UIT DE WIJDE WERELD HamburgAmerika-lijn is nu een naar de eischen des tijd ingerichtebioscoop zaal 1 (Hamb. Nachrichten). Studenten-vrijheid. 'Studententijd is de voorbereidingstijd en zijn kostelijke waarde is, nog altijd, de vrijheid 1 Dat is niet een vrijheid die met niets en met niemand rekening houdt en die verworden kan tot botte bestialiteit en tot het gedachteloos volgen vin alle opwellingen en onbegrepen neigingen Maar het is cle vrijheid, vooral de vrijheid van geest, die noodig is óm te kunnen denken en ruim te kunnen doen Zou deze wet eigenlijk ook niet geldig zijn voor alle niet-studenten (Propria Cures). Eva en de verboden flesch. Tot voor korten tijd toen de gezant schapsgebouwen in Washington de eenigq „natte'" plaatsen waren, waar een dorstige ziel nog eenige verkwikkingen kon vinden, was er een opzienbarenden toeloop bij deze ambassades. En het is voorgekomen, dat menig bekoorlijk vrouwtje er vandaan kwam ,met epn „verboden" flesch haar ge schonden door een al te hoffelijk ataché 1 (Sunday News). Moderne parlements- discussies. y Dat er ook in Amerika wel wat ont breekt aan den ernst van het vergaderen der Parlementsleden, blijkt uit het verslag van een zitting in het Witte Huis. Een van de Parlementsleden hield een rede voering om critiek te oefenen op de uniformjas vftn don Amerikaanschen DpperbevelhebberI Hij zeide o.m., dat die jas een split in den rug had en dat dit nergens was voorgeschreven in do Amerikaansche uniformreglementen. Het was een ongeoorloofde nabootsing van het Engelsche model I En een tweede afgevaardigdo viel hem bij en- verzekerde ten over vloede, dat do bevelhebber vermoedelijk wel een Amerikaansch hoofd had, maar dat de pet niot volgons „model" was' en zijn broek ovenmin. De broek vooral was veel te wijd 1 (Washington Post). Naar verkiezingI.... Wanneer het waar is, dat wij or binnen kort langs wetenschappelijkon weg aohter zullen komen op welke wijze den groei en vooral de sekse bij kikvorschen kan worden, beheerscht eh tevoren vast gesteld dan is het niet vermetel meer om te voorspellen, dat wij vermoedelijk nog binnen de loopende eeuw in staat zullen zijn een groei en de sekse van het menschelijk geslacht vooruit vast te stellen. Dat wil zeggen, dat hoewel het ihenschelijk organisme voel moeilijker te beheerschen is wij niettemin de kunst zullen leeren verstaan om vooraf uit te maken of een moeder aan een jongen, dan wel liever aan een meisje hot levenslicht zal schenken I (Julian Huxly). De Heilstaat De werklust en'daaraiit voortvloeiende de productie wordt in verschillende Russische fabrieken steeds minder. Vrij wel geheel Rusland is nu in handen van de §rbeiders en dat is niet verkeerd, maar het is jammer dat ze nog niet de kunst verstaan om nu van de behaalde voor deden op rechtmatige en gepaste wijze .te proflteeren. Want dat. ze meester zijn in een fabriek is heel goed, maar dat dat meesterschap hun de lust beneemt om nog even goed en hard te werken als vroeger is jammer. Langzamerhand verkeeren verschillende bedrijven van z.g. niet dadelijk productief belang in een staat van verval. De leiders zien dit met leede oogen aan en denken er soms yel eens aan de arbeiders, die niet willen werken te behandelen als desserteurs. Voorloopig echter brengt men nog andere middelen in toepassing. In ver- sch i llende fabrieken wordt als op wekkings- iniddel tot werkendemuziek toegepast. Het zelfde gebeurt hier en daar op landerijen om de arbeiders te bewegen den oogst' binnen te halen (Pravda). Een en ander over 'Rusland. Over' het tegenwoordige Rusland doen vele en velerlei berichten de ronde,, die iikwijls met een korreltje zout dienen te ..orden genoten. Aan den eenen kant tan de communisten, die natuurlijk alls at op Rusland betrekking heeft, in'het gunstigst mogelijke licht trachten' te plaatsen, aan dén anderen kant diegenen, die in het communisme de personificatie zien van al wat slecht, misdadig en dom is, en wier beschouwingen ook niet zuiver objectief zijn. Het is niet ons' doel' na te gaan in hoe verre hier de waarheid in het midden ligt, omdat daarvoor een1 tamelijk diepgaande studie omtrent de toestanden in het tegen woordige Rusland noodig zou zijn. Maar nu wij in „Wetenschappelijke Bladen" van September van dit jaar een tweetal artikelen over Rusland vonden, die zui ver wetenschappelijk en vrij objectief zijn, leek het ons van genoegzaam - belang daaruit een' én ander aan de lezers van 't Juttertje te vertellen. Het eerste artikel, gepubliceerd in de Neuo Rundschau van Mei 1924, behandelt dé Russische boerenmythe. Hieronder oerstaat men de volksziel, de zucht naar fantasie e.d. Ieder, die in het onmetelijke Rusland iets hervormen wil, zegt de I schrijver, vóelt zich tegenover een primi- tieve kracht, de mythe. En die mythe is I de ziel van den Russisohen boer. Het bol sjewisme deed een poging om de imythe met een greep van geweldige spanwijdte te omvatten, teneinde haar in een kleed van bepaalde beginselen te hullen, haar aan zekere petten te onderwerpen. Doch deze poging moest mislukken en zij is dan ook mislukt. Het oogenblik, waarin zij1 ondernomen werd, was goed gekozen, de oude Russi sche opvatting van den Staat was dood en geen nieuwe was er voor in de plaats gekomen. Het Bolsjewisme meende zich hierin te kunnen nestelen. De opstand der boeren, waarmede deze zich den gronè toeeigenden^ was de vervulling van hun eeuwenouden droom geweest. En de Sov jet-regeering, die natuurlijk zeer zeker 'niet bedoeld heeft den' groot-grondbezit ters zonder meer hun eigendom te ont nemen en dat aan de boeren te geven,, vond, waar zij kwam om den toestand te regelen, zich meestal voor een fait accom pli gesteld: de hoeren hadden zelf de zaak ter hand genomen, en het gevolg was, dat in plaats van een gepensioneerc kapitein der garde thans ©enige dozijnen boeren' zich met hardnekkigheid vast klampten aan het stuk grond, dat aan de gemeenschap toehoorde. En de Bolsje wisten moesten reeds dadelijk erkennen, dat de boeren, en niet de gemeenschap, de meesters waren van het aan de hoeren ontnomen land. Thans, nu de Sovjet-regiering niet meer gewelddadig in zijn leven ingrijpt, toont de heer geen vijandschap meer je gens zijn heerschers; pogingen om hem door redeneering voor de Bolsjewistische beginselen te winnen hoort hij met lachend wantrouwen aan; hij heeft zelf de noodige maatregelen genomen alles goed en geregeld te laten loopon. De door de oommunlsten en de regeering in het leven geroepen armenbesturen in de dor pen hebben hun rol reeds lang uitge speeld. De splitsing van de dorpsbewo ners In drie klassen, de groote "boeren (koelaki), middelsoort 'boeren (seredjnaki) en armen (bednota), schijnt vaster gewor teld In den Russisohen bodem dan de splitsing in standen in het oude Tsaren rijk. De door Lenin rusteloos bevorderde smytsjka, dat is de intelloctueele en eco nomische aansluiting van stad en dorp, waarmede dus bedoeld werd het beheer schen, door de tegenwoordige regeering, van de boerenmentaliteit, die smytsjka, is- tot nu toe mislukt. Evenniin gelukte het de Sovjet-regeering de sterker dan ooit aan den ouden godsdienst gehechte ziel van den boer voor het communistisch geloof te winnen, in hem een alle arbeiders omvattend solidariteitsgevoel ie doen ontstaan, dat hem in ondersteuner van de regeering zou hebben veranderd. Voor een deel is deze mislukking het 'gevolg van do zeer uiteenloopende richtingen onder de communisten zelve, meent de schrijver. Hij staat vervolgens uitvoerig bij deze richtingen stil, doch het zou ons te ver voeren hierover te vertellen. Het was de persoonlijkheid van Lento, die doorgaans een weg vond om ondanks alle verschillen, toch samen te werken. Hoe het nieuwe Rusland er zal uitzien, valt niet te zeggen; het zal niet gelijken op dat van heden, nog minder op dat van gisteren. Maar in ieder geval voélen wij en weten, dat het 'geestelijk fundament van het land niet zal bestaan uit theorieën of partijprogramma's, maar uit de levende ziel van den Russisohen "boer. Hoezeer onder het tegenwoordige re giem het totellectueele leven to Rusland geleden heeft, vindon wij in een interes sant artikel to de Revue Mondiale van 1 Juli beschreven (eveneens to Wet, Bla den' opgenomen). Het land is heden ten dage, zoo zegt deze schr., totaal ontbloot van iedero letterkundige beweging, zoo zelfs, dat het tot voor enkele maanden geen enkelen uitgever meer telde. De bolsjewiki hadden alle particuliere uit geversfirma's, die zij als gevaarlijke broei nesten van het kapitalisme en van de contra-revolutie beschouwden, verbannen. Tengevolge hiervan verlieten ook een aantal schrijvers Rusland, en het grap pige gevolg hiervan was, dat midden in Berlijn, in de belangrijke kolonie der Rus sische uitgewekenen, het brandpunt van het Russische letterkundige loven ont stond. Een zestigtal uitgeverszaken, die zoo ongeveer alle vroegere belangrijke firma's van Petrogad en Moskou omvat ten, voorzien nu to de behoeften van de meer dan 200.000 Russon, die te Berlijn wonen en van de andere Russen, die over de geheele wereld verspreid zijn en wier aantal op meer dan twee millioon kan wor den geschat. Begin 1923 werd een poging gedaan de uitgeverszaken weder to Rusland te vestigen en to overeenstemming te bren gen met de nieuwe handelswetgeving, die onder de 'bolsjewistische regeering de particuliere ondernemingen beheerscht. Er zijn thans eenige kleine drukkerijen iri Petrogad en Moskou heropend; wat zij evenwel voor de herleving van het hoek doen, is nog van weinig beteekenis. Meer dan vijf jaar lang was Sovjet-Rus land 'zonder een enkele uitgeverszaak, behalve de drukpersen van de regeering, die hoofdzakelijk propaganda-gesehriften verbreidden. Toen eindelijk de oprichting van particuliere zaken weder mogelijk werd, waren er allerlei belemmeringen, die de ontwikkeling daarvan tegenhiel den. Wel to de eerste plaats was daar de schaarschte aan papier, maar ook de strenge oensuur speelde een groote rol. De óerste, door de weder naar Rusland terugkeerende uitgevers en drukkers tér perse gelegde werken, waren wetenschap pelijke en. geschiedkundige 'boeken. Voor een goede ontwikkeling van het letter kundig leven ontbreekt op het oogenblik het fundament: de herleving van het to tellectueele leven zelf. Het sohijnt, dat de scheppingskracht op elk terrein, in de laatste jaren vernietigd is tengevolge van den ontzettenden strjjdi om het bestaan der kunstenaars en totellectueelen. Deze menschen werken thans als kantoorbe diende of tolk, soms als boerenknecht. Weliswaar worden to de schouwburgen stukken opgevoerd, die to niets onder doen voor de beste opvoeringen te Parijs, maar er is geen enkel nieuw Russisch stuk hij; allo stukken zijn vóór den oorlog geschreven. De Sovjet-regeertog heeft verschillende eerlijke pogingen gedaan onder een on ontwikkeld publiek belangstelling te wek ken voor geestelijke dingen. Door geheel Rusland werden een duizendtal 'bibliothe ken en leeszalen geop«d, to de hoop den lust voor boeben en letterkunde onder de arbeidersklassen op te wekken. Deze poging is evenwel mislukt, vooreerst om dat de levensomstandigheden niet de be schikking gaven over voldoenden vrijen tijd tot lezen, en ook doordat het onmoge lijk was in zoo kosten tijd de neigingen te veranderen, die in den loop van vele geslachten bij het volk ingeworteld zijn. Het hoofd van den oentralen dienst van, de werkers van het Boek te Moskou moest zelf erkennen, dat hun lezers nog uitslui tend voortkwamen uit de vroegere hooge kringen der maatschappij. BABBELUURTJE OVER MODE. Jurken voor de koude dagen. Het is weer op komst en het zal on vermijdelijk zijnIn ononderbroken regel maat komen do dagen waarop we zullen zeggen: BrrrI wat begint het koud te worden I Voor 'n paar dagen geleden kregen we er al 'n voorproefje van en vele vrouwen zullen tegen elkaar gezegd hebben: Brrr I Wat koud. t ls om te bibberen nu In de crepe de Ohine of waschvrij overhemdje 't Is haast niet te doen nu om to die kleeren naar kantoor of de zaak te gaan. Al brandt dan bij uitzon dering al wel eens de kachel I En al draag je bulten dan al wel je dikken mantel 't Idee alleen oni met een dunne jurk of blouse |te moeten loopen doet je al haast bevriezen als de wind zoo onbarm hartig uit het Noord Oosten waait, dat je je afvraagt of je misschien niet en passant je schaatsen uit het vet zult moe ten halen I In ernst: Voor jonge dames', die uit- teraard hun werkzaamheden verplicht zijn steeds van warme in koude tempe raturen te komen en omgekeerd, is het zeker noodzakelijk om nu eefa warme ja pon aan to hebben Tenminste om er een to voorraad te hebben Maar - Zoo'n „werkjapón" stelt nogal eigen aardige eischen I Want ze moet sterk zijn en ze moet warm zijnen ze moet to den regel goedkoop zijn En ze moet toch evengoed coquet zijn! Zo mag naast haar goede en nood zakelijke eigenschappen nimmer lomp of smakeloos aandoen, want dan „past" de moderne jonge dame ervoor 1 Kunnen nu al die eisohen samengaan Dat kunnen ze! Hier is al een model, dat vrij wel aan alle eischen voldoet. Zelfs meer dan dat. Luistert u zelf: Hoogstvermoedelijk hebt u nog wel er gens in een oude kast een mantelpak van eenige jaren geleden. Zoo'n kleedingstuk van toemaligen blauwe serge 'of kaïnga ren Mogelijk ook ziet u kans er zoo eentje bij een zuster, een nicht een vrien din in ieder geval bij een vertrouwd adres in haüden te krijgen. Zoo'n oud klok-model kan b.v. heel goed dienen. Het model bestaat nu uit een recht lijfje en een rokje. Het rokje heeft een gladde achterbaan en vier klokvolants, die te samen de voorbaan vormen, door ze op een gladde voeringbaan te zetten, die van onderen een zoom van staf heeft! Dat schiet al een eind op! Nu een |leuke gesp erop van zwart galalith met een rood hart. Dat geeft de vroolijke toets! Het vest wordt met drukknoopjes los ingedrukt. Of ook wel los ingeregen, op dat het er makkelijk uitgenomen kan worden. Dit is vooral gemakkelijk met het wasschen, daar dit vest bij voorkeur moet worden gemaakt van wollen Viyella. Prettig is dan daarenboven wanneer het vest zoo gemaakt wordt, dat het des- verkiezend ook tot boven kan worden ge sloten Nummer twee is een niet minder handig model. Het is evenals het vorige uitstekend geschikt om ook van zoo een oude japon of ouderwetsche mantel of mantelpak gemaakt te worden. De eventueele naadjes kunt u zoo fijn bedekken met kleurige sterren, die m er zelf op borduren moet, dat u er bepaald versteld van zult staan. Van het resultaat, meen ik. Van het borduren op zichzelf heeft u niet versteld te staan, want bót is doodeenvoudig! Er worden drie kleuren wol voor gebruikt, n.1.: Twee voor de ster, (b.v.: Indigo blauw en geel) en één voor hettussohen kringetje (b.v.: Rood). En de uitvoering is zooals ik reeds zei: Doodeenvoudig! De buitenste kring van de ster (blauw) werkt u in de flanel steek en het binnenste kringetje van de bter (geel), d.i. de eigenlijke ster, kunt u eenvoudig met lange draden spannen. Of ook met een wijde steelsteek werken. Het kringetje (rood) wordt ook in de wijde steelsteek uitgevoerd. Dit is een zeer vlot borduurwerk en het staat allerliefst.* De rechte randjes worden eveneens in twee van de drie kleuren gewerkteen zeer eenvoudig steekjp in de steelsteek. Wat het model zelf nog betreft: Het is geheel recht en sluit van voren op zij. Het kraagje kan van gekleurde £ij of van fluweel, maar ook wel van deiefde stof met een los wit kraagje er over. Verder staat het een eventueel maaksteh van dit model volkomen vrij bij gebrek aan een oud mantelpak of ouden mantel de jurken van geheel nieuwe Serge Voulé, Kamgaren, Gabardine, Velours de latoe of iots dergelijks te maken. Misschien wil de draagster zelfs niets liever dan dat? Mme. Corry. De eerste stop. A: Zoo, Amice maak je al plannen voor een zomeruitstapje? B: O, ja Ik ben druk bezig om een nieuwe hypotheek op mijn huis te kra gen! Hoteltechniek. Hotelportier: De meneer van kamer 19 klaagt erover dat hij vannacht al het wa ter van de stortregens door het lekken van het dak op z'n bed gekregen heeft.. Gerant: Uitstekend. Noteer een gulden op zijn rekening voor het ontvangen van een douche 1 HET VERHAAL VAN EEN WASCHTOBBE. n. (Jullie herinnert je nog wel, hoe Tine en Jaapje een tobbe vonden, hoe ze Wil lem, den tuinjongen daarin lieten varen en hoe Willem in de modder zakte) Met groote moeite trok Willem zfln eene been uit de modder en nam een stap naar den wal. Toen aog een stap en nog een, eer hij de uitgestoken handen van Tine en Jaapje kon grijpen, die hem op den kant trokken. Er waren wel soorten modder waarmee Tine «n Jaapje graaf speelden, maar de modder van den vijver rook vreeselijk vies. Het huilen stond Willem nader dan het lachen. „Mijn broek," zei hij met een snik. Ja, die arme broek. Tot over de knie was hij zwaar en zwart van de modder. „O, dat hindert niets, hoor," troostte Tine edelmoedig, „Ik zal een broek van Vader voor je halen. Wacht maar even hier. Kom Jaapje!" Weg holde zij met Jaapje aan de hand, die er over dacht, of Willem ooit weer schoon zou kunnen worden. Niemand zag de kinderen, toen ze ademloos de trap opstormden. Vader was ongelukkiger wijs een heel groote man. Maar dat hin derde niet zoo erg, dacht Tine. Er hin gen verscheidene broeken In zijn kast Tine zocht er een uit, waarvan ze dacht, dat die Willem wel goed zou staan en naar beneden ging het weer en naar den vijver, waar Willem nog bedroefd zijn be dorven broek stond te bekijken. „Kijk eens aan Willem!" riep Tine triomfantelijk uit, „wat een mooie broek voor jou! Hij is wel wat lang, maar dan moet je hem maar wat hoog optrekken!" „Maar Tine," zei Willem aarzelend, doch hij gehoorzaamde. De broek was zóó lang, dat Willem er haast heelemaal In verdween, maar dat was misschien wel gelukkig, omdat er nu niets van de mod der te zien was. Daar kwamen echter Vader en de tuin man aan. Willem kon niet hard wegloo- pen, want de broekspijpen sleepten op den grond. Ook durfde hij niet op te kij ken of Simons, den tuinman op diens vragen antwoord te geven. Maar Tine legde alles heel - verheugd uit. „Wij hebben de tóbbe to den vijver ge- rold en we hebben er Willem in laten stappen I En de 'boot wiegelde en zonk to de modder. En daarom hbb Ik hem een van uw broeken gegeven1, Vader!" „Och, mijnheer," snikte Willem uit de diepte van zijn broek". „Ik, ik. Simons wou hem juist eens flink onder handen nemen, maar Vader was veel te goedhartig, om Willem nog meer te straf fen. Hij nam Tine en Jaapje mee naar huis, waar Moeder hen vertelde, dat zij straf verdiend hadden. Het bed is een vreeselljke plaats als de zon sohijnt eh het was ook niets prettig, om van het geld uit den spaarpot een nieuwe -broek voor Willem te moeten koopen. „Het zou me niets kunnen schelen, als wij eerst maar zelf gevaren hadden vóór Moeder zei, dat het stout was," bromde Tine. Maar Jaap schudde zijn hoofdje en zei: „Ik houd niet van modder uit den eenden vijver." Ik vind, dat Jaapje groot gelijk had! RAADSELS. Oplossingen der vorige raadsels. L De torenhaan. H. Luctor et emergó. Oor, meter, log, teug. Nieuwe raadsels. I. Men vindt mij aan een schip. Ver andert men de laatste letter, dan vindt men mij aan het oog. H. Het geheel is eén spreekwoord van 7 woorden of 80 letters. 26, 7, 29, 6 is een metaal. 26, 18, 15, 5, 14, 11, 20, 17, 16, 21, 25 ls de naam van een bekenden heilige. 12, 80, 28,18, 29, 80 is de naam van een trekvogel. 10, 1, 9 is een boom. 3, 4, 2 is een vogel. 8, 19, 20 ls een lichaamsdeel. 28, 24, 22 is een meisjesnaam. In de opgave der raadsels van«5 Oct. is een foutje geslopen. Er staat 1, 4, 12 is een jongens- of meisjesnaam, dit moest zijn 1^ 3, 12, doch de meesten van jullie hebben dit wel begrepen. t Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: O. A.; A. B.; K. B.; O. B.; M. B.; K. t. B.; A. en H. D.; D. en M. D.; J. D.; M. A. en C. A. D.; H. en M. F.; J. en G. v. F.; J. G.; J. O. G.; J. J. G.; B. en T. G.; A. H.; A. H.; W.K,G.K, L. K.; O. K.; H. J. v. d. K.; E. de L.; A. N.; T. N.; T. O.; J. G. P.; R- P.J F. G. v. P.; P. J. R.; j. en J. v. R.; J. en W. S.; I. en A. S.; M. S.; J. J. W. en O. V.; A. W.; J. M. W.; A. en O. de W. Zouden jullie er eens om willen denken de raadsels op een flink velletje papier to te zenden? Een enveloppe is niet noodig, maar o! die kleine stukjes papier met op lossingen raken zoo makkelijk weg, en wie vindt het nu prettig om raadsels in te zen den en dan niet bij de goede oplossingen te staan? Jullie hebt toch allemaal wel een velletje uit een schrift? Enkelen sturen ze wel netjes In, vooral de oplossingen van M. B. zien er altijd keurig uit. Zullen jullie er aan denken? Na loting vielen de prijzen ten deel aan: M. A. en O. Dekkers, Goversstraat 84. Jannie Geurts, Steengracht 22. B. en T. Griek, De Ruijterstraat 64. G. en C. Kroonstulver, Molengracht 14. Wilh. Kruk, Molenstraat. Evert de Langen, Schagenstraat 98. F. G. van Puffelen, Ruijghweg 43. P. J. Romeyn, v. Hogendorpstr. 36 A. en O. de Wit, Achtergracht Z.Z. 6. J. J. W. en O. Vermeul, Koningsplein 122.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 8