PUROL 30' «sa'ïnwKïï rr- BINNENLAND r GEMENGD NIEUWS. Ingezonden Mededeel ing. Gesprongen Handen Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Huidwondjes Misbruikt vertrouwen. Auto-ongeluk. Het Eerste Kamerlid Van Kol. Naar „Het Volk" mededeelt is de heer H. H. van Kol voornemens, dezer dagen het lidmaatschap der Eerste Kamer neer te leggen. De heer Van Kol zal, naar het blad meldt, geen rust gaan nemen, hoezeer hem zijn ruim zeventig jaren daarop het recht zouden geven, maar hij trekt zich terug om tijd te vinden voor het maken van studiereizen, het schrijven der her inneringen uit zijn leven en ook om op internationaal-socialistisch terrein zijn arbeid voort te zetten. Als opvolger van den heer Van Kol als lid van de Eerste Kamer komt in de eer ste plaats in aanmerking de heer Fr. Os- sendorp, voorzitter van den Bond van Ned. Ond. en oud-lid van de Tweede Kamer. Drooglegging van de Zuiderzee. Aan den minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van den ministerraad, is het volgende adres gezonden: Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Ingenieurs, gevestigd te Amsterdam, kennis genomen hébben- de van de brochure van de heeren ir. L. A. Sanders Jr. c.L en dr. ing. h.o. L. A. Sanders, getiteld: De Zuiderzeewerken; de bespreking hiervan in tijdschriften en pers; de vele critiek van andere vakkun- digen op de door de directie der Zuider zeewerken vastgestelde plannen van uit voering van den afsluitdijk tusschen Wie- ringen en den Oostelijken oever der Zuiderzee"; opk van de talrijke andere voorstellen, welke omtrent deuitvoering van dit hoogst belangrijke werk werden gepubliceerd; overwegende, dat de wijze van uitvoe ring van dit werk van buitengewoon groot belang zal zijn voor de veiligheid van de te winnen cultuurterreinen; de kosten van' uitvoering van dit werk zoo wel als de kosten voor het later benoo- digde onderhoud ervan, blijvende invloed zullen hebben op hot economische voor deel, dat met de drooglegging van deze terreinen bereikt zal worden; dat de eischen, waaraan het onderhavige werk moet voldoen, van geheel andere soort zijn, dan ooit in eenig ander waterbouw kundig werk in Nederland zijn voorgeko men, zoodat praktijk omtrent de deugde lijkheid van toepassing van de oude werk wijzen en ""constructies ten opzichte van dit geheel andere werkstuk niet bestaat; dat dus naar de beste wijze van oplos sing van dit nieuwe technische probleem moet worden gezocht; dat desniettegen staande opgedragen \jferd, dit werk uit te voeren, zonder dat vooraf door uitschrij ving van een prijsvraag gezocht is, naar de beste wijze voor de uitvoering van dit werk; constateert, dat hierdoor geen voldoen de gebruik is gemaakt van de tegenwoor dige technische denkbeelden omtrent de beste en voordeeligste oplossing van een dergelijk nieuw waterbouwkundig vraag stuk bij binnen- en buitenlandsche des kundigen, en dat daardoor ook de zake lijke ondergrond ontbreekt, waarop het vertrouwen zou moeten rusten, dat om trent de uitvoering van deze kostbare werken in ons geheele volk behoort te be staan en ook noodig is voor het dragen van de verantwoordelijkheid door hen, die de gelden voor deze werken zullen hebben te voteeren; betuigt op vorenstaande gronden zijn volle instemming met het door de heeren Sanders tot Uwe Excellentie gerichte adres, waarin op het alsnog uitschrijven van een prijsvraag met betrekking tot dit uiterst belangrijke en kostbare werk wordt aangedrongen, en verzoekt Uwe Excellentie daaraan wel hare volle aan dacht te willen wijden. Uit de R.-K. Staatspartij. De katholieke bladen melden: In verband met de oprichting van den R.-K. Democratischen Bond is het be stuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Neder land door den bondsvoorzitter samenge roepen ter vergadering op Vrijdag 7 No vember, te Utrecht, ter bespreking van de houding, door het bondsbestuur aai te nemen tegenover de personen, die als lid van de R. K. Staatspartij in die partij een actie tegen die partij trachten te ont wikkelen. De postchèque- en girodienst De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de postrekeningen, behoorende tot de 8ste en 9de groep (de nummers 70.000 tan. 89.999) de postchèque- en girodienst we der wordt opengesteld met ingang vai 3 November. (St.ct.) Het Georganiseerd Overleg. „Het Centrum" deelt mede, dat in de Commissie voor Georganiseerd Overleg overeenstemming bereikt is betreffende de gewenschte reorganisatie van die com missie. De oommissie zal, wanneer de .regee ring met de voorstellen accoord gaat, meer rechtstreeks contact krijgen met de regeering. In de commissie zullen zitting nemen de secretaris-generaal in algemeenen dienst, de thesaurier-generaal bij fiet de partement va"n Financiën, de raadsadvi seur bij het departement van Justitie, de directeur van het Centraal Bureau van Voorbereiding voor Ambtenarenzaken .en de voor speciale onderwerpen door den Minister, die het advies* der oommissie vraagt, aan te wijzen ambtenaar of amb tenaren. De bedoeling Is dat de regeering bij 'eder belangrijk onderwerp, dat aan de commissie om advies wordt gezonden, te gelijk den specialen ambtenaar of de ambtenaren aanwijst, die de beraadsla gingen der commissie zullen bijwonen. Spoorwegpersoneel. Art 36 R 8. V. Een leerling-machinist der* Nederland sche Spoorwegen had een vordering in gesteld tegen dit lichaam, naar aanlei ding van de 10 inhouding van het loon, welke met 1 Januari was ingegaan. Eischer vorderde uitbetaling van het volle loon, dus ook van de Ingehouden 10 Hij grondde zijn vordering op art. 86 van het R. 8. V. De kantonrechter heeft de vordering afgewezen. Gemeenteraad van Zaandam. Door vijf leden van verschillende poli tieke richting uit de z.g. burgerlijke par tijen waren eenigen tijd geleden een aan tal wijzigingen voorgesteld op het Amb tenarenreglement, die naar de Commissie voor Georganiseerd Overleg om advies werden gezonden. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring maakte dit advies, waarmede B. en W. mededeelden, zich geheel te kunnen vereenigen, een punt van bespreking uit. Ten aanzien van de punten, waarom trent in de Commissie overeenstemming was verkregen, stellen B. en W. voor, het Ambtenarenreglement in dien geest te wij zigen. Deze wijzigingen behelzen o. m.: lo. in voering van de 48-urige werkweek; voor den continue-arbeid ten hoogste 8 uur per etmaal en 40 uren per week; 2o. inkrim ping van het aantal verlofdagen van 18 op 16; 3o. vervallenverklaring van den 1 Mei dag en den Goeden Vrijdag als vrije da gen; 4o. vaststelling van een wachtgeld regeling, in hoofdzaak overeenkomende met die der Rijksambtenaren. Ten aanzien van het voorstel om de amb tenares bij het aangaan van een huwelijk te verplichten ontslag uit den gemeente dienst te nemen, was in de Commissie voor G. O. geen overeenstemming verkregen. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor, overeenkomstig het voorstel der vijf leden deze wijziging tevens aan te brengen. Noch van de zijde der soc.-democraten, noch van die der z.g. burgerlijken werden deze wijzigingsvoorstellen met sympathie begroet. De eersten waren er tegen gekant, omdkt zij een beduidende verslechtering van de arbeidsvoorwaarden van het ge- meentepersoneel beteekenden, de anderen omdat van de oorspronkelijke voorstellen zooveel in het Georganiseerd Overleg was afgegaan, dat deze voor een deel de betee- kenis hadden verloren. De voorstellen werden en bloc, met in begrip van dat betreffende de huwende ambtenares in stemming gebracht en aan genomen met 14 tegen 6 stemmen. Van deze stemming was uitgezonderd de voorgestelde wijziging omtrent de ver lenging van den arbeidsduur, omdat over een voorstel betreffende de regeling van de 40-urige werkweek voor de contitiue- arbeiders de stemmen hadden gestaakt en daarover in de volgende vergadering her stemming moet plaats hebben. TWEEDE KAMER Vergadering van Dinsdag. Aan den heer Gerhard wordt verlof verleend te interpelleeren over het stand punt der regeering ten aanzien der ambte naarssalarissen en het georganiseerd overleg. De interpellatie wordt aan de agenda toegevoegd. De Voorzitter deelt mede, dat de interpellatie-Wijnkoop nog niet kan wor den gehouden, daar de minister nog niet de benoodigde inlichtingen heeft ontvan gen over deze aangelegenheid {maatrege len der Indische regeering tegen de be weging onder arbeiders en iboeren). Do behandeling van het nieuwe tarief wordt voortgezet. Verworpen wordt, met 43 tegen 39 stem- met, het amendement-Vliegen, om een voudig tafelgerij met 6, inplaats van met 8 pet., te belasten. Verworpen wordt een amendement- BakkerNort, om soep- en bouillonblok jes met 5 pet. te 'belasten, nadat spreekster het verdedigd heeft uit hoofde van het feit, dat deze artikelen uitsluitend volks- voedsel vormen. Minister Colijn voerde hier tegen aan, dat deze artikelen vroeger hooger belast werden en niet uit te ma ken is, of zij yolksvoedsel of delicatesse zijn. De heer Dressel'huys {V. B.) ver dedigt een aantal amendementen, om kleine machines, thuis gebezigd, niet te belasten. Het eerste amendement, om kleine electromotoren vrij te stellen, wordt verworpen met 53 tegen 29 stem men. s De heer ter Hall (V. B.) verdedigt een amendement, om films te belasten met 5, inplaats van met 8 pet. 'Dit amendement woidt verworpen met 59 tegen 21 stemmen. De rechterzijde en zes sociaaldemocraten stemmen tegen. De heer Vliegen verdedigt een amendement om garens, draad, enz. op klosjes (naaigaren) niet te belasten. Het wordt ondersteund door den heer Boon, die een minder verstrekkend amendement heeft ingediend, terwijl de heer 8 n o u c k Henkemans de belasting van 8 wil terugbrengen tot 5 De Minister zet uiteen, hoe inge wikkeld en moeilijk de opzet voor dezen post was. Na eenige discussie wordt de post aangehouden. Een amendement-de Groot om het on derscheid .tusschen „specialltiés" en „ge- heiimmiddelen" (geneesmiddelen) te doen vervallen, wordt verworpen. (Het voorstel der Regeering is om van gehelmmiddelen 50 te heffen, van de andere middelen 8 en de heer de Groot wil nu van alle geneesmiddelen 8 heffen). Verworpen wordt voorts een amendement-Boon om globes, planetaria, e.d. leermiddelen vrij te stellen. Insgelijks een amendement- B(j Apotb. en Drogisten IJzerman om verpakte stijfsel vrij te stel len. Idem een amendement-Staalman om verschillende turn toestellen met 5 te belasten. Alle stemmingen rechts tegen links. Mejuffrouw W esterman wil igutmimihandschoenen vrijstellen. De M i- n i s t e r acht ibeter van niet. De heer ter Hall wil hang- en rijwielsloten terug brengen van 8 op 5 ©n daaronder ook deursloten doen vallen, doch trekt het weer in na de opmerking van den heer Vliegen, dat het tot verscherping van het wetsontwerp zou kunnen leiden. Overgenjomen wordt door denl Minis ter een gewijzigd amendement-Bakker Nort om het invoerrecht voor matten, deurkloppers, e.d. van 8 op 5 te bren gen. Een amendement-de Groot om blan ke kettingen met gevulde of geknoopte leden vrij te stellen wordt verworpen. Een amendement-Vliegen om werkkleederen vrij te stellen van invoerrecht wordt, na de toelichting van den Minister, weder ingetrokken; een amendement-Staalman om gummi- en papieren 'boorden met slechts 5 te belasten wordt verworpen. Woensdagmiddag voortzetting. De Kamer is Woensdag den ganschen middag nog bezig geweest aan amende menten op de Tariefwet. Ook nu weer werd, evenals gisteren, het eene amende ment na het andere ingetrokken of ver worpen. Overgenomen werden onder meer na melijk een amendement van mevr. Bak kerNort, om waschmachines, wasch- borden, e.d. met 5 inplaats van met 8 te belasten, en een amendement van den heer IJzerman, om gewone naaima chines eveneens met 5 te belasten. De andere amendementen, die werden over genomen, waren van weinig berteekenis. Een poging van den heer Fleskens (r.k.) om het invoerreoht voor klompen te ver- hoogen, teneinde aldus de klompenindus trie voor de buitenlandsche concurrentie te beschermen, werd verworpen. In het begin der vergadering nam de Kamer nog een wetsontwerp aan, waar bij de machtiging aan den minister van Arbeid, om ook door kinderen van 14 tot 15 jaar 10 uur per dag en 55 uur pér week hoogstens te laten werken, met twee jaren zal worden verlengd. De vermiste Goereesche logger. Zooals men weet,verkeert men nog steeds in 't onzekerè omtrent 't uitblijven van den Goereeschen logger 15 welke hoogstwaarschijnlijk de vorige week Woensdagnacht op de Noordzee vergaan is. De opvarenden waren O. Lokker, schip per, oud 42 jaar, en zijn broeder M. Lokker, 33 jaar, met zijn zoon. Naar de Maasbode nog mededeelt, was schipper Sperling, uit Ouddorp, in ge noemden nacht nabij het Goereesche hoofd, toen hij vermoedelijk den verganen log ger in gevaar zag. Daar hij zelf in ge vaarlijke portie verkeerde door den he- vigen storm, lton hij geen hulp verloenen en verdween de logger plotseling uit het gezicht Spelling klom boven in den mast maar bespeurde niets meer. De moordaanslag te Valkens waard. Opnieuw is de geruchtmakende zaak van den moordaanslag te Valkenswaard voor een rechtbank behandeld, thans voor het Amsterdaansche Hof. In den avond van 4 Januari 1923 werd de heer Desmet meegenomen door den linnenfaibrikant J. Kerssemakers in diens auto mee naar de bosschen tusschen Val kenswaard en Leende. Daar toch, zoo beweerde Kersse makers, zou de heer D. zijn vrouw kunnen treffen, als ze een ontmoeting had met een zekeren B. uit Helmond met wiert zij naar K.'s zeggen in intieme relatie stond. Op een verlaten plek in di0 'bosschen noodde Kerssemakers den heer Desmet uit te stappen.; te voet gaf hij voor, zouden zij het paar gemakkelijker kunnen tref fen. Samen liepen zij een eindje. Plotse ling viel K. den heer D. aan en loste drie revolverschoten op hem. De heer D. werd ernstig getroffen, doch wist een boeren woning te bereiken, terwijl K. zich in zijn auto naar Eindhoven begaf, waar hij dienzelfden avond, alsof er niets gebeurd was, in een stamcafé kwam en er een ver gadering presideerde. De heer D. wees terstond K. als dader aan. Zijn toestand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, hij toch had een ko gel in het hoofd boven de slaap gekregen, een in de kaak en een in den arm, doch hij herstelde geheel. J. K. werd den zelfden avond omstreeks 12 uur gearresteerd. Mevr. Desmet tferd verdacht van medeplichtigheid twee da gen' later eveneens in arrest genomen. Kerssemakers werd aanvankelijk te 's-Hertogenbosch tot 15 jaar gevangenis straf veroordoeld, omtrent de zaak tegen mevr. Desmet werd een nader onderzoek gelast naar aanleiding van haar beweerde uitlating tegen K. „als je mijn man doodt, kan ik niet meer van je houden". De voortgezette behandeling van haar zaak baarde toen veel opzien omdat tegen KersemakeFg verdediger, mr. v. Haastert, beschuldigingen waren ingebracht als zou hij tot den moord heblwn aangezet. Tegen mevr. I). werd 15 jaar gevangenis straf geëlscht, dooh de Rechtbank sprak haar vrij op grond, dat haar medeplichtig heid niet was bewezen. Het Openbaar Ministerie kwam tegen dit vonnis in beroep en ook Kerssemakers toekende appèl aan. Deze laatste werd vervolgens veroordeeld tot 8 Jaar gevan genisstraf, mevr. D. tot 4 jaar. K. berustte in zijn vonnis en werd naar Leeuwarden overgebracht, mevr. D. ging in cassatie. De Hooge Raad verwees de kaak naar Arnhem, het Hof aldaar veroordeelde haar tot 3 jaar, mevr. D. ging wederom? in cassatie en ook dit Arnhemsche arrest werd door den Hoogen Raad vernietigd, de Zaak werd verwezen naar het Amster- damsche Hof, dat haar Dinsdag in behan deling nam. Als getuige was hiervoor gedagvaard J. Kerssemakers. De verdediger-van mevr. D., Mr. van Zinnicq Bergmann, maakte er, buiten tegenwoordigheid van K, 'be zwaar tegen, dat deze onder eed© zou wor den gehoord; het Hof besliste evenwel, na in raadkamer te zijn geweest, dat K. wel onder eede zal worden gehoord, doch dat met de waardeering zijner verklaringen rekening zal worden worden gehouden met art. 399 W. v. St 'Mevr. Desmet zag er uitermate slecht uit; rij verklaarde op het oogenblik, dat zij aan haar dienstbode het pakje overgaf met het pistool met de opdracht dit aan K. te brengen, niet te weten wat K. voor nemens was te doen. Geuige Kerssemakers werd' gedeelte lijk, met het oog op den zedekwetsenden aard, met gesloten deuren verhoord; hij was blijkbaar geheel versuft, sprak heel zacht, bijna onverstaanbaar, wist zich niets meer te herinneren en barstte, to§n de'president vroeg of hij zich maar zoo hield, in hartstochtelijk snikken uit Het Openbaar Ministerie vorderde ten slotte een gevangenisstraf van drie jaren met aftrek van 1 jaar voorarrest (mevr. D. zit thans al een jaar en rukn nege'n maan den in voorrarrest). De z.g. inbraak te Leiden. Inzake de inbraak in den juweliers- en goudsmidwinkel van den heer M. de Rid der in de Donkersteeg te Leiden, heeft de politie het vermoeden gekregen, dat er geen inbraak kan zijn gebleegd, maar dat de heer De Ridder de inbraak moet hebben verzonnen en een valsche aangif te bij de politie heeft gedaan ten einde aldus de verzekeringssora van de gesto len voorwerpen, tot een bedrag van f 13.000, machtig te worden. Met het oog hierop heeft de politie een grondige huiszoeking bij den juwelier gedaan, met het resultaat, dat onder een vloer in de kamer, in een gemetseld gat, een blikken trommel werd aangetroffen, waarin de als vermist op gegeven voorwerpen zich bevonden. Te gen den juwelier zal proces-verbaal wor den opgemaakt wegens het doen van een valsche aangifte en wegens poging tot oplichting van dé verzekeringsmaatschap pij. Diefstal van een posttrommel met 22.600. Dinsdag heeft de rechtbank te Amster dam uitspraak gedaan in de zaak tegen de personen, die terecht hébben gestaan in verband met den diefstal van een post- trommel met ruim 22,000 uit een post auto in de hall van het hoofdpostkantoor te Amsterdam en met diefstallen van rol len kleedingstof in een perceel aan de Raadhuisstraat aldaar. De rechtbank ver oordeelde de betrokkenen wegens diefstal of heling als volgt: J. O., 20 Jaar, wien op 1 Juli 21/, jaar gevangenisstraf opgelegd was wegens heling van door berooving verkregen geld, tot 21/» jaar gevangenis straf; F. J. M. O., 29 jaar, tot 21/, jaar ge vangenisstraf; W. de V., 28 jaar^ wien op 16 dezer 6 jaar gevangenisstraf was op gelegd wegens poging tot diefstal met ge weldpleging, tot 2 jaar gevangenisstraf; J. J., 42 jaar, een man, die al 12 jaar ge vangenisstraf ondergaan heeft, tot 21/, jaar gevangenisstraf; B. W. a, 88 jaar koopman, wegens heling van de gestolen kleedingstoffen, alsmede van gestolen damesmantels, tot 2 jaar gevangenisstraf. Tegen de beklaagden was geëischt: tegen O. en de V. ieder 2 jaar, tegen O. en J. ieder 8 jaar, tegen T. 2 jaar en 9 maanden en tegen W. 1 jaar en 0 maan den. De zaak tegen H. F. B., 47 jaar, café houder, zal op een lateren datum verder worden .behandeld, daar het onderzoek niet volledig is geweest. De malversaties te Lelden. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de derde zaak met betrekking tot de bij het, thans opgeheven, bureau van den rijksbouw meester voor de onderwijsgebouwen' ge pleegde onregelmatigheden. J. M. de G., 'bouwkundige in Den Haag, gedetineerd, werd schuldig verklaard aan het als ambtenaar aannemen van giften, wetende, dat die hem werden gedaan om hem te 'bewegen, iets in strijd met zijn plicht na te laten, en deswege veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Van de overige hem ten laste gelegde feiten werd hij vrii- gesproken. De eisoh tegen bekl. luidde 4 jaar e©. vangenisstraf. 6 Overreden. Mevr. von Kühlmann, de moeder van den vroegeren minister, is op 72-jarieen leef tijd te Berlijn overleden, tengevdgVvan een ongeval. Zij was Woensdag i.T dooï een autobus overreden. Ongeveer een jaar geleden was hnnr jongste zoon Karl von Ktlhlniaun rreci™ op dezeHde ,l|z„ het l.vTgeK" Poging tot doodslag. herhaaldelijk vlSf gier weigerde op te houden. Het gevolg daarvan was, dat v. d. H. den ander vast greep en hem het café uitwierp. Toen v. d. H. eenige oogenblikken later buiten kwam, stak v. D. hem met een mes in de hartstreek, ten gevolge waarvan de ge troffene veel bloed verloor en zich onmid dellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen. Het slachtoffer verkeert in ernstigon toestand. Van D. is door de gemeente- en rijks politie in arrest gesteld. Aanvankelijk ontkende hij halsstarrig, dooh later legde hij een volledige bekentenis af. Toen eenigen tijd later de gemeente- en rijks politie een onderzoek in het café instel den, waren een 80 personen wederom aan het kienen. Het geld, waarmede gekiend werd, werd in beslag genomen, alsmede het kienspel, terwijl procesverbaal werd opgemaakt tegen den caféhouder en de kieners. (Tel.) Gesnapt. Een pensionhoudster te Zandvoort ver miste een .gouden horloge, eenige gouden ringen met diamanten en tafelzilver. Zij deed hiervan aangifte bij de politie en de recherche wist al heel spoedig de vermiste voorwerpen op te sporen in de bank van leerling te Haarlem. Daar waren ze ge. bracht door een dame, die daar gSen on bekende was, zoodat e611 volledige be schrijving kon worden gegeven. Bij het verder onderzoek.bleek, dat de heleenster der voorwerpen in het pension vertoefde. Het onderzoek wordt voortgezet. Overstrooming te Arnhem. Aanhoudende stortregens hebben Dina- dag te Arnhem en in den omtrek groote overstroomingen veroorzaakt. Te Arnhem zijn in de laaggelegen gedeelten van de stad op verschillende plaatsen de kelders ondengeloopen. De riolen waren niet in staat den watervloed op te nemen. Op sommige plaatsen stond het water 20 cjm. hoog. liet tramverkeer ondervond ver traging. De nieuwe tamljjn Oosterbeek ia door het wegspoelen van den grond onder de rails ernstig beschadigd. Ben grossier te Zandvoort vermiste goe deren. Bij het onderzoek van de politie kwam men er achter, dat waarschijnlijk personeel hierbij betrokken was. Een zeer groot aantal personen schijnt er als op- koopérs van de waren bij betrokken te zijn, en ook is men nieuwe gevallen op het spoor gekomen. Nog steeds is het on derzoek in gang. Hanzebank te 's-Hertogenbosch. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosoh heeft in de zaak tegen J. W., te Oss, ge dagvaard tot betaling van 8538.90 (met rente), zijnde het nadeelig slot van zijn rekeningcourant bij de Hanzebank op 11 November 1923, de in appél opgeworpen exceptie verworpen, het vonnis der recht bank, waartegen beroep Was aangetee- kend,-vernietigd, de ingestelde vordering ontzegd en de Hanzebank veroordeeld in de proceskosten. Overreden. Op den spoorweg NijmegenArnhem is Dinsdagmorgen de spoorwegwerker B. uit Nijmegen door een sneltrein naar Amsterdam gegrepen. Beide beenen wer den hem afgereden. De man was dade lijk dood. Bergingswerk. Naar verluidt, heeft een treiler, die on langs werd uitgezonden om het stoom schip „Merida" te vinden, dat in 1911 bij de kust van Virginia met een lading goud ter waarde van een millioen dollar zonk, het wrak ontdekt. Het bergingswerk zal binnenkort aanvangen. Inbraak te Hsrelte. De varensgezel Th. K. en de vrouw van verdachte zeden O. van B., die met hem samenwoonde op het Haagscheveer te Rotterdam, en de losse werkman J. F., van den Schiedamschen dijk, aangehouden als verdacht te hebben ingebroken in een zui vel fabriek te Havelto, in Drente, waar ruim 4100 uit de opengebroken brand kast is gestolen, zijn Dinsdagmorgen door de rijksveldwaoht van Rotterdam naar Assen overgebracht en daar ter beschik king van den officier van justitie gesteld. De inspecteur van politie de heer J. W. Holsbergem heeft Dinsdag te Rotterdam nog twee bankbiljetten van 1000,' van deze inbraak afkomstig, in beslag geno men Tevoren was reeds een 'bankbiljet van 1000 in het bezit van den verdachte I h. K. gevonden, en is beslag gelegd op goederen, ter waarde van eenige hondep: den guldens, door d© verdachten gekocht, waardoor te Rotterdam voor ongeveer 3500 van het gestolen geld is terecht gekomen. De ^vierde verdachte, de varensgezel J- van F. is na verhoor voorloopig op vrij© voeten gelaten. In de buurt van Koenigswinter ia cp den spoorweg een totaal verpletterde auto gevonden' met zeven personen erin, dl6 deerlijk waren toegetakeld. Ben van hen was reeds dood. Hoe hot ongeluk was ge* beurd kon nog niet worden vastgesteld. VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van 28 Octobor. Bal amusementen. Zekere Jaoob v. 8., wonende te Behagen, kroeg in den nacht van 22 Septembèr, terwijl hij zich bevond in de balzaal van Oafé, Schenk, eenig verschil van meening met een ander bezoeker, O. de B. ge naamd, omdat deze zich bemoeide met een twist, die v. 8. weer met een ander ïad. Een vechtpartij was het gevolg van iet debat en om rioh eenig voordeel te verschaffen op zijn tegenstander, bedien de v. 8. zich met een fletssleutel, waar mode hij de B. zulk een mep gaf, dat deze van de sokken sloeg en een bloeden-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2