Eerste Blad. BUITENLAND HEBT U AL GEBLOOKERD? Cncéur Nr. 5941. DONDERDAG 30 OCTOBER 1924. 62ste JAARGANG. Heropening Postchèque- en Girodienst. Licht op voor auto's en fietsen: Vrijdag 31 5.0* VOLKENBOND. IK BLOOKER ELKEN DAQ DB PU NB OAOAOSMAAK SU. WEL 3EVALLEN I Spitsbergen. r HELD URANT Voor het overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer is 16066. Adm. Held. Crt. Donderdag 80 Oot5.07 uur. De vergadering van den Raad van den Volkenbond te Brussel. De Raad van den Volkenbond* heeft Dinsdag in het bijzin van Politis eeltige vraagstukken aangaande Griekenland behandeld. In de kringen van de vergadering ver klaarde men, dat er een ontspanning in is getreden in het geschil tusschen Grie kenland en Turkije ten aanzien van uit wisseling van bevolking. De raad heeft de leden der gemengde commissie ver zocht te Brussel te komen om de noodige opheldering te verschaffen. Branting, de rapporteur inzake het En- gelsch-Turksche geschil over Mosoel, heeft een onderhoud gehad met lord Par- moor en de beschikkingen ontvangen van de bestuursambtenaren, die vertoefd heb ben in het betwiste gebied. Ook heeft Branting een langdurig gesprek gevoerd met Fethi bei. De raad heeft voorts besloten in zijn Decemberzitting de noodige richtsnoeren vast te stellen voor de voorbereiding van de ontwapeningsconferentie, d.w.z. dat men de in September vastgestelde wijze van voorbereiding blijft volgen. De raad heeft zich ook bezig gehouden met het vraagstuk van de bewapening van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. Hij heeft daartoe een lijst van militaire technische deskundigen la ten samenstellen. Elk der tien landen, in den raad vertegenwoordigd, heeft een deskundige aangewezen, doch betrokken staten of buurlanden, die geen zitting in den raad hebben, hebben bovendien recht op vertegenwoordiging door een deskun dige, wat bijvoorbeeld geldt voor Roeme nie en Servië ten aanzien van de bewape ning van Bulgarije. Op voorstel van Hflmans heeft de Raad besloten een jury te benoemen voor de prijsvraag onder bouwmeesters voor den bouw van het vergaderlokaal van den Volkenbond te Genève. De jury zal be staan uit een Oostenrijksch, een Bel gisch, een Fransch, een Engelsch, een Italiaansch en een Zwitsersch architect. Alleen bouwmeesters uit landen, die bij den Volkenbond aangesloten zijn zullen mogen meedingen. De Britsche en Turfcsohe delegaties hebben Woensdag in de zitting van den Raad van den Volkenbond het rapport van Branting aangenomen, strekkende tot het aangeven eener uiterste linie, welke, totdat de definitieve grens tus schen Turkije en Irak zal zijn vastgesteld, wederzijds moet worden geëerbiedigd, zoowel In miltair als administratief op zicht. Het geldt hier uitsluitend de regeling van een voorloopigen toestand. FRANKRIJK De erkenning van de Sowjet-regeerlng. De Fransche regeering heeft den tekst van het telegram, dat Herriot gisteren naar Moskou gezonden heeft, inhoudende de de jure-erkenning van de sowjet-re- geering, gepubliceerd. Tevens heeft zij het antwoord van de Russische regeering openbaar gemaakt Herriot heeft aan Rykof en Tsjitsjerln o.a. geseind: Ingevolge de ministerieele verklaring van 17 Juni en uw mededeeling van 19 Juli erkent Frankrijk, trouw aan de vriendschap, die hetRussische en het Fransche volk verbindt, met ingang van dezen dag, de jure, de Russische regee ring als de regeering over het gebied van het vroegere Russische rijk, waar haar gezag door de bewoners is aanvaard en in dat gebied als de opvolgster van vroegere Russische regeeringen. De Fransche regeering is hijgevolg be reid van nu af aan geregelde diploma- tieke betrekkingen met de Russische re geering aan te knoopen door het weder zijds zenden van gezanten. De regeering van de Fransche repu bliek wil, nu zij u kennis geeft van de erkenning, dl© geen wijziging zal bren gen in eenigerlei door Frankrijk aange gane verplichting, noch in de door Frank rijk geteekende verdragen, gelooven aan de mogelijkheid tusschen twee landen van overeenstemming door samenwer king, waartoe de hervatting der diploma tieke betrekkingen de inleiding is. In dit verband wenscht zij ©en voorbehoud te maken ten opzichte van de rechten, die Fransche burgers ontleenen aan door Rusland of zijn onderdanen onder vorige ïegeerjngen aangegane verplichtingen. De eerbied voor deze verplichtingen wordt gewaarborgd door de algemeene beginselen van het recht, dat voor ons het richtsnoer voor het internationale le ven is. Hetzelfde voorbehoud wordt ge maakt ten opzichte van de verantwoorde' lijkheid, die Rusland sedert 1914 tegen over den Franschen staat en zijn onder danen heeft op zich genomen. Zoodra U uw instemming hebt kenbaar gemaakt met het openen van algemeene onderhandelingen en in het bijzonder met economische onderhandelingen, zullen wij te Parijs uw gedelegeerden van vol machten voorzien, ontvangen, opdat zij onze onderhandelaars kunnen ontmoeten. Ten slotte moet van nü af aan wel ver staan worden, dat niet-tusschenbeide ko men in binnenlandsche aangelegenheden regel zal zijn in de betrekkingen tusschen onze twee landen. De tekst van de Fransche nota, waarin de de jure-erkenning van de sowjet-re- geering wordt medegedeeld, is, volgens ee» telegram uit Moskou, aldaar Dinsdag avond om acht uur ontvangen. Het ant woord van. de sowjets aan Herriot is in den nacht afgezonden. Dinsdagnacht te kwart voor tweeën heeft Herriot, minister van buitenland- sche zaken, het volgende antwoord van de sowjets ontvangen: Het Russische centrale uitvoerende co mité begroet met de grootste voldoening het voorstel van de Fransche regeerihg om de geregelde diplomatieke betrekkin gen tusschen Rusland en Frankrijk ten volle en geheel te herstellen door het we derzijds zenden van gezanten en het ter stond openen van onderhandelingen met de bedoeling een vriendschappelijke ver houding tusschen het Russische en het Fransche volk te weeg te brengen. Het centrale uitvoerende comité spreekt zijn vertrouwen uit, dat alle vraagstukken in het telegram van den voorzitter van den Franschen ministerraad genoemd, met volle instemming tusschen Rusland en Frankrijk geregeld zullen kunnen wor den, want aan beide zijden bestaat goede wil en volstrekte eerbied voor de weder- zjjdsche belangen. Het centrale comité legt in het bijzon der nadruk op het zeer groote voordeel, dat er voor beide landen gelegen is in het aanknoopen van nauwe en duurzame eco nomische betrekkingen, die de ontwikke ling van hun produktieve kröchten en hun wederzjjdschen handel begunstigen. Evenals de Fransche regeering is het Russische centrale comité van meening, dat het van weerskanten niet-tusschen- beide komen in de binnenlandsche aange legenheden een noodzakelijke voorwaar de is voor de betrekkingen met eiken staat in het algemeen, met Frankrijk in het bijzonder. Het begroet met instem ming de verklaringen van de Fransche regeering in dit opzicht. ENGELAND. De verkiezing. Dinsdag heeft voor het eerst een lid der regeering, n.1. minister Thomas, mede- deelingen gedaan over de plannen der regeering na afloop der verkiezingen. Thomas verklaarde in een rede te Der by, dat de Labour Party versterkt in het parlement zal terugkeeren. De liberalen hebben beweerd, dat zij ons uit de regee ring zullen verdrijven, zeide hij, maar de« liberaalgezinde arbeiders zullen willen weten, wie de liberale partij voor ons in de plaats denkt te stellen. De toestand na de verkiezingen zal zeer eigenaardig zijn. Er moet natuurlijk een regeering worden geïnstalleerd en wel op 24 November, en er kunnen .niet telkens nieuwe verkiezingen worden uit geschreven. Wij zullen niet ten gevolge van den uitslag der verkiezingen aftreden, maar wij zullen met een troonrede voor het par lement verschijnen, dat op 18 November weer bijeenkomt, en in die troonrede zul len wij een uiteenzetting geven van onze politiek. Men Zal dan op 24 November zien welk politiek spel er gespeeld zal worden. Die democratische en vooruit strevende menschen zullen zich dan In het parlement duidelijk moeten uitspreken. D a a r zal het niet voldoende zijn te zeg gen, dat men ons uit de regeering wil verdrijven, maar daar dient ook te wor den gezegd, wie men voor ons in de plaats denkt te stellen, en dat zal een interessan te stemming in het Lagerhuis opleveren. Het verloop dor Engelsche verkiezingen. Bekende figuren, die zijn gekozen of verslagen. Reuter meldt, dat Henderson, de mi nister van binnenlandsche zaken, in Burn- ley is gekozen. Miss A. Wilkinson (labour) heeft een zetel o"p eeni liberaal veroverd. Zij' is de eerste vrouw, wier verkiezing bekend is. Walsh, de minister van oorlog, is her kozen met groote meerderheid op den conservatief. De zoon van Baldwin Oa- bour) is verslagen. In Nottingham East is de communistische leider Torn Mann door een conservatief verslagen. Het Ned. Tel Ag, meldt: Asquith is in Paisly verslagen. Vannacht te kwart voor één waren de volgende uitslagen bekend: Conservatie ven 74 zetels, Labour 80, Liberalen 18, Onafhankelijken één. Over het algemeen zijn de conservatie ven ain de winnende hand. Te half een 'a nachts boekten zij een winst van 24 zetels tegen een verlies van 2. IERLAND. Te Dublin zijn zeven mannen aange houden, beklaagd van moord op den En- gelschen ssoldaat Aspinall bij den be kenden brutalen aanval op de pier te Queenstown den Sisten Maart, toen een auto, gewapend met een machinegeweer de pier opreed en vuurde op een boot met Engelsche soldaten, die naar den wal kwamen om te passagieren. DUITSCHLAND. Het Mittelandkanaal. Het Mittellandkanaal waaraan reeds se dert 20 jaar gewerkt wordt, zal nu bin nenkort geheel gereed zijn. Met mede werking van het rijksverkeerministerie zal de vereeniging tot bevordering der plannen voor het graven van het Wezer Elbekanaal een maatschappij oprich ten, die het traject HannoverMaagde burg in 46 jaren tot stand zal brengen. In het Okerdal in de Bovenharz zal een stuw worden gebouwd om het kanaal van het noodige water te voorzien. TSJECH O-SLOWAKIJE. Cikonkof veroordeeld. Het gezworenenhof te Tabor heeft met' algemeene stemmen Cikonkof, den moor denaar van Daskalof, vroeger Bul- gaarsch gezant te Praag, veroordeeld tot 20 jaar opsluiting, verzwaard door vas ten. Cikonkof was het vorig jaar voor zijn daad vrijgespoken door het gezwore nenhof te Praag. De jury bestond toen voor de meerderheid uit vrouwen. De verdediger van Cikonkof heeft ap pèl aangeteekend. Voor do uitspraak had de verdediger nog meegedeeld, dat de weduwe van Daskalof geen prijs stelde op een strenge bestraffing van den moor denaar. ROEMENIE. Knoeierijen ln offlcleele kringen. Boekarest, 28 October. In verband met de ontdekking van groote knoeierijen bij de post is de secretaris van den minister van binnenlandsche zaken aangehouden. Volgens de bladen zouden ook verschei dene afgevaardigden in hechtenis geno men zijn en is de arrestatie van Vaitoi- anar 4e minister van binnenlandsche za ken, te verwachten. RUSLAND. Voor de gouvernementeels rechtbank te Bakoe heeft, volgens de Dni, een groep van 16 arbeiders in de petroleumindustrie terecht gestaan, 'beschuldigd' van brand stichting op de velden. Zes hunner wer den ter dood veroordeeld en njet voor gra- tiein aanmerking gebracht, terwijl de overigen werden veroordeeld tot vijf JaTen gevangenisstraf, gevolgd door vijf jaren verbanning naar het gouvernement Ja- koetsk. De marine. In verband met de najaars-manoeuvres van de Russische vloot deelt de Roel de volgende bijzonderheden mede over den toestand van die vloot. Het herstel der Baltische Zeevloot stond reeds sedert eenige jaren vooraan op het programma der sowjet-regeering. In 1922 werd een plan van reorganisatie ontworpen, dat een aanzienlijke uitbrei ding van de onderzeevloót bevatte en waarbij anderzijds van de Baltische Zee basis een aantal verouderde en overbo dige schepen (in het geheel 26 a 80) wer den afgevoerd, welke laatste schepen echter verder dienst zouden kunnen doen voor de bescherming der Groote- en Stille Oceaankust Dit programma is, wat den aanbouw van nieuwe schepen aangaat, nog slechts ten deele, in andere opzich ten, bijvoorbeeld den aanmaak van mu nitie, mijnen etc. vrij volledig uitgevoerd. Het herstel der Zwarte Zeevloot be vindt zich nog steeds in een voorberei dend stadium. Op de werven van Nikola- jef staan eenige kruisers op stapel. Groote aandacht is geschonken aan de kustverdediging. Odessa, Nikolajef, Se- bastopol, Kertsj en Batoem zijn aanzien lijk versterkt, terwijl bij de uitmonding van den Dnjepr forten gebouwd zijn. Op een dergelijke wijze wil men in de naas te toekomst ook de Baltische Zeekust, in het bijzonder Kroonstad, versterken. Ten slotte worden maatregelen getrof fen tot versterking van de vlootbasis te Moermansk. In de Noordelijke IJszee zul len drie divisiën onderzeeërs en een di visie mijnenleggers komen. De kustbewa king zal daar plaats hebben door kanon- neerbooten en hulpschepen. ARABIE. De vredespogingen mislukt De pogingen dér vooraanstaande inge zetenen van Djeddah en Mekka om met de Wahabieten tot oen vergelijk te ko men, is mislukt. De vertegenwoordiger der Wahabieten te Mekka verklaart, dat vrede onmogelijk is wanneer koning Ali op den troon blijft. Dit schijnt een onoveri Ingezonden Mededeeling. BLOOKEREN 18 AFGELEID VAN BLOOKER HN.BBTEB- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. MRBB9I komelijke hinderpaal. Djeddah is thans in staat van verdedi ging gesteld. Er zijn militaire maatrege len getroffen^ om aan den dreigenden aanval weerstand te 'Tjieden. Vele burgers verlaten de stad. CHINA. De burgeroorlog. De politieke toestand is onzeker en ver andert ieder oogenblik. De staatsgreep was aanvankelijk gelukt, doch de positie van generaal Feng is nog niet sterk, want' generaal Woe-Pei-Foe is op weg naar Peking en bevindt zich thans met zijn troepen halverwege Tsientsjin en Peking. Volgens de laatste berichten zijn andere troepen, die Feng eveneens vijandig ge zind zijn, eveneens in opmarsch langs de spoorlijn PekingHangkow. Een nieuw ministerie is nog niet gevormd. De president bevindt zich1 nog onder be waking in het paleis. Volgens den Nederlandschen gezant, die een bezoek heeft gebracht aan gene raal Feng, schijnt deze pessimistisch ge stemd te zijn ten aanzien van het verdere verloop der gebeurtenissen. De toestand is in het algemeen zeer verward. Voor het oogenblik loopt de veiligheid der vreem delingen geen gevaar. Tsangtsolin's troepen, die Woe-pei-foe bestrijden hebben het vuur geopend op het spoorwegnet rond Sjanghaikwan. Het zwaar geschut van Tsjili beantwoordt het vuur. Een bekendmaking van maarschalk Tsisiejoean geeft te kennen, dat de militaire regeeringen van Kiangsoe, An- hoei, Tsjangkiang en Foeckien, d.w.z. fei telijk de heele Chineesche vloot,, besloten hebben Woe-pei-foe te steunen. De pro clamatie gispt het verraad van Fengjoe- sinang. Woe-Pei-Foe rukt niet op. Hij wacht nog op definitieve toezeggingen der hem vriendschappelijk gezinde provincies. Londen, 29 October. De berichten uit China luiden zeer tegenstrijdig. Volgens sommige geruchten zou Feng-Joe-Sjang vermoord zijn. Daarentegen meldt een ander bericht, dat Feng uit Peking is op getrokken om Woe-Pei-Foe te ontmoeten. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan- sche regeering besloten heeft onmiddel lijk 2 compagnieën infanterie en 1 afdee- ling machinegeweren naar Tientsing te zenden. VEREENIGDE STATEN. Heldenloon. Van tijd tot tijd komen er in Amerika schepen aan, dragend het stoffelijk over schot van gesneuvelde Amerikaansche soldaten, die op verzoek van familieleden uit Frankrijk worden overgebracht. Bij zulke gelegenheden worden er patrioti- sche redevoeringen gehouden. Van staats wege worden de kisten omwikkeld met de Amerikaansche vlag, de roodwitte stre pen en het blauwe véld met de 48 sterren. En de overheid rouwt een wijle met al de praal van treurmuziek en affuiten om de jonge levens, geofferd op het altaar der vaderlandsliefde. Maar zelfs op dezen gewijden bodem dringt de geest van commercialisme door. En het eenigszins beruchte „Veteranen- bureau", dat al meer op zijn kerfstok heeft door de verkwisting van staatsgel den, die bedoeld waren vjoor de verzor ging van gewonden en verminkten (en dat nu trouwens in staat van beschuldi ging verbeert), heeft thans ook hier zijn onguren invloed doen gelden. HeldenVereering is een schoone zaak, maar bezuiniging niet minder. Temeer omdat het „Veteranenbureau" ergens moest bezuinigen om elders te kunnen verkwisten. Het Bureau liet het oog vallen op het vlaggedoek. Er moest besteld worden voor 300.000 vlaggen; eerekleed voor de dooden, maar tevens voor min plechtig vlagvertoon bij feestelijke gelegenheden, enz. Bij de bestelling bleek, dat het vlag gedoek goedkooper werd naarmate er minder sterren in het blauw stonden. Der halve gooide men het op een accoordje. En in plaats van 48 sterren sneed men er een rij van af en maakte de vlag even- zooveel kleiner en 87 cents goedkooper. Amerika's gesneuvelden worden nu met 40 sterren begraven. En de „Federa- tion of Women's Clubs" heeft een protest de wereld in gezonden. De dodden sneu velden voor 48 Uniestaten. Daarop af dingen ware een onedele, dorperheid. ITALIË. De moordenaars van Franks krijgen navolgers. In het stadje Naro op Sicilië hebben twee studenten een moord gepleegd, die in elk opzicht aan de door Loeb en Leo- pold te Chicago gepleegde misdpad herin nert. De 21-jarige Simon Amorecco en de 19-jarige Tadeo Salvatore, beiden zoïms van rijke kooplieden, hadden het proces tegen Loeb en Leopold met de grootste spanning gevolgd en daarop besloten, hun 19-jarigen collega Gailia Oallegora op de zelfde wijze om te brengen als dezen het Franks hadden gedaan. Zjj lokten Oallegora naar buiten, vielen hem onverwachts aan en doodden hem met messteken. De fa milie van het slachtoffer ontving enkele dagen later dreigbrieven waarin een hoog losgeld werd gevraagd. Door deze brieven kwam de politie op het spoor van de da ders, die gearresteerd werden en reeds vol ledig hebben bekend. Daar de doodstraf in Italië niet bestaat, zullen zij vermoedelijk, evenals hun voorgangers Loeb en Leo pold, tot levenslange gevangenisstraf wor den veroordeeld. („N. R. Ot."). Uit Kristiania wordt gemeld, dat daar Maandag het laatste schip voor dit jaar uit Spitsbergen is aangekomen. Meer dan 1600 personen zullen dit jaar op Spitsber gen blijven overwinteren. De totale export van steenkool uit Spitsbergen heeft dit jaar 836.000 ton bedragen. KORTE BERICHTEN. Tegen den leider der Völklsche rijks dagfractie v. Grflfe ls een vervolging in gesteld wegens medeplichtigheid aan de Hitler-Putch. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland—Indlë. Zaterdag voortzetting? Naar het comité Vliegtocht Nederland Indië meedeelt, z}jn, nadat, dank zij de medewerking van het departement van buitenlandsche zaken, het oponthoud aan de Servisch-Bulgaarsche grens slechts kort geduurd heeft, de nieuwe motor en de benoodigde onderdeelen voor de her stelling van het vliegtuig te Philipopel aangekomen, waarna de monteurs onmid dellijk aan de werkzaamheden begonnen zijn. Tevoren reeds had de bemanning met den heer Guilohard alles in gereed heid gebracht. Indien geen bijzondere tegenslagen door weersomstandigheden optreden, waardoor drassigheid van den bodem het vertrek onmogelijk zou kunnen maken, zal Zaterdag 1 November de tocht hervat kunnen worden. Op dien dag zal dan de étappe naar Oonstantinopel, ongeveer 400 K.M., worden afgelegd. Van der Hoop hoopt dan onmiddellijk de vlucht op re gelmatige wijze te kunnen voortzetten. Blusschen van branden aan boord van vliegtuigen. De Fransche aviateur Bochard heeft met succes proeven genoeanen met 't folus- schen van branden aan boord van een vliegtuig in volle vlucht. Luchtvaartconferentie. Aanvang December zal in de Deensche hoofdstad een belangrijke internationale ^luchtvaartconferentie worden gehouden. De conferentie zal onder meer de moge lijkheid bespreken, om den ochtend dienst van Kopenhagen op Amsterdam naar Londen en Parijs uit te breiden, en den namiddagdienst van Kopenhagen op Hamburg naar Berlijn en Londen. 1

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1