WEETU Algem. Coöperatieve Kleermakerij m Heerenmodes Hotel „BELLEVUE Vierde Blad- PLAATSELIJK NIEUWS Nieuwste dessins in Ratiné's. Pracht kwaliteiten In Marengo's. Koningstraat 9. VAN ZATERDAG 25 OCTOBER 1924 De mplkprDs-vm>rdening. Men herinnert zich, dat de Hooge Raad (bij zijn arrest van 6 Maart 1923 besliste, dat de Verordening op den prijs van melk, door den Raad van Helder vastgesteld, verbindend was. Waar evenwel de toepassing dezer ver ordening op bezwaren stuitte, omdat het moeilijk voor den gemeenteraad is de ver ordening telkens in overeenstemming te brengen met de steeds wisselende markt waarde van de melk, werd de verordening zoodanig gewijzigd, dat de melkprijzen voortaan zullen worden vastgesteld door het College van Burgemeester en Wet houders. Gedeputeerde Staten van Noordholland droegen de wijzigingsverordening na dat zij eerst verzocht hadden deze in te trekken, waarop de Raad niet inging aan de Kroon ter vernietiging voor we gens strijd met de wet en het algemeen belang. Het antwoord van den Minister 1 van Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan Gedeputeerde Staten, dat ook voor andere gemeentebesturen niet van belang ont bloot is, luidt: „Naar aanleiding vanheb ik de eer Uw College mede te deelen, dat ik de zienswijze niet kan deelen, dat de veror dening door den Raad der gemeente Hel der in zijne vergadering van 18 Februar: 3924 vastgesteld, tot wijziging der veror dening op den prijs van melk delegatie inhoudt van 's Raads wetgevende be< voegdheid. De door Uw College gehuldig de opvatting gaat uit van de staatsrech telijke leer, dat het begrip wetgeving objectief vaststaat, materieel omlijnd is. Naar mijne meening echter is wetgeving een naar de inzichten van den wetgever zelf wisselend begrip; wetgeving is alles wat het wetgevend orgaan aan zich trekt; wat het van de regeling der betreffende materie aan een ander orgaan i.c. het uit voerend orgaan, overlaat, verklaart het te zijn niet-wetgeving, dus uitvoering. Zoo opgevat is delegatie niet aanwezig als het wetgevendorgaan zich 'bepaalt tot het ge ven van principieele voorschriften en de nadere uitwerking overlaat aan het uit voerend gezag. Deze nadere uitwerking is dan een daad van deliberatieve uitvoering in den zin van artikel 179a der Gemeente wet. Naar mijne opvatting is delegatie van wetgevende 'bevoegdheid slechts dan aan wezig, indien de grond van de verbin dendheid der normen, het wetgevend, ge zag zelf wordt overgedragen. Dit nu is in casu niet het geval en daarom acht ik ook geen strijd met de wet aanwezig. Blijft over de vraag, of de getroffen regeling is in strijd met het algemeen be lang. Ook hier kan ik niet met Uw Col lege meegaan. Daargelaten de vraag of in het algemeen prijszettingen als de on derhavige wenschelijk zijn, ben ik van meening, dat, als zij worden' in het leven geroepen het een eisch is van soepelheid, een eisch van zich aanpassen aan de da gelijks wisselende omstandigheden, dat de vaststelling der prijzen geschiedt door het orgaan, dat met de dagelijksche leiding van zaken belast is. Aan den raad moet ook worden overgelaten of en in hoeverre hij door het stellen van normen, Burge meester en Wethouders bij hun prijszet tingen wil binden. Voorop moet staan, dat Burgemeester en Wethouders niet te zeer aan banden mogen worden gelegd, willen zij hun taak naar behooren kunnen vervullen. Mocht in de praktijk blijken, dat de uitvoering, die Burgemeester en Wethouders geven aan de verordening, in eenigen vorm in strijd komt met het algemeen belang, dan zal nader behooren te worden overwogen of het vernietigingsrecht zal worden toe gepast." De demonstratie van het Overheids personeel. „Het.Volk" meldt: In verband met de aktie van het Over heidspersoneel in Den Haag op heden Zaterdag zal het Marinepersoneel onder den rang van officier ook aan de demon stratie deelnemen. Uit Helder vertrekken 80 man op kosten van de verschillende organisaties. Uit Amsterdam gaan met vrachtauto's een 50-tal, terwijl uit Rotterdapi per spoor ongeveer 80 deelnemers zullen optrekken naar Den Haag, zoodat in totaal ruim 200 marinemannen zullen aanwezig zijn. Ze gaan niet als vertegenwoordigers der organisaties afzonderlijk, maar worden ge zamenlijk afgevaardigd voor de Cambo. Actie Bakkersbedrijf. In aansluiting op het 5 October 1.1. ge houden agitatie-congres te Den Haag, vond op 23 October in de zaal van den heer Van Weelde, Koningsplein, eene vergade ring plaats, belegd door den Algemeenen van Arb. in het Bakkers enz. bedrijf, welke druk bezocht was. De districtsbe stuurder G. N. Metz hield een inleiding nzake de arbeidswet en arbeidsvoorwaar de™ ('e vorgadering werd onder al- instemming het besluit, genomen cnntrAu? a6 T"ken aan de naleving en we?rw *r ^?Palingen van de Arbeids- beidsvoorwawdem1118 en Ultb°UW deF Ingezonden Mededeellng. Bezoekt ons populair Concert op Zaterdag 25 en Zpndag 26 October a.s., van 8tot 11 uur. Prijzen der-meest voorkomende consumpties: Bitters. I 0.25 Port0.50 Sherry0.50 Madeira0.50 Vermouth0.50 Advocaat0.50 0.45 0.75 0.50 0.30 0.50 0.75 Theef 0.20 Koffie0.20 Chocolade0.25 Melkchocolade0.30 Fosco0.30 Limonades0.25 Spuitwater (glas). 0.15 Spuitwater (lieschje)0.20 Victoriawater0.35 Bier (Heinekens). ALLEEN 0.25 0.25 Hollandsche Likeuren Fransche Likeuren. Grocs Cognac Cognac Fine (Hennesy en Martell) Whisky Soda (Black White) tijdens den concert-avond worden de prijzen met vijf cent verhoogd. W. J. M. SCHOUTEN. Onze plaatsgenoot, de heer H. Jan sen, directeur en leeraar aan de Radio- school Helder en Alkmaar, de vorige week geplaatst zijnde als no. 1 op de voordracht voor de benoeming van leeraar in de Radiotelegrafio-.en -Telefonie aan de Zee vaart- en Visscherijschool te Scheveningen (ressorteerend onder Openbaar Onderwijs 's-Gravenhage) is met ingang van 1 No vember a.s. als zoodanig benoemd. In verband met deze benoeming zullen, zoo mogelijk,de lessen aan bovengenoem de Radioschool tot het einde van dit jaar worden voortgezet, waarna dit onderwijs instituut, dat een vijftal jaren hier ter stede een groot aantal leerlingen voor een bepaald doel deed slagen, zal worden op geheven. Mutatie Marinekapel. Naar men ons mededeelt, gaat de heer A. den Exter, circa 25 jaar solo-klarinet tist der Marine-kapel, 'het corps verlaten. Hij was altijd een sieraad van het Staf muziekcorps en hij is een der beste klari nettisten van Nederland. Vereeniglng „De Dageraad". De afdeeling Helder van de Vereeni- ging „De Dageraad" opende Dondlrdag- avond het winterseizoen met het optreden van den bekenden predikant ds. Scher- merhorn, die een door hem geschreven bijbelsch drama, „De Christus-tragedie", zou declameeren. De groote zaal van Ca sino was geheel gevuld; ook op de galerij zaten zeer vele toehoorders. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter der afdeeling, de heer Tuk, het feit van het 15-jarig bestaan der afdee ling. In die vijftien jaren, zoo zeide hij, heeft onze actie succes gehad, getuige de velerlei tegenactie, die ontstaan is. De verspreiding van ons orgaan werd op de vloot verboden, nu laatstelijk werd aan de gewijzigde statuten der Haagsche afdee ling de koninklijke goedkeuring onthou den. Al deze en andere dingen zijn oor zaak geweest van den -groei onzer bewe ging; de weigering tot goedkeuring onzer statuten hebben wij .'beantwoord met een intensieve propaganda voor; afscheiding van de kerk, die zeer veel sucoes bad. Nu pas weer lanceert de ons vijandiggezinde pers berichten als zou er scheuring zijn gekomen en zouden onze finantiën niet in orde zijn. Wat dit eerste betreft, het komt in elke vereeniging wel voor, dat zich leden afscheiden en zelfstandig gaan werken, en wat die finantiëele toestand betreft, hieromtrent geeft ons orgaan „de Dageraad" alle inlichtingen. Tenslotte doet spr. een beroep op de vergadering om een tweetal mijnwerkers te Heerlen, degens hup overtuiging ont slagen, te steunen. Een bij den uitgang gehouden collecte bracht 28.68 op. Ds. Schermerhorn gaf, alvorens zijn de clamatie aan te vangen, een korte om schrijving van zijn bedoeling. Hij beeft gepoogd in den vorm van een drama te beschrijven wat er ten tijde van Jezus* leVen en na diens dood omging* in de hoofden en harten der tijdgenooten; hoe zij den gewaanden Messias be- en veroor deelden. Hij heeft daartoe zijn werk in vier bedrijven verdeeld, die -geen onder ling verband met elkander-hebben behal ve dat er dezelfde personen in voorkomen. En het geheele verloop van het stuk be staat dan ook slechts uit discussies om trent de persoon en de bedoeling van den Messias tusschen de verschillende per sonen onderling. Ds. Schermerhorn had een gedrukte toelichting verspreid, waar in eenigszins het verloop wordt beschre ven. Wij ontmoeten allereerst in dit drama Eliezer en Ben -Hiir. Eliezer, Joodsch priester, dus sceptisch en antagonistisch staande tegenover den nieuwen profeet, Ben Hur, de geloovige, vurig aanhanger van Jezus en diens leer. De oude Esther en haar blinde dochter Mirjam komen; Mirjam heeft gehoord van de wonderen, door Jezus verricht, en wil getuige zijn van zijn intocht. Wie weet, wellicht merkt hij haar op, en zou een nieuw wonder doen aan haar blinde oogenDe pries ter Nathan waarschuwt tegen Jezus. Maria Magdalena, door de menigte ge scholden en gehoond, voegt zich bij' de groep, en ten laatste komt de oude Simeon. Al deze personen werden op zeer uit- eenloopende Nwijze door den declamator vertolkt. Ds. Schermerhom heeft een mooie, sonore basstem, en hij kan die in velerlei intonaties gebruiken. Zoo dan hebben wij volstrekt geen moeite de ver schillende personen te onderscheiden: de tenor van Eliezer, de zware bas van Ben Hur, de zachte, zangerige stem der blinde Mirjam, de oude, versleten stem van den ouden Simeon. (Het is niet ons doel alle vier bedrijven aldus te bespreken. Het zou ook geen zin hebben, omdat, zooals wij zeiden, van een jepaalde handeling in dit stuk geen spra ke is. Ds. Schermerhorn neemt de feiten der historie, zooals de bijbel ze ons ver haalt, en plaatst die naast elkander. Maar de dialogen, die natuurlijk geheel ontspro ten zijn uit zijn fantasie (behoudens dan enkele in den bijbel vermelde woorden), wist hij in een zeer mooie, vaak dichter lijke, en altijd verheven taal, weer te geven, en zoo wist hij een geheelen avond zijn gehoor te boeien; ademloos hingen de vele menschen aan zijn lippen. Wij 'hebben vroeger in een kort resumé van den inhoud van 's heeren Schermer- horns drama reeds de epiloog meegedeeld. Want als Jezus gestorven is, vertelt men van hem, dat hij, kort voor zijn dood, nog een wonder heeft verricht, n.1. Mirjam ziende gemaakt. En groot is de teleur stelling voor den geloovigen Ben Hur als hij Esther en Mirjam ziet aankomen. Maar Mirjam vertelt met verrukking, dat zij in derdaad ziende is 'geworden,naar den geest, en dan dringt tot Ben Hur de be- teekenis door van deze woorden. Comité voor Abonnementsconcerten. Dinsdag 28 dezer, zal de serie abonne mentsconcerten der Hollandsche Concert directie Dr. G. de Koos worden geopend door het wereldvermaarde Hongaarsche Strijkkwartet. Dit kwartet dat in alle landen van Euro pa met roem beladen terugkwam, heeft thans een groote tournee in Holland. Over het concert van het kwartet in den Haag schrijft Louis Couterier in de Nieuwe Courant van 19 October LL ....„Het mooie werk dat wij reeds van vroeger kennen werd, wat opvatting, sa menspel en technische volkomenheid be treft bijzonder mooi vertolkt, zoodat het een even schoone als volkomen indruk maakte...." De Nieuwe Rotterd. Courant schrijft: De vertolking gaf een hoogen dunk van de spelers.... het Hongaarsche kwartet handhaafde zijn gevestigde reputatie en werd levendig toegejuicht...." Elders lezen wij in de kritieken: Zonder de minste overdrijving mogen wij zeggen dat het concert van het Hon gaarsche Kwartet aan de hoogste ver wachtingen voldaan heeft.een viertal kunstenaars die allen eene bewonderens waardige techniek welke geen moeilijk heden kende, een sublieme toonvorming en «en zeer hoog ontwikkelde muzikali teit in ^ich vereenigen. He^ programma voor Dinsdagavond be staat: Kwartet G. gr. t Op. 64 no. 4 J. Haydn Kwartet A. kl. t Op 29 Fr. Schubert Kwartet F. gr. t. Op 22 P. Tschaikewsky Slachtoffers der Samenleving. Het Nederl. Tooneelgezelschap, dat hier Zondag in „Casino" een opvoering geeft van het successtuk „Slachtoffers der Sa menleving", bestaat uit zeer bekende en eerste rangs artisten, o. a.: Marie Schaf- stad, Gerard Vrolik? Alex Faassen, enz., tezamen een geheel vormende J^an 15 per sonen. Het stuk, dat in Amsteniam maan den achtereen een overweldigend succes heeft gehad, valt ook op de tournée door Nederland overal zeer in den smaak. Steeds volle zalen I Ook hier wordt een druk be zoek verwacht en het is aanbevelenswaar dig vroegtijdig kaarten te nemen, welke vooraf in het Sigarenmagazijn „Neder land" van den heer Kokelaar verkrijgbaar zijn gesteld. Dat het werkelijk een zeer goede'voorstelling is, kan men beoordee- len naar wat mr. Hattink, kunstcorrespon dent van de groote buitenlandsche bladen schrijft, o. a.: „Als bijdrage tot den kamp tegen den geesel van onzen tijd, is dit aangrijpende spel buitengewoon goed gelukt. En met de vertolkers, als de heer Piet Ooms ons met Het Nederlandsch Tooneelgezelschap ge bracht heeft, kan het niet anders of het stuk moet overal inslaan en zijn heilzamen invloed niét missen. Het is een kennis making met een kunstwerk van edele strekking, waarin de hoofdpersoon op waarlijk meesterlijke wijze is uitgebeeld door den jongen tooneelspeler Alex Faassen. Het zou ons te ver voeren zelfs maar een korte schets van dit van bedrijf tot bedrijf spannender wordend drama uit het werke lijk leven gegrepen, te geven. Nogmaals' een eeresaluut aan Alex Faassen, als Ar- mand, en Gerard Vrolik, als advocaat, en de ovatie aan het slot het geheele gezel schap gebracht, was ten volle verdiend." „De Gooi- en Eemlander" schrijft: „Aan 't slot een ovatie, 't publiek kon zich niet langer inhouden. Hulde voor Alex Faassen en Gerard Vrolik. Trou wens 't geheele gezelschap niets dan lof." Het Doms Rijkersfonds. Bij den heer Henri ter Hall is voor het Dorus Rijkersfonds van een „gelukkig 121/3jarig bruidspaar" te Rijswijk een gift van f 500 ingekomen. Uit het Politie-rapport Een bewoner van de Paardenstraat deed aangifte, dat Donderdagmiddag zijn hond was mishandeld door een bewoner van de Wachtstraat. Op de Westgracht nabij de Keizers- brug brak Donderdagmiddag omstreeks 4 uur de achteras van een vierwieligen, bela den wagen. Nadat de vracht was afgeladen, kon de wagen worden weggeruimd. De politie regelde het verkeer ter plaatse. Bekeurd werd een autobestuurder, die Donderdagmiddag de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Vrijdagmiddag werd dezelfde bestuurder bekeurd ter zake overschrijden van de maximumsnelheid en het niet kunnen toonen van een rij- en nummerbewjjs. Tegen een jongen uit de Breestraat, die met groote steenen naar potten van telefoonpalen wierp, werd proces-verbaal opgemaakt. LANGS DE STRAAT. Paaaling-paaaling, een lange, door dringende roepstem, die steeds weer klinkt. Achter zijn karretje sjouwt hij voort, door zonnige straten. Monotoon, diep en vol als een gongslag, klinkt zijn langgerekt: „paaaling, paaaling". Een dienstmaagdeken, met een wit emaille teiltje, komt aan de deur en roept den palingboer aan, die direct omkeert en zijn karretje neer ret. „Anderhalf pond juffrouw?" Hij neemt het deksel van zijn wagentje af, en zoekt uit de wriemelende en levende paling een drietal dikke beesten, en gaat dan zijn werk beginnen. Een slagersjongen, die juist voorbij peddelt, staakt zijn gang en zet zijn fiets tegen het dichtst bjjzijnde huis. Een bak kersknecht, zet zijn kar, naast die van den vischboer en blijft, met zijn handen in zijn zakken, staan kijken. Een kinder meisje, dat vanwege het mooie weer een wandelingetje maakt, voegt zich bij het tweetal en tilt de kleine, die aan haar hoede toevertrouwd is, zoo hoog op, dat ze- alles kan zien, wat de vischboer doet. Nog een paar loopjongens voegen zich bij het troepje, een krullenjongen met een bak met spijkers en gereedschappen op zijn schouder, een paar gepension- neerden, en zij allen staan met open mond te kijken, naar het wonderschoons werk van den palingboer. Deze is met een stomp mes, de paling aan het bewerken. Eerst heeft hij het beest een flinke snee in zijn kop gegeven, zoodat het bloed er uitspatte/De paling kronkelt zich in alle mogelijke bochten en de toeschouwers rekken hun halzen, om toch vooral goed te zien. Nu gaat hij het eigenlijke werk pas beginnen, n.1. het villen. Het dier stuip trekt, wentelt en wringt. Zijn half door gesneden kop slaat hij naar boven, bloeddruppels spatten op de kar. Het kindermeisje griezelt van plezier en tilt het kindje nog hooger op, de bakker staat glimlachend te kijken, de slager blijft stoïcynsch, terwijl de krullen jongen zijn bak van zijn schouders zet, die hem belemmert in het zien. De vischboer heeft een stukje vel tusschen mes en duim en trekt, trekt uit aile macht, om het dier te stroopen, En het lukt. Het glanzende vel wordt van het vleesch afgetrokkeE.. en nog steeds leeft het dier en wentelt en kronkelt zich. Hetzelfde lot ondergaan ook de andere palingen en de schaar toeschouwers heeft zich vergroot, in men verdringt zich om de kar. Eindelijk is de vischboer klaar, hij doet het deksel vleer op zijn wagen en als hij het geld ontvangen heeft, loopt hij weer verder, door zonlichte straten, steeds roe pend: paaaling, paaaling. Ingezonden Mededeellng. dat wij dit seizoen een prachtcolleo- tle stoffen bezit ten, waarvan wl] U reeds een Winterjas naar maat kunnen leveren van f 34.50. Uiterst lage prijzen. - Vraagt alvorens U elders koopt onze staalcollectie ter Inzage. GEMENGD NIEUWS. Vlsschersvaartulg vermist Het visschersvaartuig Goeree 15 wordt vermist. Vermoed wordt, dat het in den storm van j.L Woensdag is vergaan. Aan boord zijn schipper O. Lokker met twee zoons en een broer. Vergissingen van de Inspectie. Voor het kantongerecht te Harderwijk werden eenige zaken behandeld betref fende de overtreding van de Leerplicht wet, welke een eigenaardig licht werpen op ed stukken van de inspectie L. O. Als gevolg hiervan werd in iedere zaak het betrokken schoolhoofd gehoord. M. V. te Nijkerkerveen werd ten laste gelegd, dat zijn dochtertje de school ver zuimd heeft, 't Kind heeft nimmer ver zuimd. Een vergissing van de inspectie.. E. M., huisvrouw van J. v. d. B. te Njj- kerk, heeft haar zoon thuis gehouden, zegt de dagvaarding. De jongen heeft geen enkel verzuim, zegt het schoolhoofd. Een vergissing van de inspectie.... G. v. d. W., te Njjkerk, moet terecht staan wegens schoolverzuim op een tijd stip, dat het kind niet meer leerplichtig was. Een vergissing van de inspectie G. H. te Nunspeet heeft zijn dochter thuis gehouden, vanwege de klierstofjes, zooals bekl. zegt. .Het schoolhoofd, ver klaart, dat er voor het opmaken van pro- ces-verbaal geen reden was, omdat het meisje niet meer leerplichtig was. Een vergissing van de inspectie.... Al deze vergissingen gaven den ambt. O. M. aanleiding, op te merken, dat voort aan geen leerplicht-overtredingen uit de inspectie Arnhem thans Ede kun nen worden aangebracht, zonder aan de lijvige dossiers nog toe te voegen de ver klaringen van de schoolhoofden. Het mag toch niet voorkomen, dat iemand op ver klaringen van de inspectie onschuldig veroordeeld wordt En dat ia in Juni van dit jaar geschied met M. W. te Nijketr- kerveen, dezelfde waarbij thans weer een vergissing begaan is. Jeugdige boefjes. Twee meisjes van een jaar of 17, be hoorlijk gekleed, kwamen Donderdag avond in het Kleverpark te Haarlem een dame vragen of zij een rijksdaalder kon wisselen. Zij deed dit en even later kwam een der meisjes terug met de mededeellng dat mevrouw in donker een cent had ge geven in plaats van een kwartje. Zij ver wisselde het geldstuk, maar thuis be merkte zij, dat niet alleen de verwisse ling van het kwartje een truc was ge weest, maar ook dat de rijksdaalder een chocolade-rijksdaalder wasl Een ongelukkige klap. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad een 24-jarige werkman, die 19 Augustus een anderen werkman met een zwaar stuk hout, dat hij met beide handen ophief, een slag op het hoofd toegediend had, ten gevolge waar van deze man onmiddellijk is overleden, meldt het „Vad.". Beklaagde bekende. Men had In het schaftuur in een loods van Smit's Machine- werf gezeten, er werden grapjes gemaakt, beklaagde was op een oogenblik boos ge worden en had met een stuk hout den ap- der op het hoofd geslagen. Beklaagde was bang weggeloopen en zelfs naar den por tier geloopen. De grapjes gingen over het meisje van beklaagde's broer. Eisch 6 jaren gevangenisstraf. Doodgereden. Donderdagmiddag reed een 20-jarig meisjp met haar verloofde per fiets van Wouw naar de kermis te Bergen-op- Zoom. Ter hoogte van het R.K. kerkhof moesten zij voor een tweetal motorrijders uitwijken, meldt de „Msb." Daar het meis je echter slechts een hunner had bemerkt, wilde zij, zoodra deze was gepasseerd, weer naast haar verloofde gaan rijden. Toen zij echter plotseling den tweeden motorrijder voor zich zag, geraakte zij het stuur kwijt en kwam in het mulle zand terecht, waarbij zij kwam te vallen met het gevolg, dat zij door den motor werd aangereden en deerlijk aan het hoofd werd verminkt. Na korten tijd is het meisje overleden. Stroopers. De rijksveldwachters van Weert en Ne- derweert wilden Donderdagnacht in het jachtveld nabij Maarheeze drie wildstroo- pers met den lichtbak aanhouden. Op hun sommatie, te blijven staan, losten de stroo pers eenige schoten; een der veldwach ters werd licht verwond. Eén strooper werd dadelijk gearresteerd; de twee an deren zijn 's middags te Budel aangehou den, Een vreemde ziekte. Aan het Frische Haff (Oost-Pruisen) is sedert eenige weken een tot dusver onbe kende ziekte opgetreden, die in de bladen Haff-ziekt'e wordt genoemd. In enkele ge vallen, met name te Pillau en Fischhausen, heeft ze den dood tengevolge gehad. De „Echo des Ostens" schrijft haar toe aan een giftig gas, dat uit het Haff-water opstijgt en volgens een oud-gediende iden tiek zou zijn met de gifgassen, in den oor log gebruikt. Waar het gas vandaan komt (misschien van nog niet opgeruimde mijnen?) is on zeker. Veelwijverij. In Zuid-Afrika bestaat onder de Kaffers in hun kralen veelal het instituut der veel wijverij. Onlangs zijn nu de uitkomsten gepubliceerd van de volkstelling in de Z.- Afrikaansche Unie gehouden in 1921. Het was daarbij gebleken, dat ergens in Noord- Transvaal een man woonde, die 51 vrou wen had. Hij was echter een op huwelijks gebied nogal bescheiden en ingetogen man vergeleken bij een Kaffer in het Zoutpans- bergsche, die er 79 vrouwen op na hield, welke hem 134 zoons en 50 dochters had den geschonken. Hoeveel nakomelingen de man met de 110 vrouwen had wordt niet vermeld. We lezen wel van een Kaffer met 55 vrouwen, 50 zoons en 42 dochters. De veelwijverij in Zuid-Afrika vervalt echter meestal volstrekt niet tot dergelijke excessen. Immers de statistiek gaf 718.292 gehuwde mannen met 852.560 gehuwde vrouwen. Voor de kleurlingenrassen in Zuid- Afrika valt verder te constateeren, dat zij in toenemende mate het christendom aan hangen en dat het analfabetismeunder hen afneemt. Wat de toetreding tot het chris tendom betreft, deze Is aanzienlijk: het analfabetisme is echter nog altijd regel, de kennis van lezen en schrijven uitzondering bij de Zuid-Afrikaansche kleurlingen. 4e- en laatste blad. Artikel 163 Gemeentewet. 99 CAFÉ-RESTAURANT Onze geheel gemoderniseerde Inrichting biedt U gezelligheid en amusement. Ranja C. P. 0.25 Fruit Soda Hongaarsche Kwartet. James.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13