I. Grunwald, EMSTt «s- ar, DAMES-CONFECTIE GEMENGD NIEUWS OP EN OM HET BINNENHOF. De Arbeidswet Door hel Tarief-Colfln. Vrnchtelooze kamp! Kleine succeejes. „Rumor ln casa". Rheumatiek, Influenza, Gevatte Koude, Kiespijn Kanaalwqg 71-74, Grootste en meest ge sorteerd speciaal Huis te Helder.s Den Haag, 81 October. Te ontkennen valt niet dat de Tweede Kamer met het Tarief van Invoerrechten, door minister Oolijn voorgesteld, is op geschoten deze week. ZIJ ging met werkelijken rasschen tred. En het besef, dat amendementen, waar van becijferd was dat ze de verwachte opbrengst ad vijftien millioen gulden in qenigszins-beduidende mate zouden be snoeien, van de groene tafel onaanneme lijk zouden worden verklaard, 't werk te natuurlijk verlammend op den lust om in de lex-Colijn veranderingen van be- teekenis te brengen, 't Was en bleef: „vechten tegen de bierkaai"!, zooals men het in vroeger dagen uitdrukte. Minister Colijn is gedurende deze dis- cussiën het beeld van stevige, krachtige, onaantastbare onaandoenlijkheid. Sommige voorstellen maken wel indruk óp het hart, het gemoed van Z. Exo. van Financiën. Noode, haast-schreiend, moet hij ze onthalzen, doen vermoorden, 't Is de tra- nen-stortende beul. En toch.... van gansch-onpartijdig standpunt gevraagd: kan deze bewinds man anders? Vader Staat jnoet nu eenmaal eene slui tende Begrooting hebben. Daarvoor weten wij, zijn de vijf tien Tarief- en de vijf Tabaks-millioenen onvermijdelijk. En nu komen allerlei Volksvertegen woordigers met voorstellen, die afknab belen, af peuteren van dat bedrag. Wat m'oet, in zulk geval, een minister van Financiën doen? Laten wij in alle kalmte terngkeeren tot de yergaderingen, in de afgeloopen week door ons Lagerhuis gehouden. Ik noteer even, dat de sociaal-democra tische interpellatie over de houding der Regeering ten opzichte de salariskorting van de Rijks-ambtenaren is toegestaan. Zij is aan de agenda toegevoegd. Dus: na het ontwerp tot verhooging van den Tabaks-accijns komt ze. Zij valt dus samen, vloeit ineen met het begin van d£ Algemeene Beschouwingen over de Staats-begrooting-1925. Waarbij ze ook algeheel behoort De „Indische" interpellatie-Wijnkoop moet wachten tot minister De Graaff na dere inlichtingen uit de Oost heeft ont vangen. Van urgenten aard zijn deze „parade- vragen" ook allerminst!.... Ik fceer terug tot de Tarief-behandeling in ons Lagerhuis. De zaken zijn bijna geheel beslist be» kokstoofd met stemmingen, waarbij Links tegen Rechts stond. De hoofdelijke stemming, het opnoe men der namen van alle presente leden, werd meestal vervangen door het ver- standig-praotische stelsel van „opstaan en zitten." De Voorzitter begint dan, mr. Dres- selhuys, de Vrijheidsbonds-leider, nam hier het initiatief, met den afgevaar digden te verzoeken, hunne zitplaatsen in te nemen. - Dan zegt mr. Kooien: „Wie vóór het amendement is, sta op!" En dan blijkt wel zéér-evident de uit slag der neuzen-telling." 't Is een prachtige tijd-bekorting. Eigenlijk valt er, van deze Tariefs-be- handeling, bitter weinig na te pleiten. 't Was inderdaad eene gruwzame amen dementen-slachting. Ik stip aan, dat de revue-Koning Henri ter Hall, lid van den Vrijheidsbond, de films der bioscopen wilde te-hulp komen. Maar de 8 pet invoerrecht zijn behouden, hoewel de heer Ter Hall waarschuwde, dat er faillissementen zullen volgen daar door; Amerikaansche zaken zich zullen terugtrekken, zoodat tal van menschen 'in Patria werkloos zullen worden en veel andere ellende meer profeteerde. 't Was vruchteloos! Minister Oolijn zei: „Er wordt veel te vee) geld aan cine ma's uitgegeven. Als er bioscopen ver dwijnen van de amusements-vlakte, ik zal dat van harte toejuichen!...." Dat er teveel cinema's zijn, is moei lijk te betwisten. De heer*Ter Hall leed nederlaag, 't Was een moeizame, bij voorbaat- vnichtelooze strijd van Links tegen Rechts. In de Kamer-zitting van Dinsdag 28 October heeft enkel en alleen de vrijzin- nig-democrate mevr. BakkerNort zege bevochten met haar voorstel om eenvou dige huishoud- en .keukenartikelen met vijf inplaats van met 8 pet, te belasten. Dit amendement nam Z. Exc. over. Ove rigens'werd alles afgewezen. De soeptabletten en bouillonblokjes, de electro-motoren, het garen en draad, koord, snoer en tres. Ook de „speoialité's", geheim-middèlen, waarvan minister Oolijn zeker niet zon der grond zei, dat het verdwijnen ervan een zege voor ons volk zou wezen. Ze worden aangeprezen als genezend-wer- werkend voor alle ziekten en kwalen. Hebben niet de geringste wezenlijke ge- neeskracht! Gehandhaafd is het invoerrecht voor: gymnastlek-toestellen, werkkleéren, gum- mi- en zooveel meer, waarvoor men vrij stelling of verlaging van tarief trachtte te krijgen. In de Tweede Kamer-vergadering van Woensdag werd, vóórdat men we erom aan de lex-Oolijn ging, goed- r-fceurd de wijziging van art. 26 Arbeids wet 1919, waardoor kinderen van beneden de zestien jaar tot 1926 nog tien uren per dag zullen kunnen werken in bedrijven, waar bverwerkvergunningen gelden. Met deü anti-revolutionair Smeenk er kende Minister Aalberse, dat men hier te doen heeft met eene door de tijdsomstan digheden onvermijdelijk gemaakte bepa ling, waartoe hij, minister van Arbeid, zeer noode overging. Men stond hier te genover het zeker moeilijke alternatief: deze afwijking van de Arbeidswet gedoo- gen of! zien, dat verschillende industrieën zullen moeten stopzetten. Mr. Aalberse verduidelijkte, dat Z. Exc. streeft naar het steeds minder worden van afwijking der Arbeids-wet. En óók de sociaal-democraten, die tegen het ontwerp stemden, zullen toe geven, dat deze bewindsman goed voor zijn woord is. Daarna ging het Lagerhuis weer, op dezen Woensdag 29 October, aan het nieuwe Tarief. Ik teeken aan, dat mevrouw Bakker Nort, de vrijz.-democrate, een tweede succesje behaalde. Haar voorstel om vijf inplaats van acht pet invoerrechten te heffen van man gels, waschmachinps e.d. werd door Exc. Oolijn overgenomen! En zij werd hier gesteund door hare katholieke collega uit Rotterdam, mej. Annie Meijer, die met lief-stemmetje een op-papier gebracht speechje, 't allereerste, dat deze afgevaardigde in de Kamer uitspraak, haar „maiden speech" dus, voorlas. Bij de manufacturen kwam prof. Van Gijn met een (natuurlijk gansch-onaan- nemelijk) amendement om de acht in vijf pet. invoerrecht te "veranderen. Dat zou rekende Z. Exc. Oolijn voor Vader Staat 83 ton hebben gekost» Het is bij zitten en opstaan door de Kamer afgewezen. Met veel rollende r's en met waarlijk sympathieken ijver heeft de heer Henri ter Hall getracht vrijstelling te verkrij gen voor muziek-instrumenten van be roeps-musici. De Minister liet de beslis sing aan de Kamer over. Edoch, de Oommissie van Rappor teurs adviseerde: verwerping. En de Kamer wees (5280) het voor- stel-ter Hall af. Wat te betreuren valt Met goede, hartelijke, practisch-ver- standige bedoeling treedt de heer Henri ter Hall telkens in' het krijt voor de be langen van „kleine luyden". Eere zij hem!.Dat huldigend woord moet mij van 't hart Ter Hall is een zeer-eenyoudig, weinig-intellectueel, maar in-braaf en sympathiek man. Ik stip nog aan, dat minister Oolijn de mooie daad heeft verricht om over te ne men het vrijz.-democratisch amendement, waardoor kleine naaimachines slechts met 5 pot worden belast Alle tobbertjes, huisnaaistertjes en huismoedertjes, die met klein loon moe ten zien rond te komen, worden hier door gebaat Over reeksen van ingetrok ken amendementen zwijg ik natuurlijk in alle talen. 't Was een afmattende tocht, door dit struikgewas van artikelen en amen dementen! „Gevochten", gelukkig: in figuurlijken zin, werd nog over een voorstel om het invoerrecht voor petro leum en benzine te verlagen. Natuurlijk liet de heer Duys hierbij niet achterwege, den minister, oud- directeur van de „Koninklijke" zijn sohamper spottenden „sneer" te doen hooren. Exc. Oolijn verduidelijke, dat de zaak den Staat twaalf ton zou kosten. Waar op Ir. v. d.Waerden liet volgen, dat juist daardoor bleek, wat het platteland, met zijn petroleum-stellen en -verlichting, hierdoor moet opbrengen. 't Baatte natuurlijk niet Eindelijk kregen wij, op dezen Woensdagmiddag, terwijl de zon reeds ter kimme ging, een amendement, dat de beteekenis' had van knuppel, in Rechts hoenderhok geworpen! De katholieke protectionist stelde voor: klompen, bij dit ontwerp vrijgesteld, wél te belasten. Van nul tot acht pet invoerrecht!.. Daarover is toen zoo-iets als rumor in casa ontstaan. - Mr. Dresselhuys, de Vrijheidsbonds- leider, richtte tot minister Colijn de per tinente vraag: „Zal nu door die 8 pet de klomp duurder worden, ja ofheen?". Z. Exo. van Financiën antwoordde: „Ik weet 't niet. Dat moeten wij afwachten!" Intusschen had 'de minister de be slissing over het amend.-Fleskens aan de Kamer overgelaten. „Waarom," vroeg mr. Dresselhuys den minister, hebt u in de Memorie van Antwoord verklaard, dat gij, Minister, de klompen vrijstelt, omdat de kleine-luyden niet duurder ervoor kunnen betalen? Volgt daaruit niet, dat gij Excellentie, van invoerrechten duurder prijzen ver- waoht?.... En de heer Schaper verklaarde, van den minister van Finanoiën te hebben ver wacht een steviger-afwijzend woord naar aanleiding van dit (dwaze, onbekookte, zeker van een Reohtschen man hoogst- onverstandig) voorstel-Fleskens. De houding van minister Oolijn-in deze was absoluut niet sterk. Dit mag van mijn onpartijdig stand punt worden getuigd. Het amend.-Fleskens is gelukkig ge duikeld met 4622. De aanwezige anti revolutionairen en christel.-historischen stemden tegen. zoomede enkele katho lieken, o.w. detheeren Van Vuren en Van Schalk. Het amendement was een gevaarlijke „kneppel"!.... Bij de verdere behandeling van de lex- Colijn schrapt" de ntinister, op aandrang van mej. Westerman, uit den post speel goed, fröbel- en montessort-artikelen, die dus vrij blijven van invoerrecht De heeren Hermans en Bongaerts zagen een door hen ingediend voorstel om spijkers, draadnagels e.d. met 5 pet. te belasten, aangenomen met 4382. Minister Colijn had zijn sympathie met dit voorstel te Ingezonden Mededeeling. Geen beier middel hiertegen dan Mijnhardt'a Sanaplrln-tabletten ste fonds ibetreft het ibuitenlandsch aan bod na een paar dagen verandering van koers weer is gaan drukken, zoodat het de de nog door hem ingediende amende menten terug te nemen, daar hier z.i. maar in den blinde wordt getracht geld voor de schatkist te krijgen, als in den tijd van Willem I. Een kwestie-mej. mr. Katz om voor strijkijzers e.d. niet 8, maar 5 pet. te heffen, werd door den minister overgenomen. Een voorstel-Hermans en Bongaerts, strekkende om tegels, steenen en platen voor constructieve doeleinden of voor bedakking met 8 inplaats van met 6 pet. te belasten werd (met instemming van ZJExc.) aangenomen met 4632. On danks de uitdrukking dat thans de Ka mer een „amendementen-abattoir" is ge worden, nam de minister een amende ment-Ter Hall over om onderdeelen van uurwerken vrij te stellen. Mr. Gerritzen verloor het pleit om auto's met 8 pet. te belasten, zij blijven genoteerd met 12 pet invoerrecht! Mr. ANTONIO. Ingezonden Mededeeling. naast het Postkantoor. U weet het: ons^ysteem is steeds uitsluitend prima kwaliteiten; dus daarom het goedkoopst. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De laatste dagen is er weer veel bewe ging in aandeelen Jurgens, die Dinsdag een koers van 77 'bereikten op ver moeden, dat de zaken zich ibij dit ooncern dusdanig beginnen te verbeteren, dat zelfs gesproken wordt van een matig di vidend. Zooals bekend is, hebben -de Jur- gensfabrieken een groot afzetgebied in Duitschland en zal de verbeterde toestand daar te lande veel bijdragen tot grootere •bedrijvigheid in de margarine-fabricage. Doch ook hier te lande zullen de marga- ririefabrieken voordeel imoeten ondervin den van de hooge natuurboterprij zen," waardoor de consumptie de veel goedkoo- pere melange en andere margarine-com binaties zal, prefereeren. Reeds eenige maanden geleden, toen de koers van de gewone aandeelen Jurgens 50 noteerde, sprak men van dividend over 1924, 'doch toen was de algemeene opinie, dat dit een praatje was, terwijl thans blijkt, dat dit praatje vermoedelijk een feit gaat worden. Het aandeel Redjang Lébong schijnt op,circa 340 gestabiliseerd te zijn, welken koers men nu langzamerhand mooi begint te vinden, aangezien daarin zeer veel •gunstigs verdisconteerd is. Wil het aandeel een loonend dividend beta len, zoo zou het bij een rendement van 8 circa 24 moeten zijn en aangezien de voorlaatste jaren niets en, over 1923 slechts 6 werd betaald, zoo moet men tot de slotsom komen, dat de Mij. een pe riode van grooten voorspoed medemaakt. Als inderdaad juist is, wat vermoed wordt, dat een rijke •goudader met een gehalte van 20 dwts is teruggevonden, dan Is er geen twijfel aan en kan er geld als water worden verdiend, doch de sluier der ge heimzinnigheid daaromtrent is nog niet opgeheven en zal ook wel niet spoedig worden opgeheven, anders is de specula tie-aardigheid er te gauw af. De vorige week sterk opgezette aan deelen Peudawa Petroleum mochten zich deze week ln een verdere rijzing tot zelfs 14 verheugen, dooh niemand weet te zeggen, waarop die rijzing gegrond is en het trekt de aandacht, dat er zooveel be langstelling is voor dergelijke, een maand geleden als nonvaleur beschouwde fond sen. Ook aandeelen Algemeene Expfoiratie, die niet officieel genoteerd worden, staan sterk onder de belangstelling en zijn in korten tijd zelfs tot 68 gestegen op alle mogelijke oncontroleerbare geruchten. De rest van de effectenbeurs is per saldo niet veel gewijzigd, een enkelen dag een relletje in Oonsol Olie, die tijdelijk weer tegen 160 noteerden, terwijl Ko ninklijke Olie pl.m. 830 haalden, dooh deze koersen bleken niet gehandhaafd te kunnen worden, aangezien wat het laat- De productenmarkten blijven n«g steeds zeer vast gestemd, speciaal rubber, koffie en zuidvruchten; Wat de laatste •branche betreft, schijnt er een buitenge wone oonsumptievraag te bestaan, waar voor de tegenwoordige oogst veel te klein is, terwijl daarenboven de speculatie da nig in het nauw gedreven is, door onge dekte vóórverkoopen in de veronderstel ling, dat de prijzen wel weer zouden gaan dalen. In het artikel amandelen b.v. wor den er ontzagwekkende bedragen' verlo ren, aangezien ln korten tijd de prijs daarvan door gebrek aan materiaal circa verdubbeld is. De wisselkoersen hebben zich een wei nig hersteld, doch wat 'betreft Parijs en Brussel zal moeten blijken, of dit herste duurzaam blijkt te zijn, aangezien he bericht, dat Frankrijk in Amerika een leening heeft gesloten van 150 millioen dollar, al zeer weinig invloed op den wis selkoers heeft uitgeoefend. De officieel© koersen waren Dinsdag resp. 13.281/» en 12.227a- Ook het Pond sterling is iets op- geloopen, tot 11.46, terwijl de dollar zich om 2.54 blijft bewegen. De geweldige drukte ter wisselmarki; heeft, door de geringe schommelingen voor een meer normale kalmte plaats ge maakt Malversaties aan de stedelijke gasfabriek te Breda. Te Breda hébben aan de stedelijke gas fabriek ernstige malversaties plaats ge vonden. Woensdagmiddag omstreeks 5 en 7 uur heeft, aldus het politie-rapport, de politie gearresteerd G. S., boekhouder- kassier aan de gasfabriek, en M! W. G, hoofdklerk aan genoemd bedrijf. Er heeft fraude in de 'boeken plaats gevonden, en deze valsohe boekhouding loopt over geruimen tijd. Het onderzoek van de boeben is in vollen gang. Thans is reeds ontdekt, dat een bedrag tusschen de 5000 en 6000 is verduisterd. Oogen- schijnlijk moet de boekhouding van den den heer S. -zeer keurig geweest rijn, zoo dat de fraude niet dadelijk is ontdekt. De 'boekhouding werd gecontroleerd door een aooountantsbureau buiten Breda. De gearresteerde S., die een borgtocht van 10,000 heeft gekort, stond bekend als een zeer bekwaam boekhouder. Den 18den Januari IJL heeft de raad hem nog een salarisverhooging van 600 toege kend^ Onbetrouwbaar personeeL Reeds eenigen tijd liepen te Zaïndvoort geruchten over groote diefstallen bij een winkelier, tevens grossier in fourage. Eerst thans is de politie met haar onder zoek zoover, dat mededeelingen gedaan kunnen worden. Een paar weiken geleden ontdekte de heer R., dat in een vat ver schillende goederen verstopt waren, die zeer waarschijnlijk klaar lagen om mee genomen te worden. Hij deed* daarvan aangifte bij de politie. Dadelijk werd een onderzoek'ingesteld, en dit bracht verras sende dingen aan het licht. Bij zekeren K. vond men een groote hoeveelheid krui denierswaren, die uit de zaak van den heer R. afkomstig waren. Ook stonden waren in het pakhuis gereed om wegge bracht te worden, o.a. een mandje vijgen. K. bleek echter niet alleen heler te zijn van kruidenierswaren; bij hem nam men ook in beslag een aantal flesschon jene ver, fleschjes bier, enz., afkomstig uit de zaak van den heer B„ handelaar in spiri tualiën te Zandvoort; de flessohion waren in den afgeloopen zomer daar door tijde lijk personeel ontvreemd. K. werd reeds eenigen tijd verdacht van klandestienen verkoop van sterke drank. Niet alleen leden van hét tegenwoor dige personeel van den heer R. bleken zich aan diefstal schuldig gemaakt te héb ben', ook een reeds vertrokken knecht was medeschuldig. Ieder had zijn vaste afne mers. Na vele aanhoudingen en verhooren maakte de politie proces-verbaal op tegen 4 personen, verdacht van diefstal' in dienstbetrekking gepleegd, en tegen 13 personen, verdacht van heling. Zij wonen gedeeltelijk in Zandvoort, gedeeltelijk in Haarlem. Verscheidene zijn reeds naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De malversaties bij den Leidschen Ziefeenhuisbouw. De Haagsohe rechtbank heeft Woens* dag uitspraak 'gedaan in de laatste der zaken betreffende de bij het voormalle oureau van den Rijksbouwmeester voor Onderwijsgebouwen gepleegde onregel matigheden. De geschorste Rijksbouwmeester uit Den Haag werd' schuldig verklaard we gensoplichting (n.L het bewegen van den minister van Onderwijs tot het aangaan van een schuld in verband met de levering van tufsteen door de Trasindustrie te S? blenz) en wegens,valsohheid in «esohrifS met betrekking tot het opmaken C een declaratie. Békl. werd deswego vrnv^ deeld tot 2 jaar en 6-maanden gevangenis straf met aftrek van de preveSevXïfe yerd vrijgesproken ten aanzien Door opstijgende gassen. Donderdagmidadg zijn ée gist- en spiritusfabriek te Sappenneer bij het rei- nigieii van een tgrondlbak door opHtijgondo gassen twee arbeiders bedwelmd geraakt. Ondanks onmiddellijke hulp is de eene, J. Mulder, 'bezweken; dien' andere, die weer bijkwam, hoopt men te behouden. Stakende scholieren. Wegens een te groot© repetitie (60 bladiz.) heeft de vijfde klasse eener H. B. S. in het Gooi gestaakt. Het papier voor deze repetitie werd blanco ingeleverd. De klasse werd op een vrijen middag terug ontboden, waarop de jongelui andermaal weigerden het werkt te leveren, behalve twee leerlingen, die de vragen beant woordden. Thans is een der leiders voor een week van der school verwijderd, in afwachting van een nadere 'beslissing. Brandstichting in een huls van bewaring. Woensdagnacht werd het huis van be waring te Hal'bau in brand gestoken. De gevangenbewaarder en zijn vrouw werden in twee verschillende" cellen vermoord ge vonden en ook de 20-jarige dochter vond men dood ouder een hoop aardappelen. Slechts een gevangene bevond zich in een gesloten cel en moest door de brandweer worden bevrijd. In het gebouw was op verschillende punten tegelijk brand ge sticht, waarbij men een ruim gébruik had gemaakt van hooi en petroleum. Men verdenkt een fandlooper, die in het huis van bewaring te Halbau was op gesloten, maar thans is verdwenen, van de brandstichting. luidde 4 Jaren «waw»ni*tr.f Verdediger was mr. J. van Kuyfc SCHAGEN. Wij hielden in den loop dezer week een praatje met een markt-café-houder over markt aanvoer, mafkt bezoek en den meer of mindere welvaart van de zaken- menschen, die, van, door en uit de markt grootendeels hun bestaan moeten zoeken. ,,'t Gaat bij ons", zoo sprak hij, „als overal elders", de ontvangsten nemen belangrijk af, terwijl de uitgaven voor een deel gelijk blijven, voor een ander deel nog toenemen. Door de ingevoerde vroegtreinen is het aantal logeergasten zeer belangrijk afgenomen, daar is men voor ingerioht, dat maakt een deel van de waarde der zaak uit, zoo gaan de wekelijksche ontvangsten achterurt, maar ook het stamkapitaal vermindert, doordat de zaak in haar omzet is verminderd; doordat de handel voor velen nauwelijks het dagelijksch brood geeft, moet de koopman in zijn café de uitgaven beper ken, wat natuurlijk een schadepost voor den herbèrgier is. Groot nadeel hebben wij ook van de marktbussen, waardoor de marktbezoeker bijna elk half uur in de gelegenheid is te, vertrekken. Wie vroeger na afloop nbg een kop koffie met een broodje gebruikten, kan door de bus dit thuis doen. En zoo iet een bij het ander, zijn onze zaken verre van schitterend. 't Is waar, het marktwezen, eb markt even heeft langzamerhand een geheel ander karakter aangenomen, werd de handel vroeger voor een groot deel ln het café gedreven, hadden de afrekenin gen er geregeld plaats, al)es een voordeel van den taveernehouder, maar dat vrij wel geheel afgeloopen. Wij maken hier van alleen melding als tegenhanger van dagende kqoplui en mopperende boeren. Om tot de markten, waarmee al het boven staande in innig verband staat, terug te tomen, 't was Donderdag te Schagen volle markt, de markt voor den eersten Dinsdag in November. Stug duur was de landel in bedrijfsvee. Het vette vee was zeer traag met lager in prijs. Eerste kwaliteit f 1.10 d 1.20, 2de f 1.05 1.10, 8de f 0.75 0.85. Graskalveren voor de slacht werden op f 0.90 d 0.96 per KG. geschat. Om nu even tot het bedrijfsvee, iet eigenlijke volle marktsvee te komen. Gelde koeien f 226 376; de prijs was in ie duurdere soorten een melkkwestie, 10e meer melk, hoe meer geld. Melk- en kalf koeien f 360 525 zeer vast, gras- kalveren voor het bedrijf f 60 160. Jonge vette schapen tot f 56, vette lam meren tot f 48, vette varkens waren iets minder. Goede zware slachtvarkens 84 °eot per KG., zouters f 6 75 cent per K.G. Woensdagavond, omstreeks 9 uur, woedde boven Hollands Noorden een zwaar onweer. In het naburige Dirkshorn Wx. torenspits en *een watermolen getroffen. De materieele schade was in beide gevallen gering. Aan den brigadier-majoor O. van Keulen ei behagen, thans met ziekte-verlof te Alkmaar, is op zijn verzoek ontslag toe* gekend, 6 De vereeniging ter Bevordering van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier zal hare wintervergadering op Maan dag 24 Nov., in het Noord-Höll. Koffie huis te Schqgen houden. Op de Schager eierenveillng waren Donderdag ruim 6000 kipeieren aange voerd. De prijs liep tot f 18.60. De meeste partijen liepen van f 12.80 tot 18.40, wat een middenprijs wordt van f 18.10. Op de groote koemarkt te Schagen, Donderdag J.I., waren 752 runderen op aangevoerd, n.1.428 gelde koeien, 97 vette, 80 kalfkoelen, 140 vaarzen en 162 graskalverenop de volle markt- in 1928 waren aangevoerd 868 gelde koeien, 98 vette, 60 kalfkoelen, 160 vaarzen, 84 gras kalveren, samen 710 stuks.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2