laatste" week UITVERKOOP ALGEM. COÖPERATIE ANTI-DUURTE-ACTIE. CANADA. CHINA. VAN DEN WEGENS VERBOUWING. KONINGSTRAAT 9. Koning Dollar. Fa. i GRUNWALD, I De Burgerlijke Kyks ambtenaren mogen het gelukkig achten, zoovelen achter zich te zien, die zich niet konden vereenigen met het te verwachten Bezoldigingsbesluit Gelukkig is er eenige verbetering in dat besluit te constateeren. Het Volkskleeding- magazyn G. Bramlage, Weststraat 11, heeft eveneens door aanbieding van prima klee ding tegen minstens 20 ü/0 lageren prijs) medegewerkt om dezen duren tijd met loonsverlaging dragelijk te maken En leest U in de advertentie eens, welke mooie cadeaux bovendien bij het zestig-jarig jubileum worden aangeboden 1- (Adv.) DUITSCHLAND. De uitvoering van het plan-Dawes. De internationale Kamer van Koophan del te New-York heeft een telegram ont vangen van Owen Young, waarin deze zijn voldoening uitspreekt over de gemakke lijke wijze, waarop het plan-Dawes in werking is getreden. Het feit, dat Duitschland nog voor het tot stand ko men der leening een bedrag van 30 mil- lioen dollar op rekening van de schade vergoeding heeft betaald, bewijst dat Duitschland de nieuwe regeling niet al leen wil, doch ook kan nakomen, hetgeen goede hoop geeft voor betere toestanden in Europa. Het proces tegen de Organisatie Consul. Tot algemeene verbazing van beklaag den, verdedigers en toehoorders heeft gistermiddag de Oberreichsanwalt bij het Staatsgerechtshof tot bescherming der Republiek een requisitoir gehouden, dat meer had van een pleidooi ten gunste van de beklaagden dan van een aanklacht. Hij noemde de oprichting van de O. O. en zelfs den door haar gepropageerden strijd tegen de grondwet van Weimar psychologisch begrijpelijk in laakte in scherpe bewoordingen de beschuldigin gen, die in de jaren 1921 en 1922 naar aanleiding van de moorden op Erzberger en Rathenau zonder een schijn van be wijs tegen de O. C. waren geuit. Hij stak den voortv,luchtigen kapitein Ehrhardt een pluim op den hoed door te verklaren, dat deze zeer zeker niet uit egoïstische overwegingen, maar uit zuiver patriotti sche, hoogverraad heeft gepleegd. Ten slotte eischte de Oberreichsanwalt tegen 10 van de 26 beklaagden, gevangenisstraf fen van 1 tot 8 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Daar alle be klaagden veel langer dan drie maanden in voorloopige hechtenis hebben doorge bracht, zullen zij, zoo het gerechtshof zich bij dezen eisch aansluit, allen onmiddelijk op vrije voeten worden gesteld. .Voor de overige 16 beklaagden vroeg de Ober reichsanwalt vrijspraak. De arrestajje der communistische rijks dagleden. Van de 62 communistische rijksdagle- den zijn er thans acht gearresteerd. Vijf afgevaardigden genieten als leden der commissie van buitenl. zaken nog immu niteit. ZWEDEN. Scheepsrampen. Blijkens berichten uit Stockholm .is de Zweedsche Oostzeekust door hevige sneefuwstormen geteisterd. Een motor- schoener uit Bremen is gestrand. Verder is een stoomschip met hout uit Gothen- burg gezonken, waarbij de geheele equi page van 20 man omkwam. Drankverbod of regeerlngscontrole. Ottowa, 24 Oct. De volksstemming over de drankquaestie in Ontario heeft tot resultaat gehad, dat 475.000 stemmen zich verklaarden voor een drankverbod en 450.000 voor regeeringscontróle. VEREENIGDE STATEN. Oorlog ln het Chlneesche kwartier. Een geheimzinnige oorlog in het Chl neesche kwartier van de groote steden in de Vereenigde Staten wordt gevoerd, zon der dat het de politie mocht gelukken uit te vinden wat de eigenlijke aanleiding was en wie de eigenlijke leiders zijn. Nu en dan kraakt er plotseling ergens een schot. In het nachtelijk duister klinkt het geluid van snel schuifelende pantoffel-voeten. De politie vindt een lijk, omringd door een greep opgewonden Chineezen, bevend van schrik. Maar de politie kan niets uit hen krijgen, en het mysterie blijft geheimzin niger dan ooit. De Amerikaansche schrijver Arthur Train schreef eenige jaren geleden een novelle over een dezer onderlinge Chinee- sche twisten. Er wis een moord gepleegd en een Chinees werd er van beschuldigd én voor het gerecht "ebraeht. De Chinee sje getuigen hadden ontelbare noten op h"n zang. Eerst legden zij uit, dat de ™ni-e eed, die hen werkelijk tot het spre- •i an de waarheid kon dwingen, op een - c h-cre jphte witte kip moest worden wren. Het Hof schorste de zitting, ter- v'i1 oen diender werd uitgestuurd Qm in d« it-d naar een witte kip te zoeken. 'Ven bet verhoor opnieuw aanving, wa- r°n de getuigen bereid om de waarheid te su"even. Waarheden in algemeenen zin, wel te verstaan. Of zij den beschuldigde kenden? vroeg de officier van justitie. Waarlijk, Amerika was een zeer aange naam land, antwoordden zij. Ten slotte werd de beklaagde vrijgesproken. Hij gaf een groot feestmaal, waar zijn verdediger de eeregast was. En terwijl hij van zijn gasten afscheid nam met talrijke beleefde buiginkjes, werd hij op zijn huisdrempel doodgeschoten. Zoo ook gaat het thans in „Chinatown" tce. Wat de reden is weet geen blanke. Is Het de nagalm van den burgeroorlog ver veg }n China? Gaat het om geldof Boeddha of om een geverfde Ohineesche schoone ergens in het hart van het Hemel- sche Rijk? Wie zal het zeggen? De Chi neezen zeker nietl De burgeroorlog. Staking der vijandelijkheden gelast. Uit Peking wordt gemeld, dat president Tsao Koen bevel heeft gegeven de vijan delijkheden onmiddellijk te staken en dat hij maarschalk Woe Pei Foe benoemd heeft "tot commissaris van Kokonor, het gebied der zoutmeren in Noord Tibet. Een Reuterbericht meldt nog, dat het zoutwatermeer Kokonor, waarvan Woe Pei Foe tot „hoofdcommissaris voor de exploi tatie" is benoemd, in het noordoosten van Tibet ligt, 10.500 voet boven de zee. Tsjili en Moekden hebben last gekregen den status quo te handhaven. Japansche versterkingen. Het Japansche kabinet heeft besloten een bataljon vqn het garnizoen van Port Arthur naar Noord-China te zenden, ter bescherming van de aldaar vertoevende Japanners. Verder worden twee torpedoboot jagers naar Tientsin gezonden en 200 man troe pen naarSjanhaikwan. Van de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in China zal het afhangen, of Japan het noodig zal vinden zijn troepen te versterken in over eenstemming met het Boxer-protocol. De strijd geëindigd. Moekden, 24 Oct. In een door het hoofdkwartier van Tsjang-Tso-Lin gepu bliceerd communiqué wordt het einde aan gekondigd van den oorlog met de Chinee- sche centrale regeering. Peking, 24 Oct. De spoorweg- en tele grafische verbindingen zijn hersteld. De regeering heeft feitelijk afgedaan. Het pa leis van den president is omsingeld, doch het leven van president Tsao Koen schijnt niet in gevaar te verkeeren. Uit Sjantoeng zijn troepen gezonden om Woe Pei Foe's terugkeer te verhinderen. De Britsche marinecommandant is er draadloos van in kennis gesteld dat Feng Yoe Siang voornemens is om zoo mogelijk president Tsao Koen door den voormali- gen premier Toean Sji Yoe te vervangen. De staatsgreep te Peking. Het blijkt, dat een groep generaals be sloot de vijandelijkheden te eindigen en maatregelen nam om generaal Fang Yoe Hsiang naar Peking te laten terugkeeren, teneinde het commando over te nemen, terwijl anderen den terugkeer van Woe Pei Foe verhinderden. De commandant van het garnizoen van Peking opende de poorten voor Fang's troepen, die eenige leden der regeering arresteerden. Een groep vooraanstaande Chineezen, onder wie een minister, verleenen hun mede werking aan de staatsgreep en willen een conferentie bijeenroepen, waaraan ook Tsang Tso Lin en Soen Yat Sen deelne men, met het doel China te hereenigen. Een telegraphisch verspreide procla matie van Feng en twee andere generaals zegt, dat een nationaal leger zal worden georganiseerd, gewijd aan den voorspoed van het gansche volk? KORTE BERICHTEN. De asch van admiraal Sir Percy Scott is gisteren overeenkomstig zijn laatsten wensch door een kruiser twintig mijl ver zee in gebracht en daar aan de golven toevertrouwd. Toen de kruiser verschil lende oorlogsschepen passeerde, streken deze de vlag. Woensdagavond is op uiterst beschei den wijze het stoffelijk overschot van paus Leo XIH overgebracht van zijn voorloo pige rustplaats in den St. Pieter naar de St. Jan van Lateranen, waar een gedenk- teeken het graf siert. Jap&nners ln Zuld-Amerlka. Volgens de Berlijnsche bladen heeft de Braziliaansche regeering aan 3000 Japan ners vergund zich in Brazilië te vestigen. Het eerste contingent wordt eind October verwacht. LUCHTVAART. Het luchtschip Shenandoah. Volgens een bericht uit San Dioge (Taco- ma? Red.) heeft de Shenandoah de terug reis naar Lakehurst aanvaard. Een ballonongeluk. 'Uit Brussel wordt aan de Telegr. ge meld: In een voorstad van Brussel zouden he denmiddag vjer militaire ballons opstij gen. Door den hevigen wind werd de eer ste ballon tegen een gasmeter geworpen. De schuit kantelde en kapitein Van Huys- se stortte van een hoogte van 50 M. neer en was op slag dood. Zijn helper luite nant Mayer kon zich, hoewel hij gekwetst was, in het touwwerk vastklemmen. Hij dreef met de ballon tot nabij Dijnze, waar hij behouden is gedaald. Ingezonden Mededeellng. GEMENGD NIEUWS. PROFITEERT VAN DE EXTRA KOOPJES VAN HEDEN. Schunnig bedrijf. Men meldt uit Amsterdam: Dezer dagen is door de Centrale Re cherche te dezer stede aangehouden een 84-jarige gehuwde vrouw, van wie bij on derzoek is gebleken, dat zij gedurende eenige jaren alhier tal van vrouwen uit winstbejag in behandeling nam. Vele ge tuigen zijn reeds gehoord. Zij werd ter beschikking der justitie gesteld. In deze zaak is tevens een echtpaar, be trokken, beiden ass.-apotheker, en een apotheek drijvende te dezer stede, die de klanten aan de vrouw aanbrachten en waarvoor zij van dit echtpaar vergoeding ontving. Het apothekersechtpaar maakte ook zijn werk van den verkoop van z.g. middeltjes en sanitaire artikelen, die bij onderzoek vergif bleken te bevatten, ter zake waarvan ook tegen hen zal worden opgetreden. In het aanstaande voorjaar, in de maand Februari, zoo wordt nu al aangekondigd in de kranten, zal de groote Ford Frank rijk met een bezoek vereeren, Nice voor namelijk. Daar zal hij zijn intrek nemen in het „palace", dat beroemd is geworden doordat eens koningin Victoria er gelo geerd heeft. De directeur van het hötel, een Fransch- man, en een goed republikein, had des niettegenstaande zoo'n respect voor de kamer, die in zijn oogen geheiligd was door de koninklijke tegenwoordigheid van Victoria, dat hij nadien geen anderen gast die kamer heeft willen afstaan, maar ze enkel bij wijze van curiositeit, als een museumvertrek, liet zien, aan wie hij die eer waardig keurde. Maar nu Ford, die groote Ford, de automobielen-millioenenkoning in hoogst eigen persoon, in zijn hotel zal komen wonen, nu wordt het een andere zaak. Een koning, niet door afstamming, inaar door geld, die staat in het oog van den republikeinsche hoteldirecteur toch eigen lijk gelijk met een koning van den bloede, of ten minste bijna gelijk. En zoo heeft hij besloten zijn museum-kamer weer als hotelkamer te gebruiken en haar af te staan aan den grooten Ford, die zelfs de eer zal genieten te mogen slapen in het bed van de koningin, waarin na haar niemand anders meer gerust heeft. De kranten vertellen er niet bij, of het idee van den hotel-directeur dan wel van Ford zelf is uitgegaan. In elk geval zal dit koninklijk genoegen den automobielen- vorst 1000 francs per dag kosten, wat natuurlijk voor iemand als hij nog maar een kleinigheid is, zooals hijzelf dan ook onmiddellijk erkende. Maar met dit al is de directeur zijn Victoria-mu'seum kwijt. Hij kan in 't ver volg toch moeilijk zijn gasten een Victoria- Ford-museum toonen I Zelfs voor een republikeinschen hotel-directeur zijn er nog altijd zekere, zékere grenzen (Hbl.) De gasbedwelming te den Haag. Omtrent het geval van gasbedwelming wordt van de zijde der politie medege deeld, dat de eerste étage van het perceel Vaillantlaan 48, bewoond wordt door een 57-jarigen broodbezorger. Deze woonde alleen en is sinds eenige jaren weduw naar. Hij verkeerde vroeger in goeden doen en was van beroep koopman, geves tigd te Rotterdam. In de laatste jaren echter is 't hem in maatschappelijk opzicht niet goed gegaan. Vooral na het overlijden van zijn vrouw is hij hoe langer hoe meer aan lager wal geraakt. IJij had een 13-jarige dochter, die sedert den dood van zijn vrouw bij familie in Roterdam werd opgevoed. In den laatsten tijd heeft de man veel ellende beleefd van de zijde van den huisheer. Deze wilde hem op verschillende manie ren noodzaken zijn woning te verlaten. De broodbezorger deed daarom alle po gingen om een andere woning te vinden. Dit is hem echter niet gelukt en geduren de de laatste dagen was hem de moed ge heel ontzonken. Maandag j.L had hij zijn dochtertje naar Den Haag gehaald om hem te helpen bij het verhuizen, daar hij in ieder ge val Maandag a.s. zijn woning moest ver laten. Dit was hem bij deurwaardersex- ploit aangezegd. Al zijn huisraad werd dan ook ingepakt en in een achterkamer opgesteld. In de voorkamer stond niets meer, behalve een kachel, waarvan de pijp zorgvuldig dicht gestopt yras. Naast de voorkamer is een klein slaapvertrek. Dinsdag had het doch tertje den geheelen dag geholpen met in pakken en Woensdag is zij met haar va der uit geweest. De man zelf had bij zijn patroon een week verlof gevraagd wegens bijzondere familieomstandigheden. Vader en doch ter zijn Woensdagmiddag omstreeks half vijf thuis gekomen. Na dien tijd, tot Donderdagmiddag on geveer half drie, toen de gasbedwelming werd bemerkt, hebben de buren hen niet meer gezien. Toen de gasbedwelming bemerkt was hebben de buren oogênblikkelijk de po litie gewaarschuwd. Een brigadier met eenige agenten is direct naar het huis ge gaan en vond daar tot zijn groote verba zing, dat de deur, die toegang geeft tot de voorkamer, open was. Dit bevreemdde hem des te meer, daar hij in het zijkamer tje een bed zag staan, waarop de licha men van vader en dochter lagen uitge strekt, beiden in diep bewusteloozen toe stand. Het kwam den politiebrigadier op den eersten oogopslag onwaarschijnlijk voor, dat men hier te doen had met een poging tot zelfmoord, door middel van gasver- stikking, daar anders de kamerdeur wel goed gesloten zou zijn geweest. Maar in de voorkamer bemerkte de bri gadier een gaspijp, waarvan de brander was afgenomen en de kraan wijd open stond. Nadat de politieman allereerst bevel had gegeven aan de buren in het huis, om al 't vuur weg te doen, heeft hij de twee be wusteloozen voor het open raam gesleept. Aanvankelijk meende men te doen te hebben met twee dooden. Maar toen de Geneeskundige Dienst met zuurstof ge werkt had, kwam er in dè lichamen eenig leven. In bewusteloozen toestand werden va der en dochter daarop naar het zieken huis vervoerd. Donderdag om 5 uur heeft het meisje voor het eerst de oogen opgeslagen, maar zonk direct weer in bewusteloozen staat terug. De man reageerde nog nergens op. Hedenochtend zijn beiden tot kennis gekomen en de geneeskundige oordeelde dat zij tot het ondergaan van een ver hoor door de politie in'staat waren. Het meisje kon zich niet veel meer her inneren en gaf verwarde antwoórden. De man echter heeft in tranen erkend dat hij moedeloos is geworden en geen uitkomst meer ziende, de hand aan eigen leven heeft willen slaan. Daar hij echter zijn dochter veel leed en kommer wilde besparen, besloot hij ook haar om 't leven te brengen. De man zal, wanneer zijn toestaril zulks toelaat, in arrest worden gesteld. De politie vermoedt echter dat de zaak hiermede nog niet afgeloopen is. Het winstgevend bedelambt Het was, herinneren wij ons wel, Conan Doyle die het type creëerde van bedelaar- bij-dag en meneer-in-rok bij nacht. Ergens in het leven van Sherlock Holmes komt er een voor, die zijn gezicht met kleef- pleister verminkt, een paar krukken hanteert, zijn hond traint om met een bakje in den bek te zitten en fortuinen opgaart uit de zakken van humane Londenaars. Ook deze instelling is mèt heerenmode, Engelsche pijpen, Schotsche whiskey, vacanten adel en perfecte butlers uit het ex-moederland naar de ex-koloniën over gewaaid. En het rapport van een enquête, door verschillende politie-autoriteiten in verschillende steden van Amerika inge steld, en dat zoo juist verschenen is, rechtvaardigt de onderstelling, dat de Amerikanen hun meesters hebben weten te overtroeven, ook op dit gebied. De meeste straatbedelaars, zegt het rapport, bezitten niet alleen welgedane bankrekeningen, die soms in vijf en zes cijfers loopen, wonen in hun eigen huizen en rijden niet zelden in hun eigen auto- tomobielen naar en van hun „werk", maar reizen het gansche land door, van stad tot stad, volgens zorgvuldig uitge dachte plannen, precies zooals reizende tooneeltroepen of politieke redenaars. Voor het overige houden zij in hun bedrijf nauwkeurige standaarden in het oog. Een straathoek ergens in het zaken kwartier van een stad, die geen 5 per uur oplevert, en een stad waar de bevolking er voor bedankt om minder op te brengen dan een gemiddelde van 30 per 8-urigen werkdag, mogen niet in aanmerking komen om „in behandeling te worden genomen". Wie het toch doet, verlaagt zich en be derft het bedrijf. Want in de min-welva rende kwartieren wordt de bedelaar spoediger een onwelkome verschijning, die politie-maatregelen uitlokt, dan in de wijken waar het geld gemakkelijker rolt en waar de bevolking op een aalmoes meer of minder zoo nauw niet let. De politie kon nergens de sporen vinden van een bedelaars-vakvereeniging, hoewel de geruchten daaromtrent hardnekkig de ronde doen. Wel schijnen de heeren in min of meer georganiseerd onderling overleg te werken, zoodat zelden verschil lende gildebroeders op hetzelfde oogen- blik dezelfde wijken of streken afwerken. Want zoo er een bedrijf is waar concur rentie nadeeligen invloed heeft, dan is het de bedelkonste. Zoodoende richten zij het zoo in dat zij arbeiden in kettingfor matie, d.w.z. de een volgt den ander, op geregelden afstand, zoodat nooit twee hetzelfde punt tegelijk bereiken. Aan de biographie van een paar uitge pikte gevallen ontleenen wij nog het vol gende. Een werkelijk blinde bedelaar was van Bangor (Maine) op zijn doode gemak in een automobiel van 6000 naar Cali- fornië gereden, met veelvuldig oponthoud in de aangenaamste plaatsen onderweg. Hij werd vergezeld door zijn twee doch ters met haar klaploopende echtgenooten. Hij betaalde. En in verloren oogenblik- ken zuiverde hij de kas weer aan door een paar uur te gaan bedelen. Een ande re bedelaar die in Californië thuishoorde maar in New York zijn „zaken" had, moest voor een dringende familie-aangelegen heid snel naar huis en charterde voor de reis een luxe-coupé in den trein plus een bediende om hem te helpen daar hij slechts één been had. Weer een andere bedelaar die van het liefdadigheidsgenootschap in New York, de „Associated Charities", een blinden-pensioen trok en geregeld kleeren en levensmiddelen ontving, bleek de eige naar te wezen van vijf huizen, waarvan de huur hem in staat stelde om buiten New York, op Staten Island, een luxueus bestaan te leiden. In het algemeen, zegt het rapport, zijn de meeste dezer geroutineerde beroeps bedelaars heel wat rijker dan de mem «hen die vaak uit kleine inkomens nog dubbel tjes en kwartjes afstaan om in de hoeden van deze beroeps-verschoppelinèen der maatschappij te werpen. Ingezonden Mededeellng. Als de Winter komt, als het l]zlg koud wordt, DAN loopt het STORM bl] de Fa. I GRUNWALD, Keizerstraat 116, ibovenwinkel), want daar koopt men het goedkoopste, het beste, het soliedste. Een Heeren-WInterjas, een Demle, een Cape, een Ulster, een Jekker. •Ook gesorteerd in- Jongeheeren Jekkers en Jassen. KEIZERSTRAAT 116 (bovenwinkel) TEXEL. Deze week werden van hier verzonden: 99 varkens, 12 schapen, 6 lammeren, 9 kalveren, 8 koeien en 8 paarden. In den tuin van den heer B. te Oude- schild is een pompoen gegroeid, die het respectabele gewicht heeft van 16 pond en 4 ons. BREEZAND. Op de vergadering van de IJsclub, die al weer gehouden is, werd tot commissaris gekozen de heer W. Cornelissen, terwijl als secretaris herkozen werd de heer C. Raap! Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen f 235.41; de uitgaven beliepen 168.55; er is dus een batig saldo van f 62.46. Er zullen 150 bondskaarten besteld worden. Het uurloon wordt op f 0.30 bepaald. Het ledental bedraagt 128. Nadat nog besloten is in de 'volgende maand een vergadering uit te schrijven, worden nog enkele huishoudelijke aan gelegenheden besproken. Hierna sluiting. Woensdagavond 22 October hield de Vereeniging van Oud-Leerlingen van den Tuinbouw-cursus een algemeene vergade ring in het lokaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer S. Spigt, wijdt bij het openen een woord van warme waardeering aan de nagedachtenis van den overleden tuinbouwleeraar, den heer Jellema, door wiens heengaan de vereeni ging een groot verlies heeft geleden, en brengt den dank der weduwe Jellema over voor het blijk van belangstelling, door de vereeniging bij de teraardebestelling van wijlen haar echtgenoot betoond. De secretaris, de heer 0* Schilderman, leest daarop de notulen, welke onver anderd worden vastgesteld. Vervolgens doet de heer O. van der Linden rekening en verantwoording als penningmeester, waaruit blijkt, dat de ontvangsten bedroegen f 90.57de uitgaven beliepen f65.10'/j; er is dus een batig saldo van 25.46'/j. De bescheiden werden nagezien door de heeren P. Slijkerman en O. Romar en volkomen in orde be vonden. Voor de 150 Kilo vruchtenoarbolineum heeft de secretaris van de leden f 8.75 meer ontvangen dan hij er zelf voor heeft moeten betalen. Met goedvinden der ver gadering wordt dit bedrag door hem in de kas gestort. Door de heeren De Vries te Juliana- dorp en Raap te Oostpolder, zou dezen winter de Tuinbouwcursus gegeven wor den. Beiden wilden echter om half vijf de lessen beginnen. Voorzitter Jieeft hun gezegd, dat dit voor de leerlingen on mogelijk was, daar deze tot 's avonds 6 uur bezet zijn. Niettemin is eerst de heer De Vries om half vijf aan de school ge weest, doch er was geen enkele leerling, op een anderen avond deheerRaap nogeens en toen waren er 3. Dit is echier niet wegens gebrek aan belangstelling, de' leerlingen kunnen eenvoudig niet komen vóór 7 uur. Besloten wordt, dat het Be stuur aan denRijkstuinbouwconsulent, den heer Hazeloop, zal schrijven, waarom deze cursus niet doorging. Medegedeeld wordt, dat een viertal nieuwe leden tot de Vereeniging zijn toegetreden. Van de aandeel en voor de sproeiers staan er nog slechts 4 open, die nu maar ineens, zonder loting, zullen uitbetaald worden. Van de beide sproeiwerktuigen blijkt er één defect, waarom wordt voorgesteld een nieuwen sproeier te koopen, vooral ook in verband met de groote ziekte onder de Eigenheimers. Door sproeien toch kan, volgens mededeeling van Langedijkers, de ziekte voorkomen worden, terwijl daar door de opbrengst, naar verzekerd werd, nog 3 zak per snees grooter zal zijn. Besloten wordt, er nog een sproeier bij te koopen en het Bestuur daarvoor vrU mandaat te geven. Waar de nieuwe sproeier gestationneerd zal worden, wenscht men liever op de eerstvolgende vergadering bij stemmeer- derheid uitgemaakt te zien. Op het oogen- blik is de opkomst, door het slechte weer, daarvoor te gering. Voor gezamelijken aankoop van lijm- banden ter bestrijding van den Kleinen Wintervlinder, blijkt geen animo. De heer P. van Genderen doet verslag van zijn proefveldjes. Behalve met ge selecteerde Eigenheimers heeft hij proeven genomen met de nieuwe soorten Kampi oen, Monopool en Triumph. Hij heeft telkens gebruikt kleine poters, groote poters, en doorgesneden groote poters. Behoudens één uitzondering bleek telkens dat het gebruik van groote doorgesneden poters verreweg de grootste opbrengst gaf. Bij de rondvraag kwamen verschillende ervaringen ter sprake, waaruit ten duide lijkste bleek, hoe nuttig deze bijeenkomsten voor de leden kunnen zijn. Er zal dan ook nog vóór Nieuwjaar weer opnieuw vergaderd worden. ANNA-PAULOWNA. Aan Jaoobus van Stipriaan alhier, lfl thans voorgóed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinner schap. ,.^a.n,^e Uchting 1925 dezer gemeente zyn tot gewoon dienstplichtigen bestemd: O. van Zandwijk, H. Cornelissen, H. Glasbergen, O. P. Weijers, S. Koning, P. nGrin, M. Hoogosteger, C. Kooij, J. Daalder, R. C. Waiboer, N.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10