HELDERSCHE C0U1JIHT f 72, W0DAN,E.M.Jaarsflia,fl25.- 1 plaatselijk nieuws gefalssa hebb6" m 1108 106 weststraat, gqedk00pe aanbiedingen. Roomboter wordt steeds duurder. Firma J. VANWILUGEN, Tweede Blad. VAN DINSDAG 21 OCTOBER 1924 De Inspecteur v/h Lager Onderwijs te Helder is Woensdag 22 dezer door ambtsbezigheden verhinderd zijn spreek uur te houden. Openluchtmeeting Overheidspersoneel. Wat den heelen afgeloopen zomer meestal niet mogelijk bleek, kon nu, in het laatst van Oetober, nog plaats hebben: een uitstekjnc geslaagde opejiluchtmeeting. Wij hebben he meegemaakt, dót een huiverend troepje mem schen, met de kragen opgetrokken, stamp- voetend van de kou luisterde naar wat een redenaar te zeggen had; wij hebben ook in den stroomenden regen, den bulderenden wind gestaan om te trachten notities te ma ken en moesten zelfs wel een® mee naar een of andere zaal, waar men beschut was tegen de grillen van het weer. En Zaterdagmiddag, 18 Oetober, was het het mooiste weèr van de wereld. Het zonnetje scheen zoo lekker warm, en alles was zoo op gewekt en vriendelijk in dè natuur. Zoo mooi lag daar in najaarsglansen ons plantsoen, en de late herfstbloemen stonden nog in volle weelde te prijkenWas het wonder, da:; zoo'n openluchtmeeting uitstekend slaagde? Hoevelen er waren, valt niet te zeggen, maar aan het einde, toen we allen door het eene, nauwe doorgangetje naar de straat moesten, was er een grappenmaker, die vreesde, dat hij daar tot den Zondag zou moeten wachten en maar liever een stuk uit de houten schutting wilde zagen. U begrijpt nu wel, dat er heel wat bezoekers waren. Trouwens, de heer Noordhoff, een der spre kers, kwam met een glunderend gezicht naar den man van de krant toe om te zeggen; „dat er zoo'n massa publiek was!" Deze meeting, waarop zeer veel overheids personeel (zoo van Rijk als van Gemeente) aanwezig was, strekte ter voorbereiding voor de groote demonstratie, 25 Oetober a.s. in Den Haag te houden, Een tweetal sprekers voerde hier het woord; t. w. de heeren Noord1- hoff van de Algemeene Centrale van Over heidspersoneel (A.C.O.P.) en Van Giessel van de Centrale van Neutraal Overheidsper soneel (O.N.O.P.). De heer Van Giessel zette in het kort uit een, hoe de beweerde tekorten van Minister Oolijn schromelijk overdreven bleken te zijn, Zijn eerste millioenennota sprak van een te kort van 140 milhoen. Maar nimmer is nog tot dusver de juistheid voor een dergelijk geraamd tekort gebleken, In 1918 werd door den vorigen Minister van Financiën ook een tekort aangekondigd; dit zou eerst bedragen 40 millioen, daarna kwam er nog 51 millioen bij, dus 91 millioen tezamen. Evenwel bleek in 1920 reeds, dat er een overschot was van 12 millioen, en een jaar later was daar nog 10 millioen bijgekomen. Zoo-gaat het thans met de millioenentekorten van Minister Oo lijn ook, en omdat er volgens hem zulke groote tekorten waren, moesten allerlei dras tische maatregelen worden genomen. Tegenover deze maatregelen staan allerlei schromelijke verspillingen van 's lands gel- dén; in dit verhand herinnert spr. aan de beschimmelds en bedorven legeruniformen te Zeist, waar voor vele millioenen moest worden weggeworpen Terwijl' Minister Co- lijn te Bilthoven nog durfde te zeggen, dat de door hem voorgestelde maatregelen in het belang waren van de ambtenaren, zeiven De feiten leeren ons thans, dat Minister Oolijn zich vergist heeft in zijn tekorten en er slechts 64 millioen tekort is. Bovendien heeft hij een groote menigte belastingen in gevoerd; die dit tekort terugbrengen op on geveer 20 millioen. Terwijl de rijksmiddelen tot nu toe al 21 millioen meer opbrachten dan de raming was. Nochtans gaat Oolijn door van onze loonen af te halen. Hij durft dat, omdat hij' meent, dat de ambtenaren toch niet in verzet komen. Deze bijeenkomst, aldus zeide spr., heeft ten doel de groote demonstratie op 25 Oeto ber a.s. in Den Haag te houden; voor te be reiden. Hjj eindigt met een opwekking daar aan deel te nemen, opdat de straten van de residentie zwart zien van de menschen! De tweede spreker, de heer Noordhoff, be handelt in bet kort deze twee vragen: is deze actie rechtmatig? zal zij succes hebben? Vooraf een woord over de'economische wisheid, waarmede zich de regeering laat voorlichteni. Zij' kwam met het onzalige plan twee soorten kindertoeslagen in te voeren, en daarnaast kwam de bepaling betreffende de 8V2 korting voor pensioenbijdrage. Ja, het is natuurlijk in den beginne wel van in grijpenden aard, zoo zeide-de Minister, maar spoedig zullen de prijzen der levensmiddelen enz. zich aan de gewijzigde omstandigheden aanpassen en dan komen er vanzelf hetere toestanden. Men kan dit nalezen in de Han delingen. Daarnaast moet men dan eens de nieuwe prijsstatistieken leggen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. „Het volksvermogen is 1200 millioen ach teruitgegaan:", zegt de Minister, Het is alles zins billijk en logisch, dat de ambtenaren daaraan hun deel betalen. Heeft de regeering °ok aldius gesproken, toen: het volksvermo gen vooruit is gegaan? Het is duidelijk, dat dergelijke vooropstellingen wetenschappelijk kunnen worden- gehandhaafd; men ziet dadelijk de voosheid: dezer redeneerin-g. lleze regeering probeert willens en wetens net volk op een dwaalspoor te brengen-. Stil- i AA^d neemt men aan, dat de salarissen, voor dé mobilisatie op peil waren, hetgeen onjuist is En de regeering weet dit. Zij weet, -t zy, net volk op een dwaalspoor brengt. die toch, tegenover de tniilioenenr -nota s der regeering, ons sterk geluid zouden Zeker, de duurte is 5 afgenomen, maar egeerru-g verleent thans hand- en span- Ingezonden Mededeel!ng. diensten aan het grootkapitaal. Onze actie is rechtvaardig, te meer omdat ook wij ons bereid hebben verklaard een deel van de las ten op onze schouders te willen nemen. Blijft over de tweede vraag. Welke taak heeft zich de organisatie gesteld om tot suc ces te komen? Zij: wil zoo lang mogelijk den weg bewandelen- van de gewone actie. Wf hebben reeds eenig succes gehad; want van de oorspronkelijke plannen- van- Oolijn is niets overgebleven. In tal van groepen-, die invloed' op den- -polltieken gang van zaken hebben, is beroering ontstaan. Thans schijnt ook in de diverse andere bonden actie te wor den gevoerd, want reeds moet, naar wij ver namen, de antirevolutionnaire Kamerclub op audiëntie zijn geweest bjj- de regeering. In het katholieke kamp is de onrust veel grooter. De katholieken gaan veel verder in hun eisehen dan dé antirevolution-nairen. En ais w-3j de zaken goed bezien, schijnt de re geering bijster' ongerust over de komende behandeling in de Tweed© Kamer. Voor onze groote meeting in Den Haag op 25 Oetober heeft spr. -thans al de derde zaal af moeten huren. En dan is -er nog de op-en- luchtdiemonstratie, die, naar de -teekenen- te oordeel-en, van ongekenden omvang zal zijn Spr. doet een beroep op de vrouwen om aan de actie deel te nemen-. De duurte begint -thans ondragelijk te worden. In d'e Kamer houdt -men zich druk met onze komende demonstratie bezig. Men vergete -niet, dat de ambtenaren, behalve met d'e r-egeering, ook te'maken hebben met d© Kamer. Daarom mogen wij niet ophouden met onze actie. Mr. Bomans, jong-katholiek, heeft het al gezegd tegen de regeering: het moet -nu ge noeg zijn met de verlagingen. Wij vullen dl-e woorden aan en roepen de regeering toe: geef ons terug hetgeen ons van ons salaris ontnomen is. De volgend© motie werd- aangenomen: De Openbare Vergadering, uitgaande van het O.N.O.P. en A.C.O.P., en gehou den te Helder, op 18 Oetober 1924, ge hoord de sprekers Noordhoff en Van Giessel, levendig betreurende, dat de voorstellen van de vertegenwoordigers van de C.N.O. P. en A.C.O.P. in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambte naarszaken, strekkende: 1. om de voorgenomen salarisverlaging voor gehuwden en kost winners op 1 Oetober met opnieuw 5 niet door te la-ten gaan; 2. om voor de niet-kostwinners een over- eenkomstigen maatregel te treffen: 9 September 1.1. in gezegde Commissie geen meerderheid hebben kunnen ver werven (vier stemmen voor, vijf stem men tegen); van oordeel, dat aanneming dezer voor stellen voldoende rechtvaardiging zouden hebben gevonden in het feit, dat de prij zen- der meest onmisbare levensmiddelen van dag tot dag omboog gaan en een duurtegolf in aantocht schijnt te zijn; overwegende, dat de finantieele toestand van het land aanmerkelijk blijkt te zijn verbeterd; getuige o. a, de Millioenennota, terwijl verder vele teekenen er op wijzen, dat de economische toestand nog meer zal opfleuren; met waardeering kennis nemend© van de beslissingen van die Oommissies voor Overleg voor de Landmacht als voor de Zeemacht, waar wèl ©en meerderheid aan wezig bleek te zijn voor gelijkluidende voorstellen als door O.N.O.P. en A.O.O.P, bij' .de Centrale Commisie ingediend; ari-ngt er ten zeerste bij de Regeering op aan, geen gevolg te geven- aan haar voornemen, om 1 Oetober e.k. opnieuw een salarisverlaging ad 5 op te leggen aan gehuwden en kostwinners; dringt er verder biji haar op aan, ook de niet-kostwinners op dien datum tegemoet te komen; v besluit deze motie ter kennis te brengen .van de Regeering en van de -pers en gaat over tót de orde van- den dag. Nadat deze motie met algemeene stemmen was aangenomen, werd: de stoet samengei- steld, ,en, met de muziek van het Fanfare corps „Helder" voorop, trok men-, omstuwd door een groote menschenmonigte, langs Prins Hendriklaan-, Kanaalweg, Weststraat, Spoorstraat, Koningstraat. Een aan-tal doe ken, -banieren en vaandels werd- in den stoet meegedragen, verscheiden vrouwen, som migen met een kind op den arm, liepen mee. De pittige marschmuziek lokte daafenbov-en velen aan ramen en deuren-, die getuigen waren van deze demonstratie. Fakkeloptocht met de reddingboot. Dat was een evenement voor ons Helder- schen, en in het bizonder voor de jeugd-. Een tocht -met een reddingboot, door fakkeldra gers omgeven, er vóór en achter een. vroo- pj-k spelend- muziekkorps en aardige meisjes collectanten. Met tien- en honderdtallen waren- ze dan ook naar de Wachtstraat gegaan. En in dit anders zoo stille en donkere -buurtje van onze stad-, was nu een- drukte en levendigheid van honderden stemmen en fantastisch lichtten de fakkelvlammen, Om even 6 -uur zette dte stoet zich in beweging. Voor de boot liep het Stedelijk Muziekkorps, er achter het Fan farekorps „Held-er". In de reddingboot, die door vier' paard-en getrokken werd; zaten een twaalftal stoere zeeridders, met d© Zuidwester op en olie- jassen aan. 't Was precies of ze gereed ston den om dten strijd met de woedende elemen ten aan te vangen. Maar -niets van da-t, want nplaats dat ze gingen met hun -boot over den dijk, naar de zee, die daar rustig, groot en donker onder een met sterren bezaaiden hemel lag, trokken ze stadwaarts. De stoet giing door de' Wachtstraat, Vloat- straat, Langest-raat, Dijkstraat, Westpleim, Kanaalweg, Hoofdgracht, Weststraat, Zuid- straat, Nieuwstraat, Jan in 't Veltstraat, Fa brieksgracht, Keizerstraat, Spoorstraat en op het Westplein werd ontbonden. Op ver schillende -plaatsen in de stad: werd halt go- houden en gingen de collectanten rondi om de gaven in ontvangst te mem-em. Lezing over Hongarije. 3 Wij hebben een Zweedschen consul ge kend, die vele jaren in Amsterdam zijn functie had vervuld; maar, toén hij- naar zijn vaderland werd -teruggeroepen, slechts enkele woorden gebroken Hollandsch kon uitbren gen. Mevrouw von Gsi-tóry, d'e Hongaarsche, die thans bier ter -sted© vertoeft en die giste renavond over haar land en volk sprak, is nog slecht® korten tijd- (betrekkelijk) in ons land- en spreekt en schrijft onze taal vloeiend En het Hon-gaarsch -heeft met het Neder- landsch evenveel' verwantschap als het Ja- pansch of Chineesch. In-tusschen leverde dit een- groot voordeel op voor de toehoorders, die zonder eenige moeite hoegenaamd de voordracht konden volgen. Lezing over Hongarije! Was dat nu we bijster interessant? vraagt die lezer. Wa'; hebben wij -hier te maken met dit verafge legen Hongarije, waarvan wij ternauwernood weten, en welks kinderen- wij hi- r ontvan gen hebben; juist zooals wij de Duitsche en Oostenrij-ksche kinderen ontvingen, zooals wij, als de geschiedenis anders ware geloo- pen, ook de Belgische en Fransche kinderen zouden hebben ontvangen. Jawel, maar die lezing over Hongarije hat een bepaalde bedoeling, een strekking, on die strekking zullen wij, alvorens van de ver toonde lichtbeelden te vertellen, eerst mede- deelen. WanI ook de spreekster «plaatste haar voorop, bij- wijze van inleiding, on, aan het slot, gaf zij haar als resumé harer bedoelin gen. En deze strekking maakte de lezing van Mevrouw von Gsitóry in hooge mate interes sant en van groote beteekenis. Het was de heer Van de Bilt, die de spreekster bij het publiek introduceerde. Toen spr. dezen zomer in Hongarije was, frappeerde het hem, dat- er -bij de Hollanders eigenlijk zoo weinig kennis bestaat omtrent dit toch niet zoo veraf gelegen land; en, daar ook te Helder vele Hongaarschen verpleegd werden, en worden., zou, zoo meende men, wel belangstelling voor deze lezing -bestaan. Ook viel het spr. te Boedapest op, dat zoovele Hongaren onze taai hebben aangeleerd;'en dat ze ons zoo dankbaar zijn voor wat wij deden (en- dat heusch niet zoo buitengewoon is). En men- kan er zeker van zijn, aldus de heer Van de Bilt, dat i-n de geschiedenis van Hongarije een hoofdstuk zal worden geschre ven, dat aan Holland gewijd is. En mevrouw von Ositóry begon -haar in vloeiend Hollandsch geschreven voordracht over haar land met een woord van inmigen dank aan Holland voor wat dit land' voor Hongarije deed. Onze natie heeft in den loop der geschiedenis zooveel geleden, zei spr., dat zij niet alleen Jaeeft geboet voor haar vroe gere zonden, maar ook voor die der toekomst. Voor den oorlog heeft Nederland wijselijk zijn deur gesloten gehouden, maar toen het er op aan kwam het leed van den- oorlog te lenigen, zette Nederland rij11 deuren- open. Hiermede heeft Nederland- veel gedaan, meer dan op het eerste gezicht wellicht blijkt, vooral ook moreel. Nederland heeft daar door o. a. de landen van Oentraal-Europa voor algeheelen ondergang gered. Ook op ander gebied kan Nederland de wereld helpen. Kinderen lijden als ze geen melk, geen voedsel krijgen-; -maar naties moeten rechtvaardigheid hebben, willen ze niet ondergaan. En als de naties sterven-, zal de wereld ervan beven en schudden. Wij moeten dus in de eerste plaats de kindleren, de naties redden om de» wille van de menschhéid zelve. Nederland nu is op weg ook de naties te redden. Het doet dit door de internationale gedachte en het bevorderen van betere in ternationale verhoudingen. Het is daarom noodzakelijk, dat naties elkander leeren ken nen, doch dit is niet zoo heel gemakkelijk. Hier -in West-Europa wendt men zich bij het hooren van de onlusten, die -permanent in het Oosten -beerschen; vaak onwillig daar van af. Toch ligt daar in bet Oosten dikwijls een belangrijke schakel voor de internatio nale verstandhoudingen. Na deze algemeene inleiding, die spr. be doelingen in 't kort weergaf, werd: een- aan vang gemaakt met de vertooning van een buitengewoon groot aantal fraaie lichtbeel den. Tusscben Hongarije -en Nederland zijn verschillende -punten van overeenkomst: Nederland' ligt op een- gevaarlijk punt van West-Europa, Hongarije op een dergelijk punt van het Oosten. Nederland heeft den eeuwenlangen- strijd gestreden tegen de zee, en die tenslotte overwonnen; Hongarije helaas! is ondergegaan in een golvenzee van gevaarlijke vijanden. Het ligt tussch-en de gevaarlijke Balkan- staten en het groote Rusland in; Rusland; dat vóór den oorlog steeds een uitweg zocht naar de Middellandsch-e Zee, dat trachtte de Oostenrij-ksche diplomatie te beïnvloeden ten ongunste van- Hongarije. Dat Hongarije toen- ongerept bleef, dankte he.t aan zijn geografische ligging: het land vormt een geografische eenheid, omgeven door de Karpaten, die het in een -grooten boog omsluiten. Een -groot aantal lichtbeelden gaf ons ver volgens een denkbeeld van het land -en volk. Ingezonden Mededcellng. vertegenwoordigers van de eerste klas Haardenfabrieken in Holland en België. Boedapest, eenmaal een der mooiste steden van Europa, thans verkommerd- en verarmd. Ontroering bevangt de spreekster als zij de ellende bespreekt, die de oorlog over de Hon gaarsche jongemannen heeft gebracht, die uittrokken, ook zij, om te strijden, en va-n wi e velen niet wederkeerden Wij trekken door geheel Hongarije; door het westen, door de groote Hongaarsche laagvlakte, waar, juist als bjj ons, de tarwe ■groeit en- de maïs wordt geteeld; doch waar thans een tekort is aan landbouwwerktui gen en zaden. Groote stukken va-n het bestev -deel van Hongarije zijn thans door de Roe menen, de Serviërs, in bezit genomen; het beste bouwland verviel' aan Servië. Wij- -bezichtigen de provinciesteden-, half stad; half dorp, het groote Debreczin met een gedenkteeken van Adm. de Ruyter, wij komen- op de eindeloo^e poeszta-'s van Hon garije, de uitgestrekte vlakten Dan wordt het licht aangeknipt en zal mevr. Rienks enkele Hongaarsche liederen zingen. De Hongaar -heeft er vele, en vele componisten hebben de Hongaarsche motie ven; ontweid uit d© volksziel, gebruikt in hun compositie-s. Zoo Brahms, Mozart, en vele, vele anderen-. De liederen- zijn meerendeels weemoedig, en- behandelen schier altijd het onderwerp der liefde. Mevrouu von Csi-tóry vertaalde er enkele voor ons, die -zeer fijn, zeer poëtisch waren. Zij zijn rein als de volksziel zelve is. Mevrouw Rienks, geaccompagneerd door Mevr. Velthuijs, zong enkele voor ons in 't Hongaarsch en gaf de vertaling er bij. Opnieuw wordt de zaal duister en M-jvr. von Gsitóry voert ons -thans naar het Hon gaarsche bergland; Och, voor 't grootste deel is dit -thans afgescheurd van Hongarije; als u op een kaartje het Hongarije van vroeger ziét en dat van thans, begrijpt ge hoezeer de levensader, de ziel aan dit land- ontnomen- is. Een groote stad van 90.000 inwoners; een maal in het centrum van Hongarije gelegen, thans grensplaats geworden, Koloszvór in Zevenburgen is nu Roemeensch. De Hon gaarsche natie heeft millioenen en mffiioe- nen uitgegeven aan cultureele instellingen, aan de prachtige universiteit met haar bijge bouwen; de Roemenen hebben de hooglee raren ontslagen, in veewagens gezet en ze naar het overgebleven gederite van Honga rije gestuurd; dat is in hoofd-zaak Boedapest. Men heeft Hongarije haar eenige haven, 'iume, ontnomen; de rijke ijzer- en goud mijnen van het land: heeft men het ontrukt, a, het grootste gedeelte van het bergland. Geen enkel land heeft zoo geleden- als Hou garjje. En waarom juist Hongarije? Ja, waarom? In het Engelsche -parlemenf heeft men die vraag ook gesteld-. Het antwoord moet luiden: op grond' van geheime verdra gen, geheime verdragen, die juist Neder land steeds heeft verworpen. Jules Michelet zegt in een zijner werken: Europa heeft te genover Hongarije -een groote schuld te del gen, en ook Henr. Kuyper, de dochter van wijlen dr. Abr. Kuyper, schreef, dat Hon garije wel het grootste aandeel in den oorlog leeft betaald; En waarom? Hongarije is -meegesleurd in den oorlog, tegen wil- en dank moest het mee. Iet heeft het eerst het bolsjewistische gevaar uithet Oosten opgevangen-. De granieten krans der Karpaten-, de eenige toevlucht voor het land; 'is thans verbroken. En resumeerend, komt spr. aan haar epiloog: dat Nederland, in het belang van den internationalen vrede, de toestanden in Oost- Europa eens moge -bekijken, moge ibestu- deeren! Dit was hetgeen ons mevrouw von Ceiitóry van haar land en volk te vertellen- had, en- wij meenen, dat het van groote -beteekenis is voor ons land. Het is dan ook begrijpelijk, dat bet A.G.O.-bestuur reeds stappen heeft -gedaan -eene herhaling van deze lezing, voor een grooter publiek te verkrijgen en zich -met de spreekster in verbinding stelda En -zoo kunnen wij dan ook mededCelen, dat heel spoedig deze lezing wordt herhaald. Wij ge- looven, dat velen genoegzaam belang zullen stellen in hetgeen mevrouw von" Ositóry over haar iand in verband met het onze heeft mee te deelen. De lichtbeelden waren zéér mooi en me- vrouwu von Csitóiry heeft daarvan een schier onuitputtelijke hoeveelheid. De heer Van de Bilt, die spr. en de dames Rienks en Velthuijs, alsmede den- heer Plas- meijer, die de projectie der lantaarnplaatjes verzorgde, dankte, zinspeelde, geestig en- -zeer _uist op de Hongaarsche vlag, die immers in een- harer banen het groen der hope voert. Als men spr. in Boedapest vroeg: wat denkt gij van- ons land en van zijn toekomst?, ant woordde hij: een land als het uwe, met zoo'n geschiedenis, zóó'n- cultuur, kón niet ton- ond-ergaan. En wanhoopt nl-et: uw vlag voert de kleur der hopel Maar voor wie nog niet mocht overtuigd zijn van de ontzaglijke ellenden, waarin een oorlog een land1 kan storten, (zou er zoo iemand worden gevonden?), hij kan uit de rede va-n -deze Hongaarsche dame een wijze les trekken, deze les: in Godsnaam liever alles dan weder een oorlog! Ingezonden Mededeellng. CHR. C. KOOM AN, Weststraat 111, b/d. Schooi. Christustragedie van da Schermerhorn. Om-trent het dirama van Ds. Schermerhorn, getiteld „d-e Ohristustraged-ie", die dit werk s. Donderdag hoopt te declameeren, schrijft de „Schager Ort.": Ds. Schermerhorn wees er in zijn korte nleidiing op, Idiat hij- een poging wilde wagen om zijn toehoorders de gevoelens te vertol ken van d-e personen, die rondom Jezus hadl- d-en geleefd. Wij hebben dan gehoord1 (in- het kort mee gedeeld) wat Eliëzer, Ben-Hur, Mirjam, Es- ïer, de priester Nathan en Maria- Magda- lena gevoelden en uitspraken in de uren van '.J ezus' intocht in Jeruzalem, en vóór en mè zjj-n kruisiging. En het moet gezegd worden, dat de taak, dli-e Ds. Schermerhorn zich had gesteld; verre van gemakkelijk was. Niet alleen het spre kend- invoeren der verschillende personen is een zware taak, maar ook het scheppen van een daarbij- passende omgeving, het wakker roepen van de fantasie, bij' den intocht van Jezus, het verhoor van Pilatus, dat alles vraagt -groote talenten. Ds. Schermerhorn had zijn dirama gehou den geheel buiten de Bijbelsche sfeer, hij vertelde het ons in mooi Hollandsch, en hij deed het met talent, met kleur en teakeniing, zooals Ds. Schermerhom dat kan. Wij- hebben er treffend© momenten in ge vonden en den voordrager is het zeer zeker gelukt te boeien. Bet ziele- en geloofsleven van de verschillende peAonen in dit drama, het is ons geteekend in mooie vormen. En daarom -gelooven we wel, dat toch velen- van dit werk van Ds. Schermerhorn zullen heb ben genoten." „Het graf van Toet-Ank-Amen". Wij willen er onze lezers even aan her in-neren, dat morgenavond de eerste A.G.O.- lezing plaats heeft. Het is de U-trechtsche hoogleeraar prof. Obbink, die ons een- en ander zal vertellen omtrent het -befaamde graf van koning Toet-Ank-Amen, dat thans is blootgelegd; Men zal- zich herinneren, dat deze lezing in- het vorig seizoen- reeds was. aangekondigd, doch niet kon doorgaan door dat de spreker ongesteld was -geworden. Wij meenen; dat er bij het Heldersche -publiek wel belangstelling zal blijken te zij-n omtrent deze 3000 jaren oude Egyptische cultuur eens iets naders te vernemen. Prof. Obbink heeft koning Toet-Ank-Amens graf bezocht en is dus van -bizonderheden goed op de hoogte. Voor zoover nog nood-ig wordt medege deeld-, dat kaarten Ito dén boekhandel en des avonds aan de zaal (indien nog beschikbaar) verkrijgbaar zijn; en da-t prof. Obbink fraaie lichtbeelden zal vertoonén. Tooneelvereeniigiug „T.A.V.E.N.U.". Het bostuur der Toon-eelvereendging „T.A.V.E.N.U." verzoekt ons mede te deelen: De eerste uitvoering in dit seizoen is be paald op 6 November a.s. in „Casino". Op gevoerd zal worden-: „Freuleken", tooneel- spel in drie bedrijven van Herman Roelvink. Zooals uit d-e in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zullen voortaan aan niet- kunstiievende leden geen introductiën meer worden verstrekt, in verband met de hooge kosten, aan de uitvoeringen verbonden. Voor aanmelding als kunstlievend lid wordt ver wezen naar de in de advertentie -voorkomen de ad-ressen. Nog zij medegedeeld; dat ook in dit seizoen het kapwerk zal worden verzorgd1 door den tooneelkapper D. H. Michels te Amsterdam, terwijl de cbstumes voor „Freuleken", welk stuk speelt omstreeks 1779, evenals de even tueel in volgende stukken benoodiigd© cos- tumes, van de firma Serné en Zoon te Am sterdam betrokken zullen worden. De Pluimveetentoonstelling. „Hoe staat het nu met de pluimveetentoon stelling?" Wij hooren er niet veel van. Dat is een vraag, die <ten laa-tsten tijd nogal naar voren komt en ook dikwijls wordt geuit. Het antwoord: „uitstekend" is veelzeggend en tevens nietszeggend; althans onbevredigend. Daarom willen we gaarne gebruik maken van de gastvrijheid van dit blad om het pu bliek in het algemeen en de liefhebbers in het byzonder nader op de hoogte te stellen. De pluimveetentoonstelling wordt weder gehouden gedurende de Kerstdagen-. En nu in -het gebouw van d-en R.-K. Volksbond aan de Molengrach-t. Hier hebben we een zeer ruime zaal, terwyi van het -tooneel en andere lokaliteiten gebruik gemaakt kan worden. De Vereenigin-g op Pluimveegebied verwacht dit jaar minstens zeshonderd nummers en ze verheugt zich, dat dit getal desnoods nog meer, in het gebouw kunnen worden onder gebracht-. Een van de hoofdzaken voor het uitstekend slagen voor een pluimveeten toonstelling is altijd een groote lijst van eer prijzen. Hoewel wij met blijdschap kunnen mededeelen, al verscheidene prijzen in ons bezit en- toegezegd te hebben-, willen we bij dezë gaarne gebruik mak-en van de gelegen heid om het onder de aandacht van het pu bliek te brengen, dat wij- nog véle eereprijzen kunnen gebruiken en da-t iemand van d-e ten toonstellingscommissie zich b-reid verklaard heeft om verschillende personen in deze ge meente voor een ©ereprijs voor onze ten toonstelling aan te zoeken. Wij maken te vens fokkers en liefhebbers attent op het groote aantal eereprijzen -en- raden hen voor al aan om op deze tentoonstelling in- te zen den. Waar de tentoonstelling ©en economisch karakter heeft, is de opzet, om het bedrijfs- plui-m-vee een eerste plaats op de -tentoon stelling te geven. Hierin ligt opgesloten, dat de omstreken van Helder -en voort® Texel het eerst aangewezen zijn daarin mede te dingen, want de stad ais zoodanig mag lief hebbers en fokkers van luxe rassen bezitten, ook houders van een toom n-uthoenders, maar pluimveehouderij! als -bedrijf komt in. de stad weinig voor. Het pluimveebedry'f van het platteland heeft voor afzetgebied weer de stad, zoodat een samenkoppeling van- beide zeer ge- w-enscht is, ten eerste om de fokdieren van diverse rassen- te exposeeren om daarvoor het bedoelde afzetgebied te krjj-gen en ten tweede om samenwerking te vinden voor verkoop van eieren en slachthoendera De Pluimveevereeniging „Helder" vat haar taak zeer ernstig op. Zij is met ijver werkzaam om bij alle bekende pluimveehouders in d-en omtrek het nut d-er samenwerking te propa- -geeren, terwijl zij- met hart en ziel werkt voor de tentoonstelling om het raspluimvee op hooger en volmaakter pedl te brengen. En dit wordt gewaardeerd döor autoriteiten en vooraanstaande personen. Het Gemeente bestuur van Helder heeft drie fraaie zilveren medailles ter beschikking gesteld; De Burge meester -en vele ingezetenen hebben even eens fraaie eereprij-zen als medailles en lau werkransen toegezegd. De vraagprogramma's verschijnen op of omstreeks 15 November a.s. Deze zijn aan te vragen bij dien Secretaris van de Tentoon stellingscommissie, den heer G. J. H. Ver stegen, Spoorstraat 114. Het zal omvatten: 2de- en laatste blad. Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper Is De Gruyter's hoogfljne Melange, slechts 80 ets. per pond Plantenboter slechts 60 ets. per pond. Alléén In De Qruyter's winkels I U i x een solled en goedkoop adres voor ZOBKÏ Uw Heeren- en Jonganskleedlng? Beziet dan eens onze kwaliteit en vergelijkt onze prijzen. I Lage prijzen. Ruime keuze. Prima kwaliteit. A

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5