HELDERSCHE COURANT n Jn enkele minuten Tweede Blad, BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Laat U niet meer kwellen door spierpijn, stramheid, rheumatiek, spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterbalsem VAN ZATERDAG 25 OCTOBER 1924. Prol Elthoven verfcrilgt den Nobelprijs. Vrijwillige verbintenis op korten termijn. Ambtenanen-organlsatiea De Westeinder Plas. De nieuwe weldadigheidszegels. De arbeid ln bakkerijen. Het levensonderhoud ln September. De vliegtocht- Nederland—Indlë. Uitgifte van valsch bankpapier. Het rijwielbelastingplaatje. Fabrieksbrand te Krommenie. Motor gesprongen. Een penningmeester. Ingezonden Mededeeling. het heerlijk verwarmende wrijf middel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. Aanranding. De kolendampvergiftiging te Hilversum. Gasbedwelmlng. Schilderij endief stal. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. De melkoorlog. Kolen-dito. —Tentoonstellingen. Ingezonden Mededeeling. era. Smakelijke toeipij man j ïlQQPttANSWÖOEKWE TEGCRT. Een telegram van het Zweedsche Persbureau uit Stockholm, dd. 23 Oct., meldt dat de Nobelprijs 1924 voor physio- logie en geneeskunde is toegekend aan prof. Willem Einthoven, hoogleeraar in de physiologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Bij K. B. is vastgesteld een nieuwe „regeling nopens het aangaan bij het le ger hier te lande van eene vrijwillige Ver bintenis op korten termijn door jonge lieden, die voornemens zijn zich in Ne- derlandsch-Indië te vestigen." Naar wij vernemen heeft het C. N. O. P. de aangesloten organisaties 'bijeengeroe- roepen om te overwegen of de actie met het A. C. O. P. na den 25en October a.s. nog verder «al worden voorgezet. Naar het Hbl. verneemt, is de concessie 'voor het droogleggen van de Westeinder Plas bij Aalmeer vervallen, daar aan de concessievoorwaarden niet is voldaan. De plas zal dus niet worden drooggelegd. Eenigen tijd geleden werd gemeld dat omstreeks Kerstmis door de posterijen, evenals in 1923, weldadigheidspostzegels, zullen worden uitgegeven. Verleden jaar kwam de meerdere opbrengt daarvan ten goede aan kunstenaars; ditmaal is het be stemd voor verschillende vereenigingen, welke kinderbescherming ten doel heb ben. Naar de Telegraaf thans verneemt, zul len deze zegels begin December tot half Januari aan de kantoren worden verkrijg baar gesteld, in twee waarden, n.1. 2 en 10 cent. Was verleden jaar de toeslag op ieder zegel 5 cent, thans zal deze minder bedragen, waarschijnlijk 2 of 21/, cent. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van arbeid, handel en nijver heid de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid te bevorderen ten einde moeilijkheden, schade en oneer voor de betrokken personen te voorko men, dat de Arbeidswet zoodanig gewij zigd wordt, I. dat het aanvangsuur van den arbeid voor groote en kleine bakkerijen gelijk gesteld wordt? H. dat door patroons te allen tijde in éigen werkplaats arbeid verricht mag worden? III. dat bij overtreding van de wet nim mer alleen gevangenisstraf geëischt mag worden? Is de minister bereid te bevorderen, dat aan hen, die thans tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, gratie verleend wordt? Aan het statistisch overzicht over de kosten van levensonderhoud bij arbeiders gezinnen te Amsterdam in September 1924 is het volgende ontleend: Het indexcijfer, voor zoover het betrek king heeft op de totale kosten van levens onderhoud, bedraagt in September 1924 82.5 vergeleken met 100 in Maart 1920, of een daling van 17.5 beneden het peil van laatstgenoemde maand. Waar het cijfer bij de vorige drie-maan- delijksche berekening, voor Juni 1924, 81.1 bedroeg, is dus in het laatste kwar taal een stijging te constateeren, en wel met 1.4 op 81.1 of 1.7 De daling sedert September 1920, toen de duurte het hoog ste punt bereikt had en het indexcijfer 106.8 bedroeg op de basis van Maart 1920:= 100, bedraagt thans nog 22.7%, tegen 24,1 in Juni ,1924. Voor de voeding afzonderlijk is de da ling sedert Maart 1920 in September 1924 20.1 tegen 22.0 in Juni 1924. Se dert de vorige drie-maandelijksche bere kening is dus een stijging waar te nemen van 2.4 De algemeene stijging van het indexcijfer betreft dus hoofdzakelijk de voeding. Tot de voornaamste prijswijzigingen toe- hooren, naast de algemeen bekende van brood, die van melk, bevroren rund- vleesch, ei#ren en natuurboter. Door allerlei omstandigheden is de werking van de grooter geworden duurte op het totaal geringer dan het geval zou zijn geweest, indien de berekeningen uit sluitend hadden plaats gehad op de basis van de prijzen aan het einde van de Maand. Bovendien zijn eenige voedingsartike len te vermelden, die sedert Juni 1924 een prijsverlaging hebben ondergaan n.1. groenten, fruit, aardappelen. De verlaging °P aardappelen is zoo aanzienlijk, dat dé uitgave van 46V2 cent per eenheid en per week in Juni 1924 op 29V2 cent vermin derd js> En men begrijpt dan ook, dat zoo danige vermindering de stijging op de andere posten goeddeels wegneemt. Het indexcijfer van 82.5 op de basis van Maart 1920 100, omgerekend op de Dasis van het prijsniveau gedurende de periode 1911—i»ig 100 en Maart 1920 213.7 (volgens de vroeger toegepaste methode), geeft 176.3. Dit is dus in Sep tember 1924 een stijging van 76.3 bo ven het peil van vóór den oorlog tegen 73.3 in Juni 1924. Bij de Kon. Nederl. Vereeniging voor luchtvaart, die ook een inschrijving ge opend heeft voor bijdragen in de kosten van den vliegtocht Nederland-—Indië, is tot dusver ongeveer 1000 ingekomen. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stonden Donderdag terecht de 52-jarige boekdrukker K, de 37-jarige havenarbeider G. en de 30-jarige los- werkman D., ter zake van het maken en uitgeven van valsche bankbiljetten van 40— in Juni van dit .jaar. Een 17-tal getuigen, meest winkeljuffrouwen te Hil versum en Utrecht, die de biljetten in ontvangst hadden genomen, waren ge dagvaard. Bekl. bekenden het hun ten laste gelegde. Uit het verhoor blijkt, dat het plan bij G. is'ontstaan uit ellende in zijn gezir wegens langdurige werkeloos heid. Hij was bij K gekomen, die er aan vankelijk niets van moest hebben, doch ten slotte bezweek-. D; had meegeholpen aan de uitgifte. K. staat bij de justitie ongunstig be kend. Hij werd reeds vroeger beschuldigd van het drukken van valsche distributie bons, doch kon niet worden veroordeeld. Wel is toen zijn zoon veroordeeld. Bekl. G. wordt in het rapport van de „zedelijke verbetering" „van huis uit niet misdadig" genoemd', heeft evenwel een vonnis van negen maanden wegens diefstal te zijnen laste. D. heeft een voorwaardelijke ver oordeeling te zijnen laste. Tegen ieder der beklaagden werd vijf jaar gevange nisstraf geëischt. Uitspraak 6 November. Een rijwielhersteller uit Den Haag, ge detineerd, had zich voor de Rechtbank aldaar te verantwoorden wegens het na maken van belastingmerken voor rijwie len voor 1924. Bekl. ontkende. Hij gaf toe, dat hij voor de politie een bekentenis heeft afgelegd. Hij had dat gedaan, omdat hij dacht er met een geldboete af te komen. Iemand anders bij hem thuis had echter de plaatjes vervaardigd. Bekl, heeft wel nagemaakte plaatjes verkocht. Het O.'M., achtte het bewijs geleverd. Het feit is, waar het hier een soort munt- misdrijf geldt, van ernstigen aard. Eisch zes maanden gevangenisstraf. Donderdag heeft een uitslaande brand gewoed in de linnen- en zeildoekweverij der firma P. H. Kaars Sijpesteijn, staande aan het Vlietsend te Krommenie. Omtrentde vermoedelijke oorzaak deelde men het volgende mede Te ongeveer 5 uur was het personeel der afdeeling zeildoekververij juist gereed gekomen met het impregneeren (water dichtmaken) van zeildoek, bij welke be werking gebruik gemaakt ^ordt van ben zine en paraffine. Terwijl men bezig was dit ter droging op te hangen ontstond door tot dusverre onbekende oorzaak een explosie, welke zoo hevig was, dat een gedeelte van het dak der sedert enkele jaren nieuwgebouwde fabriek in de lucht vloog, waarna direct de vlammen hoog oplaaiden. Het personeel wist zich met moeite in veiligheid te brengen. De brandweer der gemeente Krommenie, die onmiddellijk was gealarmeerd, werd niet weinig bemoeilijkt in haar tocht naai de brandende fabriek doordat de dorps straat over haar geheele breedte was op gebroken en met tien centimeter zand was opgehoogd. De groote autospuit der gemeente Assendelft, die spoedig ter plaatse was, hielp het vuur krachtig be strijden. Te ongeveer 6 uur was gevaar voor uitbreiding geweken. Naar de directie mededeelde zullen er twee of drie maanden overheen gaan vóór weder orders voor waterdicht zeildoek kunnen worden aangenomen, daar de machines door den brand zijn verwoest. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Donderdagavond sprong de motor in de sigarenfabriek der firma G. Jacobs te Meppel uiieen, waardoor een werkman vrij ernstig werd gewond. De politie te Leeuwarden heeft proces verbaal opgemaakt tegen den penning meester van de plaatselijke afdeeling van de Federatie van Sigarenmakers, verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag ten nadeele van de kas zijner vereeniging. Inbraak te Havelte. In een buitengewoon politieblad had de officier van justitie te Assen dezer dagen de aandacht gevestigd op een te Havelte in een zuivelfabriek gepleegde inbraak, waarbij uit een opengebroken brandkast 4100 is gestolen. Een stuk zeep, een handdoek en andere voorwerpen waren door de inbrekers achtergelaten. Een inspecteur van politie te Rotterdam verkreeeg uit Assen nadere inlichtingen in verband met een spoor, dat hij meende ontdekt te hébben. Na ontvangst van de inlichtingen en van verschillende aanwij zingen, heeft hij thans in hun woningen op den Schiedamschendijk en op het Haagsoheveer te Rotterdam gearresteerd den lossen werkman J. F. en de varens gezellen J. van T. en Th. K, benevens de vrouw van verdachte zeden O. van B. Bij de aangehoudenen, is een -vrij groot MavnHM mam mmmmmmmm mmmi groote pot van 20 grairi 50 cent. Alom verkrijgbaar! ten v. 50 gr. f l.— l 100 gr. f 1.75 nog voordeeligex. Per Potten bedrag aan geld gevonden en in hun woningen zijn een aantalkleedingstukken en een slaapkamerinrichting, alles splin ternieuw, in beslag genomen. De goede ren waren dezer dagen gekocht: Bovendien, is de handdoek, te Havelte in de zuivelfabriek achtergelaten, door een waschvrouw, die werkte voor Th. K. en de met hem levende vrouw O. van B., herkend als van dezelfde soort, die zij gébruiken. Ook zijn bij de huiszoekingen twee paar schoenen gevonden, die spo ren vertoonèn van stoffen, die in de zui velfabriek tijdens de inbraak op den vloer gelegen kunnen hebben. De vier verdachten zijn voorloopig op gesloten. De heer F. H. uit Eindhoven is nabij het dorp Oerle door twee personen aan gerand. Een der aanranders, een jong- mensch, stak een mes naar H. Deze wist door snel te bukken den steek te ontgaan, welke in zijn hoed terecht kwam. De aan gevallene heeft 260 belooning uitge loofd voor het opsporen van de daders. Reeds is gemeld dat de~ dochter van mevr. Ablij Maandagavond aan de gevol gen van kolendampvergiftiging was over leden. Donderdagmiddag is ook mevr. Ablij overleden. In het perceel Vaillantlaan 48 te 's-Gra- venhage heeft zich Donderdagmiddag een geval van gasbedwelming voorge daan. Buren, wier aandacht getrokken was door een sterke gaslucht, waarschuwden de politie en deze trof in de woning aan een man en een dochter, beide in bewus- teloozen toestand. Door de zorg van den G. G. D. werden zij naar het ziekenhuis vervoerd waar bij aankomst het bewustzijn nog niet was teruggekeerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het onzekere. Omkooping, Te Keulen zijn een 'groothandelaar ln tabak en 3 douanebeambten wegens om kooping 'gevangen genomen. De staat moet tengevolge van de omkooping imil- lioenen schade lijden. In verband met een diefstal van ruim 150 schilderijen ten nadeele van den kunstschilder Van den Eeckhout te Elsene is de bekende Brusselsche kunsthande laar Manteau, woonachtig aan de Water- loolaan te Brussel, op last van den rechter van instructie in hechtenis genomen. Man teau bekende 200 schilderyen te hebben gekocht van Donckers, een dezer dagen reeds gearresteerden vriend van den be stolene, en zegt veertig duizend francs betaald te hebben. Donckers beweert slechts 7900 francs ontvangen te hebben voor 150 schilderyen. De bestolene raamt de waarde der gestolen schilderyen og 300.000 francs. Gevangenen op Java. Wy lezen in het „A. I. D." van 22 Sept.: De weg van Tomo naar Soemedang is twintig palen lang, vyf-en-dertig kilome ter. En op een dag liepen een ambtenaar en een goede kenni8 daarlangs, toen ach ter elkaar ongeveer negentien menschen zich in de richting van Soemedang be geven. Kyk, zei de ambtenaar, daar gaan de gestraften. Die eerste daar heeft twee maanden, nummer twee heeft een half jaar, de derde veertien dagen. Gehad, bedoel je zeker? meende de goede kennis. Neen, zeker niet, ze gaan nu naar Soemedang om hun strafty'd uit te zitten. Inderdaad daar gingen zy. Zonder toe zicht. Heel gemoedelyk en zy rookten er een strootje bij. Nadat zy zoo een flink 'kilometertje had den geloopen, waren zy tot de gevangenis van Soemedang genaderd. De meest vry'moedige klopte aan. De cipier deed open. Goedenmiddag, mijnheer, zeide de moedigste beleefd, heeft u een oogen- De melkoorlog, die wy een vorig maal, naar aanleiding van het indienen der voordracht inzake een Gemeenteiyk Melk bedryf, met een gerust geweten konden voorspellen, is losgebroken. De tegenstan ders brachten hun legerafdeelingen tot vlak by het front en zy staan gereed om op te rukken. Ter dekking van den op- marsch brandde reeds het grof geschut los in den vorm van een adres aan den Gemeenteraad door onze Kamer van Koophandel. Met op een na algemeene stemmen besloot de Kamer tot hei verzen den van het schryven, waarin de plannen van B. en W. fel becritiseerd worden en waarin het o.m. heet: „Dat allerminst mag worden aangeno men dat op grond van hygiënische eischen het oprichten van een Gemeen- teiyk Melkbedryf geboden wordt; dat bestaande' misstanden op hygiënisch ge bied in hoofdzaak liggen op de winplaat- sen en dat voldoende controle op de win- plaatsen zeer groote financieele opoffe ring zal eischen; dat het „Melkbesluit", hetwelk krachtens de Warenwet staat te worden ingevoerd, voorziening in die misstanden belooft te zullen brengen, en dat, indien deze verwachting in vervul ling gaat, de gemeente zich groote kos ten zal kunnen besparen, die zy zich ter bereiking van hetzelfde doel zal moeten getroosten; dat de voorspelde gunstige financieele uitkomsten van een eventueel Gemeenteiyk Bedryf geenszins vast staan, doch, al deden zy dit wel, daarin voor eene beslissing in het onderhavige geval, toch geen factor ten gunste der voorgestelde voorziening mag worden ge zien; dat het niet op den \veg der over heid kan liggen anders dan in geval van dringende noodzakeiykheid een tak van particulieren handel onder haar bemoei ingen t'e brengen en te monopoliseeren en dat aan deze voorwaarde de inhoud van de onderwerpeiyke voordracht niet vol doet". Men ziet: in het vuur van haar actie heeft de Kamer zich niet alleen bepaald tot het aanvoeren van min of meer zake- keiyke tegen-argumenten, maar achtte zy ook noodig een stukje economische philosofie en een beschouwing over de taak der Overheid hieraan toe te voegen. Dat kan mennatuurlyk uitleggen als een bewys voor het feit, dat de Kamer zich op den beganen grond der zakeiyke gegevens niet heelemaal zeker voelt, men kan het ook als een eindelyk losgebar sten, opgekropte ergernis van den parti culieren hoofdstedeiyken handel (in de Kamer geconcentreerd) tegen de politiek van het huidige Gemeentebestuur in het algemeen, verklaren en begrypeiyk ma ken, hoe men het ook beschouwt: te betreuren biyft het o.L Een Kamer van Koophandel houde zich uitsluitend op den vasten basis van economische feiten en getallen en begeve zich niet al te dicht by het politieke terrein. Juist als vol komen a-politiek lichaam kan-zy o.L in ons maatschappeiyk leven zulk een ge zond tegenwicht biedenl Wel ging ook in den boezem der Kamer zelf een enkele waarschuwende stem in deze richting op, maar de meerderheid was met haar aan dacht toch te veel by het afvuren der groote battery, dan dat zy zich veel aan deze stem gelegen liet liggen. De melkoorlog is begonnen.De ka nonnen begonnen reeds te donderen en ook aan de zyde van het leger van B. en W. bereid men zich op het beslissend gevecht voor. Daar, aan die zyde, -deed men het tot nu toe opgerolde vaandel al vast breed uitwapperen in den wind; men ging over tot het publiceeren van de volledige tekst van het accountants rapport- Kleynveld. En wy, in het perskwartier, wachten nu verder maar geduldig af tot het sig naal „tot den aanval" geblazen wordt. Een klein neven-oorlogje kunnen wy, in dien tusschentyd, nog terloops „ver slaan". Een 'kolen-oorlogje, dat tegenlyk met de intrede van de eerste wintersche kou, losbarstte en dus merkwaardig op tyd komt! Het doet een beetje denken aan de bekende „gekarnde" Blue-Band-af- faire. Die Blue Band, nietwaar, was, als zynde margarine, niet gekarnd; maar, aan den anderen kant, toch, meent men het woordeiyk-zonder-meer, eigeniyk ook weer wèlHet stond zelfs immers in wetenschappeiyke handboeken, dat een zeker procédé by de margarine-bereiding inderdaad „karnen" heet?.... En nu hebben wy, analoog daaraan, by dit oorlogje, een zeker soort Whale-sche anthraciet, die, gezien de gebruikelyke handels-benaming hier te lande niet dien naam verdient, alweer woordelyk-letter- hlikje voor mq? Ja, zeker, wat is er aan de hand? Ik kom hier een maandje zitten, mijnheer de cipier. iDe cipier monstert zijn aanstaanden logé en knikt tevreden. Geen bezwaar, zegt hy, hoe heet je? Endeh, als U geen 'bezwaren heeft. De cipier neemt een register en kykt het na. Het klopt, zegt hij tevreden, kom maar binnen, zyn er nog meer? Ja, nog achttien anderen, antwoordt de gelukkige, die voor opsluiting zonder imeer in aanmerking is gebracht. En inderdaad, successievelyk melden zich nu ook de anderen aan, worden met een streepje aangeteekend als „present" en daarna in de cellen geleid. De strafty'd is begonnen. In de blauwe lucht hangt een vredige stilte; de muziek van de Preanger klinkt in het rond en alles is even mooi op deze plek der aarde, waar gevangenen naar hun cellen gaan zonder dwang en zonder gelelda lijk genomen, wèl, omdat zy inderdaad uit die Engelsche landstreek afkomstig is.. Zoo althans oordeelde de Brandstoffen- commissie, die dan ook gemeend heeft tegen deze h.i. misleidende benaming te moeten waarschuwen. De betrokken importeur schoot, stfryd bereid, daarop dadeiyk zyn hornas aan en daagde de Oommissie uit vergelykende „stookproeven" met zyn anthraoiet en Whale-sche dito te nemen. Zoodat we dan ten slotte nog een kans hebben, dat dit oorlogje in enkele Gemeenteiyke proef-kachels gaat eindigen. Intusschen doet deze kwestie weer eens de leemte inzake kolen in de Warenkeu- ringswet gevoelen; van vele zyden wordt dan ook het spoedig brengen van dit ar tikel onder de Gemeenteiyke keuring, krachtdadig aanbevolen. Moge het spoe dig zoo komen en ons het ontstaan van oorlogjes, ook al eindigen zy dan in ka chels, bespaard worden. We kunnen niet altyd met die oorlogjes bezig biyven; het organiseeren van den vrede kost waar achtig al tyd genoegI Organiseeren van den vrede: dit is in ternationaal samengaan. Zulk een sa mengaan zag men hier dezer dagen ter gelegenheid van het openen der tentoon stelling in het gebouw Heystee georga niseerd door „les amis de Rooker". Bob Rooker was een talentvol Hollandsch schilder die de laatste jaren in Parys werkte en er o.a. een serie ontwerpen voor batik-doeken vervaardigde. Het „auteursrecht" op deze ontwerpen werd hem door een sluwe exploitante listiglijk: ontroofd. Voor de Fransche rechtbank met haar onberekenbaar jury-systeem kon geen recht verkregen worden. Rooker was tegen de misère niet opgewassen en vond den dood. Als protest en ook om de nagelaten betrekkingen van de schul denlast der proceskosten te ontlasten vormde zich een comité van kunstenaars dat thans deze steun-exploitatie organi seerde.... Een internationaal comité door middel waarvan een aantal kunstenaars van uit- eenloopende richting wenschen op te ko men tegen de „uitbuiting" die den artist nog dikwyls in zulk een betreurenswaar dig groote mate ondergaat. Men vindt in Heystee een zeer merk waardige verzameling schilderwerk by- een van moderne Fransche, Spaansche, Russische en Italiaansche kunstenaars, alles belangeloos afgestaan ten bate van het goede doel. Op verschillende avonden zullen er daarnaast lezingen en voor- drachten gehouden worden. Het minst belangryk in dezen is mis schien wel het feit waardoor dit inter nationaal samengaan bereikt werd: een protest-actie, hoe symphatiek in dit ge val ook, blijft altyd negatiefHet be- langrykste is ook hier het samengaan zelf, de positieve samenwerking die een aantal artisten van uiteenloopende natio naliteit en opvatting broederlyk byeen- bracht.... De Kunst is wel internatio naal, maar alle kunstenaars zyn dat he laas nog lang niet, om van hun onderlinge broederschap dan nog maar te zwygen.. Mogen zy in den vervolge meer en meer echter hun eenheid besef fen, ook al geeft een exploiteerende we reld, zooals deze keer, hun geen directe aanleiding tot protesteeren. Een andere tentoonstelling die op het oogenblik een bezoek zeer waard is, zij hier nog even gememoreerd: de portret expositie, ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum der Ver. tot instandhou ding van een Verzameling van Moderne Kunst (het kon, in onzen haastigen tyd, heusch wel wat korter!) in het Stedelyk Museum geopend. Het is een verzame ling van kunstenaars-portretten door kunstenaars. En waar de artist, en ook de schilder, het eigen ik niet gauw voor- by gaat, daar is het genre zelfportret hier ruim aanwezig.... En afgescheiden van de kunstwaarde is het interessant na te gaan hoe een kun stenaar zichzelf „ziet".... Dat dit lang niet altyd „verdealiseerd" of geflatteerd" is, kan deze tentoonstelling leerenl Er zyn er onder de modernen, waarby men zich afvraagt hoe het mogeiyk is, dat de schilder onder het werk niet voor zyn eigen beeltenis gevlucht isl. Maar het is gevaariyk op dit thema door te gaan: we liepen kans ons te hooren toevoegen: „En wy vragen ons af hoe het mogeiyk is voor een criticus die zichzelf critiseert ooit meer critiek te schryvenl".... Zooals in een advertentie dezer firma was medegedeeld, stelt de firma Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haar lem voor haar afnemers (en in 't algemeen ieder, die er om vraagt) een boekje ver- kry'gbaar met 62 recepten voor de berei ding van haar cacao. Er is in dit boekje ■groote verscheidenheid bi dit opizicht, en, waar dit boekje is samengesteld door de op dit terrein bekende Martine Wittop Koning, is men verzekerd van de smake- lykheid en tevens voedzaamheid dezer toespyzen. Menige huisvrouw i(of «spi rant-huisvrouw) zal zich een dergeiyk ge- schrlfttje op aanvrage willen aanschaffen. W t

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5