LANGS DONKERE PADEN Eerste Blad. BUITENLAND Uw gezondheid WYBERT SM5 ViSF*en dat vüde Rhevmatiek Kloosterbalsem Nr. 5937. DINSDAG 21 .OCTOBER 1924. 52ste JAARGANG. Heropening Postchèque- en Girodienst. Licht op voor auto's en fietsen t MoeoeL De buitengewone zitting van den raad van den Volkenbond voor de behandeling van de Britsch-Turksche moeilijkheden inzake de troepenverplaatsingen In Mo- eoel zal Maandag 27 October aanvangen en te Brussel worden gehouden. De zit ting zal vermoedelijk drie of vier dagen duren. Brussel moet ook als plaats van bijeenkomst gekozen zijn, teneinde Bran- ting, die raadsrapporteur over het vraag stuk is en bezwaar heeft Zweden voor «enigszins langen tijd te verlaten, in staat te stellen de zitting bij de wonen. Een bijeenkomst van de ministers van financiën der geallieerden. Den 27en komen te Parijs de ministers van financiën der geallieerden bijeen. Op de agenda dier bijeenkomst staan: le de verdeeliïig van de baten en de regeling van de rekeningen van het Roerbekken; 2e de hernieuwing en herziening van de financieele overeenkomst van Parijs van 11 Maart 1922; de bedoeling hiervan is de inkrimping van de bezettingstroepen in het Rijnland; 8e de vaststelling voor den tijd van een jaar van het deel, dat van het eerste miljard goudmark zal wor den goedgeschreven op de vergoedings rekening en van het deel, dat zal worden goedgeschreven op de kosten van inning en de z.g. compensatiediensten; 4e de ver deeling tusschen de geallieerden van het deel van het miljard, het eerste jaar goed geschreven op de eigenlijk gezegde ver goedingen. DUTTSCHLAND, De Rijksdag ontbonden. Daar die laatste pogingen van dtr. Marx tot oplossing der crisis zijn mislukt, is de Duit- sche Rijksdag ontbonden. De nieuwe verkie zingen zullen tegen het laatst der volgende maand worden gehouduen. Het herstel van den normalen toestand in het bezette gebied. De bezettingstroepen hebben het hevel gekregen de bezetting thans reeds on zichtbaar te maken, d.w.z. alle openbare exercities, parades, muziekuitvoeringen, na te laten. BELGIE. Tweeërlei recht De preventieve hechtenis van Rerni De- man, de Vlaamsche strijder, die onlangs bij dei relletjes te Brussel den Waal Maquet, secretaris der Belgische fascis ten, doodschoot, is wederom met een maand verlengd. Dit besluit van het Hof van Appèl is te merkwaardiger daar twee wan drie raadsheeren in het Hof de zelfde waren als die, welke destijds be sloten den Waal Colbacq, die tijdens het laatste Groot-Nederlandsche Studenten- oongres te Leuven een schot op den Vlaamschen student Berten Vallaeya loste, wel in voorloopige vrijheid te doen stelen Een noodlottige mljnstortlng. Bijl het instorten van een mijningang in de mijnen van Flénu zijn 15 arbeiders door het vallende gesteente bedolven Tot dusverre zijn reeds twee lijken geborgen ENGELAND. Admiraal Sir Percy Scott t Admiraal Sir Percy Soott is, 71 jaar oud, overleden. Hij heeft veer van zich doen spreken door zijn leer,' dat de igroote pantsersche pen met de invoering van duikbooten in den1 oorlog op zee hadden afgedaan. Hij was in 1866 bij de vloot gekomen en in 1915 admiraal geworden Hij had deelgenomen aan den oorlog tegen1 de Asjanti's (1873/74), de Kongo-expeditie (1875), den oorlog in Egypte (1882), den oorlog in Zuid-Afrika (1889/90), den oor log in China (1900), enz. Voor de marine deed hij ook belang rijke uitvindingen als eep toestel voor het seinen, bij nacht, dat nog op de vloot ge bruikt wordt, verschillende inrichtingen tot verbetering van het schieten met zwaar geschut; en een affluit waanmeé het mogelijk was in Zuid-Afrika kanon nen van 15 c.M. en 12 C.M. af te schieten. Reeds gekozen candldaten. De candidaatstelling voor het parle ment heeft Zaterdag plaats gehad, behal ve voor de gezamenlijke Engelsche uni versiteiten en voor de universiteit van Walea Er zijn 82 candidaten bij enkele candi daatstelling gekozen, n.1. 16 conservatie ven, 9 Labourmannen, 6 liberalen en 1 onafhankelijke. De kwijnende scheepsbouw. De North-Irelfind Shipbuilding Oompa- ny heeft besloten, haar scheepsbouwwerf te.Londonderry stil te zetten, daar het in de tegenwoordige omstandigheden haar onmogelijk is, bestellingen te krijgen, be halve wanneer zij zich zware verliezen zou willen getroosten. NOORWEGEN. De verkiezingen. Zondag zijn de verkiezingen voor het Storting. Het Storting, dat 150 leden telt, is thans samengesteld uit 57 conservatieven, 89 li beralen, 17 leden van den boerenbond, 8 socialisten en 29 communisten. ZWEDEN. Het nieuwe kabinet Branting heeft zijn derde sociaal-demo cratische kabinet (gevormd. De samen stelling is aldus: Branting: premier. Unden, Buitenlandsche Zaken. Nothin, Justitie. Hansson, Oorlog. Möller, Verkeer. Thorsson, Financiën. Olsson,* 'Eeredienst Binders, Landbouw. Sandler, Handel. Wigfors en Levinson ministers zonder» portefeuille. RUSLAND. Boerenopstanden. Uit Riga worden ernstige gevechten gemeld tusschen Sovjet-troepen en de boe ren in de districten van Witebsk, Smo- lensk, MoMlef en andere, waar de autori teiten opnieuw graan en andere produo- Ingezonden Mededeellng, TABLETTEN l ll lllti n il 111 nn H i ui, iniiniinniiiiiiiiiini)iiwiiiii'i'm'm'i"""""""""»'""iffl(H FEUILLETON. door G. H. PRIEM. (Behoedzaam, zijn handen tastende langs de dicht aan den slootkant opge stapelde massa, vonden zijn voeten aan de achterzijde juist ruimte genoeg om zonder gevaar te kunnen staan. Hij luisterde. Maar zij waren het niet. Hij kende niet eens de stemmen van die twee, die daar zacht lachend en pratend voorbijgingen. En hij wachtte, hij wachtte met ijzige Kalmte, schoon zijn hart klopte en bonsde Ntrm11 ree<^8 bij de gedachte, dal de voet- kondenna^er kwamen, de hunne ,a.ldo°r werd hij in zijn angstige ren hot teleurgesteld, aldoor wa- dat vil hij begon te gelooven ren ut 1 notü^^ergestelden kant wa de herheb» en nu ^issohlen al weer in zS hS®"Tn teJ^keerd. Maar als rl ^.agen? 7x>u hij teruggaan? kon toch 66118 niet waren? Hij Men zou wn+ i mar buiten gaan! nxMsge- ten wilden requireeren voor noodlijdende gebieden. In een dorp werd de geheele requMtie-comimissio en een escorte van negen man (gedood. Toen een strafexpeditie wetd uitgezon den, doodden de iboeren daarvan nog vijf tig soldaten en maakten zich meester van zeven machinegeweren. Geheime distilleerderijen. Volgens een officieele statistiek werden in den loop van het vorige jaar in Oekraï ne 36,000 geheime distilleerderijen ont dekt en in de eerste 7 maanden, van dit jaar 50,000. Wanneer men hiermede alle geheime distilleerderijen op het spoor was (wat eohter niet het geval is), dan zou er één zulk een distilleerderij op de 550 inwoners aangetroffen worden. GEORGIE. De Parfjscbe uitgave van de Ohicago Tribune verneemt uit Kostantinopel, dat de Georgische opstandelingen een aantal petroleum-raffinaderijen te Bakoe in de lucht hebben laten springen. Voorts heb ben zij tusschen Bakoe en Batoem op vele punten de pijpleiding vernield. SPANJE. Overstroomingen in Spanje. Geweldige stortregens en onweders worden gemeld uit zuid en zuidwest Spanje, in het bijzonder uit Valencia, Al- meria en Aïgeciras. De aangerichte scha de is aanzienlijk. Schepen werden van hun ankers geslagen en op de kust geworpen. Ten gevolge van stortregens ia de Ju- car buiten zijn oevers getreden. Ver scheiden gemeenten staan onder water. De treinenloop is gestremd; de toegebrachte schade is aanzienlijk. De strfjd ln Marokko. De Spaansche troepen in Marokko gaan, zoo wordt uit Madrid gemeld, voor uit in de streek van GozaL Zij hebben de verbinding met de strijdkrachten, welke te Sak el Fhnimla waren afgesneden, her steld. Ook zijn de Rifbewoners verdreven uit de versterkte positie Moeratahar. De Spanjaarden hebben in de Larache- sector een nieuwe reeks posten ontruimd, na onderhandelingen met de Moorsohe stammen. VEREENIGDE STATEN. Men herinnert zich den officier van justitie Crowe, die zoo'n groote rol heeft gespeeld in het strafgeding tegen de jeugdige boosdoeners Leopold en Loeb, doch die zijn eisoh de doodstraf niet voldaan zag. Deze Crowe behoort tot de ambtenaren, die op het oogenblik in her kiezing zijn. Hij heeft thans al verklaard, dat, mocht hij worden gekozen, hij Op nieuw een actie tegen Loeb en Leopol^ gaat beginnen. Er was n.1. nog vóór den moord' op het jongetje Franks een knaap vermoord dioht bij de woning van Loeb en Leopold. Nu bestaat er verdenking, dat Loeb en Leopold ook van deze mis daad de bedrijvers kunnen zijn geweest. Ingezonden mededeellng. Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest Daar hoorde hij stemmen. Nog even wachten, even wachten 1 Wat? Was dat niet.Zij was het, zij' waren heM Ze kwamen van den herbergkant en liepen nu nog wat verder. Hij trilde als een riet in den storm. Hij had dus niet tevergeefs gewacht! Hou je nu werkelijk van me, Geertje? Ze stonden stil, vlak bij den steen hoop nu. Teunis hoorde duidelijk dat hij haar een zoen gaf. Dat weet je wel, zei ze. Nu gingen ze verder. Zie je, ik. Meer 'kon hij' niet verstaan. Voorzichtig sloop hij naar den anderen kant. Wat zou hij doen? Hen na gaan? Waartoe? Om té luisteren? Wist hij nog nietgenoeg? Alleen zijn vingers rustten nog op den steen hoop. Als door een fatale macht voortgedreven, had hij reeds een halvon stap gedaan in de richting, waarin zij gingen. Was 't toeval dat, toen zijn hand den steenmuur losliet, zijn vingers den laat- sten steen bleven omklemmen. Zij houdt van hem, siste hij, zij heeft mij 'belogen!.En hij! Hij; zet haar tegen me op. Hij 'beliegt en bedriegt baar, haar. en mij.O, de schurk! Als ik hem tref fen kon, als. 'Een schim gelijk gleed hij tusschen de boomen door, tot hij vlak achter hen Vas. Voor 't eerst kwam de begeerte ln hem op naar den dood van den ander. Het was een plotselinge begeerte, in-eens opspui tend naar zijn hersenen als een bloedstraal Wordt Crowe herkozen, dan gaat hij op dit spoor af en zullen de beide veroordeel den wellicht in een nieuw strafgeding als beklaagden moeten fungeeren. Het heet, dat Freeman Tracy, de vader van dien vermoorden jongen, ln het bezit ls van bezwarende aanwijzingen tegen Loeb en Leopold. De Filippijnen. Nu La Follette zoo goed als beloofd heeft, dat mocht hij worden gekozen de Filippijnen hun onafhankelijkheid zul len terugkrijgen, heeft ook het hoofdbe stuur van de Democratische Partij een' toezegging in gelijken zin gepubliceerd. De 'Democraten hadden ai van oudsher de teruggang -van de Fillippijnsche onaf hankelijkheid op hun program: maar toen Wilson aan het bewind kwam, (ging hij niet over tot de vervulling van dié toch met groote stelligheid door hem gedane jbelofte. Trouwens, men beloaft in oppo sitie en vóór een verkiezing wel eens meer, dan men Itaer houdt. Maar mochten de Democraten het winnen, of mocht La Follette (de man van de Derde Partij.) het winnen), dan zullen de Filippijnen ditmaal toch onafhankelijk worden. Althans de (beloften zijn er. De Z. R. HL Volgens een bericht uit New-York heeft de Good Year Zeppelin Cy. Vrijdagavond in het Waldorl Astoria hotel een diner gegeven ter eere van de Zeppelinofficie ren en de Amerikaansche begeleiders. On geveer 50 personen zaten daarbij aan. In de toespraken werd hulde gebracht aaD officieren en manschappen. Verscheiden sprekers kwamen ook op, tegen het voor nemen om de Zeppelinwerf te Friedrichs- hafen te vernietigen. CHINA. De burgeroorlog. De Daily Mail verneemt uit Moekden, dat het hoofdkwartier van Woe-Pei-Foe thans is gevestigd aan boord van een oor logsschip, dat in de haven van Tsjinwan- tao ligt. Donderdag heeft een 80-tal vliegtuigen van de partij van Tsjang-Tso- Iin een aanval op die haven gedaan, en bommen geworpen naar deze schepen. De schepen verlieten terstond de haven doch niet dan nadat er twee door een bom waren geraakt en brandend waren gezonken. Uit Londen wordt gemeld, dat de over wonnen troepen van Tsjekiang er in heb ben toegestemd, hun wapens uit te leve ren tegen een betaling van 20 dollar per man en vrij vervoer naar hun woonplaats. De buitenlandsche beoordeelaars van den toestand zijn van opinie dat thans alle gevaar voor Sjanghai "geweken is. KORTE BERICHTEN. Een bericht uit Athene meldt, dat er bij een brand in een bioscoop aldaar paniek ontstond. Er werden circa vijftig perso nen, waaronder een aantal vrouwen en kinderen, gedood of gewond. Een bezoekster van de Niagara-waterval sprong ten aanschouwe van andere toe risten in den watervloed. Zij was natuurlijk onmiddellijk verzwolgen. Naar uit New York gemeld wordt, zal de Z. R. III in dienst worden gesteld voor een geregelden passagiers- en post dienst van New York op Havanna en Panama. Te Novel, een dorpje aan de Fransch- Zwitsersche grens, ontstond, naar uit Evian wordt gemeld, brand in een schuur. Het vuur tastte de belendende huizen aan en verwoestte ten slotte het geheele dorp je. Van de vier-en-veertig huizen zijn er maar vier blijven staan. De inwoners van Novel hebben te St Gingolphe een on derkomen gezocht. Ingeaxmden Mededeellng. verdrijft de pijn Hoor ik iemand -achter ons? zei de meester. Ik hoor niets, antwoordde Geertje. Zich in-een drukkend achter een boom stond Teunis en luisterde. Als je wist hoeveel ik van je houd! Meen je? fluisterde zij. 'Een kus was het antwoord. De steen brandde in Teunisê handen. Maar als hij; heap wierp, zou hij héér tref fen kunnen, en schoon er iets in hem was als wrok, schoon hij zich gekrenkt voelde in het diepst van zijn ziel, door haar ver raden- en verloochend, zijn haat was al' leen voor den ander. Nu gingen zij weer verder, langzaam, heel langzaam. Ongetwijfeld had hij den arm om haar middel geslagen, leunde haar kopje tegen zijn schouder. Ze spraken niet meer, ble ven nu en dan staan. En dit was juist het ergste, dat zij niet spraken, want hun woorden legden zijn fantasie aan banden, maar hun 'zwijgen deed haar voorthollen als ëen ongebrei deld paard. We moeten terug, zei Geertje opeens. Ze zouden wat gaan denken 1 Wat geven wij- er om, wat die boe ren zeggen! De anderen, nu ja.maar Teunis. Teunis! En er was zóóveel verachting, zóóveel bespotting, zooveel haat in zijn stem, dat de blinde, alles in zich in opstand voelde komen en zijn steen wegslingerde in de richting van 't geluld, uit spontane be hoefte aan bloedige wraak. Een gil klonk. Geertje was getroffen. Een oogenblik stond de blinde stil, ver lamd van ontzetting, doch ook maar een oogenblik. Was zijn eerste opwelling naar het meisje toe te ijlen; zijn tweede was de sloot inloopen en zich verdrinken. Maar hij deed noch het een noch het ander. Hij sprong alleen terug. De dierlijke zucht naar zelfbehoud dreef hem voort, al voort, langs den slootkant, achter de boo men heen, tot hij' de herberg bereikte. Hij ging de deur echter niet in, voelde naar het hekje van den tuin, en bemer kende, dat het open stond, liep hij naar binnen. Achter de heg ibleef bij- staan, angstig luisterend naar alle geluiden op den weg. Het duurde lang voor ze (kwamen, doch eindelijk, daar waren ze Ze schreide echter niet, praatte alleen opgewonden met den meester, die eenlge malen Teunis" naam noemde. 't Is onmogelijk, hoorde hij het meisje zeggen. Toen verdwenen ze naar binnen. De wetenschap, dat hij haar niet ernstig getroffen had, stemde hem kalmer. Als in een woesten droom had zich alles toe gedragen. Zijn verstand had part noch deel gehad aan alles was (gebeurd was, zijn hartstocht, zijn wraakzucht, zjjn angst hadden hem voortgezweept als een wild paard, aan de teugels ontglipt. Maar nu begon hij weer te denken, be gon hij zich weer rekenschap te geven van wat gebeurd was en wat gebeuren zou. (Wordlt vervolgd). FINANCIEELE EN ECONOMISCHE BERICHTEN. DE DUITSCHE LEENING. De moeite, die de groote financiers zich tijdens de Londensche conferentie hebben gegeven, om de Duitsche leening met waarborgen te omringen, politieke waarborgen wel te verstaan die de beleg gers het zekere gevoel moesten geven dat Duitsohland op oeoonomisch terrein zijn ellebogen vrij kan bewegen, is beloond geworden met een geweldig succes. De veertig nüllioen pond, die gevraagd wer den, zijn vijf of zesmaal overbekend en men kan dus zeggen dat de leening er „■nis koek" is in gegaan. Een koers van uitgute van 02 pet., een rente van 7 pet. niet alleen gewaarborgd door de Duitsche regeering, maar met de Duitsche spoor wegen als onderpand maakten de koek trouwens wel heel aanlokkelijk. Er zul len misschien mensohen zijn, die achteraf zullen zeggen, dat zij, ook in minder sma- kelijfcen vorm, best geslikt zou zijn. Maar als de leening met een slag het Duitsche crediet herstelt, mag men het de moeite waard achten dat men daar iets voor over gehad heeft. Het (gold bovendien het ver strekken' van een leening aan een rijk, dat door zijn vroegere buitenlandsche leening een streep -had gebaald, en de vooruitzichten voor het rendement van de Duitsche spoorwegen zijn inmiddels wat minder (gunstig geworden, omdat het heele reusachtige personeel thans om loonsverhooging aanklopt en in verband hiermee de bestaande loonsovereenkomst met 1 November zou willen opzeggen. Nu het spook van een nieuwe Duitsche infla tie dank zij het slagen van de leening verdwenen is, kan het niet anders of vele loonen die hij de voorloopige stabilisatie op een overgangspeil zijn komen te staan, zullen ln overeenstemming (gebracht moe ten worden met de reeüs eerder gestegen prijzen van vele levensbehoeften. (N. R. Ot.) Hier te lande is de inschrijving op de Duitsche leening zoo groot geweest, dait het benoodligde bedrag vele malen werd- overtee- kend, zoodat slechts een zéér gering per centage kan worden toegewezen. Het Hbl. schrijft nog in het Beursover- zicht van 20 October: Niettegenstaande het overweldigend succes van de Duitsche leening, dat de resultaten, in het buitenland verkregen nog verre overtreft, is de belangstelling op de fondsenmarkt heden uiterst gering geweest Wij gelooven dit hiermede te kunnen verklaren, dat de geheele affaire eigenlijk voor een, gróót deel langs het publiek is heengegaan. Hiermede willen wij nog niet zeggen, dat er van die zijde bijna niet is ingeschreven, doch toch niet in een mate, die ook maar eenigezins in verhouding staat tot het totaal bedrag der inschrijvingen. Het zijn in hoofdzaak buitenlandsche belangen geweest, die getracht hebben een deel van de leening machtig te wor den, niettegenstaande de blokkade voor den tijd van twee jaar. Omtrent de bij zonderheden der toewijzing zij medege deeld, dat bedragen tot 6000 niets ont vangen, daarboven tot 10.000 slechts 100 en verder 1%. Volgens deze toe wijzing zou er dus in guldens voor een bedrag van meer dan 8 milliard zijn inge schreven. De borst zal Duitschland zwellen bij zulk een resultaat en het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat men reeds over een tweede leening spreekt en tegelijkertijd hardnekkige geruchten loo- pen over een Fransche en een Belgische loening. Het wordt als het ware een wed loop naar den dollar. Tm Engeland werd voor het Britsche ge deelte (ad 12 millioen pond sterling) tusschen 150 en 160 millioen ingeschreven. Volgens de meening ter beurze te Lon den zal op de inschrijvingen grooter dan 2000 7 en op de inschrijvingen van 900 slechts 100 worden toegewezen. De kleine bedragen komen niet in aan merking. Leening Alkmaar. B. en W. van Alkmaar stellen den Raad voor een 6 geldleening ad 700.000, aan te gaan en daarbij gebruik te maken van een aanbieding van een na der .bekend te maken bankinstelling die de geheele leening van de gemeente wil overnemen tegen een koers die bedoeld Ingezonden Mededeellng. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, on zuiver bloed enz. Foster's Maagplllen ger nezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoo doende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHE COURANT Voor hot overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE-©n GIRODIENST. Ons rekeningnummer Is 16066. Adm. Held. Crt. Dingdag 21 Oot5.24 uur, Woensdag 22 5.22 I kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- feCteerend en oplossend werkende Groote doozen 65 Cts 28) Gebruikt hiertegen Anga-Slroop, f 1 75 BIJ Apothekers en Drogisten 700.000.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1