1ELDERSCHE COURANT Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 28 OCTOBER 1924 De Zuiderzeewerken. Vanwege den directeur-generaal der Zuiderzeewerken is gisteren aanbesteed de aanleg van het derde of laatste ge deelte van het afwaterings- en scheep vaartkanaal van Ewijcksluis-Oostoever, in verband met de afslijting van het Amstel- diep, met bijkomende werken. (Raming 1,860,000). Laagste inschrijfster was de N.V. Mij. tot het aannemen van waterbouwwerken v/h A. Hofman, te Haarlem, met 1468,000. Heldersche Winkellersvereenlging. Gisteravond werd in het Militair Tehuis (Kanaalweg) eene algemeene ledenverga dering gehouden van de Heldersche Win keliers Vereeniging, Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, werd uitgebracht het jaarverslag en flnantieele verslag. Naar aanleiding hiervan merkt de Voorzitter, de heer H. van Wil ligen bp, dat, hoewel de Vereeniging misschien niet zooveel naar buiten is opgetreden, toch veel en nuttig werk is verricht. De heer Bierenbroodspot advi seert namens de flnantieele commissie tot goedkeuring der rekening. Hierna kwam in bespreking de oprich ting van een electricltelts bedrijf. In een der laatste vergaderingen is besloten een adres tot den Raad te richten om verla ging der tarieven. We staan hier, zoo zelde de Voorzitter, vrijwel aan de spits van de meeste gemeenten en de tarieven zijn inderdaad hoog, speciaal voor de winkeliers als grootverbruikers. Hierop is nimmer antwoord ontvangenvermoe delijk zit het college er een beetje mee. Vandaar dat wij thans de zaak zelve ter hand nemen. Ongeveer tien jaar geleden werd door enkele personen een eenheids-centrale voor het geheele land bepleit. Voor een deel is dit verwezenlijkt in de prov. centrales, maar gebleken is, dat dit in de praktijk geen goede resulaten heeft opgeleverd. Want hier bijv. betalen wij veel te veel. Er zijn drie mogelijkheden om de dure tarieven te ondervangenlo. de gemeente stichte zelf een bedrijf. Dit zal wel niet goed mogelijk zijn wegens het contract met de Provincie. 2e. zouden we zelf een centrale kunnen oprichten. De derde mogelijkheid is zich clubsgewijs te ver eenigen en een eigen centrale te stichten. Spr. heeft die voor zijn bedrijf, met als gevolg een zeer goedkoope prijst Als een blok van tien winkels een electrische centrale aanlegt, kan de gemeente daar niets aan doen. De heer de Jon gh (Spoorstraat), vindt het idéé niet kwaad, maar bij storing in dat bedrijf zou men op hooge kosten komen. De heer G r a a f f meent, dat over den prijs van de gemeente nog wel te praten is. De Voorzitter zegt, dat het gevaar voor bedrijfsstoringen niet zoo groot is. De vraag voor ons is op het oogenblik, te ontkomen aan de hooge prijzen. De heer A. O o 11 o f vraagt wat de gemeente zelf betalen moet. De Voorzitter antwoordt, dat dit moeilijk te zeggen is, daar naar een maximaal gebruik berekend wordt. Verschillende vragen en opmerkingen worden nog gedaan. De Voorzitter deelt mee, dat thans door hem en de directie van Casino een aanbod van gemeente wege is ontvangen voor 10 ct. per K.W. Steeds heeft men spr. vroeger met een kluitje in 't riet gestuurd als hij kwam om een goedkooper tarief. Eerst toen spr. met zijn installatie klaar was, kwam de Gemeente met een lager aanbod. Van het contract met de provincie weten wij niets af, maar het is onbehoorlijk dat de provincie de gemeente dwingt hooge tarieven te handhaven. De heer A. C o 11 o f meent, dat het toch niet weer de bedoeling is een adres aan den Raad te richten en daar een jaar op te wachten De heer I. Grünwald stelt voor dat alle winkeliers om 8 uur sluiten. Dat is een groote schadepost voor de gemeente. De Voorzitter vindt dit plan niet aanbevelenswaardig, daar het aanleiding zou zijn tot verschil van inzichten, en dus tot oneenigheid onder de leden. De zaak wordt in handen gesteld van het bestuur, dat ten deze diligent blijft. Tijdens de vergadering heeft een der aanwezigen bereids aan het Bestuur het aanbod gedaan vooreen dergelijke groep- installatie. In bespreking komt thans het punt Marktwezen. Te onzaliger ure is, zoo zegt Voorz., een avondmarkt opgericht. Dit geschiedde in den valutatijd, met het doel, naar een der raadsleden destijds zeide, prijsre- gelend op te treden. Aanvankelijk waren er wel nuttige dingen op die markt, maar op het oogenblik is het vrijwel boeren- bedrpg Het grootste gedeelte van het publiek laat zich niet imponeeren door dit geschreeuw. De markt brengt niets in kas, maar Reiniging kan na afloop nog haar mannetjes sturen om schoon te maken. ^eer merkt op, dat, als inder- ad die markt zoo weinig beteekent, zij wel zelf zal doodbloeden. De Voorzitter: Er zijn klachten in gekomen, speciaal van sigarenwinkeliërs, De heer Klein bepleit opheffing van de markt; de belasting die ervan ge heven wordt, is uiterst gering. De heer de J o n g h (Spoorstraat) wijst er op, dat in rijwielonderdeeien oneerlijke concurrentie wordt gedreven. De heer G. H. J. Verstegen zegt, dat het niet de bedoeling was de markt van gemeentewege te steunen. Men hoopte dat hieruit een werkelijke markt zou ontstaan. De sigarenwinkeliers hebben er natuurlijk schade van, ook al door minderen omzet. Wat thans bij deze marktkooplui is, is van inferieure kwali teit of incourant goed. Over 't algemeen is het minderwaardig goed, maar men heeft ook de bloemenkooplui etc. De markt brengt eenige levendigheid in de plaats, en als men zich stelt op het standpunt dat hier geld naar buiten gaat, moet men ook de kermis willen afschaffen. Spr. meent, dat de markt haar eigen dood wel sterven zal. Het is nochtans wel goed eens te onderzoeken of de markt inderdaad geld kost aan de gemeente. De heer B r e m e r bespreekt de con currentie op velerlei gebied, speciaal in den melkhandel. Zou het niet mogelijk zijn dat van de zijde der Winkeliersver- eeniging een deputatie haar de gemeente werd afgevaardigd om te trachten daaraan te ontkomen. De Voorzitter merkt op, dat dit punt thans niet aan de orde is en bij de rondvraag thuis hoort. Op voorstel van het Bestuur wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Verstegen, de Boer en Freeken ter onderzoek van den toestand der markt. Spr. deelt verder mede, dat de gemeente reeds heeft besloten vliegende winkels niet meer in verlofgelegenheden toe te laten. De heer Klein meent,dat alles ervan afhangt welke crisis de Middenstands- bank doormaakt. Het is geen liefdadige instelling, dus als zij geld noodig heeft, zal ze er wel werk van maken het te krijgen. De Voorzitter zet uiteen, dat het op het oogenblik niet ieder gelegen komt en dat zeer zeker te praten valt. De heer T i e m e s, directeur van het filiaal Helder, geeft desgevraagd nadere inlichtingen. Er zijn twee soorten aandeel houders, en spr. gelooft wel, dat het Hoofdbestuur voor afbetaling in termijnen te vinden zal zijn, mits zij borgstelling geven en rente-vergoeding. Maar in geen geval zal den middenstand het mes op de keel worden gezet. Weliswaar is de toestand van de Bank niet rooskleurig, maar zij kan aan al haar verplichtingen ten volle voldoen, en heeft dit ook gedaan. Maar uit banktechnisch oogpunt is het •beter dat de aandeelen volgestort zijn. De heer-A. Ooi tof had gedacht, dat het Betftuur eene oplossing zou aanwijzen. Alles wat nu gezegd is, staat in de Statuten der Middenstandsbank. De Voorzitter meende dat wellicht door gezamenlijk optreden wat bereikt zou kunnen worden. Maar na de uiteen zetting van den heer Tiemes kunnen wij voorloopig tevreden zijn en moet ieder zijn eigen zaak maar opknappen. De heer.A. Ooi tof wijst op het be richt in de bladen aangaande de Hanze- bank, die in een analoog geval in het ongelijk is gesteld. Spr. had verwacht dat het Bestuur zou hebben geadviseerd een advocaat in den arm te nemen om aan deze verplichting te ontkomen. De Voorzitter antwoordt, dat men van het Bestuur nooit unfaire adviezen verwachten kan. De heer O o 11 o f meent, dat de zaak zeer fair is. De Middenstandsbank koopt deze aandeelen reeds niet meer terug voor meer dan 40 pet. De heer Verstegen kent de moti veering van de Midd. Bank. Spr. begrijpt, dat velen thans gedupeerd worden, maar verheugt zich over de woorden van dén Directeur, die medewerking toezegt. Spr. leest de motiveering van de Midd. Bank voor. Reeds van 1919 af heeft de Bank op de volstorting der aandeelen de aandacht gevestigd; thans is nog slechts 50 pet. van de aandeelen volgestort. Spr. vestigt er de aandacht op, dat het middenstandswezen gezond is; de Regee ring achtte het niet noodig in te grijpen en de groote banken staan achter deze bank. Dat de Bank aan de crisisi niet kon ontkomen, is begrijpelijk als we zien hoe de Rott. Bankvereeniging en andere bin nenkamers hun verliezen trachten te dek ken. Zóó bezien is het zeer' logisch, dat de Midd. Bank aandringt op volstorting. Het zou niet van belang ontbloot zijn eens na te gaan of er niets gedaan kan worden om partieele stortingen te doen, zooals ook de directeur al aangaf. Door de rentebetaling wordt de toestand der Bank vaster, en spr. is ervan overtuigd, dat over 10 jaar de aandeelen weer a pari staan. Bij de Rott. Bankvereeniging zijn millioenen weg;, maar bij onze Bank is weliswaar verlies geleden (en dit is per ongeluk aan de groote klok gebracht), maar dat herstelt zich wel weer. Er zijn wel eens .credieten gegeven, die thans verliezen 'opleverden, maar die in 1918 alleszins betrouwbaar waren. Voor den middenstander is het altijd nog beter zijn eigen Bank te behouden dan onder den druk te komen van het groot-kapitaal. Wij konden immers zelf ook niet onze verliezen overzien; zoo is het met de Bank ook. Wij hebben als middenstanders ons deel te brengen in het aandeelen-kapitaal. En gezamenlijk moeten wij tot eene i'egeling komen voor bijv. 8 jaar met vergoeding van, rente. Spr. leest de volgende resolutie voor: De vergadering van de Algemeene Hel dersche Winkeliersvereeniging, gehouden op Woensdag 29 Oct. '24, Gehoord de besprekingen over de vol storting van de aandeelen der Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Mid denstand, waardoor een belangrijk aantal aandeelhouders vrij ernstig wordt gedu peerd; Constateerende, dat aan dezen nood maatregel door de A. O. B. 'getroffen, de aandeelhouders part noch deel hebben en in geen enkel opzicht voor de gevoerde flnancieele gestie van de Bank aanspra kelijk kunnen worden gesteld; Constateerende verder, dat, indien de A. O. B. bij haar vordering van onmid dellijke volstorting der aandeelen blijft volharden, velen der aandeelhouders in groote moeilijkheden komen en hun be staansvoorwaarden in gevaar worden ge bracht; Verzoekt de Directie van de A. O. B. maatregelen te willen treffen, dat volstor ting der aandeelen over een tijdvak van ten. minste drie jaren mogelijk wordt. De Voorzitter, gehoord het applaus der vergadering, meent, dat velen uit de vergadering het met spr. eens zijn, en stelt voor een bespreking te houden met de belanghebbenden. De resolutie, zooals die is gesteld, zal geen resultaat hebben beter is het met mr. Loeft eens te praten. Er zijn personen, die hun aandeel kunnen volstorten en die aldus, de' anderen ver lichten. De heer Verstegen: Alle aandeel houders zijn te bereiken, de kwestie is maar hoe dat zal geschieden. Spr. be doeling is ook de Middenstands bank te steunen, en spr. vindt het zeer goed als zij die kunnen volstorten, dat doen. Het hangt er van af hoe het verloop dezer aangelegenheid is. Er zit toch bij de Middenstands bank waarschijnlijk wel aandrang van hoogerhand achter. Hierover wordt nog nader van ge dachten gewisseld. De heer A. O o 11 o f bepleit uitstel op termijnbetaling; doch zonder rentever goeding. De vergadering verklaart zich homo geen met het voorstel van den heer Verstegen. De resolutie zarworden op gestuurd. De heer Duinker (melkcentrale)wil een dergelijken avond thans weder heb ben, maar wellicht kan die op beschei dener schaal georganiseerd worden uit ons eigen midden. Spr. wil gaarne mede helpen. Een dergelijk avondje is voor den winkelier thans wel neodig. Besloten wordt eenzelfden avond te organiseeren als het vorig jaar. De heer De Beurs stelt voor het bestuur uittebreiden met vertegenwoor digers van verschillende groepen. Aan de candidaten wordt nog toege voegd de heer Schagen, en in plaats van den heer De Beurs de heer Verbeet. Bij eerste stemming verkrijgt de heer H. van Willigen 42 stemmen en is alzoo gekozen. Bij tweede stemming krijgt de heer Schagen 31 stemmen. Bij de herstemming verkrijgt geen der overige heeren de volstrekte meerderheid, zoodat een vierde stemming moet plaats hebben. Hierbij wordt de heer Jan Veen met 25 stemmen gekozen, zoodat thans ge kozen zijn de heeren Van Willigen, Schagen en Jan Veen. De Voorzitter constateert na afloop der stemming verheugd te zijn, dat eens op deze wijze een benoeming is uitge vochten. Het is jammer, dat wij nu een bestuurslid verliezen, dat jarenlang voor de Ver. op de bres stond en zeer veel voor haar deed. De heer S. O o 11 o f stelt voor den heer Vrieslander tot eerelid der Vereeniging te benoemen, hetgeen bij acclamatie wordt besloten. Rondvraag. De heer De Beurs protesteert tegen de plaats der vergadering in het Militair Tehuis. Spr. meent, dat het op den weg ligt van de Wink. Ver. den middenstand te bevoordeelen. De heer Bremer komt terug op de concurrentie in den melkhandel door menschen van buiten de gemeente. Spt. vraagt of de Winkeliersvereeniging bij het Gemeentebestuur niet kan ageeren om aan deze concurrentie het hoofd te bieden. Spr. heeft de zaak al met den wethouder besproken. De heer F a b e r is het met dit betpog eens en vraagt of zoo iemand ook in aanmerking komt voor plaatselijke inkom stenbelasting. De heer D e 1 g o r g e antwoordt den heer De Beurs: Er zijn niet zoo heel veel zalen voor ons beschikbaar. In Bellevue is maar een paar maal vergaderd, maar er kwamen stemmen uit de vergaderiDg om nist te dikwijls daar te vergaderen. Spr. zet nader uiteen, dat in andere zalen dikwijls zeer moeilijk te vergaderen is, hetzij wegens den afstand op de kosten. Na de afscheiding der katholieken gaat men liever niet meer naar Bellevue. De heer S. C o 11 o f zegt, dat men de zaal van Van Weelde niet meer wenscht, op grond, dat daar Marianne Meijer steeds komt. Daarentegen is het bestuur van dit Tehuis ons steeds welwillend geweekt, ook met onze school. De Voorzitter vraagt den heer De Beurs eenige zalen aan te wijzen, die z. i. in aanmerking komen. Ook deze spr. meent, dat dit niet op zijn weg ligt. Als middenstander moet men een gebouw voor militairen bevoordeelen ten koste van zaalhouders. De Voorzitter beantwoordt de belde andere sprekers. Wat zij willen, is niet gemakkelijk op te lossen. Als dergelijke kooplieden binnen 8 maanden weer ver trekken, behoeven zij geen belasting te betalen. De heer De Jong (rijwielhandelaar) vraagt aanstelling van een deurwaarder ter inning van kwade posten. De Voorzitter vraagt naar concrete feiten en schriftelijke klachten. De heer Bremer herinnert aan het invorderingsbureau, dat destijds bestond. De Voorzitter deelt mee, dat dit bureau thans niet meer werkt. De heer Verbeet vraagt naar het destijds gezonden adres betreffende de 8-uur-sluiting. Er zijn vele conferenties gehouden met den wethouder Van Breda, die persoonlijk tegenstander is en de zaak steeds tegenwerkte en op de lange baan schoof. Onder dankzegging voor de opkomst, wordt de vergadering daarna gesloten. A.V.ftG6. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, is de Apologetische Ver. met haar Winteroampagne begonnen. Morgenavond zal in gebouw Palmstraat de héér K. P. v. Westen Jr., jurid. student, een lezing houden over zelfmoordsfilo sofie. Verder zullen verschillende bekende sprekers dezen winter voor de A. V. O. O. G. optreden. v Muziekschool „de Toonkunst". Aan de Muziekschool „de Toonkunst", directeur de heer Toon de Hoogh, is be noemd tot leerares in het vioolspel mej. Janny Sluis, te Barsingerhorn. Tweede A. G. O.-Iezlng. De tweede A.G.O.-avond zal a.s. Dins dag 4 November, worden gegeven. Zoo als reeds is medegedeeld, zal mevrouw von Csitóry uit Boedapest van haar ge boorteland: Hongarije, vertellen. Mevr. von Csitóry heeft een uitgebreide collec tie lantaarnplaatjes, die van haar land en volk een uitstekenden indruk geven. Hetgéen zij te vertellen heeft, is in ver schillend opzicht belangwekkend; mevr. von Csitóry hoopt op deze manier de be langstelling voor haar land, dat door Oos tenrijk in den oorlog werd meegesleept en bij het sluiten van den vrede, groote stukken van zijn grondgebied moest af staan aan de overwinnende landen, bij de Nederlanders te wekken. De eerste lezing, door mevrouw von Csitóry gehouden, gaf het A. G. O.- bestuur aanleiding haar uit te noodigen daarvan een herhaling te geven; en wij kunnen in alle opzichten dezen avond aanbevelen. De spreekster beheerscht ten volle onze taal, en, afgezien van eenig vreemd accent, wordt in vloeiend Hol- landsch verteld van het zoo sympathieke Hongaarsche volk. Evenals den eersten keer wordt ook thans de voordracht afgewisseld met eenige Hongaarsche liederen, die mevr. Rienks ten gehoore zal brengen. Daar Casino dien avond niet beschik baar is, zal deze lezing wederom plaats hebben in Musis Sacrum; het zal dus zaak zijn, dat men zich tijdig van entrée- kaarten voorziet, wil men niet teleurge steld worden. Ze zijn 25 cent aan de bekende adressen verkrijgbaar. Hongaarsch Strijkkwartet Welke overwegingen het Hongaarsche strijkkwartet, dat Dinsdagavond het con certseizoen opende, hebben geleid tot de samenstelling van een zoo uiteenloopend programma, weten wij niet Vermoede lijk om practische redenen: er was name lijk een zeer sterke climax in hetgeen ten gehoore werd gebracht. Maar wij voor ons en wellicht meerderen van het publiek hadden gaarne de lieve, maar vrij tamme, muziek van Haydn gegeven voor iets meer gepassioneerds. Ieder, die zelf wat kamermuziek maakt, kent Haydn genoegzaam, en voor een concert als dit hadden velen wat anders verwacht De muziek van Haydn is uiteast liefelijk en melodieus, maar er worden geen groote problemen in behandeld. Het vloeit alles vanzelf, het is uiterst bekoorlijk, uiterst bevattelijk ook, maar niet geweldig noch bruisend van hartstocht Bij Schubert reeds was er de sterke stijging; hier hoorde men een nieuwen klank. In zijn zeer korte leven heeft Schu bert werelden van smart doorleefd, maar steeds vond hij de kracht zijn worstelin gen, zijn leed, zijn vreugden, uit te zeg gen in zijn geweldige mziek en steeds weer was het iets nieuws, dat hij bracht. Wie peilt de diepte van deze door de go den begenadigde menschenziel?.... Wie peilt ook het leed, dat hij doorleden heeft? For he that lives more lives than one, More deaths than one must die: (Hij, die meer levens leeft dan éón sterft meer dan éénen dood. Oscar Wilde.) Het hoogtepunt evenwel bereikte het kwartet in Tschaikowsky's kwartet F gr. k Dit werk is van een diepen, innigen weemoed, en de executanten wisten met merkwaardig-juiste interpretatie, door hun spel dien weemoed weer te geven. Het Allegro giusto was één schrijnende kreet om bevrijding, telkens en telkens weer klaagde de eerste viool deze vree- selijke, aangrijpende smart uit. Er is, se dert vader Haydn's tijd, wel wat in de menschenziel veranderdl Over de wijze van vertolking waren de meeningen van het publiek nogal ver deeld. Sommigen vonden de Boedapesters beter; dat deze musici andere opvattin gen hadden, bewezen zij al dadelijk door de opstelling van hun kwartet, die afweek van de gebruikelijke. Wij voor ons willen, daar wij hier toch geen vergelijking met andere concerten en artisten kunnen maken, het gebodene zonder meer dankbaar aanvaarden. Dank baar, dat wij hier door het werk van den heer Leewens deze concerten kunnen bij wonen, dankbaar ook, dat een voldoend publiek ze weet te waardeeren en te steu nen. Muziekschool „De Toonkunst". Gisteravond had een uitvoering plaats van de piano-, viool-, solo-zang- en koor zangklasse van de Muziekschool „De Toonkunst", directeur Toon de Hoogh. De Oasinozaal was flink bezet en de ouders hebbeif genoten, van het spel van hun kleinen, 't Vereisoht van den dlreo- teur altijd heel wat inspanning, voordat de kinderen zoover s n, dat ze hun pres taties, in het openbaar mogen toonen. Met onuitputtelijk geduld heeft de heer de Hoogh dan ook menig uurtje opge offerd, om maar steeds weer de fouten aan te wijzen, die ze nog maakten, en het resultaat hiervan is, dat de uitvoering uitstekend geslaagd mag heeten. De num mers werden vlug aohter elkaar afge werkt. Voor de pauze deden de jongere kinde ren zich hooren. 't Is altijd een aardig gezicht, de kinderen voor den grooten vleugel te zien, met een kleurtje van agitatie. Met kloppende hartjes zitten ze op de pianokruk en met lichte vingers dansen ze over de toetsen. Eén gedachte spookt maar steeds door hen heen, en dat is de angst, dat ze het niet goed zul len doen. Maar het ging gelukkig meer dan goed. Als een aangename afwisseling tus- schen de muziekstukjes, zong de koor- klasse eenige nummers, terwijl aan het slot de damescursus „Droome Vrouw" van Bonset en Frühllngsgrusz van M. Koek deed hooren. De jongenskoorklasse trad van het jaar voor het eerst op. Ze zongen van den com ponist S. v. Milligen, die dit jaar zijn 75en geboortedag zal vieren, een tweetal liederen, n.1. „Avondlied" en „de Zee man". Hoe frisch waren deze kinderstem men en hoe prettig deden vooral de hooge aan. Zoo heerlijk, ongekunsteld zongen die jongens. Er waren een paar kereltje» bij van ongeveer vijf en zes jaar. In het lied van J. Worp, „Nieuwe haring", kon den ze hun harten met recht ophalen. Wat een aardig pittig wijsje is dat, en wat zat het er goed in. De jongens kon den hem „van katoen geven", zooals ze het noemden. En ze jubelden het uit: „Nieuwe haring", nieuwe haring". Voor variatie op het programma had de heer de Hoogh wel zorg gedragen en de Hollandsche componisten waren niet vergeten. Zoo kwamen er op voor A. Tierie Jr., J. Worp, L. v. Tetterode, Oath. v. Rennes, Nio. v. d. Linde en Ph. Loota. Verder waren er een zestal stukken van Beethoven en het bekoorlijke „Frtihlings- rauschen" van den modernen, Noorschen componist Binding. Daar was een sonate van Haydn en een zestal nummers van Diabelli. Na de pauze werden door eenige solo leerlingen, die tevens ter afwisseling eenige nummers ten beste gaven, bloe men aangeboden aan haar leerares, mej. Rootlieb. Te half twaalf was het program ma afgewerkt en er was vóór dien tijd niemand, die aan heengaan dacht Het Vrouwenkoor ,,'t Vocaal-Ensemble", eveneens onder leiding van den heer de Hoogh, zal Woensdag 12 November zijn eerste uitvoering geven. De heer de Hoogh heeft zich de medewerking van een tweetal solisten weten te verzekeren; de ons welbekende bas-bariton Bram van der Stap, en mevrouw Alida Kempen Vermeulen, sopraan, beiden uit Delft. Het programma voor deze uitvoering is zeer aantrekkelijk; voor het vrouwenkoor staan een drietal nummers vermeld, het bekoorlijke „Maitag" van Jos. Rheinber- ger, een gedeelte van Schumann's „Rose Pilgerfahrt", en een koortje van Henri Zagwfln, „Uit gewijde Stilte". De zangeres zal liederen voordragen van Hendrika van Tussenbroek en Ar- nold Spoel, de heer van der Stap van Spoel, Ouypers en Reekers. Verder wor den nog duetten gezongen, o.a. het be kende duet „Bei Mönnern welche Liebe fflhlen" uit de Zauberflöte, zoodat deze avond voor de uitverkorenen, die hem bij wonen kunnen, inderdaad een genotvolle zal zijn. Armenraad. Uit het door den secretaris van den Ar menraad te Helder samengestelde Jaar verslag over 1928 nemen wij het volgen de over: Alle instellingen van weldadigheid te Helder, welke door B. en W. zijn ge plaatst op de lijst, bedoeld bij art. Hl der Armenwet, zijn bevoegd zich in den Ar menraad te doen vertegenwoordigen en hebben van die bevoegdheid gebruik ge maakt, zoodat de geheele Raad uit 24 le den bestaak Als bestuur zijn door de leden gekozen: De heer J. A. Lijdsman voorz., mevr. M. de Boer—Jongkees, mevr. M. P. Bok— Juchter, de heeren J. Bommel en P. v. Dalen. Tot secretaris is bij Kon. Besluit benoemd: de heer G. A. Niessink. Het Bestuur vergaderde in 1928 8 maal, de Raad in zijn geheel 5 maal. Het aantal stukken van het bureau uitgegeven be droeg 703. Hieronder zijn begrepen ver schillende adviezen aan B. en W., andere autoriteiten en aan de Departementen. Het aantal dossiers van bij het bureau bekende gezinnen, is gestegen tot 1070. Voornamelijk door de nog heerschende werkeloosheid en de uitbreiding van het werk der Armenraden door de instelling van eene commissie inzake onderhouds plicht en tot toepassing van het verhaal- recht, in verband met ark 876 e.v. van het Burgerlijk Wetboek en ark 63 e.v. van de Armenwet, is de inlichtingendienst zeer belangrijk toegenomen en vordert veel werk vooral voor den informator. De medewerking van de Gemeente-secre tarie, het Burgerlijk Armbestuur, de Gem. 2de- en laatste blad. T Bespreking volstorting aandeelen Mldden- standsbank. Hieromtrent is eene aan schrijving uit Amsterdam ontvangen, aan gezien vhet velen thans niet convenieert, is dit punt ter bespreking op de agenda gezet. De Middenstandsvereeniging heeft recht dit geld te innenzij heeft het noodig en zal dus om het geld komen, maar de Bank is niet opgericht om den middenstand te vermoorden. Zeer zeker heeft de Bank veel goed werk verricht. Feestavond. Het vorige jaar is voor de eerste maal een feestavond georgani seerd. Wenscht de, vergadering weer een dergelijken avond Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren Van Willigen, Veen en Vries- lander. Ais dubbeltal stelt het bestuur voor de heeren Bierenbroodspot, Peper zeel en De Beurs.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5