T J. J. H. KOOPMAN, Mantels naar maat RECENMANIELS naar nut, k' F Met kraag en manchetten van bont Shawls, Vossen, Colliers, Moffen enz. I.GRUNWALD DINSDATen IE Tweede Blad. Velours de Laine, f 48.OO. f 62.OO. f 35.OO. WESTSTRAAT 17. FLUWEELEN FLANELLETTES RUITST0FFEN JAP0NST0FFEN BLQUSESTOFFEN MANTELSTOFFEN (De Coupons zijn in den winkel geëtaleerd]. VAN ZATERDAG 1 NOVEMBER 1924. DE ZUIDEK ZEEWERK EN Aan het Driemaandelijksch Bericht be treffende de Zuiderzeewerken (October 1924) is het volgende ontleend Afsluiting van het Amsteldiep. Het maken van den afsluitdijk tusschen de Noordholalndsohe kust en het eiland Wieringen, volgens bestek No. 10 Z.W. dienst 1923—1924, werd' zoowel op het wad (Balgzand) als in het eigenlijke Am steldiep voortgezet. Op het wad werd met het verder opwer ken van het dijklichaam zoowel van de westzijde als van uit het Amsteldiep voortgegaan. Ten gevolge van de herhaalde inzak kingen van het zandlichaam in het wac weru de voortgang van het werk aldaar vertrap™'' niet alleen doordat de inzak kende hoeveelheden zand mede verwerkt moeten worden, maar vooral doordat de zakkingen telkens herstel van spuitkaden noodig maken, waardoor het persen van het zand bij herhaling onderbroken moet worden. Deze inzakkingen waren intusschen te voorzien in verband met de samenstelling van den ondergrond ter plaatse, waarin slappe klei- en veenlagen voorkomen, en behoeven geen vrees op te leveren voor het welslagen van het werk of voor de stevigheid van den afsluitdijk. Aangezien in de nog overgebleven ope ning door het aanbrengen eener grondbe- zinking verdieping, van den bodem was voorkomen was hier nog slechts een diep te van ongeveer 8 M. N. A. P. aanwe zig en schoot het vooruitbrengen van de kelleemdammen aan beide zijden van het gat zeer vlug op, zoodat op 81 Juli des avonds te 8 uur op ongeveer 400 M. uit de Wierinigsohe kust de belde keileem dammen tegen elkander konden worden aangesloten en daarmede de afsluitiiig van het Amsteldiep was tot stand ge bracht. Wel liep kort daarna en ook den volgenden dag bij hoogwater op enkele lage plaatsen nog eenig water over den keileemdam, doch dit was van geen be- teekenis meer en kwam ook niet meer voor nadat op 1 Augustus de laagste ge deelten van den keileemdam eenigszins waren opgehoogd. De aanleg van het laatste gedeelte van den keileemdam is snel en zonder eenige moeilijkheden verloopen, en de sluiting kwam als het ware spelenderwijze tot stand. Het verschijnsel dat de stroom snelheid in het overblijvende gat bij de voortgaande vernauwing niet tot het ein de toe steeds grooter werd is hierop ze- ker van invloed geweest. Nadat de afsluiting was tot stand ge bracht werd voortgegaan met het verder ophoogen van den keileemdam, aanvan kelijk met de twee, later met een van de groote drijvende kranen. Toen de laatste kraan den keileemdam zoo hoog mogelijk had opgewerkt werd deze verlegd naar de binnen- of zuidzijde van den dijk om de keileem voor het onderste deel der aan deze zijde te maken taludbekleeding aan te brengen, welk werk eveneens gereed kwam. Zoodra de keileemdam in het Amstel diep door de grijpers was opgewerkt wer den aan de buitenzijde de kraagstukken gezonken en werd de perkoenregel ge slagen, welk werk over de volle lengte gereed kwam, terwijl verder begonnen werd met het regelmatig afwerken van den gestorten keileemdam en het verder verhoogen daarvan met langs een kip spoor aangevoerde keileem. Aan de bui ten- of noor<}zijde werd over de volle lengte begonnen met het aanbrengen van de steenglooiing, zoomede met het nabe- stbrten der kraagstukken. Achter den keileemdam werd het zandlichaam van den dijk verder uitgebouwd 'door opstor- ten onder water en opspuiten boven wa ter. Het opstorten kwam gereed; van af de Wieringsche zijde wordt het zand lichaam thans regelmatig tot de volle hoogte vooruitgewerkt, hetgeen reeds over ongeveer 800 M. geschied is. Van af de westzijde van het Amsteldiep werd het zandlichaam over ongeveer 300 M. tot de hoogte van gemiddeld 4 M. N. A. P. opgewerkt, tterwijl het tussohengel egen vak thans tot ongeveer 1 M. N. A. P. is opgehoogd. De kraagstukken aan de zuidzijde wer den over de volle lengte gezonken, ter wijl aldaar over ongeveer 500 M. de per- koenpalen werden geslagen en met het aanbrengen van de steenglooiing werd begonnen. Afwatering»- en scheepvaart kanaal in verband met de af sluiting van het Amsteldiep. Het eerste vak van dit kanaal, in aan leg volgens bestek No. 6 Z.W., dienst 1922—1923, is thans grootendeels vol tooid. Het baggerwerk tot vorming van het kanaalprofiel en de bekleeding der kanaalbeloopen met kraagstukken kwa men gereed. De nieuwe zeedijk is over ruim 900 M. lengte nagenoeg voltooid; de steenglooiing kwam geheel, de klin kerglooiing aan de binnenzijde van den dijk over ongeveer 1800 M. gereed. Op enkele te laag -liggende vakken weid het zandprofiel aangevuld; over een groot gedeelte der lengte werd de kleibeklee- ding aangebracht, terwijl het bekram- men van den buitenberm en het buiten beloop werd voortgezet. De aanleg van het tweede vak van he kanaal, volgens bestek No. 12 Z.W., werd krachtig voortgezet. Het uitbaggeren van het kanaal kwam geheel, de verdp diging der belóopen met kraagstukken voor ruim de helft gereed. Ook de aarden baan voor den toekomstigen verkeersweg werd geheel voltooid. Ondanks de vele en omvangrijke ver zakkingen tengevolge van den slappen ondergrond (op sommige plaatsen drong het aangevoerde zand blijkens de ver richte boringen tot 4 M. en meer in den bodem), werd het zandlichaam van den zeedijk in zijn geheel aangebracht. Daar bij werd het zand tot eene hoogte van 4 a 5 M. N. A. P. en ter breedte van 6 a 8 M. opgespoten. In het geheel werd in den zeedijk gebracht 286 740 M8. zand, of ruim 2 maal het wiskundig profiel. Na het afwerken van het zandprofiel kwa men daarin geen verzakkingen meer voor. Het aanbrengen der kleibekleeding werd aangevangen en krachtig voortge zet. Aangevoerd en verwerkt is 22 400 M8 (gemeten iri de middelen van vervoer) klei, welke in de nabijheid van het Am steldiep bezuiden de afsluiting, op de zoogenaamde Kooltuinen, werd gebag gerd en terstond van de zolderbakken op den dijk in profiel werd gebracht. Ook met den aanleg der steenglooiing werd een begin gemaakt; de perkoenr; welke deze glooiing aan dien- teen1 moet steunen kwam met de twee onderste rijen zetsteen over de volle lengte van 1600 M gereed, terwijl ongeveer de helft der to tale oppervlakte van de aan te brengen steenglooiing werd gezet. De afsluitdam aan het noordwestelijk uiteinde van het werk kwam nagenoeg gereed. Het zanddepot in het Balgkanaal werc. voltooid. Naast de in het vorige bericht vermelde afwateringssloot werd door de opgeperste grondmassa eene tweede sloot gegraven, ten einde het in het bestek voorgeschreven - doorstroomingsprofiel voor het Balgkanaal, dat in de eerst aan gelegde sloot niet bereikt werd, te ver krijgen. Keersluis van gewapend beton nabij van Ewljckssluls. De paalfundeering voor deze, volgens bestek No. 11 Z.W. in uitvoering zijnde, sluis kwam gereed, en de op den bodem van den put aanwezige modder werd ver wijderd. Vervolgens werd de 0.15 M. dik ke werkvloer van stampbeton gemaakt en werd, nadat deze verhard was, de vloer wapening gesteld en de vloerplaat van gewapend beton ter dikte van OJ55 M, aangebracht. Ter vermijding van werk- voegen geschiedde de uitvoering der vloerplaat onafgebroken in dag- en nacht- bedrijf, met elkander afwisselende ploe gen; de vereischte hoeveelheid van 188 M8. beton werd in 31/2 etmaal verwerkt Nadat de vloerplaat voldoende verhard was, werd daarop de wapening voor de opgaande muren en contreforten en het bijbehoorende formeelwerk gesteld. Op 29 September is daarna een aanvang ge maakt met het betonwerk voor de sluis muren? Vóórdat na het heien der fundeering- palen. de heistelling uit den put werd ver wijderd, zijn daarmede nog de aanslag- palen voor de buiten vloeddeuren en de hanepoten ter weerszijden van de sluis geplaatst. De ontvang- en stortebedden werden grootendeels aangebracht. De beide ebdeuren van groenharthout kwamen gereed. Schutsluis bij de ifooL Deze sluis is voltooid, en werd voor de eerste maal opgeleverd, waarna de aanne mer nog gedurende drie maanden met het onderhoud der gemaakte werken is be last. Hoewel tengevolge van de regenach tige weersgesteldheid in de tweede helft van het afgeloopen kwartaal de uitvoe ring van het grondwerk ten behoeve van het verbindingskanaal tusschen de schut sluis en het Noordhollandsch kanaal zeer werd belemmerd,' kwam dit toch, zij het ook met tamelijk groote vertraging, ge reed. In het geheel is hiervoor 20.795 M8. grond verwerkt. Uitwateringssluis bij Oost- oeyer (Helder). Behoudens enkele werkzaamheden voor het afwerken en bekleeden der grondop- hoogingen werd de aanleg ..van den om- ringdijk van den slulsput voor deze sluis, uitgevoerd volgens bestek No. 8 Z.W., dienst 1923, voltooid. Met den bouw der sluis, volgens bestek No. 14 Z.W., dienst 1924—1925, werd een begin gemaakt. Het sluisterrein werd aangesloten aan het electriciteitsnet der gemeente Helder, waartoe een kabel werd gelegd door het Noordhollandsch kanaal en in den verbin- dingsdijk van den Koegraszeedijk naar den sluisput. Met de ontgraving voor den sluisput binnen den omringdijk werd be- goniftn, waarbij ter voorkoming van af schuivingen de noodige damwanden wer den ingeheid. De uit de ontgraving voort komende klei werd aan den ten deele nog in aanleg zijnden omringdijk verwerkt, terwijl het zand tijdelijk binnen den dijk werd gedeponeerd en het veen buiten het werk werd gebracht. Een viertal proefpalen werden inge heid, waarna de lengte der palen vpn de paalfundeering werd bepaald op 9 M. Verbindingskanaal ln den Anna Paulownapolder nabij van Ewljckssluls. Het tijdelijke verbindingskanaal ln den Anna Paulownapolder, dienende ter ver binding van het in aanleg zijnde afwate- Ingezonden Mededeeling. Dames-Kleedermaker Bontwerker. van prima GROOTE SORTEERING: Uitsluitend prima kwaliteiten, gemaakt van heele, soepele vellen. 9 Nov. 12 Nov. Mail voor Hr. Ms. K. X. naar Colombo: laatste buslichting 8 Nov. hoofdkantoor 9.80 m. stadsbussen lichting 1. hoofdkantoor 6.— m. stadsbussen 8 Nov. licht. 4 hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. Mali voor Hr. Ms. „Tromp". naar La Luz: laatste busMohting: 1 Novemb. hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 3. naar. Santa Cruz de Teneriffe: laatste buslichting: 6 Novomb. hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 8. 21 hoofdkantoor 3.30 a. stadsbussen lichting 2. naar Marseille: laatste buslichting: 5 December hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 3. 7 hoofdkantoor 6.— m. stadsbussen 6 Dec. lichting 4. 8 en 9 Dec. hoofdkantoor 6.30 a. stadsbussen lichting 3. naar Palma: laatste buslichting: 10,11 en 12 Deo. hoofdkantoor 6.80 a. stadsbussen lichting 3. KANAALWEG 74, naast het Postkantoor. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Politieke onverschilligheid. Muzikale belangstelling. De Raad - Adverteeren. rings- en scheepvaartkanaal met de Van Ewijcksvaart in den genoemden polder, i™ thans tot uitvoering gekomen. Het be stek No. 16 Z.W;, dienst 1924, werd op 9 Juli 1924 aanbesteed, waarbij intusschen de laagste inschrijving de raming van 120.000 met ongeveer 13.000 of bijna 11 bleek te overschrijden, om welke re den het werk niet werd gegund en op 13 Aug. 1924 werd herbesteed volgens het zelfde bestek, waarin echter bij nota van wijziging de in de ophoogingen te ver werken hoeveelheid grond boven een ze ker maximum verrekenbaar werd gesteld. Het werk werd hierop gegund aan den laagsfcen inschrijver, zijnde W. 't Hoen te Alblasserdam, voor 119.500. De aannemer heeft het werk terstond na de gunning krachtig aangevat. Na ver laging van het peil in het moeras ten zuiden van den Balgweg wert! begonnen met het ontgraven der sleuf voor de in het bestek, ter beperking van de te ver wachten verzakkingen in den zeer slap pen bodem, voorgeschreven rijzen bedden onder den Westelijken kanaaldijk. Eene hoeveelheid van ongeveer 800 M8. aan veen, rietwortels en modder werd verwij derd, waarbij achter de hand in de vol tooide sleuf de rijzen bedden werden ge legd, samengesteld van door den dienst dér Zuidei'zeewerken ter beschikking ge steld rijshout; 1150 M8. rijzen bed kwam op deze wijze gereed. ,J3en aanvang werd gemaakt met het inw'asschen dezer bed den met zand en het aanbrengen van eene zandophooping daarboven; het be- noodigde zand werd, tot eene hoeveelheid van 1700 M8., ontleend aan het zanddepot in het Balgkanaal, en werd met smal- spoormatereel aangevoerd. De aanleg van een golfbrekend scherm van gewapend beton langs het hooge land van Stroe op Wieringen werd vol tooid. Met de uitbreiding van de visschers- haven te Den Oever op Wieringen is be gonnen. Eenige vertraging werd ondervonden doordat de levering van de vereischte ta melijk groote hoeveelheden hout niet steeds vlotte, en ook het creosoteeren van deze hoeveelheden veel tijd vorderde. Tuberculose bestrijding. In een vergadering van het Deensche geneesk. genootsch. te Kopenhagen heeft dr. Holger Moellgaard, bbogleeraar in de physiologie aan de landbouwhoogeschool en leider van de veterinair physiologi- sche afdeeling van de proeflaboratoria gisteravond een lezing gehouden over zijn geslaagde behandeling van tubercu lose. Hij verklaarde dat zijn praeparaat: sanocrysine, een goudzout is van een zoo danige chemische samenstelling, dat geen gevaar voor metaalvergiftiging bestaat ook bij toediening van zeer groote doses Het is een gevolg van de ontdekking van den Duitschen dokter Robert Koch, die aantoonde, dat goudzouten giftig zijn voor de tuberkelbacillen. Aan de hand van deze ontdekking heeft professor Moell gaard een goudverbinding bereid die kan worden ingespoten in de aderen of de spieren en die de bacillen in het organis me doodt. Sanocrysine is de eerste samenstelling, waarmee dit resultaat wordt verkregen, maar het gevaar bestaat dat de afschei ding van de doode bacillen een vergiftige stof verwekken en om dit gevaar te be zweren wordt tevens een serum ingespo ten. Bij de behandeling bestapt kans op verscheidene reacties als koorts, huiduit slag, misselijkheid en ziekte, maar deze reacties verdwijnen geleidelijk en de be handeling kan daarna zonder verder ge vaar worden voortgezet, zelfs bij de meest ernstige gevallen. Het sanocrysin wordt vervaardigd in een laboratorium te Ko penhagen en het staatsserum-instituut heeft de bereiding van het serum op zich genomen. Er zijn reeds verzoeken om in lichtingen uit alle deelen van de wereld, voornamelijk uit Amerika, en een boek in het Engelsch over de behandeling, van de hand van professor Moellgaard, is ter perse. Het is er in den loop der jaren in de hoofdstad met de publieke belangstelling in de politiek niet beter' op geworden. Vroeger, een tiental jaren geleden, ja, toen was een politieke vergadering, waarin twee politieke kampvechters zich In hpt debat maten of waarin een bekende partij leider een voordracht hield, dikwijls een „publiek gebeuren" van den eersten rang, waarheen het stórm liep en waarover een ieder het nog dagen lang na afloop had. Het publiek leefde destijds veel meer mee met de politieke leiders als persoon en avonden, waarop b.v. de liberaal prof. Van Hamel (de oude) en de sociaal-democraat Troelstra elkander het monopolie van de politieke en economische waarheid betwist ten of waarop Talma en Kuiper het poli tieke evangelie der „mannen-broeders" vér kondigden, trokken nog meer dan thans de schlagendste „reuzen-film" het doet. Sinds de invoering van het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoor diging schoven zich tusschen de kiezers en de gekozen vertegenwoordigers de poli tieke partij-organisatie en, indirect, ook de vakvereenigingen op zulk een wijze in, dat er van een warm, direct contact tus schen deze twee uiterste elementen niet veel meer overbleef. Men- stemt op zijn partij, leest zijn partij-orgaan en wie nu toevallig in Raad of Kamer de partij-in zichten naar voren brengt, het laat den kiezer vrij koud. Men vertrouwt er een voudig op, dat de uitverkoren vertegen woordiger in de besturende colleges plicht getrouw zijn functie van „uitvoerend amb tenaar van het partijprogram" naar be- hooren zal vervullen. We willen hier op dit verschijnsel niet verder door philosofeeren, maar, ter illus tratie, alleen nog wijzen op het feit, dat noch de bijeenkomst deze week gehouden, waarin het Kamerlid Marchant optrad, noch een andere, waarin de heer Ketelaar (een in de hoofdstad overigens zeer popu lair man) sprak, ook maar de geringste concurrentie vermochten aan te doen aan bioscoop of danslokaal.En dat zelfs de melkoorlog, met zulk een entrain ingezet door de geregelde troepen van beroepssol daten der politieke partijen weinig belang stelling trekt. Het eenigste feit in de politieke wereld, dat deze week wat uitkwam boven de be langstelling van uitsluitend „vakmen- schen" was dat van het afscheid van het Raadslid oud-wethouder Vliegen, die zich in Den Haag gaat vestigen om zich in den vervolge alleen te gaan wijden aan zijn werk als Kamerlid. Toen vader Vliegen voor het eerst in onzen Raad kwam, had hij er met Jos. Loopuit het Roode Rijk alleen. Hij kwam er als vjirig, jeugdig enthousiast revolutionnair gezind S.D.A. P.-er, die zich, vooral in het Zuiden des lands naam had gemaakt als stoutmoedig propagandist. In den eersten tijd was zijn optreden op het Prinsenhof dat van fel- critiseerend oppositie-leider. Thans, na zoovele jaren verlaat hij onze stad als leider der 16 man sterke „regee rings-partij" in den Raad en als oud-wet houder (hij beheerde achtereenvolgens: Bedrijven, Financiën en Onderwijs), die zich ook buiten de kringen van zijn partij vele vrienden gemaakt heeft als gematigd vooruitstrevend bestuurder en.als vlot journalist, die met onderhoudende pen van zijn liefde voor onze goede Amstelstad wist te getuigen. Velen maakten zich dan ook op naar zijn afscheidsavond in „Parkzicht" en stemden in met de woorden, waarmede hem een inktstel vereerd werd en waarbij de wensch werd uitgesproken, dat het werk, hetwelk hij in de komende jaren in het algemeen belang nog zou verrichten, steeds de spo ren zou mogen dragen, dat het' kwam uit een goede Amsterdamsche koker I Tegenover een afnemende politieke be langstelling staat, in onze stad, een nog steeds toenemende muzikale dito. De ziekte van den heer Mengelberg, waarover bijna dagelijks bulletins in de bladen versche nen, het 25-jarig jubileum van onzen eer sten concertmeester Louis Zimmerman en het aanbrengen van den naam van den componist Bernard Zweers op een der bordjes aan den wand van de groote zaal van het Concertgebouw, trokken meer de aandacht dan welke politieke vergade ring of hoe dik en doorwerkt een accoun tantsrapport inzake 't Gemeentelijk Melk- bedrijf ook. De gemiddelde Amsterdammer weet eer der waa» en wanneer Zimmerman de viool solo in Strauss' „Heldenleben" (het aan Mengelberg opgedragen stuk) creëerde dan ook maar één enkel cijfer uit de melkvgpr- dracht of een enkel feit uit het georgani seerd overleg met de gemeente-weklieden. Men kan niet zeggen, dat de heeren en dames op het Prinsenhof deze week hun best hebben gedaan iets van de verloren belangstelling in hun werkzaamheden te rug te winnen. De laatster Raadsvergade ring was er wel een van een'bij uitstek „klein" debat. Het grootste gedeelte van den Gemeentetijd werd er zoek gebracht met het eindeloos kauwen ën herkauwen van een gevalletje met een arbeidersgezin, dat, volgens Mevr. Van Zelm van den Berg niet behoorlijk door den Gemeentewoning- dienst zou behandeld zijn. Mevr. Van Zelm en haar communistische partijgenooten maakten van dit geval, waarin men ter wille van de buren tot „uitzetting" uit een Gemeentewoning was moeten overgaan, een relletje tegen den Woningdienst en eigenlijk verlangden zij, dat in de toe komst deze Dienst geheel onder curateele van den' Raad zou gesteld worden, zoodat iedere „uitzetting" eerst de sanctie van dit college zou moeten krijgen. Waardoor dan, maar dit vertellen zij er niet bij, een vlotte, practische afdoening van zaken tot de onmogelijkheden zou gaan behooren. Wethouder De Miranda wees er in zijn ant woord op, dat de Gemeente een 6600 wo ningen heeft en dat in het afgeloopen jaar slechts 8 uitzettingen geschied zijn, wat er toch wel op wijst, dat de Woningdienst waarlijkniet als een boeman, waar niet mee te praten valt, optreedt. Eind van dit veel te lange lied was, dat een groote meerderheid de bovengenoem de aangevraagde curateele afwees en de Woningdienst dus haar oude vrijheid van beweging behoudt. Aan een andere, veel grootere en veel belangrijker zaak werd daarentegen veel minder tijd verpraat. Het ging hierbij over het feit, dat het indertijd door den Raad voor de Centrale-Noord gevoteerde bedrag op de begrooting met ettelijke millioenen overschreden werd zonder dat men het col lege er in gekend heeft. Het geld is nu eenmaal al uitgegeven en als zoodanig helpt „napraten" thans wel niet meer, maar het is een principieele kwestie en in dat opzicht verdiende zij zeker dubbel on derstreept te worden. Waar moet het heen als voortvarende directeuren van gemeentebedrijven er met behulp van B. en W. allerlei maatregelen en uitgaven doordrijven zon'der zich het minst te bekommeren om ,de door den Raad toegestane credieten; aldus het bud get-recht van de vertegenwoordigers der burgerij tot een sinecure makend. Waar moet het heen als zij denken: „Och, ach teraf keurt de Raad het toch .wel goed". Hier in dit geval had de Raad zeer zeker het recht, neen de plicht op een streng te handhaven curateele aan te dringen. Al wat men echter deed was zich slap, alhoe wel een beetje sputterend, neer te leggen bij de door B. en W. gemaakte excuses en beloften van beterschap. Het kruit zoo rij kelijk verschoten bij het woning-uitzetting gevalletje, had hier inderdaad deugdelijker dienst kunnen doen En de rest van den tijd werd dan daar naast nog besteed aan een communistische poging terug te komen op een beslissing aangaande de 3 pensioen-premie Inder tijd in het georganiseerd overleg gevallen. Wat, gelukkig, mislukte. Men kan praten over vermindering of vermeerdering van belangstelling in poli tiek, in muziek, in alles/ en nog wat, praten over vermindering of vermeerde ring van de belangstelling in.... adver teeren is.onzin. Die belangstelling kan verminderen noch vermeerderen: zij is algemeen. Mo gelijk komt hier of daar nog wel een zon derlinge voor die „niet gelooft in adver teeren". Maar men gaat ook niet praten met een'mensch, die niet gelooft, dat de zon eiken dag opgaat. Waar echter wel over te praten valt is: het in vaste, wetenschappelijke banen lel den van deze algemeene belangstelling ln adverteeren. Het is nu nog veelal een hol- dedebolder belangstelling, een dilettan tisch gedoe en een in 't wilde weg „maar doen"Dat „adverteeren" een vak is, met vaste regelen met wetenschappelijke methoden, gegrondvest op statistische en psychologische gegevens, is tot het publiek nog maar al te weinig doorgedrongen. Een poging tot aufklatung ln deze rich ting werd hier deze week rloor den Bond van Adverteerders, afd. Amsterdam, ge daan. Op een door dezen Bond belegde propaganda-vergadering, werden diverse voordrachten -gehouden; zoo gaf o. a. de privaat-docent in de psychologie aan onze Universiteit, dr. A. Grtlnbaum, een interes sante, met lichtbeelden doorspekte, lezing over „de psychologie in de reclame". Een en ander is zeker belangrijk genoeg er spoedig eens een afzonderlijk artikel aan te wijden. I half mat zijde gevoerd, alle moderne kleuren, van Waterproof, Gabardine, half gevoerd met Sanella, solide bewerkt,

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5