Hotel„BELLEVUE", dInërs Derde Blad. Glashaadel. - Machinale Varffabriek. PLAATSELIJK NIEUWS Café - Restaurant. ZONDAG 2 NOV. CONCERT, W. J. M. SCHOUTEN. Heldersche Maatschappij tot Glasverzekering, VAN ZATERDAG 1 NOVEMBER 1924. De heer J. Hofman, leerling der Ra- dioschool alhier, slaagde gisteren te Den Haag voor het Rijkscertificaat van Radio telegrafist. Afscheid brigadier-majoor Hulzebos. Vrijdagmiddag waren in het gebouw van het Kantongerecht alhier de verschil lende beambten der brigade Helder van de rjjksveldwacht vereenigd om afscheid te nemen van hun chef, den brigade-comman dant, majoor der Rijksveldwacht K. Hul zebos. Na 80 dienstjaren ging deze amb tenaar den dienst met pensioen verlaten. De heer Hulzebos, die zich steeds een humaan chef betoonde, werd door den bri gadier De Vries hartelijk toegesproken, terwijl hem, namens de manschappen zijner brigade, een stoffelijk blijk van waardeering Gaapstok met kleed) overhan digd werd. Zichtbaar ontroerd, dankte hij voor dit blijk van sympathie. Van zijn 80 dienstjaren bracht Hulzebos er 15 in onze gemeente door. Wegens de door hem tijdens de spoorwegstaking van 1908 verrichte diensten werd hem de eere medaille van Oranje-Nassau in zilver ge schonken. Als zyn opvolger Is aangewezen majoor Emmer, thans brigade-commandant te Me- demblik. Openbare aanbesteding. Gistermiddag werd ten kantore der Ge meente-Gasfabriek aanbesteed: De werk zaamheden voor een „plaatselijk herstel ier" ten behoeve van het Laagspannings net en de Waterleiding in den Polder Het Koegras, gemeente Helder. Ingeschreven werd- door: O. W. de Graaf, Julianadorp 18, J. de Graaf, Ju- lianadorp, 24; J. F. M. Vonk, Juliana dorp 28.83; K BijLsma, Julianadorp, 58.50; O. 8. Netfts, Julianadorp, 60; A. Reoourt, Borger (Drente), Ï65.—alles per maand. Lezing over Hongarije. Wij herinneren onze lezers nogmaals vendien is, hetgeen mevrouw von Csitdry Dinsdag a.s. houdt voor de A.G.O., en waar zij een groote menigte fraaie licht beelden uit Hongarije zal vertoonen. Bo vendien is, hetgeen mevrouw von Csitary over haar land te vertellen heeft in aan sluiting op de plaatjes, heel belangrijk, zoodat men zich een gang naar „Musis Bacrum" niet zal beklagen. Do Concerten van het Stafmuziekcorps. In aansluiting op hetgeen wij vroeger hebben gemeld, kunnen wij thans mede- deelen, dat het eerste abonnementscon cert van het Stafmuziekcorps zal worden gegeven op Maandag 10 November, en, wat het volksconcert betreft, op Dinsdag 11 November. Nu de nieuke directeur, de heer Leistikow, reeds eenigen tijd zijn functie aanvaard heeft, zijn de repetities in vollen gang en wordt er alles op gezet om met een buitengewoon programma de wintercampagne te openen. Hoewel het definitieve programma nog niet is vastgesteld, kunnen wij toch reeds verklappen, dat dit afwisselend is en tal van mooie nummers telt. 0.a. zal worden uitgevoerd de bekoorlijke suite, die Grieg schreef voor Ibsen's drama „Peer Gynt", ook Schubert's laatste werk, de onvoltooi de symphoriie, bekend als de „unvollen- dete", een orkeststuk van Richard Wag- ner, een compositie van Weber, een com positie van den directeur. Men ziet, we krijgen weer van het beste, dat er is. Daar er nog verschillende abonné's zijn van verleden jaar, die thans door allerlei oorzaken hun diploma nog niet hebben afgehaald (bij de aanbieding waren zij afwezig of wilden de zaak nog in beraad houden, enz.) dringt het comité er op aan alsnog ten spoedigste deze diploma's aan het bureau van dit blad te doen af halen. Verder wordt medegedeeld, dat het comité rekening wil houden met de bezwaren, die verschillende oud-abon- né's hebben om een geheele seizoenkaart te nemen, en thans ook de gelegenheid geeft voor kaarten voor één avond. Deze zullen tegen den. prijs van 60 cents per persoon (inclusief stedelijke belasting) worden beschikbaar gesteld, en geven recht op een plaats op het balcon. In den loop der volgende week zal met dezen kaartverkoop worden begonnen; dit zal nader Worden bekend gemaakt. Het bovenstaande geldt alleen voor de aboqnementsconcerten; de volksconcer ten gaan op den ouden voet door; ook hiervoor zijn de kaarten de volgende week a 80 oents verkrijgbaar. Kunstavond. „Levensstroomingen". Vrijdag a.s. geeft het Schouwtooneel het gezelschap van Jan Musch een bij zonder mooie Voorstelling in Casino. Het boeiende tooneelspel van mevr. Simons Mees, „Levensstroomingen", woYdt door dit gezelschap gespeeld op een wijze die boven alle lof verheven is. Het Schouwtooneel geeft hier de 88ste opvoering van dit tooneelwerk, dat eeft werkelijk stuk leven laat zien en vol is van boeiende scènes. Het spel van Ko van Dijk, Pine Beider en de overigen, is schitterend. De pers schrijft hiervan: „Nieuwe Courant" (Fr. Lapidoth): Ik heb'zelden zoo prachtig zuiver en tot in alle bijzonderheden èf tooneelspel mogen bewonderen van een gezelschap dat met een stuk van mevrouw Simons—Mees ge komen is. „Nieuwe Rott Courant": Het voorname in den dubbelen zin van belangrijkheid en schoonheid is het spel van Ko van Dijk Pine Beider. Mevrouw Simons—Mees kan het Schouwtooneel dankbaar zijn voor deze reprise. „De Maasbode": Door volstrekt supe rieur spel heeft een tooneelwerk vanzelf actie. En dat superieure spel heeft het' Schouwtooneel geboden. "Vfij kunnen een ieder aanbevelen dit tooneelwerk te gaan zien. De Residentiebode: Zéé een tooneelstuk van een vrouw bewijst meer voor de vrouwenbeweging da» 100 luidruchtige vergaderingen of geestdriftige artikelen. Een gave vertolking van een prachtig stuk. Zulk een stuk verdient honderde opvoeringen. Vereeniging Pensloenbelang te Heraer. Door het bestuur der Vereeniging Pen- sioenbelang te Helder wordt medege deeld: 23 October j.I. werd genoemd bestuur .door Z.E. den Minister van Marine in audiëntie ontvangen. Het resultaat van dit onderhoud, dat pijn. drie kwartier heeft geduurd, kan niet worden medegedeeld, daar 'het niet voor publicatie besteand was, zooals vóóraf door ZJD. aan het bestuur was me degedeeld. Alleen kan worden gezegd; dat naar de meening van het bestuur, voor de oud- gepensionneerden het bemoedigend mag worden genoemd. De audiëntie, toegezegd door het depar tement van financiën, heeft nog niet plaats gehad, daar zoodanige audiëntie nog niet wordt gehouden. Zooals onlangs per advertentie werd medegedeeld, was de gewone 3 maand elijiksche vergadering vanwege hangende audiëntiën uitgesteld. In aansluiting daarop wordt thans door 'bovengenoemd bestuur ter kennis ge bracht, dat wordt binnen de eerste wekeh nog geen' audiëntie verleend, de vergade ring desniettemin zal worden gehouden. De kennisgave van het tijdstip zal alsdan op de gebruikelijke wijze geschieden. Nieuwe Uniformpet Elders in dit nummer (onder de rubriek Marine en Leger) worden bizonderheden meegedeeld over de nieuwe met 1 Januari in te voeren uniformpetten voor officieren en onderofficieren. De firma Troost alhier heeft, in overleg met het Departement van Marine, een paar model-petten vervaardigd en deze in haar winkel, Spoorstraat, geëtaleerd. Het model is veel sierlijker dan de bestaande petten. De firma heeft hiermee een bewijs gege ven van haar activiteit! BIue-Band-reclamefllm. Een reclame-campagne als die welke thans door de Ver. Margarinefabrieken (van den Bergh's fabrieken) te Rotterdhm voor haar artikel Blue Band wordt ge voerd, is Amerikaansch in opvatting en breedheid van opzet. De fabriek ging van den stelregel uit, dat omtrent de ver vaardiging harer producten geen geheim houding moet worden betracht, doch in tegendeel, dat men aan het publiek moet laten zien hoe de vervaardiging plaats heeft, omdat alleen daardoor bestaande veroordeelen worden weggenomen. Het principe is goed, en de firma van den Bergh, die blijkbaar niet op een mil- lioentje ziet, zette daarvoor een grootsche, en, zooals boven gezegd, on-Hollandsche reclame op touw. In een auto der fabriek trekkeneen vijftal employé's het land door: een pianist, een violist, een cellist, een operateur, een explicateur. Een zesde meneer reist vooraf naar de verschillende plaatsen en regelt de zaalhuur, e.d. En dan wordt aan iederen verbruiker van de Blue Band-margarine de gelegenheid 'gegeven tot bijwoning van een gratis film-vertooning, waarin het g'ansche be drijf der firma is opgenomen. Maar daar mee is het nog niet genoeg: de firma van den Bergh begreep, dat op zichzelf zoo'n industriefllm vrij droog is en het publiek, als het niét meer kreeg dan dit, er kaaltjes af zou komen. Dus werd aan het programma toegevoegd een fraaie natuurfilm, een tweetal komische films Met dit programma trekt het gezelschap je het land door, en, als er iets geschikt is de Blue Band bekend te maken, is het wel deze wijze van reclame maken, die, wij aarzelen niet dit te zeggen, zeer sym pathiek is. Toen het bleek, dat de belang stelling hier ter stede te groot wasvoor één avond, heeft de leider van het clubje onmiddellijk een tweeden avond gearran geerd. Wij waren door de firma' voor Donder dagavond uitgenoodigd en troffen bij onze aankomst, lang vóór acht uur, reeds een overvolle Tivoli-zaal. Nog altijd stroomden menschen naar binnenuit den aard der zaak waren het zeer veel huisvrouwen en aanstaande huisvrouwen. O.a. was er de geheele Vakschool met wel 'n 140 meis jes, allemaal lacherig goedje, dat een fijne gratis bioscoopavond had. Maar er waren ook een heel wat jongens naar binnen getrokken, en gansch dat groote, uiteenloopende publiek was in een jolige, leutige stemming. Niet het minst werkte daartoe mede de explicateur van de fllm- vertooning; een jonge man, die er wel slag van heeft en de juiste volkstemming weet te pakken. Want behalve explicateur was hij tevens zoo'n beetje conférencier en hield de menschen genoeglijk bezig. Het programma opende met mooie natuuropnamen uit Frankrijk we kregen een kijkje in oude tegen de bergen ge legen stadjes met schilderachtige straatjes en bekoorlijke vallei op. En daarna begon de bedrijfsfilm. Deze gaf oen vrij vol ledig overzicht van het bedrijf 5 wij zeggen „vrij volledig", omdat het eigenlijkede samenstelling der margarine, ons ont- Ean vechtpartij tueeohen een Coneervstief sn Lcbaur-afgsvesrdigds. Londen, 1 November; De verkiezingen zijn niet zonder kleer scheuren afgeloopen! Mr. Soft. Conser vatief candidaat voor Llverpool, vloog tijdens een heftig debat op den Labour- oandidaat Mr. Strong toé. Vergeefsch poogde men ze te scheiden. Op 't laatst vlogen de kleeren van Mr. Soft in flarden! Een schadevergoeding door dezen ingesteld, leidde tot niets, want de politie-magistraat oordeelde, dat het de schuld van Soft zelf was, dat zijn winterjas in flarden vloog. Stommerik, zeide deze autoriteit, had dan ook evenals ik, een jas bij de fa. Grunwald gekocht, daar koopt Lloyd George zoowel als Mao Ponald, daar hebben ze jassen die klinken als een klok en reuze goedkoop 1 Alle Helderschen die bij de fa. I. Grun wald, Keizerstraat 116 (boven) hun jas koopen, zijn goochem, die het niet |doen eenden. Dit is het oordeel van een deftig ge- pruikt Engelsch magistraat. 40% goed- kooper dan overal elders. Prachtsorteering Confectie-jassen en Costumes. L Grunwald, Keizerstraat 116. (Adv.). houden werd. Nu was dit wel te begrijpen, omdat dergelijke dingen het geheim zijn van het fabrikaat, maar als ons in den aanvang de koeien getoond worden, die in Amerika worden gebruikt voor de be reiding van het dierlijk vet, dat noodig is voor de margarine, en als wij dat vet in schepen zien aanvoeren, zien lossen, zien smelten, enz., dan hadden wij, om een volledig beeld te krijgen van de be reiding, ook willen zien hoe dat vet te zamen met de plantaardige vetten, wordt verwerkt tot het product. In zooverre was deze bedrijfsfilm dus onvolledig. Wij nemen dat de firma niet kwalijk; integendeel, haar film is uit sluitend ter wille der reclpne vervaar digd, en dat zij de geheimen van haar fabrikaat niet aan de groote klok hangt, is begrijpelijk. Wel kregen wij een goed denkbeeld van de bewerking der massa; we zien verschillende bewerkingen, ook het beroemd geworden „karnen", want, daar er geweldige massa's versche melk in worden verwerkt, moet er ook worden gekarnd. We zien hoe voortdurende toe voer van ijswater de massa doet strem men, hoe dit stremsel, na tien dagen in een rustkamer te hebben gestaan, tus- schen roteerende walsen wordt gekneed en nogmaals en nogmaals hoe het wordt geperst, gevormd, afgesneden, ver pakt, gewogen, gecondoleerd, enz. Niets wordt met de hand aangeraakt, de uiterste zindelijkheid wordt betracht De talrijke meisjes en vrouwen, die in de fabriek werken, hebben witte, het lichaam geheel omhullende schorten voor en witte muts jes op. Twee bewegingen zfjn noodig om door middel van spijkermaohines de kisten te sluiten, een automatische transportband brengt ze over de straat (door een tunnel) in de gereedliggende lichters. Het is een enorm bedrijf, waar meer dan 2000 personen werken (alleen in de fabriek). We krijgen een kijkje in de kantorende modernste Amerikaansche machines zijn hier in gebruik voor de boekhouding, de administratie, de con trole. Er is een uitgebreide cartotheek, iedere afnemer heeft zijn eigen kaart, en door een vernuftig ponssysteem wordt elke kaart met nummer ,van het district of van den reiziger uitgeponsd, zoodat men met een oogopslag ommiddellijk den dagelijkschen omzet kan zien van iederen klant. Automatisch vallen die uitgeponsde kaarten in het voor hen bestemde vakje. Er is een groote drukkerij met ik weet niet hoeveel snel- en degeldrukpersen er is een groot laboratorium, waar dage lijks de producten onderzocht worden op soortelijk gewicht, watergehalte en wat dies meer zij Kortom, de film geeft een goed ylee van den geweldigen omvang van dit reusachtige bedrijf. Zooals wij zeiden, kregen de aanwezigen een tweetal komische films tot slot. Ge lachen, dat is erl Er waren een paar aardige komieken, die allerlei capriolen maakten, en het strijkje zorgde voor op wekkend», de stemming verhoogende mu ziek. Een avond als deze zal voor het bedrijf der firma van den Bergh zijn profijt op leveren. Wedstrijd ten bate Heldersche Redders. Het Heldersche fanfarecorps zal vóór den voetbalwedstrijd, die hedenmiddag om 21/, uur op het terrein Tuindorp plaats heeft, een muzikale rondgang ma ken door de stad. Vertrek om 2 uur Stationsplein. Ingezonden Mededeeling. Telef. 49. van af f 1.50 per couvert. Ruime Vergaderzalen beschikbaar tegen billijke condities. Modern gemeubileerde Zalen van 8# tot 11 uur. GEMEENTERAAD. Antl-Vloekverbod. Het Bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods hei ligen naam verzoekt den Raad regelin gen te treffen, wagribfl het vloeken en ijdel gebruik van Gods heiligen naam in woord en geschrift wordt verboden op alle terreinen, waar de plaatselijke Over heid bevoegd is haar gezag te doen gel den. Bedoeld schrijven werd ten vorige jare door den Raad in handen van het Ooilege om prae-advies gesteld. Het Ooilege stelt zich op het standpunt dat deze aangelegenheid niet behoort te worden geregeld door den Gemeenteraad. Het is van meening en bevindt zich dienaangaande in gezelschap o.m. vah Prof. J. R. Slotemaker de Bruine dat het noch van juridisch, noch van princi pieel standpunt toelaatbaar is, dat gods lastering wordt strafbaar gesteld. Na aanhaling van de betreffende ci taten zeggen B. en W. verder: Wij zijn bovendien overtuigd, dat in dien men godslastering in het openbaar strafbaar wil stellen, de Rijksoverheid zulks heeft te doen, die tot dusver geen pogingen daartoe in het werk heeft ge steld. Ten slotte zou het doen naleven van een gemeentelijk verbod op dat gebied uiterst moeilijk zijn en waar het schep pen van geboden en verboden, waarvan te voren vaststaat, dat zij niet of zeer, slecht worden opgevolgd, de strekking heeft het gezag-der overheid naar bene den te halen, schijnt ook uit dien hoofde' inwilliging van het verzoek niet wensohe- lijk. Met verwijzing voorts naar het advies van den fungeerenden Commissaris van Politie, die zij het ook op andere gron den !h- strafbaarstelling van openbare godslastering van gemeentewege ont raadt, geven B. en W. den Raad in over weging het verzoek van het adresseeren- de Bestuur af te wijzen. Bijzondere School te Koegras. Bij schrijven van 22 September 1024 verzoekt het Bestuur der Protestantsohe Vereeniging tot stichting en instandhou ding van een School met den Bijbel te Koegras, ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920, gelden beschikbaar te stellen voor den aanleg van electrisohe geleidingen en lampen in de school te Koegras. Bij dit verzoek is overgelegd een ver klaring, waarbij het Bestuur zich ver bindt, om als waarborgsom een bedrag, gelijkstaande met vijftien ten honderd van de kosten, in de gemeentekas te stor ten, zoodat, voor w&t de overgelegde stuk ken betreft, aan de door de yet gestelde eischen is voldaan. Waar de medewerking alleen kan wor den geweigerd indien de stukken niet aan de door de wet gestelde eischen voldoen, stellen B. en W. voor de gevraagde mé dewerking te verleenen door de noodige gelden beschikbaar te stellen. Onbewoonbaarverklaring. De Gezondheidscommissie alhier heeft krachtens art 14, sub a, der Woningwet de woning, gelegen in deze gemeente aan de Achtergracht W. Z. 77, aangewezen als ongeschikt tot bewoning. Daar het niet mogelijk is om door het aanbrengen van verbeteringen deze wo ning alsnog in bewoonbaren staat te brengen, moet zij op grond van het be paalde bij art. 21 der Woningwet en zulks in overeenstemming met het advies der genoemde Commissie onbewoonbaar wor den verklaard. Naar aanleiding van het vorenstaande stellen B. en W. voor tot onbewoonbaar verklaring te besluiten en daarbij te ge lasten, dat genoemde woning, voor zoo veel bewoond, ontruimd moet zijn binnen 6 maanden na den dag, waarop de ter mijn van voorziening tegen dit besluit verstreken of dit besluit gehandhaafd zal zijn. AvondvakteekenschooL In de Raadsvergadering van 26 Sep tember 1923 werden voor den curnsus 19231924 enkele leeraren benoemd aan de AvondvakteekenschooL In verband met den aanvang van den nieuwen cur sus zal het noodig zijn een drietal hier van weder opnieuw aan te stellen, waar om B. en W. voorstellen te benoemen in tijdelijken dienst tot leeraar aan de tember 1928 werden voor den cursus 1924—1925, onder voorwaarde, dat door de voorgedragenen, genoemd onder 1 en 2, verlenging der vergunning, bedoeld in art. 65 der Nijverheidsonderwijswet, wordt aangevraagd en in ieder geval tot wederopzeggens: 1. tot leeraar in de natuur- en werk tuigkunde W. Heeroma; 2. tot leeraar in het hand- en vaktee- kenen en de vaktheorie voor schilders A. H. Rijkers; 3. tot leeraar in de arbeidswetgeving Mr. M. V. Polak. Bij Zijn Excelentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bestaat tegen deze benoemingen geen be zwaar. Erfpacht. Bij besluit van den Raad d.d. 18 Juni 1923, gewijzigd bij dat van 26 September, wérd aan de firma Gebroeders Smit, al hier, in voortdurende erfpacht uitgege ven een perceel grond aan den Singel. Na de bebouwing van het terrein is de betrekkelijke erfpachtsakte gesplitst en nu blijkt, dat bij één der uit de splitsing ontstane kadastrale perceelen, oen drie hoekig strookje grond behoort, groot pLm. 17 Ma, vormende den hoek Singel-Wal- vischstraat. Voor de erfpachtster heeft deze strook geen waarde en zij wil er dan ook af stand van doen, terwijl het voor even- tueele verbreeding van den ingang der Walvischstraat, gewenscht is, dat de ge meente die strook in handen houdt, in verband waarmede B. en W. voorstellen, onder verwtizing naev ter rrke betrek- kelflke stukken, te besluiten het bedoelde strookje aan de erfpacht te onttrekken en den jaarlljkschen canon van het betrok ken perceel nader te bepalen op 114 X 0.50 57.—. De kosten van deze transactie te bren gen ten laste dezer gemeente. Winkelsluiting. BfJ het artikel 7 der Verordening op de winkelsluiting voor deze gemeente wor den de gevallen aangegeven, waarin door B. en W. eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing kan worden verleend van de verbodsbepalingen dier Verordening. Een dezer gevallen kan B. en W., zoo als het thans is geformuleerd, ten aan zien van de ontheffingen op het vastge stelde sluitingsuur voor eigenaardige con sequenties plaatsen. Thans toch kunnen B. en W. aan iederen winkelier, die zijn bedrijf slechts uitoefent in een winkel, die op den dag der inwerkingtreding der Verordening (7 April 1917) wegens zijne ligging of den aard van zijn debiet, op den verkoop na het sluitingsuur is aan gewezen, ontheffing van dat sluitingsuur verleenen, terwijl een dergelijke onthef fing aan een winkelier, die b.v. in een nieuw gebouwden winkel zijn bedrijf overigens onder dezelfde omstandighe den uitoefent, onthouden zou moeten wor den. Aldus wordt een voorrecht verleend aan zaken en niet aan de personen, die op genoemden datum zoodanige zaak dre ven, terwijl het laatste toch zeker de be doeling was Ten einde de boven aangetoonde leem te uit den weg te ruimen, geven wij U be leefd in overweging de verordening in dien zin te wijzigen. Verhuring gras gewas. Bij Raadsbesluit van 19 Augustus 1924 werd aan D. Zaal, alhier, onderhands ver huurd gedurende het tijdvak 9 Augustus —81 December 1924, het grasgewas van een gedeelte dor door deze gemeente van hét Rijk in erfpacht ontvangen inunda tiekade, te weten van af den Huisduiner- .weg tot aan het afsluithek bij de aanslui ting van den Alkmaarderweg, voor 25, gedurende bovengenoemd tijdvak en voorts met inachtneming der voorwaar den, waaronder de gemeente Helder de erfpacht van het Rijk heeft gekregen en onder nader door B. en W. vast te stellen bepalingen. Thans verzoekt de tegenwoordige huur der om de huur nog met 5 jaren te con- tinueeren en dan tevens daarbij te be trekken bet grasgewas van de bermen ter plaatse, een en ander voor de som van 80.— per jaar. Hiertegen hebben B. en W. geen be zwaar en stellen B. en W. mitsdien voor het verzoek in te willigen. .Pensioen en wachtgeld. In de Raadsvergadering van 24 Juli 1928 werd in handen van B. en W. om prae- advies gesteld een adres van de afdeeling Helder van den R.-K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus", houdende verzoek de Verordening tot regeling van pensioen en wachtgeld der gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen te wijzigen in dien zin, dat het personeel, onder die ver ordening vallende, dat op 55-jarigen leef tijd recht op pensioen heeft ingevolge de Pensioenwet 1922, Stbl. 240, ook op pen sioen ingevolge bedoelde verordening aan spraak kan maken. Nadien zijn nog ingekomen adhaesie- betuigingen aan dit adres van de afd. Hel der van het Nationaal Verbond van Ge meente-Ambtenaren in Nederland en vah de afd. Helder van de Algemeene R.-K. Ambtenaars-Vereeniging. Art. 8 der betrekkelijke verordening be paalt thans, dat o.a. recht op pensioen hebben en aanspraak op pensioen kan wor den gemaakt door ambtenaren, die den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt, uit gezonderd vrouwelijke ambtenaren en agenten van politie, die op 60-jarigen leef tijd aanspraak op pensioen kunnen maken. Een wijziging, als door adressante be doeld, zou derhalve met verruiming der pensioenaanspraken gepaard gaan, het geen in strijd met de wet is. Art. 71, eerste lid, der Pensioenwet voor de Gemeente-Ambtenaren 1913, welk arti kel krachtens art. 176 der Pensioenwet 1922 van kracht is gebleven, bepaalde n.1., dat de besturen der gemeenten, waar op 1 October 1Ó13 pensioenbepalingen golden, die hoogere pensioenaanspraken gaven dan die wet, die bepalingen moesten her-, zien met eerbiediging van verkregen aan spraken. Bij schrijven van 22 Augustus 1928 heb ben B. en W. zich met deze aangelegen heid ook gewend tot den Pensioenraad, die thans, n.1. bij schrijven van 7 October j.1., mededeelt de meening, dat wijziging in strijd met de wet zou zijn, te deelen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. Ingezonden mededeeling. gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directies Firma GEBR. H00GERDUIJN, MIDDENSTRAAT 18-20-22. In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Direct, plaatsing van gebroken ruiten. Aannemers van Schilderwerken. Int. Comm. Tel. 74. UJLiggJggJgn'-» li H •—•mm BIJ abonnement aanzienlijke reductie. voor Clubdiners en Huwelijkspartijen. Indien gij aangename tljdpasseerlng wenscht, breng den een bezoek aan onze Inrichting. t

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9