. Dé marine-autoriteiten hebben draad- looze berichten uit Kanton ontvangen (waar het vrijwilligerskorps der kooplie den in gevecht is met de „roode troepen" van Soen Jat Sen.), dat aldaar een groote b aid gewoed heeft, die thans bedwongen is. doch gisteren den geheelen dag heeft geduurd. De materieele schade schat men op 7 millioen dollar, terwijl er vermoede lijk ook vele menschenlevens te betreuren zijn. Ingezonden Mededeellng. Mljnhardt's Salmiak-Tabletten 40c Thermo-Tabletten 45 Anga-Bonbona 60c i Apothekers en l>r<>gisten Over hetgeen de Tweed® Kaïmer im haar beide vergaderingen van 9 en 10 October heeft verhandeld en 'besloten kan lk zeer kort zijn. Na het oredüet voor de Rotterdam- sche Handelskamer te hebben bezegeld kwaon dan het „duplex" van de ontwerpen, afschaffend de aprobatie van vonnissen en diispositiën, door krijgsraden gewezen en in verband daanneê het toekennen van hooger beroep aan de audöteurs-miMitair en aan de fiscaals, voorts: de organisatie van en dé rechtspleging bij het Hoog Militair Gerechtshof. Hiermeê wordt een bres geschoten in den ^rimram*, zooals niemand' anders en min der dan minister Heemskerk 't uitdrukte, van de zeer verouderde militaire rechts spraak. Als bezuindgings-maatregel wordt hierb: het H. M. Gerechtshof van Utrecht overge plaatst naar Den Haag en „vastgeschakeld1" aan het gerechtshof aldaar. Deze maatregel strekt zeker tot besnoeiing van uitgaven, maar beduidt ook zeer stellig eene belangrijke schrede in de richting van afschaffing der militaire rechtsspraak naar oud- model. Mr. Dresselhuys, de voorzitter der on langs benoemde commissie, welke tot taak heeft om eenheid ,te brengen tussohen de militaire en andere wetboeken voor rechts spraak, wees er terecht met allen nadruk op, dat o. a. de positie van den beklaagde, die voor den militairen rechter heeft te ver schijnen, zeer wordt verbeterd. Bij de be handeling van dit ontwerp deed ziich nu het zeer bijzondere verschijnsel voor, dat de zeer- geachte en -kundige katholieke hoog-bejaar- de jurist mr. Van Sasse van IJsselt plotse- 'ing kwam met een motie, waarbij de Tweede Kamer als haar gevoelen zou uitspreken, da, de Regeering behoort te komen met voor stellen tot afschaffing van de militaire rechtsspraak, zoodat de behandeling der hier genoemde ontwerpen zou worden geschorst. Minister Heemskerk noemde die motie-Van Sasse van IJsselt „een donderslag uit onbe- woikten hemel", en Z. Exc vergeleek haar ook met „een parlementair hors dfoeu- vre". Zij wilde de Kamer stellen voor iets van gansch-onvoorbereide soort. Er is 't bleek op dien lOen October j.1. voldoende eene krachtige strooming iin ons Lagerhuis, welke breken wil met de ver ouderde, afzonderlijke militaire rechtsspraak Dat staat vast. Doch zeer-ontaotisch was t om plotseling een uitspraak te willen uitlokken!. De minister van Justitie wees erop, dat bijvoorbeeld krijgsraden in tijd1 van oorlog niet zullen kunnen gemist worden. En zóó zijn er allerlei andere zaken te regelen. De heer Van Sasse van IJsselt, die uit zijn'motie schakelde de schorsing der behan deling, toen hij bespeurde, dat hij- daarvoor zeker niemand aan zijn kant zou vinden, zou blijk van goed^practisch inzicht hebben gegeven, door zich neer te leggen bij- het voorstel van President Kooien, strekkend om het restant van de motie dus: afschaf fing der militaire jurisdictie vragend, op nader te bepalen dag te doen behandelen. Mr. Van Sasse liet dit achterwege. De Ka mer vereenigde zich- dn groote meerderheid met het presidiale denkbeeld. De dag eindigde met goedkeuring van de ontwerpen en een werkelijk droevig échec voor den heer Van Sasse van IJsselt, die zich deze nederlaag had kunnen besparen. of de a.s. off!< stof" ter van Op de Kamer-agenda voor Dinsdag 14 October stond: de wijziging in de officiers opleiding. 't Ging hier, weet men, om: Breda Kampen.... D. w. z. minister Van Dijk denkt zich opleiding van onze officieren aldus: voor verlofs- en beroeps-officieren Infanterie eerste studiejaar: Kampen, Voor a.s. verlofs- -beroeps-officieren cavalerie: Amersfoort. Verlofs-bereden artillerie en beroeps-artil lerie le studiejaar: Ede. Verlofs-officieren vesting-artillerie, kust- en luchtdoel-dito: Utrecht. Verlofs-Genie: ook Utrecht. Terwijl Breda bestemd is voor a.s. be roeps-officieren van alle wapens 2e eni 3e studiejaar, zoomede voor Genie eerste stu diejaar, alsook voor a-.s. verlofs- en beroeps- "icieren- -militaire administratie. Men weet, hoe groote en dikke „wolken deze plannen hebben doeni opdwar relen, Zeer hevig was de gramschap over minis- Van Dijk's overmoed, gebleken doordien Exc. van Oorlog zich had' vermeten begin uitvoering te geven aan deze plannen, terwijl de Kamer op 4 Juni j.1. had besloten, behandeling ervan uit te stellen tot na het zomer-recès van 1924, daar zij de „portée" ervan niet kon overzien. De deferentie voor de booge vergadering geschaad!'t Allerergste, waaraan minister zich tegenover het machtige Parlement, werd gezegd in den tijd, toen arme Kamer inderdaad nog wezenlijke macht bezat, kon schuldig maken! Aldus stonden! de zaken (toen het Lager- dit ontwerp op Dinsdag 14 October had te vatten. En de anders zoo vriendeldjk-gemoedelljke Vrijheidsbondter mr. Van Rappard' stormde heftig-vijandige stemming tegen het voor- in. Bracht een krachtig protest uit tegen ministers houding. Verklaarde van de con centratie-plannen voor de offioiers-Qpieiding niets te willen weten. Verduidelijkte, dat z. i. Kampen geheel ongeschikt is voor het hier beoogde doel. Kwam met een motie, waarbij de Kamer zou gevraagd hebben de prioriteit der nadere re geling van het militair onderwijs, inmiddels schorsend dte behandeling van J-it wets voorstel. iMen z'et, mr. Van Sasse begon aardig .school te maken". Doch ridder Van Rappard' had niet meer succes op dien 14en October dan zijn katho- was een huis aan in stel lieke collega-jurist op den lOen van Wijn- maand-1924. Kolonel b. d. Van Twist, ue anti-revolutdoneaire vriend van al wat Kam pen kan baten en dienen en eenen, wees er o. m. op, dat minister Van Dijk eigenlijk al de hier 'besproken dingen- huiten het Par lement om had kunnen regelen, 't Was lou ter vriendelijkheid van Z. Exc„ dat dteze de Kamer erin kende. De motie-Van Rappard is geduikeld met 53 .tegen 28 stemmen. Zij werd' gesteund door Vrijheddsbonders, vrijzinnig- en sociaal-democraten-. Ook hier had men eene onzuivere stem ming, juist als die was over de hierboven genoemde motie-Van Sasse, op 10 October gevallen. Ik zal nu over dteze kwestie niet uitvoerig napleiten. Mag mij' ertoe bepalen om voor hetgeen aan- de beslissing voorafging, te ver wijten naar de verslagen. Slechts dit-eene. Minister Van Dijk heeft in deze over wonnen. Als men 't zoo noemen wil Woensdagsmiddag 15 October is zij-n ont werp betreffende de officiers-opleiding goed gekeurd. Rechts—Linka Edoch't was wat men noemt eene Pyrrhus-zege! Minister Van Dijk heeft Dins dag-middag hoog en hard' van den toren- ge blazen. Zeker!Z. Exc. heeft fel gepro testeerd tegen allerlei insinuatiën, naar aan leiding van deze ontwerpentegen den minis ter gericht. .Maar dezelfde minister eindigde met.... toe te geven aan wat gewenscht was door de afgevaardigden Deckers, Tilands, Feber, namelijk: om óók in- het Zuiden (Breda) een deel van de officiers-opleiding onder te brengen. Tegenover dat „desideratum" zal de minister eene „welwillende houding" aan nemen. De legerings-gefegenheid moet veonamderdt, verbeterd. Dat komt terecht De concentratie is niet van de haan, besloot Exc. Van Dijk Dinsdag-middag zijne rede. In beginsel 'blijft Kampen behoudten Dat goede, arme, lieve „beginsel"!. Wanneer minister Van Dijk „het Zuiden" niet in zijn opleidings-pla-n had opgenomen, zou het ontwerp in dóóds-gevaar hebben ver keerd. Dat besefte Z. Exc. van Oorlog. En zijne capitulatie -van 14 October maakt 't onmogelijk, dat de minister op Woensdag 15 October toen zijn ontwerp, gelijk reeds gemeldi, werd goedgekeurd', dé „pose" van een overwinnaar kon aannemen! Ingezonden Mededeellng. nUépnth oo w van Koophandel heeft het vrijhandel-stelsel verlaten Hij noemde het ontwerp „een nieu we aanslag op geluk en welvaart der arbei dersklasse", waartegen dteze zich „met alle kracht moet blijven verzetten". De Plattelander De Boer constateerde, dat een groot deel van ons volk tegen protectie is en dte Regeering, dit ontwerp doorvoerend, eene zware verantwoordelijkheid op zich laadt. Mr. ANTONK). LUCHTVAART. Toen zijn we op den 15en October dan eindelijk gekomen, in het Lagerhuis, aan de Algemeene Beschouwingen over de nieuwe Tariefwet-Oolijn. Er waren op d-ien eersten dag drie spre kers, allen- vijanden het ontwerp, en op het sprekerslijstje waren genoteerd nog de heeren Hiemstra, Van Ravesteyn, De Boer, Ebels en Lovink. Natuurlijk is dit slechts een begin. De stfoom is wassendel Op 15 October redevoerden- de vrijz.-dte- mocraat mr. 'Oud, de soc.-democraa± Vliegen en de Vrijheidsbonder prof. mr. Van Gijn. Alle argumenten pro en contra dit Tarief- ontwerp zijn bekend. Ieder weet, dat het eind zal wezeni, na eenige wijzigingen, de goedkeuring ervan. Dat er op 15 October dus eene lauwe, lak- sche, lustelooze stemming dn de Kamer over- heersehte; wie kan zich daarover verbazen?..» Mr. Oud, de schrandere vrijz.-demo- craat, heeft -bij zijn- 'bestrijding van het Tarief-ontwerp bitter weinig nieuws ge bracht. Eigen-lijk was het meest-interessante het deel van zijn betoog, waarin hij erop wees, dat het bij Al-g. Maatregel van Bestuur wil len handhaven van 'bepalingen der bestaande Tariefwet, wat minister Oolijn wil, in lij-nrechiten strijd- is met art. 75 van de Grondwet, voorschrijvend dat belastingen slechts krachtens de wet kunnen worden voorgeschreven. Dit is een nootje, zelfs voor zóó stevige kiezen als waarover -minister Oolijn beschikt, hard om te -kraken. Tóch zal vertrouwe men Z. Exc. van financiën het klein weten ite krijgen. De soc.-democraat Vliegen was bij zijne bestrijding, genoegelijk en gemoede lijk als steeds. Wèl -bezwoer lijj de Kamer toch te overwegen, dat wij met dit Tarief- Oolijn z. i. op den boozen weg zij-n. Maar de heer Vliegen-, de verstandige man- der reali teit, voegde er dadelijk bij: we staan tegen over een „res judicaita". De teerling is ge worpen. Prof. Van. Gijn kenschetste het ontwerp als strekkend „om er met minder bezuini ging te kunnen- komen". Het besef, dat 't hier een strijd-tegen- windlmolens betreft, verlamt de energie der bestrijding. Zoodat slechts de lust om politiek vuurtje aan te stoken, zal overblijven! /In de vergadering van Donderdag bestreed de soc.-democraa-t Hiemstra het Tariefont- werp vooral met 't oog op dte belangen van land- en tuinbouw, die in de ernstigste mate z. i. door deze protectionistische maatregelen zouden worden- geschaad. Men vergete niet zei de heer Hiemstra, dat 't vrijwel onmogelijk is om heeft men dit Tarief ingevoerd', weêr een schrede terug te doen. De commun ist dr. Van Ra vesteyn ontwik- celde, als vertegenwoordiger „van de eenige partijs die hier te lande de marxistische ge dachte verdedigt", de stelling, dat zoowel freetrade ais protectionisme openbaringen zijn „der historische ontwikkeling van het kapitalisme, dat onder -beide stelsels uiter mate wel .gedijt". Het protectionisme was, volgens dr. Van R., dte groote drijfkracht, wélke den wereldoorlog van 1914 heeft be rokkend'. Bank- en industrieel kapitaal gaan samen om via protectie zich extra-winst te verschaffen. Zelfs de Rotterdamsche Kamer De vliegtocht NederlandIndië. In Indië is tot dusver voor den vlieg tocht NederlandIndië nagenoeg 80.000 (Indische koers) ingezameld. In verband met voornemens om, bij uitstel van den vliegtocht Nederland Indië, met de in Indië gecollecteerde gel den een vliegtocht IndiëNederland te ondernemen, hebben kapitein W. Leen- dertsz, hoofd van den staf van de lucht- vaartafdeeling in Indië, en kapitein P. F. Focksema de Groot, van den Indischen generalen staf, verklaard een dergelijken tocht met de huidige toestellen onmoge lijk te achten. Wel zou die tocht huns in ziens mogelijk worden, indien telegrafi sche instructies gegeven werden om bij zondere wijzigingen aan te brengen aan de Fokkerverkenners type O 4, welke Ne derland einde November naar Indië ver zendt. Onder de Indische vliegers heerscht voor zulk een tocht groote geestdrift. Het Oomité „Vliegtocht Nederland Indië", heeft naar V. D. meedeelt, te Am sterdam een vergadering gehouden ter bespreking van de veranderde situatie na de ontvangst van het telegram van Uui- lonard. In de vergadering van de vorige week was men immers algemeen van oordeel, dat de tocht eerst in April van het volgend jaar opnieuw gemaakt zou kunnen worden en eigenlijk had men reeds daartoe besloten. Nu echter Guilonard geseind heeft, dat het mogelijk is nog voor 15 November a.s. met het herstel van het vliegtuig gereed te kunnen zijn, heeft men vandaag de maatregelen overwogen, welke getroffen moeten worden voor een tijdig vertrek. Reeds Donderdagavond of Vrijdag zou de nieuwe motor per snelste gelegenheid, onder geleide van eigen personeel, naar Sofia worden verzonden. Het Hollandsche personeel zal den mo tor in het vliegtuig monteeren. Spoedig daarna zullen de nieuwe onderdeelen, zooals het landingstoestel, de aileron en andere deelen ter vervanging van de be schadigde stukken, volgen. Er zal met grooten spoed aan den her bouw van het toestel worden gearbeid, zoodat het vrij zeker is, dat de vlucht van uit de plaats, waar de noodlanding heeft plaats gehad, nog voor 15 November kan worden voortgezet. Ook ligt het in het voornemen van het comité, om, zoodra het geld daarvoor bij een is, een reserve-motor aan te koopen en deze naar Britsch-Indië te doen trans porteeren. De tocht van de Z. R. HL Dr. Eckener en zijn reisgenooten heb ben bij hun aankomst te Lakehurst ontel bare verslaggevers te woord gestaan en alles wat zij over den tocht meedeelen, wordt hier gretig verslonden. De tocht heeft 81 uur en 17 minuten geduurd. In dien tijd zijn ongeveer 5000 mijl afgelegd. De machines hebben goed gewerkt. Een of tweemaal moest wegens een klein de fect een motor even buiten werking wor den gesteld. Gewoonlijk waren vier mo toren, gedurende den laatsten halven dag echter alle vijf motoren in werking.4 Men bereikte op een zeker oogenblik een hoogte van 12.000 voet, n.1. in den om trek van New York.' Geen van de opva renden is ziek geweest. Alleen een machi nist klaagde over pijn aan het hart, doch bij de landing was hij weer hersteld. Nie mand heeft ook maar een oogenblik in angst verkeerd. Het luchtschip hield goed koers en de heele bemanning was over tuigd dat men eiken storm zou kunnen doorstaan. De reis over New Foundland is langer dan die over de Bermundas, doch dank zij den gunstigen wind heeft de reis nog een halven dag korter ge duurd dan volgens de berekening de reis over de Bermundas zou hebben geduurd. Toen de Zeppelin over New York vloog wapperde de Duitsche handelsvlag van het luchtschip. Bij de landing was de vlag weg. Beweerd werd dat zij door den ster ken wind aan flarden gereten was. Dr. Eckener is met zijn officieren naar Washington gegaan, na te Philidelphia te .hebben overnacht. Hij werd door .Wilbur, den minister van marine, en een aantal hoofd- en opper-officieren ontvangen. De minister bood de Duitsche officieren een lunch aan waarna zij een bezoek zouden brengen aan president Coolidge, die er prijs op stelde hen persoonlijk geluk te wenschen. De bemanning heeft als herin nering sigarettenkokers met inscriptie ontvangen. Het radicale Parijsche blad L'Oevre schrijft naar aanleiding van den tocht van de Zeppelin III naar Amerika onder meer: „Wij merken thans, dat de Duitechers een meesterlijk handigen zet gedaan heb ben. Ten eerste is het een schitterende propaganda, deze tocht naar New York van een Duitsch luchtschip, dat langer is dan het grootste Fransche stoomschip, dat ooit in een Amerikaansche haven kwam. Maar het is vooral een goed mid del om aan de bepalingen van het verdrag van Versailles te ontsnappen. Hoe zouden wij nu nog kunnen eischen, dat de loods van Friedrichshafen afgebroken wordt zonder ons te doen uitmaken voorman- dalen of gekken?" De Z. R. m en de schedevergoeding. De regeering der Vereenigde Staten zal, na het accepteeren van'de Z. R. Hl, een bedrag van 2.200.000 dollar op de Duitsche herstelrekening afschrijven. Uit het journaal aan boord van de zep pelin gehouden blijkt, «dat de Z. R. Hl in het geheel 5000 rnjjl heeft afgelegd met een gemiddelde snelheid van 62 mijl per uur. Toen het schip in Lakehurst landde bleek het dat de benzine-reservoirs nog voor een kwart gevuld waren. De Shenandoah. Do Shenandoah, het Amerikaansche luchtschip, dat van Lakehurst naar San Diego (kust van Oaliforuië was gevlogen) is op de terugreis. Het luchtschip heeft met slecht weer te kampen. Een versnelde maildienst tusschen Europa en Argentinië, waarin treinen, stoomschepen, land- en zeevliegtuigen zul len samenwerken, zal eerlang worden in gesteld. De mail zal per vliegtuig van Londen naar Parijs gezonden worden, daar zal de post per expresse-trein naar Toulouse vervoerd worden en vandaar per vliegtuig naar Marokko, vanwaar an dere vliegtuigen de post naar Fransoh West-Afrika overbrengen. Te Dakar gaat de post aan boord van snelvarende stoomschepen naar Pernambuco, vanwaar zeevliegtuigen haar naar Buenos Aires zullen overbrengen. Deze gecombineerde land-zee-luchtpost zal den tijd van overkomst met de helft verminderen. Ingezonden Mededeellng. gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR H00GERDUIJN MIDDENSTRAAT 18-20-22. In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering" Direct plaatsing van gebroken ruiten. Int. Comm. Tel. 74. Drie moordenaars vrijgesproken. Een jonge vrouw in diepen rouw, ge volgd door haar ouders, bejaarde lieden, betraden eergisteren de rechtzaal in het Assisenhof te Rouaan om zich te verant woorden voor het feit dat zij den 2§en Juni l.L tezamen hun man en schoonzoon hadden vermoord. De jonge vrouw droeg een zoontje van twintig maanden in haar armen. Toen de president van de recht bank den wensch te kennen gaf het kind te doen verwijderen, verzocht de moeder het bij zich te mogen houden, daar zij er ook in de gevangenis nog geen oogen blik van gescheiden was geweest. Het kindje bleef, kraaide van genoegen, speel de of sliep terwijl het lot van zijn moeder werd beslist. Het verhoor der drie beklaagden bracht aan het licht dat de vermoorde man, een dronkaard en geweldenaar, het leven zijner familie tot een hel had gemaakt. Hy Joeg zijn vrouw en haar ouders vaak 8 nachts de straat op, sloeg de boel kort en klein. Het drietal besloot toen den bBuut af te maken: de moeder verschafte haar dochter een revolver, deze loste de schoten, terwijl de vader den gewonde met kolfslagen van een geweer afmaakte. t en gevolge van de voor ons begrippen vaak eigenaardige psychologische over- 7 6i?in?e? wer(^ het drietal.vrijgesproken, zelfs het requisitoir van den procureur der Republiek duidde reeds in die rich ting. Een geheele bemanning ziek. I)e kapitein van het Engelsche stoom- j ,u?" nflh heeft Woensdag geseind, dat hij op de Westkust van Afrika het Lngelsohe stoomschip „Barfoly" heeft aan getroffen, dat met 'gestopte machines hulpeloos ronddreef. Een groot deel van de bemanning bleek door mnlaria getroffen te zijn. De „Boonah" gaf de „Barly" een hulpbemanning om het schip terug te brengen naar Dakar, dat het den een, verlaten ha<f met 'bestemming naar Bordeaux. De „Bari'by" ia Wn schip van 2600 ton en voorzien van draadlooze tele grafie. Men heeft eohter geen draadlooze verzoeken om hulp van het schip ontvan gen, waaruit men opmaakt, dat de marco nist een van de eersten Is geweest die o? het ziekbed' werd 'geworpen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2